Jana Acsová
01.01.12,18:47
DRSR koncom decembra 2011 zverejnilo materiál k problematike DPH v prípade poskytnutia vozidla zamestnávateľa na súkromné účely zamestnancovi. Prezentácia názoru daňovej správy je nasledovná:

V prípade kúpy automobilu má zamestnávateľ 2 možnosti:

1. neodpočíta DPH z ceny vozidla a to pomerne súkromnému používaniu zamestnancom (očakávanému, zistenému na základe predchádzajúceho vývoja, podľa dohody so zamestnancom a podobne) napr. v pomere 5 - 10 - 20 - 30 - 40 %

2. odpočíta DPH z ceny vozidla v plnej výške ale podľa zdaňovacieho obdobie (štvrťrok, mesiac) daň na výstupe odvádza - východisko je pomerná časť daňového odpisu pripadajúca na zdaňovacie obdobie platiteľa dane v závislosti od súkromného využívania vozidla zamestnancom

V prípade finačného prenájmu dochádza k opakovaným dodaniam a daň sa odpočíta pomerne služobnému využívaniu vozidla.

Bližšie viď priložený materiál.
Rozalka
01.01.12,18:04
Týka sa to aj MV, ktoré zamestnanec zdaňuje (mesačne 1% OC) daňou z príjmu?
Mám taký prípad, avšak podľa evidencie najazdených km ani jeden km nebolo vozidlo použité na súkromné účely, MV parkuje na adrese zamestnanca, odkiaľ každé ráno ide za zákazníkmi.
Jana Acsová
01.01.12,18:07
Týka sa to aj MV, ktoré zamestnanec zdaňuje (mesačne 1% OC) daňou z príjmu?
Práve týchto automobilov sa to týka (čiastočne sa postihuje aj problematika SZČO a ich súkromného použitia).
Jana Acsová
01.01.12,18:17
Daná problematika sa vyvíja a dochádza k stretu názorov daňovej správy a ostatávajúcej obce daňových odborníkov. Tieto vyústili do predmetného opatrenia a vyvíjajú sa aj názory na daňové výdavky zamestnávateľa v súvislosti so súkromným využívaním vozidla. Formulujú sa tak postupné prezentácie názorov daňovej správy z pohľadu DPH aj dane z príjmov. Toto je teda nový tématický dokument z tejto oblasti. Pred časom sme tu mali dokument k paušálnym výdavkom na spotrebu PHL. Materiál pre úplnosť problematiky v prílohe:
Jana Acsová
01.01.12,18:20
Mám taký prípad, avšak podľa evidencie najazdených km ani jeden km nebolo vozidlo použité na súkromné účely, MV parkuje na adrese zamestnanca, odkiaľ každé ráno ide za zákazníkmi.DPH sa vzťahuje ku skutočnému súkromnému využívaniu služobného automobilu. K predmetnému si má zamestnávateľ viesť evidenciu. Vyčíslenie podielu je na zamestnávateľovi. Ak je nulové, potom nevidím dôvod na zdaňovanie nepeňažného príjmu zamestnancom.
tictac7
01.01.12,22:33
....no vrátim sa k tejto téme asi nekôr - dnes mi to už nepáli.....alebo robím niečo zle a už som z toho jeleň - robila som doteraz tak:
- auto (bolo odpočítané DPH pri nákupe alebo mesačne pri leasingu) - zamestnancovi som dávala nepeňažný príjem v hodnote 1% z OC auta (vrátane DPH), ktorý mu vstupoval do VZ na odvody (od roku 2011) a do základu dane (na výstupe som už DPH neriešila) a z náhrady za PHL som DPH na výstupe odvádzala....za ostatné 2 roky som mala 3 kontroly na DPH (z dôvodu nadmerného odpočtu, ukončenie činnosti....) a nikdy mi nič nevytkli..... - inak niekedy sa stáva, že súkromné jazdy sú menej ako 3% na jednotlivých autách. .....a na všetkých autách (teda tých dvadsiatich, čo ich mimo rodiny plebs používa) je GPS a teda tie km sa robia presne....