caasey
01.01.12,19:22
Dobry den,

mama so svojou sestrou vlastnili pozemok s rodinným domom, v ktorom mala jej sestra trvalý pobyt. Po smrti jej sestry zdedila mama tento majetok. Vlastníkom je cca rok, trvalý pobyt tam mama nemá. Chcel by som od nej tento pozemok s domom kupit. Aká by v tomto prípade bola dan ?
vdaka
Ice dive
01.01.12,18:28
keďže sa nejedná o dedenie v priamom rade, predaj podlieha dani z príjmu....

ak mama vlastnila polovicu domu dlhšie ako 5 rokov je táto od dane oslobodená a druhá polovica podlieha dani z príjmu 19 % t.j. ak daný dom kúpite za 100 000 € - polovica t.j. 50 000 maminá časť je oslobodená z titulu vlastnenia dlhšie ako 5 rokov, z druhej polovice zaplatí 19 % daň z príjmu t.j. 9500 €
caasey
01.01.12,18:37
vdaka za rychlu odpoved :)
este jedna otazka.. ako by to bolo v prípade, ze by mi tento pozemok s domom darovala ? platili by sa nejake dane ?
Kvaka
01.01.12,18:41
Ešte by som pridala, že mama si môže uplatniť aj výdavky, teda v prípade predaja zdedenej nehnuteľnosti si môže uplatniť cenu, určenú znalcom pri dedičskom konaní.
Kvaka
01.01.12,18:42
vdaka za rychlu odpoved :)
este jedna otazka.. ako by to bolo v prípade, ze by mi tento pozemok s domom darovala ? platili by sa nejake dane ?
Daň z darovania bola už dávno zrušená.
caasey
01.01.12,19:03
Daň z darovania bola už dávno zrušená.

dakujem za odpovede, nasiel som to takto aj na webe, ale chcel som sa uistit, ci sa v novom roku nieco nejakou novelou zase nemenilo..