kopač
01.01.12,16:07
Mám dvor,cez ktorý mi chodí sused.Nie je naňho žiadne vecné bremeno v práve prechodu,je to len moja dobrá vôľa,že ho púšťame.Chcel by som dvor odvodniť a vydláždiť,ale neviem či to má zmysel,keď do teraz mi všetko ničil a náklady som musel znášať sám.Odôvodňoval to tým,že je to cesta.Vodi tu všelijakých ľudí aj romov.Nemáme žiaden kľud a mám aj malé deti a musím dávať pozor,či zatvára bránu,aby mi nevybehli na cestu.Za svojím domom má pozemo,kde je neďaleko poľná cesta z ktorej po úpravach by sa dostal na hlavnú.On to odmieta,že nemá na to peniaze a nič robiť nebude.Mám nejaké právo mu zakázať prechod,či čo mám robiť.Cítim sa akoby som žil na ceste,keď mi po pred vchod do domu chodia auta.
arizona
01.01.12,16:03
Samozrejme,ze mas pravo mu zakazat prechod,ved zdarma pouziva tvoj sukromny majetok. Nemas ziadnu tarchu na svojom pozemku, takze ta nik nemoze prinutit...je to tvoja dobra vola./alebo susedov zvyk, ci lahostajnost /
Ak by si sused chcel narokovat na prechod, musel by to riesit cez sud. Jedine sud by ta mohol prinutit ,aby si mu prechod povolil. Sud pristupuje na zriadenie vecneho bremena vtedy,ak majitel nehnutelnosti nema inu moznost sa na svoj pozemok dostat.
kopač
01.01.12,16:15
Môže sa táto poľná cesta,ktorá susedí z jeho pozemkom a je vo vlastníctve obce,aj keď je neupravená,rátať ako prístup k jeho domu?
misstka
01.01.12,18:32
Môže sa táto poľná cesta,ktorá susedí z jeho pozemkom a je vo vlastníctve obce,aj keď je neupravená,rátať ako prístup k jeho domu?

toto je na dlhé lakte, ťažko povedať, okrem toho mám pocit, že súd by prihliadal aj na to, že tadiaľ prechádzajú už dlhé roky.
buchač
01.01.12,18:55
Mám dvor,cez ktorý mi chodí sused.Nie je naňho žiadne vecné bremeno v práve prechodu,je to len moja dobrá vôľa,že ho púšťame.Chcel by som dvor odvodniť a vydláždiť,ale neviem či to má zmysel,keď do teraz mi všetko ničil a náklady som musel znášať sám.Odôvodňoval to tým,že je to cesta.Vodi tu všelijakých ľudí aj romov.Nemáme žiaden kľud a mám aj malé deti a musím dávať pozor,či zatvára bránu,aby mi nevybehli na cestu.Za svojím domom má pozemo,kde je neďaleko poľná cesta z ktorej po úpravach by sa dostal na hlavnú.On to odmieta,že nemá na to peniaze a nič robiť nebude.Mám nejaké právo mu zakázať prechod,či čo mám robiť.Cítim sa akoby som žil na ceste,keď mi po pred vchod do domu chodia auta.


toto je na dlhé lakte, ťažko povedať, okrem toho mám pocit, že súd by prihliadal aj na to, že tadiaľ prechádzajú už dlhé roky.
...ak mám raz papier - List vlastníctva - a nie je tam nič , čo by ma malo zo zákona obmedzovať ....tak , holt , susedko má iba dve možnosti :

1. Pekne poprosiť o ďalšie používanie a akceptovať zároveň MOJE podmienky ...

2. Trhnúť si konárom a chodiť si po svojom pozemku , respektíve , kade ľahšie by šiel ...
kopač
01.01.12,19:23
Ak by aj súd rozhodol v práve prechodu,načo nechcem ani pomyslieť,mám právo žiadať o finančné vyrovnanie za tých 12 rokov čo chodil po dvore?Ale ako hovorím,on nie je ohraničený cudzími pozemkami,má záhradu z ktorej sa dostane na cestu.
buchač
01.01.12,19:26
Ak by aj súd rozhodol v práve prechodu,načo nechcem ani pomyslieť,mám právo žiadať o finančné vyrovnanie za tých 12 rokov čo chodil po dvore?Ale ako hovorím,on nie je ohraničený cudzími pozemkami,má záhradu z ktorej sa dostane na cestu.
...ja tiež ....


...ak mám raz papier - List vlastníctva - a nie je tam nič , čo by ma malo zo zákona obmedzovať .............................
sisima
01.01.12,19:29
ked je to naozaj tvoj majetok, tak si ho oplot, a uprav a užívaj si svoj dvor...
marleau
01.01.12,19:37
Ja by som zamkol bránku a nech si trhne.Normálny sused by takýto problém,aký on má,pretože on sa nemá ako dostať domov,aspoň začal za 12 rokov riešiť,ale on asi nič.Daj mu mesiac,nech sa zariadi a potom zamkni bránku,pusti psa,napoj elektriku,pusti svokru a ostatné beštie,ktoré sú k dispozícii...
kopač
01.01.12,19:46
Ale mi už vyše roka mu hovoríme nech sa zariadi a on stále nič.Najhoršie na tom je,že on tu nebýva len jeho 82 ročná matka.Stále keď príde,alebo niekto z jeho rodiny niečo poškodia.
7lienka
01.01.12,20:05
všetko je to síce pekné, čo píšete, ale REALITA na SLOVENSKU je úplne inde.

Určite začni tým, že napíšeš list, v tom zmysle, že využívaTvoj pozemok bez Tvojho súhlasu, bezplatne, nedodržuje žiadne Tvoje inštrukcie a že ho vyzívaš aby začal používať príjazdovú cestu ihneď a nevyužíval Tvoj pozemok ktorý nieje a nikde ani nebol zapísaný ako komunikácia (LV, prípadne niekde na miestnej mape). Za mesiac treba napísať ďalší list, kde sa budeš oháňať policajtami keď vstúpi na Tvoj pozemok. Za ďalší čas ho zase upozorni, že zavoláš policajtov, nakoľko Ti miznú veci a musíš teda robiť nové oplotenie a bránu. Všetko posielaj doporučene, napíš aspoň 5 listov, všade zdôrazňuj, že má príjazdovú cestu a teda bezdôvodne využíva Tvoj pozemok. Až potom môžeš zavolať policajtov, prípadne sa odrátiť na súd. Ale pamätaj súd je najhoršia voľba.... o tom sa môžem rozpísať neskôr.
Treba ho vystrašiť policajtami, ale najprv musíš písať a písať....
Toto je spor na veľmi, veľmi dlho a dlhé lakte.
Držím palce
Erzebeth
01.01.12,20:11
urýchlene mu zakáž chodiť cez svoj dvor. Ak sa to stane zvykom, bude argumentovať tým, že tak to bolo vždy. Za svoju dobrotu budeš potrestaný. Sused môže využívať cestu bez ohľadu na to, či je mu to pohodlné alebo nie. Ty nie si povinný umožňovať mu prechod. Bránu uzamkni a z druhej strany - zadnej, ani neotváraj. Ak by chcel prechádzať násilím, zavolaj políciu. Ja si nemyslím, že je to na dlhé konanie. jednoducho zatvor bránu a ak bude chcieť prechádzať, vie, kde je cesta. Myslím, že sused musí pochopiť, že to myslíš vážne.
marleau
01.01.12,20:40
Ale mi už vyše roka mu hovoríme nech sa zariadi a on stále nič.Najhoršie na tom je,že on tu nebýva len jeho 82 ročná matka.Stále keď príde,alebo niekto z jeho rodiny niečo poškodia.
V takomto prípade by mal papuľu krvavú a ja ruky.Neviem,na čo čakáš?Jednoducho mu to zakážem a keď to nedodrží,zavolám políciu,že mám zlodeja.Alebo pusti psa.Čo sa bojíš???Hádam mu ešte bráničku neotváraš a neprivítaš,či?
misoft
01.01.12,21:30
Ale mi už vyše roka mu hovoríme nech sa zariadi tak dlho? Ste na gebuľu? a on stále nič keď nič, tak nič - ani prechod nebude. Choď si hoci aj jarkom - po mojom dvore sa presúšať nebudeš. .Najhoršie na tom je,že on tu nebýva len jeho 82 ročná matka.Stále keď príde,alebo niekto z jeho rodiny niečo poškodia. Poškodia - nahradia - tu 10€, tu 20€, tu 100€ - hneď si rozmyslí, či to utiahne. .
A na plot "Súkromný pozemok - nepovoleným vstup zakázaný!" - vstúpi = kamarát, máš po 3,14či = neoprávnený vstup na cudzí pozemok.
Mária27
01.01.12,22:47
Právo prechodu cez dvory si zvyčajne dávajú susedia navzájom, ak nie je (spoločný) dvor v spoluvlastníctve. Zvyčajne sú to pri ulici dva domy za sebou s dvormi ako priľahlými pozemkami a záhradami za domami. Za záhradami býva tiež prístupová cesta k obom záhradám. Po dvoroch chodí zadný sused na ulicu a predný do záhrady. Takíto susedia (ak nie sú spoluvlastníkmi dvora), zriadujú si navzájom vecné bremená ako práva prechodu a prejazdu. Sú to vecné bremená spojené s vlastníctvom určitej nehnuteľnosti, pri zmene vlastníctva prechádzajú na nového majiteľa alebo majiteľov. Druhý typ vecných bremien sú osobnostné, ktoré zaniknú ak tej osobe už nepatria.
Užívanie cudzieho pozemku bez právneho dôvodu zakladá bezdôvodné obohatenie, vydať sa má všetko o čo sa obohatil, ale môže vzniesť námietku premlčania 3 roky.

Ak nikto z predchádzajúcich vlastníkov nezriadil zmluvu o práve prechodu cez dvor, ak o tom nerozhodol ani žiaden orgán, v tomto prípade by mohol rozhodovať o tom súd podľa § 151o ods.3 - to by ale sused musel dokázať, že sa nielenže nemôže dostať k stavbe po svojom pozemku, ale to že sa k nej môže dostať len po tvojom pozemku. Taký dôkaz by si mu musel vyvrátiť, napr. aj vyjadrením obce, znaleckým posudkom a pod.
Ak o tom nie je listinný dôkaz, mohol by možno ešte nadobudnúť výkon práva vydržaním : ak 10 rokov užíval toto právo v presvedčení, že mu patrí (§ 151o obč.z). To by musel dokazovať dobrú vieru.

Obecná cesta je cestou, ale tvoj dvor by sa ňou stal len po rozhodnutí súdu. Nestačia zvyky: donedávna bývali dvory po dedinách otvorené, ale aj po meste polo veľa podchodov, neuzamknutých prechodov, takmer žiadne ploty. Teraz sa každý ohrádza a zamyká - vieme prečo. Aj ty vieš, prečo sa treba ohradiť a susedovi dovoliť len to, čo ti § 127 prikazuje.

§ 151o
Ak nie je vlastník stavby zároveň vlastníkom priľahlého pozemku a prístup vlastníka k stavbe nemožno zabezpečiť inak, súd môže na návrh vlastníka stavby zriadiť vecné bremeno v prospech vlastníka stavby spočívajúce v práve cesty cez priľahlý pozemok.
buchač
02.01.12,08:01
všetko je to síce pekné, čo píšete, ale REALITA na SLOVENSKU je úplne inde.

Určite začni tým, že napíšeš list, v tom zmysle, že využívaTvoj pozemok bez Tvojho súhlasu, bezplatne, nedodržuje žiadne Tvoje inštrukcie a že ho vyzívaš aby začal používať príjazdovú cestu ihneď a nevyužíval Tvoj pozemok ktorý nieje a nikde ani nebol zapísaný ako komunikácia (LV, prípadne niekde na miestnej mape). Za mesiac treba napísať ďalší list, kde sa budeš oháňať policajtami keď vstúpi na Tvoj pozemok. Za ďalší čas ho zase upozorni, že zavoláš policajtov, nakoľko Ti miznú veci a musíš teda robiť nové oplotenie a bránu. Všetko posielaj doporučene, napíš aspoň 5 listov, všade zdôrazňuj, že má príjazdovú cestu a teda bezdôvodne využíva Tvoj pozemok. Až potom môžeš zavolať policajtov, prípadne sa odrátiť na súd. Ale pamätaj súd je najhoršia voľba.... o tom sa môžem rozpísať neskôr.
Treba ho vystrašiť policajtami, ale najprv musíš písať a písať....
Toto je spor na veľmi, veľmi dlho a dlhé lakte.
Držím palce

...píšem píšem babke list , dám pečiatku ...môžeš ísť....

Táto riekanka mi zišla na um pri čítaní tohoto príspevku ...

...a záver - pointa - reakcia....???......radšej nie ...:rolleyes:
kopač
02.01.12,08:30
V prípade najhoršieho súd môže zriadiť vecné bremeno v práve prechodu,ale vecné bremeno by nemalo byť zriadené na miesta,ktoré slúžia na oddych a dvor by mal byť takým miestom,či kde sa mi majú hrať deti?Minulého roku mu bol pozemok starostom poskytnutý poza môj dom na predaj,aby si urobyl cestu.Odmietol to,že nemá peniaze.Kto ich dnes má nazvyš?
arizona
02.01.12,08:46
Sud neurcuje konkretne,kade presne mu mas "urobit cesticku" na prechod, to je iba na tebe....nemusi ti chodit po dvore, mozes mu vymedzit prechod napr. vedla plotu ;)

Ale podla toho co pises, tak sused je dost lahostajny k rieseniu svojho problemu. Vyhovorky teba nemusia zaujimat a myslim, ze aj sud by bral do uvahy,ze susedovi bola ponuknuta moznost zriadit si prechod inou cestou ako cez tvoj dvor.
Vecne bremeno sa zriaduje,ked ozaj ina moznost nie je ...
7lienka
02.01.12,08:47
...píšem píšem babke list , dám pečiatku ...môžeš ísť....

Táto riekanka mi zišla na um pri čítaní tohoto príspevku ...

...a záver - pointa - reakcia....???......radšej nie ...:rolleyes:

môžeš si o tom myslieť čo len chceš.....

ak má sused čo i len trošku v hlave nebude robiť nič a využívať tú cestu, pretože je v práve.
A keď to kopač zavre - teda znemožní mu prístup, dá ho na súd. Ten mu do mesiaca dá predbežné opatrenie s právom prechodu. A hotovo.
Môže sa kopač súdiť a dokazovať.... že povedal vtedy, ten povedal vtedy.... jedna babka povedala... papier nepustí....

takže asi toľko
kopač
02.01.12,09:12
Ako môže byť v práve,keď on nie je ohraničený cudzími pozemkami.Jeho pozemok susedí s poľnou cestou ,a že nemá peniaze na jej úpravu.Toto by mal brať súd ako argument na zriadenie vecného bremena?Keď som nemal deti,nie že by ma to neštvalo,ale nejak som to nechával,aj pozemok patril otcovi,ale teraz ma už unavuje stále pratať po deťoch bycikle a hračky,lebo pán sused ide a báť sa o deti,že mi ich na vlastnom dvore,za ktorý platím daň,prejde auto?
kopač
02.01.12,09:28
Ak súd neurčuje kadiaľ mu mám umožniť prechod,tak by som mohol kúpiť meter pozemku čo je za mojím domom od suseda a dať mu ho na prechod?Nebol by zase problém,keby chcel ísť autom,alebo traktorom,lebo aj ten má,priviesť drevo?To ma najviac štve.Práve tým traktorom mi najviac ničí dvor.Ja som si urobil garáž pri ceste,aby som si čo najmenej ničil trávnik a on to jedným ťahom zničí.
arizona
02.01.12,09:53
kopač
02.01.12,13:25
V práve by bol vtedy,keď by nemal žiadny prístup na svoj pozemok,ale ako hovorím,on ho má za svojím domom má záhradu a tam je poľná cesta.Vedľa jeho záhrady je aj naša záhrada na ktorej pestujeme zeleninu a nechodíme cez jeho pozemok.Urobil som si prístup z tej poľnej cesty.
lubko6394
02.01.12,13:38
Postav plot a rieš si svoje, to čo vyhovuje tebe. Neviem ako u Vás, ale u nás je cena za m2 pozemku vyššia ako cena koberca. Takže na svoj nóbl koberec ho nepustím ani v bagandžiach a ani autom...
kopač
02.01.12,13:58
Najnovšie požiadal starostu o zriadenie vecného bremena na dvor.Neviem či vie o možnosti vymáhania súdnou cestou,ale asi áno,lebo bol na katastri a prišiel s papierom aby sme mu podpísali prechod,čo som odmietol.Súdiť sa myslím si,že nemá peniaze,lebo už roky on ani rodina nepracujú a žijú dosť biedne.
buchač
02.01.12,14:09
Najnovšie požiadal starostu o zriadenie vecného bremena na dvor.Neviem či vie o možnosti vymáhania súdnou cestou,ale asi áno,lebo bol na katastri a prišiel s papierom aby sme mu podpísali prechod,čo som odmietol.Súdiť sa myslím si,že nemá peniaze,lebo už roky on ani rodina nepracujú a žijú dosť biedne.
...ja zíram .....
...veď to by potom mohol teda každý u toho svojho starostu požiadať o nejaké vecné bremeno na hocikoho ...

...bol na katastri ...no a ???...nie je papier , ako papier predsa ...
...budem za veľkého ironika , keď poviem , že :

...no , snáď nejaký ten toaleťák si aj mohol , aspoň by si ním lepšie vytrel ...že oné....:rolleyes:
day
02.01.12,14:25
kopac ta tvoja lahostajnost, ludia ti chodia roky po pozemku, riesim ked uz hori, zatvor branu, kup psa a je vyriesene

www.pedigree.sk/zaciname/vyber-psa/0
Mária27
02.01.12,15:08
U starostu nepochodil, na katastri nepochodil, každý ho odkazuje na zmluvu s tebou. Nemáš čo riešiť, treba dvor ohradiť a nedať mu kľúče. Ak by sa pokúsil vniknúť násilím, volať políciu.

§ 151o
(1) Vecné bremená vznikajú písomnou zmluvou, na základe závetu v spojení s výsledkami konania o dedičstve, schválenou dohodou dedičov, rozhodnutím príslušného orgánu alebo zo zákona. Právo zodpovedajúce vecnému bremenu možno nadobudnúť tiež výkonom práva (vydržaním); ustanovenia § 134 tu platia obdobne. Na nadobudnutie práva zodpovedajúceho vecným bremenám je potrebný vklad do katastra nehnuteľností.

(2) Zmluvou môže zriadiť vecné bremeno vlastník nehnuteľnosti, pokiaľ osobitný zákon nedáva toto právo aj ďalším osobám.
misoft
02.01.12,21:08
Nemáš čo riešiť, treba dvor ohradiť a nedať mu kľúče. Ak by sa pokúsil vniknúť násilím, volať políciu.

Veď som mu to radil #14.
Neviem na čo ešte čaká.
Asi na vhodnú konšteláciu planét Kepler-22b http://en.wikipedia.org/wiki/Kepler-22b a Kepler-22f
kopač
03.01.12,08:21
Chcem sa ešte opýtať,keď vie niekto poradiť,či môže zohrať úlohu aj to,že keď sme pred 12 rokmi pozemok vyvlastňovali on a jeho matka nám u notárky podpísali,že je to náš pozemok.Už vtedy mali myslieť na zriadenie vecného bremena.My sme im hneď v prechode nechceli zabraňovať,lebo notárka povedala,že je to do 10 rokov napadnuteľné.A teraz zisťujem,že keď prechádzali viac ako 10 rokov,môžu si uplatniť nárok prechodu vydržaním,alebo súdnou cestou.Takže mám nárok niečo robiť so svojím pozemkom,či len sklopiť uši a pozerať ako mi ho sused ničí a pritom sa mi smeje do tváre?
Mária27
03.01.12,08:40
Radu sme ti dali, záruku že vyhráš prípadný súd ti nedá nikto. Pre teba je to hop alebo trop. Ak sa o nič nepokúsiš, nikdy nebudeš mať pokoj. On nemá zatiaľ dôvod prestať - veď načo by chodil traktorom po svojej záhrade, keď mu trpíš brázdenie tvojho dvora?
lubko6394
03.01.12,08:45
Chcem sa ešte opýtať,keď vie niekto poradiť,či môže zohrať úlohu aj to,že keď sme pred 12 rokmi pozemok vyvlastňovali on a jeho matka nám u notárky podpísali,že je to náš pozemok.Už vtedy mali myslieť na zriadenie vecného bremena.My sme im hneď v prechode nechceli zabraňovať,lebo notárka povedala,že je to do 10 rokov napadnuteľné.A teraz zisťujem,že keď prechádzali viac ako 10 rokov,môžu si uplatniť nárok prechodu vydržaním,alebo súdnou cestou.Takže mám nárok niečo robiť so svojím pozemkom,či len sklopiť uši a pozerať ako mi ho sused ničí a pritom sa mi smeje do tváre?

Koho záujmy vlastne hájiš ? Máš tu kopec rád ako to vyriešiť v tvoj prospech a ty vždy dohodíš argument prečo by si to nemal spraviť a vlastne je to dobré tak ako to je. Takže ak nechceš spraviť nič tak mu tam sprav asfaltku a nepýtaj sa na porade či tam majú byť smerové stĺpiky len na jednej strane cesty alebo na oboch.

Takže zahlasujem za vyriešené a ty sa ozvi až keď bude plot a brána alebo pozemok prepísaný na suseda.
marleau
03.01.12,08:58
Ja by som mu prechod cez dvor zatrhol s okamžitou platnosťou,nič by som ďalej neriešil a určite by som kľudne spával.Alebo je niečo,čo ešte nevieme?
7lienka
04.01.12,10:28
Chcem sa ešte opýtať,keď vie niekto poradiť,či môže zohrať úlohu aj to,že keď sme pred 12 rokmi pozemok vyvlastňovali on a jeho matka nám u notárky podpísali,že je to náš pozemok.Už vtedy mali myslieť na zriadenie vecného bremena.My sme im hneď v prechode nechceli zabraňovať,lebo notárka povedala,že je to do 10 rokov napadnuteľné.A teraz zisťujem,že keď prechádzali viac ako 10 rokov,môžu si uplatniť nárok prechodu vydržaním,alebo súdnou cestou.Takže mám nárok niečo robiť so svojím pozemkom,či len sklopiť uši a pozerať ako mi ho sused ničí a pritom sa mi smeje do tváre?

veď som povedala, že je v práve a to som nevedela detaili...... určite je ich ešte viac
kopač
04.01.12,12:22
Neviem aký máš na mysli 7lienka detail.
misoft
04.01.12,13:54
Chcem sa ešte opýtať,keď vie niekto poradiť,či môže zohrať úlohu aj to,že keď sme pred 12 rokmi pozemok vyvlastňovali on a jeho matka nám u notárky podpísali,že je to náš pozemok.
Teda nevím - čéčé - zda jsi při smyslech.
Veď ti to podpísali a k tomu overene, že je to VAŠE. Vy ste im len v dobrej mysli (a možno utužovaní susedských vzťahov) povolili prechod. Nikde to nie je napísané, že musíš im povoliť. Vydržanie neprichádza do úvahy - http://www.porada.sk/t140280-vydrzanie-pozemku.html
vlastník je známy - to si TY.
Môžu chodiť z obecnej cesty.
Ja na tvojom mieste oplotím pozemok.
Ústava SR čl.20,ods.1, ods.4, ods.5

>7linenka: veru - papier NEPUSTÍ! :D A on ho má!
kopač
13.01.12,16:06
chcem sa spytat,či pozemok,ktory je v extavilane,može byť pre suseda možna pristupova cesta k jeho domu?
misoft
13.01.12,19:06
Teda neviem, chlape, či nie si tak trochu "natvrdlý", či ti netreba puckou bachnúť po gebuli.
Príklad A) Tvoj pozemok (dvor), vpravo sused Pravý, vľavo sused Ľavy, za tebou sused Prechádzač - nemá sa ako dostať - zriadi sa vecné bremeno prechodu.
Príklad B) Tvoj pozemok (dvor), vpravo sused Pravý, vľavo poľná cesta (obecná komunikácia = obecný pozemok), za tebou sused Prechádzač - má sa ako dostať - žiadne vecné bremeno - môže využiť prístup z obecného pozemku (cesty).
Porozumel si výkladu? Pokiaľ má možnosť dostať sa na svoj pozemok z obecného pozemku - cesty, nemusíš zriaďovať vecné bremenu a nie si povinný mu umožňovať priechod (pre jeho pohodlnosť).