Lubomir1
02.01.12,00:27
Chcem podnikať v oblasti - počítačové služby, programovanie a prevádzka internetových stránok. Uvažujem ako klasický živnostník alebo ako jednoosobová s.r.o. Nakoľko chcem aj prevádzkovať diskusné fórum a podobné online aplikácie, kde môže prísť aj k nejakým sporom (stali sa prípady, že prevádzkovateľ musel zaplatiť pokutu), vhodnejšia sa mi zdá s.r.o.

1. Chcel by som sa informovať, či pri prípadnej pokute právnickej osobe sa ručí len majetkom s.r.o.? Nerád by som ručil súkromným majetkom, ako u živnostníka.

2. Nakoľko by som poskytoval len počítačové služby (z domu cez internet - takmer žiadne náklady), je možné sa v s.r.o. ktorej budem konateľom, sa zamestnať ako programátor - a takto mať z nej príjem? Alebo je vhodnejšie len byť konateľom, byť dobrovoľne poistený a koncom roka si vyplatiť nejaký ten zisk?
Chcel by som mať pravidelný príjem, nie len raz za rok a pod.
undefined
KEJKA
02.01.12,04:28
1. áno, resp. nie-neručíš súkromnm majetkom
2. pravidelný príjem v sro - HPP, skrátený PP, plus odvody, alebo dohoda o pracovnej činnosti max.10hod za týždeň bez odvodov /len 1,05%/, odmena konateľa /teraz už tiež s odvodmi
nepravidelný príjem - dohoda o vykonaní práce, vyplácanie zisku /10% odvod do ZP/ naraz, alebo po častiach..........
viac nájdeš v mnohých iných témach
akýkoľvek príjem s odvodmi cez sro ti zakladá status poistenca, tým pádom nemusíš riešiť dobrovoľné odovdy a platť ich zo svojho zdaneného príjmu, ale bude to náklad sro.