marekm
02.01.12,13:37
K 31.12. som zrušil jednu z dvoch prevádzkarní a zároveň som prestal byť plátcom DPH. Všetok majetok čo mám, je už odpísaný. Zostali mi ale fyzicky nejaké chladničky, ktoré by som chcel predať. Podľa zákona o DPH by som mal odviesť DPH z majetku nadobudnutého počas obdobia keď som bol plátcom. Týka sa to aj tohto už odpísaného majetku? Ak áno, z akej sumy mám vychádzať? Čo s peniazmi za predaj - zaevidovať ich vôbec v účtovníctve (ak by išlo opredaj nepodnikateľovi)?
marekm
03.01.12,12:32
Nikto?
jacekova
03.01.12,13:29
K 31.12. som zrušil jednu z dvoch prevádzkarní a zároveň som prestal byť plátcom DPH. Všetok majetok čo mám, je už odpísaný. Zostali mi ale fyzicky nejaké chladničky, ktoré by som chcel predať. Podľa zákona o DPH by som mal odviesť DPH z majetku nadobudnutého počas obdobia keď som bol plátcom. Týka sa to aj tohto už odpísaného majetku? Ak áno, z akej sumy mám vychádzať? Čo s peniazmi za predaj - zaevidovať ich vôbec v účtovníctve (ak by išlo opredaj nepodnikateľovi)?

§81 Zákona o DPH:
(6) V poslednom zdaňovacom období vzniká platiteľovi daňová povinnosť vzťahujúca sa na majetok, pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítaná, a na majetok, ktorý nadobudol bez dane (§ 10 ods. 1) a pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň u predchádzajúceho vlastníka úplne alebo čiastočne odpočítaná. Daň sa vypočíta zo zostatkovej ceny majetku zistenej podľa osobitného predpisu30) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia a z ceny zásob zistenej podľa osobitného predpisu31) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia. Platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri výpočte odvodu dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou.



DPH by sa odviedla zo zostatkovej ceny odpisovaného majetku. Keďže ty už taký majetok nemáš, tak nič z neho neodvedieš.
Z drobného majetku sa tiež DPH pri zrušení reg.DPH neodvádza.
Tie chladničky si buď dáš do druhej prevádzky, alebo ich predáš. Keďže už nebudeš platca, fatkúra nebude obsahovať sumu DPH.
Peniaze ktoré dostaneš za chladničky sú tvojim príjmom a zaeviduješ ich v účtovníctve ako úhradu faktúry.
marekm
04.01.12,05:19
Ďakujem pekne za odpoveď. Chladničky sú už staré a pravdepodobne sa mi ich nepodarí predať jedine keď za odvoz. Ako túto likvidáciu bez predaja potom korektne zachytiť v účtovníctve?
KEJKA
04.01.12,06:43
a pýtaš sa za koho? si SZČO, alebo sro?
chladmičky zostávajú vo firme v oboch prípadoch a príjem za predaj, resp. za odvoz dáš do príjmu, majetok vyradíš.
marekm
04.01.12,07:32
SZČO, ten odvoz som myslel tak, že to dám zadarmo len keď si to dotyčný odvezie sám, čiže ako príjem to ťažko vykážem :)
jacekova
04.01.12,07:54
SZČO, ten odvoz som myslel tak, že to dám zadarmo len keď si to dotyčný odvezie sám, čiže ako príjem to ťažko vykážem :)

pravdepodobne to máš v drobnom majetku, tak keď to nepredáš a chceš len vyradiť, urob vyraďovací protokol a ako dôvod tam daj pokazené, nefunkčné alebo niečo v tom zmysle.
KEJKA
04.01.12,08:10
chladničky - tam by bolo treba aj zápis o prevzatí, lebo existuje povinnosť likvidácie predpísaným spôsobom, nemôže to len tak niekde vyhodiť, tak by bolo vhodné zdokumentovať, ako sa toho zbavil.
maad
29.03.12,10:55
SZČO FO platca DPH má obchod s potravinami, keďže je v strate už niekoľko rokov rozhodol sa obchod zrušiť a chce zrušiť i živnosť.Chcem sa spýtať ako účtovník čo je všetko potrebné spraviť pre ukončenie živnosti i obchodu keď chce obchod teraz zrušiť????Čo s tovarom a ako to všetko je potrebné riešiť poraďte!!Poraďte aby som na nič nezabudla, majetok mal len auto ale to si odpísal už z nákladov v minulých rokoch.Ostáva mu iba tovar v predajni.
KEJKA
29.03.12,14:39
a prečo v téme DPH? Je platiteľom DPH?
maad
30.03.12,15:54
a prečo v téme DPH? Je platiteľom DPH?

Áno je platiteľom DPH a chce skončiť s obchodom s potravinami i živnosťou, ale potrebujem súrne poradiť čo všetko je potrebné spraviť v účtovníctve ako všetko ukončiť, budem vďačná za každú radu.
KEJKA
30.03.12,17:11
najskor bude dobre sa zbaviť zásob aj za cenu stratového predaja, súčasne požiadať o zrušenie regiśtrácie k DPH. DU určí posledné zdaňovacie obdobie.
Potom sa ozvi. Medzičasom preštuduj všetky témy s touto problematikou - zadaj kľúčové slová a čítaj.