zuzike23
30.12.11,17:12
Dobrý večer, pracujem ako predavačka v jedných potravinách už 3 rok. Prvým mojim problémom sú nadčasy. Pracujem za minimálnu mzdu, ktorá je ohodnotená fixom. nadčasy-máme v zmluve napísané s tým , že za nadčas nám prislúcha určitý príplatok,problém je že aj ked v danom mesiaci uvediem príklad mame mat odpracovane napriklad 150 hodín a ja si ich spočítam kolko som ich vazne realne mala aj zapisane v dochadzke vyde mi aj 30 hodín naviac s tym že na vyplate to nikdy nepocitim, ked som sa ozvala na moju nadriadenu s tym ze ako je mozne ze nadcasy ked ich mame v zmluve platene niesu, povedala mi len to že s tymto nikde nepochodim, že taky je obchod,ale ja verim tomu, že urcite nejaky zakon porušuju. ďaľšia otazka by bola, ked chcem dat vypoveď, rada by som vedela, či budem mat narok na podporu? neviem ako to je ci musi byt rozviazanie pracovneho pomeru / moze byt aj cisto len vypoved zo strany zamestnanca? Už som tam z toho zúfalá :(
duves
30.12.11,16:56
Zuzike a kde to pracujes, zaujima ma lokalita. Co sa tyka vypovede, treba zistiť šance na trhu v okolí bydliska. Ak je to oblasť s vysokou nezamestnanenosťou, tvoj súčasný zamestnávatel vie, že asi neodídeš. Podporu si zistíš vyguglovaním.
ivka70
30.12.11,17:07
Kedze pracujes uz 3 roky u tohto zamestnavatela, urcite splnas podmienku poistenia v nezamestnanosti aspon 2 roky z posl. 3 rokov a teda by si mala narok na podporu v nezamestnanosti 6 mesiacov. Kedze vsak pracujes za minimalnu mzdu a vyska podpory je 50% z hrubej mzdy, jej vyska by bola cca 160 EUR mesacne. sposob ukoncenia pracovneho pomeru nema na to vplyv, takze mozes dat vypoved aj ty.

Co sa tyka nadcasov a evidencie dochadzky, ak to nesedi, pripadne nemas nadcasy platene, mozes sa obratit na prislusny Inspektorat prace.
zuzike23
30.12.11,17:10
tak ja už mám aj inu prácu,pracujem na dvoch miestach, len by som chcela vediet ako to je, ak by som v buducnosti stat sa može vsetko cca za pol roka, len by som rada vedela ako to je ci mam dat sama vypoved alebo sa mam dohodnut o rozviazani pracovneho pomeru dohodou, aby som napriklad niekedy v buducnosti na tu podporu narok mala. A ako to je z tymi nadcasmi? mohla by som to aj spatne nejako vymahat? pracujem pre jednu obchodnu siet potravin...
ivka70
30.12.11,17:15
tak ja už mám aj inu prácu,pracujem na dvoch miestach, len by som chcela vediet ako to je, ak by som v buducnosti stat sa može vsetko cca za pol roka, len by som rada vedela ako to je ci mam dat sama vypoved alebo sa mam dohodnut o rozviazani pracovneho pomeru dohodou, aby som napriklad niekedy v buducnosti na tu podporu narok mala. A ako to je z tymi nadcasmi? mohla by som to aj spatne nejako vymahat? pracujem pre jednu obchodnu siet potravin...

Mozes dat vypoved, narok na podporu to neovplyvni.
Co sa tyka nadcasov, daju sa aj vymahat, len musi vediet preukazat, ze si ich skutocne odpracovala a nemala zaplatene.
Otazne je, ci ten posun hodin nie je u teba sposobeny nerovnomernym rozdelenim pracovneho casu (predpokladam, ze nepracujes kazdy den rovnako, ako sa zvykne robit v retazcoch) Chcelo by to prekonzultovat s nejakym mzdarom.
zuzike23
30.12.11,17:21
do prace chodim kazdy den , striedavo ranna smena poobedna smena, robim aj vikendy, cize naozaj tych hodin v tom mesiaci je vela a zaplatene nic - aj v dochadzke ked si ju pekne zčítam tak tam vidim, že tych hodin je naozaj na to kolko by som mala v mesiaci odrobit naozaj privela. niesom sama, vsetky moje kolegyne maju rovnaky problem akurat ze maju strach o pracu, tak sa neozyvaju...na vyplatnej paske ani nieco take ako nadcasy som nikdy ako tam robim nevidela...
ivka70
30.12.11,17:24
do prace chodim kazdy den , striedavo ranna smena poobedna smena, robim aj vikendy, cize naozaj tych hodin v tom mesiaci je vela a zaplatene nic - aj v dochadzke ked si ju pekne zčítam tak tam vidim, že tych hodin je naozaj na to kolko by som mala v mesiaci odrobit naozaj privela. niesom sama, vsetky moje kolegyne maju rovnaky problem akurat ze maju strach o pracu, tak sa neozyvaju...na vyplatnej paske ani nieco take ako nadcasy som nikdy ako tam robim nevidela...

Tym padom musite mat naplanovane zmeny a pocet hodin vam s poctom hodin standardne musi sediet len primerne za 4 mesiace. Cize nemusite v jednom mesiaci odpracovat presne tolko co clovek, ktory robi len od Po do Pia 8 hodin denne.
Otazne je ako vyzera to planovanie pracovnych zmien. Tam to musi "sediet". A to vie skontrolovat IP.
Ale to je na dlhsiu diskusiu. Pozri si aj tu na porade temy ohladom nerovnomerne rozlozeneho pracovneho casu.
duves
30.12.11,17:27
do prace chodim kazdy den , striedavo ranna smena poobedna smena, robim aj vikendy, cize naozaj tych hodin v tom mesiaci je vela a zaplatene nic - aj v dochadzke ked si ju pekne zčítam tak tam vidim, že tych hodin je naozaj na to kolko by som mala v mesiaci odrobit naozaj privela. niesom sama, vsetky moje kolegyne maju rovnaky problem akurat ze maju strach o pracu, tak sa neozyvaju...na vyplatnej paske ani nieco take ako nadcasy som nikdy ako tam robim nevidela...
Tak to su prave tie skutočnosti, s ktorými kapitalisti rátajú. Verím, že sa dožijem času, ked sa prerátajú.
zuzike23
30.12.11,17:34
ano naplanovane zmeny mame, zapisujeme sa presne tak ako mame naplanovane. a predsa kazdy mesiac mi to nesedi, kazdy mesiac mam viac hodin ako je mesacny fond hodin. a to neratam to ze nam kazdy den strhavaju hodinu ( pol hodina prestavka + 15min ked pridem do prace + 15 min ked odchadzam z prace- prezlecenie), ciže pracujem v tyzdni od 13:00 do 20:30 napriklad a este aj cez vikned cele dni. plus ked mi vyde sviatok a ja mam v tom tyzdni dovolenku zaplateni ho nemam , vsetko je to na hlavu obratene :(
zuzike23
30.12.11,17:36
Tak to su prave tie skutočnosti, s ktorými kapitalisti rátajú. Verím, že sa dožijem času, ked sa prerátajú.

to by som už aj ja uvítala :(
duves
30.12.11,17:41
Hranica medzi strachom a rozhodnutím to urobiť je velmi tenká.
mimosin
30.12.11,17:56
1/ Nadčasy ? - z uvedeného sa nedá jednoznačne potvrdiť, že ti vznikajú nadčasy. Je potrebné mať viac informácií, dôležité je vedieť, či pracuješ v jednozmennej prevádzke, alebo dvojzmennej prevádzke, aký máš v PZ stanovený týždenný pracovný čas.
Ak sa jedná o jednozmennú prevádzku, maximálny týždenný pracovný čas môže byť 40 hodín, to je čistý pracovný čas bez prestávky na oddych a jedlo..
Ak sa jedná o dvojzmennú prevádzku, maximálny týždenný pracovný čas môže byť 38,75 hodín, taktiež čistý ČP bez prestávky na oddych a jedlo.
2/ Skončenie PP – môžeš požiadať zamestnávateľa o skončenie pracovného pomeru dohodou k určitému dňu, je to dohoda dvoch strán, zamestnávateľ nemusí súhlasiť.
Môžeš dať výpoveď v zmysle § 67 ZP bez udania dôvodu, ak tam pracuješ 3 roky, tvoja výpovedná doba je 2-mesačná a začína ti plynúť od 1. dňa nasledujúceho mesiaca po doručení výpovede zamestnávateľovi.
3/ Na ÚP - je potrebné sa prihlásiť do 7 dní od skončenia pracovného pomeru a .základná podmienka nároku na dávku v nezamestnanosti je, že poistenec v posledných 3 rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej dva 2 roky, t. j. 730 dní.
Nakoľko tam pracuješ 3 roky, na základe pracovnej zmluvy, nárok na podporu máš.

Skončenie PP si treba dobre zvážiť, nakoľko dávka v nezamestnanosti je len 50 % x DVZ x počet dní v mesiaci, trvá 6 mesiacov a predsa t.č. zarobíš viac.
.
tictac7
30.12.11,18:01
ano naplanovane zmeny mame, zapisujeme sa presne tak ako mame naplanovane. a predsa kazdy mesiac mi to nesedi, kazdy mesiac mam viac hodin ako je mesacny fond hodin. a to neratam to ze nam kazdy den strhavaju hodinu ( pol hodina prestavka + 15min ked pridem do prace + 15 min ked odchadzam z prace- prezlecenie), ciže pracujem v tyzdni od 13:00 do 20:30 napriklad a este aj cez vikned cele dni. plus ked mi vyde sviatok a ja mam v tom tyzdni dovolenku zaplateni ho nemam , vsetko je to na hlavu obratene :(


...terazky ma asi všetci zabijete - ale nech...k tomuto sa ozaj musím vyjadriť. Pamätám časy (ja síce len z brigád, ale moji známi a rodičia osobne) a to za hllllbokého prehllllbokého socializmu v takých veľkých závodoch - Slovnaft, Dimitrovka, Vororšilove závody (ZŤS Nová Dubnica) atď. - cvakačky síce boli aj na bráne, ale boli aj priamo na pracovisku a pracovný čas sa rátal od cvaknutia na pracovisku do odcvaknutia na pracovisku (aj keď cesta z pracoviska k hlavnej bráne trvala pol hodiny+ niečo na prezlečenie)....
tictac7
30.12.11,18:05
...terazky ma asi všetci zabijete - ale nech...k tomuto sa ozaj musím vyjadriť. Pamätám časy (ja síce len z brigád, ale moji známi a rodičia osobne) a to za hllllbokého prehllllbokého socializmu v takých veľkých závodoch - Slovnaft, Dimitrovka, Vororšilove závody (ZŤS Nová Dubnica) atď. - cvakačky síce boli aj na bráne, ale boli aj priamo na pracovisku a pracovný čas sa rátal od cvaknutia na pracovisku do odcvaknutia na pracovisku (aj keď cesta z pracoviska k hlavnej bráne trvala pol hodiny+ niečo na prezlečenie)....

dovetok: ja osobne - moje prvé zamestnanie - Štátna banka Československa - 1.9.1988-30.11.1989 - trojsmenná prevádzka ( vo výpočtovom stredisku) - teda pracovná smena 8 hodín vrátane 20 minútovej pauzy na obed (skúste prejsť uprostred obeda v BA z Dunajskej na Laurinskú, naobedovať sa v závodnej jedálni a späť na pracovisko) - každú sekundu sme si nadrábali.....teda - sedeli sme pri cvakačkách....
misoft
30.12.11,19:37
Pamätám časy (ja síce len z brigád, ale moji známi a rodičia osobne) a to za hllllbokého prehllllbokého socializmu v takých veľkých závodoch - Slovnaft, Dimitrovka, Vororšilove závody (ZŤS Nová Dubnica) atď. - cvakačky síce boli aj na bráne, ale boli aj priamo na pracovisku a pracovný čas sa rátal od cvaknutia na pracovisku do odcvaknutia na pracovisku (aj keď cesta z pracoviska k hlavnej bráne trvala pol hodiny+ niečo na prezlečenie)....
Aj teraz to v niektorých "nadnárodných" firmách existuje!
kopretinka
30.12.11,19:51
...terazky ma asi všetci zabijete - ale nech...k tomuto sa ozaj musím vyjadriť. Pamätám časy (ja síce len z brigád, ale moji známi a rodičia osobne) a to za hllllbokého prehllllbokého socializmu v takých veľkých závodoch - Slovnaft, Dimitrovka, Vororšilove závody (ZŤS Nová Dubnica) atď. - cvakačky síce boli aj na bráne, ale boli aj priamo na pracovisku a pracovný čas sa rátal od cvaknutia na pracovisku do odcvaknutia na pracovisku (aj keď cesta z pracoviska k hlavnej bráne trvala pol hodiny+ niečo na prezlečenie)....
nuž,to boli iné časy.....cvak o 6,00na hlavnej bráne.......polhodinová cesta z hlavnej brány na závod.....o 14,00 už všetci netrpezlivo stepovali pri hodinách......a potom si ešte niektorí upravovali pichačky a vyrábali nadčasy....
tictac7
30.12.11,20:35
....a terazky už ozaj nechápem....o čo ide v zadaní? príklad 1 - som tvrdý kapitalista - človek v predajni, na dielni, neviem kde, má byť oblečený v predpísanom odeve a po práci sa má opäť prezliecť (pokiaľ je to tvor inteligentný, využije sprchu nie len z hygienického hľadiska), v ZP je stanovené, že prestávka na obed nie je platená....takže ozaj nechápem
...a ešte---kdesi zo začiatku zadávateľku dala - že 150 hodín - mesačne - aj ja chcem..... - k tomuto len toľko, že priemerný mesiac má normálny fond 21,74 dní krát 8 hodín....
----ad 2 so nespokojný zamestnanec - ak je pravda, že v takej firme, tak aj keď nie sú odbory, prinajmenšom je to nejaká rada zemastnancov, či čo to je (ozaj netuším), takže veeeľmi pochybujem, že je to tak, ako zadávateľka tvrdí, ak áno, na čo sú tam odbory, resp. tí druhí?!
stormcatcher
30.12.11,21:07
...terazky ma asi všetci zabijete - ale nech...k tomuto sa ozaj musím vyjadriť. Pamätám časy (ja síce len z brigád, ale moji známi a rodičia osobne) a to za hllllbokého prehllllbokého socializmu v takých veľkých závodoch - Slovnaft, Dimitrovka, Vororšilove závody (ZŤS Nová Dubnica) atď. - cvakačky síce boli aj na bráne, ale boli aj priamo na pracovisku a pracovný čas sa rátal od cvaknutia na pracovisku do odcvaknutia na pracovisku (aj keď cesta z pracoviska k hlavnej bráne trvala pol hodiny+ niečo na prezlečenie)....
Hovadina. Za socíku som pracoval v š.p. Doprastav. Pracovná doba 7:00 - 15:30 8 hodín. Prestávka nebola platená. Aj keby som na bráne cvikol o 5:00, aj tak som mal len 8 hodín, podla prac. doby. A na pracovisku som musel byť najneskôr o 6:50.
tictac7
30.12.11,21:14
Hovadina. Za socíku som pracoval v š.p. Doprastav. Pracovná doba 7:00 - 15:30 8 hodín. Prestávka nebola platená. Aj keby som na bráne cvikol o 5:00, aj tak som mal len 8 hodín, podla prac. doby. A na pracovisku som musel byť najneskôr o 6:50.

---sorry, sme sa asi nepochopili - samozrejme, že to bolo myslené tak, ako píšeš, len som to akosi nedopísala. To bolo len na margo rozhorčenia zadávateľky...