Dantess
30.12.11,15:20
Zdravím Vás. Mám jeden problém a neviem ako presne postupovať. Problém je nasledovný:

V júli som podpísal zmluvu s jednou firmou na tvorbu e-shopu. Shop bol hotový načas a odovzdaný. Pri preberaní som podpísal protokol, kde som potvrdil, že všetko je v poriadku. Bohužiaľ už nie dlho na to sa vyskytli prvé problémy. Pri väčšej návštevnosti padol a nedal sa načítať tak na 30min. Toto som napísal tej firme a oni mi ponúkli ich hosting za ktorý som zaplatil a prešiel na ich servery. Dal som do reklamy dosť veľkú sumu a pád sa opakoval aj na ich serveroch. Keď som to napísal majiteľovi jeho odpoveď bola: "čo znamená to, že padá ?" Nakoniec mi napísal, že systém je pomalý a padá preto, lebo je už starší a tak mi ponúkol ich nový systém, ktorý ale bude hotový až o 3-4 mesiace. Starý shop som presunul na nový hosting, kde mi aspoň nepadal a zadal som novej firme novú zákazku na tvorbu shopu. Ten sa vydaril a som s ním spokojný. Včera som napísal majiteľovi z tej 1. nepodarenej firmy, že či mi ten shop spraví tak, ako to slúbil na nový systém ? (chcem podorný minieshop pre ten hlavný). On už mi len odpísal že nič také nesľúbil a nič nebude robiť zadarmo. Taktiež mi povedal, že som podpísal preberací protokol.

Problém je ten, že sú to skryté vady ako padanie shopu na 2 rôznych serveroch, pomalý systém a podobne. Taktiež mám ušlý zisk z toho, že shop padal aj počas doby, keď som zadával reklamu a tak ľudia chodili na nefunkčné stránky. Majiteľ firmy mi nechce spraviť nový shop a o preplatení sumy asi môžem len snívať.

Čo by som mal urobiť ? Som vôbec v práve, alebo nemám šancu uspieť, keď bol podpísaný protokol ? 3 ľudia z odboru mi vedia dosvedčiť, že ten ich shop bol extrémne fušersky robený. Našli sa fotky vibrátorov a iných vecí v systéme(ja predavam spotrebny tovar), takže nebol ani nanovo robený... Padalo to a nevedeli mi nijak pomôcť. Jedine to mi napísal, že to prerobia na nový systém, no teraz to už nechcú spraviť. Čo ďalej ?

Dík za rady
Dáša_
30.12.11,14:59
No, noviem, či ti viem poradiť, ale spomenula som si, že na prvy krat si mal tuším problémy aj s prvým webom na služby...

Možno by si sa mohol pokúsiť vyčísliť ušlý zisk, zvýšené náklady a nechať napísať vrelý list nejakému právnikovi. Možno by sa začali vyjadrovať inak.
camozzi
30.12.11,15:03
Zial, takychto firiem a jednotlivcov, ktori akoze vedia tvorit kvalitne weby je mnoho. Tiez som sa takto odrbal, ale po niekolkomesacnych natahovackach (aj s advokatmi) som sa na to vykaslal a svoju energiu som venoval novemu obchodu.
Mas v zmluve aj zarucne podmienky? Mal by si tam mat napisane aj za akych podmienok je mozne produkt reklamovat, do kolkych dni od prejavenia sa vady, kedy je oprava bezplatna a kedy uz zacinaju platene opravy. Velke firmy maju vlastny hosting, na ktorom garantuju funkcnost programu a na iny hosting ta ani nepustia. Nedali ti nahodou "iba" nejaky free shop zamaskovany pod vlastnou znackou?
Dantess
30.12.11,15:11
Hej Dáša aj moj prvý web bol zlý. A aj teraz aj vtedy ma zachránil hrki.sk. Bez výčitiek sem dám jeho kontakt, lebo spravil 2x skvelú prácu na mojich weboch a ak by nebolo jeho, tak neviem čo by bolo somnou.

Camozzi nemám tu momentálne zmluvu, ale pozriem sa do nej, ale čo som ju čítal pri podpise, tak viem, že postavená tak, aby sa hodila im. Trebárs pri odovzdaní projektu bolo: projekt bude odovzdaný do 14.7., alebo najneskor 2mesiace od tohoto dátumu... A všetky body sú podobne forulované. Ide o to, že sa fakt hrali na profíkov. Chcel som zainvestovať viac, aby som sa neodrbal ako pri prvom projekte, no ajtak sa mi to stalo...
camozzi
30.12.11,15:27
V kazdom pripade by som na tvojom mieste podal reklamaciu a mozno by som pridal aj vyjadrenie nejakeho nezavisleho programatora. To by som im poslal doporucene a cakal. Pokial by sa nic nedialo, tak az potom by som uvazoval o spore. Na reklamaciu mas pravo a on je povinny sa nou zaoberat.
Dobuducna odporucam sa riadit referenciami tvorcov a priamo oslovovat uvadzane referencie a spytat sa na spokojnost so systemom. Drahy nemusi automaticky znamenat najlepsi. Potom je tu dalsia moznost. Preco hned kupovat liecenciu? Kvalitne CMS sa daju aj prenajat a najsledne odkupit.