HEČER
02.01.12,11:15
skončil sa rok 2011 a znova bude treba urobiť ročné zúčtovanie . Ja som SZČO a starobný dôchodca. V roku 2011 som platila preddavok 3,83 Eur. V roku 2011 som bola dôchodkyňa a 2010 celý rok zamestnaná a preto mi vyšlo lentak málo . Ako to bude v roku 2011. Budem musieť doplácať rozdiel do minimálneho odvodu.Poradte mi, mám v tom nejasno ako urobiť ročné zúčtovanie.Rozmýšlam aj o zrušení podnikania ,lebo čím ďalej je menej roboty.
veronikasad
02.01.12,10:32
Ročné zúčtovanie bude za teba robiť prísl. zdravotná poisťovňa. Či ti vyjde nedoplatok, záleží od výšky základu dane. Nedoplatok si vypočítaš :

Základ dane + zaplatené preddavky : 2,14 x 14 %. Z tejto sumy odpočítaš zaplatené preddavky.
HEČER
02.01.12,10:54
mne je to jasné ako mám to vyrátať. Mne stále nie je jasné to, že podľa paragrafu 11 ostavec 7 b som poistenec štátu ako dôchodca . A teraz neviem či sa na mňa vzťahuje platiť minimálne odvody 2011 46,06 alebo koľko mi výjde podľa daňového základu. V tomto mám chaos. Podľa DZ mi vychádza približne 21.53 eura . podnikám v oblasti vyhotovenia rozpočtov na stavebné práce aj JÚ .
veronikasad
02.01.12,10:59
mne je to jasné ako mám to vyrátať. Mne stále nie je jasné to, že podľa paragrafu 11 ostavec 7 b som poistenec štátu ako dôchodca . A teraz neviem či sa na mňa vzťahuje platiť minimálne odvody 2011 46,06 alebo koľko mi výjde podľa daňového základu. V tomto mám chaos. Podľa DZ mi vychádza približne 21.53 eura . podnikám v oblasti vyhotovenia rozpočtov na stavebné práce aj JÚ .
preddavky z RZZP za rok 2011 budeš platiť až od 1.1.2013. Za rok 2012 budeš platiť preddavky (neupravené) podľa RZZP za rok 2010.
gamajka
11.01.12,22:04
Dobry vecer, zda sa mi, ze mam velmi podobny problem. V roku 2011 som bola zamestnanec aj SZCO a odvod do ZP v roku 2012 platim cca. 9 EUR. Tento rok by som mala mat prijem len zo zivnosti a som na rodicovskej dovolenke. Pani v ZP ma upozornila, ze mi v dosledku toho, ze budem SZCO na RD o rok pri rocnom zuctovani ZP hrozi vysoky nedoplatok, ktory nerozumiem ako vznikne. Pytala som sa, ci mozem teda preventivne platit namiesto vypocitanych 9 EUR viac, ale dozvedela som sa, ze nie. Viete mi niekto poradit, ako tento nedoplatok vznikne, a ci by som si zhruba mohla vypocitat, kolko si mam mesacne odkladat (ak sa skutocne nemoze platit vyssie ako predpisane poistne), aby som nezostala buduci rok zaskocena? Vznika podobny problem aj pri socialnom poisteni alebo nie? Dakujem.