MIRIAMA1
31.12.11,12:00
Dobrý deň.
Chcela som sa opýtať niekoho kompetentného, alebo niekoho, kto sa rozumí všetkému okolo prepisu domu. Môj otec má dlhy, ktoré nespláca. Dohodla som sa s ním, že za neho budeme tieto dlhy splácať s tým, že dom na mňa prepíše. Ako to urobiť? Je lepšie dom previesť darovacou zmluvíou, alebo akože odkúpiť za symbolické 1 euro, ak je to možné? Mám ešte jednu sestru, aby sa v budúcnosti niečoho nedožadovala, aby túto zmluvu nechcela napadnúť. Koľko asi stojí prepis nehnuteľnosti? Aby som sa vedela pripraviť. Poraďte mi prosím, čo a ako, ako to urobiť atď. Ďakujem
Tweety
31.12.11,11:15
Jedna možnosť: spísať u notára darovaciu zmluvu s právom doživotného bývania otca.
MIRIAMA1
31.12.11,11:27
Chceli sme najprv dom previesť na mňa a potom dom založiť v banke, aby sme si zobrali hypotéku, pretože za tie jeho dlhy platíme mesačne 600 eur, čo je veľa. Tak sme to chceli vyriešiť hypotékou, dlhy zaplatiť a splácať len u jednej banky. Tým sa nám aj mesačná splátka výrazne zníži. Pôjde potom dom založiť, keď tam bude uvedené doživotné bývanie otca?
MIRIAMA1
31.12.11,11:28
Ešte sa chcem opýtať, ako postupovať a aké sú poplatky? Prípadne, kde by som získala tieto informácie?
MIRIAMA1
31.12.11,13:54
Vie mi niekto odpovedať na hore uvedenú otázku ohľadom darovacej zmluvy? Ako postupovať, aké sú jednolitvé kroky a poplatky? Ďakujem dobrej duši za odpoveď
Mária27
31.12.11,14:07
Za overenie podpisu je pár eur, za vklad do katastra 66 eur. To je pri darovacej aj kúpnej zmluve. Ak si dáš zmluvu vypracovať právnikovi, - ak sa dohodneš: 100, 200 ... Nájdi si vzor na internete a skús si ju upraviť sama.
Darovacia zmluva má to riziko, že raz by mohla sestra žiadať započítať tvoj dar pri dedení (ak by ešte bolo s čím). Pri kúpe by nemal otec platiť daň z príjmu, lebo bol asi vlastníkom viac ako 5 rokov, môžeš dať aj reálnu cenu, prípadne zníženú o dlhy (aj to tam môžeš napísať).

Vyhľadaj si aj na porade napr. "darovacia zmluva", je to tu toho veľa popísaného, stále je viac otázok tvojho typu.
mattto
31.12.11,14:16
nezabúdajme aj na odporovateľnosť právneho úkonu pri darovaní, resp. predaji za malé peniaze. Najlepšie by bolo dom normálne kúpiť s hypotékou s tým, že z tých peňazí by otec splácal dlhy...
MIRIAMA1
31.12.11,14:17
Ak by teda aj sestra žiadala o započítanie daru...môj otec nemá nič, len dlhy vo výške 19 000 eur a tento dom. Takže by nebolo čo dediť. A tu je ešte jedna otázka. Ak by nebolo, čo dediť, musela by som sestru nejako vyplatiť, keby mne dal otec dom a jej by už nič nezostalo?
Mária27
31.12.11,14:19
Odporovať právnemu úkonu by mohol veriteľ, keby dlhy nesplácali. Oni ich však chcú splácať z hypotéky.
Mária27
31.12.11,14:22
Ak by teda aj sestra žiadala o započítanie daru...môj otec nemá nič, len dlhy vo výške 19 000 eur a tento dom. Takže by nebolo čo dediť. A tu je ešte jedna otázka. Ak by nebolo, čo dediť, musela by som sestru nejako vyplatiť, keby mne dal otec dom a jej by už nič nezostalo?

Nie, vyplácať by si ju nemusela. Keby nebolo s čím započítať, tak by si vlastne nič nededila. Ale čo ak otec vyhrá športku? :) Potom by sa ti dar už započítal a dostala by si menej.
MIRIAMA1
31.12.11,14:26
A ako píše mattto: že by nám otec predal dom za 19 000 eur, vzali by sme si na to hypotéku, dom by sme riadne získali kúpou, on by vyplatil svoje dlhy. Len akú požiadavku zadať v banke, akože účel, môžem dať normálne na kúpu domu, keď sú na ňom dlhy?
MIRIAMA1
31.12.11,14:30
športku určite nevyhrá, ale iné riešenie nie je. Ak to niekto nevyplatí (tie dlhy) tak tento dom pôjde do dražby. Tak chceme získať domček tým, že tieto dlhy vyplatíme. Kde získam dom za 19 000 eur, ktorý má hodnotu 40 000 eur?
MIRIAMA1
31.12.11,14:31
...tu ide o to, že tu býva aj moja sestra s dieťaťom, takže keby šiel dom do dražby, nikto z nás nemá strechu nad hlavou.
mattto
31.12.11,14:52
Odporovať právnemu úkonu by mohol veriteľ, keby dlhy nesplácali. Oni ich však chcú splácať z hypotéky.

nezmysel, odporovateľnosť sa nezakladá na snahe splácať. §42a ods. 1 OZ "Veriteľ sa môže domáhať, aby súd určil, že dlžníkove právne úkony podľa odsekov 2 až 5, ak ukracujú uspokojenie jeho vymáhateľnej pohľadávky, sú voči nemu právne neúčinné..."

Ak sa dlžník zbaví svojho majetku právnymi úkonmi, ktoré ukracujú uspokojenie veriteľovej pohľadávky - napr. exekúciou, tieto sú odporovateľné a argumentácia typu, "veď my sme to chceli splácať" je nepodstatná. Veriteľ má právo vymôcť svoju pohľadávku zákonným spôsobom - exekúciou v čo najkratšom čase a čo v najvyššej výške a akýkoľvek právny úkon, ktorým sa dlžník zbavuje majetku, je preto odporovateľný bez ohľadu na snahu splácať alebo nie.

Podľa tvojej logiky by žiadne právne úkony neboli odporovateľné, lebo dlžník by argumentoval, že aj keď sa majetku zbavil, chce svoje záväzky splácať.
mattto
31.12.11,14:55
A ako píše mattto: že by nám otec predal dom za 19 000 eur, vzali by sme si na to hypotéku, dom by sme riadne získali kúpou, on by vyplatil svoje dlhy. Len akú požiadavku zadať v banke, akože účel, môžem dať normálne na kúpu domu, keď sú na ňom dlhy?

čo to znamená, že sú na "ňom dlhy"? Dom je predmetom záložného práva? Je zriadené exekučné záložné právo? Aj v týchto prípadoch banky poskytujú hypotéky, len žiadajú aj komunikáciu so záložným veriteľom.
Mária27
31.12.11,15:00
športku určite nevyhrá, ale iné riešenie nie je. Ak to niekto nevyplatí (tie dlhy) tak tento dom pôjde do dražby. Tak chceme získať domček tým, že tieto dlhy vyplatíme. Kde získam dom za 19 000 eur, ktorý má hodnotu 40 000 eur?
Ty si vezmeš hypotéku na kúpu domu. Prerokuj prípad v banke, poradia ti.
MIRIAMA1
31.12.11,15:06
Nie je predmetom záložného práva ani ničoho. Dlhy sme už začali splácať s manželom. Keďže mesačne činia okolo 600 eur, tak sme to chceli riešiť hypotékou, mesačná splátka sa výrazne zníži, dlhy za otca vyplatíme, dom bude náš. Aj keby sme to riešili odkúpením za tých 19 000 eur, peniaze mu do rúk nedáme, všetko si vyplatíme sami s manželom. Len riešime, či kúpno-predajnú alebo darovaciu zmluvu, lebo ja nebudem za otca splácať taký veľký dlh a nič z toho nebudem mať. Jemu ale nič iné neostáva, lebo keď to nebudeme splácať my s manželom, dom pôjde do dražby. Takto tu môže zostať aj otec aj sestra so synom.
mattto
31.12.11,15:09
Nie je predmetom záložného práva ani ničoho. Dlhy sme už začali splácať s manželom. Keďže mesačne činia okolo 600 eur, tak sme to chceli riešiť hypotékou, mesačná splátka sa výrazne zníži, dlhy za otca vyplatíme, dom bude náš. Aj keby sme to riešili odkúpením za tých 19 000 eur, peniaze mu do rúk nedáme, všetko si vyplatíme sami s manželom. Len riešime, či kúpno-predajnú alebo darovaciu zmluvu, lebo ja nebudem za otca splácať taký veľký dlh a nič z toho nebudem mať. Jemu ale nič iné neostáva, lebo keď to nebudeme splácať my s manželom, dom pôjde do dražby. Takto tu môže zostať aj otec aj sestra so synom.

nie je čo riešiť, pre banku je dom v poriadku. Jednoznačne kúpna zmluva a skutočné peniaze, nie za 1 EURO. Darovacia zmluva je hlúposť.
MIRIAMA1
31.12.11,15:17
Ďakujem, ste zlatí
Mária27
31.12.11,15:56
nezmysel, odporovateľnosť sa nezakladá na snahe splácať. §42a ods. 1 OZ "Veriteľ sa môže domáhať, aby súd určil, že dlžníkove právne úkony podľa odsekov 2 až 5, ak ukracujú uspokojenie jeho vymáhateľnej pohľadávky, sú voči nemu právne neúčinné..."

Ak sa dlžník zbaví svojho majetku právnymi úkonmi, ktoré ukracujú uspokojenie veriteľovej pohľadávky - napr. exekúciou, tieto sú odporovateľné a argumentácia typu, "veď my sme to chceli splácať" je nepodstatná. Veriteľ má právo vymôcť svoju pohľadávku zákonným spôsobom - exekúciou v čo najkratšom čase a čo v najvyššej výške a akýkoľvek právny úkon, ktorým sa dlžník zbavuje majetku, je preto odporovateľný bez ohľadu na snahu splácať alebo nie.

Podľa tvojej logiky by žiadne právne úkony neboli odporovateľné, lebo dlžník by argumentoval, že aj keď sa majetku zbavil, chce svoje záväzky splácať.

Načo provokuješ? Z čoho ti tu vyplýva, že právny úkon veriteľa ukracuje? V zákone je prítomný čas, čo je rozhodujúce pri podaní na súd a čo treba veriteľom aj dokázať. Veriteľ pri odporovaní žiada o rozhodnutie, že dlžníkove právne úkony sú voči nemu neúčinné - to znamená už uskutočnené právne úkony. Píše zadávateľka o tom, že dlhy nechcú uhradiť alebo nechcú splácať? Vychádzam predsa zo zadania, nie zo všetkým možností, aké môžu vzniknúť. Z tvojej logiky mi vyplýva, že my dvaja sa spolu baviť nemusíme.
MIRIAMA1
31.12.11,16:09
Ten dom chceme kúpiť preto, aby sme mali kde bývať a aby mal kde bývať aj otec aj sestra. Keby sa dlhy nezaplatili, dom by bol aj tak odsúdený na dražbu. A myslím, že tak ,,lacno" by sme dom určite nekúpili.
mattto
31.12.11,21:56
Načo provokuješ? Z čoho ti tu vyplýva, že právny úkon veriteľa ukracuje? V zákone je prítomný čas, čo je rozhodujúce pri podaní na súd a čo treba veriteľom aj dokázať. Veriteľ pri odporovaní žiada o rozhodnutie, že dlžníkove právne úkony sú voči nemu neúčinné - to znamená už uskutočnené právne úkony. Píše zadávateľka o tom, že dlhy nechcú uhradiť alebo nechcú splácať? Vychádzam predsa zo zadania, nie zo všetkým možností, aké môžu vzniknúť. Z tvojej logiky mi vyplýva, že my dvaja sa spolu baviť nemusíme.

o akých nezmysloch píšeš? ak darovacou zmluvou prevedie dlžník svoj majetok je úplne nepodstatné, či to chce splácať, alebo nie. Ukrátil svojho veriteľa, lebo ten nemôže viesť exekučné konanie. Píšem na konkrétny prípad, AK by uzavreli darovaciu zmluvu, takže už uskutočnený právny úkon.

pozrime sa na to, keby si bola veriteľ. Tvoj dlžník daruje nehnuteľný majetok svojej dcére, ty nemôžeš exekútorovi navrhnúť zriadenie exekučného záložného práva a dlžník ti oznámi, že sa nič nedeje, lebo ti bude splácať dlh napr. 20 tis. EUR po 300 EUR mesačne a ty budeš spokojná, nebudeš odporovať darovaciu zmluvu, lebo ti to spláca, takže je všetko ok a ty vôbec nebudeš mať pocit, že dlžník darovacou zmluvou ukrátil uspokojenie tvojej pohľadávky, lebo svoj záväzok splní za 6 rokov miesto toho, aby si svoju pohľadávku uspokojila exekúciou jeho majetku :D

Už vidíš, aké nezmysly ľudom radíš? Konečne pochop, že nikoho nezaujíma, či dlžník chce splácať alebo nie. Máš pravdu, nemusíme sa baviť, len mi prekáža, ak sa niekto hrá na právnika a radí totálne nezmysly. Na Slovensku budete mať o chvíľu Silvester, tak všetko dobré v novom roku a trochu viac právneho povedomia ;)
Mária27
31.12.11,23:39
ETIKETA PORADY

10. Porada slúži na to, aby sme si vzájomne poradili. V prípade, že mám iný názor, vyjadrím ho bez toho, aby som robil narážky na iného člena. Ak sa mi zdá otázka veľmi "jednoduchá" , odpoviem bez pripomienok na pýtajúceho sa, alebo odpoveď nechám na iného, trpezlivejšieho člena.
Lucyana
03.01.12,10:50
Dobrý deň, hore ste písali, že sa dá upraviť darovacia zmluva bez právnika keď si stiahnem vzor. Chcela by som len vedieť čo všetko pri tom musím spraviť? stačí ked to dám overiť notárovi alebo treba aj iné veci a koľko by to asi stálo? Chceme prepísať dom z mami na mna a na sestru lebo má dlhy a bojíme sa, že oň prídeme a keďže sestra býva stále s mamou tak by nemala kam ísť ak by oň mama prišla.
Mária27
03.01.12,12:33
Vo vzore by si mala mať všetky podstatné náležitosti, aby tam nič nechýbalo, len si ju uprav. Potom treba dať overiť podpis prevodcu, teda mamy. To urobíš aj u notára, ale lacnejšie je to na matrike (za nejaké 2 eurá). Potom napíšeš sprievodný list = návrh na vklad a podáš so zmluvou na kataster za 66 eur.

Katastrálny zákon

§ 30

4) Návrh na vklad sa podáva písomne a obsahuje
a) meno, priezvisko a miesto trvalého pobytu, ak ide o účastníka konania fyzickú osobu; obchodné meno, názov a sídlo, ak ide o účastníka konania právnickú osobu,
b) označenie správy katastra, ktorej je návrh adresovaný,
c) označenie právneho úkonu, na ktorého základe má vzniknúť, zmeniť sa alebo zaniknúť právo k nehnuteľnosti; ak sú predmetom návrhu na vklad právne vzťahy z viacerých právnych úkonov, označia sa všetky právne úkony.

(5) Prílohou k návrhu na vklad je zmluva, na ktorej základe má byť zapísané právo k nehnuteľnosti do katastra, v dvoch vyhotoveniach. Ďalšími prílohami sú:
a) verejná listina alebo iná listina, ktorá potvrdzuje právo k nehnuteľnosti, ak toto právo k nehnuteľnosti nie je vpísané na liste vlastníctva,
b) identifikácia parciel, ak vlastnícke právo k nehnuteľnosti nie je vpísané na liste vlastníctva,
c) geometrický plán, ak sa pozemok rozdeľuje alebo zlučuje alebo pri zriadení vecného bremena k pozemku,
d) dohoda o splnomocnení, ak je účastník konania zastúpený splnomocnencom; podpis splnomocniteľa musí byť osvedčený, ak sa osvedčenie podpisu vyžaduje podľa § 42 ods. 3,
e) oznámenie podľa odseku 3 v papierovej podobe.

§ 42

(2) Zmluva, verejná listina alebo iná listina obsahujú označenie

a) účastníkov práv k nehnuteľnostiam; ak ide o fyzickú osobu, meno, priezvisko, rodné priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo a miesto trvalého pobytu, ak ide o právnickú osobu, názov, sídlo a identifikačné číslo, ak ho má pridelené, prípadne iné identifikačné údaje,
b) právneho úkonu a jeho predmet, miesto a čas právneho úkonu,
c) nehnuteľnosti podľa katastrálneho územia, pozemku podľa parcelného čísla evidovaného v súbore popisných informácií, pozemku evidovaného ako parcela registra "C" alebo parcela registra "E", druhu pozemku a výmery pozemku, súpisného čísla stavby a parcelného čísla pozemku, na ktorom je stavba postavená, čísla bytu alebo nebytového priestoru, čísla poschodia, čísla vchodu a spoluvlastníckeho podielu na spoločných častiach a spoločných zariadeniach domu a na pozemku, prípadne na priľahlom pozemku, súpisného čísla stavby a parcelného čísla pozemku, na ktorom je dom postavený; ak je nehnuteľnosť v spoluvlastníctve viacerých vlastníkov, uvádza sa i podiel vyjadrený zlomkom k celku.
(3) Podpis prevodcu na zmluve, ... musia byť osvedčené ...
riccado
03.01.12,14:05
Dobrý deň, hore ste písali, že sa dá upraviť darovacia zmluva bez právnika keď si stiahnem vzor. Chcela by som len vedieť čo všetko pri tom musím spraviť? stačí ked to dám overiť notárovi alebo treba aj iné veci a koľko by to asi stálo? Chceme prepísať dom z mami na mna a na sestru lebo má dlhy a bojíme sa, že oň prídeme a keďže sestra býva stále s mamou tak by nemala kam ísť ak by oň mama prišla.

odporovačka jak lusk...
doktor23
04.01.12,07:42
Dobrý deň, hore ste písali, že sa dá upraviť darovacia zmluva bez právnika keď si stiahnem vzor. Chcela by som len vedieť čo všetko pri tom musím spraviť? stačí ked to dám overiť notárovi alebo treba aj iné veci a koľko by to asi stálo? Chceme prepísať dom z mami na mna a na sestru lebo má dlhy a bojíme sa, že oň prídeme a keďže sestra býva stále s mamou tak by nemala kam ísť ak by oň mama prišla.

dá sa spraviť zmluva aj bez právnika a áno, ušetríte ..... (možno). Bhápem, že ľudia chcú ušetriť, kde sa dá, ale v takýchto prípadoch, ako si naznačila Ty, by malo byť takmer povinnosťou ísť za právnikom, ktorý posúdi celý prípad komplexne. Ako píše kolega vyššie, je možné, že Vaše konanie napadnú veritelia pre možnú odporovateľnosť, vzory, ktoré nájdeš na nete sú všeobecné a väčšinou použiteľné vtedy, keď nenastanú žiadne komplikácie.

Pri notárskej zápisnici (verejná listina) by si za zmluvu pri hodnote domu 50 000 EUR (neviem, aká je hodnota domu), zaplatila cca. 330 EUR. Je to tak veľa za právnu istotu? U advokáta sú ceny asi podobné, aj keď oni s nimi môžu pohybovať vo väčšej miere.
danushka
04.01.12,11:05
Dobrý deň, hore ste písali, že sa dá upraviť darovacia zmluva bez právnika keď si stiahnem vzor. Chcela by som len vedieť čo všetko pri tom musím spraviť? stačí ked to dám overiť notárovi alebo treba aj iné veci a koľko by to asi stálo? Chceme prepísať dom z mami na mna a na sestru lebo má dlhy a bojíme sa, že oň prídeme a keďže sestra býva stále s mamou tak by nemala kam ísť ak by oň mama prišla.
Lucyana, čítate poriadne príspevky v téme?
Treba prešetriť stav dlžôb a aj fakt, či voči Vašej matke už nebolo začaté exekučné konanie. Zvyčajne exekútor už v takomto konaní upozorní dlžníka o zákaze manipulovať s majetkom, takže prepisom domu v takom prípade pred exe neutečiete, jediný spôsob ako dom zachrániť je dlžobu splácať.
Aj exekútori sú ľudia podotýkam a TREBA KOMUNIKVAŤ s nimi :).
Vyššie v príspevku doktor23 hovoril o servise právnika, ktorý prehodnotí situáciu. To je presne to, čo dlžníci nevedia, kam až treba prehodnocovať a s kým rozprávať.
Prehodnocujú sa okrem iného podilely spoluvlastníkov a to čo v prípade dražby nehuteľnosti by musel byť vyzvaný na odkup spoluvlastník/ci, čo trošku komplikuje predaj dražobke. Ďalej sa prehodnocujú už existujúce plomby na listoch vlastníctva, resp. také, ktoré sa tam môžu zjaviť v krátkom čase, pretože už začalo exekučné konanie.

Nikde nie je napísané, že sa nesmie prevádzať darovacou, či kúpnou zmluvou takáta nehuteľnosť, ide len o fakt, ako bude v budúcnosti dlžoba splácaná a veriteľ hoci aj čiastočne uspokojovaný v dlhodobom horizonte.
Takýchto prípadov začína byť veľmi veľa, na jednom liste vlastíctva môže byť aj viacero plômb od viacerých exe, k tomu ešte nejaký ten záložca a dražobky môže sa stať, nebudú vedieť predávať aj pod cenu nehuteľnosti.
Dražobky musia dodržiavať zákon v zmysle predkupného práva.

Komplexne sa tu ťažko radí, pretože každý prípad od prípadu je iný a v takom prípade pripomínam je aj veľmi dôležité preveriť na súde stav začatých exekúcií.
Erzebeth
05.01.12,19:25
Dobrý deň.
Chcela som sa opýtať niekoho kompetentného, alebo niekoho, kto sa rozumí všetkému okolo prepisu domu. Môj otec má dlhy, ktoré nespláca. Dohodla som sa s ním, že za neho budeme tieto dlhy splácať s tým, že dom na mňa prepíše. Ako to urobiť? Je lepšie dom previesť darovacou zmluvíou, alebo akože odkúpiť za symbolické 1 euro, ak je to možné? Mám ešte jednu sestru, aby sa v budúcnosti niečoho nedožadovala, aby túto zmluvu nechcela napadnúť. Koľko asi stojí prepis nehnuteľnosti? Aby som sa vedela pripraviť. Poraďte mi prosím, čo a ako, ako to urobiť atď. Ďakujem

Pre teba najvýhodnejšie kúpnou zmluvou, kde uvedieš minimálne sumu, ktorú budeš za otca splácať + úroky. Ak budeš dlh splácať, nebudeš mať problémy s veriteľom ani s kúpnou zmluvou. Hypotéku zrejme nedostaneš, ak bude otec zapísaný ako ťarcha doživotného bývania. Prejednaj to s bankou, od ktorej chceš úver. Otec musí pochopiť, že bývanie bude mať iba vtedy, ak ty zaplatíš. Inak by nemal kde žiť. kúpnu cenu neuvádzaj symbolickú 1 euro. Bolo by to jednanie, ktorým by si si mohla uškodiť. Preto napíš takú sumu, ktorá je skutočná a nezabudni na úroky, ktoré budeš musieť zaplatiť. To bude skutočná kúpna cena. Otec je zrejme vlastníkom domu dlhšie ako päť rokov, a tak nebude platiť daň z predaja.