lucy164
02.01.12,14:12
Dobrý deň chcem sa opýtať.. priateľ je živnostník od júna, bude si uplatňovať paušálne výdavky. Ako máme vypočítať NČPD všade som našla len informácie pri výpočítaní za rok. Viem že na rok je to 3559,30 mesačne 296,6... Ale ako postupovať keď je živnostník len od júna? Vopred ďakujem za pomoc
Mila123
02.01.12,13:13
NČZD sa nedelí....iba pri úmrtí a pri sobáši či rozvode....

nárok má na celú....t.j. 3559.30 €
lucy164
02.01.12,13:16
super ďakujem za odpoveď :)
lucy164
02.01.12,13:19
ešte sa opýtam, keďže si má viesť evidenciu: prájmy výdavky, majetok, zásoby, záväzky a pohľadávky? Má viesť evidenciu o všetkých ktoré súvisia s podnikaním (napr, faktúry za telefón, internet) napriek tomu, že pri paušálnych výdavkoch ich nebereme do úvahy?
Johanka
02.01.12,13:21
§ 6 ods.10 Zákona o dani z príjmov
(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
lucy164
02.01.12,13:36
ďakujem :) už som to čítala stokrát a až teraz mi doťuklo :D dik moc :)
sebastianoSP
02.01.12,21:02
Ahoj, nemozem ti napisat spravu lebo nemam 15 prispevkov. Potreboval by som v nejakych veciach poradit. Neozvala by si sami na sukromny mail?..robertocl500@gmail.com
lucy164
02.01.12,21:18
poslala som ti mail