Tothova.Kitti
02.01.12,20:21
Dobry.
Chcela by som sa opytat na vas nazor, bola som zamestnana a ked somnou rozviazali pracovny pomer doteraz som nedostala vypoved v pisomnej forme, zapoctovy list ani nic co k tomu patri nakonieco som zistila ze ma nezahlasili na socialnej ani zdravotnej poistovni. Hned som skontaktovala pravnicku kt. za hodinu zbuchala zalobu aj oznamovaci list pre zamestnavatela. Uz je tomu mesiac a nemam nic nove ani byvali samestnavatel sa neozval nic. Co si otom myslite bude mat z toho vobec nieco nakolko ide o velkeho pana ,,podnikatela'' ?
Mila123
02.01.12,19:28
IP si nevolala? mala si písomnú pracovnú zmluvu?
Tothova.Kitti
02.01.12,19:37
Neviem co je IP ale zmluvu mam aj vypis zo socialky a zdravotky.
Mila123
02.01.12,19:39
inšpektorát práce.....aké výpisy ?
Tothova.Kitti
02.01.12,19:46
Este nie, pravnicka sa to chce pokusit vyriesit dohovorom nakolko mi nedali vypoved v pisomnej forme tak zmluva mi este plati a podla papierov tam este robim a pokial sa neuvedomia a nepristupia na dohovor tak potom sa to bude riesit aj takou formou. Tak maju navyber bud-alebo. Zaloba je podana.
Mila123
02.01.12,19:48
:D:D:D
Tothova.Kitti
02.01.12,19:48
Vypisyked som pracovala a od kedy do kedy...
Xanti
02.01.12,19:49
Prepáč ale ja čítam tvoje príspevky a vôbec Ti nerozumiem čo píšeš.

Si zahlásená na ZP a SP? Akú máš zmluvu? Pracovnú alebo len nejakú dohodu? Treba písať jasnejšie. Nás nezaujíma, že si oslovila právničku, kt. zbúchala žalobu za hodinu. Keď nerozumieme čo vlastne chceš vedieť a v čom chceš poradiť.

A čo sa týka výpovede, tam tiež vidím nejasnosti.
Tothova.Kitti
02.01.12,19:57
Mam pracovnu zmluvu... Vyhodili ma ustne pred cca 2ma mesiacmi a doteraz som nedostala ziadne papiere: vypoved, zapoctovy list, zuctovanie dane ani vyplatne pasky.... Zasla som do socialky a zdravotky a tam mi povedali ze nie som od toho zamestnavatela nahlasena takze neplatili za mna odvody.... Co je na tom nepochopitelne?
Paula
02.01.12,19:59
Ja nerozumiem pojmu "zahlásená". Asi preto nepochopiteľné.
Xanti
02.01.12,20:00
Čiže technicky si pracovala na čierno, a nemáš nič čím by si podložila svoje tvrdenie okrem zmluvy.

A o akých výpisoch si hovorila? Od kedy do kedy? Ak ťa nezaevidovali do ZP a SP, tak tieto inštitúcie nemôžu mať znalosť od kedy do kedy si robila pre daného zamestnávateľa. Vysvetli ešte toto.
pavol54
02.01.12,20:02
Takže keď si nedostala písomnú výpoveď od zamestnávateľa, ty nechodíš do práce bez právneho dôvodu, dala si zamestnávateľovi šancu na okamžitú výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny zo strany zamestnanca.
ewita888
02.01.12,20:03
kolko si tam pracovala? viedla si si dochádzku? dostávala si výplatné pásky?
Tothova.Kitti
02.01.12,20:04
Ja som pisala nahlasena.... To je jedno....
Paula
02.01.12,20:13
nakonieco som zistila ze ma nezahlasili na socialnej ani zdravotnej poistovni.




Ja som pisala nahlasena.... To je jedno....


;)
Tothova.Kitti
02.01.12,20:13
moja vyplata a vyplatna paska pozostavali z obalky a kusku papiera takze nemam ani to... jedine zmluvu, dochadzkovy list, kamerovy zaznam, maily a smsky co som im pisala aby mi tie podklady poslali poslali...
Tothova.Kitti
02.01.12,20:16
popravde ja ani neviem kolko som tam pracovala... nastupila som 15.9.2011 zmluvu som dostala az ku dnu 1.10.1011 nakolko mi ju ,,zabudali,, nosit...
ewita888
02.01.12,20:16
kolko si tam pracovala?
ewita888
02.01.12,20:17
aha... a tá zmluva je riadne podpísaná a opečiatkovaná zamestnávatelom?
Xanti
02.01.12,20:19
No asi by som s tou zmluvou navštívila aj inšpektorát práce, nakoľko ak ťa nezahlásili na ZP a SP šlo o nelegálne zamestnávanie a takýto zamestnávateľ môže fasnúť fajne mastnú pokutu.

Taktiež si vezmi na IP kopie všetkých dokladov čo máš - zmluvu, dochádzkový list, vytlačený mail s výzvou na nápravu.
Ty si bola v tom, že si zamestnaná oficiálne, legálne ale robila si načierno.
Tothova.Kitti
02.01.12,20:20
2 mesiace som tam robila.. no zmluva je podpisana sitce nie je tam peciatka ale pravnicka povedala ze by to nemal byt problem...
Tothova.Kitti
02.01.12,20:22
presne toto som si myslela ze ked mam zmluvu tak som zahojena... ale takto to v gastronomii chodi...
Xanti
02.01.12,20:23
Zaujímavé,
a zamestnávala ťa fyzická osoba tj. SZCO alebo právnická osoba tj. s.r.o, a.s. a podobne. A podpísaná je kým?

A ešte otázočka, pred vznikom "zamestnania" si bola čo? Nezamestnaná? Alebo si prechádzala z jednej práce do druhej?
ewita888
02.01.12,20:25
takže sprav to, čo ti radí Xanti.. daj podnet na inšpektorát práce.. aj keď teda neviem, ako zdokladuješ to, že nechodíš do práce, keďže nemáš v ruke výpoveď.. zamestnávatel to môže otočiť proti tebe..
ale rozhodne kôli nenahláseniu na poisťovne to urob..
Mila123
02.01.12,20:25
opýtam sa, dostávala si výplatu na svoj účet? či v hotovosti?
Tothova.Kitti
02.01.12,20:26
je to s.r.o a co su to za osoby tak to neviem... podpisane je to majitelmi kaviarne... asi sa hraju na velkych podnikatelov :D
Xanti
02.01.12,20:26
Mila,
to písala v obálke ( takže hotovosť ) s nejakým lístočkom kde bol asi urobený prepočet odmeny.
Xanti
02.01.12,20:28
je to s.r.o a co su to za osoby tak to neviem... podpisane je to majitelmi kaviarne... asi sa hraju na velkych podnikatelov :D Hm... tak tam pečiatka by mala byť. Neviem či niečo získaš ak nie je opečiatkovaná zmluva. Ešte mi odpovedz na druhú časť môjho príspevku.
Tothova.Kitti
02.01.12,20:29
sak toto ze vyplatu som dostavala na ruku aj ked do zmluvy som uvadzala cislo uctu...

a co sa tyka toho ci som predtym bola zamestrnana tak nie teraz som len ukoncila skolu
Xanti
02.01.12,20:32
Spomínala si dátum 15.9.2011 takže čo bolo dovtedy? Si bola dobrovolne nezamestnaná? Máš uhradené odvody do ZP ako samoplatca?

A aké to výpisy Ti dali v ZP a SP? Naozaj ak máš niečo kde je podpis alebo pečiatka od tohto "zamestnávateľa" tak to vezmi a chod na najbližší inšpektorát práce http://www.safework.gov.sk/ podľa miesta bydliska.
Tothova.Kitti
02.01.12,20:34
no sak to ze tam nie je peciatka tak mi SP, ZP ani IP nepomoze tak preto sa to riesi pravnou formou...
Xanti
02.01.12,20:39
Ako vieš?
Nikde nemáš ich pečiatku? Na žiadnom doklade? A dochádzku máš od nich podpísanú? Či?
ewita888
02.01.12,20:40
máš to ťažké.. nemáš pečiatku na PZ, nemáš v rukách výplatné pásky, nemáš v rukách výpoveď.. dokazovanie bude na tvojej strane..
Mila123
02.01.12,20:43
aspoň máš kolegyňu? ako svedok, možno odmietne.....
Tothova.Kitti
03.01.12,09:14
Jasnocka ze mam kolegov aj kolegyne je ich dost co snimi vybabrali takze svedkov mam aj by isli svedcit pokial by bolo treba.... Su tam aj kamery takze zaznami sa daju stiahnut....

Co sa tyka peciatky tak nemam ziadnu... A dochadzkova kniha je tam ale ci to oni podpisovali neviem....
Mila123
03.01.12,09:15
vrelo odporúčam IP, nečakaj na ich vyjadrenie, resp. prebratie pošty.....
Tothova.Kitti
03.01.12,09:43
To je uplne jedno ci si postu preberu alebo nie... Ja som nechala kopiu prevadzkarovy aj moj priatel snim volal ze ako sa veci maju a najviac ma zaskocilo ze mal tu drzost sa opytat preco to chcem riesit takouto cestou a jednoducho mu bolo povedane ze nesplnil svoje povinnosti kt.mal a pri opakovanych vyzvah mi za dva mesiace nebol schopny dorucit papiere ktore mal.... V papieroch soji:
Vec: oznamenie o trvani na dalsom zamestnavani
Dna XY som nastupila do prace na poziciu casnik/barman v prevadzke XY, pracovnu zmluvu sme uzavrreli dna XX.

Dna XY ste somnou ako zamestnavatel ukoncili pracovny pomer v skusobnej dobe ustnou vypovedou. Vypoved nebola vykonana pisomne, ani do dnesneho dna mi nebola dorucena, vratane potvrdenia o zamestnani a inych podkladov k ukonceniu pracovneho pomeru v sulade s ustanovenia v zakonnika prace.

Tymto vam podla paragrafu 79 v spojeni s parafrafom 80 Zakonnika prace oznamujem, ze rozviazanie mojho pracovneho pomeru povazujem za neplatne a trvam na svojom dalsom zamestnavani a pridelovani prace podla pracovnej zmluvy.

Kedze pk tomto praconom ozmanemi moj pracovny pomer trva nadalej, ste mi povinni poskytnut nahradu mzdy, kt.mi patri v sume mojho priemerneho zarobku odo dna tohto oznamenia az do casu, kym mi neumoznite pokracovat v praci, resp.kym sud nerozhodne o skonceni pracovneho pomeu.

Naviac, dopytom v SP som zisila, ze som nebola z vasej strany ako zamestnavatelom prihlasena v SP.

V pripade ze mi neumoznite pokracovat v praci, budem sa domahat urcenia neplatnosti dohody o skonceny pracovneho pomeu spolu s narokom na nahradu uslej mzdy na prisluskom sude.


Toto im bolo poslane a uplne kaslu nato...
ewita888
03.01.12,10:10
prevádzkar prevzal list podpisom s pečiatkou?
Tothova.Kitti
03.01.12,10:20
nie lebo tam nebol a ostatny co tam pracuju sa boja taketo veci preberat tak preto sa volalo prevadzkarovy... a kopiu sme odoslali postou takze mam podaci listok...
ewita888
03.01.12,10:22
to je dobre, že si to poslala poštou doporučene.. no tak teraz nech právnička kona... a podaj to na ten inšpektorát..
Tothova.Kitti
03.01.12,10:29
ja som aj pravnicke povedala ze pokial sa neuvedomia a nedaju mi to co mi patri a nezaplatia odvody tak zalobu nestiahnem a este k tomu ich udam na IP... ako ja nechapem naco podnikaju ked to nevedia...
ewita888
03.01.12,10:33
no spravila si chybu aj ty, mala si trvať na pečiatke na prac. zmluve, na výplatných páskach... a chodiť do práce, kým písomne nebudeš mať v rukách, že ťa prepustili..
Tothova.Kitti
03.01.12,10:43
tak ja sa v takychto veciach nevyznam to bolo moje prve zamestnanie ja som predtym chodila do skoly...
to uz je ich bordel a to ze mi zabudali dat vyplatu tak otom radsej pomlcim... a robila som v kaviarni v euroveii pre Romanku Skamlovu takze takyto podvod sa dal cakat