kezeso
30.12.11,13:22
Musím odvádzať daň zo mzdy 20 € mesačne za zamestnanca na dohodu? Nerozumiem dobre tým vyhláseniam, ktoré má podpísať o nezdanení. Iné zamestnanie nemá, nie je evidovaný ani na úrade práce. Prosím, súrne!
KEJKA
30.12.11,12:24
tak nech ti podpíše vyhlásenie a ty mu odpočítaš nezdaniteľnú sumu, takže daň mu nevyjde žiadna.
kezeso
30.12.11,12:25
Aké vyhlásenie? Je na to tlačivo? Aká je nezdaniteľná výška pre rok 2011? Ďakujem
Tweety
30.12.11,12:29
Je, je to Vyhlásenie k zdaneniu príjmov zo ZČ.
kezeso
30.12.11,12:33
a) v prípade, že zamestnanec má podpísané vyhlásenie na zdanenie príjmov a uplatňuje si nezdaniteľnú časť základu dane, jeho príjem sa zdaní preddavkom na daň bez ohľadu na výšku tohto príjmu v zmysle § 35 zákona o dani z príjmov,
Každý zamestnanec, ktorý je v pracovnom pomere, aj ten, ktorý pracuje na základe niektorej z dohôd o prácach mimo pracovného pomeru, má pri nástupe do zamestnania právo, nie povinnosť podpísať Vyhlásenie na zdanenie príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti podľa § 36 ods. 6 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov, v ktorom:

uplatní alebo neuplatní nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka podľa § 11,

uplatní alebo neuplatní daňový bonus podľa § 33, v prípade, že daňový bonus uplatní, je povinný preukázať splnenie podmienok na priznanie,

vyhlási, že za rovnaké zdaňovacie obdobie neuplatňuje nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus u iného zamestnávateľa a že nárok na daňový bonus neuplatňuje iný daňovník,

vyhlási, že je alebo nie je poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku, alebo výsluhového dôchodku,

vyhlási, že ak dôjde v priebehu zdaňovacieho obdobia k zmene uvedených skutočností, oznámi a preukáže ich zamestnávateľovi.

Môžete mi to povedať po lopate?
zk24
30.12.11,12:33
Musím odvádzať daň zo mzdy 20 € mesačne za zamestnanca na dohodu? Nerozumiem dobre tým vyhláseniam, ktoré má podpísať o nezdanení. Iné zamestnanie nemá, nie je evidovaný ani na úrade práce. Prosím, súrne!


V prílohe
zk24
30.12.11,12:36
V prílohe

Ked ti toto vyplní a podpíse a zaskrtne tam ze si chce uplatnovať odpočítateľnú položku potom mu zo základu dane odpočítaš 296,60 € (platné pre rok 2011). Teda ak ma príjem 20 €, tak základ dane nula, dan z toho nula.
zk24
30.12.11,12:36
A škoda ze som si ten čierny bod pre KEJKU všimla až teraz. Za tvoju drzosť by som ti neporadila, keby som si to všimla skor.
kezeso
30.12.11,12:37
Už som to našiel, vyriešené. Ďakujem, ste super.
KEJKA
30.12.11,12:39
povinností pri zamestnávaní na dohodu je oveľa viac. Toto Vyhlásenie - ak ho podpíše, tak do výšky 296 EUR daň neodvádzaš.
Zam-ca však musíš včas prihlásiť do SP, musíš mesačne dávať Výkazy a od 1.1.2012 už aj mesačné prehľady na DU, aj ročné Hlásenie.........
fakt všetko ovládaš?

Obávam sa o kvalitu Tvojho spracovania, ked ti nei je jasné to Vyhlásenie.
Ako obchodník tieto uźnalosti nemusíš mať, nič nevyčítam, ale oblasť miezd je dosť zložitá s neustálymi zmenami..............
okrrem toho SP žiada všetko elektronicky..................aj to máš vyriešené?
kezeso
30.12.11,12:40
Nie som mzdár, ale snažím sa. Socialnu aj daňový mám vybavené. Som SZČO, robím sám, ale potrebujem mať manželku na dohodu.
KEJKA
30.12.11,12:45
ja som si to nevšimla, nie je to drzosť, je to jeho názor - ved mu moja odpoveď nepomohla, tak čo?
Neberiem tieto body osobne. Ale Tebe vďaka za morálnu podporu:)
kezeso
30.12.11,12:49
Kejka, aj som ti chcel napísať SS, ale máš to blokované, ZK24 som to vysvetlil. Som rád, že si to takto pochopila. Pekný deň.
KEJKA
30.12.11,12:50
to som nemyslela ako povinnosť za teba ako SZČO, ale z pozície zamestnávateľa. Musíš sa v SP registrovať ako zamestnávateľ, musíš prihlásiť zamestnanca /podať RLFO/, tiež musíš rozšíriť registráciu na DU o daň zo závislej činnosti.........
trochu ma zmiatla tvoja reakcia.

povinností pri zamestnávaní na dohodu je oveľa viac. Toto Vyhlásenie - ak ho podpíše, tak do výšky 296 EUR daň neodvádzaš.
Zam-ca však musíš včas prihlásiť do SP, musíš mesačne dávať Výkazy a od 1.1.2012 už aj mesačné prehľady na DU, aj ročné Hlásenie.........
fakt všetko ovládaš?

Obávam sa o kvalitu Tvojho spracovania, ked ti nei je jasné to Vyhlásenie.
Ako obchodník tieto uźnalosti nemusíš mať, nič nevyčítam, ale oblasť miezd je dosť zložitá s neustálymi zmenami..............
okrrem toho SP žiada všetko elektronicky..................aj to máš vyriešené?
kezeso
30.12.11,12:55
Všetko to mám, je to nezvyk, ak nezamestnávaš. Ale už to všetko mám urobené. Dík.
ani1
01.01.12,11:08
plánujem v tomto roku zamestnať niekoho na administratívne práce na dohodu. Bude sa jednať o malú sumu, cca. 100-150 EUR mesačne. ak som dobre rozumela, treba prihlásiť do SP, mesačne odovzdávať výkazy, prehľady , hlásenia??? Podpíše to vyhlásenie... zdá sa mi to trocha komplikované.....ale ten dotyčný je normálne zamestatný a u zamestnávateľa si predpokladám uplatní nezd. časť zákl. dane..
Vie mi niekto poradiť ako by bolo to najjednoduchšie vyriešiť?
Mila123
01.01.12,11:14

plánujem v tomto roku zamestnať niekoho na administratívne práce na dohodu. Bude sa jednať o malú sumu, cca. 100-150 EUR mesačne. ak som dobre rozumela, treba prihlásiť do SP, mesačne odovzdávať výkazy, prehľady , hlásenia??? Podpíše to vyhlásenie...nepodpíše, nakoľko už má jedno podpísané zdá sa mi to trocha komplikované.....ale ten dotyčný je normálne zamestatný a u zamestnávateľa si predpokladám uplatní nezd. časť zákl. dane..
Vie mi niekto poradiť ako by bolo to najjednoduchšie vyriešiť?

budeš zrážať 19% preddavok na daň z príjmu, a ten budeš odvádzať na účet DÚ.....(momentálne daňovníkom prichádzajú oznámenia o nových účtoch ).....a dotyčná -ý si za rok 2012 dá urobiť RZD u jedeného zo zamestnávateľov.....
kezeso
02.01.12,10:13
plánujem v tomto roku zamestnať niekoho na administratívne práce na dohodu. Bude sa jednať o malú sumu, cca. 100-150 EUR mesačne. ak som dobre rozumela, treba prihlásiť do SP, mesačne odovzdávať výkazy, prehľady , hlásenia??? Podpíše to vyhlásenie... zdá sa mi to trocha komplikované.....ale ten dotyčný je normálne zamestatný a u zamestnávateľa si predpokladám uplatní nezd. časť zákl. dane..
Vie mi niekto poradiť ako by bolo to najjednoduchšie vyriešiť?
Keďža to mám teraz čerstvo v pamäti, pokúsim sa to zhrnúť:
1. prihlás sa v sociálnej poistovni ako zamestnávateľ
2. prihlás zamestnanca na dohodu do sociálnej poistovne
3. zaregistruj sa na daňovom úrade ako plátca dane zo závislej činnosti
4. potom, ako ti príde oznámenie zo soc.poistovne, že ťa evidujú, musíš si vybaviť tzv. GRID kartu na soc.poisťovni, za pomoci ktorej budeš podávať mesačné hlásenia
5. na daňový urad budeš mesačne podávať hlásenia za zrazené predavky
6. na danový raz za rok dáš súhrný prehlad za zrazené preddavky
7. mesačne platíš odvody zo mzdy a to garančné a úrazové poistenie vo výške 0,8 a 0,25 % z vymeriavacieho základu
8. za dohodára zdravotné odvody neplatíš
9. mesačne výplatnú pásku
10. evidenciu pracovného času

Dúfam, ak som niečo zabudol, tak ma doplnia
mizu24
02.01.12,13:52
Keďža to mám teraz čerstvo v pamäti, pokúsim sa to zhrnúť:
1. prihlás sa v sociálnej poistovni ako zamestnávateľ
2. prihlás zamestnanca na dohodu do sociálnej poistovne
3. zaregistruj sa na daňovom úrade ako plátca dane zo závislej činnosti
4. potom, ako ti príde oznámenie zo soc.poistovne, že ťa evidujú, musíš si vybaviť tzv. GRID kartu na soc.poisťovni, za pomoci ktorej budeš podávať mesačné hlásenia mesačné výkazy, odhlášky a prihlášky zamestnancov
5. na daňový urad budeš mesačne podávať hlásenia za zrazené predavky nie hlásenia, ale prehľady, ak si platca DPH, tak len elektronickou formou od 1.4.2012
6. na danový raz za rok dáš súhrný prehlad za zrazené preddavky hlásenie, nie prehľad
7. mesačne platíš odvody zo mzdy a to garančné a úrazové poistenie vo výške 0,8 a 0,25 % z vymeriavacieho základu
8. za dohodára zdravotné odvody neplatíš
9. mesačne výplatnú pásku
10. evidenciu pracovného času

Dúfam, ak som niečo zabudol, tak ma doplnia

v texte červeným
evuska
09.01.12,14:23
Chcem sa len opýtať či dohodár môže mať podpísaných viac vyhláseni v jednom roku ked v jeden mesiac pracoval pre mna November a v Decembri ked už pre mna nepracoval u druhého zapmestnávateľa tiež na dohodu. Dohoda u mna skončila 30 novembra. Dakujem pekne Eva
Tweety
09.01.12,14:29
Chcem sa len opýtať či dohodár môže mať podpísaných viac vyhláseni v jednom roku ked v jeden mesiac pracoval pre mna November a v Decembri ked už pre mna nepracoval u druhého zapmestnávateľa tiež na dohodu. Dohoda u mna skončila 30 novembra. Dakujem pekne Eva ÁNo, môže.
Mila123
09.01.12,14:38
áno, môže mať, musí si ale dávať pozor aby ich nemal podpísané súbežne......
LILIEZ
31.07.12,07:48
Ahojte,
a čo v prípade ak dohodár takéto vyhlásenie pri uzatváraní dohody nepodpísal? Aký je potom postup? Zrazí csa 19% daň z vyplatenej odmeny (napr. 120€ odmena - daň 22,80€)? A tá sa uvádza potom aj v prehľade, ktorý sa mesačne posiela na DÚ? Táto odmena sa v prehľade vykazuje v V. časti na riadku 4? A riadok 7 v časti V. zostáva nezaškrtnutý? A suma dane 22,80 € musí byť aj do konca mesiaca uhradená na osobný účet platiteľa dane?
Za odpovede ďakujem.
tictac7
31.07.12,07:55
Ahojte,
a čo v prípade ak dohodár takéto vyhlásenie pri uzatváraní dohody nepodpísal? Aký je potom postup? Zrazí csa 19% daň z vyplatenej odmeny (napr. 120€ odmena - daň 22,80€)? A tá sa uvádza potom aj v prehľade, ktorý sa mesačne posiela na DÚ? Táto odmena sa v prehľade vykazuje v V. časti na riadku 4? A riadok 7 v časti V. zostáva nezaškrtnutý? A suma dane 22,80 € musí byť aj do konca mesiaca uhradená na osobný účet platiteľa dane?
Za odpovede ďakujem.

120 uvedieš v riadku 0
22,80 uvedeiš v riadkoch 1, 4 a 8 - do riadku 7 dáš dátum úhrady (najneskôr do konca nasledujúceho mesiaca, t.j., ak vyplácaš za jún 2012, tak do 31.7.2012 - závisí od dátumu výplatného termínu).
v časti V. riadok 7 ostane prázdny, nezabudni však vyplniť riadky 3 a 4, kde uvedieš 120
Ivuchak
31.07.12,08:24
Musí sa zamestnávateľ zaregistrovať na daň zo závislej činnosti, ak má 1 zamestnanca na DoBPS, ktorý podpíše vyhlásenie, čím mu vyjde daň 0 Eur? Myslím že ano, len si chcem byť istá. Ďakujem.
kn-alka
31.07.12,08:25
áno, musí sa zaregistrovať a mesačne posielať prehľady, aj nulové!!
Ivuchak
31.07.12,08:32
Prosím ťa a do kolkých dní od nástupu brigádnika? Zajtra už má robiť...
kn-alka
31.07.12,08:39
REGISTRAČNÁ A OZNAMOVACIA POVINNOSŤ
Podľa § 31 ods. 4 zákona o správe daní, platiteľ dane je povinný registrovať sa
u správcu dane najneskôr do pätnástich dní od vzniku povinnosti zrážať daň alebo preddavky
na daň, alebo daň vyberať, ak osobitný predpis neustanovuje inak. Ustanovenie § 31 ods. 7
zákona o správe daní určuje, že ak dôjde k zmenám skutočností uvedených v § 31 odsek 1 až
6 zákona o správe daní, najmä ak zanikne daňová povinnosť pri niektorej dani, je daňový
subjekt povinný ich oznámiť správcovi dani do pätnástich dní odo dňa, kedy vznikli.

LEHOTA NA PODÁVANIE PREHĽADU A HLÁSENIA
Podľa § 49 ods. 2 zákona o dani z príjmov daňové priznanie a hlásenie sa podáva do
troch mesiacov po uplynutí zdaňovacieho obdobia, ak tento zákon neustanovuje inak; prehľad
sa podáva do 30 dní po uplynutí kalendárneho štvrťroka.
Ivuchak
31.07.12,08:46
Ďakujem, kto rýchlo dáva - 2 x dáva :)
adabirk
31.07.12,09:01
- registračná povinnosť je riešená v daňovom poriadku - zákon č. 563/2009 Z. z. v znení neskorších predpisov - § 67 /zákon o správe daní, ktorý je citovaný už nie je v platnosti/,
- lehota na podanie prehľadu § 49 ods. 2 zákona o dani z príjmov - prehľad sa podáva do konca kalendárneho mesiaca, za predchádzajúci kalendárny mesiac /platí to od 01.01.2012/.
kn-alka
31.07.12,09:22
asi som našla na nete staršie vydanie, ale v lehoty sú v podstate tie isté. Nie 30 dní, ale koniec mesiaca.
piccolino
24.08.12,08:36
Ak by som sa mohla pripojit k danej teme - viem, ze dohodar z uradu prace sa uvadza v mesacnom prehlade - odvadza sa za neho aj dan 19 %? - uvediem napr prijmy plynuce z dohody 80 eur - to uvediem v riadku 0 a v riadku 7 - preddavky na dan 15,2 eur?
Tweety
24.08.12,08:42
Ak by som sa mohla pripojit k danej teme - viem, ze dohodar z uradu prace sa uvadza v mesacnom prehlade - odvadza sa za neho aj dan 19 %? - uvediem napr prijmy plynuce z dohody 80 eur - to uvediem v riadku 0 a v riadku 7 - preddavky na dan 15,2 eur?Ak má podpísané Vyhlásenie k zdaneniu, pri uplatnení NČ bude jeho daň, preddavok na daň nulová. Prečo nepodpísal vyhlásenie?
piccolino
24.08.12,08:46
Dakujem, velmi ste mi pomohli, nenapadlo by ma to. Pri studentke som to brala ako samozrejmost, ked mala podpisane vyhlasenie, ze budu nulove preddavky. Ale pri dohodarovi z uradu prace - myslela som, ze sa to neda uplatnit.