Iveta2505
02.01.12,14:10
Ahojte, presla som si porady ohladom účtovania exekúcií ale nenašla som , kedy sa vlastne má o exekúcii účtovať. /myslím trovy exekútora/. Na základe Upovedomenia o začatí exekúcie, exekučného príkazu alebo niečoho iného?
tictac7
02.01.12,13:27
...z akého pohľadu sa pýtaš? Si oprávnený, povinný, zamestnývateľ povinného, exekútor....
Stanislav 1975
02.01.12,13:31
Ahojte, presla som si porady ohladom účtovania exekúcií ale nenašla som , kedy sa vlastne má o exekúcii účtovať. /myslím trovy exekútora/. Na základe Upovedomenia o začatí exekúcie, exekučného príkazu alebo niečoho iného?
na konci celej exekúcie ti exekútor pošle daňový doklad na trovy..., ak to ho nepošle automaticky treba si ho vypýtať, ale mne prišiel automaticky cca. po týždni ako som tú nešťastnú soc.pois. vyplatil a s tým aj trovy...
Stanislav 1975
02.01.12,13:36
...z akého pohľadu sa pýtaš? Si oprávnený, povinný, zamestnývateľ povinného, exekútor....
ona myslí trovy exek.
Iveta2505
03.01.12,08:23
Som povinná. Na jednu exekúciu mám len Upovedomenie /prislo v októbri/ a na druhú mám už Exekučný príkaz /prišiel v novembri/. Na upovedomení sú vyčíslené len predbežné trovy exekúcie a na Príkaze nie je napísané že predbežné. Este sme ale nič nezaplatili.
Minule nám prišiel len Exekučný príkaz a ked sme zaplatili tak žiadne vyúčtovanie neprislo.
Trovy boli také ako na exekučnom príkaze. Len to bolo vsetko počas jedného roka. Tak neviem,či mam teraz nejake trovy zaúčtovať.
Iveta2505
03.01.12,08:28
myslím este do roku 2011
Stanislav 1975
03.01.12,08:31
Do roku 2011 nie,resp. si vypýtaj na ten rok 2011 daňový doklad- lebo to oznámenie o exe a predbežné trovy v ňom uvedené- nieje daňovým dokladom-to je len oznámenie o exekúcii...
Iveta2505
03.01.12,08:53
Dakujem za odpoved. Ale ja som tu práve v niektorých príspevkoch čítala, že niekto účtuje už na základe Exekučného príkazu. Tak ma to matie.
Stanislav 1975
03.01.12,09:24
Dakujem za odpoved. Ale ja som tu práve v niektorých príspevkoch čítala, že niekto účtuje už na základe Exekučného príkazu. Tak ma to matie.
No neviem ale nekoná asi správne, lebo fakt oznámenie o exekúcii nieje daňovým dokladom...a navyše aj tie trovy sú potom v reále rozne, lebo ak to povinný zaplatí do 14 dní tak má nižšie trovy ako keď zmeška tú 14 dňovú lehotu...a aj reálne náklady exe sa potom menia,podla toho či a kedy sa to uhradí...
Iveta2505
03.01.12,11:46
Tak OK, dakujem este raz. Este pre istotu - netreba to dať aspon na rezervu? Nedaňovú? Ci to je zbytocne?
Iveta2505
04.01.12,09:30
A este by som pridala jednu otázku. Ako je to pri platobnom rozkaze? Ak nebol podaný odpor, tak má účinky právoplatného rozsudku. Tiež sú tam vyčíslené úroky z omeškania /%/ a trovy konania. O týchto mám účtovať alebo takisto nie? Dakujem este vopred za odpoved.
Iveta2505
11.01.12,08:57
Este raz. Nikto nevie poradit, kedy treba účtovať trovy konania uvedené v právoplatnom platobnom rozkaze zo dňa 7.12.2011. Zaplatené neboli.
jeso
11.01.12,19:34
priložím ti odpoved z DrSr

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 19 ods.2 písm. a) zákona o dani z príjmov daňovým výdavkom ( nákladom ) sú náklady, ktoré je daňovník povinný uhradiť podľa osobitných predpisov . Medzi takéto náklady patria aj odmena exekútora, náhrada hotových výdavkov a náhrada za stratu času podľa § 196 Exekučného poriadku , ktoré uhrádza povinný a definované sú ako trovy exekúcie podľa § 200 Exekučného poriadku. Predbežné trovy exekúcie určuje exekútor v nadväznosti na § 201 Exekučného poriadku podľa osobitného právneho predpisu v upovedomení o začatí exekúcie. Časový moment ich zahrnutia do základu dane sa odvíja od § 2 ods.1 Postupov účtovania pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva , ktorý definuje deň uskutočnenia účtovného prípadu okrem iného aj v prípade ?dňa zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti?. Následne sa zahrnú trovy exekúcie do základu dane podľa § 17 ods.1 písm. b) alebo c) zákona o dani z príjmov , keď pri vyčíslení základu dane sa vychádza z výsledku hospodárenia.


Oddelenie metodiky daní, pracovisko Trenčín

Váš dopyt:

Spoločnosť s.r.o účtujúca v PU neuhradila svojmu dodávateľovi faktúru za
dodávku tovaru v lehote splatnosti - dodávateľ dal spoločnosť na exekúciu ,
aby vymohol peňažné plnenie.

Povinný PO musí zaplatiť náklady spojené s exekúciou - trovy konania, trovy
exekúcie, exekučnú odmenu.
Upovedomenie o začatí exekúcie od exekútora prišlo v roku 2009 a povinný istinu ani trovy v roku 2009 neuhradil .
Podľa § 19 ods. 2 písm. a medzi daňové výdavky patria aj výdavky ,
ktoré je daňovník povinný uhradiť podľa osobitných predpisov.
Tento typ daňového nákladu nespadá pod § 17 ods.21 a ani pod § 19 ods.4, preto nie je jeho uznateľnosť podmienená zaplatením .
Chcem sa spýtať, či spoločnosť s.r.o. je povinná o nich účtovať v roku vzniku -teda v roku v ktorom prišlo upovedomenie o začatí exekúcie , nakoľko na upovedomení sú vyčíslené len predbežné trovy .Trovy však v roku 2010 pri úhrade môžu byť nižšie , alebo vyššie ako tieto predbežné .Ako správne posúdiť výšku nákladovej položky , ktorá má ovplyvniť rok 2009 .

Ďakujem za odpoveď.
jeso
11.01.12,19:40
a ešte ti priložím jednu odpoved...



Otázka :
Upovedomenie od exekútora prišlo v roku 2009 a povinný istinu aj trovy
exekúcie zaplatil v roku 2010 .
Viem, že podľa § 19 ods. 2 písm. a medzi daňové výdavky patria aj výdavky ,
ktoré je daňovník povinný uhradiť podľa osobitných predpisov.
Chcem sa spýtať, či daňovo uznanými nákladmi sú trovy spojené s exekúciou
až po zaplatení, alebo aj bez zaplatenia v roku vzniku -teda v roku v ktorom prišlo upovedomenie o začatí exekúcie.

ODPOVED :


tento typ daňového nákladu nespadá pod § 17 ods.21 a ani pod § 19 ods.4, preto nie je jeho uznateľnosť podmienená zaplatením. Môže byť teda uznaným nákladom už na základe účtovného predpisu.

S pozdravom


oddelenia metodiky daní a služieb
Daňové riaditeľstvo SR - pracovisko Nitra
Iveta2505
13.01.12,08:28
dakujem, no tieto odpovede z DRSR som už čítala. Velmi teoretické. Hovoria tu len to , čo už viem. Jasne, že nemusia byť zaplatené ale kedy teda účtovať konkretne? Boli tu nazory, že na základe exekučného príkazu sa neúčtuje. Čo je teda účtovným dokladom?
jeso
18.01.12,16:59
skúsila som napísať dotaz na DU- prišla odpoved ...

Otázka :
Spoločnosť s.r.o účtujúca v PU neuhradila svojmu dodávateľovi faktúru za dodávku tovaru - dodávateľ dal spoločnosť na exekúciu ,aby vymohol peňažné plnenie.

Povinný PO musí zaplatiť náklady spojené s exekúciou - trovy konania, trovy exekúcie, exekučnú odmenu.
Upovedomenie o začatí exekúcie od exekútora prišlo v 12/ 2011 a do konca roka povinný istinu ani trovy neuhradil .
Podľa § 19 ods. 2 písm. a medzi daňové výdavky patria aj výdavky , ktoré je daňovník povinný uhradiť podľa osobitných predpisov.
Tento typ daňového nákladu nespadá pod § 17 ods.21 a ani pod § 19 ods.4, preto nie je jeho uznateľnosť podmienená zaplatením .

Chcem sa preto spýtať, či spoločnosť s.r.o. môže o trovách exekúcie , trovách konania a exekučnej odmene účtovať v roku vzniku - 2011 -teda v roku v ktorom prišlo upovedomenie o začatí exekúcie už na základe upovedomenia o exekučnom konaní a tým pádom všetky uvedené náklady ovplyvnia základ dane roku 2011 ?
Ako daňový doklad uznania trov exekúcie do daňových nákladov roku 2011 bude slúžiť upovedomenie o začatí exekúcie ?

Vopred Vám ďakujem za Vašu odpoveď.


Odpoved :

Dobrý deň,

z hľadiska zákona o dani z príjmov ste vec vyhodnotili presne.
Účtovanie a doklad k účtovaniu sú už vecou účtovných predpisov. Ja som to upovedomenie o začatí exekúcie nevidel, takže sa mi k tomu ťažko vyjadruje.

Odporúčam držať sa § 2 postupov účtovania v podvojnom účtovníctve - kedy je deň uskutočnenia účtovného prípadu.
Znamená to, že by ste mali mať taký doklad, z ktorého je zrejmé, že vzniká nielen účtovný náklad (daňovo uznaný), ale aj záväzok. Na doklade by teda mal byť presne vyčíslená hodnota záväzku a aj jeho splatnosť. Ak teda podľa dokladu deň uskutočnenia účtovného prípadu (vznik záväzku) nastal v roku 2011, tak sa v roku 2011 naúčtuje aj náklad a na daňovú uznateľnosť nie je nutné ho zaplatiť v roku 2011.

S pozdravom


Odbor metodiky priamych daní
Oddelenie metodiky dane z príjmov PO a účtovníctva
Finančné riaditeľstvo SR

.................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. ...........................
ked preberám odpoved -
-na upovedomení je presne určená suma do 14 dní , a pokial exekúcia nebude uhradená do uvedeného dátumu trovy budú vyššie a exekútor ich vyčísli na určitú hoci predbežnú sumu ...
-a podla môjho názoru vznikol aj záväzok - ku dnu zostavenia závierky za rok 2011 som už vedela o záväzku za exekúciu a mala by som o záväzku účtovať - lebo sa mi mení hodnota majetku - zvyšujem pasíva ...

možno sa vyjadrí niekto múdrejší..
Iveta2505
24.01.12,14:43
Dakujem este raz ale je to na diskusiu.