adela.p
01.01.12,21:23
Prosím o pomoc s nasledovným: Som účtovník vo firme, kde je viacero predmetov podnikania. Mame tržby z predaja vl. výrobkov, ubytovacie služby, dopravné služby a tržby z pestovateľskej pálenice.
Príjmam platby v hotovosti za faktúry od odberateľov, na čo sme si museli kúpiť novú ERP. Na tržby z vl. výrobkov máme zvlášť ďalšie dve fiškalizačné ERP. Keďže som účtovník a mám mnoho odlišných hotovostných príjmov do hlavnej pokladne neviem, či mám evidovať v ERP len tie úhrady faktúr, alebo mám evidovať všetky príjmy, výdavky, tržby opäť ako príjmy z tých dvoch ERP za vl. výrobky, tržby z pálenice, a pod. Okrem toho aj všetky výdaje???

Prosím Vás o pomoc, nakoľko netuším, či mi stačí nahadzovať cez túto ERP len úhrady faktúr, alebo mi musí podľa nového zákona od 1.1.2012 sedieť evidovaný stav v hotovosti s účtovným stavom hl. pokladni vo firme.

Ďakujem
Mila123
01.01.12,20:29
adela.p
01.01.12,20:51
Prosím Ťa, ale v ani jednom príspevku na debate na linku som nenasla jednoznačnú odpoveď, či mám evidovať vš. príjmy, alebo nie. :(
Prosím Ťa nevieš mi to jednoznačne povedať?
Ďakujem
Mila123
01.01.12,20:59
viem, že napr. na čisté ubytovanie príjem sa nemusí evidovať cez erp.....aj v prípade, že máte príjmy za tržby tovaru, či polotovarov, materiálu......
KEJKA
01.01.12,21:44
ja nechápem príspevky tohto typu---------- ak zadávateľ nechce klamať, ak má ERP, tak čo mu bráni pre istotu aj v prípade pochybností radšej tie príjmy/tržby zaevidovať v ERP. Ved tým neodvedie nič naviac, ani na DPH ani na dani z príjmu...... nie je zakázané evidovať aj "nepovinné" tržby v ERP.
Alebo všetci zadávatelia tie iné "nepovinné" tržby dávajú do vačku?

Prosím Ťa, ale v ani jednom príspevku na debate na linku som nenasla jednoznačnú odpoveď, či mám evidovať vš. príjmy, alebo nie. :(
Prosím Ťa nevieš mi to jednoznačne povedať?
Ďakujem
evina
02.01.12,07:44
Prosím o pomoc s nasledovným: Som účtovník vo firme, kde je viacero predmetov podnikania. Mame tržby z predaja vl. výrobkov, ubytovacie služby, dopravné služby a tržby z pestovateľskej pálenice.
Príjmam platby v hotovosti za faktúry od odberateľov, na čo sme si museli kúpiť novú ERP. Na tržby z vl. výrobkov máme zvlášť ďalšie dve fiškalizačné ERP. Keďže som účtovník a mám mnoho odlišných hotovostných príjmov do hlavnej pokladne neviem, či mám evidovať v ERP len tie úhrady faktúr, alebo mám evidovať všetky príjmy, výdavky, tržby opäť ako príjmy z tých dvoch ERP za vl. výrobky, tržby z pálenice, a pod. Okrem toho aj všetky výdaje???

Prosím Vás o pomoc, nakoľko netuším, či mi stačí nahadzovať cez túto ERP len úhrady faktúr, alebo mi musí podľa nového zákona od 1.1.2012 sedieť evidovaný stav v hotovosti s účtovným stavom hl. pokladni vo firme.

Ďakujem


Zákon 289/2008 v zn. n.p. hovorí a upravuje jasne:


(1) Tento zákon upravuje

a) podmienky používania elektronickej registračnej pokladnice na evidenciu tržieb na území Slovenskej republiky,
b) postavenie a činnosť servisnej organizácie súvisiace s používaním elektronickej registračnej pokladnice.

Tržba =
a) Tržba - platba prijatá z predaja tovaru alebo z poskytovania služby na
predajnom mieste v hotovosti alebo inými platobnými prostriedkami
nahrádzajúcimi hotovosť, najmä elektronickými platobnými prostriedkami alebo
poukážkou oprávňujúcou na nákup tovaru alebo poskytnutie služby - tržbou je aj
platba prijatá ako preddavok.


Z uvedeného jasne vyplýva, že evidujeme tržby, prijaté zálohy a ďalej v zákone uvedené úhrady faktúr.

Neviem prečo Vás mnohých napadá evidencia výdajov, výber peňazí z banky, ktoré nevložíme do ERP, lebo nie sú tržbami a nepotrebujeme ich napríklad na ranný vklad do pokladne pre rozmieňanie a pod. T.t,. v knihe pokladne vedieme všetky hotovostné prípady ako doteraz a príjem tržby v hotovosti z ERP. samozrejme, že stav v pokladničnej knihe bude vyšší ako stav hotovosti v ERP, alebo aj nižší, ak nám prevýšia nákupy priamo z pokladne .
evina
02.01.12,07:46
ja nechápem príspevky tohto typu---------- ak zadávateľ nechce klamať, ak má ERP, tak čo mu bráni pre istotu aj v prípade pochybností radšej tie príjmy/tržby zaevidovať v ERP. Ved tým neodvedie nič naviac, ani na DPH ani na dani z príjmu...... nie je zakázané evidovať aj "nepovinné" tržby v ERP.
Alebo všetci zadávatelia tie iné "nepovinné" tržby dávajú do vačku?


Ale čo sú "nepovinné" príjmy?, resp. tržby?
irena249
02.01.12,08:39
Dobrý deň,
prosím o váš názor na nasledovné: spoločnosť s ručením obmedzeným prenajíma nebytové priestory a parkovacie miesta. Nájomníci často platili faktúru za nájom priamo vkladom do pokladne. Úhrady neboli evidované cez ERP. Nakoľko nájom nebytových priestorov nie je v prílohe č.1 zákona 289/2008 ani teraz po 1.1.2012 nemusia ísť úhrady týchto faktúr cez ERP. Ale úhrady faktúr za prenájom parkovacieho miesta sú v prílohe č.1 teda musia ísť cez ERP. Čo s nájomníkmi. ktorí majú prenajatú kanceláriu aj parkovacie miesto. Ak to bude spolu v jednej faktúre za prenájom nemusí ísť úhrada cez ERP? A záloha na nájomné? V zákone je dané, že preddavky musia ísť cez ERP. Aj preddavky na službu, ktorá nie je v prílohe č.1? Ďakujem za každú odpoveď.
kn-alka
02.01.12,08:45
to fakt nechápen tieto otázky. Keď už máš povinnosť mať aspoň z jedného podnikania ERP, tak už VŠETKO prežeň cez ERP, aj povinné aj nepovinné tržby... nie je jedno, či vypíšeš príjmový doklad alebo to ťukneš do pokladne? Načo si robíte zbytočné komplikácie? Zákon nehovorí, že NESMIEŠ použiť ERP na príjem za nájom, ale že nemusíš.
irena249
02.01.12,08:53
kn-alka, ja mám len povedať ako sa veci majú, nie je na mne, rozhodnúť, či sa kúpi ERP, ale kvôli dvom-trom úhradám mesačne sa určite kupovať nebude. Táto spoločnosť len prenajíma nebytové priestory a parkovacie miesta a úhrad za prenájom parkovacieho miesta je oveľa menej. ďakujem za odpoveď.
kn-alka
02.01.12,08:57
ak máte fakt len pár úhrad mesačne, tak dajte odberateľovi faktúru uhradiť cez BÚ a nepotrebuješ ERP. Alebo vypíš "zelený" šek, ktorým sa faktúra zaplatí na pošte a tebe to nabehne takisto na BÚ. Ty nepríjmeš peniaze v hotovosti, a tak nepotrebuješ ERP.
irena249
02.01.12,09:25
Takto to budeme robiť, ale v rámci vychádzania v ústrety klientom chceme to žiadať len od klientov u ktorých to inak bez ERP nejde. Preto tie moje otázky, lebo takéto kombinácie nájomných zmlúv máme. ďakujem