adela.p
02.01.12,22:06
Prosím o pomoc, k 31. 12. som vyfakturovala zahr. odberateľa (ČR) a faktúra je vystavená v €. Štandardne by som ju prerátala kurzom ECB z 30. 12. na CZK a uhradil by mi ju ešte 31.12. Lenže keďže som už uzavrela pokladňu, tak mi faktúru nemohol hneď uhradiť. Odberateľ ju chce ale uhradiť v CZK, má si on sám prepočítať € kurzom ECB predchádzajúceho dňa úhrady a uhradiť mi toľko CZK, alebo ako mám takúto úhradu realizovať??? :mad: Budem účtovať nejaké kurzové rozdiely?
KEJKA
03.01.12,16:19
nechápem, v slovenskom účtovníctve vystavenú faktúru štandardne prepočítavaš na CZK? prečo? To nech rieši odberateľ.

podľa mňa pokladnicu môžeš uzavrieť len vtedy, ked máš zachytené všetky účt.prípady, ak ti chcel uhradiť, nechápem, prečo by si mu mala bránoiť?
Chce uhradiť v CZK ale teraz v januári?
naozaj divné zadanie, alebo ja som nechápavá.
adela.p
03.01.12,17:37
Český odberateľ odoberá od nás tovar. Poslednykrát sa mu dodávalo 31.12. 2011, kedy som aj vystavila fakturu v € bez DPH. Oni nám ale chcú túto faktúru uhradiť v CZK. Čiže aký kurz mám na prerátavanie použiť, či kurz 30.12, alebo kurz z predchádzajúceho dňa úhrady. Už ma chápeš? Vzniknú mi tam nejaké kurzové rozdiely??? Keď na faktúru som im dala prepočet € na CZK kurz ECB kurzom z 30.12., ale uhradia mi až dajme tomu 14.1., ale uhradia mi sumu, kt. som napísala na faktúru mojim kurzom. Tým pádom mi nevzniknú žiadne kurzové rozdiely. Chápeš ma už?
KEJKA
03.01.12,19:42
ja som pochopila zadanie tak, že je tvoja faktúra vystavená v EUR, ale ty tam máš uvedené aj CZK, pôvodne si napísala
............... k 31. 12. som vyfakturovala zahr. odberateľa (ČR) a faktúra je vystavená v €. .......

Musíš sa jasne vyjadriť, či je prioritná mena CZK, alebo mena EUR. Aj z tvojho vysvetlenia mne vychádza, že prioritná mena pre tvoje účtovníctvo je EUR a teda nič neprepočítavaš.
Ak zákazník uhradí v CZK, tak CZK prepočítaš kurzom úhrady a vznikne ti kurzový rozdiel, ak budeš uznávať, že faktúra je vyrovnaná.
Pri platbe prevodom nie je problém, aby tvoj zákazník na prevodný príkaz napísal presne sumu vEUR, aj ked to pojde z jeho CZK účtu - banka tebe pripíše sumu v EUR podľa faktúry a tebe KR nevzniknú.

pri vystavenej faktúre v kombinácii EUR/CZK nie je predpísaný kurz, môj názor.
predpísaný kurz je pre doklady vystavené v cudzej mene, teda u teba CZK.