martinabuc
31.12.11,16:07
Dobry den,

chcela by som sa opytat ako to bude s pausalnymi vydavkami pri daniach z prijmu fyzickych osob v roku 2012 nakolko mal prejst zakon o ich zrusesni, ale neviem ci presiel este pred padom vlady, alebo sa budu pausalne vydavky uplatnovat rovnako ako doteraz.

Za odpovede vopred dakujem.
Mila123
31.12.11,15:15
ostala iba 40% podľa § 6, podľa § 8 ods. 1, 25% , ostala aj možnosť odpočítať si zaplatené poistné, či už povinné aj dobrovoľné....
martinabuc
31.12.11,16:06
Dakujem za promptnu odpoved a zelam vsetko dobre v roku 2012 :)
ani1
31.12.11,16:15
pri pauš. je odpočítateľná položka na daňovníka ešte stále 4025,70 alebo už len 3559,30 ? Lebo program Alfa mi tam ešte hodí tých 4025,70.
Mila123
31.12.11,16:17
nezáleží či si dotyčný uplatňuje paušálne, či skutočné výdavky, dokonca aj zo zamestnania má nárok na NČZD....

3959.30 € je za rok 2011...
Mila123
31.12.11,16:23
nakukni .....http://www.porada.sk/t155511-p10-veliciny-pre-rok-2009-2010-2011-a.html#post1892944


inak tých 4025.70 bola odpočítateľná položka zo základu dane za rok 2010 (ak sa nemýlim)
Rozalka
31.12.11,16:32
nezáleží či si dotyčný uplatňuje paušálne, či skutočné výdavky, dokonca aj zo zamestnania má nárok na NČZD....

3959.30 € je za rok 2011...


nakukni .....http://www.porada.sk/t155511-p10-veliciny-pre-rok-2009-2010-2011-a.html#post1892944


inak tých 402570 bola odpočítateľná položka zo základu dane za rok 2010 (ak sa nemýlim)

To je večná škoda, že len 3559,30 (2011) a že rok 2010 to nebolo také fajnové čisielko - asi by daň platil málokto .... ;)
Kvietocek
03.01.12,09:28
Prosim Vas odpocitatelna polozka na manzela/ku este stale plati?
Dakujem
Mila123
03.01.12,09:31
jasne, aj na rok 2011 aj 2012
Kvietocek
03.01.12,09:46
Dakujem
Kvietocek
06.01.12,20:33
Prosim Vas SZČO (ked robi DP - pausal 40 % uplatnuje) ma urcity prijem za cely rok 2011 od ktoreho odpocita vydaje 40 % od toho odpocita odvody do ZP dostane zaklad dane ...atď. Prosim Vas do tychto odvodov sa zapocitava aj odvody do SP alebo nie? Dakujem
Mila123
06.01.12,20:37
jasne aj SP tam patrí, odpočítava si zaplatené fondy do SP.....
calawen
06.01.12,20:38
áno, všetky odvody (aj SP)
Marína
06.01.12,20:38
Samozrejme, že áno. Ak by si si pozrel tlačivo daňového priznania, našiel by si na to kolónku, kde sa to uvádza(str. 3).
Kvietocek
06.01.12,20:38
Dakujem za rychlu odpoved :)
akiram
10.01.12,10:05
Prosím a kde by som to našla ...o odpočítaní odvodov...nikde to nevidím :) ďakujem....
Tamila
10.01.12,10:13
Prosím a kde by som to našla ...o odpočítaní odvodov...nikde to nevidím :) ďakujem....

§6 odst. 10

(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 a 4 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
nika.sum
11.01.12,09:20
§6 odst. 10

(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 a 4 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

cast roka, cize ak bol platitelom od konca aprila splna tu podmienku a moze si uplatnit pausalne vydavky. Chapem spravne?
Tamila
11.01.12,10:27
cast roka, cize ak bol platitelom od konca aprila splna tu podmienku a moze si uplatnit pausalne vydavky. Chapem spravne?
citujem z komentára Poradcu:
...
To znamená, že výdavky percentom z príjmov si môže uplatniť daňovník, ktorý napr. na začiatku zdaňovacieho obdobia bol platiteľom DPH a na konci zdaňovacieho obdobia už nie je platiteľom DPH alebo naopak, alebo nebol platiteľom DPH počas celého zdaňovacieho obdobia.
nika.sum
11.01.12,10:50
citujem z komentára Poradcu:
...
To znamená, že výdavky percentom z príjmov si môže uplatniť daňovník, ktorý napr. na začiatku zdaňovacieho obdobia bol platiteľom DPH a na konci zdaňovacieho obdobia už nie je platiteľom DPH alebo naopak, alebo nebol platiteľom DPH počas celého zdaňovacieho obdobia.

inak nechapem preco si teda nemozu uplatnovat aj platitelia, s tym ze by si samozrejme museli viest k tomu evidenciu o DPH. Je to nespravodlive nie? ale v tomto svete je vela nespravodliveho.
Kristina27
11.01.12,11:13
FO si odpočítava z príjmov - 40% okrem odvodov aj nedoplatky do ZP aj SP zaplatené v r. 2011, ale zase preplatok prijatý v r. 2011 zo ZP alebo SP treba pripočítať k príjmov.
marjankaj
11.01.12,11:24
inak nechapem preco si teda nemozu uplatnovat aj platitelia, s tym ze by si samozrejme museli viest k tomu evidenciu o DPH. Je to nespravodlive nie? ale v tomto svete je vela nespravodliveho.
Prečo? Veď "spravodlivé" by bolo uplatňovať skutočné výdavky.
babi2
11.01.12,11:42
FO si odpočítava z príjmov - 40% okrem odvodov aj nedoplatky do ZP aj SP zaplatené v r. 2011, ale zase preplatok prijatý v r. 2011 zo ZP alebo SP treba pripočítať k príjmov. z preplatku na zdravotnom poistení, zdravotné poisťovne daň zrazia, čiže preplatok zo ZP netreba pripočítať k POZD
nika.sum
11.01.12,12:25
Prečo? Veď "spravodlivé" by bolo uplatňovať skutočné výdavky.

Ano viem, co myslis. Len ked niekto je cely rok platitel nemoze a ten kto je napr. od februara uz moze.
marjankaj
11.01.12,12:30
Ano viem, co myslis. Len ked niekto je cely rok platitel nemoze a ten kto je napr. od februara uz moze.
Alebo si to chcela tak, že za január by išiel na paušálne výdavky a od februára na skutočné?

Nesledovala si Mihála/Mikloša, čo navrhoval? Paušálne výdavky max 2400 € ročne?
A platca DPH má obrat nad 50000 € teda paušálne výdavky min 20000 €. A mohol by si uplatniť iba 2400? No uvidíme čo nás čaká od novej vlády.
nika.sum
11.01.12,12:34
Alebo si to chcela tak, že za január by išiel na paušálne výdavky a od februára na skutočné?

Nesledovala si Mihála, čo navrhoval? Paušálne výdavky max 2400 € ročne?
A platca DPH má obrat nad 50000 € teda paušálne výdavky min 20000 €. A mohol by si uplatniť iba 2400? No uvidíme čo nás čaká od novej vlády.

Myslela som to tak, ze ked uz je raz platitelom nemal by mat vobec ten rok moznost ist na pausalne:), ale toto nie je aj tak moj problem.
marjankaj
11.01.12,12:39
Myslela som to tak, ze ked uz je raz platitelom nemal by mat vobec ten rok moznost ist na pausalne:), ale toto nie je aj tak moj problem.
Ale v príspevku č.20 si písala inak.

A kto má taký obrat, tak skutočné výdavky väčšinou sú vysoko nad 40%. Snáď s výnimkou nejakých poradcov.
nika.sum
11.01.12,13:23
Ale v príspevku č.20 si písala inak.

A kto má taký obrat, tak skutočné výdavky väčšinou sú vysoko nad 40%. Snáď s výnimkou nejakých poradcov.

Myslela som to takto, aby som to zhrnula a nechcem teraz riesit spravodlivost a nespravodlivost pausalnych vydavkov ako takych: ked ma moznost si ich uplatnit ten kto bol napr. 11 mesiacom platitelom DPH, tak by mal moznost si ich uplatnit aj ten kto bol celych 12 mesiacov platitelom( alebo ak nema moznost si ich uplatnit ten co je 12 mesiacov platitelom, nemal by mat tu moznost ani ten co je platitelom cast roka). Pisem o moznosti, nie to tom ci je to pre toho alebo toho vyhodne, ved samozrejme si pausalne vydavky neuplatnuje ten pre ktoreho su nevyhodne. A len tak mimochodom nie len poradcov ale aj IT pracovnikov hlavne tych co vyuzivaju techniku firiem pre ktore pracuju, pravnikov a momentalne ma nenapada ine, ale to je vlastne jedno. Ja som nechcela rozsiahlu diskusiu, len ma napadlo, ze je to zvlastne ....cast roka bol platitelom a ten moze...
marjankaj
11.01.12,14:28
Myslela som to takto, aby som to zhrnula a nechcem teraz riesit spravodlivost a nespravodlivost pausalnych vydavkov ako takych: ked ma moznost si ich uplatnit ten kto bol napr. 11 mesiacom platitelom DPH, tak by mal moznost si ich uplatnit aj ten kto bol celych 12 mesiacov platitelom( alebo ak nema moznost si ich uplatnit ten co je 12 mesiacov platitelom, nemal by mat tu moznost ani ten co je platitelom cast roka). Pisem o moznosti, nie to tom ci je to pre toho alebo toho vyhodne, ved samozrejme si pausalne vydavky neuplatnuje ten pre ktoreho su nevyhodne. A len tak mimochodom nie len poradcov ale aj IT pracovnikov hlavne tych co vyuzivaju techniku firiem pre ktore pracuju, pravnikov a momentalne ma nenapada ine, ale to je vlastne jedno. Ja som nechcela rozsiahlu diskusiu, len ma napadlo, ze je to zvlastne ....cast roka bol platitelom a ten moze...
A ak by si takí nemohli uplatňovať paušálne výdavky, tak by to bolo treba zakázať aj neplatcom DPH.
Veď ak je niekto platcom DPH jeden mesiac a nemohol by si ich uplatňovať, bol by zase znevýhodnený oproti neplatcom DPH. Zase by to bolo nespravodlivé.

načo riešiš veci namiesto vlády. Tá si aj sama nájde na nás bič. Nemaj strach. Alebo niektorá vláda nám vyšla nejako v ústrety?
nika.sum
11.01.12,14:31
A ak bi si takí nemohli uplatňovať paušálne výdavky, tak by to bolo treba zakázať aj neplatcom DPH.
Veď ak je niekto platcom DPH jeden mesiac a nemohol by si ich uplatňovať, bol by zase znevýhodnený oproti neplatcom DPH. Zase by to bolo nespravodlivé.

načo riešiš veci namiesto vlády. Tá si aj sama nájde na nás bič. Nemaj strach. Alebo niektorá vláda nám vyšla nejako v ústrety?

Ja nic neriesim, len som si dovolila sem napisat co ma napadlo ked som si citala zakon. Vobec som necakala diskusiu...
ajuska86
18.01.12,13:48
ak si firma uplatňuje paušálne výdavky, do príjmov celkom sa zahŕňajú všetky vystavené faktúry alebo len vystavené faktúry, ktoré sú aj uhradené?

a ešte by som si chcela potvrdiť vzorec na uplatnenie paušálnych výdavkov.
Príjem - 40 %(paušálne výdavky) - odvody do zdravotnej poisť. - odvody do sociálnej poisť. = základ dane?

Ďakujem za odpoveď na obe otázky
calawen
18.01.12,13:50
len faktúry uhradené v danom roku

vzorec je ok
Nella_2
18.01.12,13:50
ak si firma uplatňuje paušálne výdavky, do príjmov celkom sa zahŕňajú všetky vystavené faktúry alebo len vystavené faktúry, ktoré sú aj uhradené?

a ešte by som si chcela potvrdiť vzorec na uplatnenie paušálnych výdavkov.
Príjem - 40 %(paušálne výdavky) - odvody do zdravotnej poisť. - odvody do sociálnej poisť. = základ dane?

Ďakujem za odpoveď na obe otázky

Do príjmov idú len skutočne uhradené faktúry v danom roku

Vzorec je OK
ajuska86
18.01.12,14:10
ďakujem za odpoveď

a ešte mám otázočku či sa do ZP započítava len uhradené ZP v danom roku a to čo neuhradil sa premietne v RZZP ako nedoplatok a potom tento nedoplatok pripočítavam v nasledujúcom roku k zaplateným odvodom do zdravot. poisťovne alebo si to pripočítam teraz hoci uhrádzam až budúci rok? aký je postup v tomto prípade? ďakujem
calawen
18.01.12,14:12
platí to, čo reálne zaplatíte v danom roku...
Nella_2
18.01.12,14:16
ďakujem za odpoveď

a ešte mám otázočku či sa do ZP započítava len uhradené ZP v danom roku a to čo neuhradil sa premietne v RZZP ako nedoplatok a potom tento nedoplatok pripočítavam v nasledujúcom roku k zaplateným odvodom do zdravot. poisťovne alebo si to pripočítam teraz hoci uhrádzam až budúci rok? aký je postup v tomto prípade? ďakujem


v jednoduchom účtovníctve je to stále rovnako - bez ohľadu na to, či si uplatňuje reálne výdavky alebo paušálne.
Čiže príjmy za skutočne uhradené fa v danom roku a podobne odvody do ZP/SP, ktoré boli skutočne uhradené v danom roku (nie, ktoré boli predpísané)
chudaska
19.01.12,09:01
cize aj nedoplatok z RZZP za rok 2010 mozeme davat do výdavkov! A este jedna vec,ak ma pausalista preplatok z RZZP nemusi ho udavat do prijmov,lebo uz je to zdaneny prijem. A v pripade SZCO,ktory vedie JU -ten ho da do prijmov v brutto vyske, s tym ze zrazenu dan povazuje za preddavok a uda ju v dan. priznani na riadku č. 107 DP? Dakujem za potvrdenie alebo vyvratenie mojho nazoru!
Marína
19.01.12,09:43
cize aj nedoplatok z RZZP za rok 2010 mozeme davat do výdavkov!* A este jedna vec,ak ma pausalista preplatok z RZZP nemusi ho udavat do prijmov,lebo uz je to zdaneny prijem.** A v pripade SZCO,ktory vedie JU -ten ho da do prijmov v brutto vyske, s tym ze zrazenu dan povazuje za preddavok a uda ju v dan. priznani na riadku č. 107 DP?*** Dakujem za potvrdenie alebo vyvratenie mojho nazoru!
* Áno, ovplyvňujúcich základ dane.
** Musí, veď má voči ZP pohľadávku, tú má viesť v evidencii; uhradený preplatok príde na BÚ, zaúčtuješ ako príjem neovplyvňujúci základ dane. Ak by si zaúčtovanie platby vynechala, predsa by ti nesedel konečný zostatok na účte.
*** Nie, zrazená daň sa už nemôže považovať za preddavok dane. V ktorých prípadoch sa zrazená daň môže považovať za preddavok dane nájdeš v ZDP § 43/6/a-d; § 43/7 (http://www.porada.sk/t183727-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-12-2011-do-31-12-2011-a.html#43)
----------------
Maťka, prepáč prosím, ale toto patrí medzi základné znalosti, ktoré samostatný účtovník by mal vedieť.
chudaska
19.01.12,10:49
Dakujem Marina...vies, ked niektori zivnostnici si nechavaju uhradit preplatok aj v hotovosti a nedaju ten doklad do ucta a je to tazka debata s nimi :-))
Marína
19.01.12,10:55
Tak im vysvetli, že takto im pohľadávka bude v účtovníctve "visieť" donekonečna a tiež, že je to nezdaniteľný príjem.
chudaska
19.01.12,11:11
ved hej, ja viem,ze to treba davat aj do pohladaviek, ale po viacerych takychto pokusoch som to vzdala...viem,ze to nie je spravne,ale proste niektorym to nevysvetlis....ale dakujem za radu....polepsim sa :-)
chudaska
19.01.12,15:04
ak by to este niekto hladal,tak to tu pripinam!!

Účtovanie nedoplatku/preplatku z RZZP v jednoduchom účtovníctve v roku 2011 Spôsob účtovania je uvedený v postupoch účtovania pre jednoduché účtovníctvo - Opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky z 13. decembra 2007 č. MF/27076/2007-74 § 23 ods. 3 a ods. 4.


Nedoplatok z ročného zúčtovania ZP sa účtuje v knihe záväzkov ako záväzok voči príslušnej zdravotnej poisťovni.
Úhrada nedoplatku sa účtuje v peňažnom denníku do výdavkov odpočítateľných od základu dane v stĺpci "Odvody do fondov".






Preplatok z ročného zúčtovania ZP sa účtuje v knihe pohľadávok ako pohľadávka voči príslušnej zdravotnej poisťovni.
Inkaso preplatku sa účtuje v peňažnom denníku podľa osobitného predpisu. Osobitný predpis upravuje Zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. V § 43 ods. 6 s účinnosťou od 1. januára 2011 je uvedené, že ak ide o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, považuje sa daňová povinnosť za splnenú riadnym vykonaním zrážky dane. Ďalej sú v tomto paragrafe vymenované aj príjmy, kedy je možné daň považovať za preddavok.
Z uvedeného vyplýva, že inkaso preplatku z ročného zúčtovania ZP je príjem, u ktorého sa daňová povinnosť považuje za splnenú a nezahŕňa sa do základu dane. V peňažnom denníku sa účtuje do stĺpca "Iný neovplyvňujúci daň z príjmu".
Ivana Halajová
07.02.12,10:16
Prosim Vas SZČO (ked robi DP - pausal 40 % uplatnuje) ma urcity prijem za cely rok 2011 od ktoreho odpocita vydaje 40 % od toho odpocita odvody do ZP dostane zaklad dane ...atď. Prosim Vas do tychto odvodov sa zapocitava aj odvody do SP alebo nie? Dakujem


Dobrý deň, takže ak som dobre pochopila pri uplatnení paušálnych výdavkov 40% /tak ako je to uvedené v daňovom priznaní/ môže si odpočítať aj odvody ZP+SP.
Tak isto to platí aj pri preukázateľných výdavkoch?
Prosím o potvrdenie či to platí pri podaní DP rok 2011.
Ďakujem
Tweety
07.02.12,10:20
Dobrý deň, takže ak som dobre pochopila pri uplatnení paušálnych výdavkov 40% /tak ako je to uvedené v daňovom priznaní/ môže si odpočítať aj odvody ZP+SP.
Tak isto to platí aj pri preukázateľných výdavkoch?
Prosím o potvrdenie či to platí pri podaní DP rok 2011.
Ďakujem Uplatní paušál ku príjmom, a potom odpočíta skutočnú výšku zaplatených odvodov. A toto, či to platí pri preukáz. výdavkoch? Priznám sa, nerozumiem tvojej otázke.
Ivana Halajová
07.02.12,10:28
Len som sa chcela spýtať, či odvody aj zo SP aj ZP sa môžu odpočítať v ktoromkoľvek prípade aj pri paušálnych výdavkoch 40% a to isté aj pri preukázateľných výdavkoch. Ale pri tých preukázateľných je to zrejme automaticky.
Ďakujem pekne
ivustek
07.02.12,10:38
-
Jokolka
14.02.12,11:40
ak by to este niekto hladal,tak to tu pripinam!!

Účtovanie nedoplatku/preplatku z RZZP v jednoduchom účtovníctve v roku 2011

Spôsob účtovania je uvedený v postupoch účtovania pre jednoduché účtovníctvo - Opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky z 13. decembra 2007 č. MF/27076/2007-74 § 23 ods. 3 a ods. 4.

Nedoplatok z ročného zúčtovania ZP sa účtuje v knihe záväzkov ako záväzok voči príslušnej zdravotnej poisťovni.
Úhrada nedoplatku sa účtuje v peňažnom denníku do výdavkov odpočítateľných od základu dane v stĺpci "Odvody do fondov".




Preplatok z ročného zúčtovania ZP sa účtuje v knihe pohľadávok ako pohľadávka voči príslušnej zdravotnej poisťovni.
Inkaso preplatku sa účtuje v peňažnom denníku podľa osobitného predpisu. Osobitný predpis upravuje Zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. V § 43 ods. 6 s účinnosťou od 1. januára 2011 je uvedené, že ak ide o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, považuje sa daňová povinnosť za splnenú riadnym vykonaním zrážky dane. Ďalej sú v tomto paragrafe vymenované aj príjmy, kedy je možné daň považovať za preddavok.
Z uvedeného vyplýva, že inkaso preplatku z ročného zúčtovania ZP je príjem, u ktorého sa daňová povinnosť považuje za splnenú a nezahŕňa sa do základu dane. V peňažnom denníku sa účtuje do stĺpca "Iný neovplyvňujúci daň z príjmu".





...ako sa potom postupuje pri skumaní vlastného príjmu partnera na uplatnenie NČZD na manželku/ manžela? Ak je príjem z RZZP príjmom NZD - pretože už bol zdanený tak mi logicky príde, že mi nemôže takýto príjem znížiť NČZD, pretože ho nemám v príjmoch, ale niekto mi tu na porade napísal, že pokial ide o NČZD na manžela tak sa do vlastného prijímu počíta / znížený o zrazenú daň / - je to tak? a ak áno prečo?
Jokolka
14.02.12,11:46
Ešte jedna otázočka - môže si občan, ktorý nepodnikal na živnosť, ale mal v roku 2011 priradene DIČ a pracoval ako sprostredkovateľ poistenia - tuším to je príjem z činnosti poradcov, alebo niečo také - môže si uplatniť na takéto príjmy paušalne výdaje vo výške 40% ?

ďakujem za odpoveď
Xanti
14.02.12,11:47
Ano môže.
DANAK1
14.02.12,12:00
ahojte!

a ak mal na DIČ iba 3 eur príjem, musí dávať DP B, alebo môže popýtať zamestnávateľa o DP A?
katarinqua
22.02.12,10:30
Daňovník vypĺňajúci DP B, (SZČO + zamestnanec) mal doručený preplatok z RZZP v roku 2011 za rok 2010 - zdanený a zároveň preplatok na poistnom za rok 2011 - nezdanený.
Uplatňuje si paušálne výdavky ako SZČO.
Ako má postupovať?
Preplatok, ktorý mu zdanili nemá dávať do DP za 2011 a o ten, ktorý mu poslali a nezadanili (za rok 2011) má "ponížiť" výšku zaplatených odvodov do ZP?
Liptáčik
23.02.12,10:20
Čo s podnikateľom, ktorý vykonáva remeselnú činnosť v ČR, nie je platiteľ DPH, ale z titulu vykonávania služby v inom členskom štáte dostal na túto činnosť číslo DPH. Asi si nemôže uplatniť paušálne výdavky. Alebo sa mýlim?
alexxandra
26.02.12,13:16
Osoba registrovaná podľa §7a nie je považovaná za platiteľa DPH v zmysle zákona o DPH a nemá postavenie platiteľa, preto si môže uplatňovať paušálne výdavky. Dávala som to aj ako dopyt na DÚ, ale akosi neviem nájsť odpoveď. Ale v tomto duchu mi odpísali, čo mi aj dáva logiku.
Liptáčik
27.02.12,18:55
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Pomohla mi. :):):)
maska2
07.03.12,13:52
z preplatku na zdravotnom poistení, zdravotné poisťovne daň zrazia, čiže preplatok zo ZP netreba pripočítať k POZD
Nedá mi nepristaviť sa. Chcela by som sa uistiť či rozmýšľam dobre. 1.preplatok z RZZP ide ako PNZD ale preplatok zo ZP vyžiadaný , ak platba navyše ide podľa mňa do platieb do fondov so znamienkom mínus..........toto všetko k príspevku 23.
Je to tak? Zostala som v pomykove.Ďakujem
suzi22
07.03.12,16:44
Prosím vás, ak v roku 2010 mal clovek zivnost, no v 11/2010 prerusil zivnost a od 12/2010 sa stal zamestnancom.....v roku 2011 bol teda zamestnancom po cely rok, no na ucet mu prisli pocas roka 2011 este 2 uhrady faktúr, ktoré vystavil v živnosti v roku 2010, len samozrejme dané firmy to zaplatili omnoho neskor po splatnosti..........moze si tento clovek uplatnit v dan. priznani typ B pausalne vydavky 40% ??? Ma na to narok? Voprad velmi pekne dakujem.
ewita888
07.03.12,17:04
nie, mal ich zdaniť už v DP za rok 2010..
suzi22
08.03.12,07:00
Dakujem. Ale ved v jednoduchom uctovnictve sa davaju do prijmu len faktury,ktore boli aj fyzicky zaplatene do 31.12. daneho roku...ci mylim sa ???
Zdenka175
08.03.12,07:25
Dakujem. Ale ved v jednoduchom uctovnictve sa davaju do prijmu len faktury,ktore boli aj fyzicky zaplatene do 31.12. daneho roku...ci mylim sa ???


áno, v JU sa dáva do príjmu čo je skutočne zaplatené. No SZCO mal prerušenú živnosť a v DP za rok 2010 si mal upraviť ZD


§17 Zo DP
(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).
suzi22
08.03.12,07:31
dakujem, cize teraz za rok 2011 mi zostava len daj uhradene fa do prijmu, no vydavky ziadne neuplatnit - spravne chapem?
xxyy
09.03.12,12:54
Dobrý deň prajem, vedeli by ste mi poradiť keď živnostník čerpal dotáciu zo štátu (apríl 2011) 4023,46€ na predmet podnikania účtovníctvo, musí viesť jednoduché účtovníctvo alebo si môže uplatniť paušálne výdavky? Informovala som sa na dvoch úradoch práce v našom kraji, ale ich názory sa líšia. Raz mi povedali, že keď bola čerpaná dotácia na účtovníctvo, živnostník musí pre seba viesť JÚ. Ale ja som nenašla žiadny zákon, kde by prikazovali akým spôsobom má živnostník viesť účtovníctvo.
V prípade uplatnenia paušálnych výdavkov ako mám odpočítať sumu 1500€, ktorá bola použitá z príspevku na nákup vecí pre začiatok podnikania?
Ďakujem.
Xanti
09.03.12,12:57
V prípade uplatnenia paušálnych výdavkov ako mám odpočítať sumu 1500€, ktorá bola použitá z príspevku na nákup vecí pre začiatok podnikania?
Ďakujem.
Prečo chceš odpočítavať? Ved pri paušalnych výdavkoch dáš do príjmu celú dotáciu, takže celých 4023,46 eur.
veronikasad
09.03.12,12:59
Dobrý deň prajem, vedeli by ste mi poradiť keď živnostník čerpal dotáciu zo štátu (apríl 2011) 4023,46€ na predmet podnikania účtovníctvo, musí viesť jednoduché účtovníctvo alebo si môže uplatniť paušálne výdavky? Informovala som sa na dvoch úradoch práce v našom kraji, ale ich názory sa líšia. Raz mi povedali, že keď bola čerpaná dotácia na účtovníctvo, živnostník musí pre seba viesť JÚ. Ale ja som nenašla žiadny zákon, kde by prikazovali akým spôsobom má živnostník viesť účtovníctvo.
V prípade uplatnenia paušálnych výdavkov ako mám odpočítať sumu 1500€, ktorá bola použitá z príspevku na nákup vecí pre začiatok podnikania?
Ďakujem.
Mala si v roku 2011 aj príjem zo živnosti (okrem dotácie) ?
xxyy
12.03.12,10:24
mala som aj príjem zo živnosti, každý mesiac jedna faktúra
xxyy
12.03.12,10:25
Prečo chceš odpočítavať? Ved pri paušalnych výdavkoch dáš do príjmu celú dotáciu, takže celých 4023,46 eur.

Neviem ako mám postupovať, ešte nemám toľko skúsenosti, tak sa chcem poradiť. Ďakujem
Xanti
12.03.12,11:08
Neviem ako mám postupovať, ešte nemám toľko skúsenosti, tak sa chcem poradiť. Ďakujem
Skús si stiahnuť tabuľku http://www.porada.sk/t118512-pausal-evidencia-prijmov-a-vydajov.html z tejto témy, daj aktuálnu NČZD, a povpisuj podľa vzoru zaplatené faktúry, teda tie z ktoré ti boli vyplatené v období od 1.1.11 do 31.12.11, a tiež aj celú dotáciu sumu a dátum kedy ti bola pripísaná na účet,
potom povypisuj odvody kedy si platila a sumy .. tam sa Ti všetko zráta .. a už len tie čísla doplníš do DP.
xxyy
12.03.12,11:20
Skús si stiahnuť tabuľku http://www.porada.sk/t118512-pausal-evidencia-prijmov-a-vydajov.html z tejto témy, daj aktuálnu NČZD, a povpisuj podľa vzoru zaplatené faktúry, teda tie z ktoré ti boli vyplatené v období od 1.1.11 do 31.12.11, a tiež aj celú dotáciu sumu a dátum kedy ti bola pripísaná na účet,
potom povypisuj odvody kedy si platila a sumy .. tam sa Ti všetko zráta .. a už len tie čísla doplníš do DP.

Ďakujem veľmi pekne.
xxyy
12.03.12,11:28
Skús si stiahnuť tabuľku http://www.porada.sk/t118512-pausal-evidencia-prijmov-a-vydajov.html z tejto témy, daj aktuálnu NČZD, a povpisuj podľa vzoru zaplatené faktúry, teda tie z ktoré ti boli vyplatené v období od 1.1.11 do 31.12.11, a tiež aj celú dotáciu sumu a dátum kedy ti bola pripísaná na účet,
potom povypisuj odvody kedy si platila a sumy .. tam sa Ti všetko zráta .. a už len tie čísla doplníš do DP.

ešte taká otázka celú výšku dotácie mám dať do príjmov, a to čo som minula na nákup vecí pre podnikanie cca 1500€ dať do výdavkov spolu s odvodmi ktoré platím ? ešte mám výdavky na stravné lístky v sume 462€ za rok 2011, iné výdavky neboli
Xanti
12.03.12,11:31
ešte taká otázka celú výšku dotácie mám dať do príjmov, a to čo som minula na nákup vecí pre podnikanie cca 1500€ dať do výdavkov spolu s odvodmi ktoré platím ? ešte mám výdavky na stravné lístky v sume 462€ za rok 2011, iné výdavky neboli Nie ak chceš uplatnovať paušal ..
tak zrátaš príjmy od nich odrátaš 40% a odvody .. a vznikne ti čiastočný základ dane.
Nemôžeš do výdavkov dať aj iné ako 40% v tomto máš zahrnuté aj tie bločky, aj stravné lístky, aj nákup z dotácie. Ak Ti výjde lepšie robiť JU jednoduche účtovníctvo, tak urob to alebo ZDE - zjednodušenú danovú evidenciu ...

Pr.: príjem mám 10000 eur
pri paušale nehľadím na bločky čo mám ale odrátam si rovno 40%

pri JU abo ZDE hľadím na bločky a faktúry .. a odrátam si len túto sumu
xxyy
12.03.12,11:56
teraz som si cele prepočítala: Dotácia 4023,46€, z nej som minula 1940€ nákup veci pre podnikanie a 414,54€ odvody do ZP, (zvyšok dotácie mám rozpočítaný pre nasledujúci rok na úhradu odvodov do ZP a SP),
iné výdavky, ktoré neboli platené z dotácie sú stravné lístky 462€. Príjem 2450€. V mojom prípade je lepšie robiť JÚ alebo paušálne výdavky?
Xanti
12.03.12,12:01
Ja by som použila paušal, nakoľko aj pri JU aj pri paušalnych výdavkoch budeš platiť povinne odvody do SP od júla ak podáš dp do 31.3. , alebo od oktobra ak podáš dp do termínu 30.6. .. ak chceš podať neskôr DP tak treba to oznámiť písomne na DU.

Pri paušalnych výdavkoch Ti nevýjde platiť žiadnu daň. A aj odvody ostanú minimálne.
xxyy
12.03.12,13:07
Ja by som použila paušal, nakoľko aj pri JU aj pri paušalnych výdavkoch budeš platiť povinne odvody do SP od júla ak podáš dp do 31.3. , alebo od oktobra ak podáš dp do termínu 30.6. .. ak chceš podať neskôr DP tak treba to oznámiť písomne na DU.

Pri paušalnych výdavkoch Ti nevýjde platiť žiadnu daň. A aj odvody ostanú minimálne.

Ďakujem veľmi pekne za všetky rady.
slavuš
12.03.12,14:00
Ak uplatňuje živnostnik paušalne výdavky (40%), do tabuľky č1.DP B do stlpca 2, r.2 a r. 9 uvádzam paušalné výdavky + poistné na ZP a SP? A ak živnostník súčastne poberá aj invalidný dôchodok treba to niekde v DP B uviesť? a ešte otázočka na r.81 udávam tu istu sumu aku mam na r.80 ak mal iba prijmy zo živnosti? a na r.82 dam sumu 3559,30? Dakujem
Xanti
12.03.12,16:48
Ak uplatňuje živnostnik paušalne výdavky (40%), do tabuľky č1.DP B do stlpca 2, r.2 a r. 9 Ano uvádzam paušalné výdavky + poistné na ZP a SP? Ano A ak živnostník súčastne poberá aj invalidný dôchodok treba to niekde v DP B uviesť?Nie nie je to zdaniteľný príjem Ďakujemv texte.
Xanti
12.03.12,17:02
a ešte otázočka na r.81 udávam tu istu sumu aku mam na r.80 ak mal iba prijmy zo živnosti? ANo a na r.82 dam sumu 3559,30?Ano Dakujem.
maad
12.03.12,17:59
Pekný deň,chcem sa spýtať SZČO robí len vodiča môže si uplatniť paušálne výdaje?Má len príjmy len faktúry odb. (jeho mzda) a výdaje len zaplatené odvody do SP a ZP. Ak áno výška pauš.výd.je pre neho 40% ďakujem.
Xanti
12.03.12,18:00
Maad pre každého sú paušalne výdavky 40% a áno môže si uplatniť paušalne výdaje.
slavuš
12.03.12,19:01
Xanti ďakujem veľmi pekne
suzi22
13.03.12,11:55
Chcem poprosit Zdenku175 - este sa vratit k mojej otazke zo dna 08.03.2012 ohladom PRERUSENIA zivnosti v roku 2010 a zaplatenych faktur v roku 2011 - bol tam citovany § 17 z DP - ale tam sa hovori len o zruseni - skonceni podnikania - no dotycna ma len PRERUSENU zivnost...ci to sa posudzuje rovnako? ci uz je zrusena alebo prerusena zivnost - nie je rozdiel?? Vopred dakujem - velmi mi pomozete...
suzi22
13.03.12,12:45
prosim - nevie niekto poradit??? DAKUJEM
Zdenka175
13.03.12,12:47
Chcem poprosit Zdenku175 - este sa vratit k mojej otazke zo dna 08.03.2012 ohladom PRERUSENIA zivnosti v roku 2010 a zaplatenych faktur v roku 2011 - bol tam citovany § 17 z DP - ale tam sa hovori len o zruseni - skonceni podnikania - no dotycna ma len PRERUSENU zivnost...ci to sa posudzuje rovnako? ci uz je zrusena alebo prerusena zivnost - nie je rozdiel?? Vopred dakujem - velmi mi pomozete...


§ 17

(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).

(9) Na účely zistenia základu dane podľa odseku 8 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, skončením podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu je zánik oprávnenia, osvedčenia alebo iného rozhodnutia na výkon činnosti, prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou sezónnych činností alebo skončenie poberania príjmov z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo poberania príjmov z prenájmu.
suzi22
13.03.12,12:55
dakujem pekne - cize mi zostava uz len urobit dodatocne danove priznanie za rok 2010??
suzi22
01.04.12,16:42
Prosim velmi pekne o pomoc: robim dodatocne danove priznanie z dovodu - prerusena zivnost v roku 2010 a nezaplatene pohladavky uhradene az v roku 2011 - neupravil sa zaklad dane - teraz v roku 2011 uz len prijem zo zavislej cinnosti - cize typ A.....no co sa tyka toho dodatocneho za rok 2010 - prerusena zivnost k 30.11.2011 a v decembri mala prijem zo zavislej cinnosti...
povodne danove priznanie:
r. 37 = 692,80
r. 44 = 2819,97
r. 68 = 3512,77
r. 76 = 4240,02 (na danovnika 4025,70 + zivotne poistenie = 214,32)
r. 77 = 0
r. 78 = 0
r. 101 = 67,89
r. 106 = 67,89 Eur...... ktory bol aj vrateny.........

Dodatocne danove priznanie:
r. 37 = 692,80
r. 44 = 4055,97
r. 68 = 4748,77
r. 76 = 4240,02
r. 77 = 508,75
r. 78 = 96,66
r. 101 = 67,89
r. 105 = 28,77
a prosim Vas teraz neviem ako dalej....kedze jej bol vrateny preplatok 67,89.....
r. 107 = 96,66 Eur
r. 108 = ?
r. 109 = ?
r. 110 = ?
r. 111 + 112 - nic, lebo nie je ziadne dieta - ziadny danovy bonus...

Prosim - vie mi niekto poradit??? Dakujem
suzi22
01.04.12,16:58
Prosim nevie nikto?
Mila123
01.04.12,17:11
vyplňuješ tbl.XI. s r. 115-120
suzi22
01.04.12,17:16
dakujem, no neviem ci sme sa spravne pochopili - ja to podavam na starom tlacive, kedze je to za rok 2010 a tam riadok 120 nie je.....cize v starom tlacive vyplnam asi r. 107 a 112 ?
Mila123
01.04.12,17:18
jasne....
suzi22
01.04.12,17:29
a prosim Vas neviete mi poradit s konkretnymi sumami co sa tyka tejto tabulky - neviem si s tym poradit.......viem len r. 107 = 96,66 Eur a ostatne neviem :-( Ja vlastne musim zaplatit celu sumu 96,66 Eur....???? budem velmi vdacna....
suzi22
01.04.12,17:58
Prosim, urcite sa niekto z vas najde kto mal takyto pripad alebo to vie poriesit................
nika.sum
21.04.12,16:38
Ahoj. Advokat nebol minuly rok platitelom DPH cely, cize len cast roka a uplatnoval si pausalne vydavky. Tento rok bude platitelom cely rok. Teraz sa mi vsak dostali do ruk faktury, kt. boli vystavene v minulom roku, ale uhradene v tomto roku. Pripady neboli este ukoncene, takze podla mojho nazoru by som uctovala DPH z faktur (nakolko boli vstavene v 2,3Q/2011) ako nedanovu,pretoze su ju neuplatil, ale zaklad dane ako danovy vydavok, nakolko sa to netykalo prijmov r. 2011 a bolo to zaplatene v r. 2012. Je to tak spravne?
Sarlotka
01.06.12,22:03
Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať, keďže zo všetkých strán počúvam o skresavaní paušálnych výdavkov a klienti sa ma pýtajú či je možné paušálne výdavky "skresať" už aj v roku 2012, pri zdaňovaní príjmu za rok 2012, alebo až pri zdaňovaní príjmov za rok 2013. Či účinnosť zákona môže byť aj spätne, keďže 1.1.2012 bolo v zákone možnosť paušálnych výdavkov 40 %.

Ďakujem.
Indeed
02.06.12,05:08
žiadný zákon nemá retrospektívne učinky,prijaté zmeny platia od datumu ktorého zakon začal platiť ,alebo boli zavedené zmeny
Sarlotka
02.06.12,10:01
dakujem
Alex.C
15.06.12,15:10
Ahojte aj mna by to zaujímalo...ako to bude teraz ked akoze "nechali" 40% pausal, ale obmedzili ho na 420 eur mesacne... bude to urcite platit az od 1.1.2013 - t.j. pre zdanovacie obdobie 2013??? ako mozu potom povedat ze im to do rozpoctu buduci rok prinesie XY milionov??
ved ak by to bolo az pre 2013 tak to DU uvidi na ucte az v 2014... nechapem ...preco nikto nepovie odkedy to bude platit...
AK je tu nejaky pravnik poradte, som z toho nervozna...
Jana1303
19.12.12,10:59
Ahojte aj ja potrebujem poradiť, nakoľko ma úplne zneistil jeden známy:
Hovorí, že jeho účtovníčka je presvedčená že pri paušálnych výdajoch za r. 2012 sa môže odpísať iba 40%,
odvody do SP a ZP už odpísať nemôže.
Je to tak???? či......

ďakujem
Mila123
19.12.12,11:07
nemá pravdu, aj 40% aj zaplatené poistné, či povinné aj dobrovoľné....
Sionel
19.12.12,13:27
Za rok 2012 este moze, az v DP za rok 2013 sa uz odvody od zakladu dane nemozu odpocitat.
nika.sum
19.12.12,14:44
Za rok 2012 este moze, az v DP za rok 2013 sa uz odvody od zakladu dane nemozu odpocitat.

Je toto pravda, ja som niekde citala, ale neviem to teraz najst, ze od zakladu dane sa budu moct odpocitat ale nebudu znizovat vymeriavaci zaklad na vypocet odvodov do SP a ZP. Vie niekto ako to bude naozaj?
Aljok
19.12.12,15:53
Je toto pravda, ja som niekde citala, ale neviem to teraz najst, ze od zakladu dane sa budu moct odpocitat ale nebudu znizovat vymeriavaci zaklad na vypocet odvodov do SP a ZP. Vie niekto ako to bude naozaj?

Na porade máme už ZDP platný od 1.1.2013 :


(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 najviac do výšky 5 040 eur ročne. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 4, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov najviac do výšky 5 040 eur ročne. Ak daňovník získa povolenie alebo oprávnenie na podnikanie alebo začne vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo poberať príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu v priebehu zdaňovacieho obdobia, uplatňuje tieto výdavky najviac vo výške 420 eur mesačne, a to počnúc mesiacom, kedy nastali uvedené skutočnosti. Rovnako postupuje aj daňovník, ktorý skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť (§ 17 ods. 9) alebo prestal poberať príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu, ktorý uplatní tieto výdavky najviac vo výške 420 eur mesačne, a to aj za mesiac, v ktorom skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť (§ 17 ods. 9) alebo prestal poberať príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť v súvislosti s dosahovaním príjmov podľa odsekov 1 a 2, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania
výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
Aljok
19.12.12,15:59
Nemáš pravdu. Pozri príspevok 95.
Sionel
19.12.12,16:22
ano, prave to pozeram:
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595/znenie-20130101
Je to tak, dakujem za opravu. Netreba sa spoliehat na poplasne spravy na sme.sk a podobne.
Kvaka
19.12.12,16:39
nika.sum
20.12.12,07:41
Ospravedlnujem sa, ale prve som sa pozrela na poradu a videla som tam len do 31.12.2012. Dakujem za upozornenie. Ja som to potom nasla niekde inde, ale uz som nemala cas to sem nalepit.
nika.sum
20.12.12,07:44
uz viem preco som ho nenasla, je treti od vrchu a ja som videla, ze tam je platny ten do 31.12.2012, pod nim este starsi a nevsimla som si, ze za nimi je najnovsi:-).
Aljok
20.12.12,07:47
Prečo sa ospravedlňuješ? Veď si odpovedala správne. Ja som len doplnila citát...
Aljok
20.12.12,07:53
Tento link je neaktuálny. Nie je tam doplnená novela zákona...
Ofélia
11.02.13,22:32
Dobrý večer, prosím Vám, prečítala som si celú diskusiu ale nenašla som odpoveď a prosím vás o radu.

1.Ako poistenec štátu som pracovala aj ako autor. Vyšiel začiatkom minulého roka zákon že som povinná platiť odvody do ZP. Poisťovňa požadovala odo mňa zaplatiť poistné a v zapätí za 3 mesiace bol zákon novelizovaný a zase som nemusela robiť odvody. Za 4 mesiace takéhoto platenia mi vznikol a prišiel preplatok zo ZP (v r. 2012) vzniknutý na saldokonte neznížení o zrážkovú daň.

2.Vo vyúčtovaní v rzzp za r.2012 mi prišiel ďalší preplatok. Zdravotná poisťovňa (pracovníčka) mi povedala že nakoľko som v r. 2011 neuplatnila v DP za r. 2011 výdavky do ZP, neurobila zrážkovú daň. V DP som si uplatnila len paušálne 40 % výdavky.

Moja otázka znie je príjem zo saldokonta môj zdaniteľný príjem napriek rýchlo zmeniaceho sa zákona (otázka 1), a čo s nezdaneným príjmom z preplatku z Rzzp? Kam to zaradiť? Je aj toto príjem ovplyvňujúci alebo neovplyvňujúci základ dane? Začiatkom roka 2012 /02 som sa stala szčo a účtujem už len v jednoduchom účtovníctve.
Z autorstva žiadny príjem v r. 2012 nemám ale za prvé dva mesiace som urobila dva krát odvody do ZP a neviem kam s nimi. Do výdavkov zo živnosti? Ďakujem.
veronikasad
11.02.13,22:37
Dobrý večer, prosím Vám, prečítala som si celú diskusiu ale nenašla som odpoveď a prosím vás o radu.

1.Ako poistenec štátu som pracovala aj ako autor. Vyšiel začiatkom minulého roka zákon že som povinná platiť odvody do ZP. Poisťovňa požadovala odo mňa zaplatiť poistné a v zapätí za 3 mesiace bol zákon novelizovaný a zase som nemusela robiť odvody. Za 4 mesiace takéhoto platenia mi vznikol a prišiel preplatok zo ZP (v r. 2012) vzniknutý na saldokonte neznížení o zrážkovú daň.

2.Vo vyúčtovaní v rzzp za r.2012 mi prišiel ďalší preplatok. Zdravotná poisťovňa (pracovníčka) mi povedala že nakoľko som v r. 2011 neuplatnila v DP za r. 2011 výdavky do ZP, neurobila zrážkovú daň. V DP som si uplatnila len paušálne 40 % výdavky.

Moja otázka znie je príjem zo saldokonta môj zdaniteľný príjem napriek rýchlo zmeniaceho sa zákona (otázka 1), a čo s nezdaneným príjmom z preplatku z Rzzp? Kam to zaradiť? Je aj toto príjem ovplyvňujúci alebo neovplyvňujúci základ dane? Začiatkom roka 2012 /02 som sa stala szčo a účtujem už len v jednoduchom účtovníctve.
Z autorstva žiadny príjem v r. 2012 nemám ale za prvé dva mesiace som urobila dva krát odvody do ZP a neviem kam s nimi. Do výdavkov zo živnosti? Ďakujem.
Ktorého roku sa týka ten preplatok ? Upltnila si si ho ako VOZD pri príjmoch na základe autorského zákona ?
Ofélia
11.02.13,22:49
Nie neuplatnila som si ho. Uplatnila som si len paušálne výdavky a týka sa to cele roku 2011. Doplním preplatky oba mi prišli v roku 2012. Dakujem
majernikova
12.02.13,07:47
Ahojte :)
prosím o radu pri podaní DP za rok 2012 živnostník.Živnosť je slovenská no pracuje v zahraničí. Príjem je cca 22tisíc eur na to ak uplatním 40% paušálne výdavky vychádza mu platiť veľká daň. Nebráni sa plateniu dane, ale nie tak veľkej. Poraďte mi ako spraviť DP? Bola niekedy možnosť spraviť DP a skutočné výdavky bez výkazov, je takáto možnosť stále? Neviem aký je to paragraf či zákon.
Ďakujem za radu a pomoc
Pekný deň všetkým
veronikasad
12.02.13,07:49
Ahojte :)
prosím o radu pri podaní DP za rok 2012 živnostník.Živnosť je slovenská no pracuje v zahraničí. Príjem je cca 22tisíc eur na to ak uplatním 40% paušálne výdavky vychádza mu platiť veľká daň. Nebráni sa plateniu dane, ale nie tak veľkej. Poraďte mi ako spraviť DP? Bola niekedy možnosť spraviť DP a skutočné výdavky bez výkazov, je takáto možnosť stále? Neviem aký je to paragraf či zákon.
Ďakujem za radu a pomoc
Pekný deň všetkým
Pýtaš sa na daňovú evidenciu ? § 6 odst. 14 ZoDzP :

(14) Daňovník vykonávajúci podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo dosahujúci príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu podľa odsekov 1, 2 a 4 za podmienok, že túto činnosť vykonáva samostatne bez zamestnanca, dosiahol z tejto činnosti v bezprostredne predchádzajúcom zdaňovacom období príjmy (výnosy) nepresahujúce sumu 170 000 eur a uplatňuje pri týchto príjmoch (výnosoch) preukázateľné daňové výdavky, môže viesť počas celého zdaňovacieho obdobia daňovú evidenciu o
a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede vrátane prijatých a vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov, 1)
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, využívaných na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.
Xanti
12.02.13,07:59
Veronika,
otázočka. Min. rok bola v DP typ B kolonka na zaškrtnutie, že sa jedná o príjmy podľa daňovej evidencie. Tento rok mi to tam chýba, je len možnosť účtovníctvo teda skutočné príjmy a výdavky alebo paušalne výdavky.
Treba písať do poznámky, že DP bolo robené s pomocou DE?
Ofélia
12.02.13,12:05
Nepomôže mi niekto?


Dobrý večer, prosím Vám, prečítala som si celú diskusiu ale nenašla som odpoveď a prosím vás o radu.

1.Ako poistenec štátu som pracovala aj ako autor. Vyšiel začiatkom minulého roka zákon že som povinná platiť odvody do ZP. Poisťovňa požadovala odo mňa zaplatiť poistné a v zapätí za 3 mesiace bol zákon novelizovaný a zase som nemusela robiť odvody. Za 4 mesiace takéhoto platenia mi vznikol a prišiel preplatok zo ZP (v r. 2012) vzniknutý na saldokonte neznížení o zrážkovú daň.

2.Vo vyúčtovaní v rzzp za r.2012 mi prišiel ďalší preplatok. Zdravotná poisťovňa (pracovníčka) mi povedala že nakoľko som v r. 2011 neuplatnila v DP za r. 2011 výdavky do ZP, neurobila zrážkovú daň. V DP som si uplatnila len paušálne 40 % výdavky.

Moja otázka znie je príjem zo saldokonta môj zdaniteľný príjem napriek rýchlo zmeniaceho sa zákona (otázka 1), a čo s nezdaneným príjmom z preplatku z Rzzp? Kam to zaradiť? Je aj toto príjem ovplyvňujúci alebo neovplyvňujúci základ dane? Začiatkom roka 2012 /02 som sa stala szčo a účtujem už len v jednoduchom účtovníctve.
Z autorstva žiadny príjem v r. 2012 nemám ale za prvé dva mesiace som urobila dva krát odvody do ZP a neviem kam s nimi. Do výdavkov zo živnosti? Ďakujem.
Hana Hanova
24.02.13,14:17
Dobrý deň
Môže si niekto uplatnit 40% paušalne výdavky keď má len príjmy z činnosti sprostredkovateľov?
Mám pridelené IČO štatistickým úradom a platí odvody? Za rok 2012.

Veľmi pekne ďakujem
veronikasad
24.02.13,21:14
Dobrý deň
Môže si niekto uplatnit 40% paušalne výdavky keď má len príjmy z činnosti sprostredkovateľov?
Mám pridelené IČO štatistickým úradom a platí odvody? Za rok 2012.

Veľmi pekne ďakujem
môže.
Betina2
09.03.13,14:01
Prosím Vás, ak daňovník neprerušuje ani neukončuje živnosť, za rok 2011 su uplatnil reálne výdavky z podnikania a za rok 2012 si chce ale uplatniť paušálne 40% výdavky plus zaplatené poistné, musí v DP typ B za 2012 nejako upraviť základ dane o pripočítatelné a odpočítatelné položky ? Podla mňa nie, ved nejde o zrušenie, ukončenie ani prerušenie podnikania, ale pokračuje v podnikaní dalej, jedine kebz skončil podnikanie tak v tom roku upravuje ZD, uvažujem správne ? Ďakujem za info :)


§ 17

(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).

(9) Na účely zistenia základu dane podľa odseku 8 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, skončením podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu je zánik oprávnenia, osvedčenia alebo iného rozhodnutia na výkon činnosti, prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou sezónnych činností alebo skončenie poberania príjmov z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo poberania príjmov z prenájmu.
invest
11.03.13,07:20
Môže si podnikateľ uplatniť paušálne výdavky aj keď má tržby vedené cez ERP? Ďakujem.
Mila123
11.03.13,07:21
Môže si podnikateľ uplatniť paušálne výdavky aj keď má tržby vedené cez ERP? Ďakujem.
veď táto možnosť v ZDP nie je zakázaná....jasne, že môže
veronikasad
11.03.13,07:30
Môže si podnikateľ uplatniť paušálne výdavky aj keď má tržby vedené cez ERP? Ďakujem.
V akej oblasti podniká ?
invest
11.03.13,08:34
V akej oblasti podniká ?

Má malý stánok - bagetériu.
chudaska
11.03.13,08:34
Môže si podnikateľ uplatniť paušálne výdavky aj keď má tržby vedené cez ERP? Ďakujem.

nie je platca DPH?
invest
11.03.13,08:34
Ďakujem, tiež som si myslela, ale som si to chcela overiť.
invest
11.03.13,08:36
nie je, viem že platcovia nemôžu.
veronikasad
11.03.13,08:39
Má malý stánok - bagetériu.
Nemyslím si, že v tomto prípade sú paušálne výdavky výhodnejšie ako skutočné.
Aké má ročné tržby ?
invest
11.03.13,08:42
Práveže áno. Tržby za celý rok boli iba cca 4500,- €
veronikasad
11.03.13,08:46
Práveže áno. Tržby za celý rok boli iba cca 4500,- €
Pri takýchto príjmoch sú pre teba výhodné len z pohladu administratívnej náročnosti.Výroba bagiet je činnosť, kde skutočné výdavky sú určite vyššie ako 40 % (nájom, energie, suroviny)
invest
11.03.13,08:54
No veď áno. Ide len o vyplnenie DP, nakoľko príjmy boli nízke, bagetériu už prenajala. Takže aby nemusela platiť za spracovanie účtovníctva.
lenka.ba
11.03.13,21:45
Dobrý večer, môžem dať do paušálnych výdavkov poistné zaplatené na základe exekúcie (samozrejme, len istinu)? Pekný večer
STRELEC
12.03.13,04:58
Dobrý večer, môžem dať do paušálnych výdavkov poistné zaplatené na základe exekúcie (samozrejme, len istinu)? Pekný večer
Poistné zaplatené výkonom exekúcie je preukazne zaplatené v tom-ktorom roku. Použil by som exekvovaná čiastku do daňového priznania.
Prima73
12.03.13,08:04
Dobry den, co je potrebne archivovat z dokladov pri pausalnych vydavkoch? Staci iba faktury vydane a vypisy z banky? SZCO murar - skladove zasoby nema. Dakujem za odpoved.
veronikasad
12.03.13,08:05
Dobry den, co je potrebne archivovat z dokladov pri pausalnych vydavkoch? Staci iba faktury vydane a vypisy z banky? SZCO murar - skladove zasoby nema. Dakujem za odpoved.
+ doklady o úhrade poistného, ak ho neplatil bankovým prevodom.
Prima73
12.03.13,08:12
Dakujem za odpoved.
lenka.ba
12.03.13,11:19
Poistné zaplatené výkonom exekúcie je preukazne zaplatené v tom-ktorom roku. Použil by som exekvovaná čiastku do daňového priznania.

takže ak zaplatil exekúciu v roku 2012, ale poistné je za staré obdobia, tak to môžem dať do DP, áno? doklady o zaplatení mám.
Prima73
13.03.13,12:35
Dobry den, ak SZCO platil zdravotne poistne na pobocke v hotovosti a na listku ma sumu 54,90 eur rozdelenu na akontacia 44,90 eur a trovy konania - predpis 99 na sumu 10 eur. Tych 10 eur mu asi nemôzem zaratat ako uhradu poistneho, ako co to mam nahrat? Na DU bude vykazovat pausalne vydavka za r.2012 a preto je dôlezite aby mal spravne vycislene zaplatene poistne do ZP. Dakujem za odpoved.
Prima73
14.03.13,08:37
Dobry den, ak SZCO platil zdravotne poistne na pobocke v hotovosti a na listku ma sumu 54,90 eur rozdelenu na akontacia 44,90 eur a trovy konania - predpis 99 na sumu 10 eur. Tych 10 eur mu asi nemôzem zaratat ako uhradu poistneho, ako co to mam nahrat? Na DU bude vykazovat pausalne vydavka za r.2012 a preto je dôlezite aby mal spravne vycislene zaplatene poistne do ZP. Dakujem za odpoved.

vie mi s tym prosim niekto poradit? dakujem.
janko0923
15.03.13,11:48
okrem pladieb do zdravotnej a socialnej poistovne mozem si na pausal uplatnit i zivotnu poistku?
vdaka
Tweety
15.03.13,11:58
okrem pladieb do zdravotnej a socialnej poistovne mozem si na pausal uplatnit i zivotnu poistku?
vdaka
Nie, nemôžeš.
Maxinka
25.03.13,10:24
+ doklady o úhrade poistného, ak ho neplatil bankovým prevodom.
prosím Vás, živnostník...chce urobiť asi len paušál ale ZP neplatil za rok 2012 ( bol neplatičom-vyrovnal až v r. 2013)...môže???
Xanti
25.03.13,10:25
prosím Vás, živnostník...chce urobiť asi len paušál ale ZP neplatil za rok 2012 ( bol neplatičom-vyrovnal až v r. 2013)...môže???
Samozrejme, že môže. Ak neplatil nič tak do odvodov pôjde 0 eur
Negoti
25.03.13,10:30
Dobrý deň,
chcem sa opýtať je možné vykázať stratu pri príjme podľa §6/1/b ak sa uplatňujú paušálne výdavky? strata vznikla tým, že bol nízky príjem a platby poistného boli vysoké.

​Ďakujem
chudaska
25.03.13,10:31
v takom pripade ano, moze byt aj v strate....
Negoti
25.03.13,10:35
v takom pripade ano, moze byt aj v strate....

a v akom prípade nemôže byť strata? len pre zaujímavosť....
Negoti
25.03.13,10:38
Ďakujem.....
Maxinka
25.03.13,11:18
Samozrejme, že môže. Ak neplatil nič tak do odvodov pôjde 0 eur
Ďakujem :)
Pri paušáloch sa výkazy nedávajú? však?
kn-alka
25.03.13,11:34
nie, nedávajú
lenka.ba
29.03.13,21:55
Dobrý večer, ak mal finančný sprostredkovateľ príjmy aj z dohody a aj z činnosti sprostredkovateľa, môže si z tej činnosti sprostredkovateľa uplatniť paušálne výdavky? ďakujem
Anik
30.03.13,07:30