domacnost
29.01.06,11:16
Mala by som viacej otázok v združení, keďže združenie účtujem prvý krát v živote, chcela by som si overiť nasledovné účtovné prípady:

1) poštovné pri uhrádzaní odvodov za každého člena združenia sa účtuje zvlášť alebo sa toto poštovné naúčtuje na člena združenia , ktorý je poverený viesť účtovníctvo. Ja som to naúčtovala na FO ktorý je poverený viesť účtovníctvo s tým, že to vchádza do spoločných výdavkov a potom sa to % podľa podielov rozdelí. Je to tak správne? alebo som mala postupovať ináč.
2) jeden člen v združení si vložil os.auto a vozík bez platne do združenia, ktorý používajú všetci členovia do združenia a mne sa teraz jedná o výdavok za cestnú daň, zákon.poistenie. Mám tieto výdavky účtovať tomu členovi , ktorý si vložil auto , vozík do združenia alebo to mám rozdeliť % podľa podielov?
3) a ako to je pri zásobach, ktoré boli vložené členom do združenia? príjem z predaja znášajú všetci členovia združenia alebo len ten ktorý tieto zásoby v niesol do združenia?
4) a ako to je zo závazkami a pohľadávkami, ktoré vniesol do združenia?

Združenia bolo založené začiatkom januára 2005.

Budem moc vdačná za odpovede.
domacnost
29.01.06,14:01
zabudla som napísať, že účtujem v JÚ.
domacnost
30.01.06,10:41
prosím vás nikdo neúčtuje združenie FO? neporadíte mi?
domacnost
30.01.06,11:21
halóóóóó prosím poraďte mi napísala som to nezrozumiteľne?:mee:
alušik
30.01.06,11:47
Co sa tyka postovneho... Tam by som to postovne rozdelila na kazdeho clena zdruzenia. Nie je dolezite, kto je povereny vedenim uctovnictva za zdruzenie. Ved bez ohladu na to, ci by to zdruzenie existovalo, kazdy by mal povinnost sam ako SZCO zaplatit si tie odvody. Takze to nie su vydavky zdruzenia, ale konkretnej SZCO.
Ak nieco vlozili SZCO do zdruzenia, uz sa na to pozeraj z pohladu zdruzenia. Cize napr. pri tej cestnej dani - tam ak je to uz majetok zdruzenia, zaradis ju do vydavkov zdruzenia a na kocni roka % rozdelis.
Rovnako tie prijmy. Ak to clen zdruzenia uz raz vlozil do zdruzenia, zasoby su uz potom majetkom zdruzenia a prijem z ich predaja je prijmom zdruzenia. Cize zase to len na konci roka % rozdelis.
Zita5
30.01.06,12:33
Mala by som viacej otázok v združení, keďže združenie účtujem prvý krát v živote, chcela by som si overiť nasledovné účtovné prípady:

1) poštovné pri uhrádzaní odvodov za každého člena združenia sa účtuje zvlášť alebo sa toto poštovné naúčtuje na člena združenia , ktorý je poverený viesť účtovníctvo. Ja som to naúčtovala na FO ktorý je poverený viesť účtovníctvo s tým, že to vchádza do spoločných výdavkov a potom sa to % podľa podielov rozdelí. Je to tak správne? alebo som mala postupovať ináč.

Odvody do ZP a SP za členov združenia včetne poštovného sú výdavky jednotlivých členov združenia . Ak ich máš zaúčtované vo výdavkoch ovplyvňujúcich ZD , tak v uzávierkových operáciach interným dokladom prevedieš storno . Celkovú sumu za rok 2005 každému členovi takto spočítané platby včetne poštovného zaúčtuješ do ich osobného peňažného denníka tiež interným dokladom do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane a prilož si fotokópie poštových poukážok s poznámkou , že to bolo hradené zo spoločných financií zo združenia .




2) jeden člen v združení si vložil os.auto a vozík bez platne do združenia, ktorý používajú všetci členovia do združenia a mne sa teraz jedná o výdavok za cestnú daň, zákon.poistenie. Mám tieto výdavky účtovať tomu členovi , ktorý si vložil auto , vozík do združenia alebo to mám rozdeliť % podľa podielov?

Pokiaľ jeden člen združenia vloži pre spoločnú činnosť do združenia majetok , o tomto vklade musí pojednávať aj Zmluva o združení .Presne menovite aj s číslo ŠPZ a TP . Treba uviesť , že uvedený predmet je vkladom do združenia toho a toho člena k spoločnému užívaniu členov a spoločnéhu dosahovaniu príjmov .

Zo spoločného užívania predmetu im vyplývajú aj spoločné výdavky . Čiže cestnú daň ,zákonné poistenie uplatni v účtovníctve združenia . Na konci roka im rozdelíš výdavky celkom podľa pomeru dohodnutom v zmluve o združení .


3) a ako to je pri zásobach, ktoré boli vložené členom do združenia? príjem z predaja znášajú všetci členovia združenia alebo len ten ktorý tieto zásoby v niesol do združenia?


Ja by som zásoby riešila tak , že by som ich predala združeniu - čiže faktúru by som vystavila na povereného člena združenia . Tým pádom by mali spoločné výdavky a taktiež aj dosahovaný príjem z tohto predaja , ktorý by sa tiež delil v dohodnutom pomere v zmluve .

Ak to nebolo tak , tak to treba doriešiť tiež v zmluve . Ešte vyvstáva otázka , neviem či sú plátcovia DPH . Od toho sa bude odvíjať aj vyriešenie tohto problému .




4) a ako to je zo závazkami a pohľadávkami, ktoré vniesol do združenia ?

Tak neviem o čo konkrétne sa jedná o aké záväzky a pohľadávky sa jedná . Najlepšie je keď , sa pri vstupe do združenia tieto veci vyčistia , pretože za tieto položky nesie aj niekto zodpovednosť . Takže o tomto bode popíš bližšie , z akého dôvodu by malo združenia prevziať pohľadávky a záväzky za iného člena ?

Združenia bolo založené začiatkom januára 2005.

Budem moc vdačná za odpovede.


Asi zatiaľ toľko .

Poznámka ak som niekde napísala účtovníctvo združenia , myslené je to tak , že sa zaúčtuje v účtovníctve povereného člena vedením účtovníctva pre združenie .;)
Zita5
30.01.06,12:37
Ešte by bolo dobré , že či Ti je jasná zmluva o združení a vlastne forma takéhoto podnikania . Združenie nie je právny subjekt . Ak budeš mať nejasno , tak napíš.
domacnost
30.01.06,12:55
k tomu os.autu je presne v zmluve napísané, že vkladá bezplatne do združenia auto v zmluve je rozpísané aj ŠPZ, značka, druh... Je to správne alebo mám zmluvu upraviť ináč, jedná sa mi hlavne o to aby si tieto výdavky delili na trojo tak ako majú v zmluve dojednané.Čo sa týka zásob sú platcami dph a účastník združenia, ktorý vložil tieto zásoby boli v hodnote 20 tis.Jedná sa o malú čiastku. Prečo by mal predávať zásoby do združenia a zasa z nich odvádzať dph? ked pri predaji v združeni zo zásob zasa bude povinný odviesť dph. Do zmluvy ešte pozriem ako je to tam zakotvené po prípade sa ozvem. ČO sa týka pohľadávok, bola pohľadávka vystavená v r.2004 a v 1/05 bola uhradená , príjem išiel do združenia je to tak správne? Pohľadávky a závazky, ktoré zostali všetkým členom v združení pri ich zakladaní všetci sa zmluvne dohodli , že ich do združenia vkladajú. Mám to nejako zmluvne ošetriť? alebo je to tak v poriadku?
Zita5
30.01.06,13:09
[quote=domacnost]k tomu os.autu je presne v zmluve napísané, že vkladá bezplatne do združenia auto v zmluve je rozpísané aj ŠPZ, značka, druh... Je to správne alebo mám zmluvu upraviť ináč, jedná sa mi hlavne o to aby si tieto výdavky delili na trojo tak ako majú v zmluve dojednané.

Pokiaľ to máš v zmluve uvedené tak by som povedala , že je to v poriadku . Môžeš CD ,ZP uplatniť .



Čo sa týka zásob sú platcami dph a účastník združenia, ktorý vložil tieto zásoby boli v hodnote 20 tis.Jedná sa o malú čiastku. Prečo by mal predávať zásoby do združenia a zasa z nich odvádzať dph? ked pri predaji v združeni zo zásob zasa bude povinný odviesť dph. Do zmluvy ešte pozriem ako je to tam zakotvené po prípade sa ozvem.

Ako ste sa dohodli na finančom vyrovnaní ? No mne sa to nezdá , lebo člen , ktorý vložil zásoby vo výške 20 000 Sk ich mal rok predtým uplatnené vo výdavkoch v celej čiastke , a teraz príjem bude deliť medzi troch ? To je vlastne znižovanie ZD vkladateľa . Preto som navrhla ten spôsob predaja zásob . To sa mi zdá najčistejší spôsob .


ČO sa týka pohľadávok, bola pohľadávka vystavená v r.2004 a v 1/05 bola uhradená , príjem išiel do združenia je to tak správne?

Zasa sa budem opakovať , vyfakturoval jeden a zdaňovať budú traja ?

Pohľadávky a závazky, ktoré zostali všetkým členom v združení pri ich zakladaní všetci sa zmluvne dohodli , že ich do združenia vkladajú. Mám to nejako zmluvne ošetriť? alebo je to tak v poriadku?
Taktiež nevidím , že by to bolo v poriadku . Toto si mali riešiť cez svoje účtovníctva vtedy kedy im vznikli . Veď to neboli príjmy a výdavky dosiahnuté zo spoločnej činnosti združenia, ale jednotlivých SZČO .
domacnost
30.01.06,17:30
Ešte pre istotu upresním čo je napísané v zmluve, skorej sa mi nedalo ozvať.
Tak:
1) 1 účastník združenia v niesol do užívania pri výkone spoloč.činnosti osob.autom. typ..., výr.číslo..., preňaž.prostriedky (nebola uvedená suma v zmluve), peňaž.prostriedky na účte ( nebola uvedená suma v zmluve), pohľadáv., záv., ktoré vyplývajú zo živnost.podnikania za r.2004.
Vlastne táto FO nemá uvedené zásoby, najskôr som si myslela , že má. Takže predaj zásob v r.2005 už ako v združení bude zdaňovať len on , mám pravdu?
2) druhý člen združenia poskytol peňaž.prostriedky v hot., (neuvedená suma) , peňaž. prostriedky na účte ( neuvedená suma), pohľadávky, závazky , ktoré vyplývajú zo živnost.podnikania za r.2004

3) bod 2) je presne isté napísané pri treťom členovi združenia

Moja otázka znie už naposledy (ešte pre istotu som napísala aj to čo je zakotvené v zmluve, aby to bolo jednoznačné) bude si teda každý účastník združenia zdaňovať svoje príjmy a výdavky zo svojich pohľad., a závazkov, ktoré vniesli do združenia?
Čo sa týka toho auta v bode 1) som pre istotu presne napísala čo je napísané v zmluve. Budú sa teda deliť výdavky medzi účast.združenia? CD,Poistné, a čo odpisy z auta, tie kdo uplatní? Na odpisy som sa zabudla spýtať. Nehnevaj sa , že sa toľko pýtam , ale chcem mať istotu.
No a posledná otázka, i ked neboli v zmluve presne uvedené peňaž.sumy kdo - koľko vniesol do združenia tak sa dohodli (dúfam, že to nevadí , že sa tak dohodli) , že si budú deliť rovným pomerom čo vychádza 33,33 na každého (33,33 x 3 = 99,99 ) nie je to divný pomer?
Divný pomer mám na mysli 99,99 a to zostávajúci 0,01 čo s tým? To už sú primitívne otázky, ale pre mňa sú moc dôležité.
Zita5
30.01.06,19:09
[quote=domacnost]Ešte pre istotu upresním čo je napísané v zmluve, skorej sa mi nedalo ozvať.
Tak:
1) 1 účastník združenia v niesol do užívania pri výkone spoloč.činnosti osob.autom. typ..., výr.číslo..., preňaž.prostriedky (nebola uvedená suma v zmluve), peňaž.prostriedky na účte ( nebola uvedená suma v zmluve), pohľadáv., záv., ktoré vyplývajú zo živnost.podnikania za r.2004.
Vlastne táto FO nemá uvedené zásoby, najskôr som si myslela , že má. Takže predaj zásob v r.2005 už ako v združení bude zdaňovať len on , mám pravdu?
2) druhý člen združenia poskytol peňaž.prostriedky v hot., (neuvedená suma) , peňaž. prostriedky na účte ( neuvedená suma), pohľadávky, závazky , ktoré vyplývajú zo živnost.podnikania za r.2004

3) bod 2) je presne isté napísané pri treťom členovi združenia


Zastávam názor , že uzatvorená zmluva o združení v takom znení , ako uvádzaš, nie je platná !!!! Veď predsa nie je možné aby sa tam neuviedli vklady vo finančnom vyjadrení učastníkov združenia .

Už som sa zmienila v prechádzajúcom príspevku o mojom názore, čo sa týka pohľadávok , záväzkov a skladových zásob .Zastávam názor , že uvedené príjmy a výdavky , ktoré sa týkali účastníkov združenia bezprostredne pred začatím resp. zahájením spoločnej činnosti združenia , ktoré bolo vytvorené , si členovia mali vysporiadať v rámci ich podnikania a vo svojich účtovníctvach .Tieto položky nemajú nič spoločné z činnosťou združenia .Nie sú to spoločné príjmy a výdavky členov združenia .

To , že vložili jednotliví členovia finančné čiastky v hotovosti , alebo vkladom na BÚ mali byť v zmluve o združení vyjadrené číslami .

Čo sa týka vloženia MV jedného z účastníkov , to je v poriadku pokiaľ ho budú používať výlučne pre účely podnikania , môžu uplatňovať aj spojené výdavky s uvedeným vozidlom. V odpisoch by mali pokračovať z dôvodu spoločného využívania. Pokračovať myslím tak, že určite už majiteľ ak to bolo firemné MV, už nejaké odpisy uplatnil v jeho osobnom účtovníctve .
Zita5
30.01.06,19:30
Určite úhrady pohľadávok a záväzkov išli na vytvorený spoločný účet združenia. [/COLOR]
Bude v tom síce chaos , ale ja by som im to uviedla do ich účtovníctiev a v účtovníctve združenia by som ponechala čiste len spoločne dosahované príjmy a výdavky vynaložené pre spoločnú činnosť združenia .

Čo sa týka toho auta v bode 1) som pre istotu presne napísala čo je napísané v zmluve. Budú sa teda deliť výdavky medzi účast.združenia? CD,Poistné, a čo odpisy z auta, tie kdo uplatní? Na odpisy som sa zabudla spýtať. Nehnevaj sa , že sa toľko pýtam , ale chcem mať istotu.

K autu som sa vyjadrila v predchádzajúcom príspevku a taktiež vyššie .

No a posledná otázka, i ked neboli v zmluve presne uvedené peňaž.sumy kdo - koľko vniesol do združenia tak sa dohodli (dúfam, že to nevadí , že sa tak dohodli) , že si budú deliť rovným pomerom čo vychádza 33,33 na každého (33,33 x 3 = 99,99 ) nie je to divný pomer?
Divný pomer mám na mysli 99,99 a to zostávajúci 0,01 čo s tým? To už sú primitívne otázky, ale pre mňa sú moc dôležité.

Nie je divný pretože je to podiel vo výške 1/3 . Všetko delíš : 3 .

Čiže v tomto prípade účtuje v priebehu účtovného obdobia príjmy a výdavky jeden z daňovníkov , po ročnom vyúčtovaní a rozdelení podielov na ostatných daňovníkov ponechá vo svojom účtovníctve len príjmy a výdavky vo výške na neho pripadajúcej, ostatné stornuje osobitnými uzávierkovými účtovnými operáciami . Ostatní účastníci zas vo svojom účtovníctve uzávierkovými účtovnými operáciami upravia svoj výsledok hospodárenia na hodnotu základu dane z príjmov v súlade so zákonom o dani z príjmov . Pri tomto zúčtovaní budeš účtovať interným dokladom.


Treba dať do súladu zmluvu o združení , pretože tak ako som už písala máte v tom chaos , a zmluva podľa mňa nie je platná .Treba to dať do poriadku , pretože ak by k niečomu medzi členmi v združení prišlo , nebude to nič príjemné .

Ja by som len pripomenula , že nakoľko Tvoji klienti Ti asi pridali kopu starostí , zobrala by som ich pekne aj zo zmluvou k daňovému poradcovi na pohovor .Poistila by som to , ako by sa len dalo .:) ;)
domacnost
31.01.06,05:02
Zitka ďakujem vieš takto stanovená zmluva ako som napísala sa dohodli naschval medzi sebou, pretože ked začali podnikať nevedeli o tom, že existuje aj nejaké to združenie FO. Ide o dvoch súrodencov a švagra, kde ešte pred združením boli nakúpené zo spol.peňazí os.auto, vozík, náradie a viedol ich v účtov.len švagor. Takto to fungovalo rok a po roku zistili , že sa dá aj niečo takéto urobiť, preto je aj tá zmluva takto stanovená naschvál. Čiže pri rozpade združenia by sa vychádzalo a delilo aj s os.autom všetko na trojo.
domacnost
31.01.06,05:21
Treba dať do súladu zmluvu o združení , pretože tak ako som už písala máte v tom chaos , a zmluva podľa mňa nie je platná .Treba to dať do poriadku , pretože ak by k niečomu medzi členmi v združení prišlo , nebude to nič príjemné .

Ja by som len pripomenula , že nakoľko Tvoji klienti Ti asi pridali kopu starostí , zobrala by som ich pekne aj zo zmluvou k daňovému poradcovi na pohovor .Poistila by som to , ako by sa len dalo .:) ;)

Takže má sa aj tak upraviť zmluva i ked som túto zmluvu už zdôvodnila v predchádzajúcom príspevku. A v čom je táto zmluva neplatná? dúfam, že účtovne to bude v poriadku (myslím na to ako si rozdelili podieli).:)
Zita5
31.01.06,07:26
Zitka ďakujem vieš takto stanovená zmluva ako som napísala sa dohodli naschval medzi sebou, pretože ked začali podnikať nevedeli o tom, že existuje aj nejaké to združenie FO. Ide o dvoch súrodencov a švagra, kde ešte pred združením boli nakúpené zo spol.peňazí os.auto, vozík, náradie a viedol ich v účtov.len švagor. Takto to fungovalo rok a po roku zistili , že sa dá aj niečo takéto urobiť, preto je aj tá zmluva takto stanovená naschvál. Čiže pri rozpade združenia by sa vychádzalo a delilo aj s os.autom všetko na trojo.

Čiže bratia financovali tiež a švagor viedol účtovníctvo . Ako sa potom navzájom vyplácali ? Hovoríš , že to trvalo rok ako platili dane ?
Nezabudni na jednu vec , že dňom kedy bola uzatvorená zmluva o združení mali povinnosť do 15 dní oznámiť zmenu podnikania formou združenia a kópiu zmluvy odovzdať na daňový úrad . Vtedy je oprávnenosť príjem a výdaj deliť rovnakým podielom .
Zita5
31.01.06,07:31
Takže má sa aj tak upraviť zmluva i ked som túto zmluvu už zdôvodnila v predchádzajúcom príspevku. A v čom je táto zmluva neplatná? dúfam, že účtovne to bude v poriadku (myslím na to ako si rozdelili podieli).:)

Mám za to , že je neplatná z dôvodu nekonkretizovania finančných čiastok ktoré vnášajú do združenia . Nie je v tej zmluve čistota , nie je ošetrená vlastne finančnými hodnotou vkladu . Je všeobecná .To že vnesie niekto len finančnú hotovosť bez udania výšky , podľa mňa nie je možné .
Je to dôvod . že pri prípadnej kontrole sa bude ťažko daniarom s touto zmluvou pracovať a taktiež z celým ich účtovníctvom.

To znamená zmluvu musíš prerobiť , že presne vyčísliš kto čo do združenia vniesol : napr.

Janko ..... hotovostný vklad vo výške 100 000 Sk a podobne .
domacnost
31.01.06,07:51
Čiže bratia financovali tiež a švagor viedol účtovníctvo . Ako sa potom navzájom vyplácali ? Hovoríš , že to trvalo rok ako platili dane ?
Nezabudni na jednu vec , že dňom kedy bola uzatvorená zmluva o združení mali povinnosť do 15 dní oznámiť zmenu podnikania formou združenia a kópiu zmluvy odovzdať na daňový úrad . Vtedy je oprávnenosť príjem a výdaj deliť rovnakým podielom .

Oni dvaja mesačne faktúrovali švagrovi a ich švagor si tento výdaj dal ako ovpl.základ dane, týto dvaja bratia si zasa príjem zdanili. Zmenu od 1.1.2006 oznámili na DÚ, dokonca sa museli zareg.ako platcovia dph. TAkže mám to v poriadku? asi áno :) :) :) A k tej druhej odpovedi , môžem urobiť dodatok k zmluve spätne a rozpíšem tam vklady k 1.1.2006, ved mi to vlastne nič neovplyvní len sa mi navýši pokladňa. Tento dodatok treba dať na DÚ? lebo oni majú prvú pôvodnú zmluvu, kde tieto vklady v číslach nie sú rozpísané.
Zita5
31.01.06,07:54
Takže zhrňme to :confused: :confused: :confused:

V prípade , že sú nahlásené zmeny a na príslušnom daňovom úrade , že podnikajú formou združenia od 1.1.2005 by som ja osobne spravila nasledovné :

Doplnila zmluvu o združení o ich vkladoch finančým vyjadrením /nestačí text ...vložil hotovosť / ... teraz neviem akú zmluvu odovzdali na DÚ a či vôbec to ohlásili .
Pohľadávky a záväzky z roku pred uzatvorením združenia, toto by som ponechala vo osobnom švagorvom účtovníctve .
Otvorila by som nové účtovnítvo pre združenie na meno poverenej osoby / táto má byť nahlásená na DÚ / a v tomto účtovníctve by som účtovala len a len príjmy a výdavky z ich spoločnej činnosti v združení . Pohľadávky a záväzky by som viedla len pre toto združenie. Taktiež majetok , skladové zásoby , DM,HIM /včetne odpisov zo spoločne nadobudnutého majetku .... a mám na mysli aj vklad toho auta /

Na konci roka v rámci uzávierkových operácii odúčtovala podiely dvoch členov a v peňažnom denníku by zostal podiel len povereného člena .
Už o týchto uzávierkových operáciách som sa zmieňovala . Spomínala si odvody do fondov +poštovné , na to som už odpoveď dávala , vystornovať v rámci uzávierkových operácii , a taktiež v rámci uzávierkových operácii zaúčtovať do účtovníctva jednotlivým členom .
Zita5
31.01.06,07:57
Oni dvaja mesačne faktúrovali švagrovi a ich švagor si tento výdaj dal ako ovpl.základ dane, týto dvaja bratia si zasa príjem zdanili. Zmenu od 1.1.2006 oznámili na DÚ, dokonca sa museli zareg.ako platcovia dph. TAkže mám to v poriadku? asi áno :) :) :) A k tej druhej odpovedi , môžem urobiť dodatok k zmluve spätne a rozpíšem tam vklady k 1.1.2006, ved mi to vlastne nič neovplyvní len sa mi navýši pokladňa. Tento dodatok treba dať na DÚ? lebo oni majú prvú pôvodnú zmluvu, kde tieto vklady v číslach nie sú rozpísané.

Takže teraz si napísla novinku združenie je v platnosti od 1.1.2006. Áno, sprav dodatok a tento odovzdaj na DÚ . Vieš daniari si to ani nevšimli , že akú zmluvu ste odovzdali .


V zadaní témy píšeš , že združenie vzniklo 1.1.2005 , tak ako to je ?
domacnost
31.01.06,08:16
Takže zhrňme to :confused: :confused: :confused:

V prípade , že sú nahlásené zmeny a na príslušnom daňovom úrade , že podnikajú formou združenia od 1.1.2005 by som ja osobne spravila nasledovné :

Doplnila zmluvu o združení o ich vkladoch finančým vyjadrením /nestačí text ...vložil hotovosť / ... teraz neviem akú zmluvu odovzdali na DÚ a či vôbec to ohlásili .

Áno ohlásili a zmluva bola v takomto znení uvádzam časť zmluvy:

1) 1 účastník združenia v niesol do užívania pri výkone spoloč.činnosti osob.autom. typ..., výr.číslo..., preňaž.prostriedky (nebola uvedená suma v zmluve), peňaž.prostriedky na účte ( nebola uvedená suma v zmluve), pohľadáv., záv., ktoré vyplývajú zo živnost.podnikania za r.2004.
Vlastne táto FO nemá uvedené zásoby, najskôr som si myslela , že má. Takže predaj zásob v r.2005 už ako v združení bude zdaňovať len on , mám pravdu?
2) druhý člen združenia poskytol peňaž.prostriedky v hot., (neuvedená suma) , peňaž. prostriedky na účte ( neuvedená suma), pohľadávky, závazky , ktoré vyplývajú zo živnost.podnikania za r.2004

3) bod 2) je presne isté napísané pri treťom členovi združenia

Teraz ako urobím dodatok k zmluve
( s rozpísanými finanč.vkladmi...vložil 100 tis., druhý vložil 100 tis.) mám tento dodatok odovzdať na DÚ?

Pohľadávky a záväzky z roku pred uzatvorením združenia, toto by som ponechala vo osobnom švagorvom účtovníctve .

Čiže príjem a výdaj peňazí z pohľad. a závazkov budem účtovať v peň.denníku švagrovi. To mi je jasné.

Otvorila by som nové účtovnítvo pre združenie na meno poverenej osoby / táto má byť nahlásená na DÚ / a v tomto účtovníctve by som účtovala len a len príjmy a výdavky z ich spoločnej činnosti v združení . Pohľadávky a záväzky by som viedla len pre toto združenie. Taktiež majetok, skladové zásoby, DM,HIM /včetne odpisov zo spoločne nadobudnutého majetku.... a mám na mysli aj vklad toho auta /

Účtovníctvo je otvorené od začatia združenia na pover.osobu a aj je nahlasený na DÚ a pohľad., závaz., zásoby od začatia združenia sa vedú pod pover.osobou a ku koncu roka preúčt.cez ID podiel pripadajúci na každého z nich . Každému z nich pôjde podiel z príjmu a výdavku 33,33%.
Takže vložené auto do združenia odpisy z tohto auta tiež podľa podielu?


Na konci roka v rámci uzávierkových operácii odúčtovala podiely dvoch členov a v peňažnom denníku by zostal podiel len povereného člena .
Už o týchto uzávierkových operáciách som sa zmieňovala . Spomínala si odvody do fondov +poštovné , na to som už odpoveď dávala , vystornovať v rámci uzávierkových operácii , a taktiež v rámci uzávierkových operácii zaúčtovať do účtovníctva jednotlivým členom .

Toto mi je jasné.


Teraz ma však napadlo, ako naúčtujem do peň.denníka fin.vklad ked už mám naúčtovaný celý rok, ako to mám spatne urobiť?
napr.:
na základe dodatku k zmluve bude rozpísané:
Janko.........vložil fin.vklad 100 tis.
Ferko.........vložil fin.vklad 100 tis.
domacnost
31.01.06,08:18
Takže teraz si napísla novinku združenie je v platnosti od 1.1.2006. Áno, sprav dodatok a tento odovzdaj na DÚ . Vieš daniari si to ani nevšimli , že akú zmluvu ste odovzdali .


V zadaní témy píšeš , že združenie vzniklo 1.1.2005 , tak ako to je ?

vznikli 1.1.2005, asi som sa zbadala dosť neskoro , teraz som si chcela odsúhl.nejaké veci a prišli sme na to načo sme prišli.
Zita5
31.01.06,08:46
Toto mi je jasné.


Teraz ma však napadlo, ako naúčtujem do peň.denníka fin.vklad ked už mám naúčtovaný celý rok, ako to mám spatne urobiť?
napr.:
na základe dodatku k zmluve bude rozpísané:
Janko.........vložil fin.vklad 100 tis.
Ferko.........vložil fin.vklad 100 tis.



Neviem či účtuješ SW alebo ručne . Ak by si to se SW opravila , tak Ti poprepisuje čísla všetkých PD . Ale mala si vystaviť PPD na meno a sumu vkladateľa .Vložiť do pokladne príjem - osobný vklad podnikateľa . To môžeš spraviť dodatočne aj teraz len s dátumom 1.1.2005 , len záleží od toho ako máš očíslované PPD , lebo sa Ti to automaticky poposúva .Nejako to tam vsuň .
domacnost
31.01.06,08:53
ďakujem za ochotu a vyčerpávajúce odpovede.Skúsim sa s tým nejako popasovať.
Zita5
31.01.06,09:01
Dúfam , že som Ti aspoň trošinku pomohla , myslela som , že sa zapojí do témy viac poraďákov , ale asi je veľa práce .:) ;)
Zita5
31.01.06,09:09
Neviem či účtuješ SW alebo ručne . Ak by si to se SW opravila , tak Ti poprepisuje čísla všetkých PD . Ale mala si vystaviť PPD na meno a sumu vkladateľa .Vložiť do pokladne príjem - osobný vklad podnikateľa . To môžeš spraviť dodatočne aj teraz len s dátumom 1.1.2005 , len záleží od toho ako máš očíslované PPD , lebo sa Ti to automaticky poposúva .Nejako to tam vsuň .

Nezabudni túto finančnú hotovosť zapísať aj do záväzkov , bude to tam síce vysieť , ale treba zachovať verný obraz účtovníctva . V prípade rozpadu združenie sa členom musia vrátiť ich vnesené vklady .
domacnost
07.02.06,12:53
Ja už neviem ako mám dalej pokračovať, písala som ešte do poradcovi a odpísali mi pravýopak, ako som sa dozvedela na porade. Prosím vás ako mám účtovať?:mee:

Otázka č. 1)
poštovné, pri uhrádzaní odvodov za každého člena združenia sa účtuje
zvlášť alebo sa toto poštovné naúčtuje na člena združenia , ktorý je
poverený viesť účtovníctvo?

Odpoveď:
Odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne sú výdavkami jednotlivých členov združenia. Následne z toho vyplýva, že aj poštovné platené v súvislosti s platením odvodov do poisťovní sú daňovým výdavkom každého člena

Otázka č. 2)
jeden z členov v združení si vložil os.auto a vozík bez platne do
združenia, ktorý používajú všetci členovia združenia. Moja otázka znie
výdavok za cestnú daň, zákon.poistenie sa účtujú tomu členovi , ktorý si
vložil auto , vozík do združenia alebo to mám naúčtovať na člena združenia,
ktorý je poverený vedením účtovníctva a potom výdavky rozdeliť % podľa
podielov?

Odpoveď:
Ak niektorý z členov združenia vložil do združenia osobný automobil výdavky súvisiace s používaním osobného automobilu v združení sú výdavkami združenia. Výdavky na prevádzku automobilu sa delia na jednotlivých členov združenia podľa zmluvy o združení, alebo rovným dielom. Takýto postup vyplýva z § 10 zákona o dani z príjmov. Automobil zaradený do združenia musí byť vždy napísaný na niektorého z členov združenia, pretože združenie nie je právnym subjektom a nemôže byť zapísané v technickom preukaze ako držiteľ.
Od 1. 12 2005 nastala zmena v daňovníkovi dane z motorových vozidiel. Daňovníkom dane z motorových vozidiel je osoba, ktorá používa vozidlo na podnikanie. Z uvedeného dôvodu odpadnú pochybnosti so zahŕňaním dane z motorových vozidiel do daňových výdavkov združenia v súvislosti s § 22 ods. 2 písm. h) zákona o dani z príjmov.

Otázka č. 3)
a ako to je pri zásobach, ktoré boli vložené jedným členom do združenia?
príjem z predaja znášajú všetci členovia združenia alebo len ten ktorý tieto
zásoby v niesol do združenia?

Odpoveď:
Príjem zo zásob vložených do združenia je zdaniteľným príjmom všetkých členov združenia. Na druhej strane je potrebné pripomenúť že výdavky na obstaranie uvedených zásob nie sú daňovým výdavkom vkladajúceho člena združenia ale združenia ako celku.
Podľa § 833 Občianskeho zákonníka poskytnuté peniaze alebo iné veci určené podľa druhu sú v spoluvlastníctve všetkých účastníkov združenia v pomere k ich výške a to oznámením o ich oddelení od ostatného majetku účastníka alebo odovzdaním poverenému účastníkovi.

Otázka č. 4)
a ako to je zo závazkami a pohľadávkami, ktoré vniesol do združenia?

Odpoveď:
Podľa § 833 Občianskeho zákonníka poskytnuté peniaze alebo iné veci určené podľa druhu sú v spoluvlastníctve všetkých účastníkov združenia v pomere k ich výške a to oznámením o ich oddelení od ostatného majetku účastníka alebo odovzdaním poverenému účastníkovi. V prípade, že účastník vniesol do združenia pohľadávky a záväzky tieto sa stávajú majetkom a záväzkami združenia. Súčasne ak to ostatný členovia združenia akceptovali v zmluve o združení aj záväzok je záväzkom združenia ako celku. Príjem z uhradenej pohľadávky je teda príjmom združenia a úhrada záväzku výdavkom združenia.
Podľa § 835 ods. 2 občianskeho zákonníka zo záväzkov voči tretím osobám sú účastníci zaviazaní voči tretím osobám spoločne a nerozdielne. Vložený záväzok však nevznikol z činnosti združenia. Uvedený odsek však podľa nášho názoru nie je povinný akceptovať veriteľ pôvodného dlžníka a v prípade sporov úhradu záväzku môže požadovať od pôvodného dlžníka.

Zdroj:
Zákon č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov,
Zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov,
Zákon č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach v znení neskorších predpisov,
Zita5
08.02.06,07:57
Ja už neviem ako mám dalej pokračovať, písala som ešte do poradcovi a odpísali mi pravýopak, ako som sa dozvedela na porade. Prosím vás ako mám účtovať?:mee:

Otázka č. 1)
poštovné, pri uhrádzaní odvodov za každého člena združenia sa účtuje
zvlášť alebo sa toto poštovné naúčtuje na člena združenia , ktorý je
poverený viesť účtovníctvo?

Odpoveď:
Odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne sú výdavkami jednotlivých členov združenia. Následne z toho vyplýva, že aj poštovné platené v súvislosti s platením odvodov do poisťovní sú daňovým výdavkom každého člena

Otázka č. 2)
jeden z členov v združení si vložil os.auto a vozík bez platne do
združenia, ktorý používajú všetci členovia združenia. Moja otázka znie
výdavok za cestnú daň, zákon.poistenie sa účtujú tomu členovi , ktorý si
vložil auto , vozík do združenia alebo to mám naúčtovať na člena združenia,
ktorý je poverený vedením účtovníctva a potom výdavky rozdeliť % podľa
podielov?

Odpoveď:
Ak niektorý z členov združenia vložil do združenia osobný automobil výdavky súvisiace s používaním osobného automobilu v združení sú výdavkami združenia. Výdavky na prevádzku automobilu sa delia na jednotlivých členov združenia podľa zmluvy o združení, alebo rovným dielom. Takýto postup vyplýva z § 10 zákona o dani z príjmov. Automobil zaradený do združenia musí byť vždy napísaný na niektorého z členov združenia, pretože združenie nie je právnym subjektom a nemôže byť zapísané v technickom preukaze ako držiteľ.
Od 1. 12 2005 nastala zmena v daňovníkovi dane z motorových vozidiel. Daňovníkom dane z motorových vozidiel je osoba, ktorá používa vozidlo na podnikanie. Z uvedeného dôvodu odpadnú pochybnosti so zahŕňaním dane z motorových vozidiel do daňových výdavkov združenia v súvislosti s § 22 ods. 2 písm. h) zákona o dani z príjmov.

Otázka č. 3)
a ako to je pri zásobach, ktoré boli vložené jedným členom do združenia?
príjem z predaja znášajú všetci členovia združenia alebo len ten ktorý tieto
zásoby v niesol do združenia?

Odpoveď:
Príjem zo zásob vložených do združenia je zdaniteľným príjmom všetkých členov združenia. Na druhej strane je potrebné pripomenúť že výdavky na obstaranie uvedených zásob nie sú daňovým výdavkom vkladajúceho člena združenia ale združenia ako celku.
Podľa § 833 Občianskeho zákonníka poskytnuté peniaze alebo iné veci určené podľa druhu sú v spoluvlastníctve všetkých účastníkov združenia v pomere k ich výške a to oznámením o ich oddelení od ostatného majetku účastníka alebo odovzdaním poverenému účastníkovi.

Otázka č. 4)
a ako to je zo závazkami a pohľadávkami, ktoré vniesol do združenia?

Odpoveď:
Podľa § 833 Občianskeho zákonníka poskytnuté peniaze alebo iné veci určené podľa druhu sú v spoluvlastníctve všetkých účastníkov združenia v pomere k ich výške a to oznámením o ich oddelení od ostatného majetku účastníka alebo odovzdaním poverenému účastníkovi. V prípade, že účastník vniesol do združenia pohľadávky a záväzky tieto sa stávajú majetkom a záväzkami združenia. Súčasne ak to ostatný členovia združenia akceptovali v zmluve o združení aj záväzok je záväzkom združenia ako celku. Príjem z uhradenej pohľadávky je teda príjmom združenia a úhrada záväzku výdavkom združenia.
Podľa § 835 ods. 2 občianskeho zákonníka zo záväzkov voči tretím osobám sú účastníci zaviazaní voči tretím osobám spoločne a nerozdielne. Vložený záväzok však nevznikol z činnosti združenia. Uvedený odsek však podľa nášho názoru nie je povinný akceptovať veriteľ pôvodného dlžníka a v prípade sporov úhradu záväzku môže požadovať od pôvodného dlžníka.

Zdroj:
Zákon č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov,
Zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov,
Zákon č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach v znení neskorších predpisov,


No nemôžem s tým súhlasiť , že Ti odpísali pravý opak , pokiaľ ma oči neklamú , rozchádzame sa v zásobách , pohľadávkach a záväzkoch .
Ty si zadala otázky , ale odpovedajúci vôbec nepoznali situáciu , ktorá sa medzi podnikateľmi diala v roku 2004 .
Ja som Ti písala , ako by som to robila ja , a za tým si stojím .Určite by som si spravila poriadok . Navrhovala som Ti, aby sa zásoby predali združeniu .
Dala som Ti aj radu , aby si zobrala Tvojich klientov a išla s nimi k daňovému poradcovi . Ten musí poznať všetku pravdu ak sa chceš dopátrať k výsledku ako takému .

Nezabúdaj však na jedno , že si im neuviedla okrem iného , že člen ktorý zásoby vlastnil ich rok pred tým uplatnil vo výdavkoch . A ako vlastne to bolo , že podnikali spolu už pred tým , bez zmluvy o združení a na švagrovo meno . To sú všetko dôvody , keď zisťujem pravdu , tak ju musím aj uviesť , lebo veľa vecí mení určité situácie .:) ;)

Odpovede považujem za všeobecné a nie sú v duchu usmernenia ako máš čo zaúčtovať . Používajú k odpovediam Občiansky zákonník , ale však to vieš , že čo je ich spoločným majetkom .:)
domacnost
17.02.06,09:14
Čo sa týka vloženia MV jedného z účastníkov , to je v poriadku pokiaľ ho budú používať výlučne pre účely podnikania , môžu uplatňovať aj spojené výdavky s uvedeným vozidlom. V odpisoch by mali pokračovať z dôvodu spoločného využívania. Pokračovať myslím tak, že určite už majiteľ ak to bolo firemné MV, už nejaké odpisy uplatnil v jeho osobnom účtovníctve .

Čo sa týka auta, ktoré vložil jeden z účastníkov, bolo to súkromné vozidlo toho účastníka alebo ho mal predtým vo svojej firme?

Mal ho už predtým ešte ked nebolo združenie v majetku firmy, uplatňoval si aj odpisy z neho.
renča1
17.02.06,09:38
Mal ho už predtým ešte ked nebolo združenie v majetku firmy, uplatňoval si aj odpisy z neho.

Pozri si §24 ods.6 zákon o dani z príjmov sa píše , že majetok vložený do združenia môže odpisovať len vlastník os.automobilu a len on si uplatní odpis.
heja3
17.02.06,09:53
Ja mám opačný prípad: Dvaja v združení od 1.2.2003 jeden vystúpil 31.07.2005 - dohodou, teda združenie bolo rozpustené. Ako sa majú rozdeliť podiely? - Združenie - doprava medzinárodná - za združenia sa nakúpil DHM k 31.12.2004 zostatkové ceny cca 440.000,--. Druhý ďalej podniká vo fachu s tými autami - DHM. Keď zoberiem podiel 220.000,.-- (50%) Ako sa to má alebo malo vysporiadať? Vtedy 31.7.2005 to len všetko odhlásili a účtovne to nechali tak. Podiel sa má vyplatiť v peniazoch - na to DPH? a on to zdaní ako ? Zo Združenia alebo ako FO? Ako to bude u druhého?
Neviem či sa v tom vyznáte, ale pýtajte sa. Sú rodina medzi sebou sú dohodnutí, ale účtovne ako?
renča1
17.02.06,10:25
V prípade ukončenia účast.združenia sa vnesené veci do združenia vrátia každému z účastníkov.Čo sa týka závazkov a pohľadávok sa rozdelia v polovič.pomere. Týmto sa nezbavujú zodpovednosti za závazky z činnosti združenia a sú dalej viazaní spoločne a nerozdielne, pričom zmeny je vždy potrebné dohodnúť s jednotlivými veriteľmi. Čo sa týka majetku, ktorý bol získaný pri výkone spoloč.činnosti v zdužení, môže ísť o peniaze, prípade iný hnuteľný alebo nehnuteľ.majetok bol obstaraný za príjmy získané pri výkone spol.činnosti. Vždy ide o majetok v podielovom spoluvlastníctve účastníkov, pričom tento majetok sa nevracia v jeho podobe, ale príslušný podiel sa pri vystúpení vypláca v peniazoch. Tak isto i pri splácaní úveru obidvaja berú zodpovednosť , a budú ho splácať v rovnakom pomere.Ak máš v niečom nejasno tak sa pýtaj.
renča1
17.02.06,10:40
Podiel sa má vyplatiť v peniazoch - na to DPH? a on to zdaní ako ? Zo Združenia alebo ako FO? Ako to bude u druhého?
Neviem či sa v tom vyznáte, ale pýtajte sa. Sú rodina medzi sebou sú dohodnutí, ale účtovne ako?

vyplatený podiel nemá vplyv na dph. Pri rozpustení si mali rozdliť príjmy,výdavky, pohľad.,závazky podľa dohodnutého podielu. Účast.v združení,ktorý viedol účtov. si cez ID vyradí podielovo príjmy,výdavky, a odúčtuje ich u seba a následne druhý účast.združenia si priúčtuje príjmy,výdavky. Rozdelené príjmy,výdavky si zdaní sám u seba pri podaní daň.priznania. Zatiaľ toľko....
serena
17.02.06,11:31
Dvaja szco -fo uzatvorili zdruzenie. Kazdi ma vlastne auto, co pouziva na podnikanie (na spolocne). Vediem spolocne uct.(tam su zauctovane spolocne prijmi a spol.vydavky) a kazdemu zvlast (tam zauctujem aj odvody, aj nahradu za phm - spotrebaxcenaphmx0,01+6,2, aj cestnu dan ). Dobre to robim?
renča1
17.02.06,11:37
Dvaja szco -fo uzatvorili zdruzenie. Kazdi ma vlastne auto, co pouziva na podnikanie (na spolocne). Vediem spolocne uct.(tam su zauctovane spolocne prijmi a spol.vydavky) a kazdemu zvlast (tam zauctujem aj odvody, aj nahradu za phm - spotrebaxcenaphmx0,01+6,2, aj cestnu dan ). Dobre to robim?

Áno pokiaľ autá nie sú zaradené v majetku ,v združení km náhradu, cestnú daň, odvody ale aj poštovné k odvodom si budú uplatňovať každý zvlášť
heja3
17.02.06,11:47
Tak poďme poporiadku:
Príklad keby k 31.7.2005 bol zostatok: hotovosť: 100,- účet:200,-
Pohľadávky- Fa 80, Leasing 120 z toho 2004 zaplatené 40, DHM k 31.12.2004
360 (to je len príklad ).
Viem že sa to má deliť na 1/2, ale ako konkrétne: 1 účastník 50 hot, 100 účet pohľ 40 jeho vklad do združenia 100 Leasing 60 DHM 180 zráta sa to takže zhruba 410 (50+100+40+100-60-180) a dá sa to ako vyplatenie podielu.
Účt.JÚ - ako Výd.neovplyv.daň. Druhý takisto - a ako je to potom s vlastníctvom majetku DHM keď mali zo združenia k nemu 1/2 vlastníctvo?:confused:
renča1
17.02.06,12:05
Tak poďme poporiadku:
Príklad keby k 31.7.2005 bol zostatok: hotovosť: 100,- účet:200,-
Pohľadávky- Fa 80, Leasing 120 z toho 2004 zaplatené 40, DHM k 31.12.2004
360 (to je len príklad ).
Viem že sa to má deliť na 1/2, ale ako konkrétne: 1 účastník 50 hot, 100 účet pohľ 40 jeho vklad do združenia 100 Leasing 60 DHM 180 zráta sa to takže zhruba 410 (50+100+40+100-60-180) a dá sa to ako vyplatenie podielu.
Účt.JÚ - ako Výd.neovplyv.daň. Druhý takisto - a ako je to potom s vlastníctvom majetku DHM keď mali zo združenia k nemu 1/2 vlastníctvo?:confused:

ak si delia pomerom 50:50, teda na polovičku, tak delenie bude nasledovné:
1 účast.združenia si odúčtuje z účtov.
- výdaj v hotovosti 50 000,00
- výdaj z účtu 100 000,00
- zdan.príjmy tiež na polovičku, preúčt. sa to cez ID
- zdan.výdavky tiež na polovičku, preúčt.sa to cez ID
2 účast.ktorý vystúpil z druženia
- príjem v hotov. 50 000,00
- príjem na účet 100 000,00 alebo cez pokladňu
- zdan.príjmy si zahrnie do základu dane podľa členenia cez ID 50%
- zdan.výdavky si zahrnie do základu dane podľa členenia cez ID 50%

pohľadávky a závazky si budú deliť na základe dohody, ak sa nedohodnú budú si ich deliť podľa svojich podielov. Nadobud.majetok v združení sa vysporiada tak,že bud jednému zostane majetok a druhému sa vyplatí finančný podiel z tohto majetku. Ak predajú majetok peniaze z predaja si delia na polovičku, alebo tak ako sú v zmluve dohodnutý. Prečo sa baví k 1.7.2004 , prečo tento rok? Ak nastalo rozpustenie združenia už v roku 2004 tak v tomto roku sa mali účtovne vysporiadať a tak isto aj zdaniť každý zvlášť svoje príjmy.:confused:
heja3
17.02.06,13:31
Nie k 1.7.2004 ale k 31.7.2005 končilo združenie. Teda musí sa to vysporiadať za rok 2005 V DP.
Majetok si nechal 2 aj s ním podniká ako vyplatí 1 podiel? Sú to autá.
napr. auto 100 vyplatí mu 50 a hotovo - v dohode to spíšu a DHM je 2? Môže takto odkúpiť pohľadávky aj záväzky - niekde som to čítala. Proste, aby ten 1 už z podnikania nič nemal - okrem vyplateného podielu.
A čo odpisy keď je to počas roku? Bude sa vôbec odpisovať v roku 2005?
Mám z toho guláš.
heja3
20.02.06,08:42
Prosím poraďte mi, ako je to s vyplatením podielov pri rozpustení združenia a ako s odpismi, keď je rozpustené počas roka. :confused::confused::confused:


Keď prosíš o radu, skús poradu.
renča1
20.02.06,09:12
Zatiaľ k odpisom, auto na leasing je napísaný na koho na prvého alebo druhého? Ak je napísaný na toho čo vystupuje , mal sa na leas.zmluve prepísať auto na toho čo zostáva. Odpis má nárok aj vystupujúci, pokiaľ je auto prenajaté formou fin.prenájmu, ponechá sa mesač.odpis za prísluš. počet mesiacov v základe dane. Viď § 26 ods.8
heja3
20.02.06,10:28
1) Ďakujem Renča1, jedna vec je vybavená. Auto na leasing je napísané na toho, čo pokračuje.On vedie aj JÚ, na neho sú všetky zmluvy.A čo ostatné?Ostatné boli nakúpené v hotovosti.Ako tie? Napíše sa dohoda, že 1/2 podielu z nich odkupuje ten čo pokračuje a môže si potom uplatniť daňový odpis, keď podnikal aj k 31.12.2005 s týmto majetkom?

2) Predtým si mi písala, že vyplatený podiel neovplyvňuje DPH - ako je to, keď mu bude vyplatené za DHM - nákl. automobil, kde si odpočítali daň v združení - nie je to ako predaj druhému v združení? Že by to bola 1/2 a na to DPH? Lebo on bol platca DPH k 31.07.2005. Asi to motám, ale chcem to mať dobre.
On bude mať ale zdaniteľný príjem (okrem príjmov zo združenia) aj za predaj podielu na majetku. Veď na polovicu bol aj jeho. Tak ako je to?
renča1
20.02.06,10:42
1) A čo ostatné?Ostatné boli nakúpené v hotovosti.Ako tie? Napíše sa dohoda, že 1/2 podielu z nich odkupuje ten čo pokračuje a môže si potom uplatniť daňový odpis, keď podnikal aj k 31.12.2005 s týmto majetkom?

Ak sú autá nakúpené v hotovosti, tak vystupujúci účastník nemá nárok na odpis,lebo nebude ho mať v majetku daňovníka k 31.12. príslušného zdaň.obdobia, ak sa hmot.majetok kedykoľvek v priebehu zdaň.obdobia vyradí z používania akýmkoľvek spôsobom, daňovník nemá právo na uplatnenie žiadneho odpisu vid § 22 ods.12 zákon o dani z príjmu.Výnimka je hmot.majetok prenajatý formou fin.prenájmu...


2) Predtým si mi písala, že vyplatený podiel neovplyvňuje DPH - ako je to, keď mu bude vyplatené za DHM - nákl. automobil, kde si odpočítali daň v združení - nie je to ako predaj druhému v združení? Že by to bola 1/2 a na to DPH? Lebo on bol platca DPH k 31.07.2005. Asi to motám, ale chcem to mať dobre.
On bude mať ale zdaniteľný príjem (okrem príjmov zo združenia) aj za predaj podielu na majetku. Veď na polovicu bol aj jeho. Tak ako je to?

K tejto veci sa budem vyjadrovať postupne... momentálne nemôžem a je to na dlho.


Odpoved vyznačená červenou.
renča1
20.02.06,12:47
2) Predtým si mi písala, že vyplatený podiel neovplyvňuje DPH - ako je to, keď mu bude vyplatené za DHM - nákl. automobil, kde si odpočítali daň v združení - nie je to ako predaj druhému v združení? Že by to bola 1/2 a na to DPH? Lebo on bol platca DPH k 31.07.2005. Asi to motám, ale chcem to mať dobre.
On bude mať ale zdaniteľný príjem (okrem príjmov zo združenia) aj za predaj podielu na majetku. Veď na polovicu bol aj jeho. Tak ako je to?

Uvediem príklad, podľa ktorého si môžeš vypočítať:
napr.nadobudli ste spol.majetok v hodnote 800 000,00, odpisovali ste ho a zost.cena majetku je 500 000,00 ( 500 000/2= 250 000,00 ). Vystúpujúci člen predá svoj podiel druhému. Tento predaj ak sa uskutoční za cenu, ktorú predstavuje zost.cena majetku sa u predáv.zahrnie do príjmu suma 250 000,00 (ide o podiel na zostatk.cene majetku ) a do výdavkov sa zahrnie suma 250 000,00 podľa § 19 ods.3 písm.b)
U kupujúceho sa suma vynaložená na kúpu tohto spoluvlastníckeho podielu neprejaví v čase kúpy, ale až počas odpisovania tohto majetku. Zvýši sa vstup.cena majetku o 250 000,00 , ktorá bude 750 000,00 (500 000+250 000)
domacnost
21.02.06,04:57
Pozri si §24 ods.6 zákon o dani z príjmov sa píše , že majetok vložený do združenia môže odpisovať len vlastník os.automobilu a len on si uplatní odpis.

ďakujem, pozerala som uvedený paragraf a je to tak, posielam ti za to bod
renča1
21.02.06,05:52
ďakujem, pozerala som uvedený paragraf a je to tak, posielam ti za to bod

a ja ti mocccc ďakujem:) , aj na budúce....
heja3
21.02.06,06:57
Uvediem príklad, podľa ktorého si môžeš vypočítať:
napr.nadobudli ste spol.majetok v hodnote 800 000,00, odpisovali ste ho a zost.cena majetku je 500 000,00 ( 500 000/2= 250 000,00 ). Vystúpujúci člen predá svoj podiel druhému. Tento predaj ak sa uskutoční za cenu, ktorú predstavuje zost.cena majetku sa u predáv.zahrnie do príjmu suma 250 000,00 (ide o podiel na zostatk.cene majetku ) a do výdavkov sa zahrnie suma 250 000,00 podľa § 19 ods.3 písm.b)
U kupujúceho sa suma vynaložená na kúpu tohto spoluvlastníckeho podielu neprejaví v čase kúpy, ale až počas odpisovania tohto majetku. Zvýši sa vstup.cena majetku o 250 000,00 , ktorá bude 750 000,00 (500 000+250 000)

Ak tomu dobre rozumiem, ten čo predáva svoj 1/2 podiel na DHM si uplatní aj ZC DHM - teda celkovo táto transakcia bude nulová - 250.000,- príjem pri predaji podielu a 250.000,- výdaj - ZC DHM. Ale druhého som nepochopila prečo je suma na odpisy 750.000,- keď jeho podiel na majetku bol 1/2 - 250.000,- a odkúpil podiel za 250.000,-. Mne vychádza na odpis vstupná cena 500.000,-. Ako je to?
renča1
21.02.06,07:54
ja som to , akosi zle spočítala, zabudla som pripočítať zos.cenu ku kúpen.podielu , tak ešte raz:

nadobudli spoločne majetok v sume 800 000,00 /2 = 400 000,00
400 000 pripadá podiel na jedného, ZC je 500 000,00 / 2 = 250 000,,00
250 000 pripadajúci podiel na jedného z člena
- u predáv./člen ktorý vystupuje/ zahrnie 250 tisk. do príjmu a zároveň 250 tis.do výdavky v koneč.dôsledku 0,00. Ak by predával za vačšiu sumu svoj podiel rozdiel by sa zdaňoval
- u kupuj./člen ktorý zostáva a bude použív.majetok/ navýši sa mu vstup.cena majetku , ktorá ovpl.odpis alebo predaj.
zost.cena ktorá pripadá na jedného z člena 400 000,00 / 800 000/2 = 400 000/ + odkúp.podiel 250 000,00 = 650 000,00 z tejto sumy bude pokračovať v odpisoch
heja3
21.02.06,08:29
Prepáč renča1 asi som pomaly chápavá, prvý je mi jasný, ale druhý nie.
Keď zostatková cena k 31.12.2004 bude 500.000 a 1/2 250.000 a druhý kúpi podiel druhú 1/2 za 250.000 nebude k 31.12.2005 odpisovať z 500.000,- ( účtovne mi vychádza, že prvý bude mať nulu a druhý 500.000,-, lebo neviem, kde by sa ten majetok nadhodnotil o 250.000,- oproti ZC z roku 2004.
renča1
21.02.06,08:33
Prepáč renča1 asi som pomaly chápavá, prvý je mi jasný, ale druhý nie.
Keď zostatková cena k 31.12.2004 bude 500.000 a 1/2 250.000 a druhý kúpi podiel druhú 1/2 za 250.000 nebude k 31.12.2005 odpisovať z 500.000,- ( účtovne mi vychádza, že prvý bude mať nulu a druhý 500.000,-, lebo neviem, kde by sa ten majetok nadhodnotil o 250.000,- oproti ZC z roku 2004.

majetok je celkom odpísaný? ak nie tak musíš mať už po nejakých odpisoch pre r.2005 na majektu ešte zost.cenu, pretože majetok nie je celkom odpísaný. Alebo ho máš celkom odpísaný?
renča1
21.02.06,08:35
napíš mi cenu nadob.majetku a zost.cenu k 31.12.2004 ja ti to vypočítam...
heja3
21.02.06,08:49
DHM bol nakúpený aj v roku 2003, aj v roku 2004 aj v roku 2005. Takže niektorý je odpísaný 1x, druhý 2x a niektorý ešte nie. Ja ti dám príklad - potom si podľa toho urobím ostatné:
V roku 2004 bolo kúpené auto nákladné - 600.000,- zrýchlený odpis v roku 2004
bol 150.000,- teda ZC rok 2004 450.000,-- Podiel 1/2 225000,--. Prosím napíš mi ako to bude rozdelené aj potom odpisy u koho koľko.
renča1
21.02.06,09:00
DHM bol nakúpený aj v roku 2003, aj v roku 2004 aj v roku 2005. Takže niektorý je odpísaný 1x, druhý 2x a niektorý ešte nie. Ja ti dám príklad - potom si podľa toho urobím ostatné:
V roku 2004 bolo kúpené auto nákladné - 600.000,- zrýchlený odpis v roku 2004
bol 150.000,- teda ZC rok 2004 450.000,-- Podiel 1/2 225000,--. Prosím napíš mi ako to bude rozdelené aj potom odpisy u koho koľko.

kúp.auto v sume 600 000,00 /2= 300 000,00
- 300 000,00 je podiel pripadajúci na každého člena v združení, dúfam, že majetok bol kúpený v združení. Výpočet:
ZC už po niekoľkých odpisoch je 450 000,00 / 2= 225 000,00 podiel pripadajúci na každého z člena združenia
- u kupujúceho 300 000 je jeho podiel z nák.ceny + 225 000,00 podiel, od člena ktorý vystupuje = 525 000,00 . K odpisom som ti už hore vyššie písala, kedy sa môže a kedy sa nemôže uplatniť...
heja3
21.02.06,10:04
Tak ten druhý na tom zarobí: 75.000,- na odpisoch.

Keby združenie pokračovalo bolo by to s týmto majetkom takto:
V roku 2004 sa nakúpil DHM za 600.000,-- - majetok združenia:
Odpisy: zrýchlené na 4 roky :
Rok Odpis ZC
2004 600.000 VC 150.000 450.000 Samozrejme odpisy
2005 450.000 225.000 225.000 na 1/2 členom
2006 225.000 150.000 75.000 združenia o dvoch
2007 75.000 75.000 0 členoch

Ale keďže jeden v roku 2005 (31.07.2005) vystúpil:
Rok Odpis ZC
2004 600.000 150.000 450.000 1/2 podiel 225.000

2005: 1 účastník: predaj podielu 225.000 (1/2)
- ZC majetku 225.000 (1/2)
0 príjem
2 účastník: Podiel na majetku 300.000 (VC) + 225.000 kúpený
podiel rok 2005 = 525.000 na odpisovanie

1) KONTROLA: Takže keď zrátam odpis 2004 150.000 a 525.000 na odpisovanie tak ten majetok má cenu celkovo na odpis 675.000 toto je len kontrolný súčet - nikde neuvádzaný - a preto mi to nejde do hlavy. Lebo ten podiel nebol predaný so ziskom tak by mala byť celá suma spolu 600.000. /150000 odpis a 450.000 na odpis/
:mee:
renča1
21.02.06,10:25
Tak ten druhý na tom zarobí: 75.000,- na odpisoch.

Keby združenie pokračovalo bolo by to s týmto majetkom takto:
V roku 2004 sa nakúpil DHM za 600.000,-- - majetok združenia:
Odpisy: zrýchlené na 4 roky :
Rok Odpis ZC
2004 600.000 VC 150.000 450.000 Samozrejme odpisy
2005 450.000 225.000 225.000 na 1/2 členom
2006 225.000 150.000 75.000 združenia o dvoch
2007 75.000 75.000 0 členoch

Ale keďže jeden v roku 2005 (31.07.2005) vystúpil:
Rok Odpis ZC
2004 600.000 150.000 450.000 1/2 podiel 225.000

2005: 1 účastník: predaj podielu 225.000 (1/2)
- ZC majetku 225.000 (1/2)
0 príjem
2 účastník: Podiel na majetku 300.000 (VC) + 225.000 kúpený
podiel rok 2005 = 525.000 na odpisovanie

1) KONTROLA: Takže keď zrátam odpis 2004 150.000 a 525.000 na odpisovanie tak ten majetok má cenu celkovo na odpis 675.000 toto je len kontrolný súčet - nikde neuvádzaný - a preto mi to nejde do hlavy. Lebo ten podiel nebol predaný so ziskom tak by mala byť celá suma spolu 600.000. /150000 odpis a 450.000 na odpis/
:mee:

v odpise u zost.člena budeš pokračovať zo sumy 525 000,00 , pretože sumu 150 000,00 z r.2004 si im už uplatnila v r.2004, ako daň.odpis v združení. Uplatnila si ho? A toto o čom sa bavíme je auto kúpené formou fin.prenájmu alebo v hotovosti?, ak formou fin.prenájmu nezabúdaj na to , že vystup.člen má nárok na odpis, ale len pri fin.prenájme ... Nie však, ak auto kúpil v hotovosti.
heja3
21.02.06,10:38
[quote=renča1]v odpise u zost.člena budeš pokračovať zo sumy 525 000,00 , pretože sumu 150 000,00 z r.2004 si im už uplatnila v r.2004, ako daň.odpis v združení. Uplatnila si ho?
Uplatnila.
A toto o čom sa bavíme je auto kúpené formou fin.prenájmu alebo v hotovosti?
V hotovosti.
, ak formou fin.prenájmu nezabúdaj na to , že vystup.člen má nárok na odpis, ale len pri fin.prenájme ... Nie však, ak auto kúpil v hotovosti.
To viem, o neho nejde, on nemá odpis, ani nemá príjem z predaja podielu za DHM.

1)Stále mi však nejde do hlavy tých 525.000 keď ten majetok k 1.1.2005 teda zostatková cena majetku už bola v účtovníctve združenia nižšia - 450.000 ako potom môžem zobrať 300000 /vstupná cenu v roku 2004 na polovicu bez uplatnenia odpisu/ - prosím polopatisticky.
2) Ako bude ten druhý odpisovať na konci roka? ako pokračovanie alebo odznova 4 roky? ( Keď už bol 1 odpis v roku 2004 za združenie).
:mee::mee::mee: Som zúfalá. Veľmi prosíííííím.
renča1
21.02.06,11:14
[quote=renča1]
1)Stále mi však nejde do hlavy tých 525.000 keď ten majetok k 1.1.2005 teda zostatková cena majetku už bola v účtovníctve združenia nižšia - 450.000 ako potom môžem zobrať 300000 /vstupná cenu v roku 2004 na polovicu bez uplatnenia odpisu/ - prosím polopatisticky.
2) Ako bude ten druhý odpisovať na konci roka? ako pokračovanie alebo odznova 4 roky? ( Keď už bol 1 odpis v roku 2004 za združenie).
:mee::mee::mee: Som zúfalá. Veľmi prosíííííím.




tak ešte raz, dúfam, že ti to bude už jasnejšie...
-zostatková cena už po odpise z roku 2004 je k 1.1.05. zostatok v sume 450 000,00/2 = 225 tis.
-nadobudnutá hodnota je-auto kúpené v sume 600 000,00 v r.2004 delili si tento majetok na polovičku / 2 = 300 000,00 a každý si aj uplatňoval na polovičku odpis.
- kupujúci , ktorý si kúpil podiel v sume 225 000,00 si musí navýšiť o svoj podiel z nadob.hodnoty takže: 300 000+225 000,00 a to sa rovná 525 000,00.
- zo sumy 525 tis. bude pokračovať v odpisovaní , ale už z tejto sumy.Ide o účastníka, ktorý odkúpil podiel. Už tomu chápeš?
heja3
21.02.06,11:41
Aháááááááááá, chááááápem, ďááááákujem velice, ale ozaj velice pekne. Dnes som ti poslala bod. Tak končím s témou. Hor sa na iné.
renča1
21.02.06,11:45
aj ja ďakujem za bod..