ivetal
29.01.06,10:52
Prosím o radu.

Vo firme sa postupne v predchádzajúcich rokoch účtoval hospodársky výsledok podľa toho či bola strata alebo zisk ako nerozdelený na príslušný účet 428xx alebo 429xx. Takže vznikla situácia, že mám istú sumu na strane Dal účtu 428xx - nerozdelený zisk minulých období a istú sumu na strane Má dať (mínusová na Dal) účtu 429xx - neuhradená strata minulých období. Rada by som tieto dve čiastky vysporiadala, ale neviem či sa to dá jednoduchým spôsobom ako 428xx/429xx. Ak nie, prosím poraďte mi ako by sa to malo.
JankaO
29.01.06,10:26
Prosím o radu.

Vo firme sa postupne v predchádzajúcich rokoch účtoval hospodársky výsledok podľa toho či bola strata alebo zisk ako nerozdelený na príslušný účet 428xx alebo 429xx. Takže vznikla situácia, že mám istú sumu na strane Dal účtu 428xx - nerozdelený zisk minulých období a istú sumu na strane Má dať (mínusová na Dal) účtu 429xx - neuhradená strata minulých období. Rada by som tieto dve čiastky vysporiadala, ale neviem či sa to dá jednoduchým spôsobom ako 428xx/429xx. Ak nie, prosím poraďte mi ako by sa to malo.

O spôsobe rozdelenia zisku rozhoduje VZ. Tak isto treba postupovať podľa spoločenskej zmluvy, ktorá upravuje rozdelenie zisku. Bez schválenia valným zhromaždením nemôžte zisk po zdanení samovoľne použiť na krytie strát z predchádzajúcich rokov. ( potom by nemohlo sedieť rozdelenie zisku čo do výšky aj spôsobu, tak ako bolo v skutočnosti realizované)
ivetal
29.01.06,10:55
Áno, počítam s tým, že valné zhromaždenie rozhodne o vyriešení tohto problému navrhovaným spôsobom. Potom je to v poriadku?
ala13
29.01.06,13:45
Mam presne ten isty problem a tebou navrhovany postup ma napadol tiez, ale nie je v ziadnej zbierke suvztaznosti, tak nie som si ista, ci sa vobec da pouzit. Ak VZ rozhoduje o deleni zisku na krytie strat minulych rokov, uctuje sa to 431/429 a nie 428/429. Dolezite je, ci mozu este rozhodnut o nerozdelenom zisku m.r. na krytie strat m.r. Vraj sa to malo v tom prislusnom roku minulom urobit.
My sme to nakoniec robili komplikovane cez 427 - Statutarne fondy, najprv sme ho vytvorili z 428/427 a potom 427/429 pokryli z fondu stratu.
Podla niektorych auditorov ucty 428 a 429 nemaju existovat sucasne.
ala13
29.01.06,13:48
Dodam este, ze my sme ich mali preto, lebo spominanu stratu sme si chceli v dalsich 5 rokoch danovo uplatnit. Na to mi vsak auditori tvrdia, ze nemam si mylit danovu a uctovnu stratu, tu danovu si smiem uplatnit, aj ked je ucet 428 vynulovany s predoslymi ziskami. Alebo to cele riesit cez ucet 427.
KEJKA
29.01.06,19:39
Dodam este, ze my sme ich mali preto, lebo spominanu stratu sme si chceli v dalsich 5 rokoch danovo uplatnit. Na to mi vsak auditori tvrdia, ze nemam si mylit danovu a uctovnu stratu, tu danovu si smiem uplatnit, aj ked je ucet 428 vynulovany s predoslymi ziskami. Alebo to cele riesit cez ucet 427.
Pre daňové účely je dobré mať v účtovníctve straty rozčlenené podľa rokov, ale nie je to podmienka. Daňovo umorovať stratu môžeš len tú, ktorá je vykázaná ako strata v daňovom priznaní.
Takže rozdiel je dobré vysporiadať úhradou zo zisku alebo vhodným účtovaním na analytické účty. nemá význam analyticky členiť účtovnú stratu. Preto je vhodné, ak valné zhromaždenie rokuje nielen o schválení HV za predchádzajúci rok, ale sa vyjadrí komplexne k evidovaným HV minulých rokov. Bežne sa to robí tak, že ekonómj, konateľ, účtovník .... vypracuje návrh a VZ ho schváli.
ivetal
30.01.06,06:21
Ďakujem za názory, určite pomôžu.
Kristina27
30.01.06,17:01
Ja by som účtovala takto: uhradila by som stratu minulých rokov ZRF, 421 / 429, a nerozdelený zisk by som použila na tvorbu ZRF alebo ostatných fondov ak je RF už vo výške max. 10% ZI, čiže 428 / 421.

Ja som mala taký prípad, že účet 429xx bol veľmi vysoký, sro mávala malé zisky, tak som vždy doplňala RF 5 % a z RF uhrádzala stratu min. rokov. Pravdaže nie v jednom kal. roku.
Laura1
25.04.06,11:05
Zdravím Vás,
chcela by som sa opýtať, že v prípade, že mi vyšiel HV zisk vo výške 50,- Sk /nemáme stratu z minulých rokov/ - môžem tú sumu preúčtovať na 428, alebo aj z takej malej sumy mám vytvoriť ZRF? Samozrejme všetko na základe rozhodnutia VZ, ale ja im mám poradiť.
Ďakujem
liba2
25.04.06,14:46
Zdravím Vás,
chcela by som sa opýtať, že v prípade, že mi vyšiel HV zisk vo výške 50,- Sk /nemáme stratu z minulých rokov/ - môžem tú sumu preúčtovať na 428, alebo aj z takej malej sumy mám vytvoriť ZRF? Samozrejme všetko na základe rozhodnutia VZ, ale ja im mám poradiť.
ĎakujemNavrhla by som ctenému VZ, aby odsúhlasili dosiahnutý zisk celý preúčtovať na tvorbu ZRF - ak tento ešte nedosiahol predpísanú výšku. V prípade že dosiahol, nechať celú sumu na účte nerozdeleného HV.
Laura1
25.04.06,15:27
Ďakujem za milú odpoveď, navrhem.
Dada
26.04.06,06:09
S. r. o. má 3 spoločníkov, VZ sa rozhodne prerozdeliť zisk z roku 2005. Zisk bol 6 mil. a každý zo spoločníkov si chce vyplatiť po 50tisíc.
1. Je možné o prerozdelení zisku účtovať 428/364, alebo to musí byť 431/364 ?
2. Ak každý zo spoločníkov vložil do spoločnosti rovnakú čiastku, musia si aj rovnakým pomerom deliť zisk?
3. Na účte 429 je 22tisíc, môže s.r.o. časť zisku z roku 2005 preúčtovať na pokrytie straty? 428/429 ?
Tweety
26.04.06,06:48
S. r. o. má 3 spoločníkov, VZ sa rozhodne prerozdeliť zisk z roku 2005. Zisk bol 6 mil. a každý zo spoločníkov si chce vyplatiť po 50tisíc.
1. Je možné o prerozdelení zisku účtovať 428/364, alebo to musí byť 431/364 ?
2. Ak každý zo spoločníkov vložil do spoločnosti rovnakú čiastku, musia si aj rovnakým pomerom deliť zisk?
3. Na účte 429 je 22tisíc, môže s.r.o. časť zisku z roku 2005 preúčtovať na pokrytie straty? 428/429 ?
1. Zisk za rok 2005 máš určite na 431, potom účtuješ 431/364.
2. Malo by to tak byť,
3. 431/429.
Dada
26.04.06,07:02
1. Zisk za rok 2005 máš určite na 431, potom účtuješ 431/364.
2. Malo by to tak byť,
3. 431/429.

A čo v takom prípade, ak sa najprv VZ rozhodne, že zisk z 2005 preúčtuje na 428. A o pol roka sa rozhodne, že si ho podelí???

Ten pomer delenia: čo ak jeden chce viac a ostatní menej? Musí byť ten pomer dodržaný?
Tweety
26.04.06,07:17
A čo v takom prípade, ak sa najprv VZ rozhodne, že zisk z 2005 preúčtuje na 428. A o pol roka sa rozhodne, že si ho podelí???

Ten pomer delenia: čo ak jeden chce viac a ostatní menej? Musí byť ten pomer dodržaný? Ak sa rozhodnú o prevode na nerozdelený, tak potom dalšie rozdelenie 428/364.
Pomer delenia:všetko závisí od toho ako to majú uvedené v spoločenskej zmluve.:cool:
KEJKA
26.04.06,08:14
V spoločenskej zmluve sa môžu dohodnúť na nerovnomernom rozdelení zisku, ale všeobecne platí, že podiel na ZI určuje podiel na zisku.
Pri každej dodatočnej zmene naloženia so ziskom je potrebné Valné zhromaždenie. Na to VZ je, aby sa dohodli čo so ziskom urobia. Je nelogické, aby v krátkom čase rozhodnutie menili. Ako často zvolávajú VZ?
Dada
26.04.06,08:32
V spoločenskej zmluve sa môžu dohodnúť na nerovnomernom rozdelení zisku, ale všeobecne platí, že podiel na ZI určuje podiel na zisku.
Pri každej dodatočnej zmene naloženia so ziskom je potrebné Valné zhromaždenie. Na to VZ je, aby sa dohodli čo so ziskom urobia. Je nelogické, aby v krátkom čase rozhodnutie menili. Ako často zvolávajú VZ?

Ráno pri kávičke sa dohodnú, že si podelia zisk, zvyšok dajú na 428, ja urobím papierovo zápis z VZ a je po všetkom. :D
KEJKA
26.04.06,08:50
a o polroka si dajú zasa kávičku? a zasa podebatujú o zisku?
ako je im dobre.
Tweety
26.04.06,08:51
a o polroka si dajú zasa kávičku? a zasa podebatujú o zisku?
ako je im dobre.
Ak majú ešte stále čo rozdeľovať, tak prečo nie?:p
Dada
26.04.06,08:54
a o polroka si dajú zasa kávičku? a zasa podebatujú o zisku?
ako je im dobre.

Jooooo, presne tak :D .
ayya
26.04.06,09:22
tieto podiely boli mojou srdcovou zalezitostou, ked som sa volakedy (popri uctovani) viac venovala "zakladaniu" sro-ciek ... :)
uz tu bola spravna odpoved uvedena, este skusim doplnit...

podiely v sro (z hlavy to hovorim - presne citacie treba pozriet v obchodnom zakonniku) ... tie podiely su styri -
- podiel na splacani zakladneho imania
- podiel na hlasovani na valnych zhromazdeniach
- podiel na zisku
- podiel na likvidacnom zostatku ...
kazdy z tych podielov moze byt stanoveny inak, uz som sa stretla so spolocnostou, ktora prvy podiel mala 90:10 a ostatne 50:50 ... zalezi na presnej formulacii v spolocenskej zmluve. Je pravdou, ze obycajne su vsetky tie podiely stanovene rovnakym percentom, ale obchodny zakonnik nezakazuje ine percentualne rozdelenie...
este k tej kavicke - nie je zakazane viackrat v roku si delit vytvoreny zisk - ale vzdy by k tomu mal byt zapis - zase sa treba pozriet do spolocenskej zmluvy - ake tam su stanovene pravomoci a povinnosti ...

a este : teraz, ked su podiely na zisku danovo vyhodne... a vyplacat sa budu aj pracovnici, nielen spolocnici - myslim, ze by bolo vhodne vytvorit si na to nejaky fond (obchodny zakonnik fondy okrem rezervneho nijako striktne neupravuje) a az z toho fondu, ktory moze byt napr. nazvany - "podiely pre pracovnikov" az z toho fondu vyplacat zamestnancom... aby sa pri kontrolach nestalo, ze by to bolo specifikovane nie ako podiely, ale ako mzdove prostriedky - a to by bola pohroma z hladiska dane z prijmov zo zavislej cinnosti. Skratka - treba sa pozriet do spolocenskej zmluvy a pripadne tieto veci upravit oficialnou zmenou ...

hmm.... vyjadrite sa, prosim aj dalsi, co si o tom myslite... vdaka
;)
ayya
26.04.06,09:25
este jedna poznamocka: vytvoreny zisk je majetkom spolocnosti... a teda sa s nim moze robit vsetko, co nie je zakazane... ibaze: musi to byt podlozene "papierovo" ... :D pri danovej kontrole moze kontrolny organ mrknut aj do spolocenskej zmluvy, ci sa nieco neuctuje v nezhode s nou ... ved podobne skusenosti mame aj s inymi "internymi smernicami"
Valika
26.04.06,15:40
Potrebujem súrne rozdeliť hosp.výsledok-zisk za 2005.Bežne sme ho delili na príspevok do soc.fondu, podiely spoločníkom a nerozdelený zisk.Počula som že je možné vyplatiť aj podiely na zisku zamestnancom spoločnosti. Je to výhodné pre s.r.o.? Má to výhody pre zamestnanca? Aké sú odvody do SP a ZP, zdanenie z vyplatených podielov na zisku zamestnancom?
lenkak
26.04.06,18:02
"Do vymeriavacieho základu zamestnanca, ktorý nie je majetkovo zúčastnený na obchodnej spoločnosti alebo družstve a nie je ani štatutárom spoločnosti alebo družstva, sa od 1.januára 2006 započítava aj podiel na zisku vyplatený takémuto zamestnancovi, napriek tomu, že ide o príjem oslobodený od dane."
citácia: J.Mihal
Valika
27.04.06,08:43
vdaka Lenka pekný dník
Valika
27.04.06,08:52
Platí sa odvod len do ZP z vyplateného podielu na zisku zamestnancom, či nie?
Chobot
27.04.06,13:18
Platí sa odvod len do ZP z vyplateného podielu na zisku zamestnancom, či nie?

Zdá sa, že z vyplateného podielu na zisku sa nebudú platiť odvody na SP a ani daň. Jediná odvodová povinnosť je na ZP.

Nakoľko táto diskusia prebieha aj na druhom fóre, navrhujem v nej pokračovať len tam:

http://www.porada.sk/t24472-p2-zamestnanec-podiely-zo-zisku.html
Valika
28.04.06,06:36
Zdravím Vás,
potrebujem poradiť ohľadom rozdelenia zisku za r.2005.Zo zisku chceme vytvoriť fond na technický rozvoj firmy. Ako to zaúčtovať v PU? V roku 2006 by sme nakúpili z tohto fondu DHIM resp. HIM. Môžem tieto vynaložené prostriedky zahrnúť do daňových nákladov, resp. do odpisov danovo uznaných? Ako sa budú účtovať tieto nákupy HIM?
Dakujem za Vaše názory.
KEJKA
28.04.06,16:47
Zdravím Vás,
potrebujem poradiť ohľadom rozdelenia zisku za r.2005.Zo zisku chceme vytvoriť fond na technický rozvoj firmy. Ako to zaúčtovať v PU? V roku 2006 by sme nakúpili z tohto fondu DHIM resp. HIM. Môžem tieto vynaložené prostriedky zahrnúť do daňových nákladov, resp. do odpisov danovo uznaných? Ako sa budú účtovať tieto nákupy HIM?
Dakujem za Vaše názory.
Treba si uvedomiť, že vytvorený fond je len zdroj krytia. Nákup z toho fondu sa NEPREJAVÍ v účtovníctve inak ako bežné obstaranie. Tiež budeš účtovať 042, 343 / 321, následne zaradíš a odpisuješ.
Pri ďaľšom VZ sa môže prijať uznesenie, že fond bol použitý na stanovený účel...
ayya
28.04.06,17:15
Zdravím Vás,
potrebujem poradiť ohľadom rozdelenia zisku za r.2005.Zo zisku chceme vytvoriť fond na technický rozvoj firmy. Ako to zaúčtovať v PU? V roku 2006 by sme nakúpili z tohto fondu DHIM resp. HIM. Môžem tieto vynaložené prostriedky zahrnúť do daňových nákladov, resp. do odpisov danovo uznaných? Ako sa budú účtovať tieto nákupy HIM?
Dakujem za Vaše názory.

Valika, fakt nic v zlom... ale kvoli veeelmi podobnej otazke som sa pred rokom dokopala zacat robit toto:
http://www.porada.sk/t8703-svokrina-kuchyoa--minikurz-pu.html
skus tak 25 prispevkov... aj ked by ta to moc nebavilo ;)
Valika
02.05.06,11:15
Dakujem ale čerpanie tohto fondu sa neprejaví v účtvovníctve ? A tie príspevky od ayya si určite pozriem, snád sa na mna niečo nalepí.
KEJKA
03.05.06,04:21
Dakujem ale čerpanie tohto fondu sa neprejaví v účtvovníctve ? A tie príspevky od ayya si určite pozriem, snád sa na mna niečo nalepí.
áno, treba sihnuť po svokrinej kuchyni..tam sú tieto základy vysvetlené. Po prečítaní "kuchyne" ti moja odpoveď v prvom príspevku bude jasnejšia.
Valika
22.05.06,11:46
Pekný den prajem všetkým a prosím Vás o poskytnutie informácie týkajúcej sa nasledovných problémov pri rozdeľovaní zisku firmy:
1.Za akých podmienok je možné vyplatiť podiel na zisku zamestnancom:
a/ musí to byť zakotvené v Spoločenskej zmluve firmy
b/ stačí ak sa o rozdelení zisku aj pre zamestnancov rozhodne na každoročnom valnom zhromaždení spoločnosti?
2.V prípade ak sa časť zisku pridelí do fondu techn.rozvoja, z ktorého sa budú nakupovať podľa plánu či už DHIM alebo HIM, bude sa zaradený HIM riadne odpisovať a tieto odpisy budú daňovo uznané?
Možno sa opakujem ale stále nemám istotu.Ďakujem za Vaše názory.
KEJKA
22.05.06,12:31
kedže som ti už predtým odpovedala, skusim zopakovať......v texte :

Pekný den prajem všetkým a prosím Vás o poskytnutie informácie týkajúcej sa nasledovných problémov pri rozdeľovaní zisku firmy:
1.Za akých podmienok je možné vyplatiť podiel na zisku zamestnancom:
a/ musí to byť zakotvené v Spoločenskej zmluve firmy áno, musí táto možnosť byť zakotvená v Spol. zmluve, minimálne tam musí byť možnosť, že VZ rozhodne o INOM rozdelení)
b/ stačí ak sa o rozdelení zisku aj pre zamestnancov rozhodne na každoročnom valnom zhromaždení spoločnosti? pravidlá rozdelovania v SZ nemusia byť zakotvené, len možnosť. Takže áno, každý rok VZ môže rozhodnúť o výške podielov, aj keby mali byť v danom roku nulové.
2.V prípade ak sa časť zisku pridelí do fondu techn.rozvoja, z ktorého sa budú nakupovať podľa plánu či už DHIM alebo HIM, bude sa zaradený HIM riadne odpisovať a tieto odpisy budú daňovo uznané? ano, odpisy budú daňovo uznané, ak budú uplatnené v súlade s ZDP. To že sa vytvorí zdroj krytia, teda fond, na to nemá vplyv. (Aj tak ich kúpite z reálnych peňazí).
Možno sa opakujem ale stále nemám istotu.Ďakujem za Vaše názory.
ľutujem, robila som čo som mohla.
Valika
22.05.06,13:03
Dakujem pekne budem citovať spoloč.zmluvu:
"Zisky a straty spoločníci znášajú v pomere vkladov do ZI spol a po vzájomnej dohode nasledovne: spoločník A ..... 50 %
spoločník B........50 %
Podiel na zisku a strate bude stanovený na základe ročnej uzávierky (RU). RU sa robí na obdobie obchodného roku,kt.je totožný s kal.rokom.Podiel na zisku je splatný najneskoršie do 31.3. prísl.roku....
Ak je takýto text uvedený v spoloč.zmluve môžem rozdeliť podiely na zisku aj pre zamestnancov?
Chobot
22.05.06,13:10
Dakujem pekne budem citovať spoloč.zmluvu:
"Zisky a straty spoločníci znášajú v pomere vkladov do ZI spol a po vzájomnej dohode nasledovne: spoločník A ..... 50 %
spoločník B........50 %
Podiel na zisku a strate bude stanovený na základe ročnej uzávierky (RU). RU sa robí na obdobie obchodného roku,kt.je totožný s kal.rokom.Podiel na zisku je splatný najneskoršie do 31.3. prísl.roku....
Ak je takýto text uvedený v spoloč.zmluve môžem rozdeliť podiely na zisku aj pre zamestnancov?

Myslím, že by to nebolo v súlade so spoločenskou zmluvou, lebo tam je to taxatívne uvedené, že to ide fifty fifty, iné rozdelenie zisku spoločenská zmluva nepripúšťa. Najlepšie by bolo ju upraviť tak, že bude uvedené:
"Zisky a straty spoločníci znášajú v pomere vkladov do ZI spol a po vzájomnej dohode nasledovne: spoločník A ..... 50 %
spoločník B........50 %, pokiaľ valné zhromaždenie nerozhodne inak."
Valika
22.05.06,13:14
Toto aj mne už dlhšie vrta v hlave nepotešil-a si ma ale dakujem veľmi pekne.
ayya
22.05.06,13:51
Toto aj mne už dlhšie vrta v hlave nepotešil-a si ma ale dakujem veľmi pekne.

mne sa tusim zda, ze si citovala iba z casti, ktora hovori o "pravach a povinnostiach spolocnikov". Popozeraj este ine casti: napr. odsek "valne zhromazdenie" - aj tam moze byt upravovane rozdelovanie zisku. Lebo - ak by ste v spolocenskej zmluve nemali o rozdelovani zisku nic viac, mne by sa zdalo, ze by spolocnost vlastne ani nemala moznost nevyplatit ziadne podiely. A teda: musela by kazdy rok zisk okamzite rozdelit a vyplatit spolocnikom... :o
To sa mi nezda pravdepodobne, lebo potom by spolocnost nemala moznost sa rozvijat a zvysovat vlastny majetok (nehovorim iba o ZI) ... este poprezeraj komplexne tu vasu spolocensku zmluvu, ok? :)
KEJKA
22.05.06,14:06
ak nie je upravené v zmluve, ide sa podľa OZ, a tam tá možnosť, že VZ rozhoduje o rozdelení zisko spoločníkom, uvedená je.,....
Čo nie je v spol. zmluve, ale je v OZ, tak je možné. Naopak to ale nefunguje.
ayya
22.05.06,14:14
ak nie je upravené v zmluve, ide sa podľa OZ, a tam tá možnosť, že VZ rozhoduje o rozdelení zisko spoločníkom, uvedená je.,....
Čo nie je v spol. zmluve, ale je v OZ, tak je možné. Naopak to ale nefunguje.

ano, ano ...ocenujem aj nahlas :) treba zvazit aj taku alternativu
Valika
22.05.06,15:16
kde v OZ to nájdem? Vdaka.V Spoloč.zmluve sa mi ešte spomínajú §123 a § 125 ods. 1, citujem "najvyšším orgánom spol. je VZ, do pôsobnosti ktorého patrí výkon činnosti podľa §125 ods.1 Oz."
Valika
22.05.06,15:20
A v Spoloč.zmluve mám aj uvedené, "Ďalšia činnosť valného zhromaždenia vyplýva z ustanovení §§ 125 až 132 Oz. Ak to mám takto uvedené v Spoloč.zmluve mohla by som rozdeliť aj podiely zamestnancom? Dakujem.
Valika
22.05.06,15:23
Ked pozerám Oz. §125 ods.1 b/ čo patrí do pôsobnosti VZ, tak môžem zo zisku dať podiely aj "zamestnancom" ?
ayya
22.05.06,15:40
Ked pozerám Oz. §125 ods.1 b/ čo patrí do pôsobnosti VZ, tak môžem zo zisku dať podiely aj "zamestnancom" ?
este raz to prekontroluj, ci nemas rozdelovanie zisku este niekde inde v spolocenskej zmluve inak specifikovane ... ak nie, tak potom plati, co ti pisala Lidka - ides podla OZ ... teda: nie ty osobne ;) ale valne zhromazdenie a jeho rozhodovanie sa bude riadit citovanymi paragrafmi ... teda: so zapisom rozhodnuti z valneho zhromazdenia a vsetkym, co k tomu patri...
:)
Valika
23.05.06,09:14
Dakujem za usmernenie prajem pekný deň všetkým.
jenny7
09.06.06,13:21
Neviem, či môžem moju otázku mať zaradenú aj tu, hádam to bude dobre.
Prosím Vás o malú radu: na účte 431 po rozdelení zisku mi na tomto účte ostali nejaké haliere presnejšie 0,73. Neviem, kam mám tieto haliere zaúčtovať, aby sa mi tento účet vynuloval. Ďakujem za názory, prajem Vám pekný víkend:o
účtovník 007
09.06.06,13:28
Neviem, či môžem moju otázku mať zaradenú aj tu, hádam to bude dobre.
Prosím Vás o malú radu: na účte 431 po rozdelení zisku mi na tomto účte ostali nejaké haliere presnejšie 0,73. Neviem, kam mám tieto haliere zaúčtovať, aby sa mi tento účet vynuloval. Ďakujem za názory, prajem Vám pekný víkend:o

HV na účte 431-xxx, po konaní VZ preúčtuješ na účet 428-xxx. Ten následne podľa rozhodnutia VZ rozdelíš.
Takže drobáky by Ti mali zostať na účte 428-xxx
Ale ak ich máš na 431 tak postupuj takto:
431-xxx/648-xxx
548-xxx/431-xxx
S takou smiešnou sumou sa nezaťažuj.
liba2
09.06.06,15:54
Neviem, či môžem moju otázku mať zaradenú aj tu, hádam to bude dobre.
Prosím Vás o malú radu: na účte 431 po rozdelení zisku mi na tomto účte ostali nejaké haliere presnejšie 0,73. Neviem, kam mám tieto haliere zaúčtovať, aby sa mi tento účet vynuloval. Ďakujem za názory, prajem Vám pekný víkend:oNikde som sa nedočítala, kam tie haliere možno zaúčtovať. Preto to robím tak, že
a) ak sa dopĺňa o konkrétnu sumu RF, tak tam preúčtujem aj tie haliere;
b) ak sa RF nedopĺňa, tak tie haliere tam preúčtujem s odôvodnením, že ide o halierové vysporiadanie rozdelenia HV.

Dodatočne dopĺňam príspevok:
Aby som to takto mohla zaúčtovať, tak pripravím pre VZ text aj sumy vrátane halierov a ešte spoločníkov upozorním, že sumy musia byť aj v zápisnici aj s halierami.
KEJKA
09.06.06,17:23
Nikde som sa nedočítala, kam tie haliere možno zaúčtovať. Preto to robím tak, že
a) ak sa dopĺňa o konkrétnu sumu RF, tak tam preúčtujem aj tie haliere;
b) ak sa RF nedopĺňa, tak tie haliere tam preúčtujem s odôvodnením, že ide o halierové vysporiadanie rozdelenia HV.
Chyb aje v tom, že VZ rozhoduje o rozdelení zisku v korunách, niekedy dokonca len v tisícoch. Ale výsledok hospodárenia v schvaľovacom konaní na účte 431 vykazuje aj haliere. Takže VZ by malo scháliť HV aj s haliermi, rozdeliť aj s haliermi. Prípadne by uznesenienie VZ malo byť formulované "jemne" všeobecne, ked po určení prídelov a rozdelení, posledná veta by zahrnoval formuláciu "zvyšok bude preúčtovaný na účet nerozdeleného zisku".
Nejaké halieroveé vyrovnanie typu 548, 648 nemá opodstatnenie.
..................
Samozrejme kvôli halierom sa nebude zvolávať mmoriadne VZ :).
Požiadala by som konateľa, aby podpísal Interné oznámenie - príkaz, ktoré by v súlade s uznensení VZ konkretizovalo aj halierovú sumu na účtovnom zápise...
liba2
10.06.06,04:48
Chyb aje v tom, že VZ rozhoduje o rozdelení zisku v korunách, niekedy dokonca len v tisícoch. Ale výsledok hospodárenia v schvaľovacom konaní na účte 431 vykazuje aj haliere. Takže VZ by malo scháliť HV aj s haliermi, rozdeliť aj s haliermi...Pre mňa je jasné, že o HV rozhoduje VZ, preto vždy pripravím sumy aj text tak, aby to schválili s halierami.:)
účtovník 007
10.06.06,13:40
Pre mňa je jasné, že o HV rozhoduje VZ, preto vždy pripravím sumy aj text tak, aby to schválili s halierami.:)

Libuš, HV VZ schváli aj s haliermi, ale ak nemáš možnosť vstúpiť do textu zápisnice, kde sa pojednáva o rozdelení HV...nenarobíš nič. Obvykle sa HV rozdeľuje na celé koruny/u nás/. Mne haliere zostávajú. Riešim to tak, že na účty pošlem sumy nezaokrúhlené na celé SK/nie je to v súlade so zápisnicou/, alebo mi zostanú haliere a tie úplne natvrdo odúčtujem. Viem, že nie je nikde presne vysvetlené ako nakladať s hal. rozdielmi pri rozdelení zisku, ale znovu sa prikláňam k názoru, že ide o nevýznamnú položku./Iba ak by HV bol 1 SK:D To by bolo už niečo iné.0,73 hal by bolo významnou položkou/ Ale to len na odľahčenie, nie že ma ukameňujete.
liba2
10.06.06,15:41
......ale ak nemáš možnosť vstúpiť do textu zápisnice, kde sa pojednáva o rozdelení HV...nenarobíš nič....ukameňujete.
Prikláňam sa k názoru Lidky:

Nejaké halierové vyrovnanie typu 548, 648 nemá opodstatnenie.
...a preto to vždy odporúčam nasmerovať do RF.
Alebo aj toto je riešenie, že dodatočne o tom rozhodne konateľ; lenže zadávateľ otázky chce vedieť účet - kam to zaúčtovať a to konateľ určite nevie :) .

.......Požiadala by som konateľa, aby podpísal Interné oznámenie - príkaz, ktoré by v súlade s uznensení VZ konkretizovalo aj halierovú sumu na účtovnom zápise...
Som však presvedčená, ak účtovníčka "svojvoľne" zaúčtuje haliere tak aby usporiadala zostatok na účte a náležite to odôvodní, nemôže sa to považovať za jej nedostatok.
jenny7
22.06.06,06:10
Konečne som sa dostala na poradu,bola som PN.Ďakujem za všetky vaše príspevky,vyskúšam to dodatočne navrhnúť šéfovi, aby sa haliere dali ešte zahrnúť do zápisnice z VZ, a ak nie, tak by som to presunula do toho RF. S tým sa myslím nič nepokazí, keď to ostane v RF ako hal.vysporiadanie.
Prajem Vám pekný deň, aj keď dnes trošku upršaný, ahojte;)
Natka
12.06.07,13:14
Nadväzujem na staršiu tému ohľadne rozdelenia zisku, či straty. Mám s.r.o., ktorá za rok 2006 vykázala stratu. Dostala som ich účtovníctvo len včera, za rok 2007 majú dva doklady a priznám sa, neviem, ako zaúčtovať stratu. VZ rozdeľuje stratu, alebo aký je teraz postup?
liba2
12.06.07,13:41
Nadväzujem na staršiu tému ohľadne rozdelenia zisku, či straty. Mám s.r.o., ktorá za rok 2006 vykázala stratu. Dostala som ich účtovníctvo len včera, za rok 2007 majú dva doklady a priznám sa, neviem, ako zaúčtovať stratu. VZ rozdeľuje stratu, alebo aký je teraz postup?
VZ zasadne a schváli účtovnú závierku a súčasne rozhodne čo so stratou:
1. buď ju spoločníci uhradia vkladom SKK do firmy,
2. alebo zostane ako neuhradená strata minulých rokov; to je vhodné vtedy, ak sa predpokladá, že za r. 2007 sa dosiahne zisk,
3. alebo - ak je v účtovníctve nerozdelený zisk minulých rokov (2005 a skôr), potom sa môže tento zisk použiť na úhradu straty r.2006,
4. tiež sa môže uhradiť z rezervného fondu.
Na základe zápisnice z VZ zaúčtuješ to čo bolo rozhodnuté.
Jankabel
19.06.07,08:25
Prepáčte, neviem či správne zaraďujem moju otázku:
Sme s.r.o., za rok 2006 sme vykázali zisk, časť z neho si spoločníci na VZ /18.6.07/ rozhodli rozdeliť. Ale - v máji 2007 jeden spoločník predal svoj podiel inému /cudziemu/,ten sa stal spol. a je zapísaný v OR od mája 07. Chcem sa opýtať - ktorému spoločníkovi prináleží podiel na zisku z roku 2006? Zdá sa mi spravodlivejšie, že ten pôvodný, keďže ten nový sa v minulom roku o nič nepričinil. Vrelá vďaka za odpoveď..
liba2
19.06.07,08:28
uvažuješ správne
Natka
21.06.07,06:46
VZ zasadne a schváli účtovnú závierku a súčasne rozhodne čo so stratou:
1. buď ju spoločníci uhradia vkladom SKK do firmy,
2. alebo zostane ako neuhradená strata minulých rokov; to je vhodné vtedy, ak sa predpokladá, že za r. 2007 sa dosiahne zisk,
3. alebo - ak je v účtovníctve nerozdelený zisk minulých rokov (2005 a skôr), potom sa môže tento zisk použiť na úhradu straty r.2006,
4. tiež sa môže uhradiť z rezervného fondu.
Na základe zápisnice z VZ zaúčtuješ to čo bolo rozhodnuté.To je spoločnosť, ktorá bola založená v júli 2006 a momentálne nevyvíjajú podnikateľskú činnosť, akurát, že im len podávam každomesačne daň.priznanie DPH - nulové. Skôr by som sa priklonila na tvoj druhý bod a zaujímal by ma postup účtovania, ak môžem poprosiť.
liba2
21.06.07,09:19
O rozdelení výsledku hospodárenia, t.j. rozdelení zisku alebo o úhrade straty, vždy rozhoduje valné zhromaždenie. Účtuješ až na základe zápisnice z VZ. V tvojom prípade prevod na účet neuhradenej straty minulých rokov zaúčtuješ: 429/431. :)
jenny7
06.02.08,14:31
Ahojte, tento rok nám vychádza, že budeme mať zisk. Uzávierku nemám ešte hotovú, šéf by chcel vyplatiť zálohu zo zisku, môže sa takto predčasne vybrať určitá časť zo zisku, aj keď nie sú ešte urobené uzávierky, a ako by som to mala zaúčtovať?? ešte som sa s tým nestretla, tak neviem, ako by sa to dalo...prosím, poradí mi niekto??ďakujem za názory.
Zoltán Kovács
06.02.08,14:41
Ahojte, tento rok nám vychádza, že budeme mať zisk. Uzávierku nemám ešte hotovú, šéf by chcel vyplatiť zálohu zo zisku, môže sa takto predčasne vybrať určitá časť zo zisku, aj keď nie sú ešte urobené uzávierky, a ako by som to mala zaúčtovať?? ešte som sa s tým nestretla, tak neviem, ako by sa to dalo...prosím, poradí mi niekto??ďakujem za názory.

Záloha na podiel zo zisku sa nesmie vyplácať.

Obchodný zákonník

§ 123

(1) Spoločníci majú nárok na podiel zo zisku v pomere zodpovedajúcom ich splateným vkladom, ak spoločenská zmluva neurčuje inak.

(2) Spoločnosť môže vyplácať podiely na zisku len pri splnení podmienok podľa § 179 ods. 3 a 4. Spoločnosť nesmie vyplácať najmä úroky z vkladov do spoločnosti a preddavky na podiely na zisku.
redie
07.02.08,13:01
otazocka

firma dosiahne v roku 2007 zisk. ten sa zauctuje do uctovnictva roku 2007 na 431.
ked bude valne zhromazdenie v 2008, tak sa tento zisk rozdeli na nerozdeleny zisk min. rokov a rezervny fond (421), ovsem bude to uctovane uz v uctovnom roku 2008.

spavne?

musi sro vytvarat rezervny fond zo zakona?

dakujem.
Zoltán Kovács
07.02.08,13:02
otazocka

firma dosiahne v roku 2007 zisk. ten sa zauctuje do uctovnictva roku 2007.
ked bude valne zhromazdenie v 2008, tak sa tento zisk rozdeli na nerozdeleny zisk min. rokov a rezervny fond, ovsem bude to uctovane uz v uctovnom roku 2008.

spavne?

musi sro vytvarat rezervny fond zo zakona?

dakujem.

Účtované v r. 2008. RF áno zo zákona
Vikt
14.02.08,09:29
... a co so ziskom za rok 2000????
Vtedy sa este podiely na zisku zdanovali. V ucto evidujeme zostatky na uctoch 364 /zisk na vyplatenie/ a 341 /dan z podielu na zisku/ k 31.12.2007. V roku 2008 si chcu spolocnici vyplatit aj tento zisk. V den vyplatenia sa zaplati DU aj dan z podielu na zisku? Existuje vobec este taka dan a je povinnost tuto dan este zaplatit, ked sa vyplaca podiel v r.2008?
dakujem
ingi
14.02.08,09:40
... a co so ziskom za rok 2000????
Vtedy sa este podiely na zisku zdanovali. V ucto evidujeme zostatky na uctoch 364 /zisk na vyplatenie/ a 341 /dan z podielu na zisku/ k 31.12.2007. V roku 2008 si chcu spolocnici vyplatit aj tento zisk. V den vyplatenia sa zaplati DU aj dan z podielu na zisku? Existuje vobec este taka dan a je povinnost tuto dan este zaplatit, ked sa vyplaca podiel v r.2008?
dakujem

Takýto zisk sa vyplatí v brutto výške a spoločníci si ho zdania až v daňovom priznaní za rok 2008 ako ostatný príjem.
Johanka
14.02.08,09:47
Súhlasím s ingi, len položím doplňujúcu otázku - komu sa podiel na zisku vypláca ?
V zmysle ustanovenia § 52 ods.24 Zákona o dani z príjmov, musíme rozlišovať daňovníkov s trvalým pobytom alebo sídlom v SR alebo mimo SR ;).
Vikt
14.02.08,11:21
Dobre tak spolocnik si to zdani v DP za rok 2008, ale ako potom mam zuctovat zostatky na uctoch 364 a 341? Preuctujem 341 na ucet 364?
Podiel sa vyplaca spolocnikom s trvalym pobytom v SR.
ingi
14.02.08,11:53
Dobre tak spolocnik si to zdani v DP za rok 2008, ale ako potom mam zuctovat zostatky na uctoch 364 a 341? Preuctujem 341 na ucet 364?
Podiel sa vyplaca spolocnikom s trvalym pobytom v SR.

Áno preúčtuješ 341/364.
Ešte poznámočka: Podľa mňa mala byť táto zrážková daň na účte 342. ;)
ingi
14.02.08,12:14
Áno preúčtuješ 341/364.
Ešte poznámočka: Podľa mňa mala byť táto zrážková daň na účte 342. ;)

Ešte nerozumiem, prečo ste sumu zrážkovej dane (15% tuším ;)) celé roky nechávali na účte 341. Predpokladám, že ste chceli pôvodne zisk rozdeliť, ale keď k rozdeleniu nedošlo a hlavne po účinnosti nového ZoDP už nebol dôvod deklarovať takýto záväzok voči ŠR.
heluška
14.02.08,13:12
Ja mám dotaz ohľadom rozdelenia zisku za rok 2007, soločníci si chcú časť rozdeliť a časť nechať vraj na nejaké budúce investície, ja rozmýšľam ako to po valnom zhromaždení naúčtujem, to rozdelenie spoločníkom viem 431/ 364 a tú sumu na investície dám kam? Našla som, nejaké účty ostatné fondy 427, tak neviem či sem, ale čo potom keď sa uskutoční nákup - potom ako to dostanem z tohto účtu 427- nejako som sa s týmto zamotala. Však nákup účtujem riadne buď z 211 alebo 221, tak prosím niekoho skúsenejšieho o radu. Ďakujem
ingi
14.02.08,13:53
Ja mám dotaz ohľadom rozdelenia zisku za rok 2007, soločníci si chcú časť rozdeliť a časť nechať vraj na nejaké budúce investície, ja rozmýšľam ako to po valnom zhromaždení naúčtujem, to rozdelenie spoločníkom viem 431/ 364 a tú sumu na investície dám kam? Našla som, nejaké účty ostatné fondy 427, tak neviem či sem, ale čo potom keď sa uskutoční nákup - potom ako to dostanem z tohto účtu 427- nejako som sa s týmto zamotala. Však nákup účtujem riadne buď z 211 alebo 221, tak prosím niekoho skúsenejšieho o radu. Ďakujem

Môže to byť 427.A, vytvorený fond bude slúžiť ako zdroj krytia na plánovaný nákup napr. DHM (pri nákupe fondom nehýbeš).
Ak bude potrebné, môže sa neskôr na základe rozhodnutia VZ zrušiť, preúčtovať (napr. na 364), príp. použiť na krytie straty.
heluška
14.02.08,14:06
Vrelá vďaka, pochopila som to.
Vikt
15.02.08,07:19
Ešte nerozumiem, prečo ste sumu zrážkovej dane (15% tuším ;)) celé roky nechávali na účte 341. Predpokladám, že ste chceli pôvodne zisk rozdeliť, ale keď k rozdeleniu nedošlo a hlavne po účinnosti nového ZoDP už nebol dôvod deklarovať takýto záväzok voči ŠR.

Val.zhromazdenie rozhodlo, ze cely zisk rozdeli spolocnikom podla vysky ich podielov. Uctovnicka to rozuctovala - zo sumy, kt. patrila spolocnikom vypocitala dan z podielu na zisku, kt. zauctovala na 341. Zvysnu cast na ucet 364.
Vraj to vtedy fungovalo tak, ze ked sa tie podiely vyplatili, tak firma by zaplatila tu dan DU a zvysnu sumu uz spolocnikom.A kedze neboli peniaze na vyplatenie tych sum, tak to ostalo z ucto az do dnesneho dna tak.
liba2
15.02.08,09:34
Val.zhromazdenie rozhodlo, ze cely zisk rozdeli spolocnikom podla vysky ich podielov. Uctovnicka to rozuctovala - zo sumy, kt. patrila spolocnikom vypocitala dan z podielu na zisku, kt. zauctovala na 341. Zvysnu cast na ucet 364.
Vraj to vtedy fungovalo tak, ze ked sa tie podiely vyplatili, tak firma by zaplatila tu dan DU a zvysnu sumu uz spolocnikom.A kedze neboli peniaze na vyplatenie tych sum, tak to ostalo z ucto az do dnesneho dna tak.
Áno, podiel na zisku za predchádzajúce roky naposledy za r. 2003 podliehal zdaneniu. Ale toto zdanenie v prípade výplaty mal urobiť spoločník podaním daňového priznania (nie s.r.o.). Preto treba urobiť opravu účtovania o dani 341/364. A aj v súčasnosti vyplatený podiel za r. 2000 zdaní spoločník sám podaním DP (daň 19%).
Majka
17.02.08,20:44
prosim Vas ake mate skusenosti z praxe,ked sa rozdeli HV, je len jeden konatel, je to zisk za r.2007,zdanit to uz nemusi ked to bude jeho prijem ale aky to ma dopad na zdravot.poistenie? jedna sa sumu asi o 900tis.
Petra29
17.02.08,20:51
podiel na zisku nemá vplyv na ZP
Majka
17.02.08,20:55
dakujem,prave som to citala, ale nechapem preco minuly rok moj znamy konatel ten prijem zo zisku zapocital v roc. zuctovani zdravot. poistenia.
Petra29
17.02.08,20:56
možno to bol príjem - odmena za výkon funkcie konateľa??ten vstupuje do VZ pre ZP
KEJKA
17.02.08,20:57
možno konateľ nebol spoločník.........
Majka
17.02.08,21:04
1/ KONATEL+SPOLOCNIK nemusi
2/ KONATEL ano?
Majka
17.02.08,21:05
možno to bol príjem - odmena za výkon funkcie konateľa??ten vstupuje do VZ pre ZP

bol to rozdeleny zisk z. r. 2006 - vyplatene dividendy clenovi a.s.
liba2
17.02.08,21:10
prosim Vas ake mate skusenosti z praxe,ked sa rozdeli HV, je len jeden konatel, je to zisk za r.2007,zdanit to uz nemusi ked to bude jeho prijem ale aky to ma dopad na zdravot.poistenie? jedna sa sumu asi o 900tis.
žiadny. podiel na zisku si vypláca ako spoločník, odvody poistného neplatí žiadne.
Majka
17.02.08,21:11
dakujem vam za upresnenie,prajem prij.vecer :)
liba2
17.02.08,21:11
dakujem,prave som to citala, ale nechapem preco minuly rok moj znamy konatel ten prijem zo zisku zapocital v roc. zuctovani zdravot. poistenia.... treba sa ho spýtať :)
Majka
17.02.08,21:12
... treba sa ho spýtať :)
hm ani on nevie :)
Petra29
17.02.08,21:13
možno konateľ nebol spoločník.........
Nerozumiem, ved predsa podiely na zisku spoločníkov ani konateľov /nemusí to byť súčasne/ nevstupujú do VZ ZP. Ak by islo o zamestnancov,bez účasti na ZI al.bez účasti v orgánoch.
danielv
22.02.08,18:07
hm ani on nevie :)

Poraď mu, aby podal opravné zúčtovanie, možno sa dostane pod odvodový strop, niečo mu vrátia a on Ti z toho vyplatí "nálezné"... ;)

A ak z toho náhodou zaplatil aj daň z príjmu FO, budeš mať uňho naozaj veľké očko. :)
dkleinova
05.03.08,11:34
Dobrý deň,
mám tu taký problém s účtami 421, 428, 429 a 431...
Tweety
05.03.08,11:36
Dobrý deň,
mám tu taký problém s účtami 421, 428, 429 a 431...A aký taký?
dkleinova
05.03.08,11:44
Prajem pekný deň,
mám tu problém s účtami 421, 428, 429 a 431...
( naša spoločnosť bola vytvorená zo zákona, neplatíme ako PO ani DPH ani dan z prijmov PO )

účet 421 rezervný fond - nikdy sme ho netvorili..neviem či je to správne..rokmi sme dosahovali aj zisk aj stratu a nikdy nikto neriešil rezervný fond..je to chyba?

na účte 428 zisk mám zostatok prenášaný z minulých rokov cez 4 milióny...
na účte 429 mám tiež zostatok z minulých rokov 605 tisíc..
a na účte 431 mám zostatok z min. rokov cez 3 milióny...

síce sa každý rok v januári účtovalo na účte 431 zisk al. strata a to 431/429 a 428/431, ale stále sa prenášal zostatok cez 3 milióny..

viete mi niekto poradiť, ako tieto účty poriešiť?? nikdy som to v praxi nerobila ako účtovníčka.. a prosím, poraďte mi niekto, tlačí na mňa uzávierka :(
dkleinova
05.03.08,11:47
a keď som presne počítala tie sumy účtov...tak zostatky účtu 428 mínus zostatok účtu 429 sa rovná zostatku účtu 431..ak to nejak pomôže..
dkleinova
05.03.08,11:56
zvláštne mi to odosiela príspevky...tak to napíšem ešte raz..keď som počitala sumy na účtoch, tak mi vyslo, že zostatok účtu 428 mínus zostatok účtu 429 sa rovná zostatku účtu 431..
dkleinova
05.03.08,12:45
prosiiim, skúste mi niekto poradiť..
liba2
05.03.08,12:59
To účtuješ s.r.o. ? alebo nejaký iný podnikateľský subjekt ?
dkleinova
05.03.08,13:11
To účtuješ s.r.o. ? alebo nejaký iný podnikateľský subjekt ?
my sme špeciálny tým, že nás zriadil zákon.. nemáme rozpočet, nie sme ani s. r. o. ani k. s. ani nič podobné..
liba2
05.03.08,13:15
my sme špeciálny tým, že nás zriadil zákon.. nemáme rozpočet, nie sme ani s. r. o. ani k. s. ani nič podobné..
... a podľa ktorých Postupov účtovania účtuješ ? čím sa riadiš v účtovníctve ? okrem zákona o účt. ?
dkleinova
05.03.08,13:18
... a podľa ktorých Postupov účtovania účtuješ ? čím sa riadiš v účtovníctve ? okrem zákona o účt. ?
no, keďže to nemáme špeciálne určené a neviem, či je špeciálne účtovníctvo pre "komory", tak účtujem ako moje predchodkyne v PU pre podnikateľov...
liba2
05.03.08,13:27
no, keďže to nemáme špeciálne určené a neviem, či je špeciálne účtovníctvo pre "komory", tak účtujem ako moje predchodkyne v PU pre podnikateľov...Skôr než začneš účtovať, musíš poznať aj právnu formu organizácie, malo by to byť uvedené v tom zákone, na základe ktorého vznikla.
Kto je štatutárny orgán? asi predseda?
Podľa toho treba zvoliť príslušné Postupy účtovania... asi v tom je prameň problémov...
liba2
05.03.08,13:29
Určite máte aj právnika, tak sa ho spýtaj, mal by to vedieť...
Ešte ma súkromne zaujíma, si tam jediná účtovníčka , teda robíš celú účtovnú problematiku sama ? nemáš s kým konzultovať ?
liba2
05.03.08,13:31
Na svoju činnosť si musíte zarobiť ? alebo dostávate príspevky, dotácie ? alebo aj zarobiť aj dotácie?
dkleinova
05.03.08,13:31
Skôr než začneš účtovať, musíš poznať aj právnu formu organizácie, malo by to byť uvedené v tom zákone, na základe ktorého vznikla.
Kto je štatutárny orgán? asi predseda?
Podľa toho treba zvoliť príslušné Postupy účtovania... asi v tom je prameň problémov...
no, som tu len tri mesiace... ale viem, že máme predsedu, podpredsedu a predstavenstvo...
dkleinova
05.03.08,13:33
Určite máte aj právnika, tak sa ho spýtaj, mal by to vedieť...
Ešte ma súkromne zaujíma, si tam jediná účtovníčka , teda robíš celú účtovnú problematiku sama ? nemáš s kým konzultovať ?
nemáme právnika a áno, som tu jediná účtovníčka...naše účtovníctvo je bráné ako taká "jednoduchá záležitosť" doteraz to robili dievčatá, ktoré nemali o moc viac skúseností v obore, než ja..
dkleinova
05.03.08,13:35
Na svoju činnosť si musíte zarobiť ? alebo dostávate príspevky, dotácie ? alebo aj zarobiť aj dotácie?
na svoju činnosť si "zarábame" tým, že poskytujeme služby verejnosti a nemáme konkurenciu..a dotácie od štátu nedostávame žiadne...vačšinou platí, že čo si zarobíme nám stačí na pokrytie nákladov bežného obdobia..aj keď ako som písala vyššie, vyskytli sa aj straty...a s tým zúčtovaním mám problém... dievčatá predomnou účtovali len hospodársky výsledok so ziskom al. stratou...a hromadí sa to tu..
liba2
05.03.08,13:54
Keď už pracuješ podľa Postupov pre podnikateľské subjekty, mala by si preúčtovať dosiahnutý zisk na 428 na úhradu straty ktorá je zaúčtovaná na 429. Lenže tento krok môžeš urobiť, len ak to predstavenstvo schváli, až keď schváli účtovnú závierku a súčasne by malo schváliť aj tento prevod. Môj názor je, že toto by si nemala riešiť sama. Treba aby o tom niekto rozhodol.
Pravdepodobne si zostavujete každý rok nejaký rozpočet alebo finančný plán, a tento by mal byť vyrovnaný, to znamená že výdavky môžu byť len do výšky príjmov, teda náklady len do výšky výnosov. Vyššie výdavky môžu byť len ak vám z predchádzajúceho roka zostali nejaké nevyčerpané príjmy.
dkleinova
05.03.08,14:01
Keď už pracuješ podľa Postupov pre podnikateľské subjekty, mala by si preúčtovať dosiahnutý zisk na 428 na úhradu straty ktorá je zaúčtovaná na 429. Lenže tento krok môžeš urobiť, len ak to predstavenstvo schváli, až keď schváli účtovnú závierku a súčasne by malo schváliť aj tento prevod. Môj názor je, že toto by si nemala riešiť sama. Treba aby o tom niekto rozhodol.
Pravdepodobne si zostavujete každý rok nejaký rozpočet alebo finančný plán, a tento by mal byť vyrovnaný, to znamená že výdavky môžu byť len do výšky príjmov, teda náklady len do výšky výnosov. Vyššie výdavky môžu byť len ak vám z predchádzajúceho roka zostali nejaké nevyčerpané príjmy.
neviem o tom, že by sme zostavovali finančný plán a museli sa ho držať.. a ako si myslela to účtovanie? už mi to nejak nemyslí dnes..za rok 2007 mi vychádza zisk asi 8 tisíc korún.. to zaúčtujem v januári po schválení na 431/428 nie? a čo s tými zostatkami z minulých rokov?
liba2
05.03.08,14:11
Keď už pracuješ podľa Postupov pre podnikateľské subjekty, mala by si preúčtovať dosiahnutý zisk na 428 na úhradu straty ktorá je zaúčtovaná na 429. Lenže tento krok môžeš urobiť, len ak to predstavenstvo schváli, až keď schváli účtovnú závierku a súčasne by malo schváliť aj tento prevod. Môj názor je, že toto by si nemala riešiť sama. Treba aby o tom niekto rozhodol.Na účte 428 na DAL máš nejakú sumu, myslím konečnú, nie len za rok 2007. Je to nerozdelený zisk minulých rokov.
Súčasne máš na účte 429 na MD neuhradenú stratu minulých rokov.
Tak ten dosiahnutý zisk použiješ na úhradu straty: 428 / 429 , potom ti zostane len jedno alebo druhé, len zisk alebo strata, teda nebudeš "tlačiť" do ďalších rokov zostatky na obidvoch účtoch.
Ale bez schválenia predstavenstva to nerob, daj im to schváliť.
dkleinova
05.03.08,14:21
Na účte 428 na DAL máš nejakú sumu, myslím konečnú, nie len za rok 2007. Je to nerozdelený zisk minulých rokov.
Súčasne máš na účte 429 na MD neuhradenú stratu minulých rokov.
Tak ten dosiahnutý zisk použiješ na úhradu straty: 428 / 429 , potom ti zostane len jedno alebo druhé, len zisk alebo strata, teda nebudeš "tlačiť" do ďalších rokov zostatky na obidvoch účtoch.
Ale bez schválenia predstavenstva to nerob, daj im to schváliť.
ale oni tomu vobec nerozumejú..:) mám na to spraviť nejaké tlačivo?? a dať to podpísať predsedovi predstavenstva? ďakujem veľmi pekne za pomoc :)

a ešte mám niečo porobiť s tým zostatkom, čo mám na 431? je tam cez 3 milóny..
liba2
05.03.08,14:30
Dúfam, že účtovnú závierku predkladáš na schválenie a že je o tom aj písomný dokument, teda nejaký záznam, na názve a forme nezáleší, dôležitý bude obsah. Súčasťou toho schvaľovania by malo byť aj konštatovanie, že sa dosiahol zisk - alebo strata (opäť 1 veta v zázname). A súčasne by tam mala byť veta o preúčtovaní medzi nerozdeleným ziskom a neuhradenou statou - ako som ti už písala. Žiadne tlačivo na to nie je, je to len "slohové cvičenie".
Keď tomu žiadny z kompetentných nerozumie, tak im ten text priprav, aby sa dostal do zápisnice.
Stále si však myslím, že treba pracovať podľa iných Postupov (nie pre podnikateľov) a v nich táto problematika bude upravená trochu inak; ale to až od roku 2008....
liba2
05.03.08,14:32
Ak je táto komora zapísaná v obchodnom registri (obávam sa však že nie), tak na výpise je uvedená aj právna forma, odtiaľ sa to tiež dá zistiť.
dkleinova
05.03.08,14:39
Ak je táto komora zapísaná v obchodnom registri (obávam sa však že nie), tak na výpise je uvedená aj právna forma, odtiaľ sa to tiež dá zistiť.
nie, nie sme v OR..a ďakujem moc za pomoc, som Ti naozaj vďačná! a pokúsim sa teda nejak zbúchať ten dokument..a závierku predkladáme dozornej rade vraj..
liba2
05.03.08,14:42
nie, nie sme v OR..a ďakujem moc za pomoc, som Ti naozaj vďačná! a pokúsim sa teda nejak zbúchať ten dokument..a závierku predkladáme dozornej rade vraj..No ale tak mi prišla otázka: a kto ju predkladá ? veď si odpovedala, že účto robíš sama, teda by si mala vedieť aj komu predkladáš účt. závierku.... Alebo si ešte tam tak krátko, že ešte sa ti nedostali všetky informácie.... :)
dkleinova
05.03.08,16:34
no, predpokladam, že všetky dokumenty predložím tej dozornej rade... a s tym zostatkom na účte HV mi nevieš poradiť, čo spraviť? lebo neviem, či nemá byť ten účet nulový náhodou ku koncu obdobia..hm?
dkleinova
05.03.08,16:43
Dúfam, že účtovnú závierku predkladáš na schválenie a že je o tom aj písomný dokument, teda nejaký záznam, na názve a forme nezáleší, dôležitý bude obsah. Súčasťou toho schvaľovania by malo byť aj konštatovanie, že sa dosiahol zisk - alebo strata (opäť 1 veta v zázname). A súčasne by tam mala byť veta o preúčtovaní medzi nerozdeleným ziskom a neuhradenou statou - ako som ti už písala. Žiadne tlačivo na to nie je, je to len "slohové cvičenie".
Keď tomu žiadny z kompetentných nerozumie, tak im ten text priprav, aby sa dostal do zápisnice.
Stále si však myslím, že treba pracovať podľa iných Postupov (nie pre podnikateľov) a v nich táto problematika bude upravená trochu inak; ale to až od roku 2008....

ja nepozám žiadne postupy účtovania pre komory zriadené štátom..:(
liba2
06.03.08,03:02
ja nepozám žiadne postupy účtovania pre komory zriadené štátom..:(ani ja :D ani som to takto neuviedla, také postupy neexistujú.
liba2
06.03.08,03:11
no, predpokladam, že všetky dokumenty predložím tej dozornej rade... a s tym zostatkom na účte HV mi nevieš poradiť, čo spraviť? lebo neviem, či nemá byť ten účet nulový náhodou ku koncu obdobia..hm?
Keď si sa rozhodla účtovať podľa Postupov pre podnikateľov, tak som ti vybrala príslušné ustanovenie. Postupy sú medzi zákonmi, tak si ich vytlač a najskôr hľadaj v nich riešenie, potom detaily doladíme na porade :):

§7 Postupov...:
(4) Stav účtu 431 - Výsledok hospodárenia v schvaľovaní sa účtuje
a) podľa rozhodnutia príslušného orgánu účtovnej jednotky, ak ide o účtovný zisk, zaúčtovaním v prospech príslušných účtov účtovej skupiny 41 – Základné imanie a kapitálové fondy, 42 - Fondy tvorené zo zisku a prevedené výsledky hospodárenia a v prospech účtu 364 - Záväzky voči spoločníkom a členom pri rozdeľovaní zisku, alebo v prospech ďalších účtov v súlade s osobitnými predpismi alebo na základe rozhodnutia príslušného orgánu; ak príslušný orgán účtovnej jednotky do konca účtovného obdobia nerozhodol o rozdelení zisku, možno tento zisk alebo jeho časť účtovať na účte 428 – Nerozdelený zisk minulých rokov,
b) podľa rozhodnutia príslušného orgánu účtovnej jednotky, ak ide o účtovnú stratu, zaúčtovaním na ťarchu príslušných účtov účtovej skupiny 41 – Základné imanie a kapitálové fondy, 42 - Fondy tvorené zo zisku a prevedené výsledky hospodárenia a na ťarchu účtu 354 - Pohľadávky voči spoločníkom a členom pri úhrade straty alebo na ťarchu ďalších účtov na základe rozhodnutia príslušného orgánu; ak príslušný orgán účtovnej jednotky do konca účtovného obdobia nerozhodol o vyrovnaní straty, možno túto stratu alebo jej časť účtovať na účte 429 – Neuhradená strata minulých rokov,
c) v účtovných jednotkách, ktorými sú fyzické osoby – podnikatelia, účtovnými zápismi v prospech alebo na ťarchu účtu 491 – Vlastné imanie fyzickej osoby – podnikateľa.
dkleinova
06.03.08,06:43
takže keďže oni nikdy o ničom nerozhodli, zostatky sa každým rokom previedli na účet zisku a straty..ale moc tomu nerozumiem, čo tu konkrétne mám..lebo mám nejaký HV a ten účtujem napr. na 431/428.. takže mám 3 milióny na oboch účtoch..na účte 428 mi zostatok zostáva do ďalšieho obdobia..a na účte 431 tiež..ale teraz, keď zúčtujem 428 a 429, suma na 428 sa mi zníži..mám aj nejak zúčtovať účet 431, aby sa mi tam suma znížila, či nie? čo som pozerala, tak som nikde nenašla, čo sa robí pri tomto špecifickom probléme s účtom 431..preto sa pýtam..:(
liba2
06.03.08,07:19
Prečítala som si niektoré zákony o zriadení niektorých komôr. Z toho mi vyplýva, že komora hospodári len s tými prostriedkami ktoré si zarobí. Presnejšie: „hospodári so svojim majetkom a výdavky komory na zabezpečenie jej činnosti sa hradia z jej príjmov“. Z toho mi vychádza, že by si mala mať vždy zostatok na účte 428.
V r. 2008 máš výsledok hospodárenia za r.2007 na účte 431, uviedla si, že je to zisk. Teda po schválení účtovnej závierky preúčtuješ 431/428. Tam to zostane.
liba2
06.03.08,07:24
Na účte 428 na DAL máš nejakú sumu, myslím konečnú, nie len za rok 2007. Je to nerozdelený zisk minulých rokov.
Súčasne máš na účte 429 na MD neuhradenú stratu minulých rokov.
Tak ten dosiahnutý zisk použiješ na úhradu straty: 428 / 429 , potom ti zostane len jedno alebo druhé, len zisk alebo strata, teda nebudeš "tlačiť" do ďalších rokov zostatky na obidvoch účtoch.
Ale bez schválenia predstavenstva to nerob, daj im to schváliť.
Urob ešte toto preúčtovanie, mala by si mať sumu na účte 429 menšiu ako na účte 428. Teda strata by mala byť nižšia ako zisk. Teda účtovať budeš sumu, ktorá je nižšia , teda sumu straty.
dkleinova
06.03.08,07:51
Urob ešte toto preúčtovanie, mala by si mať sumu na účte 429 menšiu ako na účte 428. Teda strata by mala byť nižšia ako zisk. Teda účtovať budeš sumu, ktorá je nižšia , teda sumu straty.
dobre, to som pochopila..takže budem mať v účtovníctve buď účet zisku alebo straty, nie obidva naraz...a s účtom 431 teda nemám robiť nič viac, aj keď je tam zostatok cez 3 milióny z min. rokov???
liba2
06.03.08,07:55
dobre, to som pochopila..takže budem mať v účtovníctve buď účet zisku alebo straty, nie obidva naraz...a s účtom 431 teda nemám robiť nič viac, aj keď je tam zostatok cez 3 milióny z min. rokov???... a po zaúčtovaní toho prevodu medzi účtami 428 a 429 ti nezostáva na niektorom z nich 3 mil ?
dkleinova
06.03.08,08:01
... a po zaúčtovaní toho prevodu medzi účtami 428 a 429 ti nezostáva na niektorom z nich 3 mil ?
áno, zostatok 428 je rovnaký ako zostatok 431..to tak mám nechať predpokladám... a v ďalšom roku sa k tomu len pričíta ďalší zostatok? alebo to medzitým mám nejak zúčtovať..?
liba2
06.03.08,08:07
áno, zostatok 428 je rovnaký ako zostatok 431..to tak mám nechať predpokladám... a v ďalšom roku sa k tomu len pričíta ďalší zostatok? alebo to medzitým mám nejak zúčtovať..?to znamená, že ešte urobíš preúčtovanie medzi účtami 431 a 428 tak, aby ti na 431 zostal len HV za r. 2007 zvyšok daj preč. Ten HV za r. 2007 preúčtuješ až po schválení závierky.
dkleinova
06.03.08,08:13
to znamená, že ešte urobíš preúčtovanie medzi účtami 431 a 428 tak, aby ti na 431 zostal len HV za r. 2007 zvyšok daj preč. Ten HV za r. 2007 preúčtuješ až po schválení závierky.
nechápem :( kam preč mám dať ten zostatok?

urobím:
428/429 600 000sk

431/428 zisk za r. 2007 8 000sk

?? zúčtovanie 428/431 3 mil?, aby mi na 431 zostalo len 8 tisíc?
liba2
06.03.08,08:24
áno, zostatok 428 je rovnaký ako zostatok 431..to tak mám nechať predpokladám... a v ďalšom roku sa k tomu len pričíta ďalší zostatok? alebo to medzitým mám nejak zúčtovať..?Tu uvádzaš, že na účte 428 je taká istá suma ako na 431. Z toho predpokladám, že na účte 431 je strata. Keď ju preúčtuješ na 428, mal by sa účet 428 vynulovať - nie?
Ber do úvahy, že ja tvoje účto nevidím, reagujem len na to čo mi uvedieš :).
Pritom predpokladám, že si ešte neúčtovala HV za r. 2007, že je ešte stále na účte 431 a mal by tam byť do schválenia účt. závierky. Tak neviem ti povedať presnú sumu ktorú máš preúčtovať z účtu 431, tú si musíš vyrátať. Ale t.č. by mal byť na 431 HV za r. 2007. Tak skús to pozrieť a zaúčtovať.
dkleinova
06.03.08,08:41
Tu uvádzaš, že na účte 428 je taká istá suma ako na 431. Z toho predpokladám, že na účte 431 je strata. Keď ju preúčtuješ na 428, mal by sa účet 428 vynulovať - nie?
Ber do úvahy, že ja tvoje účto nevidím, reagujem len na to čo mi uvedieš :).
Pritom predpokladám, že si ešte neúčtovala HV za r. 2007, že je ešte stále na účte 431 a mal by tam byť do schválenia účt. závierky. Tak neviem ti povedať presnú sumu ktorú máš preúčtovať z účtu 431, tú si musíš vyrátať. Ale t.č. by mal byť na 431 HV za r. 2007. Tak skús to pozrieť a zaúčtovať.
máš pravdu, je to strata...tým pádom mám na strane MD 431 3 mil a na strane Dal 428 3 mil. a keď to zúčtujem, tak na 431 budem mať nulu, (kým nezaúčtujem zisk 2007) a na 428 budem mať tiež nulu...tak si to myslela?
ale tým pádom zúčtujem zisk, ktorý som v účtovníctve viedla a už ho viesť nebudem..budú všade nuly..jedine, že by si to myslela tak, že zúčtujem stratu, ktorú som mala v minulých rokov a budem nulová aj na účte zisku aj na účte HV..
liba2
06.03.08,08:54
máš pravdu, je to strata...tým pádom mám na strane MD 431 3 mil a na strane Dal 428 3 mil. a keď to zúčtujem, tak na 431 budem mať nulu, (kým nezaúčtujem zisk 2007) a na 428 budem mať tiež nulu...tak si to myslela?
ale tým pádom zúčtujem zisk, ktorý som v účtovníctve viedla a už ho viesť nebudem..budú všade nuly..jedine, že by si to myslela tak, že zúčtujem stratu, ktorú som mala v minulých rokov a budem nulová aj na účte zisku aj na účte HV..Tomuto zvýraznenému zase ja nerozumiem... ešte stále máš nejaký zostatok na 429 ? aj po preúčtovaní s účtom 428 ? o čom sme hovorili predtým ?

Ak toto (citácia) platí aj pre vašu komoru (a ja myslím že áno), tak komora nemôže mať vyššie výdavky ako má príjmy! Je to to isté ako s tvojou peňaženkou, nemôžeš urobiť nákup za viac peňazí ako máš v peňaženke.
No a v účtovníctve komory sa to prejaví na účte 428. Každý rok by správne mohol byť zostatok len na tomto účte. Znamená to, že sa neminulo všetko čo sa zarobilo. Ale môže sa stať, že v niektorom roku sa predsa minie viac - ale nie viac ako je na účte 428 z predchádzajúceho roka.


„hospodári so svojim majetkom a výdavky komory na zabezpečenie jej činnosti sa hradia z jej príjmov“. Z toho mi vychádza, že by si mala mať vždy zostatok na účte 428.
dkleinova
06.03.08,09:06
Tu uvádzaš, že na účte 428 je taká istá suma ako na 431. Z toho predpokladám, že na účte 431 je strata. Keď ju preúčtuješ na 428, mal by sa účet 428 vynulovať - nie?

- tu si písala, že ten účet 428 by sa mi mal vynulovať..a tak sa aj stalo..všetky účty 431, 428 aj 429 mám nulové..
liba2
06.03.08,09:07
Tu uvádzaš, že na účte 428 je taká istá suma ako na 431. Z toho predpokladám, že na účte 431 je strata. Keď ju preúčtuješ na 428, mal by sa účet 428 vynulovať - nie?

- tu si písala, že ten účet 428 by sa mi mal vynulovať..a tak sa aj stalo..všetky účty 431, 428 aj 429 mám nulové..No výborne, to je predpokladám správne, lebo komora by mala mať "vyrovnané" hospodárenie. Koľko zarobila, toľko minula. o.k.
dkleinova
06.03.08,09:08
a k tomu, čo si zvýraznila, si písala, že zostatok, ktorý mám na 431 je vlastne strata, ktorú mám zúčtovať s 428, aby sa mi tie tri mil. vynulovali...či som to pochopila zle?
liba2
06.03.08,09:14
a k tomu, čo si zvýraznila, si písala, že zostatok, ktorý mám na 431 je vlastne strata, ktorú mám zúčtovať s 428, aby sa mi tie tri mil. vynulovali...či som to pochopila zle?
Keď už máš všetky 3 účty vynulované, tak sa týmto už nezaťažuj. Malo by to byť teraz správne. Asi sme si chvílkami nerozumeli. :D
dkleinova
06.03.08,09:17
Keď už máš všetky 3 účty vynulované, tak sa týmto už nezaťažuj. Malo by to byť teraz správne. Asi sme si chvílkami nerozumeli. :D
to sa stáva často, keď sa niečo rieši cez internet :) ďakujem Ti veľmi pekne za pomoc!!! si najlepšia!!! :) konečne môžem dokončiť uzávierku s čistým svedomím :)
liba2
06.03.08,09:19
Ešte si prever nejakým spôsobom, ako je to s tými Postupmi účtovania. Ja som sa nezmierila s tým, že používaš správne.... spýtaj sa buď účtovníčky inej komory, alebo na Min. fin.
dkleinova
06.03.08,09:28
Ešte si prever nejakým spôsobom, ako je to s tými Postupmi účtovania. Ja som sa nezmierila s tým, že používaš správne.... spýtaj sa buď účtovníčky inej komory, alebo na Min. fin.
a auditori to vedia?? teda inak, vytkli by nám to pri kontrole?? lebo už tu raz kontrola bola pred rokmi a stále sa používa rovnaké účto..
liba2
06.03.08,09:36
a auditori to vedia?? teda inak, vytkli by nám to pri kontrole?? lebo už tu raz kontrola bola pred rokmi a stále sa používa rovnaké účto..Audítor by ti mal vedieť poradiť. Ty si nová, tak máš dôvod sa na to spýtať bez toho aby sa "pohoršovali".
A vôbec: ak vieš kto konkrétne je váš audítor, odporúčam ti s ním konzultovať všetky problémy. Audítor nie je strašidlo ani kontrolný orgán, a riešiť veci až keď on zistí nedostatok, to bude horšie, takže radšej preventívne...
dkleinova
06.03.08,09:54
Audítor by ti mal vedieť poradiť. Ty si nová, tak máš dôvod sa na to spýtať bez toho aby sa "pohoršovali".
A vôbec: ak vieš kto konkrétne je váš audítor, odporúčam ti s ním konzultovať všetky problémy. Audítor nie je strašidlo ani kontrolný orgán, a riešiť veci až keď on zistí nedostatok, to bude horšie, takže radšej preventívne...
takže technicky..keď tu robil kontrolu audítor v roku 2003, nepoznám ho a neviem kto to bol..a účtovalo sa ďalej postupmi pre podnikateľov, tak by sa dalo predpokladať, že nám to nevytkol..inak by sa postupy museli zmeniť, nie? :) či som moc naivná? :)
liba2
06.03.08,10:00
nie, nie si naivná :). Logicky by to tak mohlo byť. Len je to dosť dlhá doba, odvtedy sa už všeličo pomenilo, no rozhodnutie nechám na teba. Pekný deň.
dkleinova
06.03.08,10:03
aj Tebe pekný deň, Libi..a ďakujem za všetko :)
Lekon
13.03.08,04:51
Dobrý deň, rada by som sa s vami poradila. Konateľ - spoločník (nie jediný) a zároveň zamestnanec v s.r.o.-čke si vzal podiel na zisku z r. 2006. To by nebol žiadny problém, chcela som urobiť normálne DP za PO a jemu ročné zúčtovanie dane zo ZČ. Tento človek má ešte jednu s.r.o., v ktorej je jediným konateľom i spoločníkom, nie je tam zamestnancom ani mu nebol vyplatený podiel na zisku.
Ten konateľ mi však povedal (že mu to niekto poradil), že keďže bral podiel na zisku a je aj zamestnanec, tak musí podať typ B. Mne sa to nezdá. Prosím poraďte mi.
Ešte sa chcem opýtať, ak s
sú tam dvaja spoločníci 50/50, musí s.r.o. vyplatiť rovnaký podiel na zisku aj druhému v danom roku? Ďakujem.
liba2
13.03.08,05:18
Dobrý deň, rada by som sa s vami poradila. Konateľ - spoločník (nie jediný) a zároveň zamestnanec v s.r.o.-čke si vzal podiel na zisku z r. 2006. To by nebol žiadny problém, chcela som urobiť normálne DP za PO a jemu ročné zúčtovanie dane zo ZČ. Tento človek má ešte jednu s.r.o., v ktorej je jediným konateľom i spoločníkom, nie je tam zamestnancom ani mu nebol vyplatený podiel na zisku.
Ten konateľ mi však povedal (že mu to niekto poradil), že keďže bral podiel na zisku a je aj zamestnanec, tak musí podať typ B. Mne sa to nezdá. Prosím poraďte mi.
Ešte sa chcem opýtať, ak sú tam dvaja spoločníci 50/50, musí s.r.o. vyplatiť rovnaký podiel na zisku aj druhému v danom roku? Ďakujem.
1. Treba sa pozrieť do spoločenskej zmluvy, čo je tam o rozdeľovaní zisku uvedené a podľa toho sa riadiť.
2. Ak SZ nerieši rozdelenie zisku, potom treba postupovať podľa Obchodného zákonníka §123-130. O rozdelení zisku rozhoduje valné zhromaždenie.
3. Podiel na zisku patrí spoločníkovi (to že je súčasne konateľom a súčasne zamestnancom nemá na to vplyv).
4. Podiel na zisku sa u FO nezdaňuje a neuvádza sa v daňovom priznaní. Ak sú spoločníci súčasne zamestnanci a mali iba príjem zo závislej činnosti, môže sa im urobiť ročné zúčtovanie dane z príjmov zo závislej činnosti.
http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik-od-1-1-2008-a.html
valimeka
16.03.08,16:12
Mne nie je jasne ci podiely na zisku konatelov a spolocnikov v jednej osobe zdanovat alebo nie? Myslim tym zisk pred r. 2004.

Uvadzam citat z Odvodoveho desatora p. Mihala:

7. Odvody (a ani dane) sa neplatia z podielov na zisku. Pozor, to platí len v prípade fyzickej osoby majetkovo zúčastnenej na právnickej osobe, ktorá podiely na zisku vypláca alebo fyzickej osoby, ktorá je štatutárom alebo členom štatutárneho orgánu právnickej osoby, ktorá podiely na zisku vypláca.

Teda v prípade s.r.o. musí ísť o spoločníka, v prípade a.s. o akcionára, v prípade družstva o člena družstva. Štatutármi sú konatelia, predseda družstva, predseda predstavenstva, členmi štatutárnych orgánov sú členovia správnych a dozorných rád, kontrolných komisií atď.
Koniec citatu.
Som z toho jelen.
liba2
16.03.08,17:41
Mne nie je jasne ci podiely na zisku konatelov a spolocnikov v jednej osobe zdanovat alebo nie? Myslim tym zisk pred r. 2004.
..........
Podiely na zisku za rok 2003 a skôr - sa zdaňujú.
Podiely na zisku za rok 2004-2007 sa nezdaňujú. Bola to legislatívna zmena.
Fany
31.03.08,10:37
Chcem sa spýtať:
Na účte 428 mám sumu 500 tis.(je to nerozdelený zisk z r.2006 a 2007), na účte 365 tiež 500 tis.(pôžička spoločníka). Môžem toto vysporiadať jedným účtovným zápisom tak, že žiadne finančné vyrovnávanie v korunách nebude, iba sa znížia záväzky voči spoločníkovi a nerozdelený zisk minulých rokov. Ak sa to dá, akým zápisom?
Samozrejme, že valné zhormaždenie takéto riešenie odobrilo, ide mi teraz o čiste účtovný prípad.
Ďakujem.
liba2
31.03.08,11:15
Chcem sa spýtať:
Na účte 428 mám sumu 500 tis.(je to nerozdelený zisk z r.2006 a 2007), na účte 365 tiež 500 tis.(pôžička spoločníka). Môžem toto vysporiadať jedným účtovným zápisom tak, že žiadne finančné vyrovnávanie v korunách nebude, iba sa znížia záväzky voči spoločníkovi a nerozdelený zisk minulých rokov. Ak sa to dá, akým zápisom?
Samozrejme, že valné zhormaždenie takéto riešenie odobrilo, ide mi teraz o čiste účtovný prípad.
Ďakujem.Na účte 365 je záväzok voči spoločníkovi, teda tie peniaze mu patria.
Na účete 428 nerozdelený zisk sú tiež peniaze, ktoré spoločníkovi patria, takže toto sa kompenzovať nedá.
cactus
31.03.08,11:19
Záväzok voči spoločníkovi vyplatíš jednoducho z pokladne, ovšem ak tam máš dosť peňazí.
A spoločníkovi vyplatíš buď podiel na zisku alebo odmenu zo zisku. Je v tom rozdiel.
Fany
01.04.08,08:34
Práve že v pokladni nieje dosť peňazí. Dá sa podiel na zisku, alebo poskytnutá pôžička spoločníkom aj nejako inak vysporiadať, ako presunom peňazí? Ide mi o to, aby nefigurovali tieto čiastky na účtoch 365 a 428.
Tweety
01.04.08,08:36
Práve že v pokladni nieje dosť peňazí. Dá sa podiel na zisku, alebo poskytnutá pôžička spoločníkom aj nejako inak vysporiadať, ako presunom peňazí? Ide mi o to, aby nefigurovali tieto čiastky na účtoch 365 a 428.
Nemusí to byť len keš, môže sa to vysporiadať aj bezhotovostným prevodom.
liba2
01.04.08,10:19
Práve že v pokladni nieje dosť peňazí. Dá sa podiel na zisku, alebo poskytnutá pôžička spoločníkom aj nejako inak vysporiadať, ako presunom peňazí? Ide mi o to, aby nefigurovali tieto čiastky na účtoch 365 a 428.Účet 428=Nerozdelený zisk minulých rokov sa usporiada tak, že valné zhromaždenie rozhodne o rozdelení tohto zisku. Ak ide o jednoosobovú sro, rozhodne o tom spoločník písomne, t.j. rozhodne o vyplatení zisku. Zaúčtuješ 428/364. Až teraz sa zisk môže vyplatiť spoločníkovi. Spôsob výplaty nie je rozhodujúci, kde sú peniaze odtiaľ sa uhradí, môže sa aj kombinovať.

Prijatá pôžička na účte 365 - ak ju chcete usporiadať, môže sa tiež spoločníkovi vrátiť. Ak nie je dostatok finančných prostriedkov, môže sa preúčtovať na účet 413. O všetkom musí rozhodnúť spoločník - sú to jeho peniaze.
Záväzok na účete 365 je možné kompenzovať s pohľadávkou napr. na účte 429-neuhradená strata minulých rokov - ale tiež len ak s tým spoločník súhlasí.
V týchto prípadoch účtovník len zaúčtuje (nerozhoduje, môže dať len návrh na riešenie).
Martina CF
06.05.08,08:53
Ahojte. Poprosím Vás o radu. Sme akciová spoločnosť. Za rok 2006 sme vytvorili stratu vo výške cca. 400 tis. Sk (mám ju zaúčtovanú na účte 429). V roku 2007 sme vytvorili zisk vo výške cca. 900 tis. Sk (zaúčtované na účte 431). Môžem tento zisk preúčtovať na 428? Alebo až po VZ? A z akej sumy môžem vyplácať dividendy pre akcionárov?
Za všetky odpovede Vám všetkým vopred ďakujem :)
azla
06.05.08,09:14
Ahojte. Poprosím Vás o radu. Sme akciová spoločnosť. Za rok 2006 sme vytvorili stratu vo výške cca. 400 tis. Sk (mám ju zaúčtovanú na účte 429). V roku 2007 sme vytvorili zisk vo výške cca. 900 tis. Sk (zaúčtované na účte 431). Môžem tento zisk preúčtovať na 428? Alebo až po VZ? A z akej sumy môžem vyplácať dividendy pre akcionárov?
Za všetky odpovede Vám všetkým vopred ďakujem :)
Učet 431 sa preúčtuje až na základe rozhodnutia VZ, ktoré schváli rozdelenie HV za r.2007.
Valné zhromaždenie rozhodne aj o tom z akej sumy sa budú vyplácať dividendy (koľko zisku necha na rozdelenie pre akcionárov).

Nemôže sa však rozdeliť všetok zisk napr. vtedy, ak ešte nie je naplnený RF do zákonom stanovenej výšky.
Prídel do RF je prvoradý, ďalej sa riadite stanovami a OZ; - v zmysle týchto ustanovení sa má rozhodnuť o rozdelení HV na VZ spoločnosti.
Martina CF
06.05.08,09:20
Učet 431 sa preúčtuje až na základe rozhodnutia VZ, ktoré schváli rozdelenie HV za r.2007.
Valné zhromaždenie rozhodne aj o tom z akej sumy sa budú vyplácať dividendy (koľko zisku necha na rozdelenie pre akcionárov).

Nemôže sa však rozdeliť všetok zisk napr. vtedy, ak ešte nie je naplnený RF do zákonom stanovenej výšky.
Prídel do RF je prvoradý, ďalej sa riadite stanovami a OZ; - v zmysle týchto ustanovení sa má rozhodnuť o rozdelení HV na VZ spoločnosti.

Ak som to pochopila správne: po schválení VZ preúčtujem stratu vo výške 400 tis. Sk nasledovne: 431/429
Na účte 431 mi tak zostane 500 tis. a to môžem vyplatiť ako dividendy?
RF máme už naplnený do zákonom stanovenej výšky.
Martina CF
06.05.08,09:43
Ešte otázočka. Čo znamená tvorba RF 10-timi percentami z čistého zisku? Z akej sumy? je to suma na poslednom riadku výsledovky? Ako sa to zaokrúhľuje?
Petra29
06.05.08,10:25
Ešte otázočka. Čo znamená tvorba RF 10-timi percentami z čistého zisku? Z akej sumy? je to suma na poslednom riadku výsledovky? Ako sa to zaokrúhľuje?
Je to suma na účte 431. Zaokrúhlenie myslím v zákone riešené nie je.
Martina CF
06.05.08,10:58
Je to suma na účte 431. Zaokrúhlenie myslím v zákone riešené nie je.
Suma na účte 431 na konci roka? Alebo po odpočítaní straty z minulých rokov?
liba2
06.05.08,11:03
Suma na účte 431 na konci roka? Alebo po odpočítaní straty z minulých rokov?Suma na účte 431 na začiatku roka je hospodársky výsledok dosiahnutý za predchádzajúci rok. Tento HV rozdeľuje valné zhromaždenie postupne tak, ako je to uvedené v Obchodnom zákonníku. Tvorba RF má prednosť pred úhradou straty za minulé roky.
liba2
06.05.08,11:32
ďakujem za bod :); ešte si prečítaj toto:

http://www.porada.sk/663102-post39.html
Martina CF
07.05.08,10:54
Ahojte. Ak chceme vyplácať dividendy, musíme mať najprv uhradenú stratu minulých rokov? V zmysle akého zákona?
azla
07.05.08,11:34
Ahojte. Ak chceme vyplácať dividendy, musíme mať najprv uhradenú stratu minulých rokov? V zmysle akého zákona?

Je to podľa obchodného zákonníka

§ 179
....
(3) Do zrušenia spoločnosti môže byť medzi akcionárov rozdelený vždy len čistý zisk

a) znížený o prídely do rezervného fondu, prípadne ďalších fondov, ktoré spoločnosť vytvára podľa zákona, a o neuhradenú stratu z minulých období,
.....
Pru
21.05.08,07:45
Valné zhromaždenie rozhodlo o rozdelení zisku spoločníkom, môžem to vyplatiť aj na niekoľkokrát, napríklad z valutovej pokladne a zo slovenskej pokladne? ďakujem
Tweety
21.05.08,07:46
Valné zhromaždenie rozhodlo o rozdelení zisku spoločníkom, môžem to vyplatiť aj na niekoľkokrát, napríklad z valutovej pokladne a zo slovenskej pokladne? ďakujem
Áno.
Pru
21.05.08,07:49
a z valutovej môžem prepočítať kurzom NBS v deň vyplatenia? ď
majernikova
22.05.08,17:48
Ahojte, potrebujem poradiť, ako zaúčtovať stratu.
V roku 2005 bol HV zisk 380668,88 no v roku 2006 bol HV strata 433338,15 neviem, ako to mám zaúčtovať aby som mohla uzavrieť rok 2007. Poraďte mi niekto , prosím. Ziskom chcem uhradiť stratu no stále mi to nevychádza a mám rozdiel vo výkazoch za rok 2007
Stefan2005
22.05.08,17:54
Ahojte, potrebujem poradiť, ako zaúčtovať stratu.
V roku 2005 bol HV zisk 380668,88 no v roku 2006 bol HV strata 433338,15 neviem, ako to mám zaúčtovať aby som mohla uzavrieť rok 2007. Poraďte mi niekto , prosím. Ziskom chcem uhradiť stratu no stále mi to nevychádza a mám rozdiel vo výkazoch za rok 2007

rozdiel ti aj musí zostať, pretože zisk nerozdelený za rok 2005 je menší ako vyprodukovaná strata za rok 2006. Rozdiel vo výške 52.669,27 ti zostane na neuhradenej strate 2006 k 31.12.2007.
majernikova
22.05.08,18:06
.....ok, a môžeš mi poradiť,ako to zaúčtovať lebo skúšam aj tak aj onak no nejde to.
Vranová
22.05.08,18:09
1.)účtovanie HV - straty 429/431 /cez ID v roku 2008 a podložiť zápisnicu z val.zhromaždenia, že účtovná strata bude zaúčtovaná na ako neuhradená strata min.rokov/
2.)preúčtovanie účtov.zisku z min.rokov na účt.stratu: 428/429, musíš mať tento zápis podložený z rokovania spoločníkov a súhlas, že účtovný zisk sa použije na krytie účtovnej straty za rok 2007.

Účet 428 budeš mať vyrovnaný ..zostatok nula, a na účte 429 budeš mať nejaký zostatok, lebo účt.zisk nepokryje celú stratu.

Nevieš čo myslíš rozdielom vo výkazoch, môže to byť hocičo, bližšie uveď!
majernikova
22.05.08,18:33
....môžem to účtovať 431,429/428,429 úhradu straty ziskom? Alebo, ako vlastne to mám zaúčtovať? Mám rozdiel medzi súvahou a VZaS. Zrejme preto lebo mám zle zaúčt. stratu a zisk.
majernikova
22.05.08,18:54
Ďakujem , už som si to preúčtovala a výkazy mi sadli.
Pekný večer
Stefan2005
22.05.08,18:55
.... Mám rozdiel medzi súvahou a VZaS. Zrejme preto lebo mám zle zaúčt. stratu a zisk.

O.K. čo znamená "2005 bol HV zisk 380668,88" ?
Je to HV pred zdanením, HV po zdanení, nerozdelený HV ???
dipe
23.05.08,06:47
...je to nerozdelený HV.
johny18
15.07.08,06:08
Zdravim Vas,
na ucte 428 mame zostatok nerozdeleneho zisku z roku 2006. Majitel - jediny spolocnik sa rozhodol, ze tento nerozdeleny zisk sa pouzije na nakup urcitej nehnutelnosti, na ktoru uz mame aj fakturu.
Ako zauctovat pouzitie toho nerozdeleneho zisku na uhradu tejto faktury?
Dakujem
liba2
15.07.08,11:17
Zdravim Vas,
na ucte 428 mame zostatok nerozdeleneho zisku z roku 2006. Majitel - jediny spolocnik sa rozhodol, ze tento nerozdeleny zisk sa pouzije na nakup urcitej nehnutelnosti, na ktoru uz mame aj fakturu.
Ako zauctovat pouzitie toho nerozdeleneho zisku na uhradu tejto faktury?
DakujemSuma na účte 428 nie sú finančné prostriedky na zaplatenie fa. Peniaze - či už na nákup nehnuteľnosti alebo na výplatu podielu na zisku - sú buď na účte v banke alebo v pokladnici. Keď máte finančné prostriedky len na nákup nehnuteľnosti, uhradíte fa, a na výplatu podielu už nezostane (možno:)).
Ak sa majiteľ sro chce natrvalo vzdať svojho podielu na zisku v prospech sro (ale prečo by to robil? podiel si môže vyplatiť neskôr keď na to bude mať), potom sa môže podiel preúčtovať na účet 413 - ale toto nevytvára finančné prostriedky, je to len presun medzi fondami. Treba napísať v predmetnej veci "Rozhodnutie jediného spoločníka...", aby to bolo aj písomne podchytené.
momaria
20.07.08,16:18
Dobrý podvečer.Spoločnosť s.r.o.- konateľ, spoločník, zamestnanec je jedna a tá istá osoba.. Tohto roku by mal ísť do starobného dôchodku. Javí sa, že do konca roka bude mať zisk cca 500 tis. a rozmýšľa ako si zabezpečiť vyšší dôchodok. Takže uvažujem, čo mu poradiť. Jedna možnosť je zvýšiť mu mzdy do maximálneho VZ do SP, ale to by zbytočne zas platil veľké odvody do ZP a daň zo mzdy.
Druhú alternatívu vidím a zdá sa mi najlepšia pripoistiť sa dôchodkovo dobrovolne do max. VZ na starobné poistenie. HV zdaní, a koruny môže použiť na dobrov. poistenie a ostatok si skovať do vačku. Uvažujem správne? Ako je to s ZF, v akej sume ho musí tvoriť? Je mu výhodné použiť HV- zisk na stratu z minulých rokov?
liba2
20.07.08,16:24
Dobrý podvečer.Spoločnosť s.r.o.- konateľ, spoločník, zamestnanec je jedna a tá istá osoba.. Tohto roku by mal ísť do starobného dôchodku. Javí sa, že do konca roka bude mať zisk cca 500 tis. a rozmýšľa ako si zabezpečiť vyšší dôchodok. Takže uvažujem, čo mu poradiť. Jedna možnosť je zvýšiť mu mzdy do maximálneho VZ do SP, ale to by zbytočne zas platil veľké odvody do ZP a daň zo mzdy.
Ja viem tak, že pre výpočet dôchodku sa neberie do úvahy príjem občana v tom roku, v ktorom odchádza do dôchodku;
zisk dosiahnutý v s.r.o. sa mu nezapočítava pre dôchodok - neplatí z neho dôchodkové poistenie.

Druhú alternatívu vidím a zdá sa mi najlepšia pripoistiť sa dôchodkovo dobrovolne do max. VZ na starobné poistenie.
.... ako som uviedla vyššie....
HV zdaní,
HV zdaní s.r.o. (nie majiteľ), teda čo zostane po zaplatení dane s.r.o.-čkou, to je čistý zisk, ktorý treba rozdeliť v súlade s ustanoveniami obchodného zákonníka pri zachovaní priorít; to čo zostane, bude podiel na zisku, ktorý patrí spoločníkovi - ale tento podiel sa už ďalej nezdaňuje ani sa neodvádzajú odvody do poist. fondov.
a koruny môže použiť na dobrov. poistenie a ostatok si skovať do vačku. Uvažujem správne? Ako je to s ZF, v akej sume ho musí tvoriť?
Neviem čo je ZF :), asi myslíš zákonný rezervný fond - tak odpoveď nájdeš v spoločenskej zmluve s.r.o. resp. v zakladacej listine
Je mu výhodné použiť HV- zisk na stratu z minulých rokov?
Dokonca má povinnosť najskôd uhradiť stratu minulých rokov - to je jedna zo spomínaných priorít :)

Veľa otázok v jednom zadaní a niektoré sú mimotemy.

Odpovede sú modré. :)
momaria
20.07.08,16:45
Ďakujem za reakciu. A sorry za množstvo otázok. K tomu príjmu občana v tom isto roku,v ktorom ide do star. dôchodku mi nie je jasné, prečo potom SP pýta VZ do dňa odchodu do stra. dôchodku.
Keď by šiel do dôchodku budúci rok, tak by sa mu to oplatilo dobrovolne poistiť??
momaria
20.07.08,17:19
posúvam
liba2
21.07.08,17:47
Ďakujem za reakciu. A sorry za množstvo otázok. K tomu príjmu občana v tom isto roku,v ktorom ide do star. dôchodku mi nie je jasné, prečo potom SP pýta VZ do dňa odchodu do stra. dôchodku.
Keď by šiel do dôchodku budúci rok, tak by sa mu to oplatilo dobrovolne poistiť??
momaria, priateľsky ti radím: téma má názov "rozdelenie hosp.výsledku" - sem odborníci pre dôchodkové poistenie nenazrú; zadaj otázku ešte raz v príslušnej téme :).
momaria
24.07.08,05:12
Dik aj tak.
Lenka1979
29.10.08,12:03
Poprosila by som o radu.
Konateľ chce rozdeliť HV z roku 2006 a 2007.
V roku 2006 mala spoločnosť zisk 7339,-- Sk,ktorý je na účte 428. Ďalej mám na tomto účte preúčtované náklady na obstaranie stavby-ako chyba min.roka, keďže som neúčtovala obst.trafo stanice na účet 042 ale priamo do nákladov, tak som to toho roku preúčtovala na účet 428 kvôli odpisom. Výška 25000, chcela by som vedieť či môžem rozdeliť 7339 ,-- Sk + 25000 Sk,-- (mám to chápať ako disponibilný zisk ktorý môžem rozdeliť?) Alebo môžem rozdeliť len tých 7339 Sk?
Ďakujem.
Lenka1979
29.10.08,12:21
nikto mi neporadí?
Lenka1979
29.10.08,14:33
...posúvam...
Lenka1979
29.10.08,18:54
... ešte raz posúvam...
Rozalka
29.10.08,19:10
Lenka, ak by bol minulý rok účtovaný správne, na 428 by si mala od začiatku 32 339,00 Sk. Podľa môjho názoru je toto suma, ktorú možno rozdeliť.
Lenka1979
30.10.08,07:22
Lenka, ak by bol minulý rok účtovaný správne, na 428 by si mala od začiatku 32 339,00 Sk. Podľa môjho názoru je toto suma, ktorú možno rozdeliť.
Rózi, neviem či Ti rozumiem, min.rok som účtovala dobre, mala som tam len nerozdelený zisk z roku 2006 vo výške 7339 Sk. Avšak toho roku som na účet 428 účtovala aj tú chybu ohľadom trafa, lebo min.roku som niektorý náklad , ktorý mal ísť na obstranie (042) dala do nákladov, o tom som tu písala. Preto som sumu 25000 Sk, ktorá sa týkala trafa zaúčtovala ako 042/428. - toho roku. A teraz mám zostatok na účte 428 32339,-- Sk, len neviem,či to môžem rozdeliť celé alebo len tú sumu z roku 2006 (7339,-- Sk). Neviem či mi niekto rozumie, či to píšem zrozumiteľne. Jednoducho sa mi jedná o to,či mám rozdeliť aj tú chybu z min.obdobia (25.000,-- Sk)alebo len nerozd.zisk z r.2006?
Tweety
30.10.08,07:39
Rózi, neviem či Ti rozumiem, min.rok som účtovala dobre, mala som tam len nerozdelený zisk z roku 2006 vo výške 7339 Sk. Avšak toho roku som na účet 428 účtovala aj tú chybu ohľadom trafa, lebo min.roku som niektorý náklad , ktorý mal ísť na obstranie (042) dala do nákladov, o tom som tu písala. Preto som sumu 25000 Sk, ktorá sa týkala trafa zaúčtovala ako 042/428. - toho roku. A teraz mám zostatok na účte 428 32339,-- Sk, len neviem,či to môžem rozdeliť celé alebo len tú sumu z roku 2006 (7339,-- Sk). Neviem či mi niekto rozumie, či to píšem zrozumiteľne. Jednoducho sa mi jedná o to,či mám rozdeliť aj tú chybu z min.obdobia (25.000,-- Sk)alebo len nerozd.zisk z r.2006?
Áno, môžeš rozdeliť celý zisk roku 2006 t.j. 32339.-.
Lenka1979
30.10.08,07:41
Áno, môžeš rozdeliť celý zisk roku 2006 t.j. 32339.-.
Tweety,určite? Aj tých 25000? Hoci je to chyba min.obdobia,patrí to do zisku? Mám z toho už chaos. V postupoch účtovanie to presne nie je definované ohľadom účtovania. Tak neviem.
Tweety
30.10.08,07:43
Tweety,určite? Aj tých 25000? Hoci je to chyba min.obdobia,patrí to do zisku? Mám z toho už chaos. V postupoch účtovanie to presne nie je definované ohľadom účtovania. Tak neviem.
Áno, patrí, veď si tým nesprávnym účtovaním v roku 2006 zisk ponížila, a opravou potom v roku 2007 povýšila na správnu výšku .
liba2
30.10.08,07:45
Rózi, neviem či Ti rozumiem, min.rok som účtovala dobre, mala som tam len nerozdelený zisk z roku 2006 vo výške 7339 Sk. Avšak toho roku som na účet 428 účtovala aj tú chybu ohľadom trafa, lebo min.roku som niektorý náklad , ktorý mal ísť na obstranie (042) dala do nákladov, o tom som tu písala. Preto som sumu 25000 Sk, ktorá sa týkala trafa zaúčtovala ako 042/428. - toho roku. A teraz mám zostatok na účte 428 32339,-- Sk, len neviem,či to môžem rozdeliť celé alebo len tú sumu z roku 2006 (7339,-- Sk). Neviem či mi niekto rozumie, či to píšem zrozumiteľne. Jednoducho sa mi jedná o to,či mám rozdeliť aj tú chybu z min.obdobia (25.000,-- Sk)alebo len nerozd.zisk z r.2006?
... čiže v roku 2007 bolo v nákladoch viac ako malo byť, t.j. znížil sa čistý zisk na rozdelenie. Opravou v roku 2008 sa čistý zisk zvyšuje t.r., takže na rozdelenie bude to čo sa vytvorilo za rok 2006 + za rok 2007 + to čo sa vytvorí v roku 2008.
Odporúčam ti viesť ku každému roku osobitný AÚ - v takomto prípade napr.
428-600 bude zostatok suma 7339 Sk
428-700 bude zostatok suma, ktorá pôvodne vyšla po uzávierke r. 2007
428-800 bude suma opravy + suma ktorá vznikne t.r.
O rozdelení HV rozhoduje valné z. , resp. jediný spoločník, teda on môže rozhodnúť, či suma opravy bude vyplatená ako podiel na zisku za rok 2007 v roku 2008, alebo to ponechá ako zisk vytvorený r. 2008 a rozdelí sa až v roku 2009.
Tvoj prípad nenájdeš v žiadnom výklade, preto to bude na zodpovednosti spoločníka, resp. VZ ako sa bude pozerať na zisk vzniknutý opravou účtovania dokladu týkajúceho sa r. 2007, ale opraveného v r. 2008.
Lenka1979
30.10.08,07:52
... čiže v roku 2007 bolo v nákladoch viac ako malo byť, t.j. znížil sa čistý zisk na rozdelenie. Opravou v roku 2008 sa čistý zisk zvyšuje t.r., takže na rozdelenie bude to čo sa vytvorilo za rok 2006 + za rok 2007 + to čo sa vytvorí v roku 2008.
Odporúčam ti viesť ku každému roku osobitný AÚ - v takomto prípade napr.
428-600 bude zostatok suma 7339 Sk
428-700 bude zostatok suma, ktorá pôvodne vyšla po uzávierke r. 2007
428-800 bude suma opravy + suma ktorá vznikne t.r.
O rozdelení HV rozhoduje valné z. , resp. jediný spoločník, teda on môže rozhodnúť, či suma opravy bude vyplatená ako podiel na zisku za rok 2007 v roku 2008, alebo to ponechá ako zisk vytvorený r. 2008 a rozdelí sa až v roku 2009.
Tvoj prípad nenájdeš v žiadnom výklade, preto to bude na zodpovednosti spoločníka, resp. VZ ako sa bude pozerať na zisk vzniknutý opravou účtovania dokladu týkajúceho sa r. 2007, ale opraveného v r. 2008.

Super, libi, Tweety a Rózi, ďakujem za pomoc. Ste zlaté.;)
PS: analytiky účtu 428 mám urobené, inak by z toho nevyšiel ani Copperfield:D
Justina
17.12.08,15:15
Dobrý deň,

poprosila by som Vás o odpoveď, koho povinnosťou je vypracovať návrh na rozdelenie zisku za predchádzajúci kalendárny rok?

Je to povinnosťou účtovnej firmy alebo konkrétneho subjektu?

Vopred ďakujem za odpoveď!
Aljok
17.12.08,15:28
Je to s.r.o.? Pozri Obchodný zákonník:
§ 135

(1) Konatelia sú povinní zabezpečiť riadne vedenie predpísanej evidencie a účtovníctva, viesť zoznam spoločníkov a informovať spoločníkov o záležitostiach spoločnosti.

(2) Konatelia predkladajú valnému zhromaždeniu na schválenie riadnu individuálnu účtovnú závierku a mimoriadnu individuálnu účtovnú závierku a návrh na rozdelenie zisku alebo úhradu strát v súlade so spoločenskou zmluvou a so stanovami. Ak osobitný zákon ukladá spoločnosti povinnosť vyhotoviť výročnú správu, konatelia predkladajú valnému zhromaždeniu na prerokovanie spolu s riadnou alebo mimoriadnou individuálnou účtovnou závierkou výročnú správu.
Justina
17.12.08,15:42
Ďakujem, tomu rozumiem, len sa mi jedná o to, či je obvyklé, že konateľ alebo poverená osoba, dáva toto za povinnosť účtovnej firme, tváriac sa, že on to nevie...
michelle84
18.12.08,13:44
Ďakujem, tomu rozumiem, len sa mi jedná o to, či je obvyklé, že konateľ alebo poverená osoba, dáva toto za povinnosť účtovnej firme, tváriac sa, že on to nevie...

Určite to nie je obvyklé, konateľ si sám rozdelí zisk, ako chce. Účtovná kancelária to len zaúčtuje.
Justina
18.12.08,15:45
Ďakujem za odpoveď. Stáva sa, že niektorí konatelia sa tvária, že v istých veciach je konataľom práve účtovná firma.
IvetaH
18.12.08,15:56
Aby som mala pokoj a nezdržiavala sa, urobím návrh na rozdelenie zisku v mene konateľa aj s jeho hlavičkou, dám mu to podpísať a zaúčtujem. No čo s ním, keď nevie alebo nechce vedieť. Ale vždy podpíšu bez slova.
great.zv
06.01.09,09:26
ahojte, ja by som sa chcela opýtať - pri tvorbe ZRF (5% zo zisku) vypočítanú sumu zaokrúhľujete, alebo zaúčtujete to na 421 aj s haliermi? ďakujem
Anja111
06.01.09,09:30
ahojte, ja by som sa chcela opýtať - pri tvorbe ZRF (5% zo zisku) vypočítanú sumu zaokrúhľujete, alebo zaúčtujete to na 421 aj s haliermi? ďakujem
Účtujem aj s haliermi. Ale obyčajne tam pridám aj haliere, ktoré mi bránia rozdeliť disponibilný zisk spoločníkom na celé koruny...
great.zv
06.01.09,09:34
ďakujem za rýchlu odpoveď ;), som tiež uvažovala, že práve sem "šibnem" nepotrebné haliere. dík
jandi
07.01.09,00:41
Ahojte, poprosim o pomoc
1)V spolocenkej zmluve (s.r.o.)mame, ze RF musime tvorit 5% zo zisku a takto postupovat kazdy rok az do dosiahnutia 10% z imania. Ideme ho teraz tvorit 1.krat a hned ma vacsiu vysku ako tych 10%. Musime dodrzat tych 5% alebo staci vytvorit ho do tych 10%. Ak som dobre pochopila OZ tak len do vysky 10%, len ma pletie ta spol.zmluva.
2)Vacsinu zisku ponechame nerozdeleny, ak budeme v priebehu roku potrebovat ho znovu prerozdelit, mozme tak urobit aj hockedy v priebehu roku? (samozrejme zasadne valnezhr. a tak) Ide mi o to, ci sa to moze opakovat (a teda aj uctovne) viackrat pocas roka. Myslim, ze ano, len sa utvrdzujem.
Dakujem.
liba2
07.01.09,04:48
Ahojte, poprosim o pomoc
1)V spolocenkej zmluve (s.r.o.)mame, ze RF musime tvorit 5% zo zisku a takto postupovat kazdy rok az do dosiahnutia 10% z imania. Ideme ho teraz tvorit 1.krat a hned ma vacsiu vysku ako tych 10%. Musime dodrzat tych 5% alebo staci vytvorit ho do tych 10%. Ak som dobre pochopila OZ tak len do vysky 10%, len ma pletie ta spol.zmluva.
2)Vacsinu zisku ponechame nerozdeleny, ak budeme v priebehu roku potrebovat ho znovu prerozdelit, mozme tak urobit aj hockedy v priebehu roku? (samozrejme zasadne valnezhr. a tak) Ide mi o to, ci sa to moze opakovat (a teda aj uctovne) viackrat pocas roka. Myslim, ze ano, len sa utvrdzujem.
Dakujem.
1.) Pozri Obch.zák. § 124:
"....a to vo výške najmenej 5% z čistého zisku, nie však viac ako 10% základného imania."
Predpokladám, že takto to máte definované aj v spol.zmluve. To znamená, že vytvoríte RF vo výške 10% ZI (lebo máte z čoho).
2.) áno, môžte tak postupovať.
jandi
07.01.09,12:41
Dakujem za odpoved, ano aj ja to tak beriem, ze podla OZ najviac 10%, len v tej SZ to tak nie je presne definovane tak ma to miatlo. A to nam ju robil pravnik. Budem sa drzat teda tych 10%.
liba2
07.01.09,16:20
Dakujem za odpoved, ano aj ja to tak beriem, ze podla OZ najviac 10%, len v tej SZ to tak nie je presne definovane tak ma to miatlo. A to nam ju robil pravnik. Budem sa drzat teda tych 10%.v tom prípade sa treba držať spoločenskej zmluvy , tá má prednosť pred obch. zákonníkom.
JDM
10.02.09,10:15
mám problémik, za rok 2008 mi vyšiel účtovný zisk +655 tis. Sk. Len teraz neviem, či:
1- musím zaúčtovať na daň splatnú a ako
2- a či ak zaúčtujem daň splatnú ešte v roku 2008, či vo výkaze ziskov a strát budem mať v posl. riadku 655 a to isté číslo by som mala mať v súvahe na r. 085. Ďakujem.
liba2
10.02.09,16:53
mám problémik, za rok 2008 mi vyšiel účtovný zisk +655 tis. Sk. Len teraz neviem, či:
1- musím zaúčtovať na daň splatnú a ako
2- a či ak zaúčtujem daň splatnú ešte v roku 2008, či vo výkaze ziskov a strát budem mať v posl. riadku 655 a to isté číslo by som mala mať v súvahe na r. 085. Ďakujem.
1. otázka nie je správne zaradená do príslušnej témy; v zadaní nejde o rozdelenie HV :mee:.
2. zo zadania predpokladám, že ešte nie je vyplnené daňové priznanie... :confused: a suma 655 tis. Sk je len rozdiel triedy 6 a triedy 5. Ak áno, toto číslo treba zapísať do daňového priznania do riadku 100 a pokračovať vo vypĺňaní riadok za riadkom, kým nevypočítate základ dane . Ten nemusí byť totožný so sumou 655 tis. Sk.
bazil
11.02.09,09:19
Prepáčte, asi som zle zaradil otázku, ale stala sa mi takáto vec : za rok 2008 nám vyšiel účtovný zisk 243 tisíc. Ale reálne ku 31.12.2008 sme dlhovali len poisťovni 654 tisíc, prosím neviete mi niekto vysvetliť ako je to možné, že máme kopu dlhov a mne vyšiel zisk, prípadne mi pomôcť čo by trebalo ešte skontrolovať, aby som predišiel nejakej tragickej chybe. Ďakujem.
Dáša_
11.02.09,09:25
Prepáčte, asi som zle zaradil otázku, ale stala sa mi takáto vec : za rok 2008 nám vyšiel účtovný zisk 243 tisíc. Ale reálne ku 31.12.2008 sme dlhovali len poisťovni 654 tisíc, prosím neviete mi niekto vysvetliť ako je to možné, že máme kopu dlhov a mne vyšiel zisk, prípadne mi pomôcť čo by trebalo ešte skontrolovať, aby som predišiel nejakej tragickej chybe. Ďakujem.


1. JU alebo PU?
2. kolko dlhuju odberatelia vam?

Ale to sa neda samozrejme povedat jednoducho. V prvm rade si skontroluj, či máš zaúčtované všetky náklady
bazil
11.02.09,10:42
1. JU alebo PU?
2. kolko dlhuju odberatelia vam?

Ale to sa neda samozrejme povedat jednoducho. V prvm rade si skontroluj, či máš zaúčtované všetky náklady

Je to v PU a odberatelia nám dlhujú 22 tisíc, takže tým to asi nebude.
bazil
11.02.09,17:30
Je to v PU a odberatelia nám dlhujú 22 tisíc, takže tým to asi nebude.


Prosím veľmi pekne, poraďte mi, neviem ako si to mám vysvetliť, veľmi mi tým pomôžete.
azla
11.02.09,20:56
Môže byť veľa rôznych kombinácii.
Je potrebné poznať viacej údajov zo súvahy.

Môžu byť v pasivách záväzky -napr. poisťovňa, ale na druhej strane môžu byť aktíva

- peniaze v pokladnici, na účte
- môžu byť zdroje v zásobach, majetku, pohľadávkach ....atď

Vymyslím hocijakú súvislosť, napr. nie je zaplatené poistné, ale vo firme je nové auto (kúpené nielen zo zisku, ale aj z cudzích zdrojov, napr. z neodvedeného poistného).

Aké máš sumy na r. 66 a 67 v Súvahe ?
bazil
11.02.09,21:10
Môže byť veľa rôznych kombinácii.
Je potrebné poznať viacej údajov zo súvahy.

Môžu byť v pasivách záväzky -napr. poisťovňa, ale na druhej strane môžu byť aktíva

- peniaze v pokladnici, na účte
- môžu byť zdroje v zásobach, majetku, pohľadávkach ....atď

Vymyslím hocijakú súvislosť, napr. nie je zaplatené poistné, ale vo firme je nové auto (kúpené nielen zo zisku, ale aj z cudzích zdrojov, napr. z neodvedeného poistného).

Aké máš sumy na r. 66 a 67 v Súvahe ?

Azla moja, prosím spomeň si ráno na mňa a pozri na môj príspevok, ja sa ráno pozriem čo mám v súvahe na týchto riadkoch ale teraz súvahu nemám u seba. Prosím nezabudni na mňa. A ďakujem za ochotu!
azla
11.02.09,22:02
Je to téma o rozdelení Hv, aby neboli príspevky mimotemy, pošli SS a pozrieme sa na to.
Aťka
14.02.09,21:38
poradíte mi prosím ked vyjde teraz zisk, ako ho zauctovat a nasledne aj vyplatit konatelovi.
dakujem
Orsz
14.02.09,21:47
Ahojte, poprosim o pomoc
1)V spolocenkej zmluve (s.r.o.)mame, ze RF musime tvorit 5% zo zisku a takto postupovat kazdy rok az do dosiahnutia 10% z imania. Ideme ho teraz tvorit 1.krat a hned ma vacsiu vysku ako tych 10%. Musime dodrzat tych 5% alebo staci vytvorit ho do tych 10%. Ak som dobre pochopila OZ tak len do vysky 10%, len ma pletie ta spol.zmluva.
2)Vacsinu zisku ponechame nerozdeleny, ak budeme v priebehu roku potrebovat ho znovu prerozdelit, mozme tak urobit aj hockedy v priebehu roku? (samozrejme zasadne valnezhr. a tak) Ide mi o to, ci sa to moze opakovat (a teda aj uctovne) viackrat pocas roka. Myslim, ze ano, len sa utvrdzujem.
Dakujem.

Veď v zmluve je jasné že do 10% z imania - presne ako v Obchodnom zákonníku - tak nechápem aké sú tu pochybnosti o inom znení. Je to presne to isté :cool:.
mirčiak
19.02.09,13:39
Ahojte. Mňa by zaujimalo len či sa dá rozdeliť zisk v roku 2009 medzi spoločníkov aj starší ako teraz aktuálne za rok 2008? Teda celú sumu z účtu 428 - čiže aj rok 2007 a 2006? Ďakujem za akýkoľvek príspevok.
RenataK
19.02.09,13:43
Ahojte. Mňa by zaujimalo len či sa dá rozdeliť zisk v roku 2009 medzi spoločníkov aj starší ako teraz aktuálne za rok 2008? Teda celú sumu z účtu 428 - čiže aj rok 2007 a 2006? Ďakujem za akýkoľvek príspevok.
Áno, môžeš
azla
19.02.09,13:46
Na základe rozhodnutia VZ môžete rozdeliť v r. 2009 okrem rozdelenia HV za rok 2008 aj HV zo starších rokov (napr. 2006,2007).
Dáša_
19.02.09,13:50
Len treba dat pozor, v ktorom roku sa menil zákon, podla ktorého sa pri vyplácaní zisku odvádzala dan. Myslím, že za rok 2004 ešte treba dan odviesť
mirčiak
20.02.09,12:54
Len treba dat pozor, v ktorom roku sa menil zákon, podla ktorého sa pri vyplácaní zisku odvádzala dan. Myslím, že za rok 2004 ešte treba dan odviesť

Ďakujem za príspevky a toto si niekde zistím. Len ešte musím pozrieť za ktoré roky mali vlastne zisk.
azla
20.02.09,21:03
Len treba dat pozor, v ktorom roku sa menil zákon, podla ktorého sa pri vyplácaní zisku odvádzala dan. Myslím, že za rok 2004 ešte treba dan odviesť

Podiely na zisku vytvorenom počnúc r. 2004 sa už nezdaňujú.
JDM
21.02.09,21:38
Príjemný večer, ja by som Vás poprosila o pomoc. Na začiatku roka 2008 som mala takéto počiat.stavy na účtoch:
341/ 21311,-- Sk
353/ 130000,-- Sk /vôbec neviem, čo s tým/
431/ 350689,-- Sk
428/ 0
429/ 267552,-- Sk

a v apríli po Valnom zhrom. som účtovala:
431/421 18600,-- Sk /prevod zo zisku do ZRF/
431/429 267552,-- Sk/úhrada strát z min. rokov zo zisku/

Neviem,či som účtovala správne po VZ, a ako mám zaúčtovať zisk z roku 2008 vo výške 655490,--Sk. Účet 710 a Výkaz ziskov a strát sa mi zhodujú, ale v Súvahe mi vyšiel výsledok hospodárenia nejaké hausnumero, tak hľadám chyby a myslím si, že by som sa mohla pokopať práve v tomto. Ďakujem.
Zoltán Kovács
21.02.09,22:56
Príjemný večer, ja by som Vás poprosila o pomoc. Na začiatku roka 2008 som mala takéto počiat.stavy na účtoch:
341/ 21311,-- Sk
353/ 130000,-- Sk /vôbec neviem, čo s tým/
431/ 350689,-- Sk
428/ 0
429/ 267552,-- Sk

a v apríli po Valnom zhrom. som účtovala:
431/421 18600,-- Sk /prevod zo zisku do ZRF/
431/429 267552,-- Sk/úhrada strát z min. rokov zo zisku/

Neviem,či som účtovala správne po VZ, a ako mám zaúčtovať zisk z roku 2008 vo výške 655490,--Sk. Účet 710 a Výkaz ziskov a strát sa mi zhodujú, ale v Súvahe mi vyšiel výsledok hospodárenia nejaké hausnumero, tak hľadám chyby a myslím si, že by som sa mohla pokopať práve v tomto. Ďakujem.


Účet 353 môže mať zostatok jedine v tom prípade ak niektorý zo spoločníkov ešte nesplatil celý svoj podiel na ZI.
azla
22.02.09,11:08
Skontroluj si ešte raz, čo je v zápisnici z VZ, ako sa mal rozdeliť HV r. 2007.
Účet 431 mal PS 350 689,-
Po VZ si účtovala:
431/421 18600,-- Sk /prevod zo zisku do ZRF/
431/429 267552,-- Sk/úhrada strát z min. rokov zo zisku/
-----------------------
spolu: ...286.152,- Sk si odúčtovala z 431, ale čo si urobila s rozdielom (350 689 - 286 152 = 64 537 ) ?? čo bolo v zápisnici, kde mala ísť zvyšná čiastka.
Išla na rozdelenie medzi spoločníkov (akcionárov), alebo išla na nerozdelený zisk minulých rokov ? Niekde to musí ísť, účet 431 musí mať ku koncu roka nulový zostatok.
Možno práve to, že nemáš účet 431 celý vynulovaný, Ti môže robiť problém.:D

Hv, ktorý Ti vychádza v r. 2008 (rovnaký v Súvahe a Výkaze ziskov a strát) nie je predmetom účtovania. Cez PS sa Ti v r. 2009 dostane na účet 431 a postupuješ rovnako ...zápisnica z VZ, rozdelenie, zaúčtovanie.
V bežnom roku (2009) učtuješ o rozdelení HV za predchádzajúci rok (2008).

Účet 353-Pohľadávky voči spoločníkom predstavuje pohľadávku voči spoločníkom, ktorú ešte neuhradili za upísané ZI alebo vklad do RF. Pozri do spoločenskej zmluvy, kedy to mali uhradiť.
Čo s tým ? Jedine musia uhradiť. Prípadne ak máš na nich nejaký záväzok, tak započítať.
JDM
22.02.09,15:56
Ďakujem Vám za pomoc.
kaupke
23.02.09,17:08
Ako môžem opraviť účet 429 ? Zistila som , že strata z roku 1995 bola predchádzajúcim účtovníkom zaúčtovaná v nesprávnej výške , resp. dvojnásobok sumy , chcela by som to opraviť na správnu sumu , len neviem aký protiúčet použiť, a čo vlastne so zvyškom sumy , kttorá mi zostane v účtovníctve ?
Prosím o pomoc .
liba2
23.02.09,17:21
Ako môžem opraviť účet 429 ? Zistila som , že strata z roku 1995 bola predchádzajúcim účtovníkom zaúčtovaná v nesprávnej výške , resp. dvojnásobok sumy , chcela by som to opraviť na správnu sumu , len neviem aký protiúčet použiť, a čo vlastne so zvyškom sumy , kttorá mi zostane v účtovníctve ?
Prosím o pomoc ..... tak si určite zistila aj protiúčet ako to bolo zaúčtované, ak to skutočne nebolo správne, a ten istý zápis ale na opačné strany.
A si si istá, že to bol rok 1995 ?
kaupke
24.02.09,06:13
.... tak si určite zistila aj protiúčet ako to bolo zaúčtované, ak to skutočne nebolo správne, a ten istý zápis ale na opačné strany.
A si si istá, že to bol rok 1995 ?
Som si ista , zisťovala som podrobne čo a ako , konateľ si nakoniec spomenul, že v priebehu roka menili účtovníkov - dodávateľov , a že nový nástupca si vlastne nahadzoval do svojho účt.programu pohyby od 1.1. , ale predchádzajúce roky nie ( r.1994, 1995) iba rozdelenie HV. Proste neviem ani aký mali softvér , len jednoducho podľa DP a uzávierky z r.1995 , ktoré maám momentálne k dispozícii , som zistila , že strata z r.1995 bola 87 tis. a ja mám na 429 sumu 168 tis.
Účtované to bolo ako nerozdelený zisk na základe rozhodnutia VZ , s protiúčtom 431 , ale keď som skúšala mínosom ten istý zápis , a napokon plusom správny výsledok ( 87 tis.) tak na 431 mi zostalo nevypárená druhá polka sumy - 84 tis.
Neviem , čo s tým , alebo to ani nebudem preučtovávať , i keď sa mi to zdá nesprávne .
Dáša_
24.02.09,06:17
Som si ista , zisťovala som podrobne čo a ako , konateľ si nakoniec spomenul, že v priebehu roka menili účtovníkov - dodávateľov , a že nový nástupca si vlastne nahadzoval do svojho účt.programu pohyby od 1.1. , ale predchádzajúce roky nie ( r.1994, 1995) iba rozdelenie HV. Proste neviem ani aký mali softvér , len jednoducho podľa DP a uzávierky z r.1995 , ktoré maám momentálne k dispozícii , som zistila , že strata z r.1995 bola 87 tis. a ja mám na 429 sumu 168 tis.
Účtované to bolo ako nerozdelený zisk na základe rozhodnutia VZ , s protiúčtom 431 , ale keď som skúšala mínosom ten istý zápis , a napokon plusom správny výsledok ( 87 tis.) tak na 431 mi zostalo nevypárená druhá polka sumy - 84 tis.
Neviem , čo s tým , alebo to ani nebudem preučtovávať , i keď sa mi to zdá nesprávne .

A nemali nahodou dohodnute, ze stratu uhradia vkladom v pokladni napriklad a nebol tento zapis opacne zauctovany?
kaupke
24.02.09,06:27
A nemali nahodou dohodnute, ze stratu uhradia vkladom v pokladni napriklad a nebol tento zapis opacne zauctovany?
Určite nie , pretože od začiatku založenia firmy ešte ani raz nepohli s účtami 429 a 428 , stále rozdelenie odkladali na neurčito , ale teraz keďže sa " jemne " nedohodli s jedným spoločníkom , a ten chce vyplatiť zisky za celé obdobie , samozrejme , že konateľ chce najskôr vyrovnať straty , a potom to zvyšku vyplácať . Vlastne kvôli ich nezhodám som na túto chybu prišla , lebo som sa v tom príliš vŕtala .
Dáša_
24.02.09,06:31
Som si ista , zisťovala som podrobne čo a ako , konateľ si nakoniec spomenul, že v priebehu roka menili účtovníkov - dodávateľov , a že nový nástupca si vlastne nahadzoval do svojho účt.programu pohyby od 1.1. , ale predchádzajúce roky nie ( r.1994, 1995) iba rozdelenie HV. Proste neviem ani aký mali softvér , len jednoducho podľa DP a uzávierky z r.1995 , ktoré maám momentálne k dispozícii , som zistila , že strata z r.1995 bola 87 tis. a ja mám na 429 sumu 168 tis.
Účtované to bolo ako nerozdelený zisk na základe rozhodnutia VZ , s protiúčtom 431 , ale keď som skúšala mínosom ten istý zápis , a napokon plusom správny výsledok ( 87 tis.) tak na 431 mi zostalo nevypárená druhá polka sumy - 84 tis.
Neviem , čo s tým , alebo to ani nebudem preučtovávať , i keď sa mi to zdá nesprávne .

a za ktorý rok tá strata je? Za rok 95? Lebo v tom prípade mala byť účtovaná v roku 96.

Alebo za rok 94?
Treba asi vytiahnut zostavy a hladat protiúčet, lebo dalej sa nepohneš.
kaupke
24.02.09,06:32
a za ktorý rok tá strata je? Za rok 95? Lebo v tom prípade mala byť účtovaná v roku 96.

Alebo za rok 94?
Treba asi vytiahnut zostavy a hladat protiúčet, lebo dalej sa nepohneš.
Strata je z roku 95 , je účtovaná v roku 1996
Dáša_
24.02.09,06:34
Strata je z roku 95 , je účtovaná v roku 1996

tak jednine vytiahnut zostavy z roku 2006 a hladat protiúčet.
Dáša_
24.02.09,06:37
A ešte, ked sa budú vyplácať zisky, tak nezabudni, že do roku 2004 treba zo zisku odviest aj daň. Posledné roky bola určite 15%, ale či celý čas, to si už nespomínam.
azla
24.02.09,06:38
Neviem , čo s tým , alebo to ani nebudem preučtovávať , i keď sa mi to zdá nesprávne .

Neviem, či by som sa ešte vracala k účtovaniu spred 14 rokov.:D

Ale ak chceš.
PS nahodené v roku 1996 musia "sedieť" na KS roku 2005.
Ak Ti vychádza, že HV r. 95 je strata 87 tisíc (berieme účtovný HV), tak cez počiatočný účet súvahovy sa musí sa dostať na účet 431 presne tá istá čiastka, ktorá sa v priebehu roku rozdelí (preúčtuje).
Tých chýb tam bude asi viacero a to by si musela všetko podrobne "pitvať", aby si to skontrolovala a aby si niečo neprehliadla.
To by si musela robiť analýzu za celých 14 rokov .... či sa niečo nepreúčtovavalo atď .....
kaupke
24.02.09,06:39
A ešte, ked sa budú vyplácať zisky, tak nezabudni, že do roku 2004 treba zo zisku odviest aj daň. Posledné roky bola určite 15%, ale či celý čas, to si už nespomínam.
Neodvádza náhodou daň z vyplateného zisku prijímateľ ?
kaupke
24.02.09,06:41
Neviem, či by som sa ešte vracala k účtovaniu spred 14 rokov.:D

Ale ak chceš.
PS nahodené v roku 1996 musia "sedieť" na KS roku 2005.
Ak Ti vychádza, že HV r. 95 je strata 87 tisíc (berieme účtovný HV), tak cez počiatočný účet súvahovy sa musí sa dostať na účet 431 presne tá istá čiastka, ktorá sa v priebehu roku rozdelí (preúčtuje).
Tých chýb tam bude asi viacero a to by si musela všetko podrobne "pitvať", aby si to skontrolovala a aby si niečo neprehliadla.
To by si musela robiť analýzu za celých 14 rokov .... či sa niečo nepreúčtovavalo atď .....
Veď práve , už tuho rozmýšľam , že s tým seknem .
robin1
24.02.09,07:25
Hv, ktorý Ti vychádza v r. 2008 (rovnaký v Súvahe a Výkaze ziskov a strát) nie je predmetom účtovania.


Tomuto teraz nerozumiem - robím výkazy a v súvahe mám na r. 85 sumu 350tis., vo výkaze na r. 49 sumu 350 tis. a pri prechode do roku 2009 mám na 431 tiež sumu 350tis. A túto sumu ide teraz VZ rozdeliť - to by mal byť HV po zdanení. Chápem to zle?
azla
24.02.09,08:03
Tomuto teraz nerozumiem - robím výkazy a v súvahe mám na r. 85 sumu 350tis., vo výkaze na r. 49 sumu 350 tis. a pri prechode do roku 2009 mám na 431 tiež sumu 350tis. A túto sumu ide teraz VZ rozdeliť - to by mal byť HV po zdanení. Chápem to zle?

Rozumieš tomu dobré.:)

Vo výkazoch r. 2008 je už Hv po zdanení . Ten sa Ti prostredníctvom účtu 701 v r. 2009 dostane na účet 431. A tento HV VZ rozdeľuje.
Vianocka
01.03.09,21:05
Prosím, odkonzultujte so mnou nasledovné:
spoločnosť mala v roku 2008 k rozdeleniu zisk z roku 2007 vo výške 3 721 659,39 Sk. Nakoľko spoločník je zahraničný občan a spoločnosť má finančné prostriedky na bankovom účte v Eurách, výplata podielov na zisku sa realizovala v priebehu roku 2008 v Eurách. V 7-mich splátkach v úhrne sa vyplatilo 122 665,- EUR = 3 721 509,14 Sk. Na účte 364. ostalo 150,20 Sk.
Otázka:
1) mám to doplatiť cez pokladňu v hotovosti?
2) mám to zúčtovať ako kurzový rozdiel?

prikláňam sa k bodu 1)
Ďakujem.
lubenaj
06.03.09,20:06
Dobrý, chcela by som si odkonzultovať účtovanie v roku 2008,
spoločnosť s. r. o. dosiahla v roku 2008 zisk pred zdanením cca 250000 Sk, v roku 2008 si vzal z účtu sumu 165000, ktorú som zaúčtovala ako preddavok zo zisku,ktorý ale bude delený až na VZ na začiatku roku 2009. Teraz mi v súvahe na úče 364 vychádza na strane pasív zostatok mínus 165000. Neviem či by to mohlo byť. Ale podľa toho čo som čítala tak asi nie. Prosím potvrďte alebo vyvrťte a poraďte ako by som mohla tých 165000 zaúčtovať aby to bolo košér Dakujem moc dopredu za každú odpoveď
KEJKA
06.03.09,20:14
Dobrý, chcela by som si odkonzultovať účtovanie v roku 2008,
spoločnosť s. r. o. dosiahla v roku 2008 zisk pred zdanením cca 250000 Sk, v roku 2008 si vzal z účtu sumu 165000, ktorú som zaúčtovala ako preddavok zo zisku,ktorý ale bude delený až na VZ na začiatku roku 2009. Teraz mi v súvahe na úče 364 vychádza na strane pasív zostatok mínus 165000. Neviem či by to mohlo byť. Ale podľa toho čo som čítala tak asi nie. Prosím potvrďte alebo vyvrťte a poraďte ako by som mohla tých 165000 zaúčtovať aby to bolo košér Dakujem moc dopredu za každú odpoveď

preúčtuj na pohľadávku - účet 355. A klasifikuj to ako pôžičku, preddavky na zisk sú neprípustné.
babička
06.03.09,20:17
zaúčtovala by som to radšej na účet 355 a po rozhodnutí o rozdelení zisku by som to vysporiadala.
liba2
06.03.09,20:29
Dobrý, chcela by som si odkonzultovať účtovanie v roku 2008,
spoločnosť s. r. o. dosiahla v roku 2008 zisk pred zdanením cca 250000 Sk, v roku 2008 si vzal z účtu sumu 165000, ktorú som zaúčtovala ako preddavok zo zisku,ktorý ale bude delený až na VZ na začiatku roku 2009. Teraz mi v súvahe na úče 364 vychádza na strane pasív zostatok mínus 165000. Neviem či by to mohlo byť. Ale podľa toho čo som čítala tak asi nie. Prosím potvrďte alebo vyvrťte a poraďte ako by som mohla tých 165000 zaúčtovať aby to bolo košér Dakujem moc dopredu za každú odpoveď
§ 123 Obch.zákonníka:
"(2) Spoločnosť môže vyplácať podiely na zisku len pri splnení podmienok podľa § 179 ods. 3 a 4. Spoločnosť nesmie vyplácať najmä úroky z vkladov do spoločnosti a preddavky na podiely na zisku."

Určite to s tým súvisí. Máš zaúčtované plnenie na záväzkovom účte a pritom ti chýba predpis záväzku. Vyplatený akýkoľvek preddavok je pohľadávka, takže ako radí KEJKA - preúčtovať do pohľadávok.
Odporúčam všetky poznámky o preddavku na zisku z účtovníctva odstrániť - je to v rozpore so zákonom.
lubenaj
06.03.09,21:53
Strašidelne moc Vám všetkým ďakujem. Som rada že mi tak promptne pomáhate. ďakujem.moc moc moc
Iva1
10.03.09,11:31
Moze sa prosim niekto pozriet na uctovanie:
V zmysle rozhodnutia - rozdelenie HV zisk - vyplatenie jedinemu spolocnikovi.
Interny doklad: 431/364 100 tis. a nasledne do 30 dni vyplatenie Pokladnicny vydaj: 364/221. Je to OK?
robin1
10.03.09,11:36
Účtovný predpis máš dobre, ale pozri si ešte, či už má spoločnosť vytvorený rezervný fond.
alušik
10.03.09,11:41
Prosím, odkonzultujte so mnou nasledovné:
spoločnosť mala v roku 2008 k rozdeleniu zisk z roku 2007 vo výške 3 721 659,39 Sk. Nakoľko spoločník je zahraničný občan a spoločnosť má finančné prostriedky na bankovom účte v Eurách, výplata podielov na zisku sa realizovala v priebehu roku 2008 v Eurách. V 7-mich splátkach v úhrne sa vyplatilo 122 665,- EUR = 3 721 509,14 Sk. Na účte 364. ostalo 150,20 Sk.
Otázka:
1) mám to doplatiť cez pokladňu v hotovosti?
2) mám to zúčtovať ako kurzový rozdiel?

prikláňam sa k bodu 1)
Ďakujem.
Podľa môjho názoru nejde o kurzový rozdiel, ale o nesplatený záväzok. Ten bol pôvodne predpísaný v Sk, takže by som ho doplatila z pokladne.;)
Iva1
10.03.09,12:36
Ďakujem robin1, rezervný fond už je doplnený.
ivky
10.03.09,15:48
Moze sa prosim niekto pozriet na uctovanie:
V zmysle rozhodnutia - rozdelenie HV zisk - vyplatenie jedinemu spolocnikovi.
Interny doklad: 431/364 100 tis. a nasledne do 30 dni vyplatenie Pokladnicny vydaj: 364/221. Je to OK?

Ak pokladničný výdaj, zápis musí byť 364/211
Kedže máš 221, tak potom to je asi bankový prevod, :rolleyes: však?
Iva1
12.03.09,11:19
Prepacteeeeeee. Zmotala som hrusky s jablkami, ano v Zapise je, ze sa ma vyplatit v hotovosti, ale nakoniec bola vyplata bankovym prevodom. Dakujem za upozornenie
erika_H
15.03.09,16:35
Ahojte,prosím Vás,keď píšem zápisnicu k daňovému priznaniu PO -zápisnica za rok 2008,ale napísaná v r.2009 - mám už ceny prepočítavať aj na euro?
Tzn. zisk aj jeho rozdelenie-všetko prepočítať?
Ďakujem moc
erika_H
16.03.09,08:09
Ahojte,prosím Vás,keď píšem zápisnicu k daňovému priznaniu PO -zápisnica za rok 2008,ale napísaná v r.2009 - mám už ceny prepočítavať aj na euro?
Tzn. zisk aj jeho rozdelenie-všetko prepočítať?
Ďakujem moc
posúvam
azla
16.03.09,08:49
Ahojte,prosím Vás,keď píšem zápisnicu k daňovému priznaniu PO -zápisnica za rok 2008,ale napísaná v r.2009 - mám už ceny prepočítavať aj na euro?
Tzn. zisk aj jeho rozdelenie-všetko prepočítať?
Ďakujem moc

Ak je zapisnica písana v roku 2009, tak je to zápisnica za rok 2009.
Ak sa na VZ (v r. 2009) rozhoduje o rozdelení HV z r. 2008 - rozhoduje sa o rozdelení hodnoty, ktorá je na účte 431 v r. 2009.
Táto hodnota je už v Eurách - čiže VZ delí Eurá.:rolleyes: