jarka1979
02.01.12,13:34
Ahojky,

potrebovala by som poradit,ci je lepsie do Izraela si vziat eura al. dolare? Chcem ist na jar s mamou do Jeruzalema cez cestovku,ale nemam ziadne prakticke info o krajine...

Dakujem za vase postrehy...
220870
02.01.12,12:47
Šakalmi sa tam platí.Tý čo tam boli tvrdia ,že je tam obrovský neporiadok bordel smeti po uliciach ,ako v našich cigánskych dedinách.Nebolo tam kde ísť na WC baby museli ísť za roh do kríčkov ubytovanie medzi švábmi všade kopu smradu ,jedlo nejedlé voda nepitná.
buchač
02.01.12,12:56
Ahojky,

potrebovala by som poradit,ci je lepsie do Izraela si vziat eura al. dolare? Chcem ist na jar s mamou do Jeruzalema cez cestovku,ale nemam ziadne prakticke info o krajine...

Dakujem za vase postrehy...


Měna a ceny

Izraelskou měnou je šekel, zkratka NIS (nový izraelský šekel).

Měna šekel se dělí na tzv. agoroty. Jeden šekel se skládá ze 100 agorot. Míst k výměně peněz naleznete po Izraeli spoustu, doporučujeme ale spíše měnit peníze v bance nebo oficiální směnárně. V Izraeli je také řada bankomatů a ve většině hotelů, restaurací a obchodů můžete platit kartou (pokud je mezinárodní tj. typu Eurocard/MasterCard, VISA, American Express aj.) V Izraeli si můžete zřídit účet, i když nejste izraelský občan.

* 1 NIS je přibližně 4.75 Kč
1 Koruna je přibližně 0.20 šekelů
(z 25.2.2008) *

Hned na letišti je možnost směnit dolary nebo eura za šekely, ale někde je možno platit i dolary, třeba v obchodech se suvenýry nebo hotelích. Je lepší mít dolary než eura, dolary jsou častěji přijímány, pokud neplatíte v šekelích.....

http://izrael.orbion.cz/stat/pruvodce/mena-a-ceny-2129/
lubko6394
02.01.12,13:02
Ahojky,

potrebovala by som poradit,ci je lepsie do Izraela si vziat eura al. dolare? Chcem ist na jar s mamou do Jeruzalema cez cestovku,ale nemam ziadne prakticke info o krajine...

Dakujem za vase postrehy...

Doláre. Praktické info Výborne sú spracované v Spoločníkoch cestovateľa z Ikaru napr: http://www.martinus.sk/?uItem=101219 Síce drahé, ale komplexne všetko, len aby si to stihla prečítať. Pozdravujte Mojžiša, bol super.
Indeed
02.01.12,13:10
Oveľa krajšie mesto je Tel-Aviv....

..aj modernejšie, s lepšími službami.
Mila123
02.01.12,13:12
Ahojky,

potrebovala by som poradit,ci je lepsie do Izraela si vziat eura al. dolare? Chcem ist na jar s mamou do Jeruzalema cez cestovku,ale nemam ziadne prakticke info o krajine...

Dakujem za vase postrehy...

bola som v Izraeli 2x, a idem znovu 17.04.2012, beriem si tam iba doláre, najlepšie keby si mala jednodolárovky......(papierové), budeš mať drobné do zvončeka, kt. sa prispieva za omše, platí sa aj šekelmi ale hlavne dolármi, ....
minulý rok som bola aj v Jordánsku, absolútne neboli problémy s dolármi aj u nich......od cudzinca židia, ale hlavne araby žiadajú rovno doláre.....CK Vás bude určite informovať o možnostiach platenia a aj o iných.....

a dobre si pozrite priestory Chrámu Narodenia Pána, teraz tam bola metlová vojna medzi služobníkmi božími......(arménski a grécki to boli):D
lubko6394
02.01.12,13:32
Šakalmi sa tam platí.Tý čo tam boli tvrdia ,že je tam obrovský neporiadok bordel smeti po uliciach ,ako v našich cigánskych dedinách.Nebolo tam kde ísť na WC baby museli ísť za roh do kríčkov ubytovanie medzi švábmi všade kopu smradu ,jedlo nejedlé voda nepitná.

Bol som tam 3x a šekelmi som nikdy neplatil. Treba mať jednodolárovky a zjednávať. A s tými WC to teda nesúhlasím. Kde som bol všade bolo čisto a zadara napr. na Sione v kláštore, na 9. zastavení v kaviarni, na Masade v stanici lanovky, v reštike pod Eliášom v Hajfe, v bufete pri kostole Blahoslavenstiev...
Jedlo bez problémov, super ražniči kura aj baran rovno na krížovej ceste - len treba hľadať ( nemám rád ani fašírku ani zeleninu ). Stačilo trochu dať najavo pochopenie pre palestíncov a musel som ich stopnúť pri nakladaní mäsa na môj tanier - druhým nepridali ani ryžu...
Vodu tú naozaj len z overených zdrojov, ideál je kupovaná.
Indeed
02.01.12,13:39
Jedlo bez problémov, super ražniči kura aj baran rovno na krížovej ceste - len treba hľadať ( nemám rád ani fašírku ani zeleninu ). Stačilo trochu dať najavo pochopenie pre palestíncov a musel som ich stopnúť pri nakladaní mäsa na môj tanier

Tak to je moj sen ! :) :) :)

Taku porciu, ktorú by som nevladal zjesť som nikde ešte nedostal...:mee:
jarka1979
02.01.12,13:45
dakujem za cenne rady:)...dufam,ze vsetko bude fajn,hlavne,ze to tam bude bezpecne. Chcem tuto dovolenku venovat mamine k narodeninam (je velmi veriaca zena),ale doteraz som sa motala len po europe. Este otazocka,kolko asi dolarov je optimalne si vziat na tyzden pre 2 osoby. Budeme chodit len po pamiatkach,ziadne more al. zabava... chcem tam ist cez cestovku awertravel (ak to nieje reklama)lebo ma asi najlepsiu cenu,len som nenasla nic o nich,ci boli ludia spokojny so zajazdom...
lubko6394
02.01.12,13:47
Tak to je moj sen ! :) :) :)

Taku porciu, ktorú by som nevladal zjesť som nikde ešte nedostal...:mee:

Ja áno. Tak 10 rokov dozadu som bol v reštike Cinema v Trenčíne a dali sme si grilované kolená. A naservírovali nám také 3,5 kilové. Dvaja sme to vzdali po 3 hodinách a odchádzali s igelikou. Ten tretí si dal ešte dezert. A potom nezáviď ...
Indeed
02.01.12,13:51
Ja áno. Tak 10 rokov dozadu som bol v reštike Cinema v Trenčíne a dali sme si grilované kolená. A naservírovali nám také 3,5 kilové. Dvaja sme to vzdali po 3 hodinách a odchádzali s igelikou. Ten tretí si dal ešte dezert. A potom nezáviď ...

Ja sa možem s Tebou staviť, že keby som tam šiel , tak mi dajú koleno tak 1,2 kilove, z toho bude 900 gr. kost.

Mne sa bežne stáva, že ked prídem na rad pri platení v potravinach, tak v pokladni dojde páska, alebo predavačka musí ist na zachod...
Mila123
02.01.12,13:54
ja som bola dvakrát cez AT....a inak Mŕtve more odporúčam......je zadarmo a veľmi pekné čí kamenné či pieskové pláže....

na jeden sme boli pod Masadou , bolo tam super, namazali sme sa bahnom, vlastní nás nespoznali, inak je tam zadarmo aj sladká voda, aby ste sa opláchli po kúpeli v slanom roztoku.....vzali sme si vykryštalizovanú soľ z mora.....to musíš vidieť.....

a na druhej (celkom hore na severe mora) bolo tak veľa bahna, zapadla som po kolená stojac v ňom....a tá kúpeľ v mori ? nezabudneš......nikdy....

a tých dolárov ? ja som mala na prvej púti asi 300 a so 150-timi som sa vrátila späť.......na druhej púti som si nemenila a ešte mám v peňaženke cca 25 dol......

kedy chcete cestovať?
220870
02.01.12,13:59
Naše babky demokratky z dediny tam boli a také resumé nikdy viac.Asi záleží aj na cestovke.
Indeed
02.01.12,14:02
Naše babky demokratky z dediny tam boli a také resumé nikdy viac.Asi záleží aj na cestovke.

Babky-demokratky sú pošahané ...

ich názormi sa normálny človek nemože riadiť .

Nevidel si film : Slunce, seno... ?

"Ještě, že máme nafasováno z domova... " že jo ?
lubko6394
02.01.12,14:16
dakujem za cenne rady:)...dufam,ze vsetko bude fajn,hlavne,ze to tam bude bezpecne. Chcem tuto dovolenku venovat mamine k narodeninam (je velmi veriaca zena),ale doteraz som sa motala len po europe. Este otazocka,kolko asi dolarov je optimalne si vziat na tyzden pre 2 osoby. Budeme chodit len po pamiatkach,ziadne more al. zabava... chcem tam ist cez cestovku awertravel (ak to nieje reklama)lebo ma asi najlepsiu cenu,len som nenasla nic o nich,ci boli ludia spokojny so zajazdom...

No ja som sa tam cítil bezpečnejšie ako tu. Len holt je treba mať šťastie. Strach som mal, keď ma palestínci pozvali do okolia Betlehema na exkurziu a ja som si nevedel spomenúť, či tí radikáli sú Hamas alebo Fatah. Chvalabohu sme sa vrátili dosť neskoro...
Ja by som bral na 2 osoby tak 400, ale ono záleží koľko napíše cestovka ( tringelty...) a koľko cvakneš za fakultatívne Masady,Kumrány a taxi na horu tam hore v Galilei.
S Awerom som bol 2x - cena super, Mojžiš tiež. Voľno nebudeš mať žiadne, ja ako neverec som mal voľno len počas každodennej omše. A potom keď som sa utrhol a išiel inde ako skupina- to som si ale radšej s ním vopred dohodol. Napr. túto skalu neuvidíš - patrí konkurencii - je na Chrámovej hore v mešite Skalný dóm a povolenie som mal od Wafq a Komunity moslimov, a Mojžiša sme dobehli v Chráme božieho hrobu.
jarka1979
02.01.12,14:21
ja som bola dvakrát cez AT....a inak Mŕtve more odporúčam......je zadarmo a veľmi pekné čí kamenné či pieskové pláže....

na jeden sme boli pod Masadou , bolo tam super, namazali sme sa bahnom, vlastní nás nespoznali, inak je tam zadarmo aj sladká voda, aby ste sa opláchli po kúpeli v slanom roztoku.....vzali sme si vykryštalizovanú soľ z mora.....to musíš vidieť.....

a na druhej (celkom hore na severe mora) bolo tak veľa bahna, zapadla som po kolená stojac v ňom....a tá kúpeľ v mori ? nezabudneš......nikdy....

a tých dolárov ? ja som mala na prvej púti asi 300 a so 150-timi som sa vrátila späť.......na druhej púti som si nemenila a ešte mám v peňaženke cca 25 dol......

kedy chcete cestovať?



Chcela by som ist od 21.2 do 28.2,al. od 6.3 do 13.3. To mrtve more by som rada vyskusala,ked sa o nom tolko hovori...sprievodca by mal byt Mons. Jan Majernik. Este otazocka,ake bolo ubytovanie?
Mila123
02.01.12,14:23
luxusné.....(je pravda , že dve noci v Nazarete to nebolo oproti dvom nociam v Amáne až tak dobré......ale určite nebudete banovať...)v Amáne sme mali dvojica apartmán .....
ja som bola pred dvoma rokmi v máji, už bolo horúco, na Masade bolo 37°C a minulú jar sme boli v marci, ale bolo ešte trochu chladno, ale videli sme zakvitnutú Judskú púšť.......

teraz ideme v 4/2012...

a Ján Majerník? super sprievodca (inak býva na Floride), veľmi, veľmi, veľmi zčítaný.......
jarka1979
02.01.12,14:32
DAKUJEM vsetkym za cenne info a prajem pekny novy rok
lubko6394
02.01.12,14:50
Chcela by som ist od 21.2 do 28.2,al. od 6.3 do 13.3. To mrtve more by som rada vyskusala,ked sa o nom tolko hovori...sprievodca by mal byt Mons. Jan Majernik. Este otazocka,ake bolo ubytovanie?



Ja by som bral ten marec. Február môže byť studeno a daždivo. S tým ubytovaním je to rôzne, jedenkrát som mal v Nazarete izbu s výhľadom do skalného brala, ale to je náhoda. A po celom dni strávenom v buse, pamiatkach... ti aj tak bude jedno, čo je za oknom. Btw. to mŕtve more sa bije s Masadou a Kumránom, takže sa budeš musieť rozhodnúť. Ale aj tak sa to vždy riešilo tak, že aj tí z Masady a Kumránu mali aspoň pol hodinu na kúpanie.
Dáša_
02.01.12,15:14
Mama aj s neterou boli minulý rok na tom februárovom termíne s rovnakou cestovkou. Veľmi si pochvaľovali. Počasie tak akurát, pri mori sa aj kúpali. V podstate sa nesťažovali na nič, akurát neter mala 17 a tak pri každej prehliadke sa vojaci vyžívali a kontrolovali je aj 4 krát. Ale prežila to :)
Odlet bol na poslednú chvíľu z Budapešti. Z Košíc ich tam odviezli autobusmi. Takže pohoda.
lubko6394
02.01.12,16:32
Mama aj s neterou boli minulý rok na tom februárovom termíne s rovnakou cestovkou. Veľmi si pochvaľovali. Počasie tak akurát, pri mori sa aj kúpali. V podstate sa nesťažovali na nič, akurát neter mala 17 a tak pri každej prehliadke sa vojaci vyžívali a kontrolovali je aj 4 krát. Ale prežila to :)
Odlet bol na poslednú chvíľu z Budapešti. Z Košíc ich tam odviezli autobusmi. Takže pohoda.

A tí vojaci ich kontrolovali kde ?
Ja som zažil len kontroly, keď sme išli z WB do Izraela a vojaci kontrolovali len pasy. Po prvýkrát ma najprv vypočúval pred odletom nejaký bývalý trnavčan a potom akási ruska, ale to bolo ešte za doby víz. Pre poučenie: je treba hovoriť, že som nikde nebol, s nikým nehovoril, sedel som len v buse a modlil sa v každom kostole. Druhýkrát vznikol problém tiež pred odletom, keď po kontrole na poslednú chvíľu pri zatváraní kufra si colníčka všimla arafatku, ale zachránila ma menora, ktorú som mal tiež v tom kufri. Ale ak by mi našli tú palestínsku vlajku, čo mi venoval v mene palestínskeho ľudu George z Betlehemu ( majiteľ hotela v ktorom sme bývali a obchodu, kde sme si mali nakupovať izraelské vína a suveníry ), tak tam stvrdnem asi naveky.
Dáša_
06.01.12,14:22
A tí vojaci ich kontrolovali kde ?
Ja som zažil len kontroly, keď sme išli z WB do Izraela a vojaci kontrolovali len pasy. Po prvýkrát ma najprv vypočúval pred odletom nejaký bývalý trnavčan a potom akási ruska, ale to bolo ešte za doby víz. Pre poučenie: je treba hovoriť, že som nikde nebol, s nikým nehovoril, sedel som len v buse a modlil sa v každom kostole. Druhýkrát vznikol problém tiež pred odletom, keď po kontrole na poslednú chvíľu pri zatváraní kufra si colníčka všimla arafatku, ale zachránila ma menora, ktorú som mal tiež v tom kufri. Ale ak by mi našli tú palestínsku vlajku, čo mi venoval v mene palestínskeho ľudu George z Betlehemu ( majiteľ hotela v ktorom sme bývali a obchodu, kde sme si mali nakupovať izraelské vína a suveníry ), tak tam stvrdnem asi naveky.

povedali, že ich kontrolovali všade :) pri vchode do jeruzaléma, betlehema, pred múrom nárekov, pri vstupe do jordánska...
Mila123
06.01.12,14:40
povedali, že ich kontrolovali všade :) pri vchode do jeruzaléma, betlehema, pred múrom nárekov, pri vstupe do jordánska...
Múr nárekov, nedostaneš sa tam iba cez bezpečnostnú zónu,,,,,,ako keeĎ ideš lietadlom, bez noža nožníc, prechádzaš detektorom kovov....

a kontroly boli cestou na Palestínske územia.....Betlehem je na Pal. území, tam sme spávali, a keď sme išli autobusom zvykli kontrolovať....ale pri výstupe z Betlehema zvykli Izraelskí vojaci a aj vojačky až vojsť do autobusu aj so zbraňami , prešli, ukázali sme len pasy (prednú, vrchnú stranu)....

do Jordánska prestup po hraniciach bol skoro 6-hodinový, dokonca nám snímali otlačky prstov a snímali sietnice, policajti si na hraničnom prechode nechali všetkých pasy, po 2 hodinách nám ich vrátili a dostali sme česky hovoriaceho Jordánca, akože sprievodcu po krajine.....

ale napr. bývali sme v luxusnom hotely, bez problémov strava, mali sme k dispozícií aj rokovaciu miestnosť, v kt. slúžila sa sv. omša, a to tiež bez problémov.....večer sme išli do mesta (Amán) - žiaden problém.....
a cez deň sme boli v Petre -neskutočná krása.......

je potrebné aby ak niekto chce pobrázdiť blízky východ, musí napr. vedieť , že skoro všade nemajú radi židov.....do Jordánska vstupom nebol problém, ale ak by sme išli do Sýrie a mali by s,e pečiatky v pase, že sme boli u Židov- nepustia Vás k nim.....preto, ak niekto tam išiel mal sebou 2 pasy......(bez židovskej pečiatky).....
lubko6394
06.01.12,19:42
povedali, že ich kontrolovali všade :) pri vchode do jeruzaléma, betlehema, pred múrom nárekov, pri vstupe do jordánska...

Kontrola a buzerácia je dosť veľký rozdiel. Nie že by som al rád vojakov so samopalmi, ale v tomto regióne to asi inak nejde. Napríklad na Chrámovú horu sa inak ako cez múr nárekov prejsť nedá - skúšal som to, ale bezúspešne. Druhá návšteva s manželkou: skúšal som 2 priechody bezúspešne, vyšlo to až pri múre nárekov, akurát, že zhodou okolností sme tam prišli v čase enormného záujmu a dostali sme sa do tej skupiny, ktorú ešte boli ochotní pustiť. Ja som ako obvykle položil celý opasok s mobilom a foťákom na pás a cez checkpoint prešiel, tak manželka tam práskla ruksak so salámom. Chvalabohu jej povolili, aby ten salám ( ale aj s plastovým obalom ) položila pod schodíky pred checkpointom, a potom ju pustili ďalej. Obehnúť to dokola a vyzdvihnúť manželu by asi bolo dosť stresujúce. Konieckoncov si tie kontroly človek asi musí zobrať ako kolorit, ktorý mu zvýši šancu, že nezapočuje hrdinský výkrik Alláh akbar ako posledný zvuk v živote. Aj keď osobne to sčasti chápem, tak predsalen by som sa nerád osobne pasívne zúčastňoval bojov za slobodu palestínčanov napriek tomu, že im fandím a chápem ich status.
Konieckoncov tie kontroly sa len snažia odhaliť teroristov, takže keď ukážem pas a neklepem sa, že mi ho ktosi so samopalom kontroľuje, tak problém nemám a zdá sa mi, že ma buzerovali menej ako Slovenskí colníci, keď som prichádzal pred pár rokmi z Viedne.
Obyčajný pútnik je pre nich len nutné zlo, takže ťa zbytočne obťažovať nebudú. Ale ak v rámci tohto rituálu zbadajú čosi pre nich podozrivé ( arafatku, čokoľvek z Palestíny...) tak si len plnia svoju úlohu a pátrajú hlbšie, ale to sa 99% pútnikov netýka. A tá čierna ovca si to musí nejakým pre nich pochopiteľným spôsobom obhájiť. A kedže som tam neostal, tak som ich asi presvedčil.