Anull11
02.01.12,13:33
Pracujem vo firme, ktorá si podľa môjho názoru vymyslela internú smernicu, ktorá nie je v súlade so zákonníkom práce. Ide o vyčerpanie dovolenky. Postup je nasledovný: každý by si mal vyčerpať celú dovolenku v danom roku (teda v tomto prípade 2011). Žiadne priame nariadenie od svojich nadriadených, kedy si dovolenku mám vyčerpať som nikdy nedostala. Dostala som iba informačný email z finančného oddelenia: "Každý by si mal celú dovolenku vyčerpať do konca roka 2011". Nič viac. Tichá dohoda je, že prenesenú dovolenku si môžeme vyčerpať do konca februára.
Zostali mi 2 dni dovolenky z r. 2011, dovolenkový lístok som si teda vypísala na 2 dni v januári 2012. Čo ale odo mňa chcú? Mám si ten dovolenkový lístok vypísať a dať podpísať akože fiktívne za december 2011. Inak mi dovolenka prepadne.
Nejde mi o to prepísanie lístku, ide mi o princíp. O to, že mi neustále rozprávajú o "internej smernici", ktorá podľa môjho názoru nemôže byť platná a robia zo mňa somára, že to tak musí byť. Jednoducho mi to vyčerpanie dovolenky v r. 2011 môj nadriadený priamo neprikázal, a tak mám teraz nárok na to preniesť si dovolenku a vyčerpať si ju do konca roku 2012.
V žiadnej inej firme (aj s omnoho viac zamestnancami) som sa s takýmito cavikami nestretla.
Chcela som si tu len potvrdiť, keďže nie som mzdárka ani personalistka. Vopred ďakujem za odpoveď.
mimosin
02.01.12,16:38
Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ a má právo určiť, do kedy musia byť dovolenky vyčerpané. Firmy si to ošetria v kolektívnej zmluve, alebo internou smernicou, ale zamestnanec musí byť s tým vopred oboznámený.
Ak zamestnávateľ trvá na vyčerpaní dovolenky v tom roku, v ktorom vznikol nárok, dá sa to riešiť so súhlasom priameho nadriadeného aj tak, že dovolenku si vypíšeš v decembri 2011, kedy ti bude zaplatená, ale nebudeš ju čerpať. Vyčerpáš si ju napr. do konca februára - formou náhradného voľna. Samozrejme chce to presnú evidenciu a súhlas priameho nadriadeného. Ale dá sa to urobiť len výnimočne u administratívnych zamestnancov.
Nevyčerpaná dovolenka, je náklad budúcich období a robí to problém najmä finančnému oddeleniu. Ale to signalizuje, že u Vás nefunguje personálne.
§ 111
(1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.

§ 113
(2) Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku v kalendárnom roku preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci na strane zamestnanca, zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi dovolenku tak, aby sa skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka.
KEJKA
02.01.12,16:44
Pracujem vo firme, ktorá si podľa môjho názoru vymyslela internú smernicu, ktorá nie je v súlade so zákonníkom práce. Ide o vyčerpanie dovolenky. Postup je nasledovný: každý by si mal vyčerpať celú dovolenku v danom roku (teda v tomto prípade 2011). Žiadne priame nariadenie od svojich nadriadených, kedy si dovolenku mám vyčerpať som nikdy nedostala. Dostala som iba informačný email z finančného oddelenia: "Každý by si mal celú dovolenku vyčerpať do konca roka 2011". Nič viac. Tichá dohoda je, že prenesenú dovolenku si môžeme vyčerpať do konca februára.
Zostali mi 2 dni dovolenky z r. 2011, dovolenkový lístok som si teda vypísala na 2 dni v januári 2012. Čo ale odo mňa chcú? Mám si ten dovolenkový lístok vypísať a dať podpísať akože fiktívne za december 2011. Inak mi dovolenka prepadne.
Nejde mi o to prepísanie lístku, ide mi o princíp. O to, že mi neustále rozprávajú o "internej smernici", ktorá podľa môjho názoru nemôže byť platná a robia zo mňa somára, že to tak musí byť. Jednoducho mi to vyčerpanie dovolenky v r. 2011 môj nadriadený priamo neprikázal, a tak mám teraz nárok na to preniesť si dovolenku a vyčerpať si ju do konca roku 2012.
V žiadnej inej firme (aj s omnoho viac zamestnancami) som sa s takýmito cavikami nestretla.
Chcela som si tu len potvrdiť, keďže nie som mzdárka ani personalistka. Vopred ďakujem za odpoveď.
samozreme, že tá interná smernica nemôže byť nad rámec zákona a popísané praktiky nijako nie sú v súlade so ZP - máš pravdu.

z iného príspevku - citujem:
Ak zamestnávateľ trvá na vyčerpaní dovolenky v tom roku, v ktorom vznikol nárok, dá sa to riešiť so súhlasom priameho nadriadeného aj tak, že dovolenku si vypíšeš v decembri 2011, kedy ti bude zaplatená, ale nebudeš ju čerpať. Vyčerpáš si ju napr. do konca februára - formou náhradného voľna...............

tak toto sa nedá - nie je to riešenie, ale viem, že sa to takto zvykne robiť, s tichým súhlasom nadriadených, ale isto to nemôže byť takýmto spôsobom uvedené v smernici. takže dá sa a súčasne nedá sa.............je to obchádzanie ZP ako aj internej smernice.