Tunco
02.01.12,17:56
Dobrý deň, môže si s.r.o -čka zamestnávajúca dvoch- troch zamestnancov dať do nákladov kúpu práčky a zároveň odpočítať DPH ?
Jedná sa o strojársko - stavebnú firmu. Majiteľ by chcel prať monterky zamestnancom. Obávam sa však, že je ťažko preukázateľné, či
sa práčka používala výlučne na pranie monteriek. Pravdepodobne by som to dal do daňovo neuznaných nákladov. Avšak možno v tom prípade
odpočítať DPH?? Asi aj v tomto prípade by to bolo neuznané.

Mal s tým niekto skúsenosť??


Ďakujem
veronikasad
02.01.12,16:58
Dobrý deň, môže si s.r.o -čka zamestnávajúca dvoch- troch zamestnancov dať do nákladov kúpu práčky a zároveň odpočítať DPH ?
Jedná sa o strojársko - stavebnú firmu. Majiteľ by chcel prať monterky zamestnancom. Obávam sa však, že je ťažko preukázateľné, či
sa práčka používala výlučne na pranie monteriek. Pravdepodobne by som to dal do daňovo neuznaných nákladov. Avšak možno v tom prípade
odpočítať DPH?? Asi aj v tomto prípade by to bolo neuznané.

Mal s tým niekto skúsenosť??


Ďakujem
Práčka bude umiestnená v sídle firmy, ktoré je iné ako trvalý pobyt majitela ?
Mila123
02.01.12,17:00
ak bude práčka namontovaná na prevádzke, budú aj kupované pracie prášky, bude na to nejaký priestor vytvorený, spolu s nejakou sušiarňou.........dala by som práčku do spotreby a odpočítala by som aj DPH.....ale tí zamestnanci musia pracovať na základe ZP.......
Valcake
02.01.12,17:01
...vynikajúci názov...v rýchlosti som prečítala miesto ..o...a..xixi:D
marjankaj
02.01.12,17:07
No a ako by bez nej vyprala špinavé peniaze?:---
veronikasad
02.01.12,17:09
Daj návod, ako sa to robí ...
marjankaj
02.01.12,17:28
Potrebuješ preprať?:D A veľa?:---
Mila123
02.01.12,17:30
do hája.....nenaťahuj to ....daj návod, pracovný postup.......nerob drahoty !!!!!
Zita5
02.01.12,17:31
http://www.porada.sk/t123821-p4-otazky-a-odpovede-drsr-dan-z-prijmu.html#post1307359

V prípade daňovej kontroly je daňovník povinný správcovi dane preukázať súvislosť, opodstatnenosť a výšku vynaloženého výdavku s vykonávanou činnosťou a dosahovanými príjmami. V prípade, že daňovník využíva služby práčovne, potom výdavky preukázateľne hradené za poskytovanie služieb práčovne ( výlučne za účelom prania pracovného odevu) je možné považovať za výdavky na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľného príjmu.


Dajte pokoj s práčkou ......však hádam konateľ ozaj nebude robiť služby práčovne .:)
veronikasad
02.01.12,17:32
mám paušálne výdavky, potrebujem do marca našetriť na dane ...
day
02.01.12,17:32
peniaze? pouzi len ariel, ten ich vycisti docista, docista
Stefan2005
02.01.12,17:38
Dobrý deň, môže si s.r.o -čka zamestnávajúca dvoch- troch zamestnancov dať do nákladov kúpu práčky a zároveň odpočítať DPH ?
Jedná sa o strojársko - stavebnú firmu. Majiteľ by chcel prať monterky zamestnancom. Obávam sa však, že je ťažko preukázateľné, či
sa práčka používala výlučne na pranie monteriek. Pravdepodobne by som to dal do daňovo neuznaných nákladov. Avšak možno v tom prípade
odpočítať DPH?? Asi aj v tomto prípade by to bolo neuznané....

tak ako je položené zadanie otázky si vlastne aj odpovedal a zvolil správnu odpoveď...

... firma strojársko-stavebná má dvoch zamestnancov - jedného stavebného, jedného strojárskeho ?
... majiteľ by chcel prať monterky pre zamestnancov ????
... ťažko preukázateľné, či pračka sa používa výslovne na pranie .... tak toto už je fakt problém (lebo osobne by som si nedával prať svoju bielizeň do pračky, kde sa perú vo veľkom profesionálne znečistené monterky)

Samozrejme, je to obhájiteľné (napr. za podmienok uvedených v príspevku #3) s tým, že sa nebudú kupovať pracie prášky ako Woolite a podobne, že preukážete opodstatnenosť a ekonomickú výhodnosť "interného" prania pred dodávateľským (napr. aj počtom zakúpených a pridelených monteriek, frekvenciu ich zašpinenia - aby napr. nevychádala skutočnosť, že pračka musí prať 1 x mesačne dve monterky, atď...)

Ale treba trocha pohľadať - aj tu na Porade: http://www.porada.sk/t129028-jednoduche-uctovnictvo-vydavky.html#post1275195 alebo na nete: https://www.poradca.sk/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=5953
marjankaj
02.01.12,17:39
Mila123 (http://www.porada.sk/member.php?u=216986) Dnes, 19:30
do hája.....nenaťahuj to ....daj návod, pracovný postup.......nerob drahoty !!!!!





No predsa si nebudeš kupovať drahú práčku pre pár drobných.:eek:
Za nejakých pár percent sa môžeme dohodnúť.:---
Bude to určite menej ako si účtujú za gastráče.:rolleyes:
Mila123
02.01.12,17:41
čo sa to dialo dnes na DU v KE? vraj chaos, zmätok, panika?????
srska
02.01.12,17:46
čo sa to dialo dnes na DU v KE? vraj chaos, zmätok, panika?????tam sú fukoty stále a nielen pri novoročných zmenách:)
Tunco
03.01.12,13:19
Vďaka za rady :).....
Tunco
03.01.12,13:19
sídlo firmy je také isté ako trvalý pobyt, čo by bol asi ďalší problém.
zk24
03.01.12,13:38
tak ako je položené zadanie otázky si vlastne aj odpovedal a zvolil správnu odpoveď...

... firma strojársko-stavebná má dvoch zamestnancov - jedného stavebného, jedného strojárskeho ?
... majiteľ by chcel prať monterky pre zamestnancov ????
... ťažko preukázateľné, či pračka sa používa výslovne na pranie .... tak toto už je fakt problém (lebo osobne by som si nedával prať svoju bielizeň do pračky, kde sa perú vo veľkom profesionálne znečistené monterky)

Samozrejme, je to obhájiteľné (napr. za podmienok uvedených v príspevku #3) s tým, že sa nebudú kupovať pracie prášky ako Woolite a podobne, že preukážete opodstatnenosť a ekonomickú výhodnosť "interného" prania pred dodávateľským (napr. aj počtom zakúpených a pridelených monteriek, frekvenciu ich zašpinenia - aby napr. nevychádala skutočnosť, že pračka musí prať 1 x mesačne dve monterky, atď...)

Ale treba trocha pohľadať - aj tu na Porade: http://www.porada.sk/t129028-jednoduche-uctovnictvo-vydavky.html#post1275195 alebo na nete: https://www.poradca.sk/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=5953

Ja teda nemam dost skusenosti, ale ak by islo skutocne o pracku do prevádzky, tak by som to aspon ja dala do danovych vydavkov. Ludia maju tlaciarne, kopirky a neviem co vsetko, a ako preukazem ci na tom tlacim iba pracovné veci a netlacim si diplomovku do skoly? Mam kupit tlaciaren s pocitanim stran alebo musim vyuzivat sluzby FaxCopy?

Ak nejde o podvod, ale dava sa do prevadzky a peru sa v nej veci pracovne, tak prečo nie...

Cim je to ine od tlačiarne či skenera z principiálneho hladiska? Dokonca som si kupila aj skartovačku....

Ked sluzby práčovní sú danovo uznané, tak ja by som dala aj samotnu pračku...

to je ale iba moj nazor..
veronikasad
03.01.12,14:21
sídlo firmy je také isté ako trvalý pobyt, čo by bol asi ďalší problém.
Ak práčka bude umiestnená v sídle firmy - asi ano
mordechaj
03.01.12,14:44
Podľa zákona o DPH: Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.

Kúpa samotnej pračky nesúvisí s poskytovaním napr. stavebných prác a nepoužíva sa na dodávky stavebných prác a obdobných činností.
nika.sum
03.01.12,15:25
Ak bude pracka umiestnena v sidle firmy, kt. je totozne s trvalym pobytom konatela je to pravdepodobne neobhajitelne. Dalo by sa to obhajit, ked by to bolo v nejakej prevadzke, ale tiez pochybujem ze konatel bude nahradzat pracovnu a bude mat doma dve pracky - jednu firemnu a jednu sukromnu.