mataxx
02.01.12,13:25
Dobrý deň,
zamestnancovi sme dali výpoveď podľa § 63 ods.2 písm.a)ZP k 31.12.2011 (k tomuto datumu mu skoncila vyp.lehota), pričom 18.12.2011 doniesol PN-ku, ktorá mu trvá dodnes a ja sa chcem opýtať či je platná výpoved k 31.12.2011 aj napriek tomu ze je praceneschopný ?
dakujem
ivka70
02.01.12,12:27
Vypoved je platna, ale pracovny pomer nadalej trva, az do ukoncenia PN. Posledny den PP bude posledny den PN. Az potom ho odhlasite z poistovni.

Ale 63 a) je zrusenie firmy alebo jej casti. K akemu datumu sa rusi firma?
janapill
02.01.12,14:19
Ale veď §63 ods.2 písm a) znie:
(2) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď, ak nejde o výpoveď pre neuspokojivé plnenie pracovných úloh, pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, iba vtedy, ak

a) zamestnávateľ nemá možnosť zamestnanca ďalej zamestnávať, a to ani na kratší pracovný čas v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce,

tak ako teraz??? Treba ho odhlásiť zo soc.poist. a má sa prihlásiť na úrad práce, alebo až po ukončení PN?
mataxx
02.01.12,14:27
firma sa neruší....
mimosin
02.01.12,14:44
Takáto výpoveď , ako uvádzate to je nepodarok - výpoveď § 63 ods.2 písm.a) ZP


Správne výpoveď zo strany zamestnávateľa mala znieť:
výpoveď v súlade s ustanovením § 63 ods.1 písm. b) ZP a ustanovením § 63 ods.2 písm. a) ZP, čo znamená, že
zamestnávateľ nemá možnosť zamestnanca ďalej zamestnávať, a to ani na kratší pracovný čas v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce,

Pretože platnosť výpovede z nadbytočnosti je podmienená ponukou povinnosťou voľného miesta.
ivka70
02.01.12,14:59
tu 2 som prehliadla, myslela som, ze ide o vypoved podla 63 1a)
mimosin ma pravdu.
janapill
02.01.12,15:06
no áno, ale oni asi zrejme dali takú výpoveď, lebo ten zamestnanec sa stal nadbytočný a na jeho miesto nikoho nepríjmu, možno až niekedy v apríli (po zime).
Len teraz ide o to čo s tým, ak doniesol tú PN, tak ho máme nechať v evidencii a neodhlasovať ho z poisťovní keďže výpovedná lehota, ktorú mal 2mesačnú mu uplynula k 31.12.2011 ???
ivka70
02.01.12,15:09
no áno, ale oni asi zrejme dali takú výpoveď, lebo ten zamestnanec sa stal nadbytočný a na jeho miesto nikoho nepríjmu, možno až niekedy v apríli (po zime).
Len teraz ide o to čo s tým, ak doniesol tú PN, tak ho máme nechať v evidencii a neodhlasovať ho z poisťovní keďže výpovedná lehota, ktorú mal 2mesačnú mu uplynula k 31.12.2011 ???

Musis ho nechat v evidencii az do ukoncenia PN.
Ak on taky vypoved nenapadne ako neplatnu, a ak by to bola vypoved podla par. 63 1 b), tak jeho PP skonci az ukoncenim PN.
Hovori o tom Zakonnik prace.
veronikasad
02.01.12,15:09
no áno, ale oni asi zrejme dali takú výpoveď, lebo ten zamestnanec sa stal nadbytočný a na jeho miesto nikoho nepríjmu, možno až niekedy v apríli (po zime).
Len teraz ide o to čo s tým, ak doniesol tú PN, tak ho máme nechať v evidencii a neodhlasovať ho z poisťovní keďže výpovedná lehota, ktorú mal 2mesačnú mu uplynula k 31.12.2011 ???
Janka, odpoveď si dostala v prísp. č. 2. Pracovný pomer nekončí 31.12.2011, ale skončením PN-ky. Potom ho odhlásiš zo ZP a SP.

Len neviem či reaguješ na prvý príspevok alebo riešiš vlastný problém.
janapill
02.01.12,15:18
Janka, odpoveď si dostala v prísp. č. 2. Pracovný pomer nekončí 31.12.2011, ale skončením PN-ky. Potom ho odhlásiš zo ZP a SP.

Len neviem či reaguješ na prvý príspevok alebo riešiš vlastný problém.

Ďakujem Ti aj ostatným veľmi pekne, ale mám taký istý prípad, preto som na to reagovala :)))
A tiež som dala výpoveĎ podľa tohto §63 ods.2 písm a) ZP
veronikasad
02.01.12,15:23
Ďakujem Ti aj ostatným veľmi pekne, ale mám taký istý prípad, preto som na to reagovala :)))
A tiež som dala výpoveĎ podľa tohto §63 ods.2 písm a) ZP
Výpovedné dôvody zamestnávatela sú uvedené v § 63 odst. 1) Zámestnanec (a možno aj Inšpekcia) práce, môže napadnúť neplatnosť výpovede, lebo výpovedný dôvod nie je definovaný.
mimosin
02.01.12,15:40
janaoill

Ešte raz pozrite, aká výpoveď bola zamestnancovi doručená. V prípade, že je tam uvedený §, ako Vy uvádzate, výpoveď je
neplatná. Treba konať, je potrebné písomne odvolať neplatnú výpoveď zo strany zamestnávateľa. Počas dočasnej pracovnej neschopnosti mu nemôžete dať novú správnu platnú výpoveď, ale môžete sa so zamestnancom dohodnúť na skončení pracovného pomeru dohodou v nadväznosti na § 63 ods. 1/ písm. b/.
Zamestnanec aj počas dočasnej pracovnej neschopnosti môže skončiť pracovný pomer dohodou, samozrejme potom mu musíte vyplatiť odstupné v zmysle § 76 ods. 2.
§ 76 ZP
(2) Ak bola zamestnancovi daná výpoveď z dôvodov uvedených v odseku 1, zamestnanec má právo pred začatím plynutia výpovednej doby požiadať zamestnávateľa, aby sa pracovný pomer skončil dohodou. Tejto žiadosti je zamestnávateľ povinný vyhovieť. Zamestnancovi patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.
VERONIKA6
07.02.12,15:50
Zamestnanec dostal v decembri 2011 výpoveď v zmysle § 63 odst. 1, písm.b). s výpovednou dobou 2 mesiace. 22.12. priniesol DPN, ktorá mu skončila 25.1.2012. V ten istý deň priniesol ukončenie DPN spolu so žiadosťou o skončenie pracovného pomeru dohodou s vyplatením odstupného.
V akej výške mu patrí odstupné? Sú to dva mesiace, alebo sa vypočíta alikvotná časť. Nie sú to prekážky na strane zamestnanca o ktoré sa výpovedná doba predlžuje?
Mila123
07.02.12,15:56
Zamestnanec dostal v decembri 2011 výpoveď v zmysle § 63 odst. 1, písm.b). s výpovednou dobou 2 mesiace. 22.12. priniesol DPN, ktorá mu skončila 25.1.2012. V ten istý deň priniesol ukončenie DPN spolu so žiadosťou o skončenie pracovného pomeru dohodou s vyplatením odstupného.
V akej výške mu patrí odstupné? Sú to dva mesiace, alebo sa vypočíta alikvotná časť. Nie sú to prekážky na strane zamestnanca o ktoré sa výpovedná doba predlžuje?
kedy mu bola doručená výpoveď, resp. kedy ju prevzal?
Tweety
07.02.12,15:56
Zamestnanec dostal v decembri 2011 výpoveď v zmysle § 63 odst. 1, písm.b). s výpovednou dobou 2 mesiace. 22.12. priniesol DPN, ktorá mu skončila 25.1.2012. V ten istý deň priniesol ukončenie DPN spolu so žiadosťou o skončenie pracovného pomeru dohodou s vyplatením odstupného.
V akej výške mu patrí odstupné? Sú to dva mesiace, alebo sa vypočíta alikvotná časť. Nie sú to prekážky na strane zamestnanca o ktoré sa výpovedná doba predlžuje? O skončenie pp dohodou musí požiadať pred začiatkom VD, a on požiadal už neskoro, kedže výpoveď dostal už v dec.. Nárok mu týmto nevznikol.
VERONIKA6
07.02.12,15:59
A v tomto prípade mu výpovedná lehota nezačína plynúť až po skončení DPN?
Tweety
07.02.12,16:01
A v tomto prípade mu výpovedná lehota nezačína plynúť až po skončení DPN?Nenapísala si, či ju dostal pred, alebo po PN, prosím dopíš.Ale išlo by len o výpoved. lehotu, nie o samotnú možnosť podania žiadosti o dohodu.
(2) Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.
VERONIKA6
07.02.12,16:02
Pred začiatkom DPN.
Tweety
07.02.12,16:05
Bohužiaľ, ale prešvihol termín na podanie žiadosti, platí prísp.č 15.
Mila123
07.02.12,16:10
tak mu VD plynula aj cez PN.....ak bude ZĽ ochotný môžu skrátiť VD, ak nie musí odpracovať dobu, ukončí pomer podľa § 63 bez nároku na odstupné......
Sany
09.03.12,10:34
Prosím o radu...pracovníčka ukončila PP dohodou k 29.2.2012 s tým, že dohoda nasledovala po výpovedi podľa § 63 ods. 1 písm. b), dohodli sme sa na dvojmesačnom odstupnom podľa § 62, ktoré sme jej aj vyplatili spolu so mzdou za mesiac 02/2012. Je odhlásená zo SP aj z ZP...Dnes mi bola doručená od pracovníčky PN od 6.3.2012, nakoľko nastúpila na liečenie, o ktorom vedela, len nevedela vopred presný termín...Liečenie potrvá do 27.3.2012...čiže spadá do ochrannej lehoty...to jej mám vyplatiť normálne náhradu príjmu za 10 dní a potom postúpiť do SP?...choré, nie?
Tweety
09.03.12,10:36
Prosím o radu...pracovníčka ukončila PP dohodou k 29.2.2012 s tým, že dohoda nasledovala po výpovedi podľa § 63 ods. 1 písm. b), dohodli sme sa na dvojmesačnom odstupnom podľa § 62, ktoré sme jej aj vyplatili spolu so mzdou za mesiac 02/2012. Je odhlásená zo SP aj z ZP...Dnes mi bola doručená od pracovníčky PN od 6.3.2012, nakoľko nastúpila na liečenie, o ktorom vedela, len nevedela vopred presný termín...Liečenie potrvá do 27.3.2012...čiže spadá do ochrannej lehoty...to jej mám vyplatiť normálne náhradu príjmu za 10 dní a potom postúpiť do SP?...choré, nie?
Čo jej chcete preplácať, veď už nie je vašou zamestnankyňou, nemocenské jej v oD vyplatí SP. Nech tam zanesie doklad o začiatku PN. AK ostal už u vás, tak ho postúpte vy.
Sany
12.03.12,15:09
Ďakujem...
zuzana.j
16.03.12,08:13
dobrý deň, chcela by som sa spýtať, že či mi môže zamestnávateľ dať výpoveď ak som na pn ale zároveň som aj v skúšobnej dobe, ktorá sa mi skončila počas pn . Neviem čo mám robiť . Ďakujem
Tweety
16.03.12,08:15
V SD je možné skončiť PP aj počas PN. Neide o výpoveď ale o skončenie PP v SD.
zuzana.j
16.03.12,16:33
ale veď v zákonníku práce je , že ma nemôžu vyhodiť kým som na pn aj keď som v skúšobnej dobe
Tweety
16.03.12,16:39
ale veď v zákonníku práce je , že ma nemôžu vyhodiť kým som na pn aj keď som v skúšobnej dobe

A kde, v ktorom § sa o tom píše?
zuzana.j
16.03.12,17:19
V prípade, že nastanú prekážky v práci na strane zamestnanca, skúšobná doba sa predĺžuje o toto obdobie, napr. ak ste v čase skúšobnej doby ochoreli a ste práceneschopní, o ten čas sa Vám predĺži skúšobná doba. To ale nemá vplyv na ukončenie pracovného pomeru v čase skúšobnej doby. To znamená, že ochranná doba v tomto prípade neplatí a tak zamestnávateľ alebo aj vy môžete skončiť pracovný pomer.


našla som toto ..... takze to znamena ze ma mozu vyhodit ... ale pn mi stale pojde ? alebo ako ? nechapem tomu
vieraaaa
16.03.12,17:30
V prípade, že nastanú prekážky v práci na strane zamestnanca, skúšobná doba sa predĺžuje o toto obdobie, napr. ak ste v čase skúšobnej doby ochoreli a ste práceneschopní, o ten čas sa Vám predĺži skúšobná doba. To ale nemá vplyv na ukončenie pracovného pomeru v čase skúšobnej doby. To znamená, že ochranná doba v tomto prípade neplatí a tak zamestnávateľ alebo aj vy môžete skončiť pracovný pomer.

našla som toto ..... takze to znamena ze ma mozu vyhodit ... ale pn mi stale pojde ? alebo ako ? nechapem tomu
To znamená, že zamestnávateľ s Tebou ukončí PP, odhlási Ťa z poisťovní a Tvoju PN-ku, ak bude trvať, postúpi na SP a tá Ti bude vyplácať nemocenské do skončenia PN.
Tweety
16.03.12,18:01
V prípade, že nastanú prekážky v práci na strane zamestnanca, skúšobná doba sa predĺžuje o toto obdobie, napr. ak ste v čase skúšobnej doby ochoreli a ste práceneschopní, o ten čas sa Vám predĺži skúšobná doba. To ale nemá vplyv na ukončenie pracovného pomeru v čase skúšobnej doby. To znamená, že ochranná doba v tomto prípade neplatí a tak zamestnávateľ alebo aj vy môžete skončiť pracovný pomer.


našla som toto ..... takze to znamena ze ma mozu vyhodit ... ale pn mi stale pojde ? alebo ako ? nechapem tomu
ÁNo, SD sa predlžuje o čas prekážok, ale to neznamená, je to tam aj uvedené, že PP nemôže byť skončený. Takže, ak PN naďalej trvá, PP skončí ale SP bude naďalej platiť nemocenské.
zuzana.j
16.03.12,18:09
prepacte ze vas stale otravujem ale potrebujem mat v tom jasno ...
takze ak mi volali z prace ze mam prist podpisat skoncenie PP tak to mam podpisat ?
aj tak budem dostavat pn-ku ?
Tweety
16.03.12,18:14
prepacte ze vas stale otravujem ale potrebujem mat v tom jasno ...
takze ak mi volali z prace ze mam prist podpisat skoncenie PP tak to mam podpisat ?
aj tak budem dostavat pn-ku ?
Môžeš ísť podpísať prevzatie, keď tvoj PP skončí a PN trvá naďalej, nemocenské dostaneš od SP. Veď som to už napísala.