Tomyn
02.01.12,11:54
Ahojte,

kupili sme 2 nove tlaciarne do spolocnosti. Obe talciarne mame na jednej fakture, pricom celkova vyska faktury bez DPH je 1 848 Eur. Cena jednej tlaciarne je 924 Eur.

Moja otazka je, ci nakup tlaciarni mozem zauctovat rovno do spotreby spolocnosti.

Dakujem za radu.
Pavol / Lukáčik&Partners
03.01.12,10:27
Dobrý deň,
v zmysle §22 ods. 2 a) zákona o dani z príjmov sa hmotný odpisovaný majetok definuje ako samostatná hnuteľna vec, ktorá má samostatné technicko-ekonomické určenie a ktorej vstupná cena je vyššia ako 1700 Eur a prevádzková funkcia dlhšia ako jeden rok.

Postupy účtovania PÚ
§ 13 Zásady pre členenie dlhodobého majetku a jeho účtovanie
Dlhodobý hmotný majetok sa člení na
b) samostatné hnuteľné veci s výnimkou hnuteľných vecí uvedených v písmene a) a súbory hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok a v ocenení vyššom ako je suma ustanovená v osobitnom predpise (odkaz na vyššie uvedené ustanovenie zákona o dani z príjmov).

(6) Hmotný majetok podľa odseku 4 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu alebo je nižšie (odkaz na vyššie uvedené ustanovenie zákona o dani z príjmov), možno zaradiť do dlhodobého hmotného majetku, ak doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok.

Môžete účtovať priamo do nákladov, alebo v zmysle ustanovení postupov účtovania zaradiť do odpisovaného majetku, ak je doba použiteľnosti viac ako 1 rok.
jacekova
03.01.12,10:33
samozrejme že môžeš dať priamo do spotreby
zaučtuj to ako drobný majetok a zaeviduj do knihy drobného majetku
efka23
19.01.12,13:47
Ahojte, chcela by som Vás poprosiť o pomoc pri zaradení univerzálneho robota v sume 3.588,- €. Používame ho v potravinárstve (výroba bryndze). Myslím, že by to mohlo byť KP 28.93, ale nie som si istá...
efka23
19.01.12,14:46
posúvam....
Tweety
19.01.12,14:51
Ahojte, chcela by som Vás poprosiť o pomoc pri zaradení univerzálneho robota v sume 3.588,- €. Používame ho v potravinárstve (výroba bryndze). Myslím, že by to mohlo byť KP 28.93, ale nie som si istá...Zaradíš to do prvej OS.
1-22 28.93 Stroje na výrobu potravín, nápojov a na spracovanie tabaku
efka23
19.01.12,15:00
Ďakujem!!!!