gita
16.03.09,09:44
Sú určené aj nejaké termíny, kedy sa má rozdeliť zisk? Tak som vedela, že sa to robí až niekedy v júni, resp. určite po podaní DP.
Zoltán Kovács
16.03.09,08:46
Ahojte,prosím Vás,keď píšem zápisnicu k daňovému priznaniu PO -zápisnica za rok 2008,ale napísaná v r.2009 - mám už ceny prepočítavať aj na euro?
Tzn. zisk aj jeho rozdelenie-všetko prepočítať?
Ďakujem moc


A nejde náhodou o poznámky k daňovému priznaniu?
erika_H
16.03.09,09:52
A nejde náhodou o poznámky k daňovému priznaniu?

Nie , ide o zápisnicu z Valného zhromaždenia - kde sa píše o rozdelení hospodárskeho výsledku za rok 2008. A môžem to napísať aj v Sk,aj s prepočtom na Eurá?
Alebo už iba v Eurách..?Lebo iba práve ukončujem r.2008,takže to mám v Sk.Ale nám problém to prepočítať.Ale viac sa mi páči v obidvoch menách;)
liba2
16.03.09,14:17
Ahojte,prosím Vás, keď píšem zápisnicu k daňovému priznaniu PO -zápisnica za rok 2008, ale napísaná v r.2009 - mám už ceny prepočítavať aj na euro?
Tzn. zisk aj jeho rozdelenie - všetko prepočítať?
Ďakujem moc
Erika, ak nie si spoločníkom, nepíšeš žiadnu zápisnicu.
Konateľovi predložíš výkazy, poznámky, daňové priznanie (ak si ho ty robila) a informuješ ho o výsledku hospodárenia , t.j. zisk alebo strata uvedená v HK účtovníctva r. 2009 na účte 431 - presne ako ti radí azla .
Konateľ zvolá valné zhromaždenie spoločníkov a tam sa rozhodne o rozdelení HV. Ty môžeš k tomu pripraviť číselné podklady podľa pokynov konateľa. Zápisnicu zapíše zapisovateľ VZ. V roku 2009 pracujeme už iba s eurom, preto bude treba mať všetky údaje v eurách (prípadne aj v SKK ale len za účelom porovnávania napr. s predchádzajúcim obdobím).
Valné zhromaždenie sa zvoláva až vtedy, keď je kompletne všetko okolo účt. závierky skončené. Je na to čas do konca júna.
erika_H
16.03.09,14:56
OK,ďakujem Vám všetkým,moc:)
Tina B.
23.03.09,12:19
Dobrý deň !
Chcela by som sa pripojiť k tejto téme a tiež ju ešte rozšíriť o nejakú otázočku, ak môžem:
Máme s manželom s.r.o. a posledné 3 roky (2006,7 a 8) sme dosiahli zisk, ale za roky 2006 a 2007 bol účtovaný ako nerozdelený, tvorila som však aj rezervný fond. Tento rok vyšiel tiež zisk, ale nie som si istá, či som to správne vypočítala, tak dám aj približný príklad.
Základ dane je 4 000, mám pripočítateľnú položku 1000 a teda z toho vyšla daň 950 Sk. Zisk teda bude 5000-950=4050 Sk a z toho tvorím RF vo výške 5% = 202,50 Sk. Potom bude zisk na rozdelenie 4050-202,50 = 43847,50 Sk (alebo som mala ten RF počítať zo základu bez tej pripočítateľnej položky???)
A druhá otázočka: keď spočítam čisté zisky za tie 3 roky, treba ich najskôr podeliť konvezným kurzom a tú čiastku vyplatiť medzi spoločníkov, alebo to najskôr rozdeliť v SKK a každému to prepočítať zvlášť konverzným kurzom ? Neviem, ktoré z toho je správne, tak mi prosím poraďte.
Ďakujem pekne.
liba2
23.03.09,13:56
Dobrý deň !
Chcela by som sa pripojiť k tejto téme a tiež ju ešte rozšíriť o nejakú otázočku, ak môžem:
Máme s manželom s.r.o. a posledné 3 roky (2006,7 a 8) sme dosiahli zisk, ale za roky 2006 a 2007 bol účtovaný ako nerozdelený, tvorila som však aj rezervný fond. Tento rok vyšiel tiež zisk, ale nie som si istá, či som to správne vypočítala, tak dám aj približný príklad.
Základ dane je 4 000, mám pripočítateľnú položku 1000 a teda z toho vyšla daň 950 Sk. Zisk teda bude 5000-950=4050 Sk a z toho tvorím RF vo výške 5% = 202,50 Sk. Potom bude zisk na rozdelenie 4050-202,50 = 43847,50 Sk (alebo som mala ten RF počítať zo základu bez tej pripočítateľnej položky???)
A druhá otázočka: keď spočítam čisté zisky za tie 3 roky, treba ich najskôr podeliť konvezným kurzom a tú čiastku vyplatiť medzi spoločníkov, alebo to najskôr rozdeliť v SKK a každému to prepočítať zvlášť konverzným kurzom ? Neviem, ktoré z toho je správne, tak mi prosím poraďte.
Ďakujem pekne.K zvýraznenému: vypočítaj obidvomi spôsobmi :) a porovnaj :) vyšiel ti rovnaký výsledok ? lebo by mal výjsť , na drobné centy neprihliadaj.
Nikde sa nedočítaš čo je správnejšie... môžeš rozdeľovať zisk postupne podľa rokov alebo spočítaš a rozdelíš ako celok.
liba2
23.03.09,14:03
Dobrý deň !
Chcela by som sa pripojiť k tejto téme a tiež ju ešte rozšíriť o nejakú otázočku, ak môžem:
Máme s manželom s.r.o. a posledné 3 roky (2006,7 a 8) sme dosiahli zisk, ale za roky 2006 a 2007 bol účtovaný ako nerozdelený, tvorila som však aj rezervný fond. Tento rok vyšiel tiež zisk, ale nie som si istá, či som to správne vypočítala, tak dám aj približný príklad.
Začínaš vyplňovaním daňového priznania PO a prvý údaj výsledok hospodárenia pred zdanením, t.j. rozdiel účtov triedy 5 a 6 - ale to nie je základ dane.

Základ dane je 4 000, mám pripočítateľnú položku 1000 a teda z toho vyšla daň 950 Sk. Zisk teda bude 5000-950=4050 Sk a z toho tvorím RF vo výške 5% = 202,50 Sk. Potom bude zisk na rozdelenie 4050-202,50 = 43847,50 Sk (alebo som mala ten RF počítať zo základu bez tej pripočítateľnej položky???)
Ďakujem pekne.Tak najskôr skús vyplniť daňové priznanie PO pekne riadok za riadkom. Keď budeš mať nejasnosti tak sa opäť spýtaj.
Okrem toho RF sa tvorí až v nasledujúcom roku - nie v bežnom roku.
Tina B.
23.03.09,17:54
K tomu prepočítavaniu: ja som to skúšala tak aj tak - vyšlo to takmer rovnako a po zaokrúhlení na "jednotky centov" presne, len som myslela, či je už vymyslený postup, akým to mám preniesť do písomnej podoby :o)
K tomu druhému: ja už mám DP vyplnené, ale veľa vecí tam nevpisujem, len tie bežné, čo všetci; išlo mi presne o to, či mám k základu dane pripočítavať tú prip. položku a odvíjať to počítanie od tejto sumy (do DP som vpisovala takúto sumu), alebo nechať len čistý ZD, čo mi vyjde, keď spravím rozdiel výnosov a nákladov.
Doteraz som mala vždy iba odpočítateľné položky a tie som tam vždy zohľadňovala, len teraz vyšla prvýkrát pripočítateľná, tak ma to trochu zneistilo ..
Viem, že RF sa tvorí až teraz, v r. 2009, ale chcem to dať všetko do jednej zápisnice a poslať to do OR naraz v jednom a mať to už konečne z krku.
Inak ďakujem pekne za Vaše odpovede, ste jednotka!!
liba2
23.03.09,18:20
K tomu prepočítavaniu: ja som to skúšala tak aj tak - vyšlo to takmer rovnako a po zaokrúhlení na "jednotky centov" presne, len som myslela, či je už vymyslený postup, akým to mám preniesť do písomnej podoby
...tak si sa presvedčila, že otázka bola zbytočná; nerozdelený zisk sú peniaze spoločníkov, aký postup zvolia to je na ich rozhodnutí.

K tomu druhému: ja už mám DP vyplnené, ale veľa vecí tam nevpisujem, len tie bežné, čo všetci; išlo mi presne o to, či mám k základu dane pripočítavať tú prip. položku a odvíjať to počítanie od tejto sumy (do DP som vpisovala takúto sumu),
...odporúčam osvojiť si používanie správnych pojmov;
základ dane je prvýkrát v daňovom priznaní spomenutý na riadku 310;
kým sem prídeš, treba vyplniť práve to na čo sa pýtaš: položky zvyšujúce a položky znižujúce výsledok hospodárenia (teda nie základ dane).

alebo nechať len čistý ZD, čo mi vyjde, keď spravím rozdiel výnosov a nákladov.
...rozdiel výnosov a nákladov je výsledok hospodárenia a ten sa následne v daň. priznaní upravuje, čím sa zisťuje základ dane;
Doteraz som mala vždy iba odpočítateľné položky a tie som tam vždy zohľadňovala, len teraz vyšla prvýkrát pripočítateľná, tak ma to trochu zneistilo ..
Viem, že RF sa tvorí až teraz, v r. 2009, ale chcem to dať všetko do jednej zápisnice a poslať to do OR naraz v jednom a mať to už konečne z krku.
Inak ďakujem pekne za Vaše odpovede, ste jednotka!!
... takže do r.100 uvedieš výsledok hospodárenia z účtovníctva a do ďalších príslušných riadkov dosadíš položky ktoré VH ovplyvnia; to čo ti potom vyjde je základ dane, s ktorým robíš to čo je v nasledujúcich riadkoch daň. priznania uvedené, lebo len ty vieš čo všetko sa vo vašej s.r.o. vyskytuje. Nakoniec vyrátaš daň.
Pohľadaj si na porade čo sa zasiela do OR (podľa mojich informácií zápis o rozdelení HV sa nezasiela, je to interná vec firmy).
Tina B.
24.03.09,06:10
Ďakujem za upozornenia na správne výrazy, ale nakoniec som aj tak nedostala presnú odpoveď na moju otázku.
"Účtovný hospodársky výsledok je 4 000, mám pripočítateľnú položku 1000 a teda z toho bude daň 950 Sk. Zisk teda bude (základ dane - daň) 5000-950=4050 Sk a z toho tvorím RF vo výške 5% = 202,50 Sk. Potom bude čistý zisk na rozdelenie 4050-202,50 = 43847,50 Sk (alebo som mala ten RF počítať zo základu bez tej pripočítateľnej položky???)"

Čo sa týka toho Obch. registra: posiela sa tam celá účtovná závierka, teda_ Súvaha, Výkaz ziskov a strát i Zápisnica z valnej hromady (v ktorej sa o delení zisku hovorí) - všetko pekne spolu so sprievodným listom :-)
liba2
24.03.09,07:02
Ďakujem za upozornenia na správne výrazy, ale nakoniec som aj tak nedostala presnú odpoveď na moju otázku.
"Účtovný hospodársky výsledok je 4 000, mám pripočítateľnú položku 1000 a teda
základ dane bude 5000 Sk
z toho bude daň 950 Sk.
daň 950 Sk zaúčtuješ ako posledný prípad roka : 591 / 341 , to znamená, že účtovný výsledok sa zmení a bude (4000-950) 3050 Sk . Toto ti prejde do nasledujúceho roka na účet 431-výsledok v schvaľovacom konaní, a toto číslo rozdeľuješ.
1. tvoríš RF 5% 152,50 Sk, ak nemáš neuhradenú stratu,
2. zvyšok Sk patrí spoločníkom , t.j. 2897,50 Sk
Zisk teda bude (základ dane - daň) 5000-950=4050 Sk a z toho tvorím RF vo výške 5% = 202,50 Sk. Potom bude čistý zisk na rozdelenie 4050-202,50 = 43847,50 Sk (alebo som mala ten RF počítať zo základu bez tej pripočítateľnej položky???)"

Čo sa týka toho Obch. registra: posiela sa tam celá účtovná závierka, teda_ Súvaha, Výkaz ziskov a strát i Zápisnica z valnej hromady (v ktorej sa o delení zisku hovorí) - všetko pekne spolu so sprievodným listom :-)v texte.
Tina B.
24.03.09,09:42
Toto je presne to, čo som potrebovala vidieť. Ja to mám správne naúčtované, DP som už tiež odovzdala, iba som chcela mať správne vypracované to delenie v Zápisnici, ale teraz to už musí pochopiť určite naozaj každý. Veľmi pekne ďakujem za vytrvalosť a ochotu v tejto veci.

Ešte k tomu OR: zabudla som napísať, že sa tam prikladajú aj Poznámky k účt. závierke - na to som predtým zabudla.

Ak by som ešte mohla "otázočku na pokračovanie":
Teraz, keď je už schválené rozdelenie zisku, teda sa aj tento vyplatí (cca 2600 €), musí ešte konateľ ako-taký znova niečo z tohoto príjmu zdaňovať okamžite alebo povedzme pri DP za rok 2009 ? Môžete ma odporučiť aj na príslušný zákon, ak to neviete a musela by ste to hľadať, nechcem zbytočne zdržiavať ..
Anja111
24.03.09,09:56
Toto je presne to, čo som potrebovala vidieť. Ja to mám správne naúčtované, DP som už tiež odovzdala, iba som chcela mať správne vypracované to delenie v Zápisnici, ale teraz to už musí pochopiť určite naozaj každý. Veľmi pekne ďakujem za vytrvalosť a ochotu v tejto veci.

Ešte k tomu OR: zabudla som napísať, že sa tam prikladajú aj Poznámky k účt. závierke - na to som predtým zabudla.

Ak by som ešte mohla "otázočku na pokračovanie":
Teraz, keď je už schválené rozdelenie zisku, teda sa aj tento vyplatí (cca 2600 €), musí ešte konateľ ako-taký znova niečo z tohoto príjmu zdaňovať okamžite alebo povedzme pri DP za rok 2009 ? Môžete ma odporučiť aj na príslušný zákon, ak to neviete a musela by ste to hľadať, nechcem zbytočne zdržiavať ..
DZP
§ 3
odst. 2)
Predmetom dane nie je
c) podiel na zisku (dividenda) vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva, určeného na rozdelenie osobám, ktoré sa podieľajú na ich základnom imaní alebo členom štatutárneho a dozorného orgánu tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, aj keď sú zamestnancami tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, vyrovnací podiel, podiel na likvidačnom zostatku obchodnej spoločnosti alebo družstva a podiel na výsledku podnikania vyplácaný tichému spoločníkovi okrem podielu na výsledku podnikania vyplácaného tichému spoločníkovi verejnej obchodnej spoločnosti, podielu na zisku spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti a okrem podielu spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti na likvidačnom zostatku pri likvidácii spoločnosti a vyrovnacieho podielu pri zániku účasti spoločníka vo verejnej obchodnej spoločnosti alebo pri zániku účasti komplementára v komanditnej spoločnosti; za obchodnú spoločnosť alebo družstvo sa považuje aj obdobná obchodná spoločnosť alebo družstvo so sídlom v zahraničí,
liba2
24.03.09,13:12
Toto je presne to, čo som potrebovala vidieť. Ja to mám správne naúčtované, DP som už tiež odovzdala, iba som chcela mať správne vypracované to delenie v Zápisnici, ale teraz to už musí pochopiť určite naozaj každý. Veľmi pekne ďakujem za vytrvalosť a ochotu v tejto veci.

Tina, ja silne pochybujem o tom, že to máš správne zaúčtované v roku 2008. Zaúčtovala si daň ?
Veď pozri nižšie - a porovnaj tvoj postup a výsledok výpočtu a môj v modrom texte.... teda porovnaj sumy ktoré sú čistým ziskom na rozdelenie

Pôvodca textu príspevku: Tina B.
Ďakujem za upozornenia na správne výrazy, ale nakoniec som aj tak nedostala presnú odpoveď na moju otázku.
"Účtovný hospodársky výsledok je 4 000, mám pripočítateľnú položku 1000 a teda
základ dane bude 5000 Sk
z toho bude daň 950 Sk.
daň 950 Sk zaúčtuješ ako posledný prípad roka : 591 (http://www.porada.sk/t59184-591-splatna-dan-z-prijmov-z-beznej-cinnosti.html) / 341 (http://www.porada.sk/t59182-341-dan-z-prijmov.html) , to znamená, že účtovný výsledok sa zmení a bude (4000-950) 3050 Sk . Toto ti prejde do nasledujúceho roka na účet 431 (http://www.porada.sk/t59527-431-vysledok-hospodarenia-v-schvalovani.html)-výsledok v schvaľovacom konaní, a toto číslo rozdeľuješ.
1. tvoríš RF 5% 152,50 Sk, ak nemáš neuhradenú stratu,
2. zvyšok Sk patrí spoločníkom , t.j. 2897,50 Sk
Zisk teda bude (základ dane - daň) 5000-950=4050 Sk a z toho tvorím RF vo výške 5% = 202,50 Sk. Potom bude čistý zisk na rozdelenie 4050-202,50 = 43847,50 Sk (alebo som mala ten RF počítať zo základu bez tej pripočítateľnej položky???)"
Tina B.
24.03.09,14:04
Nebojte, zaúčtované to mám správne, veď do roku 2008 som účtovala iba tú daňovú povinnosť, tak ako si písala aj ty.
Tie moje výpočty boli iba príkladom, účtovanie tohoto roka budem robiť zase až v priebehu tohoto roka, príp. až v decembri alebo začiatkom budúceho roka, takže si nerobte starosti.
Za predchádzajúce zdaňovacie obdobie som zisk nechávala nerozdelený, teda v decembri 2008 som ho účtovala na 431/428 a prídel do RF išiel na 431/421. Tá naša firma zase nie je taká veľká a účtovníctvo robím tak 1-2x ročne, nie sme ani platcovia DPH, takže si myslím, že by to predsa len malo byť v poriadku :-)
Tina B.
24.03.09,14:08
Ešte som zabudla poďakovať za ten "úryvok zo zákona" - my sme si naposledy vyplácali podiel v roku 2005 a už vtedy to bolo, myslím, oslobodené od ďalšieho zdanenia, tak som nevedela, či sa medzitým opäť niečo nemenilo, veď 3 roky sú predsa dosť dlhý čas .. Takže ĎAKUJEM ešte raz.
Pru
24.03.09,15:32
píšem zápisnicu z valného zhromaždenia a chcela by som vedieť, čo treba tvoriť povinne. sročka má ZI 200 tis., ZRF 20 tis., daň. povinnosť má splnenú, môže si celý zisk rozdeliť, alebo sú povinné ešte nejaké fondy? dík
liba2
24.03.09,15:35
píšem zápisnicu z valného zhromaždenia a chcela by som vedieť, čo treba tvoriť povinne. sročka má ZI 200 tis., ZRF 20 tis., daň. povinnosť má splnenú, môže si celý zisk rozdeliť, alebo sú povinné ešte nejaké fondy? dík
môže :)
books
24.03.09,16:05
Mám taký menší dotaz. Firma (s.r.o.) má v pokladni dosť veľa peňazí a chceme ju ponížiť.
Môžem vyplatiť z pokladne zisky za rok 2004,2005,2006 a 2007?
Môžem spraviť zápis takto: vyplatené zisky z r.2004,2005,2006 a 2007 cca 100000,00 Sk 42810/21110 ?
Dúfam, že to bude OK.
A na ostatnú sumu môžem spraviť konateľovi krátkodobú pôžičku s tým, že na začiatku roku 2009 ju vráti v eurách?
Ďakujem.
liba2
24.03.09,16:10
Mám taký menší dotaz. Firma (s.r.o.) má v pokladni dosť veľa peňazí a chceme ju ponížiť.
Môžem vyplatiť z pokladne zisky za rok 2004,2005,2006 a 2007?
Môžem spraviť zápis takto: vyplatené zisky z r.2004,2005,2006 a 2007 cca 100000,00 Sk 42810/21110 ?
Dúfam, že to bude OK.
A na ostatnú sumu môžem spraviť konateľovi krátkodobú pôžičku s tým, že na začiatku roku 2009 ju vráti v eurách?
Ďakujem.existuje zápisnica VZ o rozdelení zisku ? resp. rozhodnutie jediného spoločníka ? ak áno, tak ku každej výplate doložte kopiu.
K poslednej vete: etiketa porady č. 14, alebo: nech rozhodne konateľ vo svojej kompetencii.
books
25.03.09,05:13
existuje zápisnica VZ o rozdelení zisku ? resp. rozhodnutie jediného spoločníka ? ak áno, tak ku každej výplate doložte kopiu.
K poslednej vete: etiketa porady č. 14, alebo: nech rozhodne konateľ vo svojej kompetencii.

Ďakujem. Vo firme je jeden konateľ (zároveň aj spoločník) a on sa rozhodol o vyplatení zisku z pokladne. Takže VPD podložím zápisnicou a vyplatím mu podiely na zisku.
A o tej sume z pokladne sa rozhodol, že mu to mám preniesť do roku 2009 a prepočítať konverzným kurzom. Ja som chcela vedieť, či by to nebolo lepšie vyplatiť na konci roka konateľovi ako pôžičku a v roku 2009 by ju vrátil v eurách.
Ďakujem.
Maxinka
25.03.09,14:08
V roku 2006 bol HV-zisk 10000 a z toho sa rozdelilo medzi konateľa a spoločníka 8500, zvyšok je na 428(1500)
V roku 2007 bol HV-zisk 10000 a z toho sa rozdelilo medzi konateľa a spoločníka 8500, zvyšok je na 428(1500)
Takže v roku 2008 je na 428 3000Sk?
V roku 2008 bol HV-zisk 20000 a z toho sa rozdelilo medzi konateľa a spoločníka 17000, zvyšok je na 428(2000)
Takže v roku 2009 budena 428 5000Sk?
Môže sa ten zisk ešte medzi niečo iné rozdeliť??(fondy sú vyrovnané),alebo len medzi konateľa a na 428??čo potom s tou 428, môže sa plniť alebo sa bude z nej čerpať len ak by bola strata??
liba2
25.03.09,14:25
V roku 2006 bol HV-zisk 10000 a z toho sa rozdelilo medzi konateľa a spoločníka 8500, zvyšok je na 428(1500)
V roku 2007 bol HV-zisk 10000 a z toho sa rozdelilo medzi konateľa a spoločníka 8500, zvyšok je na 428(1500)
Takže v roku 2008 je na 428 3000Sk?
V roku 2008 bol HV-zisk 20000 a z toho sa rozdelilo medzi konateľa a spoločníka 17000, zvyšok je na 428(2000)
Takže v roku 2009 budena 428 5000Sk?
Môže sa ten zisk ešte medzi niečo iné rozdeliť??(fondy sú vyrovnané),alebo len medzi konateľa a na 428??čo potom s tou 428, môže sa plniť alebo sa bude z nej čerpať len ak by bola strata??O rozdelení HV rozhoduje valné zhromaždenie - teda spoločníci. Svoje rozhodnutie dajú do zápisnice. Ak teda ponechali nerozdelený zisk, asi mali nejaký zámer. Treba sa ich spýtať na dôvod a tak sa zistí aj to, čo neskôr s tým zostatkom na 428.
Treba nazrieť do Obch. zákonníka alebo pohľadať na porade, na čo možno použiť prostriedky na 428. Ale vždy o tom musia najskôr rozhodnúť spoločníci. Sú to ich peniaze.
nika224
05.05.09,10:22
... V roku 2009 pracujeme už iba s eurom, preto bude treba mať všetky údaje v eurách (prípadne aj v SKK ale len za účelom porovnávania napr. s predchádzajúcim obdobím).

V tejto téme http://www.porada.sk/t110518-zapisnica-z-valneho-zhromazdenia.html skôr prevláda názor rozdeliť HV v Sk - čo sa aj mne zdá vcelku logické, keďže hospodársky výsledok bol vykázaný v Sk. Nemyslím, že dôvodom na rozdeľovanie hospodárskeho výsledku v € len kvôli prepočtu počiatočného stavu na €.
Osobne som rozmýšľala, že by som to urobila tak, že zápisnicu napíšem v Sk a do zátvorky pre účely zaúčtovania uvediem prepočet na €. No zostala som dosť v neistote - chcem, aby to bolo správne. Z čoho mám teda vychádzať?
liba2
05.05.09,10:48
V tejto téme http://www.porada.sk/t110518-zapisnica-z-valneho-zhromazdenia.html skôr prevláda názor rozdeliť HV v Sk - čo sa aj mne zdá vcelku logické, keďže hospodársky výsledok bol vykázaný v Sk. Nemyslím, že dôvodom na rozdeľovanie hospodárskeho výsledku v € len kvôli prepočtu počiatočného stavu na €.
Osobne som rozmýšľala, že by som to urobila tak, že zápisnicu napíšem v Sk a do zátvorky pre účely zaúčtovania uvediem prepočet na €. No zostala som dosť v neistote - chcem, aby to bolo správne. Z čoho mám teda vychádzať?Nika, tvoja úvaha je správna, vychádzať budeš z výsledkov v SKK, aj rozdeliť tak môžeš, ale na to aby si to aj zrealizovala, je nutné údaje previesť aj na eurá a v zápisnici ich uviesť. Zápisnica slúži aj účtovníčke na zaúčtovanie a k tomu bude potrebovať hodnoty v eurách.

Ak sa dobre pamätám, môj príspevok ktorý si tu citovala, je reakciou na to, že HV a jeho rozdelenie síce môžeme urobiť iba v Skk, ale v r. 2009 súčasne potrebujeme mať všetko prepočítané aj na eur.
nika224
05.05.09,10:55
Veľmi pekne ďakujem. :)
Asi som Tvoj príspevok predtým nesprávne pochopila... Aj keď ho znovu čítam, vychádza mi to však rovnako. No nič, viac-menej aj azla mala niekde v tejto téme príspevok, že HV sa už rozdeľuje v EUR, pretože to prešlo v PS na €. Nejako som sa s tým nevedela stotožniť, tak som sa len chcela uistiť, či to môžem urobiť tak, ako uvažujem. Ešte raz vďaka.
JM1968
17.05.09,17:48
Zdravím, prosím o radu, domotala som sa v analytike nerozdelených ziskov a strát minulých rokov.
Firma si nikdy nevyplácala zisk, teraz chce.
Od roku 1991 do 2003 evidovala na účtoch 428AE 7mil.Sk a 429AE 1mil.Sk
Od 2004-2007 na účte 428AE 3mil. a 429AE 1mil.
V roku 2007 vysporiadali stratu všetkých rokov,takže 429 zostala 0, 428 8mil.Sk
V roku 2008 500tis.zisk, momentálne na 431.
Predpokladám správne, že ak si chcú teraz rozdeliť zisk od r.2004-2008, ktorý nepodlieha zdaneniu, musia brať do úvahy, že bola vysporiadaná celková strata a zdaneniu nepodlieha len 1,5mil., ostatné je zisk za roky 1991-2003? Totižto tvrdia, že strata za roky 1991-2003 má znížiť zisk, ktorý podlieha dani. Pozerala som si postupy účtovania, ale nenašla som, že zisk si môžu vyplatiť až po vysporiadaní straty. Alebo som zle hľadala, ďakujem
liba2
18.05.09,03:56
Zdravím, prosím o radu, domotala som sa v analytike nerozdelených ziskov a strát minulých rokov.
Firma si nikdy nevyplácala zisk, teraz chce.
Od roku 1991 do 2003 evidovala na účtoch 428AE 7mil.Sk a 429AE 1mil.Sk
Od 2004-2007 na účte 428AE 3mil. a 429AE 1mil.
V roku 2007 vysporiadali stratu všetkých rokov,takže 429 zostala 0, 428 8mil.Sk
V roku 2008 500tis.zisk, momentálne na 431.
Predpokladám správne, že ak si chcú teraz rozdeliť zisk od r.2004-2008, ktorý nepodlieha zdaneniu, musia brať do úvahy, že bola vysporiadaná celková strata a zdaneniu nepodlieha len 1,5mil., ostatné je zisk za roky 1991-2003? Totižto tvrdia, že strata za roky 1991-2003 má znížiť zisk, ktorý podlieha dani. Pozerala som si postupy účtovania, ale nenašla som, že zisk si môžu vyplatiť až po vysporiadaní straty. Alebo som zle hľadala, ďakujemPostupy účtovania riešia samotné zaúčtovanie.
Pri rozdelení HV treba postupovať podľa Obchodného zákonníka.
Rozdeliť HV treba každý rok, o úhrade straty, či už za bežný rok alebo za predchádzajúce roky, treba rozhodnúť na VZ; a každý rok treba aj zaúčtovať.
Pokiaľ je zostatok na účte 428-nerozdelený zisk m.r., tak nemôže byť súčasne zostatok na 429-neuhradená strata. Stratu treba uhradiť z dosiahnutého zisku.
Teda nemôžete to riešiť "kumulatívne"; treba presne vyčísliť aká suma nerozdeleného zisku je do 31.12.2003 a aká od 1.1.2004.
KEJKA
18.05.09,04:17
Veľmi pekne ďakujem. :)
Asi som Tvoj príspevok predtým nesprávne pochopila... Aj keď ho znovu čítam, vychádza mi to však rovnako. No nič, viac-menej aj azla mala niekde v tejto téme príspevok, že HV sa už rozdeľuje v EUR, pretože to prešlo v PS na €. Nejako som sa s tým nevedela stotožniť, tak som sa len chcela uistiť, či to môžem urobiť tak, ako uvažujem. Ešte raz vďaka.
ja som akurát teraz odobrila zápisnicu VZ, kde bolo konštatovanie : zisk-výsledok v schvaľovaní v korunách, ale návrh znel na jednotlivé položky (prídely) duálne, teda v EUR a v zátvorke v Sk, súčet v EUR a v Sk. Takže sa stačilo pozrieť do roku 2008 a odsúhlasiť sumy v Sk a pozrieť na PS v roku 2009 a odsúhlasiť sumy v EUR. Samozrejme máme aj prevodový mostík.
KEJKA
18.05.09,04:26
upravené

...............Od roku 1991 do 2003 evidovala na účtoch
428AE............ 7mil.Sk Od 2004-2007 ................3mil.
a 429AE .........1mil.Sk.................................. ...1mil.
na účte 428AE a 429AE
V roku 2007 vysporiadali stratu všetkých rokov.............
.........................Totižto tvrdia, že strata za roky 1991-2003 má znížiť zisk, ktorý podlieha dani. toto mohli mať jedine na mysli, že sa strata umoruje, ale to muselo byť priebežne riešené v DPPO a skutočne mohli o to zaplatiť nižšiu daň. Ale účtovne to teba tiež usporiadať.
........................


Postupy účtovania riešia samotné zaúčtovanie.
Pri rozdelení HV treba postupovať podľa Obchodného zákonníka.
Rozdeliť HV treba každý rok, o úhrade straty, či už za bežný rok alebo za predchádzajúce roky, treba rozhodnúť na VZ; a každý rok treba aj zaúčtovať. každý rok je možné na VZ sa "vrátiť" a prerozdeliť zisk minulých rokov
Pokiaľ je zostatok na účte 428-nerozdelený zisk m.r., tak nemôže byť súčasne zostatok na 429-neuhradená strata. závisí od rozhodnutia VZ
Stratu treba uhradiť z dosiahnutého zisku...... ak o tom rozhodne VZ
...................................
Ak VZ rozhodlo o úhrade straty zo zisku až v r. 2007, mohli upresniť, že zo zisku do r. 2003, potom im z tohto zisku zostane na rozdelenie 4 mil.Sk
a zisk 2004 až 2008 bude určený na rozdelenie vo výške 3,5 mil.Sk a nepodlieha zdaneniu FO.
JM1968
18.05.09,04:31
Postupy účtovania riešia samotné zaúčtovanie.
Pri rozdelení HV treba postupovať podľa Obchodného zákonníka.
Rozdeliť HV treba každý rok, o úhrade straty, či už za bežný rok alebo za predchádzajúce roky, treba rozhodnúť na VZ; a každý rok treba aj zaúčtovať.
Pokiaľ je zostatok na účte 428-nerozdelený zisk m.r., tak nemôže byť súčasne zostatok na 429-neuhradená strata. Stratu treba uhradiť z dosiahnutého zisku.
Teda nemôžete to riešiť "kumulatívne"; treba presne vyčísliť aká suma nerozdeleného zisku je do 31.12.2003 a aká od 1.1.2004.
Ďakujem pekne. Veru do r.2007 bol aj účet 428 aj 429...V analytike bolo rozdelené, ktorý zisk aj strata sa týka do r.2003 a od 2004. Len od 2007 bol jeden účet 428, lebo 429 zostal nulový. Teraz tvrdia, že od pôvodného anal.účtu 428 do r.2003 aby sa odčítal pôvodný anal.účet 429 do r.2003, to si raz vyplatia a zdania a zvyšok aby sa vysporiadal teraz. Hovorím, že sa to nedá...Ten Obchodn.zákonník ma nenapadol,ďakujem, idem hľadať, aby som im to dokázala.
liba2
18.05.09,04:50
Pôvodca textu príspevku: JM1968Zdravím, prosím o radu, domotala som sa v analytike nerozdelených ziskov a strát minulých rokov.
Firma si nikdy nevyplácala zisk, teraz chce.
Od roku 1991 do 2003 evidovala na účtoch 428AE 7mil.Sk a 429AE 1mil.Sk
Od 2004-2007 na účte 428AE 3mil. a 429AE 1mil.
V roku 2007 vysporiadali stratu všetkých rokov,takže 429 zostala 0, 428 8mil.Sk
V roku 2008 500tis.zisk, momentálne na 431.
Predpokladám správne, že ak si chcú teraz rozdeliť zisk od r.2004-2008, ktorý nepodlieha zdaneniu, musia brať do úvahy, že bola vysporiadaná celková strata a zdaneniu nepodlieha len 1,5mil., ostatné je zisk za roky 1991-2003? Totižto tvrdia, že strata za roky 1991-2003 má znížiť zisk, ktorý podlieha dani. Pozerala som si postupy účtovania, ale nenašla som, že zisk si môžu vyplatiť až po vysporiadaní straty. Alebo som zle hľadala, ďakujem



http://www.porada.sk/663102-post39.html

reakcia na zvýraznené
KEJKA
18.05.09,04:52
Hlavne pohľadaj,ako zneli uznesenia VZ v minulých rokoch.
Treba skontrolovať účtovanie. Ak bolo správne, nový spôsob usporiadania musí byť zasa v uznesení VZ 2009.
predchádzajúci link v príspevku nie je podstatný, lebo spoločnosť chce odpočítať stratu minulých období a až zvyšok rozdeliť. Akurát sa jedná o správne určenie, ktorá časť zisku sa na úhradu straty použije.
JM1968
18.05.09,04:54
http://www.porada.sk/663102-post39.html
Ďakujem pekne...nevadí, že toto nie sú akcionári?
JM1968
18.05.09,05:10
Hlavne pohľadaj,ako zneli uznesenia VZ v minulých rokoch.
Treba skontrolovať účtovanie. Ak bolo správne, nový spôsob usporiadania musí byť zasa v uznesení VZ 2009.
predchádzajúci link v príspevku nie je podstatný, lebo spoločnosť chce odpočítať stratu minulých období a až zvyšok rozdeliť. Akurát sa jedná o správne určenie, ktorá časť zisku sa na úhradu straty použije.
Účtovníctvo som našla od r.2001, povedali, že v nejakom starom PC je účt.od 1991-2000, staré zápisnice majú niekde v archíve...
Áno, ide presne o tú časť zisku na vykrytie straty. Chcela by som presadiť, že nakoľko v zápisnici z r.2007 nie je uvedená aká časť zisku sa použila na vykrytie straty a účet 429 je nulový, tak všetko, čo bolo v analyt.428 k 1.1.2004 + zisk 2003 je zdaniteľné...
Ešte raz ďakujem
liba2
18.05.09,05:11
Ďakujem pekne...nevadí, že toto nie sú akcionári?nie, vzťahuje sa to aj na s.r.o., je to niekde v zákone uvedené, len to neviem nájsť. :D
JM1968
18.05.09,05:24
nie, vzťahuje sa to aj na s.r.o., je to niekde v zákone uvedené, len to neviem nájsť. :D
ďakujem, aj ja tvrdím, že tých zákonov je zbytočne priveľa:)
KEJKA
18.05.09,06:05
Účtovníctvo som našla od r.2001, povedali, že v nejakom starom PC je účt.od 1991-2000, staré zápisnice majú niekde v archíve...
Áno, ide presne o tú časť zisku na vykrytie straty. Chcela by som presadiť, že nakoľko v zápisnici z r.2007 nie je uvedená aká časť zisku sa použila na vykrytie straty a účet 429 je nulový, tak všetko, čo bolo v analyt.428 k 1.1.2004 + zisk 2003 je zdaniteľné...
Ešte raz ďakujem
ja by som nič nepresadzovala,
ak do r. 2007 bola strata nevysporiadaní, zápisnica kludne mohla mať klauzulu, že ju uhradia spoločníci, alebo čokoľvek iné.
Skrátka - ty zaúčtuješ to, čo bude v zápisnici za rok 2008.
A tam môže byť usporiadanie také, ako som popísala vyššie.
JM1968
18.05.09,06:08
ja by som nič nepresadzovala,
ak do r. 2007 bola strata nevysporiadaní, zápisnica kludne mohla mať klauzulu, že ju uhradia spoločníci, alebo čokoľvek iné.
Skrátka - ty zaúčtuješ to, čo bude v zápisnici za rok 2008.
A tam môže byť usporiadanie také, ako som popísala vyššie.
Ďakujem ešte raz, pekný deň:)
sjuzn85
20.05.09,06:41
dobry den,

mala by som otazku, ci je povinnost najskor uhradit stratu minulych obdobi zo zisku a potom pripadne ostatok zisku rozdelit alebo preuctovat na nerozdeleny zisk. Prosim aj o info kde by som to nasla v legislative, resp. na zaklade akeho ustanovenia..

dakujeeem,
Tweety
20.05.09,06:46
dobry den,

mala by som otazku, ci je povinnost najskor uhradit stratu minulych obdobi zo zisku a potom pripadne ostatok zisku rozdelit alebo preuctovat na nerozdeleny zisk. Taká povinnosť nikde nie je, o rozdelení HV rozhoduje VZ, takže ako s ním naloží,je to len na ňom. Prosim aj o info kde by som to nasla v legislative, resp. na zaklade akeho ustanovenia..

dakujeeem,
Odpoveď v texte.
Aljok
20.05.09,11:17
dobry den,

mala by som otazku, ci je povinnost najskor uhradit stratu minulych obdobi zo zisku a potom pripadne ostatok zisku rozdelit alebo preuctovat na nerozdeleny zisk. Prosim aj o info kde by som to nasla v legislative, resp. na zaklade akeho ustanovenia..

dakujeeem,

Pozri Obchodný zákonník :

§ 123

(2) Spoločnosť môže vyplácať podiely na zisku len pri splnení podmienok podľa § 179 ods. 3 a 4. Spoločnosť nesmie vyplácať najmä úroky z vkladov do spoločnosti a preddavky na podiely na zisku.

§ 179

(3) Do zrušenia spoločnosti môže byť medzi akcionárov rozdelený vždy len čistý zisk
a) znížený o prídely do rezervného fondu, prípadne ďalších fondov, ktoré spoločnosť vytvára podľa zákona, a o neuhradenú stratu z minulých období,
b) zvýšený o nerozdelený zisk z minulých období a fondy vytvorené zo zisku, ktorých použitie nie je v zákone ustanovené.

(4) Spoločnosť nemôže rozdeliť medzi akcionárov čistý zisk alebo iné vlastné zdroje spoločnosti, ak vlastné imanie zistené podľa schválenej riadnej účtovnej závierky je alebo by bolo v dôsledku rozdelenia zisku nižšie ako hodnota základného imania spolu s rezervným fondom (§ 217), prípadne ďalšími fondmi vytváranými spoločnosťou, ktoré sa podľa zákona alebo stanov nesmú použiť na plnenie akcionárom, znížená o hodnotu nesplateného základného imania, ak táto hodnota ešte nie je zahrnutá v aktívach uvedených v súvahe podľa osobitného zákona.
sjuzn85
20.05.09,13:50
dakujem za odpovede,
cize podla §179 by som mala najskor uhradit stratu min.obd. a potom vyplacat zisk. A este komplikovanejsia otazka - ked mam nulovy zakon.rez.fond (minule roky sme tym uhradzali stratu), co mam urobit skor so ziskom 2008: dotvorit ZRF a potom uhradit stratu in.obdobi alebo opacne? vdaka
liba2
20.05.09,15:57
dakujem za odpovede,
cize podla §179 by som mala najskor uhradit stratu min.obd. a potom vyplacat zisk. A este komplikovanejsia otazka - ked mam nulovy zakon.rez.fond (minule roky sme tym uhradzali stratu), co mam urobit skor so ziskom 2008: dotvorit ZRF a potom uhradit stratu in.obdobi alebo opacne? vdakaPredovšetkým o všetkom rozhoduje valné zhromaženie - až na základe zápisnice a uznesení VZ sa všetko zaúčtuje.
Prednostne treba doplniť rezervný fond v takej výške, ako to určuje spoločenská zmluva (pravdepodobne 5% z dosiahnutého zisku, najviac 10% ZI).
Potom treba uhradiť stratu minulých rokov.
Ak ešte niečo zostane, tak to sa môže vyplatiť ako podiel na HV (ak firma nemá aj iné povinnosti tvorby - viď §179 Obch. zák.).
JM1968
26.05.09,10:05
upravené



Ak VZ rozhodlo o úhrade straty zo zisku až v r. 2007, mohli upresniť, že zo zisku do r. 2003, potom im z tohto zisku zostane na rozdelenie 4 mil.Sk
a zisk 2004 až 2008 bude určený na rozdelenie vo výške 3,5 mil.Sk a nepodlieha zdaneniu FO.
Zdravím, vraciam sa k téme, lebo pozreli v archíve staré zápisnice z VZ a dohodli sa, že zisky do r.2003 nechajú na účte 428AE a len čo zostalo zo ziskov od r.2004-2008, znížené o stratu si teraz rozdelia....
Prosím, ak tomu dobre rozumiem, nevadí, že najprv si na VZ rozdelia a vyplatia "neskoršie" zisky, ktoré nepodliehajú dani a tie čo podliehajú zdaneniu (do r.2003) zostanú na účte 428AE.?(Meditovali nad možným znížením dane na 16%, haha- že by si ich vyplatili a zdanili až potom)
Ďakujem.
liba2
26.05.09,10:31
Zdravím, vraciam sa k téme, lebo pozreli v archíve staré zápisnice z VZ a dohodli sa, že zisky do r.2003 nechajú na účte 428AE a len čo zostalo zo ziskov od r.2004-2008, znížené o stratu si teraz rozdelia....
Prosím, ak tomu dobre rozumiem, nevadí, že najprv si na VZ rozdelia a vyplatia "neskoršie" zisky, ktoré nepodliehajú dani a tie čo podliehajú zdaneniu (do r.2003) zostanú na účte 428AE.?(Meditovali nad možným znížením dane na 16%, haha- že by si ich vyplatili a zdanili až potom)
Ďakujem.nevadí, len v zápisnici treba uviesť že ide o zisk dosiahnutý za rok...
JM1968
26.05.09,10:37
nevadí, len v zápisnici treba uviesť že ide o zisk dosiahnutý za rok...
Ďakujem veľmi ešte raz.:)
gita
17.06.09,09:32
Môže sa zo zisku urobiť prídel do sociálneho fondu?
KEJKA
17.06.09,09:46
áno,môže byť prídel do SF zo zisku.
grammatika
17.06.09,09:50
SF sa okrem povinného prídelu tvorí aj z ďalších zdrojov (dary, dotácie, príspevky a prídely z použiteľ.zisku ú.j.)

Prídel zo zisku do SF 431,428/472

SF tvorený zo zisku je účelné viesť na osobitnom analytickom účte, z dôcodu preukázania čerpania pre zamestnancov, kt.je oslobodené od dane z príjmov §3 odst.2c)a §5 odst,7 i).
Ide o podiel zo zisku vyplatený zamestnancom prostredníctvom sociálneho fondu.
Monika C.
18.06.09,05:17
Pekný deň poradáci chcem sa s Vami poradiť : prebrala som firmu kde v predošlých rokoch mali aj zisk aj stratu a nevytvorili rezervný fond.
Mám takéto zostatky na účte :
428 = 8377,82 €
429 = 7760,67 €
431 = 609,80 € za rok 2008 čiže zostatok na rok 2009

Môžem urobiť tak aby som vynulovala straty z min. rokov čiže zo zisku min. rokov odúčtujem stratu ostane nám ostalo by mi na účte 428 zisk = 617,15 .
Môžem použiť na rozdelenie zisku túto sumu 617,15 a sumu z nového roku 609,80 a to :
do zákl. RF - tu neviem nakoľko ńemali doteraz vytvorený
na rozdelenie zisku dvom spoločníkom - chcú podiel na zisku a zároveň chcela by som vytvoriť RF len neviem ako by bolo najlepšie. Vedeli by ste mi poradiť - čakajú namňa , s tým , že koľko môžu rozdeliť . Súri mi to tak prepáčte, že dávam súrne. Ďakujem za odpovede.
Lenka1979
18.06.09,05:30
Pekný deň poradáci chcem sa s Vami poradiť : prebrala som firmu kde v predošlých rokoch mali aj zisk aj stratu a nevytvorili rezervný fond.
Mám takéto zostatky na účte :
428 = 8377,82 €
429 = 7760,67 €
431 = 609,80 € za rok 2008 čiže zostatok na rok 2009

Môžem urobiť tak aby som vynulovala straty z min. rokov čiže zo zisku min. rokov odúčtujem stratu ostane nám ostalo by mi na účte 428 zisk = 617,15 .
Môžem použiť na rozdelenie zisku túto sumu 617,15 a sumu z nového roku 609,80 a to :
do zákl. RF - tu neviem nakoľko ńemali doteraz vytvorený
na rozdelenie zisku dvom spoločníkom - chcú podiel na zisku a zároveň chcela by som vytvoriť RF len neviem ako by bolo najlepšie. Vedeli by ste mi poradiť - čakajú namňa , s tým , že koľko môžu rozdeliť . Súri mi to tak prepáčte, že dávam súrne. Ďakujem za odpovede.

Moni, a čítala si už spoločenskú zmluvu? Ako tam majú uvedené rozdelenie HV?
Monika C.
18.06.09,05:35
Moni, a čítala si už spoločenskú zmluvu? Ako tam majú uvedené rozdelenie HV?

Lenka díki moja nemám predsebou spoloč. zmluvu viem, že spoločníci majú podiel 50 na 50 ale neviem ako tam majú RF neviem prečo nevytvárali ja tak viem, že podľa zákona má byť 20 000,- sk pri ZI 200 000,-sk ešte píšem v korunách. Firma existuje už od roku 2002 a 2 roky mali stratu potom už zisk. Umoriť stratu nechceli.
Lenka1979
18.06.09,05:42
Lenka díki moja nemám predsebou spoloč. zmluvu viem, že spoločníci majú podiel 50 na 50 ale neviem ako tam majú RF neviem prečo nevytvárali ja tak viem, že podľa zákona má byť 20 000,- sk pri ZI 200 000,-sk ešte píšem v korunách. Firma existuje už od roku 2002 a 2 roky mali stratu potom už zisk. Umoriť stratu nechceli.

No vieš, môj názor je taký, že HV by mal rozdeľovať konateľ a valné zhromaždenie spoločnosti, Ty už len zaúčtuješ jeho rozdelenie, niektoré spoločnosti vytvárajú RF už pri vzniku (ak tak majú v spol.zmluve), iné tvoria až pri prvom zisku. Ja by som nič neúčtovala a nerozdeľovala, kým by som nevidela spoločenskú zmluvu, aby si neporušila jej ustanovenia (hlavne v odstavci kde je rozdelenie a použitie zisku), tiež tam je určite uvedené čo so stratou-ako sa bude umorovať.(aspoň my to tak máme).
Možno som Ti Monika nepomohla, ale viem zo svojej skúsenosti, že netreba nič účtovať kým to nevidíš "čierne-na bielom". ;)
Monika C.
18.06.09,05:48
No vieš, môj názor je taký, že HV by mal rozdeľovať konateľ a valné zhromaždenie spoločnosti, Ty už len zaúčtuješ jeho rozdelenie, niektoré spoločnosti vytvárajú RF už pri vzniku (ak tak majú v spol.zmluve), iné tvoria až pri prvom zisku. Ja by som nič neúčtovala a nerozdeľovala, kým by som nevidela spoločenskú zmluvu, aby si neporušila jej ustanovenia (hlavne v odstavci kde je rozdelenie a použitie zisku), tiež tam je určite uvedené čo so stratou-ako sa bude umorovať.(aspoň my to tak máme).
Možno som Ti Monika nepomohla, ale viem zo svojej skúsenosti, že netreba nič účtovať kým to nevidíš "čierne-na bielom". ;)

Ďakujem Lenka idem doraz do firmy musím to tam pohľadať a preštudovať potom skúsim tu na Vás sa obrátiť.
liba2
18.06.09,12:03
Pekný deň poradáci chcem sa s Vami poradiť : prebrala som firmu kde v predošlých rokoch mali aj zisk aj stratu a nevytvorili rezervný fond.
Mám takéto zostatky na účte :
428 = 8377,82 €
429 = 7760,67 €
431 = 609,80 € za rok 2008 čiže zostatok na rok 2009

Môžem urobiť tak aby som vynulovala straty z min. rokov čiže zo zisku min. rokov odúčtujem stratu ostane nám ostalo by mi na účte 428 zisk = 617,15 .
Môžem použiť na rozdelenie zisku túto sumu 617,15 a sumu z nového roku 609,80 a to :
do zákl. RF - tu neviem nakoľko ńemali doteraz vytvorený
na rozdelenie zisku dvom spoločníkom - chcú podiel na zisku a zároveň chcela by som vytvoriť RF len neviem ako by bolo najlepšie. Vedeli by ste mi poradiť - čakajú namňa , s tým , že koľko môžu rozdeliť . Súri mi to tak prepáčte, že dávam súrne. Ďakujem za odpovede.
Monika,
chápem že chceš mať účto v poriadku. Ale aj tak ti odporúčam nevyvíjať iniciatívu, kým nemáš podklady pre zaúčtovanie.
Pekne si vyžiadaj za každý rok kópiu zápisnice valného zhromaždenia, na ktorom bola schválená účtovná závierka a rozdelenie zisku, resp. rozhodnutie čo s úhradou vzniknutej straty. O týchto veciach rozhodujú spoločníci (nie konateľ).
Každý rok zaúčtuj osobitným ID , aby si mala aj neskôr napr. pri daňovej kontrole, prehľad o tom, ako boli jednotlivé roky zúčtované.
V roku keď bol dosiahnutý zisk, najskôr sa vytvorí RF (ako, to je uvedené v spoloč. zmluve, maximálne 10% ZI, teda v tvojom prípade max. 20.000 Sk) a uhradí sa strata minulých rokov, až potom čo zostane sa môže vyplatiť ako podiel na HV.
Monika C.
19.06.09,05:53
Monika,
chápem že chceš mať účto v poriadku. Ale aj tak ti odporúčam nevyvíjať iniciatívu, kým nemáš podklady pre zaúčtovanie.
Pekne si vyžiadaj za každý rok kópiu zápisnice valného zhromaždenia, na ktorom bola schválená účtovná závierka a rozdelenie zisku, resp. rozhodnutie čo s úhradou vzniknutej straty. O týchto veciach rozhodujú spoločníci (nie konateľ).
Každý rok zaúčtuj osobitným ID , aby si mala aj neskôr napr. pri daňovej kontrole, prehľad o tom, ako boli jednotlivé roky zúčtované.
V roku keď bol dosiahnutý zisk, najskôr sa vytvorí RF (ako, to je uvedené v spoloč. zmluve, maximálne 10% ZI, teda v tvojom prípade max. 20.000 Sk) a uhradí sa strata minulých rokov, až potom čo zostane sa môže vyplatiť ako podiel na HV.

Už mám pred sebou spoločenskú zmluvu :
Čo sa týka rezervného fondu - mali vytvoriť pri svojom vzniku neurobili tak tak, že čaká to namňa.
Čo sa týka zisku - napísané citujem : Zisk dosiahnutý v účtovnom období sa po odpočítaní čiastok pripadajúcich na dane a po doplnení rezervného fondu, pokiaľ nie je už naplnený, delí na časť, ktorá zostane na ďaľší rozvoj spoločnosti a na časť, ktorá sa delí medzi spoločníkmi.
Čo sa týka straty : - Stratu spoločnosti môžno kryť z prostriedkov RF, z iného majetku spoločnosti prevyšujúce ZI, znížením ZI alebo príplatkovou povinnosťou spoločníkov, prípadne kombináciou týchto spôsobov. Valné zhr. môže rozhodnúť, že spoločníci sú povinní prispieť na úhradu strát spol. príplatkom nad výskou svojich vkladov až do výšky polovice ZI penažných vkladov spoločnosti pri vzniku. Príplatok sa poskytuje v peniazoch a výška vkladu spoločníkov sa pritom o hodnotu tohto doplatku nezvyšuje.

A teraz moja otázka na Vás : ako by bolo najlepšie urobiť v tom poriadok - chcela by som 1. vytvoriť RF nakoľko nebol - môžem RF počítať aj zo staršieho zisku alebo len z roku 2008 / ten je malý/
2. Môžem podoplňnovať zápis VH zo starých rokov nemajú ani jeden pritom tam bola účtovníčka norm. v PP ja im robím externe - že zisk rozdelia na úhradu strát aj keď to presne nie je napísané v SZ.
3. Mali rok 2002,2003 stratu ďaľej zisky len malé čiže celkove to robí ako som Vám napísala v príspevku č. 302 Poradíte mi poradáci - ďakujem vopred.
liba2
19.06.09,09:42
Už mám pred sebou spoločenskú zmluvu :
Čo sa týka rezervného fondu - mali vytvoriť pri svojom vzniku neurobili tak tak, že čaká to namňa.
Vieš akú sumu ? ak áno, zaúčtuješ predpis. Táto tvorba RF nie je zo zisku, ale spoločníci ju musia uhradiť svojimi vkladmi (kto koľko ?) nad rámec ZI.


Čo sa týka zisku - napísané citujem : "Zisk dosiahnutý v účtovnom období sa po odpočítaní čiastok pripadajúcich na dane a po doplnení rezervného fondu, pokiaľ nie je už naplnený, delí na časť, ktorá zostane na ďaľší rozvoj spoločnosti a na časť, ktorá sa delí medzi spoločníkmi."
Vieš o akú sumu ide ? asi nie, o tom rozhoduje VZ, musí to byť v zápisnici uvedené.


Čo sa týka straty : "Stratu spoločnosti môžno kryť z prostriedkov RF, z iného majetku spoločnosti prevyšujúce ZI, znížením ZI alebo príplatkovou povinnosťou spoločníkov, prípadne kombináciou týchto spôsobov. Valné zhr. môže rozhodnúť, že spoločníci sú povinní prispieť na úhradu strát spol. príplatkom nad výskou svojich vkladov až do výšky polovice ZI penažných vkladov spoločnosti pri vzniku. Príplatok sa poskytuje v peniazoch a výška vkladu spoločníkov sa pritom o hodnotu tohto doplatku nezvyšuje."
VZ musí rozhodnúť v každom roku akým spôsobom sa uhradí vzniknutá strata. Ak ju uhradia spoločníci, musí byť v zápisnici kto a koľko uhradí.


A teraz moja otázka na Vás : ako by bolo najlepšie urobiť v tom poriadok - chcela by som 1. vytvoriť RF nakoľko nebol - môžem RF počítať aj zo staršieho zisku alebo len z roku 2008 / ten je malý/
RF sa tvorí vždy z dosiahnutého zisku, t.j. každý rok keď sa zisk dosiahne a to až dovtedy, kým výška RF nedosiahne 10% ZI (20.000 Sk).


2. Môžem podoplňnovať zápis VH zo starých rokov nemajú ani jeden pritom tam bola účtovníčka norm. v PP ja im robím externe - že zisk rozdelia na úhradu strát aj keď to presne nie je napísané v SZ.Zápisnica z VZ nie je vecou účtovníčky, nie je to jej kompetencia.
Je to vec konateľa, aby zabezpečil jednak zasadnutie VZ a tiež zápisnicu.
Účtovníčka dostane kópiu zápisnice, z ktorej musí byť jasné ako sa s dosiahnutým HV naloží, a teda ako sa zaúčtuje.


3. Mali rok 2002,2003 stratu ďaľej zisky len malé čiže celkove to robí ako som Vám napísala v príspevku č. 302 Poradíte mi poradáci - ďakujem vopred.
Poradila som ti riešiť každý rok samostatným ID.
Najskôr však potrebuješ rozhodnutie VZ. Keďže v predchádzajúcich rokoch o rozdelení HV nebolo rozhodnuté, môže sa to urobiť aj teraz.
Ešte raz pripomínam, že je to vecou konateľa, ty poskytneš len informáciu o HV za jednotlivé roky (t.j. číslo na účte 431 1.1. príslušného roka).
Ešte pripomínam postupnosť:
- najskôr vytvoriť RF,
- potom uhradiť stratu minulých rokov,
- zvyšok sa buď celý vyplatí spločníkom ako podiel z HV , alebo sa "časť" ponechá na rozvoj sro (koľko to je, rozhodne VZ).
Monika C.
19.06.09,10:37
Vieš akú sumu ? ak áno, zaúčtuješ predpis. Táto tvorba RF nie je zo zisku, ale spoločníci ju musia uhradiť svojimi vkladmi (kto koľko ?) nad rámec ZI.


Vieš o akú sumu ide ? asi nie, o tom rozhoduje VZ, musí to byť v zápisnici uvedené.


VZ musí rozhodnúť v každom roku akým spôsobom sa uhradí vzniknutá strata. Ak ju uhradia spoločníci, musí byť v zápisnici kto a koľko uhradí.


RF sa tvorí vždy z dosiahnutého zisku, t.j. každý rok keď sa zisk dosiahne a to až dovtedy, kým výška RF nedosiahne 10% ZI (20.000 Sk).

Zápisnica z VZ nie je vecou účtovníčky, nie je to jej kompetencia.
Je to vec konateľa, aby zabezpečil jednak zasadnutie VZ a tiež zápisnicu.
Účtovníčka dostane kópiu zápisnice, z ktorej musí byť jasné ako sa s dosiahnutým HV naloží, a teda ako sa zaúčtuje.


Poradila som ti riešiť každý rok samostatným ID.
Najskôr však potrebuješ rozhodnutie VZ. Keďže v predchádzajúcich rokoch o rozdelení HV nebolo rozhodnuté, môže sa to urobiť aj teraz.
Ešte raz pripomínam, že je to vecou konateľa, ty poskytneš len informáciu o HV za jednotlivé roky (t.j. číslo na účte 431 1.1. príslušného roka).
Ešte pripomínam postupnosť:
- najskôr vytvoriť RF,
- potom uhradiť stratu minulých rokov,
- zvyšok sa buď celý vyplatí spločníkom ako podiel z HV , alebo sa "časť" ponechá na rozvoj sro (koľko to je, rozhodne VZ).


Ďakujem za perfektnú odpoveď :) čiže nakoľko u nich doteraz nerobilo sa nič ani valné zhromaždenie len účtovníčka to zaúčtovala na prísl. účty práve zato by som to chcela mať v poriadku a o to poprosili mňa aby som pripravila zasadanie VZ a zápis / pravdaže doplniť aj predošlé roky, že HV bol zaúčtovaný na 428,429/ a o postup:
Čiže môžem takto urobiť : vytvorím RF pravdaže až teraz a celú sumu a tu neviem či to môžem uhradiť už zo zisku alebo musia to zaplatiť oni ? , uhradím straty, ostane mi ešte zisk, ktorý pripočítam k roku 2008 a čo ostane vyplatím spoločníkom podielmi sú 2. Samozrejme ku tomu zápisnice , zaúčtovania ale až teraz v roku 2009 dúfam, že som to pochopila správne a ďakujem za skvelú odpoveď.
JM1968
26.06.09,07:29
Pekný deň, prosím je v poriadku súvzťažný zápis 431/411, na vykrytie zmeny zákl.imania z nerozdeleného zisku? Čakám právničku, ktorá bude robiť prepis...Ďakujem pekne.
grammatika
26.06.09,08:02
Nerozdelený zisk je účet 428.
431 je výsledok hospodárenia v schvaľovaní. Ak zasadne VZ, tak na základe rozhodnutia rozdelíš zisk (väčšinou postupujú podľa SZ).

Na vykrytie rozdielu z premeny ZI na € sa používajú:
428,421,413,422/ 411.
JM1968
26.06.09,08:08
Nerozdelený zisk je účet 428.
431 je výsledok hospodárenia v schvaľovaní. Ak zasadne VZ, tak na základe rozhodnutia rozdelíš zisk (väčšinou postupujú podľa SZ).

Na vykrytie rozdielu z premeny ZI na € sa používajú:
428,421,413,422/ 411.
Ďakujem pekne.
rickman
08.07.09,07:16
Ja by som sa taktiez rad prifaril k tejto teme s mojou otazkou:

szco uctuje v PU a uct obdobie skonci so stratou. co s nou? ako a kam ju zauctovat?

+ hladal som info o ucte 491, no nasiel som len velmi malo. ucet 491 ma na konci uct obdobia zaporny zostatok. je potrebne to nejak zauctovat alebo ?

dakujem:)
Stefan2005
08.07.09,07:31
Ja by som sa taktiez rad prifaril k tejto teme s mojou otazkou:

szco uctuje v PU a uct obdobie skonci so stratou. co s nou? ako a kam ju zauctovat?

+ hladal som info o ucte 491, no nasiel som len velmi malo. ucet 491 ma na konci uct obdobia zaporny zostatok. je potrebne to nejak zauctovat alebo ?

dakujem:)


účtuješ jednoducho 491AE/431...
Účet 491 môže mať aktívny alebo pasívny zostatok.
Je potrebné vytvoriť zodpovedajúcu analytickú evidenciu na tomto účte.
badyno
10.07.09,07:54
Chcem vás poprosiť poradí mi niekto ohľadom úhrady straty v s.r.o., ktorú vlastní iná s.r.o.? Ako naúčtovať úhradu straty v materskej sr.o. a bude to náklad firmy?
badyno
10.07.09,08:04
Poradíte mi ohľadom úhrady straty dcérskej spoločnosti? Ako to účtovať v materskej spoločnosti? zatiaľ mán 568Ae/067AE, pretože to hradím zo štatutárnych fondov materskej spoločnosti. Je to náklad materskej s.r.o. alebo je to v PD pripočítateľná položka?
ďakujem.
Kvietocek
20.07.09,06:08
XY s.r.o. uctovala v marci roku 2008 povinny pridel do RF 15 000,- Sk z HV za rok 2007. V roku 2009 v marci VZ rozhodlo o prideleni do RF 20 000,- SK z HV za rok 2008.
1. Moze byt nauctovane na RF suma 35 000,- ked ZI je 200tis.?
2. O RF sa uctuje po VZ alebo este pred?

Dakujem
Aljok
20.07.09,06:12
XY s.r.o. uctovala v marci roku 2008 povinny pridel do RF 15 000,- Sk z HV za rok 2007. V roku 2009 v marci VZ rozhodlo o prideleni do RF 20 000,- SK z HV za rok 2008.
1. Moze byt nauctovane na RF suma 35 000,- ked ZI je 200tis.? Pozri spoloč. zmluvu.
2. O RF sa uctuje po VZ alebo este pred? Rozdelenie zisku účtuješ na základe zápisnice z VZ.

Dakujem

Odpovede v texte...
michelle84
20.08.09,09:20
Ako postupovať? Účtovný zisk bol 400 tis. Sk. Daňový základ bol tiež kladný, ale sa odpočítali straty. Ako mám zaúčtovať účtovný zisk?
Aljok
20.08.09,09:43
Ná základe zápisnice z VZ, t.j. podľa rozhodnutia spoločníkov.
michelle84
20.08.09,10:05
Ná základe zápisnice z VZ, t.j. podľa rozhodnutia spoločníkov.

To áno, tomu rozumiem. Len tú zápisnicu idem vytvoriť ja :)
liba2
20.08.09,10:19
To áno, tomu rozumiem. Len tú zápisnicu idem vytvoriť ja :)
máš nejaký vzor-predlohu k tej zápisnici? ak nie na porade ich je niekoľko.
Treba
1. schváliť účtovnú závierku
2. rozdeliť dosiahnutý zisk


Ako postupovať? Účtovný zisk bol 400 tis. Sk. Daňový základ bol tiež kladný, ale sa odpočítali straty. Ako mám zaúčtovať účtovný zisk?
Na účte 431-Výsledok hospodárenia v schvaľovaní máš sumu, ktorú treba rozdeliť podľa toho čo bolo dohodnuté na VZ.
grammatika
20.08.09,10:28
Tu je moja, zisk rozdelili na tvorbu RF + na úhradu straty
promont maja
03.09.09,06:01
JM1968, zaujal ma tvoj posledný príspevok. Čisto filozoficky, čo zo zvyškom na 428AE, teda z nerozdeleným ziskom po zdanení za tie predchádzajúce roky až do roku 2004, resp. 2003 ... viem, že ťa to z pohľadu účtovníka nemá čo trápiť ... je to výlučne vec spoločníkov .. to tam tá čiastka ostane donekonečna? Čo by stalo sa, ak by si o tú čiastku zvýšila základné imanie, samozrejme, že by to všetko prebehlo odshlasením valného zhromaždenia a následne zápisom do Obchodného registra. Aký by to malo vlastne dopad do budúcna? Bol by to problém z hľadiska ručenia spoločnosti? A možno je to najlepšie nechať tak ako to je. Čo si o tom myslíš?
JM1968
08.09.09,09:39
JM1968, zaujal ma tvoj posledný príspevok. Čisto filozoficky, čo zo zvyškom na 428AE, teda z nerozdeleným ziskom po zdanení za tie predchádzajúce roky až do roku 2004, resp. 2003 ... viem, že ťa to z pohľadu účtovníka nemá čo trápiť ... je to výlučne vec spoločníkov .. to tam tá čiastka ostane donekonečna? Čo by stalo sa, ak by si o tú čiastku zvýšila základné imanie, samozrejme, že by to všetko prebehlo odshlasením valného zhromaždenia a následne zápisom do Obchodného registra. Aký by to malo vlastne dopad do budúcna? Bol by to problém z hľadiska ručenia spoločnosti? A možno je to najlepšie nechať tak ako to je. Čo si o tom myslíš?
Zdravím, trošku neskôr som sa vrátila k téme....Ďakujem za radu.Navyšovať imanie nechcú, sú to už pomaly dôchodcovia a rozmýšľajú skôr o zániku firmy.
Hovorila som s nimi znova na túto tému, rozhodli sa, že si zisk vyplatia a zdania. Mám vytvoriť zápisnicu z VZ, že časť toho nerozd.zisku do r.2003 si vyplatia už do konca tohto roka. Takže na budúci rok im ešte popritom všetkom čo robím, budem musieť robiť aj DPFO:cool:
Len neviem, či aj táto zápisnica sa posiela na OS do zbierky a či sa to zdaňuje 19%, lebo vtedy bola iná daň?Prosím, vie niekto poradiť?
liba2
08.09.09,09:45
Zdravím, trošku neskôr som sa vrátila k téme....Ďakujem za radu.Navyšovať imanie nechcú, sú to už pomaly dôchodcovia a rozmýšľajú skôr o zániku firmy.
Hovorila som s nimi znova na túto tému, rozhodli sa, že si zisk vyplatia a zdania. Mám vytvoriť zápisnicu z VZ, že časť toho nerozd.zisku do r.2003 si vyplatia už do konca tohto roka. Takže na budúci rok im ešte popritom všetkom čo robím, budem musieť robiť aj DPFO:cool:
Len neviem,
či aj táto zápisnica sa posiela na OS do zbierky NIE
a či sa to zdaňuje 19%, lebo vtedy bola iná daň? 19%, resp. aktuálne platná sadzba v roku výplaty
Prosím, vie niekto poradiť?odpoveď v texte
JM1968
08.09.09,09:48
odpoveď v texte
Ďakujem za super rýchlu radu.
Pekný deň prajem.
thalia13
10.09.09,09:51
Zdravím Vás

Prečítala som si tu dosť porád o rozdelení zistku z min rokov. Poprosím Vás o radu spoločnosť predala pozemok sukromnej osobe (čo je vlastne majitel tejto spoločnosti) boli dohodnute tri splátky dve boli uhradené ostáva uhradiť posledná. Majitel sa rozhodol ze by tuto poslednu splátku chcel splatit z nerodeleného zisku z min rokov. Tento rok sa na VZ rozhodli ze HV z roku 2008 sa ponechá ako nerozdelený zisk z min rokov. Dočítala som sa že toto rozhodnutie je možne hocikedy zmenit na základe dalšieho VZ. Majitel má predstavu ze by sa urobil iba zápočet jeho ako sukromnej osoby a firmy. Aky je na to Váš názor?
hnedoočka
10.09.09,09:58
dá sa to ako opisuješ. vystavíš zápisnicu z mimoriadneho valného zhromaždenia, na ktorom rozhodnú o vyplatení podielu zo zisku vo výške vašej pohľadávky voči majiteľovi.pohľadávku potom započítaš s nevyplateným podielom.
thalia13
10.09.09,10:03
ďakujem za odpoveď :)
dasasopi
14.09.09,16:11
Môže mi niekto poradiť. S.r.o. má zisk z r.2008, lenže nemá financie na jeho vyplatenie. Môže VZ rozhodnúť o vyplatení v majetkovej forme /napr. auto,budova, a pod./. Vopred vďaka
Manilla
08.12.09,15:43
Prosím o radu. V roku 2009 očakáva firma zisk, má jedného spoločníka. V januári 2010 príde nový spoločník do firmy /polovicu podielu pôvodný spoločník mu predá/, patrí mu podiel zo zisku z roku 2009?
januš1
08.12.09,15:59
Prosím o radu. V roku 2009 očakáva firma zisk, má jedného spoločníka. V januári 2010 príde nový spoločník do firmy /polovicu podielu pôvodný spoločník mu predá/, patrí mu podiel zo zisku z roku 2009?

Áno. Pokiaľ bude mať spoločnosť dvoch spoločníkov, ktorí schvália rozdelenie zisku za rok 2009, tak nárok majú obaja. Keby sa VZ konalo napr. v apríli a ten druhý spoločník by do spoločnosti pristúpil začiatkom mája, tak nárok na podiel zo zisku nemá.
Manilla
09.12.09,12:21
Ďakujem veľmi pekne za radu.
januš1
11.12.09,09:44
Áno. Pokiaľ bude mať spoločnosť dvoch spoločníkov, ktorí schvália rozdelenie zisku za rok 2009, tak nárok majú obaja. Keby sa VZ konalo napr. v apríli a ten druhý spoločník by do spoločnosti pristúpil začiatkom mája, tak nárok na podiel zo zisku nemá.

Ešte možno krátke doplnenie. Túto vec je možné ošetriť aj zmluvne, keď by sa priamo do zmluvy zapracovalo navýšenie odplaty za prevod obchodného podielu o očakávaný podiel na zisku alebo výslovné dojednanie o tom, že vyplatený podiel na zisku prevedie nový spoločník na pôvodného. Je to však na dohode oboch zmluvných strán.
macte
07.03.10,19:09
Dobrý večer,
chcela by som poprosiť o radu pri rozdelení HV
jedná sa o s.r.o. ktorá má iba 2 spoločníkov zároveň konateľov.
HV v roku 2009 bol zisk.

V zápisnici z VZ je nasledovné rozdelenie:

xx € - do rezervného fondu 431/421

xx € - na neuhradenú stratu z min. rokov 431/429 /tým pádom bude celá strata z min. rokov vyrovnaná/

xx € - zostatok zisku sa rozhodli /tak je to aj v zápisnici z VZ/ že si dvaja konatelia rozdelia rovnakým dielom.
Prosím Vás ako zaúčtujem tú sumu ktorú si chcú rozdeliť ako podiel na zisku?
Aljok
08.03.10,06:40
431/364
Stefan2005
08.03.10,07:17
431/364

... len podotknem - osobne 364 člením analyticky podľa spoločníkov...
Prima73
08.03.10,08:41
Dobry den, som novacik, tak sa vopred ospravedlnujem ak sa spytam hlupost:

Sro mala za rok 2009 stratu, v roku 2010 je tento vysledok hospodarenia na ucte 431, valne zhromazdenie rozhodlo, ze strata sa uhradi zo zisku r.2010, ak bude. V januari 2010 teda nahodim ID v sume straty na ucty 429/431?
Jana_clenka
09.03.10,08:24
Áno, účtovanie OK.
Samozrejme účtuje sa až po VZ, ak prebehlo už v januári, tak aj tento ID bude v januári.
zuzugali
11.03.10,05:31
Ahojte poraďáci,

prečítala som si tu už veľa článkov ohľadom rozdelenia zisku. Tento rok som prevzala jednu firmu a chcela by som si preto overiť, či som všetko správne pochopila, aby som hneď na začiatku neurobila nejakú chybu:

Firma s. r. o. mala v r. 2005 stratu 32.088,--Sk (1065,1264 €)
v r. 2006 stratu 3.770,--Sk (125,14107 €)
v r. 2007 stratu 4.896,--Sk (162,51742 €)
v r. 2008 zisk 2.816,27 Sk (93,483037 €)
v r. 2009 jej vychádza zisk 78,40 €

Najskôr by som chcela vyriešiť vyplnenie daň. priznania za r. 2009 (pozn. v daň. priznaní r. 2008 sa umorovala strata zo zisku vo výške 2.816,--Sk): na str. 2 daň. priznania bude v r. 400 suma 78,40; na str. 5 daň. priznania bude vyplnená časť D2 – Evidencia a odpočet straty nasledovne? (ide mi i o tom, či tam správne uvediem sumy prepočítané na €)
Zdaň. obdobie: 2005; 2006; 2007; 2008; 2009
Výška daň. straty: 1065,13;125,14; 162,52; nič; nič
Úhrn strát:1065,13; 125,14; 162,52; 1352,79; 1352,79
ZD: nič; nič; nič; 93,48; 78,40
Skutočne odpoč. strata: nič; nič; nič; 93,48; 78,40

Prosím Vás, je to takto správne vypísané? Spoločnosť daň platiť nebude, nakoľko ziskom umoruje stratu.
__________________________________________________ ____________________________________

Taktiež by som chcela poradiť i s účtovným ziskom ešte z r. 2008. Nemám ešte v rukách spol. zmluvu, ale určite bude potrebné vytvoriť rez. fond, spoločnosť ho pri vzniku nevytvorila, má ho tvoriť až pri prvom zisku a ten bol dosiahnutý v r. 2008.

Na účte 428 je nula.
Na účte 429 je 1.352,73 €
Na účte 431 je 93,48 €

Jedná sa mi o rozdelenie zisku a tvorbu rez. fondu:

Ak budem vedieť sumu rez. fondu (napr. 5% zo zisku = 4,67 €), tak budem ešte v r. 2009 účtovať cez ID 431/421 (samozrejme, že k tomu urobia zápis z VZ). Je potrebné pre tento rez. fond vytvárať špeciálny bank. účet (čo už spätne i tak nie je možné), príp. pokladňu – myslím si, že nie, len pre istotu sa pýtam :)

Zvyšnú časť zo zisku 93,48 – 4,67 = použijú na krytie straty, t. j. 431/429 88,81 € (i toto krytie straty bude uvedené v zápise z VZ). Na záver budem mať účet 431 vynulovaný a 429 ponížený o 88,81 € a na 421 budem mať 4,67 €.

Je potrebné urobiť ešte nejaký zápis, na ktorý som zabudla?
Vopred Vám všetkým veľmi pekne ďakujem za rady a prepáčte, ako som sa pýtala na veci, ktorú tu už boli riešené, len si chcem byť na 100% istá :)

ĎAKUJEEEEEEEEEEEM :)
zuzugali
11.03.10,08:45
Prosím viete mi s týmto niekto poradiť???? :)
azla
11.03.10,11:04
__________________________________________________ ____________________________________


Začnem druhou časťou.
Uvádzaš údaje z účtovníctva - učtuješ a rozdeľuješ účtovný zisk.
Všetko je tak, ako uvádzaš. Môžeš to takto spraviť.
Zdroje v RF nemusíš mať na osobitnom účte (myslím v banke).

Teraz k umorovaniu zisku a daňovým stratám.
Tam uvádzaš presne tie údaje, ktoré máš aj v účtovníctve.
Daňové straty, zisky - si mala presne také isté na korunu ako v účtovníctve?
Lebo toto sa mi nezdá. Nemala si žiadne rozdiely v odpočítateľných a prípočítateľných položkách ??
Skús sa na to pozrieť.
V DP "umorujeme" daňové straty.
zuzugali
11.03.10,11:52
Azla,

k tej druhej časti ďakujem :)

A k tej prvej časti - jedná sa o firmu, ktorá mala až v r. 2008 zisk, nemá žiaden majetok, nič nebolo účtované na nedaňových účtoch, tým pádom tam nemám ani žiadnu prip. alebo odpočítateľnú položku. Až v r. 2009 mám nejakú sumu účtovanú na nákladovom účte nedaňovom.

Plus ešte mám jeden problém pri vyplnení daň. priznania, v priebehu roka im bola stŕhaná z bank. účtu daň z kreditného úroku spolu vo výške 0,84; ktorú som účtovala ako 341/221. Ako dostanem túto čiastku z účtu preč, ak nebudem reálne zo zisku 78,40 € účtovať daň, keďže sa bude umorovať strata? Urobím ID vo výške 0,84 na 591/341? A čo potom vyznačím v daň. priznaní? Alebo premýšlam úplne zle???? :(
azla
11.03.10,12:52
Ahojte poraďáci,

prečítala som si tu už veľa článkov ohľadom rozdelenia zisku. Tento rok som prevzala jednu firmu a chcela by som si preto overiť, či som všetko správne pochopila, aby som hneď na začiatku neurobila nejakú chybu:

Firma s. r. o. mala v r. 2005 stratu 32.088,--Sk (1065,1264 €)
v r. 2006 stratu 3.770,--Sk (125,14107 €)
v r. 2007 stratu 4.896,--Sk (162,51742 €)
v r. 2008 zisk 2.816,27 Sk (93,483037 €)
v r. 2009 jej vychádza zisk 78,40 €

Najskôr by som chcela vyriešiť vyplnenie daň. priznania za r. 2009 (pozn. v daň. priznaní r. 2008 sa umorovala strata zo zisku vo výške 2.816,--Sk): na str. 2 daň. priznania bude v r. 400 suma 78,40; na str. 5 daň. priznania bude vyplnená časť D2 – Evidencia a odpočet straty nasledovne? (ide mi i o tom, či tam správne uvediem sumy prepočítané na €)
Zdaň. obdobie: 2005; 2006; 2007; 2008; 2009
Výška daň. straty: 1065,13;125,14; 162,52; nič; nič
Úhrn strát:1065,13; 125,14; 162,52; 1352,79; 1352,79
ZD: nič; nič; nič; 93,48; 78,40
Skutočne odpoč. strata: nič; nič; nič; 93,48; 78,40

Prosím Vás, je to takto správne vypísané? Spoločnosť daň platiť nebude, nakoľko ziskom umoruje stratu.



r.1..........2005.................2006............ .2007...........2008...............2009
r.2.........1065,13.............125,14...........1 62,52.........nič..................nič
r.3.........nič.....................nič......... .......nič............1352,79.........1259,31
r.4.........nič.....................nič......... .......nič...............93,48............78,40
r.5.........nič.....................nič......... .......nič...............93,48............78,40

---------------
Daň - strhnutá z úrokov - uvedieš v DP ako preddavok a bude to Tvoj preplatok, ktorý Ťa bude na DÚ čakať.
Ak to tak nechceš uvádzať, niekto to odúčtuje 591/341 a potom už to neuvádzaš nikde.
zuzugali
11.03.10,14:09
Alza,
môžem prosím ešte pre istotu ako zosumarizovanie uviesť celý stav v r. 2009 ohľadom vyplnenia priznania?
S. r. o. má v r. 2009 zisk 78,40 €;
výdavky neuznané (t. j. zvyšujúce ZD) vo výške 99,58 €;
preddavky na daň z titulu dane z kreditných úrokov vo výške 0,84 €.
V predch. rokoch (okrem r. 2008) mala straty a tie bude umorovať tohtoročným ziskom.
Náklady vo výške: 6.327,13 €
Výnosy vo výške: 6.405,53 €
Daň. priznanie bude mať vyplnené tieto riadky:
r. 100: 78,40
r. 130: 99,58
r. 200: 177,98
r. 300: 177,98
r. 310: 177,98
r. 400: 177,98
r. 410: 177,98
r. 510: 19 % :)
r. 830: 0,84
r. 901: 0,84
str. 5 – podľa toho, ako si mi to napísala?? príp. nebude v riadku 4 a 5 odstavca r. 2009 uvedené 177,98 namiesto 78,40?
str. 6 oddiel F – 1 6.405,53 a F-2 6.327,13
Alebo ako si písala, 0,84 € preúčtujem na 591/341 – tým pádom bude účet 341 nulový a náklady o túto čiastku vyššie, čiže zisk o túto čiastku nižší :) 77,56 – uvažujem správne?
Ešte raz veľká vďaka :)
azla
11.03.10,14:46
Alza,
môžem prosím ešte pre istotu ako zosumarizovanie uviesť celý stav v r. 2009 ohľadom vyplnenia priznania?
S. r. o. má v r. 2009 zisk 78,40 €;
výdavky neuznané (t. j. zvyšujúce ZD) vo výške 99,58 €;
preddavky na daň z titulu dane z kreditných úrokov vo výške 0,84 €.
V predch. rokoch (okrem r. 2008) mala straty a tie bude umorovať tohtoročným ziskom.
Náklady vo výške: 6.327,13 €
Výnosy vo výške: 6.405,53 €
Daň. priznanie bude mať vyplnené tieto riadky:
r. 100: 78,40
r. 130: 99,58
r. 200: 177,98
r. 300: 177,98
r. 310: 177,98
r. 400: 177,98
r. 410: 177,98 potiaľ OK
r. 400 0,0
r. 510: 19 % :)
r. 830: 0,84
r. 840: 0,84
r. 901: 0,84
str. 5 – podľa toho, ako si mi to napísala?? príp. nebude v riadku 4 a 5 odstavca r. 2009 uvedené 177,98 namiesto 78,40? áno, uvedieš 177,98, lebo teraz si doplnila, že sa Ti zvyšuje základ dane o PP (čo so sa pýtala)
str. 6 oddiel F – 1 6.405,53 a F-2 6.327,13 OK


...
azla
11.03.10,14:59
Alebo ako si písala, 0,84 € preúčtujem na 591/341 – tým pádom bude účet 341 nulový a náklady o túto čiastku vyššie, čiže zisk o túto čiastku nižší :) 77,56 – uvažujem správne?
Ešte raz veľká vďaka :)
NIE :D
Tabuľka F - Doplňujúce údaje

Tabuľku vypĺňa daňovník účtujúci v sústave podvojného účtovníctva, ktorý pri zisťovaní základu dane alebo daňovej straty vychádza z výsledku hospodárenia zisteného v účtovníctve podľa § 17 ods. 1 písm. b) zákona. Túto tabuľku nevypĺňa daňovník, ktorý vykazuje výsledok hospodárenia v individuálnej účtovnej závierke podľa medzinárodných štandardov pre finančné výkazníctvo.


§ 17
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane


(1) Pri zisťovaní základu dane alebo daňovej straty sa vychádza
b) u daňovníka účtujúceho v sústave podvojného účtovníctva1) z výsledku hospodárenia,

(2) Výsledok hospodárenia pred zdanením sa zisťuje ako rozdiel výnosov účtovaných na účtoch účtovej triedy 6 a nákladov účtovaných na účtoch účtovej triedy 5 okrem účtov 591, 592, 593, 594, 595 a účtov vnútroorganizačných výnosov a vnútroorganizačných nákladov.

Výsledok v r. 100 ostáva ten istý, lebo v nákladoch neuvádzaš účtovú sk.59

PS: ...na toto ma kedysi upozornil príspevok od ingi. Týmto ju pozdravujem :)
http://www.porada.sk/62643-post9.html
zuzugali
11.03.10,19:03
Azla veľmi pekne Ti ďakujem za všetky Tvoje odpovede, veľmi si mi pomohla :)
Kvietocek
15.03.10,18:12
Ako zauctujem na konci roka hospodarsky vysledok na 431? Oproti comu?
Dakujem
Rozalka
15.03.10,18:22
Tak, ako rozhodlo VZ
napr. 431/421 alebo 431/428 prípadne 431/364
a v prípade straty napr. 421/431 prípadne 429/431
Kvietocek
15.03.10,18:27
Dakujem za odpoved, ale ja som skor myslela ci sa to uctuje este v starom roku cize do 31.12.2009 alebo kedy? Nejak som zmichorena :eek:
Stefan2005
15.03.10,18:31
Ako zauctujem na konci roka hospodarsky vysledok na 431? Oproti comu?
Dakujem

Kým som rozmýšľal nad pochopením tvojej otázky, tak zatiaľ Rozalka odpovedala :). Lebo o hospodárskom výsledku predchádzajúceho obdobia sa zvyčajne neúčtuje na konci roka, ale dňom schválenia jeho rozdelenia (ale konečnom dôsledku to môže byť na konci roka)...
Ovšem tvoja otázka sa dá pochopiť aj ako dostaneš hospodársky výsledok na 431. Takže prostredníctvom účtov 710, 702 a v nasledujúcom roku cez 701.
Ale ja o tom neúčtujem, urobí to softvér - ja len vytlačím o tom doklady.
Rozalka
15.03.10,18:32
Na konci roka 431 nesmie vykazovať zostatok. Ak je to výsledok hospodárenia z r. 2008, tak sa to musí zaúčtovať v r. 2009, ihneď po valnom zhromaždení.
Kvietocek
15.03.10,18:39
Dakujem velmi pekne za odpovede, z toho mi vyplinulo, ze ked VZ bolo 10.03.2010 takze az teraz uctujem 431/364. Spravne som to pochopila?
Este raz dakujem.
Lenka1979
13.04.10,11:26
Mám otázku, ak môžem...

Spoločnosť s.r.o. sa rozhodla rozdeliť HV za min. rok /2009/. Na účte 428 však eviduje ešte čiastku 3242,04 eur- suma opravy nákladov na obstaranie stavieb z roku 2007... Chcela by som vedieť,ako môže spoločnosť "rozdeliť účet" 428. HV je mi jasné,že rozdelí podľa spoločenskej zmluvy..ale neviem čo s tou čiastkou 3242,04? Tá sa rozdeliť asi nemôže,však?
Ďakujem .
liba2
13.04.10,12:29
Mám otázku, ak môžem...

Spoločnosť s.r.o. sa rozhodla rozdeliť HV za min. rok /2009/. Na účte 428 však eviduje ešte čiastku 3242,04 eur- suma opravy nákladov na obstaranie stavieb z roku 2007... Chcela by som vedieť,ako môže spoločnosť "rozdeliť účet" 428. HV je mi jasné,že rozdelí podľa spoločenskej zmluvy..ale neviem čo s tou čiastkou 3242,04? Tá sa rozdeliť asi nemôže,však?
Ďakujem .áno, môže. Tá oprava bol asi zisk keď je to na 428.
VZ rozhodne aj o tejto sume, teda započíta k zisku/2009.
Lenka1979
13.04.10,12:51
áno, môže. Tá oprava bol asi zisk keď je to na 428.
VZ rozhodne aj o tejto sume, teda započíta k zisku/2009.

...bolo to zaúčtované oproti účtu obstarania 042.../042/428/
Ono to bolo takto: s.r.o. si účtovala náklady na obstaranie a opravu trafo stanice do nákladov v r.2007, keďže trafo v r.2008 rozhodla zaradiť a odpisovať preúčtovala sa suma opráv nákl. účtov. zápisom 042/428, potom zaradila a odpisovala. Ale mne sa nezdá,že by to mohla rozdeliť ako zisk...či hej? :rolleyes:
liba2
13.04.10,14:09
...bolo to zaúčtované oproti účtu obstarania 042.../042/428/
Ono to bolo takto: s.r.o. si účtovala náklady na obstaranie a opravu trafo stanice do nákladov v r.2007, keďže trafo v r.2008 rozhodla zaradiť a odpisovať preúčtovala sa suma opráv nákl. účtov. zápisom 042/428, potom zaradila a odpisovala. Ale mne sa nezdá,že by to mohla rozdeliť ako zisk...či hej? :rolleyes:
účet sa volá: nerozdelený zisk minulých rokov - takže ho treba rozdeliť, t.j. informovať o tom val. zhr. že je tu ešte zisk z minulosti.
Lenka1979
13.04.10,14:51
účet sa volá: nerozdelený zisk minulých rokov - takže ho treba rozdeliť, t.j. informovať o tom val. zhr. že je tu ešte zisk z minulosti.

OK,ja viem,že sa volá "nerozdelený zisk minulých rokov"... len som si nebola istá, či to môžem rozdeliť, keďže to nebol "klasický" zisk... Ďakujem.
liba2
13.04.10,14:59
OK,ja viem,že sa volá "nerozdelený zisk minulých rokov"... len som si nebola istá, či to môžem rozdeliť, keďže to nebol "klasický" zisk... Ďakujem.Lenka - ty nie! ale VZ to dá do zápisnice, ty len zaúčtuješ na základe zápisnice.
Lenka1979
13.04.10,15:04
Lenka - ty nie! ale VZ to dá do zápisnice, ty len zaúčtuješ na základe zápisnice.

Libuška, OK, ďakujem Ti.
PS: ja ho samozrejme nerozdelím...mne z toho i tak nič nekapne..tak nech rozdeľujú podľa spoloč.zmluvy... ( i keď...povedzme si realitu - ktorý konateľ bežnej s.r.o.-čky zvoláva VZ aby rozdelilo zisk? Máloktorý...všetko nechávajú na účtovníčku:rolleyes: .... no povedzte mu v dnešnej dobej,že to neurobíte - a máte na stole výpoveď)..ale to som už mimotemy...
sybila3
19.04.10,06:44
presne tak. Keď im niečo poviem ohľadom rozdelenia zisku, ani ich to nezaujíma. No tentokrát idem prvýkrát robiť zápisnicu z VZ pri strate, neviete ako by to malo vyzerať. Zisk z r. 2008 nebol vyplatený celý konateľkom, nakoľko neboli peniaze, mám aj to tam uviesť niekde, že bude vyplatený až teraz? díky moc
liba2
19.04.10,08:51
presne tak. Keď im niečo poviem ohľadom rozdelenia zisku, ani ich to nezaujíma. No tentokrát idem prvýkrát robiť zápisnicu z VZ pri strate, neviete ako by to malo vyzerať. Zisk z r. 2008 nebol vyplatený celý konateľkom, nakoľko neboli peniaze, mám aj to tam uviesť niekde, že bude vyplatený až teraz? díky moc
nie; najskôr sa musí uhradiť strata, a ak niečo zostane z toho zisku m.r. môže sa to vyplatiť ;
sybila, ak im chceš pomôcť , tak doporučujem ti najskôr prečítať obchodný zákonník, tam je všetko ohľadne spoločností aj o postupe pri rozdeľovaní zisku a pod.
Obch. zák. je na hlavnej stránke porady
sybila3
19.04.10,20:02
ja som myslela to, že za r. 2008 schválilo VZ rozdelenie zisku, všetko bolo poplatené, ale nakoľko v pokladni neboli stále peniaze, nebolo z čoho vyplatiť konateľom. Teraz v r. 2009 vznikla strata, ktorá sa bude môcť odrátať v dp za r. 2010. Tak by som potrebovala vedieť ako vyzerá taká zápisnica. Doteraz bol stále zisk.
jacekova
19.04.10,20:08
ja som myslela to, že za r. 2008 schválilo VZ rozdelenie zisku, všetko bolo poplatené, ale nakoľko v pokladni neboli stále peniaze, nebolo z čoho vyplatiť konateľom. Teraz v r. 2009 vznikla strata, ktorá sa bude môcť odrátať v dp za r. 2010. Tak by som potrebovala vedieť ako vyzerá taká zápisnica. Doteraz bol stále zisk.




Rozhodnutie jediného spoločníka spoločnosti XY s. r. o.,


v zmysle ust. § 132 Obchodného zákonníka












Spoločnosť XY s. r. o., so sídlom v .............., zastúpená pánom ............, ďalej len „spoločník“, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu v ..........., oddiel Sro, vložka číslo ........., ďalej len „Spoločnosť“,






Jediný spoločník: yz
r.č.
trvale bytom SR..........
konateľ spoločnosti


obchodnej spoločnosti XY s. r. o., so sídlom v ........,
IČO: .........., DIČ: .........., vykonávajúc v zmysle ustanovenia § 132 Obchodného zákonníka pôsobnosť valného zhromaždenia spoločnosti XY s. r. o., rozhodol



o výsledku hospodárenia za rok 2009 spoločnosti XY s. r. o.






Spoločnosť XY s. r. o. dosiahla v uplynulom roku 2009 účtovnú stratu vo výške .... €. Strata bude zaúčtovaná na účte 429 – Neuhradená strata minulých rokov. O vysporiadaní straty rozhodne spoločník najneskôr v roku, keď dosiahne spoločnosť prvý raz hodpodársky výsledok - zisk.



V ......, dňa......








_____________________________


XY s.r.o


zastúpená YZ
Rozalka
19.04.10,20:12
Napr. takto:
sybila3
19.04.10,21:03
Môžem to použiť aj na dvoch spoločníkov? Idem preštudovať, ďakujem pekne.
sybila3
20.04.10,06:36
Chcela by som sa opýtať, nerozumiem tomu, že prečo by sa nerozdelený zisk mal použiť na úhradu straty, keď je možnosť stratu v DP odpočítať. ďakujem
hena22
20.04.10,06:52
Pretože je rozdiel medzi daňovou a účtovnou stratou.
Daňová sa vysporiada cez daňové priznanie a účtovná rozhodnutím valného zhromaždenia. Jednou z možností je vykryť ju ziskom minulých rokov. Alebo predpísať k úhrade spoločníkom. Alebo dočasne ponechať na účte neuhradenej straty minulých rokov, kým nebude dosiahnutý zisk, z ktorého sa následne uhradí.
liba2
20.04.10,07:36
Chcela by som sa opýtať, nerozumiem tomu, že prečo by sa nerozdelený zisk mal použiť na úhradu straty, keď je možnosť stratu v DP odpočítať. ďakujem
Na stratu treba nazerať z 2 pohľadov:
-z účtovného a
-z daňového; preto tiež hovoríme o strate účtovnej a daňovej.

Účtovná strata je číslo vykázané v účtovníctve na účte 431 (http://www.porada.sk/t59527-431-vysledok-hospodarenia-v-schvalovani.html)-Výsledok hospodárenia v schvaľovaní. Účtovná strata je číslo uvedené v Súvahe na r. 87 a vo VZaS na r. 61. Účtovná strata je údaj po zaúčtovaní dane (áno, aj keď nám vyjde účtovná strata, napriek tomu v danom ÚO sme mohli dosiahnuť daňový zisk a teda účtovať daň).
Účtovný výsledok hospodárenia je to čo môžu spoločníci rozdeliť – prídelom do fondov a výplatou podielov na zisku.
Avšak najskôr sa musí uhradiť strata z minulých rokov, teda zníži sa suma na rozdelenie. O tomto všetkom rozhodne valné zhromaždenie.

Daňová strata je záporné číslo na r. 400 daňového priznania. Podľa zákona o DP možno daňovú stratu odpočítavať, t.j. znižovať základ dane v nasledujúcich 5. 7. rokoch za predpokladu že sa dosiahol zisk – hovoríme tomu umorovať; robí sa to v daňovom priznaní v časti III. D2.
Teda o daňovej strate neúčtujeme.

http://www.porada.sk/663102-post39.html
Tweety
20.04.10,07:40
Na stratu treba nazerať z 2 pohľadov:
Daňová strata je záporné číslo na r. 400 daňového priznania. Podľa zákona o DP možno daňovú stratu odpočítavať, t.j. znižovať základ dane v nasledujúcich 5. rokoch za predpokladu že sa dosiahol zisk – hovoríme tomu umorovať; robí sa to v daňovom priznaní v časti III. D2.
Teda o daňovej strate neúčtujeme.

Trochu poopravím:
po novom už stratu môžeme umorovať až 7 rokov.
sybila3
20.04.10,09:39
Máme prvýkrát stratu. Tak neviem, čo s tým. A vôbec nerozumiem tomuto:
Avšak najskôr sa musí uhradiť strata z minulých rokov, teda zníži sa suma na rozdelenie. O tomto všetkom rozhodne valné zhromaždenie.
Prečo by si spoločníci mali znížiť sumu na rozdelenie z r. 2008 keď bol zisk ale nakoľko v pokladni neboli peniaze, tak nebolo z čoho vyplatiť. Keby boli peniaze, tak by to dávno mali vyplatené.
liba2
20.04.10,10:02
Máme prvýkrát stratu. Tak neviem, čo s tým. A vôbec nerozumiem tomuto:
Avšak najskôr sa musí uhradiť strata z minulých rokov, teda zníži sa suma na rozdelenie. O tomto všetkom rozhodne valné zhromaždenie.
Prečo by si spoločníci mali znížiť sumu na rozdelenie z r. 2008 keď bol zisk ale nakoľko v pokladni neboli peniaze, tak nebolo z čoho vyplatiť. Keby boli peniaze, tak by to dávno mali vyplatené.
Ak nie je možnosť uhradiť stratu zo zisku minulých rokov, sú 2 možnosti ako postupovať:
- buď uhradia stratu v tomto roku vložením potrebnej sumy na firemný účet alebo v hotovosti do pokladne,
- alebo rozhodne VZ, že sa strata uhradí zo zisku v nasledujúcich rokoch (2010...); vtedy sa preúčtuje na účet 429-Neuhradená strata minulých rokov.

Všetko je v Obchodnom zákonníku
sybila3
20.04.10,11:13
No už mi je to trocha jasnejšie, ja ju musím proste účtovne upratať. Takže ja ju potrebujem dostať z účtu 431. Môžem ju uhradiť z nerozdeleného zisku z minulých rokov a douhradiť zo zisku, ktorý mal byť rozdelený spoločníkom? Takže celková strata je na účte 431 = 12 tis. zhruba. Uhradím z nerozd. zisku z min. r. 428/431 sumou 6000. A 6000 od spoločníkov 365/431, aby na účte 431 ostala nula a zvyšok im rozdelím. Pochopila som to správne? A teraz to musím nejako zapracovať do zápisnice z VZ.
evina
20.04.10,11:25
No už mi je to trocha jasnejšie, ja ju musím proste účtovne upratať. Takže ja ju potrebujem dostať z účtu 431. Môžem ju uhradiť z nerozdeleného zisku z minulých rokov a douhradiť zo zisku, ktorý mal byť rozdelený spoločníkom? Takže celková strata je na účte 431 = 12 tis. zhruba. Uhradím z nerozd. zisku z min. r. 428/431 sumou 6000. A 6000 od spoločníkov 365/431, aby na účte 431 ostala nula a zvyšok im rozdelím. Pochopila som to správne? A teraz to musím nejako zapracovať do zápisnice z VZ.

Nerozumiem aké viaceré druhy zisku z minulých období máš? - jeden nerozdelený, jeden, ktorý má byť rozdelený ....
sybila3
20.04.10,12:57
mám nerozdelený zisk z min. období na 428. A potom som preúčtovala zisk, ktorí sa mal rozdeliť spoločníkom 431/365 na základe rozhodnutia z VZ z r. 2008. Ten je nevyplatený na účtoch 365xx. Tak som myslela, že niečo sa uhradí z 428 a o niečo sa menej vyplatí spoločníkom, nemôže to tak byť?
liba2
20.04.10,13:01
mám nerozdelený zisk z min. období na 428. A potom som preúčtovala zisk, ktorí sa mal rozdeliť spoločníkom 431/365 na základe rozhodnutia z VZ z r. 2008. Ten je nevyplatený na účtoch 365xx. Tak som myslela, že niečo sa uhradí z 428 a o niečo sa menej vyplatí spoločníkom, nemôže to tak byť?Prepáč sybila, ale keď hovoríme o nerozdelenom zisku, tak hovoríme o tom čo je na účte 428 - nič iné.
To čo máš na 365 je záväzok voči spoločníkovi, t.j. ešte nevyplatený podiel na zisku. Okrem toho si použila nesprávny účet, správne to má byť na 364.
sybila3
22.04.10,09:57
Ano mám to na účte 364, preklep bol 365. No a nemôžu časť uhradiť z 428 a zvyšok z vyplatených podielov na zisku? dík
liba2
22.04.10,12:38
Ano mám to na účte 364, preklep bol 365. No a nemôžu časť uhradiť z 428 a zvyšok z vyplatených podielov na zisku? dík"vyplatených podielov...." máš na mysli to, čo je na 364 ?
Ak áno, to nie je vyplatené, veď to máš stále ako záväzok voči spoločníkom.
Áno, môže sa tento záväzok započítať na úhradu straty.
sybila3
23.04.10,06:47
Veď to som sa pýtala, či časť môžem uhradiť z 428 a časť, ktorá je nevyplatená na účte 364 a čo zostane na účtoch 364, to vyplatím ako podiely na zisku a teraz to musím nejako zapracovať do zápisnice z VZ, idem sa s tým trápiť, ďakujem.
sybila3
23.04.10,06:50
Libuška, OK, ďakujem Ti.
PS: ja ho samozrejme nerozdelím...mne z toho i tak nič nekapne..tak nech rozdeľujú podľa spoloč.zmluvy... ( i keď...povedzme si realitu - ktorý konateľ bežnej s.r.o.-čky zvoláva VZ aby rozdelilo zisk? Máloktorý...všetko nechávajú na účtovníčku:rolleyes: .... no povedzte mu v dnešnej dobej,že to neurobíte - a máte na stole výpoveď)..ale to som už mimotemy...
veď práve pre toto si to aj ja zisťujem, lebo všetko je na mne, len mi povedia, urob tak aby to bolo dobre. Aj ten zisk na rozdelenie, veď to už dávno minuli, je to len na papieri, veď ktorý spoločník by čakal na rozdelenie zisku tak dlho, berú si z pokladne alebo z účtu a ty to potom rob tak aby to bolo dobre a sedelo všetko, máte aj vy taký prípad?
sybila3
23.04.10,06:57
Idem písať zápisnicu a v jednom vzore je výška rezervného fondu, treba to tam uvádzať, keď z neho nebudem uhrádzať stratu? Nevedela som, že zákonný rezervný fond môžem použiť na úhradu straty a potom, čo treba ho znova vytvoriť do výšky ZI? Ale ak uhrádzam z 428 a 364 by som nemusela uvádzať rez.fond?
ešte malý dotaz, zaokrúhľujem na celé alebo uvádzam aj centy?
sybila3
23.04.10,07:14
keď uvediem:
spoločnosť dosiahla stratu.....
zostatok nerozdeleného zisku z min.rokov........
x
x
Návrh na úhradu straty:
zisk z min.rokov.........použiť na úhradu straty
zvyšok straty............uhradiť spoločníkmi.
Mohlo by to takto byť?
Ešte jeden dotaz nemalo by byť potom v uznesení, že VZ schvaľuje úhradu straty ako bolo navrhnuté?
Ešte by ma zaujímalo ako uviesť počet hlasov: keď pri prepočte na euro sme uviedli, že na 1 euro bude 1 hlas a ZI je 6640, tak potom každý spoločník by mal mať 3320 hlasov? alebo nie, prosím poradiť. ďakujem pekne
sybila3
23.04.10,08:12
poradí mi niekto, či to tak môže byť, lebo chcem utekať na poštu s tým. díky
sybila3
26.04.10,10:04
prosím Vás môžete mi poradiť ako tam uviesť tie hlasy???? díííky
sybila3
26.04.10,10:17
Môžem dať dva hlasy alebo ak 1 euro je jeden hlas tak musím dať 6640? ďakujem
sybila3
26.04.10,11:30
Neporadí mi nikto? dík
sybila3
27.04.10,08:04
No dala som počet hlasov 6640 keď na 1 euro je 1 hlas, neviem, či je to dobre. čo odovzdávam na súd: Výkaz ZaS 1x, Súvaha 1x, Zápisnica z VZ 1x, Poznámky 1x?? Ešte som zabudla asi sprievodný list?
grammatika
27.04.10,10:40
No dala som počet hlasov 6640 keď na 1 euro je 1 hlas, neviem, či je to dobre. čo odovzdávam na súd: Výkaz ZaS 1x, Súvaha 1x, Zápisnica z VZ 1x, Poznámky 1x?? Ešte som zabudla asi sprievodný list?
Zápisnicu netreba, ale treba vyhlásenie, že závierka bola schválená.
tina.mm
28.04.10,08:21
Musím nahlásiť na daňový úrad vyplatenie zisku spoločníkom za rok 2009? Je to pre každého osobitne vyššia suma ako 3500 EUR.
Tweety
28.04.10,08:21
Musím nahlásiť na daňový úrad vyplatenie zisku spoločníkom za rok 2009? Je to pre každého osobitne vyššia suma ako 3500 EUR.
Nie, a prečo si myslíš, že je to potrebné?
tina.mm
28.04.10,08:32
Pred chvíľou mi volala známa, či som do konca januára 2010 nahlásila rozdelenie zisku za rok 2008 - vyplatený v roku 2009. Ona im to na DÚ nahlásila, tak ja neviem. Inak by ma to ani nenapadlo.
liba2
28.04.10,13:21
Musím nahlásiť na daňový úrad vyplatenie zisku spoločníkom za rok 2009? Je to pre každého osobitne vyššia suma ako 3500 EUR.Je to príjem, ktorý nepodlieha zdaneniu. Ale pre poriadok im to oznám , avšak iba vtedy, ak bol vyplatený v hotovosti.
Ak im bolo poukázané bankovým prevodom na ich osobný účet, vtedy nemusíš nič nahlasovať (nahlási to banka ;)).
Okrem toho, podiel na zisku za r. 2009 bude vyplatený v r. 2010, tak termín na oznámenie máš do 31.1.2011.
betka
28.04.10,17:52
Správa daní a poplatkov:

32/(5) Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej 9) alebo inej zárobkovej činnosti 10) alebo v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa, ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 100 000 Sk za kalendárny rok. Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na pokladnici. V oznámení sa uvedie meno, priezvisko, trvalý pobyt fyzickej osoby a daňové identifikačné číslo (§ 31 ods. 11), ak jej bolo pridelené, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby, vyplatená suma, vrátane zrážok vykonaných podľa osobitného predpisu 10e), deň a dôvod platby. Oznámenie sa zašle vždy do tridsiatich dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná.

ZDP:
3/

(1) Predmetom dane sú

a) príjmy zo závislej činnosti (§ 5),
b) príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu (§ 6),
c) príjmy z kapitálového majetku (§ 7),
d) ostatné príjmy (§ 8).




(2) Predmetom dane nie je


c) podiel na zisku (dividenda) vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva, určeného na rozdelenie osobám, ktoré sa podieľajú na ich základnom imaní alebo členom štatutárneho a dozorného orgánu tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, aj keď sú zamestnancami tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, vyrovnací podiel, podiel na likvidačnom zostatku obchodnej spoločnosti alebo družstva a podiel na výsledku podnikania vyplácaný tichému spoločníkovi okrem podielu na výsledku podnikania vyplácaného tichému spoločníkovi verejnej obchodnej spoločnosti, podielu na zisku spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti a okrem podielu spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti na likvidačnom zostatku pri likvidácii spoločnosti a vyrovnacieho podielu pri zániku účasti spoločníka vo verejnej obchodnej spoločnosti alebo pri zániku účasti komplementára v komanditnej spoločnosti; za obchodnú spoločnosť alebo družstvo sa považuje aj obdobná obchodná spoločnosť alebo družstvo so sídlom v zahraničí,


Základné pojmy:

2/
b) predmetom dane príjem (výnos) z činnosti daňovníka a z nakladania s majetkom daňovníka okrem osobitne vymedzeného predmetu dane podľa § 12,

c) príjmom peňažné plnenie a nepeňažné plnenie dosiahnuté aj zámenou, ocenené cenami bežne používanými v mieste a v čase plnenia alebo spotreby, a to podľa druhu, kvality, prípadne miery opotrebenia predmetného plnenia, ak tento zákon neustanovuje inak; za nepeňažné plnenie fyzickej osoby, ktorá účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo vedie evidenciu podľa § 6 ods. 10 alebo 11 alebo 14, sa považuje aj prijatie zmenky ako platobného prostriedku, ktorou dlžník uhradil pohľadávku veriteľovi, ktorý je fyzickou osobou,

12/
(7) Predmetom dane nie je

a) príjem podľa § 50,
b) príjem získaný darovaním4) alebo dedením, 5)
c) podiel na zisku, vyrovnací podiel, podiel na likvidačnom zostatku alebo podiel na výsledku podnikania, ak nie sú predmetom dane podľa § 3 ods. 2 písm. c) a sú vyplácané právnickej osobe,
d) príjem plynúci z dôvodu nadobudnutia nových akcií7) a podielov7a) ako aj príjem plynúci z dôvodu ich výmeny pri zrušení daňovníka bez likvidácie, a to aj vtedy, ak súčasťou splynutia, zlúčenia alebo rozdelenia spoločnosti je aj majetok spoločnosti so sídlom v členských štátoch Európskej únie.

Záver: Nejde o oznamovaciu povinnosť, a teda súčinnosť.
liba2
29.04.10,02:08
betka, ďakujeme za perfektné zhrnutie stále platí - aj pre mňa: opakovanie matka múdrosti.
tibor1000
01.05.10,07:25
Dobrý deň prajem.

Prosím Vás, píšeme zápisnicu o rozdelení zisku s.r.o. za rok 2009.
Spoločnosť s.r.o. dosiahla vysoký zisk.
časť preúčtujeme do rezervného fondu - podľa spoločenskej zmluvy
ostatné chceme rozdeliť spoločníkom,avšak tu máme trošku problém

2 spoločníci sa na ZI podielajú vkladmi každý 50%

avšak každý spoločník vykonáva svoju vlastnú činnosť (vrámci s.r.o.), daň si aj prepočítavajú každý na seba, a každý zaplatí svoju pomernú časť
a daň sa zaplatí celá,za celú s.r.o. 1 sumou na účet daňového úradu

vytvorený zisk za rok 2009 teda-viac ako polovica patrí 1 spoločníkovi, tomu vieme aj presne určiť,koľko
avšak,keďže má každý z týchto 2 spoločníkov, 50% vkladu na ZI

takže do zápisnice na Obchodný register,o rozdelení zisku, musíme vzniknutý čistý zisk,rozdeliť na 50% ,ako podiel pre každého spoločníka?


Vopred veľmi moc ďakujem za pomoc
Stefan2005
01.05.10,07:36
Dobrý deň prajem.

Prosím Vás, píšeme zápisnicu o rozdelení zisku s.r.o. za rok 2009.
Spoločnosť s.r.o. dosiahla vysoký zisk.
časť preúčtujeme do rezervného fondu - podľa spoločenskej zmluvy
ostatné chceme rozdeliť spoločníkom,avšak tu máme trošku problém

2 spoločníci sa na ZI podielajú vkladmi každý 50%

avšak každý spoločník vykonáva svoju vlastnú činnosť (vrámci s.r.o.), daň si aj prepočítavajú každý na seba, a každý zaplatí svoju pomernú časť
a daň sa zaplatí celá,za celú s.r.o. 1 sumou na účet daňového úradu

vytvorený zisk za rok 2009 teda-viac ako polovica patrí 1 spoločníkovi, tomu vieme aj presne určiť,koľko
avšak,keďže má každý z týchto 2 spoločníkov, 50% vkladu na ZI

takže do zápisnice na Obchodný register,o rozdelení zisku, musíme vzniknutý čistý zisk,rozdeliť na 50% ,ako podiel pre každého spoločníka?


Vopred veľmi moc ďakujem za pomoc

Zisk určený na rozdelenie medzi spoločníkov sa delí v pomere určenom spoločenskou zmluvou. Ak by však spoločenská zmluva neupravovala rozdelenie zisku medzi spoločníkov, rozdelili by sa podľa pomeru ich splatených vkladov.

Ako máte zadefinované delenie VH v spoločenskej zmluve?
tibor1000
01.05.10,07:46
Zisk určený na rozdelenie medzi spoločníkov sa delí v pomere určenom spoločenskou zmluvou. Ak by však spoločenská zmluva neupravovala rozdelenie zisku medzi spoločníkov, rozdelili by sa podľa pomeru ich splatených vkladov.

Ako máte zadefinované delenie VH v spoločenskej zmluve?

"a) prídel do rezervneho fondu
b) prídel do iných fondov spoločnosti
c) na iné účely stanovené valným zhromaždením na rozdelenie medzi spoločníkmi a v pomere zodpovedajúcom ich splatených vkladom na základné imanie"
liba2
01.05.10,09:40
Dobrý deň prajem.

Prosím Vás, píšeme zápisnicu o rozdelení zisku s.r.o. za rok 2009.
Spoločnosť s.r.o. dosiahla vysoký zisk.
časť preúčtujeme do rezervného fondu - podľa spoločenskej zmluvy
ostatné chceme rozdeliť spoločníkom,avšak tu máme trošku problém

2 spoločníci sa na ZI podielajú vkladmi každý 50%

avšak každý spoločník vykonáva svoju vlastnú činnosť (vrámci s.r.o.), daň si aj prepočítavajú každý na seba, a každý zaplatí svoju pomernú časť
a daň sa zaplatí celá,za celú s.r.o. 1 sumou na účet daňového úradu

vytvorený zisk za rok 2009 teda-viac ako polovica patrí 1 spoločníkovi, tomu vieme aj presne určiť,koľko
avšak,keďže má každý z týchto 2 spoločníkov, 50% vkladu na ZI

takže do zápisnice na Obchodný register,o rozdelení zisku, musíme vzniknutý čistý zisk,rozdeliť na 50% ,ako podiel pre každého spoločníka?


Vopred veľmi moc ďakujem za pomocna OR neposielate zápisnicu z VZ, iba vyhlásenie konateľa, že bola UZ schválená kedy kým.
tibor1000
01.05.10,17:01
na OR neposielate zápisnicu z VZ, iba vyhlásenie konateľa, že bola UZ schválená kedy kým.

zvláštne,pretože doteraz nám to vždy robil právnik
dali sme mu kópie výkazov-t.j. súvaha,výkaz Z a S, poznámky
a on nám každý rok napísal zápisnicu z VZ o rozdelení HV za predch.rok,a zaniesol na OR - aj zápisnicu..
evina
01.05.10,17:31
zvláštne,pretože doteraz nám to vždy robil právnik
dali sme mu kópie výkazov-t.j. súvaha,výkaz Z a S, poznámky
a on nám každý rok napísal zápisnicu z VZ o rozdelení HV za predch.rok,a zaniesol na OR - aj zápisnicu..

Viem o veľa právnikoch, ktorí tak robia, ale zákon to neprikazuje.../samozrejme tým pádom ani nezakazuje/
Raz mi jeden tvrdil, že to káže, a keď som mu dokázala, že nie, povedal, že oni to tam dávajú - nuž pre niekoho argument pre mňa nie. Nevyzerá to však dobre potom voči niektorým klientom a nemám osobne rada, ak niekto taký argument, že on to robí aj tak používa....
Pravdepodobne aj Ty si zapochyboval ... :)

§ 3 odst. 1 písmeno g:

g) riadna individuálna účtovná závierka a mimoriadna individuálna účtovná závierka, konsolidovaná účtovná závierka a priebežná účtovná závierka zapísanej osoby, a ak to ukladá osobitný zákon, aj výročná a audítorská správa zapísanej osoby, ktorá obsahuje meno, priezvisko a bydlisko fyzickej osoby alebo obchodné meno, sídlo a identifikačné číslo právnickej osoby audítora, ako aj evidenčné číslo zápisu overujuceho audítora v zozname audítorov; účtovná závierka môže byť uložená ako súčasť výročnej správy,

a paragraf 9

6/ Pri predkladaní listín uvedených v § 3 ods. 1 písm. g) je zapísaná fyzická osoba alebo fyzická osoba, ktorá je oprávnená konať v mene zapísanej právnickej osoby, povinná spolu s listinami predložiť písomné vyhlásenie, či predkladané listiny príslušný orgán schválil, alebo neschválil.
zuzanna
01.05.10,17:44
a co prispevok 401 neviete poradit
evina
01.05.10,17:49
a co prispevok 401 neviete poradit
Nerozumiem k akému príspevku - 401 odpovedá Liba
Stefan2005
01.05.10,17:49
a co prispevok 401 neviete poradit

... v ktorej téme?
betka
01.05.10,18:32
Právnik môže byť hockto...
Koľko zhrabne právnik ????

A ideme podporovať niečo, čo dokáže obyčajný účtovník.

Evina, no uznajte, no nedokážete napísať a mať uloženú v PC jednu zápisnicu, a čo ste horšia ako právnik???;) NIE STE!!!!!

Ako sorry, prečo by to mali robiť právnici??? A čo sme mi horší??? Nie sme, ale sme lacnejší :D:D:D, odoberáme im fach, a je to na škodu??? NIE JE!!!!

mimotemy, teraz som mimo!!!!! Som nasrdená na našich právničkoch, (je to v globále, nechcem uraziť všetkých).
Min. rok som strávila s jedným zamotaným prípadom niekoľko desiatok hodín (asi okolo 30-35) . VYfakt. som si cca 150 €.

Právnikovi som podhodila všetky skutočnosti, na kt. som naďabila, mala som preštudovaný český zákonník, prešla som OR subjektu, proste všetko, právnik na základe mojich skutočností napísal jeden sprostý list v právnej forme zapýtal 300 € za hov.., pričom som mu dala všetko do ruky, a bol to kamarát mimochodom, a mimochodom ešte i zuby, kt. mám od zúrivosti cerím....:D:D:D Hlavné bolo to, že tak strašne som plakala, a plakala, aký je svet nespravodlivý (ináč povedala som si, budeš Ty odomňa niečo chcieť, a uvidíš!!!!!!!)

A som v téme, prečo by mal byť účtovník horší ako právnik, a nemal by vedieť napísať nejakú banálnu zápisnicu.
Účtovníci česť!!!!!!!
evina
01.05.10,18:49
To zas ja právnikov uznávam veľmi, ale Betka skôr je to vždy len o ľuďoch - v každej profesii sú dobrí, menej dobrí a zlí....
Ale toho právnika, čo posiela aj tú zápisnicu nepovažujem za zlého , ale za zbytočne iniciatívneho ..../a toho osobne aj troška namysleného :D/...
Rozalka
01.05.10,19:06
Súhlasím s Jankou vo všetkom.
Aj mňa to srdí, ak klientovi dačo urobím naviac a účtujem si za to, tak je z toho úplne PAF!
Ale keď platí u právnika, ani okom nemihne.
Napr. za prevod imania na eurá, videla som účet na 250 €, odo mňa by to chceli zadara.
evina
01.05.10,19:11
Súhlasím s Jankou vo všetkom.
Aj mňa to srdí, ak klientovi dačo urobím naviac a účtujem si za to, tak je z toho úplne PAF!
Ale keď platí u právnika, ani okom nemihne.
Napr. za prevod imania na eurá, videla som účet na 250 €, odo mňa by to chceli zadara.
No a ja preto nerobím nikomu prevod na eurá, zmluvy a podobné, založenie spoločnosti;), lebo to patrí do inej profesie ....
betka
01.05.10,19:27
Súhlasím s Jankou vo všetkom.
Aj mňa to srdí, ak klientovi dačo urobím naviac a účtujem si za to, tak je z toho úplne PAF!
Ale keď platí u právnika, ani okom nemihne.
Napr. za prevod imania na eurá, videla som účet na 250 €, odo mňa by to chceli zadara.

:eek::eek::eek::eek:, do ri.., snívam??? (krútim hlavičkou:o:o)
zuzanna
01.05.10,19:39
Dobrý deň prajem.

Prosím Vás, píšeme zápisnicu o rozdelení zisku s.r.o. za rok 2009.
Spoločnosť s.r.o. dosiahla vysoký zisk.
časť preúčtujeme do rezervného fondu - podľa spoločenskej zmluvy
ostatné chceme rozdeliť spoločníkom,avšak tu máme trošku problém

2 spoločníci sa na ZI podielajú vkladmi každý 50%

avšak každý spoločník vykonáva svoju vlastnú činnosť (vrámci s.r.o.), daň si aj prepočítavajú každý na seba, a každý zaplatí svoju pomernú časť
a daň sa zaplatí celá,za celú s.r.o. 1 sumou na účet daňového úradu

vytvorený zisk za rok 2009 teda-viac ako polovica patrí 1 spoločníkovi, tomu vieme aj presne určiť,koľko
avšak,keďže má každý z týchto 2 spoločníkov, 50% vkladu na ZI

takže do zápisnice na Obchodný register,o rozdelení zisku, musíme vzniknutý čistý zisk,rozdeliť na 50% ,ako podiel pre každého spoločníka?


Vopred veľmi moc ďakujem za pomoc

odpoved som chcela na toto diky
liba2
01.05.10,19:47
Zuzanka, odpovede sú tu:

Zisk určený na rozdelenie medzi spoločníkov sa delí v pomere určenom spoločenskou zmluvou. Ak by však spoločenská zmluva neupravovala rozdelenie zisku medzi spoločníkov, rozdelili by sa podľa pomeru ich splatených vkladov.

Ako máte zadefinované delenie VH v spoločenskej zmluve?

Toto je upresnenie zadávateľa:

"a) prídel do rezervneho fondu
b) prídel do iných fondov spoločnosti
c) na iné účely stanovené valným zhromaždením na rozdelenie medzi spoločníkmi a v pomere zodpovedajúcom ich splatených vkladom na základné imanie"
ďalšia odpoveď

na OR neposielate zápisnicu z VZ, iba vyhlásenie konateľa, že bola UZ schválená kedy kým.


odpoved som chcela na toto diky
Pôvodné zadanie

Dobrý deň prajem.

Prosím Vás, píšeme zápisnicu o rozdelení zisku s.r.o. za rok 2009.
Spoločnosť s.r.o. dosiahla vysoký zisk.
časť preúčtujeme do rezervného fondu - podľa spoločenskej zmluvy
ostatné chceme rozdeliť spoločníkom,avšak tu máme trošku problém

2 spoločníci sa na ZI podielajú vkladmi každý 50%

avšak každý spoločník vykonáva svoju vlastnú činnosť (vrámci s.r.o.), daň si aj prepočítavajú každý na seba, a každý zaplatí svoju pomernú časť
a daň sa zaplatí celá,za celú s.r.o. 1 sumou na účet daňového úradu

vytvorený zisk za rok 2009 teda-viac ako polovica patrí 1 spoločníkovi, tomu vieme aj presne určiť,koľko
avšak,keďže má každý z týchto 2 spoločníkov, 50% vkladu na ZI

takže do zápisnice na Obchodný register,o rozdelení zisku, musíme vzniknutý čistý zisk,rozdeliť na 50% ,ako podiel pre každého spoločníka?
Vopred veľmi moc ďakujem za pomoc

Tibor to už vyriešil. A tvoja otázka je aká? upresni
zuzanna
03.05.10,13:11
ci je mozne po dohode na VZ aj ked je v spolocenskej zmluve uvedene ze zisk sa deli na 50% sa dohodnut ze jeden spolocnik dostane 25% a druhy dostane 75% je to mozne???
promont maja
04.05.10,11:37
ci je mozne po dohode na VZ aj ked je v spolocenskej zmluve uvedene ze zisk sa deli na 50% sa dohodnut ze jeden spolocnik dostane 25% a druhy dostane 75% je to mozne???
... pozri si príspevok č. 399 tejto témy.
liba2
04.05.10,11:56
ci je mozne po dohode na VZ aj ked je v spolocenskej zmluve uvedene ze zisk sa deli na 50% sa dohodnut ze jeden spolocnik dostane 25% a druhy dostane 75% je to mozne???

§ 123 Obchodného zákonníka:

(1) Spoločníci majú nárok na podiel zo zisku v pomere zodpovedajúcom ich splateným vkladom, ak spoločenská zmluva neurčuje inak.

(2) Spoločnosť môže vyplácať podiely na zisku len pri splnení podmienok podľa § 179 ods. 3 a 4. Spoločnosť nesmie vyplácať najmä úroky z vkladov do spoločnosti a preddavky na podiely na zisku.

(3) Po dobu trvania spoločnosti nemôžu spoločníci žiadať vrátenie vkladu. Za vrátenie vkladu sa nepovažujú platby spoločníkom poskytnuté pri znížení základného imania.

(4) Podiel na zisku vyplatený v rozpore s týmito ustanoveniami sú spoločníci povinní spoločnosti vrátiť. Za toto vrátenie ručia spoločne a nerozdielne konatelia, ktorí vyslovili súhlas s touto výplatou.
LUBY
20.05.10,10:01
Dobrý deň všetkým, prosím oradu - viete aký konštantný symbol sa uvádza v banke pri prevode podielu na zisku spoločníkovi?
Tweety
20.05.10,10:06
Dobrý deň všetkým, prosím oradu - viete aký konštantný symbol sa uvádza v banke pri prevode podielu na zisku spoločníkovi?
Môžeš použiť aj tento:
0558 - Finančné platby ostatné
LUBY
20.05.10,10:07
Bude to stačiť? Nič bližšie som v KS nenašla, ide mi o to, že banka hlási tieto platby daňovému úradu, takže do popisu dám podiel na zisku?
Tweety
20.05.10,10:08
Bude to stačiť? Nič bližšie som v KS nenašla, ide mi o to, že banka hlási tieto platby daňovému úradu, takže do popisu dám podiel na zisku?
Áno, môže to takto byť.
LUBY
20.05.10,10:11
VĎAKA Tweety:)
JM1968
26.05.10,11:29
Dobrý deň, prosím, môže si spoločnosť rozdeliť zisk do r.2003 (podlieha zdaneniu) zo 428, aj keď eviduje stav na účte 414-oceň.rozdiely z precenenia majetku a záväzkov ( s.r.o. je spoločníkom vo firme, ktorá dosiahla stratu), alebo najprv musí vysporiadať 414 a až potom vyplácať zisk? Ďakujem skúsenejším.
liba2
26.05.10,11:51
Dobrý deň, prosím, môže si spoločnosť rozdeliť zisk do r.2003 (podlieha zdaneniu) zo 428, aj keď eviduje stav na účte 414-oceň.rozdiely z precenenia majetku a záväzkov ( s.r.o. je spoločníkom vo firme, ktorá dosiahla stratu), alebo najprv musí vysporiadať 414 a až potom vyplácať zisk? Ďakujem skúsenejším.
Pozri § 123 ods. 2 Obchodného zákonníka (nájdeš ho na 1. strane porada.sk).
JM1968
26.05.10,12:00
Pozri § 123 ods. 2 Obchodného zákonníka (nájdeš ho na 1. strane porada.sk).
Ďakujem, ja som pozerala rovno ten §179, hoci ten sa týka akc.spoločnosti, ale vraj platí aj pre s.r.o., ...vychádza mi, že na 414 môže byť zostatok, takže aj keď tá druhá firma má stratu, táto môže vyplatiť spoločníkom zisk, prosím o odobrenie...Vďaka za trpezlivosť.
liba2
26.05.10,12:12
Ďakujem, ja som pozerala rovno ten §179, hoci ten sa týka akc.spoločnosti, ale vraj platí aj pre s.r.o., ...vychádza mi, že na 414 môže byť zostatok, takže aj keď tá druhá firma má stratu, táto môže vyplatiť spoločníkom zisk, prosím o odobrenie...Vďaka za trpezlivosť.
Podľa môjho názoru, neuhradená strata je to, čo je zaúčtované na 429, (resp. strata na 431).
Počkaj si ešte na ďalší názor.
JM1968
26.05.10,12:15
Podľa môjho názoru, neuhradená strata je to, čo je zaúčtované na 429, (resp. strata na 431).
Počkaj si ešte na ďalší názor.
Ďakujem ešte raz.Pekný deň.
kapadelta
02.06.10,06:27
Ahojte, mám otázočku ohľadom rozdelenia zisku. Môžem vyplatiť spoločníkom podiely na zisku aj v hotovosti? Ak áno, vzťahuje sa na nás potom povinnosť tzv. bonzáckeho paragrafu? Ja si myslím, že nie, vzhľadom k tomu, že už daň bola zrazená a zaplatená v DP a podiely na zisku nie sú predmetom dane, ale snažia sa ma presvedčiť o opaku. Ďakujem.
liba2
02.06.10,06:45
Ahojte, mám otázočku ohľadom rozdelenia zisku. Môžem vyplatiť spoločníkom podiely na zisku aj v hotovosti? Ak áno, vzťahuje sa na nás potom povinnosť tzv. bonzáckeho paragrafu? Ja si myslím, že nie, vzhľadom k tomu, že už daň bola zrazená a zaplatená v DP a podiely na zisku nie sú predmetom dane, ale snažia sa ma presvedčiť o opaku. Ďakujem.áno aj v hotovosti. Na bonzácky paragraf sú aj na porade 2 názory. Môj názor je, že podiely na zisku, keďže nie sú predmetom dane, netreba nahlasovať.
Ing. Pavol Zúber
09.06.10,09:05
Chcem sa spýtať na zaúčtovanie rozdelenia zisku či je správne 428/364 a 364/221. Musí sa účtovať o rozdelení zisku?
Jana_clenka
09.06.10,09:41
Chcem sa spýtať na zaúčtovanie rozdelenia zisku či je správne 428/364 a 364/221. Musí sa účtovať o rozdelení zisku?

Pokiaľ je v otázke myslené rozdelenie zisku spoločníkom, teda vyplatenie podielov na zisku, tak
428/364 - pokiaľ ide o nerozdelený zisk minulých období
431/364 - pokiaľ ide o zisk bezprostredne predchádzajúceho obdobia (zisk z r.2009).
Vyplatenie týchto podielov:
364/221 - ak banka
364/211 - ak pokladňa.
Musí/nemusí ... účtuje sa podľa toho, ako rozhodlo valné zhromaždenie.
Minimálne by sa mal tvoriť zo zisku rezervný fond (ak už nie je vytvorený v max. výške) a v prípade, že nič iné so ziskom robiť nechcete, tak sa preúčtuje 431/428 - aj o týchto skutočnostiach však musí rozhodnúť valné zhromaždenie.
liba2
10.06.10,04:48
Chcem sa spýtať na zaúčtovanie rozdelenia zisku či je správne 428/364 a 364/221. Musí sa účtovať o rozdelení zisku?Ak máš zápisnicu z VZ o rozdelení zisku, musí sa všetko o čom a ako bolo rozhodnuté - účtovať.
Tvorba RF sa musí prejaviť aj na účte 421.
Priznaním podielu na zisku vzniká firme záväzok voči spoločníkom, musí sa to prejaviť na účte 364.
Účet 431 sa musí vynulovať, t.j. ak zisk nebol rozdelený, musí sa to prejaviť na účte 428-Nerozd.zisk m.r.,
atď.
Iva1
11.06.10,07:10
RF mi klesol o 0,02 € pod 10% po prevode-zaokruhleni ZI na EUR. Mozem ho vyrovnat aj zo 428? Firma mala stratu a bola vykryta tiez zo 428. Alebo sa doplni az ked bude firma tvorit zisk? Dakujem
liba2
11.06.10,07:18
RF mi klesol o 0,02 € pod 10% po prevode-zaokruhleni ZI na EUR. Mozem ho vyrovnat aj zo 428? ÁNO

Firma mala stratu a bola vykryta tiez zo 428. Alebo sa doplni az ked bude firma tvorit zisk? DakujemStratu možno uhradiť z nerozdeleného zisku na 428.
HP1100
18.06.10,16:58
SF sa okrem povinného prídelu tvorí aj z ďalších zdrojov (dary, dotácie, príspevky a prídely z použiteľ.zisku ú.j.)

Prídel zo zisku do SF 431,428/472

SF tvorený zo zisku je účelné viesť na osobitnom analytickom účte, z dôcodu preukázania čerpania pre zamestnancov, kt.je oslobodené od dane z príjmov §3 odst.2c)a §5 odst,7 i).
Ide o podiel zo zisku vyplatený zamestnancom prostredníctvom sociálneho fondu.
Môžeme v roku 2010 na VZ rozhodnút o prídele nerozdeleného zisku z roku 2002 a 2003 do SF a následne vyplatiť zamestnancom podiely na zisku a tieto podiely nezdaniť? Je mi jasné, že po roku 2003 to nie je problém, ale čo so ziskom z roku 2002 a 3?
mrkva1
21.06.10,09:52
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ohľadne rozdelenia zisku:

môžem ZRF dotvoriť len do výšky 10% ZI - lebo min. 5% by som tam mala takmer 3-násobok 10% ZI :-)))
A ešte ďalšia otázka: môžem priamo pri rozdelení zisku - do zápisnice valného zhromaždenia napísať: Zvyšný zisk bude použitý na úhradu straty minulých rokov?
Alebo to najskôr previesť na nerozdelený zisk a až potom vykonať úhradu straty???


Ďakujem.
Jana_clenka
21.06.10,11:01
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ohľadne rozdelenia zisku:

môžem ZRF dotvoriť len do výšky 10% ZI - lebo min. 5% by som tam mala takmer 3-násobok 10% ZI :-))) ÁNO (ak je v spol.zmluve maximum 10% ZI, tak sa dotvorí len do tejto výšky,nemusí to byť celých 5% čistého zisku)
A ešte ďalšia otázka: môžem priamo pri rozdelení zisku - do zápisnice valného zhromaždenia napísať: Zvyšný zisk bude použitý na úhradu straty minulých rokov? ÁNO
Alebo to najskôr previesť na nerozdelený zisk a až potom vykonať úhradu straty???


Ďakujem.

odpovede v texte
Jana Acsová
21.06.10,12:00
A ešte ďalšia otázka: môžem priamo pri rozdelení zisku - do zápisnice valného zhromaždenia napísať: Zvyšný zisk bude použitý na úhradu straty minulých rokov? Alebo to najskôr previesť na nerozdelený zisk a až potom vykonať úhradu straty?
Ako prvé, čo by ste v súvislosti s rozdelením zisku, nerozdeleným ziskom, úhradou straty mali pozrieť, je spoločenská zmluva. Väčšinu otázok položíme bez toho, aby sme si prečítali súvisiacu dokumentáciu. Odporúčam začať so spoločenskou zmluvou. Spravidla nebývajú žiadne prekážky priameho použitia výsledku hospodárenia (v schvaľovaní) na úhradu strát minulých účtovných období.
liba2
21.06.10,12:34
Môžeme v roku 2010 na VZ rozhodnút o prídele nerozdeleného zisku z roku 2002 a 2003 do SF a následne vyplatiť zamestnancom podiely na zisku a tieto podiely nezdaniť? Je mi jasné, že po roku 2003 to nie je problém, ale čo so ziskom z roku 2002 a 3?Podiely na zisku sa nevyplácajú zo SF.
Z nerozdeleného zisku môžete doplniť SF, avšak jeho použitie treba realizovať v súlade so zákonom o SF.
Nerozdelený zisk máte na účte 428. Na základe zápisnice z VZ sa zaúčtuje najskôr záväzok voči zamestnancom.
Pokiaľ ide o zdanenie , treba pozrieť zákon o dani z príjmov - § 52 ods. 24.
hemka
15.07.10,07:11
Ahojte Poradaci,


mam taku otazocku:
Moze VH opatovne rozhodnut o tom, ze budu vyplatene podiely na zisku z uctu 428 - nerozdeleny zisk miniulych obdobi, z ktoreho uz v tom roku bola VH sa uhradzala strata a vyplatili sa podiely spolocnikom?

Je to dost surne! Prosim o radu a vopred dakujem.
Tweety
15.07.10,07:21
Ahojte Poradaci,


mam taku otazocku:
Moze VH opatovne rozhodnut o tom, ze budu vyplatene podiely na zisku z uctu 428 - nerozdeleny zisk miniulych obdobi, z ktoreho uz v tom roku bola VH sa uhradzala strata a vyplatili sa podiely spolocnikom?

Je to dost surne! Prosim o radu a vopred dakujem.
Zvoláte ďalšie VZ a to dodatočne rozdohne.
Ing. Pavol Zúber
09.09.10,05:14
spoločníci si chcú na základe uznesenia VH vyplatiť dividendy zo zisku nevie niekto k tejto téme napísať viac ? ako sa v danom prípade postupuje ?
Stefan2005
09.09.10,06:57
spoločníci si chcú na základe uznesenia VH vyplatiť dividendy zo zisku nevie niekto k tejto téme napísať viac ? ako sa v danom prípade postupuje ?

Na základe uznesenia VH sa účtuje o predpise - záväzku voči spoločníkom z rozdelenia zisku; pri vyplatení podielov sa účtuje o vyrovnaní záväzku z pokladne, bežného účtu, ...
účtovník 007
09.09.10,07:11
spoločníci si chcú na základe uznesenia VH vyplatiť dividendy zo zisku nevie niekto k tejto téme napísať viac ? ako sa v danom prípade postupuje ?

V danom prípade sa napr. otvorí najnovšia publikácia od Ing. Cenigovej na stranách 465 až 470, alebo na strane 500 až 503 a pre človeka, ktorý má v profile účtovník - živnostník to musí byť hračka.
šromo
01.10.10,09:41
aký je Váš názor ?

sro za roky 1993-2003vytvorila zisky celkom 8000 EUR
2004-2005 zisky 2000 EUR
2006 strata 1000 EUR
2007 zisk 2000 EUR
2008 strata 3000 EUR
2009 zisk 5000 EUR

tieto zostali zaúčtované na účtoch 428 a 429.
teraz chcú na VZ tieto vysporiadať.

externá poradkyňa im radí :

zisky do r.2003 /8000 EUR/ rozdeliť mezdi spoločníkov - zdaniť
straty r. 2006 a 2008 vykryť zo zisku r.2009 z dôvodu, že strata boli umorené v daň.priznaní
zvyšné zisky rozdeliť medzi spoločníkov - tie sa už nebudú zdaňovať.

môj názor :
straty 2006 a 2008 uhradiť z nerozd.zisku do r.2003 /8000 EUR/
ostatné zisky rozdeliť spoločníkom : do r.2003 4000 EUR - zdaniť
za r.2004-2005,2007,2009 - nezdaniť

Prosím, aký je Váš názor ?
ANNAP
04.10.10,08:44
nie som daňový poradca, ale spravila by som to ako mieniš ty..........
šromo
04.10.10,17:11
mockrát vďaka
xino
02.11.10,08:21
Ahojte poraďaci,kto bude taký zlatý a poradí mi ako a kedy zaúčtovať Hospodáŕsky výsledok .Ak je napr zisk stačí ho vyčísliť a zaúčtovať ako
431/428 do 31.12.2010?????
KEJKA
02.11.10,09:03
Ahojte poraďaci,kto bude taký zlatý a poradí mi ako a kedy zaúčtovať Hospodáŕsky výsledok .Ak je napr zisk stačí ho vyčísliť a zaúčtovať ako
431/428 do 31.12.2010?????
RUZ bolo treba schváliť na VZ, alebo Rozhodnutím jediného spoločníka a zároveň rozhodnúť o použití zisku. na základe tohto dokumentu zaúčtovať v mesiaci konania VZ.
RUZ po schválení treba uložiť v zbierke listín.
Odporúčam neodkladať.
sybila3
02.11.10,09:07
chcem sa opýtať v r. 2008 som zaúčtovala podľa zápisnice z VZ rozdelenie zisku spoločníkom na 364. Ale nakoľko v r. 2009 mali stratu, ktorú vysporiadli aj každý z účtu 364, ale im tam zostala visieť suma na rozdelenie a chcem sa opýtať, či je jedno do kedy sa im to vyplatí, keďže stále nie sú peniaze v pokladni? dík
Tweety
02.11.10,09:09
chcem sa opýtať v r. 2008 som zaúčtovala podľa zápisnice z VZ rozdelenie zisku spoločníkom na 364. Ale nakoľko v r. 2009 mali stratu, ktorú vysporiadli aj každý z účtu 364, ale im tam zostala visieť suma na rozdelenie a chcem sa opýtať, či je jedno do kedy sa im to vyplatí, keďže stále nie sú peniaze v pokladni? dík
Áno, je jedno, kedy sa spoločníkom dorovná.
paťuška
15.11.10,12:50
Uvažujem možno dopredu, ale účtujem v s.r.o., kde je jediným spoločníkom človek, ktorý žije v ČR, aj keď je stále prihlásený na trvalý pobyt v SR. Ide mi o rozdelenie HV a odvody do ZP, ktoré nastane po novom roku. On sa zdržiava v Čechách, (tam platí aj odvody zo mzdy, ktorú poberá v zamestnaní) iba podiel na zisku sa mu vypláca zo slovenskej firmy. Na SR nie je zdravotne poistený, ako to bude s odvodmi? Bude platiť odvody, aj keď tu vôbec nie je registrovaný?
Jana_clenka
26.01.11,19:56
Môžem mať na konci roka zostatok na účte 364 ? (Valné zhromaždenie rozhodlo o vyplatení podielov na zisku, ale reálne sa do konca roka podiely nevyplatili v plnej výške.) Ďakujem.
KEJKA
26.01.11,21:23
Môžem mať na konci roka zostatok na účte 364 ? (Valné zhromaždenie rozhodlo o vyplatení podielov na zisku, ale reálne sa do konca roka podiely nevyplatili v plnej výške.) Ďakujem.
áno, ja to mám tiež. Klienti neplatia, nie sú peniaze, musím čakať.....
LADIDO
12.03.11,18:35
aký je Váš názor ?

sro za roky 1993-2003vytvorila zisky celkom 8000 EUR
2004-2005 zisky 2000 EUR
2006 strata 1000 EUR
2007 zisk 2000 EUR
2008 strata 3000 EUR
2009 zisk 5000 EUR

tieto zostali zaúčtované na účtoch 428 a 429.
teraz chcú na VZ tieto vysporiadať.

externá poradkyňa im radí :

zisky do r.2003 /8000 EUR/ rozdeliť mezdi spoločníkov - zdaniť
straty r. 2006 a 2008 vykryť zo zisku r.2009 z dôvodu, že strata boli umorené v daň.priznaní
zvyšné zisky rozdeliť medzi spoločníkov - tie sa už nebudú zdaňovať.

môj názor :
straty 2006 a 2008 uhradiť z nerozd.zisku do r.2003 /8000 EUR/
ostatné zisky rozdeliť spoločníkom : do r.2003 4000 EUR - zdaniť
za r.2004-2005,2007,2009 - nezdaniť

Prosím, aký je Váš názor ?
Aj ja mám taký problém a hneď z neho urobím dve otázky:
1. do r.2003 bol vo firme zisk a je stále nerozdelený, teraz je už aj nejaká strata. Je možné ponížiť zisk do r.2003 na učte 428 o stratu z roku 2006 bez toho že by sa zisk najprv vybral a zdanil ?
2. Je možné vybrať si najprv nerozdelený zisk za rok 2009 a nerozdelený zisk do roku 2003 ponechať a počítať s tým že ho ešte započítam ?
baculacik
28.03.11,11:20
Dobrý deň, prosím Vás o radu. Hospodársky výsledok s.r.o.-čky bol kladný a chcem navýšiť refervný fond o 5% z čistého zisku. Účtujem to na konci roku 2010 alebo na začiatku 2011. Ďakujem za odpoveď.
PS: súrne
Tweety
28.03.11,11:22
Dobrý deň, prosím Vás o radu. Hospodársky výsledok s.r.o.-čky bol kladný a chcem navýšiť refervný fond o 5% z čistého zisku. Účtujem to na konci roku 2010 alebo na začiatku 2011. Ďakujem za odpoveď.
PS: súrne
Rozdelenie HV účtujeme v priebehu nového roka, po schválení ÚZ za rok 2010 VZ.
baculacik
28.03.11,11:28
Ďakujem veľmi pekne, moc ste mi pomohli.
cervenkae
28.03.11,18:11
Prosím Vás v s.r.o. v roku 2008 sme mali zisk (428) a v roku 2009 stratu - pokrytá z nerozdeleného zisku minulých rokov - aj tak mám stav na 428 dosť vysoký, môže ho VZ rozdeliť medzi spoločníkov a tento príjem sa im nebude daniť - je to správne?
Tweety
28.03.11,18:18
Prosím Vás v s.r.o. v roku 2008 sme mali zisk (428) a v roku 2009 stratu - pokrytá z nerozdeleného zisku minulých rokov - aj tak mám stav na 428 dosť vysoký, môže ho VZ rozdeliť medzi spoločníkov a tento príjem sa im nebude daniť - je to správne?
Áno, ak takto rozhodnú, bude to OK.
cervenkae
28.03.11,18:22
Ďakujem krásne, dnes už som v koncoch a začínam o sebe pochybovať tak som si to chcela utvrdiť. Ďakujem ešte raz.
BOOKEE
06.04.11,06:04
Mám monentálne pred sebou rozhodnutie VZ. Ja som navrhovala rozdelenie a spoločníci ho podpísali bez zmeny. Takže Vás poprosím o Váš názor.: Mám na účte zisk minulých rokov(alej len "428") sumu a na účte strata z minulých rokov(ďalej len "429") sumu. VZ rozhodlo započítať naakumulovanú sumu na účte 428 so sumou 429. Môžem použiť účtovanie
428/429? Priamo? Alebo cez nejaký "sprostredkujúci" účet? Spomína sa tu 417. Len nevidím dôvod a účtovné postupy vyslovene účtovanie 428/429 nezakazujú.
Ďakujem veľmi pekne
Tweety
06.04.11,06:15
Mám monentálne pred sebou rozhodnutie VZ. Ja som navrhovala rozdelenie a spoločníci ho podpísali bez zmeny. Takže Vás poprosím o Váš názor.: Mám na účte zisk minulých rokov(alej len "428") sumu a na účte strata z minulých rokov(ďalej len "429") sumu. VZ rozhodlo započítať naakumulovanú sumu na účte 428 so sumou 429. Môžem použiť účtovanie
428/429? Priamo? Alebo cez nejaký "sprostredkujúci" účet? Spomína sa tu 417. Len nevidím dôvod a účtovné postupy vyslovene účtovanie 428/429 nezakazujú.
Ďakujem veľmi pekne Máš to dobre.
Tento postup je v súlade s postupmi účtovania.
Bibiana_77
14.04.11,07:40
Dobrý deň,
za rok 2010 nám vyšla daň 15,- Eur. Mám ju zaúčtovanú na účte 341 na strane DAL. Keďže je to suma, ktorú sme nemuseli uhrádzať, ako ju mám zaúčtovať teraz v tomto roku? Myslím, že cez stranu MD 341 do výnosov, ale
neviem na ktorý účet. Poradíte mi? :confused:
Ďakujem pekne.
calawen
19.04.11,11:18
Neviem, mne v jednej spoločnosti vyšiel daňový zisk, daň pod 16,60€ - neúčtovala som o nej...
peek
19.04.11,13:44
Prosím o radu ohľadom rozdelenia zisku jednoosobovej SRO za rok 2010. Zatiaľ ešte nie je jediným spoločníkom rozdelený a celý je na firemnom účte. Ide o to, že ešte neviem, či budem neskôr v tomto roku investovať väčšiu sumu - alebo nie. Hlavne ma zaujíma, že ak časť zisku rozdelím (vyplatím jedinému spoločníkovi) teraz, zvyšok zisku zostane vo firme ako nerozdelený zisk pre prípadné použitie na nákup firemného zariadenia. Pokiaľ sa ale neskôr v priebehu roka 2011 rozhodnem ho nepoužiť (neinvestovať do firmy), môžem ten pôvodne nerozdelený zisk rozdeliť (vyplatiť) neskôr v priebehu roka ? Aký je správny postup? Vďaka za každú radu.
KEJKA
19.04.11,13:53
Dobrý deň,
za rok 2010 nám vyšla daň 15,- Eur. Mám ju zaúčtovanú na účte 341 na strane DAL. Keďže je to suma, ktorú sme nemuseli uhrádzať, ako ju mám zaúčtovať teraz v tomto roku? Myslím, že cez stranu MD 341 do výnosov, ale
neviem na ktorý účet. Poradíte mi? :confused:
Ďakujem pekne.
v skutočnosti ide o nulovú daň - nemala si vôbec účtovať, kedže daňová povinnosť nevznikla.
mala by si opraviť výkazy, stornovať zápis, ak ešte RUZ2010 nebola schválená, VZ schváli opravené výkazy a tie pošleš na DU.
Ak už nebudeš otvárať rok 2010, tak v r.2011 zaúčtuj 341/428.
KEJKA
19.04.11,13:56
Prosím o radu ohľadom rozdelenia zisku jednoosobovej SRO za rok 2010. Zatiaľ ešte nie je jediným spoločníkom rozdelený a celý je na firemnom účte. Ide o to, že ešte neviem, či budem neskôr v tomto roku investovať väčšiu sumu - alebo nie. Hlavne ma zaujíma, že ak časť zisku rozdelím (vyplatím jedinému spoločníkovi) teraz, zvyšok zisku zostane vo firme ako nerozdelený zisk pre prípadné použitie na nákup firemného zariadenia. Pokiaľ sa ale neskôr v priebehu roka 2011 rozhodnem ho nepoužiť (neinvestovať do firmy), môžem ten pôvodne nerozdelený zisk rozdeliť (vyplatiť) neskôr v priebehu roka ? Aký je správny postup? Vďaka za každú radu.
teraz môže byť rozhodnutie spoločníka
a) o schválení RUZ
b) o čiastočnom rozdelení zisku - teda časť na výplatu spoločníkovi, nezabudni skontrolovať RF - či netreba doplniť 5%
a časť nechaš na nerozdelenom zisku
====================
podľa potreby do konca roka alebo aj v nasl.roku môžeš dorozdeliť zvyšok ako uznáš za vhodné. To bude dalšie rozhodnutie jediného spoločníka, kde už len upresníš bod b)
peek
19.04.11,14:52
teraz môže byť rozhodnutie spoločníka
a) o schválení RUZ
b) o čiastočnom rozdelení zisku - teda časť na výplatu spoločníkovi, nezabudni skontrolovať RF - či netreba doplniť 5%
a časť nechaš na nerozdelenom zisku
====================
podľa potreby do konca roka alebo aj v nasl.roku môžeš dorozdeliť zvyšok ako uznáš za vhodné. To bude dalšie rozhodnutie jediného spoločníka, kde už len upresníš bod b)

Aha,..., ďakujem. K tomu RF - dúfam, že som to správne pochopil, mám základné imanie 200 000 Sk a po prvom roku podnikania som vložil do RF sumu 20 000 Sk, čo je 10% zo ZI, aby som mal s RF pokoj. Je to takto o.k. ? - a už tam nemusím nič viac vkladať (pokiaľ nenavýšim ZI?). Vdaka.
sybila3
27.04.11,11:29
HV sme mali 4200 v tejto výške sme v DP umorili stratu ale v zápisnice z VZ môžem uviesť rozdelenie zisku dvom spoločníkom?
KEJKA
27.04.11,12:40
lenže ak 4200 umorená strata bola aj účtovná strata, tak ju treba uhradiť, pokiaľ nie je uhradená zo zisku minulých období.
sybila3
29.04.11,05:01
nebola to účtovná strata bol to zisk, ktorým som v roku 2010 umorovala stratu z r. 2009. Takže môžem v zápisnici z VZ rozdeliť?Účtovnú stratu som uhradila z nerozdeleného zisku a uhradili spoločníci zo svojho prídelu zo zisku, takže to bolo porešené v r. 2010. Len to som chcela vedieť či nejako súvisí DP kde som ziskom 4200 umorovala stratu a daň bola nula s rozdelením tohto zisku v účtovníctve? dík moc
sybila3
29.04.11,05:20
poradí niekto keď je v DP strata z r. 2009 odpočítaná od zisku, daň 0, môže sa účtovne rozdeliť spoločníkom? Lebo účtovne mi zostáva na účte.???? dík
KEJKA
29.04.11,05:39
neviem sa vyznať v tvojich formuláciách.
každý rok prejde HV do nasl.obdobia na účte 431 a ten treba vysporiadať.
zisk rozdeliť alebo ponechať
stratu uhradiť, alebo ponechať a uhradiť v nasl.roku.
umorovanie=riešenie v DPPO s tým nemá nič spoločné.

ak máš 429 nulovú
431 je zisk, tak ho rozdeliť môžeš.
Môžeš aj spätne rozdeliť všetko čo máš na 428, ale 429 musí byť nulová.
sybila3
29.04.11,05:58
neviem sa vyznať v tvojich formuláciách.
každý rok prejde HV do nasl.obdobia na účte 431 a ten treba vysporiadať.
zisk rozdeliť alebo ponechať
stratu uhradiť, alebo ponechať a uhradiť v nasl.roku.
umorovanie=riešenie v DPPO s tým nemá nič spoločné.

ak máš 429 nulovú
431 je zisk, tak ho rozdeliť môžeš.
Môžeš aj spätne rozdeliť všetko čo máš na 428, ale 429 musí byť nulová.

to všetko viem, len som chcela vedieť, či ak sa v DP strata odráta od HV-zisk a víde daň O,- tak účtovný zisk, ktorý mi ostáva na 431 v účtovníctve nemá s tým nič spoločné a môžem v zápisnici z VZ rozdeliť spoločníkom?
asi som to nezrozumitelne napísala v r. 2009 bola strata, v r 2010 zisk časť straty som DP umorila, takže daň bola O a keďže som takýto prípad ešte nemala a neumorovala som stratu tak som nevedala ako to urobiť. dík
KEJKA
29.04.11,06:00
lenže stále píšeš o DPPO
to s tým nemá nič spoločné.
Vyjadri sa k tomu
ako si riešila stratu na 431, ked si ju tam mala.
sybila3
29.04.11,06:22
stratu som riešila min. rok, V DP bola strata, ktorú som odpočítala v r. 2010 v DP kde daň bola nula, to som chcela vedieť, že to nesúvisí. Stratu som v zápisnici riešila tak že, čas sa uhrdila v účtovníctve z nerozdeleného zisku a časť spoločníkmi zo zisku, ktorý mali na účte 364 a nebol vyplatený a tým bola uhradená celá strata v účtovníctve na nulu. A v DP som v r. 2010 túto stratu umorovala prvýkrát čiže 4225,86-+odpoč. a pripl. položky = 3072.
KEJKA
29.04.11,06:36
ak píšem, že DPPO s tým nesúvisí, tak prosím ťa, DPPO a súvisiace veci s tým tu proste nerieš, vynechaj.

Takže účtovnú stratu si vyriešila a na 429 máš nulu.
teraz máš na 431 účtovný zisk - ten môžeš rozdeliť.
sybila3
29.04.11,06:42
ďakujem pekne. ešte neviem ako poriešiť v DP mi vyšlo vrátiť 0,28 daň z úrokov, ale sme opravili, že nežiadame vrátiť nakoľko sa taká daň nevracia, tak musím ju preúčtovať na 591 a poriešiť potom na konci roka? A ešte jeden problémik ZI máme 6640 ale ZRF je 663,88 mám ho nejako dorovnať alebo upraviť? díky moc
KEJKA
29.04.11,06:48
ďakujem pekne. ešte neviem ako poriešiť v DP mi vyšlo vrátiť 0,28 daň z úrokov, ale sme opravili, že nežiadame vrátiť nakoľko sa taká daň nevracia, tak musím ju preúčtovať na 591 a poriešiť potom na konci roka? A ešte jeden problémik ZI máme 6640 ale ZRF je 663,88 mám ho nejako dorovnať alebo upraviť? díky moc
vyšlo vrátiť 0,28 daň z úrokov, ale sme opravili, že nežiadame vrátiť nakoľko sa taká daň nevracia,...................ja dávam do DPPO-osobitné záznamy daňovníka, aby mi to evidovali na predavkoch 2011. Vrátiť nevrátia, ale za rok 2010 je to ešte preddavok, takže si to započítam pri DP2011
musím ju preúčtovať na 591...........ak si sa rozhodla, že nežiadaš vrátiť, tak nemala zostať na 341, ale ten zápis mal byť ešte k 31.12.2010. teraz by som zaúčtovala 595/341 alebo lepšie 428/341, a rozdelila o to menej.
ZI máme 6640 ale ZRF je 663,88 ..........samozrejme, v rozhodnutí o rozdelení zisku dáš prídel do ZRF vo výške rozdielu-dorovnáš na 664 EUR
sybila3
29.04.11,07:39
ďakujem za pomoc.
ErikaDP
14.01.12,16:53
Prosím o radu, či je možné vyplatiť podiel na zisku spoločníkom pred tým ako reaálne bude uhradená daň z príjmu PO? Samozrejme daň z príjmu je vypočítaná riadne zaúčtovaná ako záväzok voči daňovému úradu, účtovná závierka je schválená valným zhromaždenín, valné rozhodlo o rozdelení čistého zisku. Len ešte neprebehla samotná úhrada dane. Je možné vyplatiť zisk ? Nie je niekde v Obch.zákonníku podmienka že zisk je možné vyplatiiť až po splnení úhrady dane?
KEJKA
14.01.12,17:22
Prosím o radu, či je možné vyplatiť podiel na zisku spoločníkom pred tým ako reaálne bude uhradená daň z príjmu PO? Samozrejme daň z príjmu je vypočítaná riadne zaúčtovaná ako záväzok voči daňovému úradu, účtovná závierka je schválená valným zhromaždenín, valné rozhodlo o rozdelení čistého zisku. Len ešte neprebehla samotná úhrada dane. Je možné vyplatiť zisk ? Nie je niekde v Obch.zákonníku podmienka že zisk je možné vyplatiiť až po splnení úhrady dane?
nechce sa mi to hľadať, nejaké podmienky tam sú, ale pokiaľ máte dostatok fin.prostriedkov aj na úhradu dane aj na podiely, nevidím problém.
Čo vám vlastne bráni vyplatiť tieto záväzky aj daň súčasne?
ErikaDP
15.01.12,08:46
nechce sa mi to hľadať, nejaké podmienky tam sú, ale pokiaľ máte dostatok fin.prostriedkov aj na úhradu dane aj na podiely, nevidím problém.
Čo vám vlastne bráni vyplatiť tieto záväzky aj daň súčasne?
Kejka, ďakujem za Vašu reakciu na moju otázku ohľadne výplaty podielov na zisku.
Podmienky v Obch.zákonníku som našla , §123 kotrý hovorí o delení zisku v sro odkazuje na splnenie podmienok §179 ods 3 a 4 , to su známe podmienky: najprv pridel do rezerv.findu, vykompenzovať neuhrdené straty min.rokov a nemožnosť vplatenia ak by vlastné imanie bolo nižššie ako základne imanie.

Moj problém je v tom, že z dôvodu predaja obch.podielu sopoločnosť chce mať všetko za rok 2011 hotové do zajtrá ( do 16.1.2012). Ja účtovníctvo uzatvorené mám (ovšem viem že mi ešte prídu nejaké opravné faktúry a doúčtovania do roku 2011 - t.j. potreboval by som pár dní počkať na doklady kotré viem že prídu, inak to musím zaúčtovať cez dohadné položky). Al v podstate nič nebráni tomu aby som urobila závierku dnes a aby zajtrá mali valné zhromaždenie kde rozhodnu o delení zisku a ten si aj vyplatia. Náslôedne udkutočnia potrebné veci k prevodu obch.podielu.
Problém je, že aby som podala daniové priznanie na predpísanom tlačive platnom pre rok 2011 a Poznámky v novej, tabuľkovej forme, treba počkať do konca januára. Totiž Kros bude novu verziu programu kde toto už bude distribuovať až na prelome januára a februára. Tlačiva daňoveho ptiznania na Danových uradoch vraj v januári ešte nebudu podľa informácie z miestneho DU. Ba DRSR sice už visi tlačivo Dpriznanie 2011 - musela by som vyplnat ručne, ale aj tak Poznámky ešte niesú. Vidí sa mi komplikované podať danove priznanie taraz a potom podavať opravné.
KEJKA
15.01.12,09:51
1. áno tie podmienky som mala na mysli
2. ak má byť RUZ schválená, tak musia byť uzavreté účtovnéknihy, teda nemôžeš predpokladať, že budeš ešte robiť nejaké účtovné zápisy, ale to si asi nemala na mysli. Teda ak je účtovníctvo uzavreté, resp. bude uzavreté ku dňu konania VZ a ešte v súvislosti s predajom OP by som navrhovala zaplatiť aj tú daň. Nové číslo účtu poznáš. Takže DU dostane zaplatenú daň skôr ako DP DPPO, ale to predsa nevadí. Všrtetky výkazy aj dátumy zostavenia vyplnenia budú mať dátum napr. 16.1.2012, aj ked ich budeš vyplňovať a odovzdávať vo februári.
3. ešte vždy sa môžu vysytnúť - aj koncom januára účtovné rípady, ktoré si do účta nedala ani formou rezerv, čo potom?
4. závierka do zajtra môže byť predbežná, môžu sa dohodnúť na predbežných číslach tie zakalkulovať do ceny OP budúcim spoločníkom. ja viem, že im diktovať nemôžeš, ale riziko je ťažko odhadnúť.
5. aj ked schvália RUZ a rozhodnú o delení zisku, do uzavretia predaja OP aj tak budú disponovať s účtami. Záväzok z titulu delenia zisku je aj tak účtovný prípad r.2012, takže sa prfemietne až v novom účtovnom období. reálne vyplatenie naozaj neidím ako prioritné - stačí im vedieť sumu, o ktorú sa jedná. /s rizikom, že o dva týždne to aj tak môže byť inak/
ErikaDP
15.01.12,10:14
1. áno tie podmienky som mala na mysli
2. ak má byť RUZ schválená, tak musia byť uzavreté účtovnéknihy, teda nemôžeš predpokladať, že budeš ešte robiť nejaké účtovné zápisy, ale to si asi nemala na mysli. Teda ak je účtovníctvo uzavreté, resp. bude uzavreté ku dňu konania VZ a ešte v súvislosti s predajom OP by som navrhovala zaplatiť aj tú daň. Nové číslo účtu poznáš. Takže DU dostane zaplatenú daň skôr ako DP DPPO, ale to predsa nevadí. Všrtetky výkazy aj dátumy zostavenia vyplnenia budú mať dátum napr. 16.1.2012, aj ked ich budeš vyplňovať a odovzdávať vo februári.
3. ešte vždy sa môžu vysytnúť - aj koncom januára účtovné rípady, ktoré si do účta nedala ani formou rezerv, čo potom?
4. závierka do zajtra môže byť predbežná, môžu sa dohodnúť na predbežných číslach tie zakalkulovať do ceny OP budúcim spoločníkom. ja viem, že im diktovať nemôžeš, ale riziko je ťažko odhadnúť.
5. aj ked schvália RUZ a rozhodnú o delení zisku, do uzavretia predaja OP aj tak budú disponovať s účtami. Záväzok z titulu delenia zisku je aj tak účtovný prípad r.2012, takže sa prfemietne až v novom účtovnom období. reálne vyplatenie naozaj neidím ako prioritné - stačí im vedieť sumu, o ktorú sa jedná. /s rizikom, že o dva týždne to aj tak môže byť inak/
Kejka, ďakujem, presne tieto myšlinky postupu mi výrili hlavou, v tých pár dňoch medzi zajtrajším valným a samotným zrealizovaním, podpisom zmluvy o prevode OP som videla priestor na korekciu cykázaného výsledku hospodárenia ( tvoj bod 3). Starý spoločník sa bojí o peniažky na účte, preto som navrhla že peniaze vo výške výplaty podielu na zisku vyberu zajtra z firemného účtu ( 261/ 221 a 211/261 ) nasledne po valnom si ich vyplatia v hotovosti z pokladne. V prípade že v nasledujucich dňoch dobehnu nejake doklady tak sa to ešte bude moc skorigovať. Nový spoločník je však doplašený, bude asi trvať na tom aby daňové priznanie bolo podané, daň zaplatená. Skusim ich presvedčiť tým že daň sa zaplatí ( tvoj bod 2) a daňové sa poda začiatkom februára s tým že zostavené a podpísané bolo ešte ked štatutármi boli starí spoločníci, len fyzicky zanesené na DU bude v 2/2012.
Ešte raz vďaka za Tvoje načrtnutie postupu a Tvoj čas.
witch
18.01.12,08:29
Kejka, ďakujem za Vašu reakciu na moju otázku ohľadne výplaty podielov na zisku.
Podmienky v Obch.zákonníku som našla , §123 kotrý hovorí o delení zisku v sro odkazuje na splnenie podmienok §179 ods 3 a 4 , to su známe podmienky: najprv pridel do rezerv.findu, vykompenzovať neuhradené straty min.rokov a nemožnosť vyplatenia ak by vlastné imanie bolo nižšie ako základne imanie.

......

Dobrý deň, spoločníci si chcú vyplatiť časť nakumulovaného zisku z rokov 2008-2010. Mám otázku, keď to idem vyplácať až teraz, budem posudzovať aktuálnu výšku vlastného imania k dátumu výplaty, alebo výšku k roku 2008, 2009.. Straty sú vykompenzované a prídel v RF je vyrovnaný.
ErikaDP
18.01.12,12:38
Dobrý deň, spoločníci si chcú vyplatiť časť nakumulovaného zisku z rokov 2008-2010. Mám otázku, keď to idem vyplácať až teraz, budem posudzovať aktuálnu výšku vlastného imania k dátumu výplaty, alebo výšku k roku 2008, 2009.. Straty sú vykompenzované a prídel v RF je vyrovnaný.

Nie som právnik, len laicky uvažujem podľa znenia §179 ods 4) mi to vychádza že sa skuma aktuálna výška V.imania k dátumu samotného rozohodovania o rozdeľovaní zisku, t.j. nie aké bolo v období keď sa teraz rozdelovaný zisk tvoril, a tiež sa prhlioada na to, ake bude VI po rozdelení zisku.

viď:
§ 123

(1) Spoločníci majú nárok na podiel zo zisku v pomere zodpovedajúcom ich splateným vkladom, ak spoločenská zmluva neurčuje inak.

(2) Spoločnosť môže vyplácať podiely na zisku len pri splnení podmienok podľa § 179 ods. 3 a 4. Spoločnosť nesmie vyplácať najmä úroky z vkladov do spoločnosti a preddavky na podiely na zisku.

(3) Po dobu trvania spoločnosti nemôžu spoločníci žiadať vrátenie vkladu. Za vrátenie vkladu sa nepovažujú platby spoločníkom poskytnuté pri znížení základného imania.

(4) Podiel na zisku vyplatený v rozpore s týmito ustanoveniami sú spoločníci povinní spoločnosti vrátiť. Za toto vrátenie ručia spoločne a nerozdielne konatelia, ktorí vyslovili súhlas s touto výplatou.

§ 179

(1) Akcionár nie je povinný vrátiť spoločnosti dividendu prijatú dobromyseľne.

(2) Spoločnosť nesmie vrátiť akcionárom ich vklady.

(3) Do zrušenia spoločnosti môže byť medzi akcionárov rozdelený vždy len čistý zisk

a) znížený o prídely do rezervného fondu, prípadne ďalších fondov, ktoré spoločnosť vytvára podľa zákona, a o neuhradenú stratu z minulých období,
b) zvýšený o nerozdelený zisk z minulých období a fondy vytvorené zo zisku, ktorých použitie nie je v zákone ustanovené.

(4) Spoločnosť nemôže rozdeliť medzi akcionárov čistý zisk alebo iné vlastné zdroje spoločnosti, ak vlastné imanie zistené podľa schválenej riadnej účtovnej závierky je alebo by bolo v dôsledku rozdelenia zisku nižšie ako hodnota základného imania spolu s rezervným fondom (§ 217), prípadne ďalšími fondmi vytváranými spoločnosťou, ktoré sa podľa zákona alebo stanov nesmú použiť na plnenie akcionárom, znížená o hodnotu nesplateného základného imania, ak táto hodnota ešte nie je zahrnutá v aktívach uvedených v súvahe podľa osobitného zákona.
Llívia
01.02.12,09:32
Spoločníkovi bol vyplatený podiel na zisku za r. 2010. Potom bolo podané opravené daňové priznanie, v ktorom už bol nižší zisk. Takže spoločník by mal naviac vyplatenú sumu vrátiť. Nárok firmy na vrátenie neoprávnene vyplateného podielu na zisku zaúčtujem ako pohľadávku voči spoločníkovi na účet MD 355 a D? Aký protiúčet mám použiť?
Llívia
01.02.12,20:27
Posúvam
KEJKA
01.02.12,20:42
Spoločníkovi bol vyplatený podiel na zisku za r. 2010. Potom bolo podané opravené daňové priznanie, v ktorom už bol nižší zisk. Takže spoločník by mal naviac vyplatenú sumu vrátiť. Nárok firmy na vrátenie neoprávnene vyplateného podielu na zisku zaúčtujem ako pohľadávku voči spoločníkovi na účet MD 355 a D? Aký protiúčet mám použiť?
chýbajú dátumy, informácie, kto kedy ako a či vôbec schválil RUZ2010, či sa stihlo napriek všetkému účtovať do r.2010.
Skôr si myslím, že by to malo byť v programe VZ v r.2012. ked bude schvaľovať RUZ 2011.
ak naozaj treba účtovať - je na to uznesenie VZ, tak potom 355/428
a_je_to
02.02.12,21:47
Spoločníkovi bol vyplatený podiel na zisku za r. 2010. Potom bolo podané opravené daňové priznanie, v ktorom už bol nižší zisk. Takže spoločník by mal naviac vyplatenú sumu vrátiť. Nárok firmy na vrátenie neoprávnene vyplateného podielu na zisku zaúčtujem ako pohľadávku voči spoločníkovi na účet MD 355 a D? Aký protiúčet mám použiť?

Zníženie HV po podaní DDP by sa malo prejaviť aktívnym zostatkom 431, resp. 429. Ak si pôvodné uznesenie VZ o vyplatení zisku zaúčtovala na 431/364 a zisk vyplatila ako 364/211, tak teraz zaúčtuješ pohľadávku voči spoločníkovi na vrátenie nesprávne vypočítaného zisku 355/431, resp. 429, čím sa aktívny zostatok vynuluje ... a vrátenie peňazí ako 211/355. Rovnako skoriguješ aj tvorbu RF, ak bola zo zisku.
Vivči
10.02.12,19:40
Ahojte, v roku 2008 mala sro učtovnú stratu 11000 Eur, čo je evidovane na ucte 429 /zostatok na účte 429 je 30000€/. V DP za r.2008 je zisk 800 €. Na učte 428 tiež evidujeme zostatok 2300 €. Ako vysporiadam tieto zostatky učtovne? Daňovo za rok 2008 stratu umoriť nemôžem lebo je to učtovná strata a nie daňová ak dobre rozumiem.Valná hromada HV nerozdelovala, len RF doplnili a ostatne nechali ako nerozd.zisk/strata/. Už som z toho celá domotaná a nešťastná. Ďakujem za dobré rady!
tictac7
10.02.12,19:48
Ahojte, v roku 2008 mala sro učtovnú stratu 11000 Eur, čo je evidovane na ucte 429 /zostatok na účte 429 je 30000€/. V DP za r.2008 je zisk 800 €. Na učte 428 tiež evidujeme zostatok 2300 €. Ako vysporiadam tieto zostatky učtovne? Daňovo za rok 2008 stratu umoriť nemôžem lebo je to učtovná strata a nie daňová ak dobre rozumiem.Valná hromada HV nerozdelovala, len RF doplnili a ostatne nechali ako nerozd.zisk/strata/. Už som z toho celá domotaná a nešťastná. Ďakujem za dobré rady!

účtovne tie zostatky necháš tak, do doby kým VZ nerozhodne o tom, ako s nimi naloží...teda môže ich použiť nerozdelený zisk na vyrovnanie straty, môžu vložiť peniaze na vyrovnanie straty, keď raz budú mať zisk, môžu si ho vyplatiť.... Takto však vždy riešiš len účtovný VH, s daňovým to nemá nič spoločné, o tom sa neúčtuje....
yvica
24.05.12,19:44
ako mám zaúčtovať: ak z nákladov bola odrátaná zrážková daň 0,55 o túto sumu mi nesedí daňové priznanie s účtovníctvom?
yvica
24.05.12,20:12
prosím Vás v zápisnice z VZ som uviedla zlé rozdelenie spoločníkom uviedla som sumu po upravení odpoč. a pripoč. položiek, dá sa to nejako opraviť a zaslať novú zápisnicu? dík
KEJKA
25.05.12,03:05
ako mám zaúčtovať: ak z nákladov bola odrátaná zrážková daň 0,55 o túto sumu mi nesedí daňové priznanie s účtovníctvom?
nemusí sedieť. Zrážková daň je tiež náklad a v DPPO sa neuvádza.
po preklopení účto - otvorení účtovných kníh k 1.1.2012 na 431 máš účtovný HV po zdanení a tam je zohľadnená nielen daň z DPPO ale aj zrážková daň. Musí ti to sedieť na Súvahu v centoch a na VZaSA v centoch, nie na DPPO.
KEJKA
25.05.12,03:08
prosím Vás v zápisnice z VZ som uviedla zlé rozdelenie spoločníkom uviedla som sumu po upravení odpoč. a pripoč. položiek, dá sa to nejako opraviť a zaslať novú zápisnicu? dík
kam zaslať? DO OR? tam sa nezasiela, iba vyhlásenie konateľa o schválení RUZ, o rozdelení zisku netreba.
Správne to musí byť uvedené v Poznámkach za rok 2012 - máš čas.
Ak si predsa len poslala, tak treba nové VZ a uviesť správne sumy tak, ako je na účte 431. Prípadne so starým dátumom-pôvodné VZ, ale uviesť v sprievodnom liste, že zapisovateľ urobil chybu. Zápisnicu však podpisujú spoločníci, čo nevedia, čo robia?
yvica
25.05.12,06:56
neposlala som vyhlásenie, od kedy sa posiela vyhlásenie, kde sa to dočítam, ja vždy som posielala VZaS, súvahu, poznámky, nájde, niekde aj vzor vyhlásenia a treba teda uviesť vo vyhlásení správne sumy a zaslať zo sprievodným listom do OR? spoločníci by mali podpisovať ale oni nechávajú všetko na mňa.
musím pozrieť v poznámkach ako som to uviedla, a ak by bola v poznámkach tiež chyba treba zaslať dodatočné na DU a do OR? ďakujem pekne
truch
25.05.12,07:33
yvica
29.05.12,14:38
prosím Vás potrebovala by som nejaký vzor zápisnice z VZ dvojosobovka, kde je strata, a zatiaľ ju nie je čím uhradiť, ďakujem