Lubomir1
30.12.11,14:19
Bol som živnostník a okrem iného som prevádzkoval aj tzv. Affiliate programy.

Affiliate program:
Na webstránke v USA/CZ som mal reklamný banner, a ak niekto naň klikol a kúpil si niečo v obchode (a pod.), dostal som zo zisku obchodníka istú províziu. A províziu budem dostávať vždy z každého už takto v minulosti získaného zákazníka, ak si v budúcnu znovu niečo kúpi.

Keď som bol živnostník, tak s tým nebol problém. Avšak už nie som - nevykonávam žiadnu činnosť, ale stále mi nabiehajú na účet obchodu nejaké provízie. Neviem, či si ich mám nechať poslať na môj bankový účet, nakoľko neviem, či by sa (ne)jednalo o neoprávnené podnikanie. V daňovom priznaní by som ich riadne priznal a zdanil a pod., len neviem, či sa jedná alebo nejedná o podnikanie.
Nebol by to nejaký príjem z ostatných príjmov - z príležitostnej činnosti?




http://www.google.com/uds/css/small-logo.png
profesional
30.12.11,18:32
Podnikanie definuje pravny poriadok SR nasledovne:

Podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku

Tak teraz sa pozrime na to ci splnas atributy.

Cinnost vykonavas jednoznacne samostatne, lebo ju nevykonavas ani prostrednictvom inej pravnickej osoby, ani zdruzenia a predpokladam ze registrovany si u tej spolocnosti pod vlastnym menom. Pri uzatvarani zmluvy na dialku suhlasom s ich podmienkami si konal vo svojom mene a na svoju zodpovednost.
A umysel takehoto konania je jednoznacne dosiahnutie zisku.

Konkretne aby som bol presny, ide o sprostredkovanie. Sprostredkovanie je zivnostou.
Na takuto cinnost si povinny mat zivnost a teda na teba platia vsetky ostatne predpisy ako na ostatnych zivnostnikov.

Vykonavanie takejto cinnosti bez prislusneho zivnostenskeho opravnenia je trestne.

Takze aby si zamedzil nebezpecnosti deliktu, sup sup na prislusny obvodny urad a ohlas zivnost.
Lubomir1
31.12.11,09:00
Keď som sa registroval, bol som živnostník a vykonával som i sústavnú činnosť (reklamu na internete a pod.). Ale teraz už nevykonávam nič.
Mne to skôr pripadá ako tantiémy.

Mimochodom, príjem by nestačil ani na odvody do soc. poisťovne.
profesional
03.01.12,08:43
Je mi luto ale nejde o tantiemy.
Aj prevadzka systemu hoc na nom takmer nic nerobis sa povazuje za sustavnu cinnost.
Takze ak sa ti to legalne neoplati, tak to proste nerob.
flector
08.01.12,07:22
Profesional podľa mňa nemáš v tomto prípade pravdu. Podľa toho ako to on opísal sa o podnikanie nemôže jednať, pretože to nespĺňa jednu z podmienok definície podnikania, ktorú si aj ty spomenul. Totiž, on nevykonáva žiadnu činnosť, a už vôbec nie sústavnú!!!
A ak zákon platí – tak musí platiť vždy a keď činnosť nevykonáva tak sa o podnikanie nemôže jednať!
(Čo to je za typ prímu je už druhá otázka. Ale podnikanie nie.)

On len dostáva peniaze ktoré mu plynú cez affiliate z ľudí ktorých svojou činnosť doporučil v minulosti. (Vtedy vykonával činnosť.) Ale teraz už nerobí nič! Teraz ich má v systéme pod sebou a keď tí ľudia niečo nakúpia stále dostáva peniaze, či chce či nechce. ;) (Resp. on peniaze zatiaľ reálne nedostáva - akumulujú sa mu zatiaľ v systéme toto eshopu.)

V závislosti od typu affiliate programu možno bude takto dostávať peniaze až do konca života. (Resp. pokiaľ neskončí svoju činnosť tá spoločnosť / eshop čo mu provízie vypláca, či pod.) Sú affiliate programy ktoré trvajú 30 dní, iné pol roka, a sú aj affliate (tzv. referral programy) ktoré zapíšu novo zaregistrovaného človeka ktorého ste doporučili pod vás a dostávate za neho percentá z každého jeho nákupu - hoci aj doživotne. A teda, v závislosti od vašeho úsilia v časoch podnikania a jeho intenzity - tj. v časoch aktívneho doporučovania ľudí cez affiliate / referral linky, môžete mať takto nazbieranú veľmi slušnú zbierku doporučených ľudí v systémoch rôznych ehopov, či pod. roztrúsených po celom svete. Táto zbierka môže následne generovať príjem, resp. nazval by som to "renta", aj po mnohých mnohých rokoch bez toho aby ste (už teraz) pohli prstom...

Čo je táto "renta" za typ prímu (v situácii ak už nepodniká) si netrúfam odhadnúť.

Ale silne pochybujem, či by sa naše úrady na tom vôbec dokázali zhodnúť. Veď si stačí len zobrať príklad – PayPalu, keď úradom napíšete nejakú otázku ohľadom tohoto platobného systému, tak vám odpovedia rôzne a nezhodnú sa! Často odpovedia aj protichodne, dokonca aj v rámci toho istého úradu. V iných "virtuálnych" otázkach je to tiež podobné... :(:mad:
Lubomir1
08.01.12,09:37
V závislosti od typu affiliate programu možno bude takto dostávať peniaze až do konca života. ...
(Resp. on peniaze zatiaľ reálne nedostáva - akumulujú sa mu zatiaľ v systéme toto eshopu.)


Vynára sa tu aj otázka, ak sú nejaké peniaze len na účte systému toho USA/GB ... obchodníka, či sa jedná už o príjem - nejaké zdaniteľné plnenie a pod. - či treba z toho odviesť daň.
Zvlášť, ak nebolo požiadané o ich vyplatenie na bank. účet a pod.

Väčšinou majú aj podmienku na minimálny výber napr. 50, 100 alebo i 500 $, ktorá sa ani nikdy nemusí splniť.
flector
08.01.12,10:53
A v niektorých prípadoch je aj dokonca otázne či to čo tam "zarobíš" sú vôbec peniaze? :confused::D

Viď jednu z mojich starších otázok:
http://www.porada.sk/t178556-je-zarobok-v-kreditoch-neexistujucej-mene-podnikanim.html
flector
08.01.12,16:03
Vynára sa tu aj otázka, ak sú nejaké peniaze len na účte systému toho USA/GB ... obchodníka, či sa jedná už o príjem

Áno je to na zamyslenie, ale keď sa to tak vezme, tak to že ty do toho vidíš tak podrobne je vlastne len a len obchodníkova dobrá vôľa, že si tak nechal zhodou okolností spraviť užívateľskú štatistiku svojho affiliate informačného systému. Predstav si že by jeho affiliate informačný systém bol z tých jednoduchších a bol by spravený bez podrobnej štatistiky (pre teba ako sprostredkovateľa) a teda, že by si do toho vôbec nevidel!
Veď predsa také affiliate systémy, ktoré nemajú tak podrobnú užívateľskú štatistiku naozaj existujú. Tj. nie je v nich vidieť ako ti niekde "niečo" naskakuje po "centoch" každý deň, či pod. V nich sa o skutočnom zárobku dozvieš až v momente výplaty. Vtedy keď ti pošlú peniaze! Inak čakáš, doporučuješ ľudí, ale z nejakej štatistiky nevieš zhola nič.

Ja nie som vôbec účtovník, takže je to len môj osobný dohad, ale logika mi hovorí, že by mal byť predovšetkým podstatný moment kedy sa to naozaj zaúčtuje. Tj. pravdepodobne v tom momente keď dôjde k výplate peňazí. Vtedy to účtovník prevádzkovateľa affiliate programu reálne zaúčtuje na ich strane. Premení tie ich "kredity" (alebo hocičo v čom interne počítajú tvoju províziu) na reálne peniaze, tieto peniaze ti pošle na účet (či PayPal, a pod.) a ty si to na svojej strane tiež poriadne zaúčtuješ, zaplatíš riadne dane, atď.
Lubomir1
11.01.12,11:00
Áno je to na zamyslenie, ale keď sa to tak vezme, tak to že ty do toho vidíš tak podrobne je vlastne len a len obchodníkova dobrá vôľa, že si tak nechal zhodou okolností spraviť užívateľskú štatistiku svojho affiliate informačného systému ...

Tiež vzniká otázka, ako správne faktúrovať takýto príjem zo zahraničia. K dispozícii je len online štatistika v ich systéme. Oni žiadnu faktúru nevyžadujú - automaticky pošlú peniaze (ak sa dosiahne min. požadovaná suma) na uvedený bank. účet alebo internetovú peňaženku (PayPal a pod.). Často užívateľ nevie ani poštovú adresu, nieto niečo ako IČO, DIČ a DPH (VAT). Inak často sídlia v štátoch, kde nie je DPH.
Stačí na Slovensku nejaká interná faktúra pre vlastnú potrebu? Napr. v Anglicku to nie je ohľadom faktúr také striktné.