jiva
02.01.12,23:09
Dobrý deň, blíži sa podanie dane z motorových vozidiel a preto sa chcem uistiť či som konala správne. Podnikateľ SZČO zakúpil do firmy vozidlo v novembri 2011.Keďže vozidlo nie je nové , podnikateľ ho po kúpe a následnom zapísaní ako držiteľa vozidla hneď nepoužíva, čiže som nepodala oznamovaciu povinnosť. Zákon o dani z motorových vozidiel hovorí, že "daňová povinnosť vzniká nasledujúcim dňom po dni použitia vozidla na podnikanie". Čiže ak podnikateľ vykáže v knihe jázd jazdy až napr. v marci 2012, vznikne mu daňová povinnosť až v tomto období? Čo sa týka predpokladanej danie , keďže vozidlo nevykakáže jazdy ani k 1.1.2012 nemusím s ním počítať? Asi som sa trochu zaplietla, ale vozidla, vždy dočasne odhlasujeme z evidencie vozidiel a vtedy oznamujeme DU zánik a pri zrušení dočasného vyradenie opäť vznik daňovej povinnosti. Ale v tomto prípade som si nie istá, ako si vysvetliť kedy vzniká daňová povinnosť, resp. i oznamovacia povinnosť voči DU. Keďže som prešvihla 30dňovú lehotu, pre istotu som neuplatnila ani žiadne náklady na opravu auta a neuplatním ani daňový odpis na auto. Tým by som dúfam, prípadnu oznamovaciu povinnosť, resp. i vzniknutú daňovú povinnosť k dani z mot. vozidiel za obdobie r. 2011 obhájila, ale ako správne postupovať pri výpočte predpokladanej dane.?? Alebo je správne, že daňová povinnosť vznikne až po dni, keď prvý krát v knihe jázd uvediem jazdu na uvedenom vozidle???- a až potom mám 30-dňovú lehotu oznámiť DU vznik daňovej povinnosti - ??? Moc vopred ďakujem za odpoveď.
KEJKA
03.01.12,16:15
ak k 31.12.2011 nemáš auto využívané na podnikanie, neuvažuješ uplatniť žiadne náklady, žiadne jazdy, tak auto ani nedávaj na kartu majetku - neuvedieš do používania, v podstate akoby bolo súkromné - môj názor.
Tým pádom nepodávaš DP DMV a neriešiš predpokladanú daň.
Podľa mňa sa predpokladaná daň vzťahuje na autá, ktoré už boli nahlásené na DU.
v marci 2012, ked bude 1.krát použité na podnikanie, tak máš 30 dňovú lehotu na oznámenie tejto skutočnosti.
Zdá sa mi to divné, načo sa auto kupovalo, ale budiž................podľa mňa však prichádza o odpisy za rok 2011.
jacekova
03.01.12,21:19
tiež máme podobný prípad. auto bolo kúpené v decembri 2011 (jazdené). následne sa auto opravovalo, takže sa nerobili žiadne jazdy, ale využívať sa začne od 1.1.2012 (vtedy ho aj nahlásime na DÚ)

je mi jasné, že nárok na odpisy za r.2011 nemáme
ale čo s faktúrou za opravu auta? dúfam, že je nárok na výdavky aj DPH...
a treba podať DzMV za rok 2011? ja myslím že nie
dakujem za postrehy
KEJKA
03.01.12,22:56
závisí, či ste auto už kúpili pokazené, kedy bolo nahlásené na DI, ako a kedy sa pokazilo.
Ja by som v tomto prípade auto nezaraďovala do používania, ale napočítala k NC aj opravu, rsp. aspoň by som zvážila takýto krok.
nezdá sa mi, prečo sa bránite podať oznámenie a zaplatiť smiešnu sumu 1/12 DMV za auto, uplatniť aj odpisy a je to bez problémov s uznaním nákladov.
jiva
04.01.12,05:55
Ďakujem za odpoveď, auto zakúpili, bola dobrá cena a keďže ide o stavebnú firmu, ešte ho zúžitkujú. Po novom roku ho dajú do poriadku a ako stavebná firma počítajú so začiatkom prác až v marci. Takže ak sa začne robiť, tak až potom ho chcem nahlásiť na DU. Urobila som ako si písala, na kartu majetku som neuviedla dátum používania, iba dátum obstarania a zaradenia (auto je prepísané a držiteľ vozidla v TP je uvedená firma). Keď neuvediem dátum používania, neprepočítajú sa mi odpisy. Keď napr. v marci auto začne vykazovať jazdy, dopíšem do karty dátum používania a oznámim použitie vozidla na DU. Čiže v roku 2012 sa mi prepočítajú odpisy a v alikvótnej výške zaplatíme DzMV. A v predpokladanej DzMV k 1.1. ho nebudem počítať . OK?
jacekova
04.01.12,06:07
závisí, či ste auto už kúpili pokazené, kedy bolo nahlásené na DI, ako a kedy sa pokazilo.
Ja by som v tomto prípade auto nezaraďovala do používania, ale napočítala k NC aj opravu, rsp. aspoň by som zvážila takýto krok.
nezdá sa mi, prečo sa bránite podať oznámenie a zaplatiť smiešnu sumu 1/12 DMV za auto, uplatniť aj odpisy a je to bez problémov s uznaním nákladov.

Auto bolo pojazdne len sa domontovala klima a nezavisle kurenie po zapise na DI.
Firma je v strate,odpisy nepotrebujme.
Nechceli sme sme uz koncom roka riesit oznamenie ani DzMV, kedze sa auto prepisalo 16.12., potom bolo v optave a potom sviatky, takze sa na nom ani v skutocnosti nejazdilo (je to dodavka)

Tak treba tu DzMV a co teda fa za opravu?
zk24
04.01.12,06:17
Možno ked ide o kurenie/klimu by som nebrala tuto fakturu ako FA za opravu ale možno by som ju šupla na obstaranie a navýšila cenu vozidla, tak ako radí KEJKA v príspevku č.1., a teda by ste nemali zatial nákladovú fakturu viazucu sa na vozidlo.

Podľa mňa tým pádom nebolo vozidlo použité na podnikanie a teda nevznikla povinnosť oznámenia na DMV.

Ale to je iba moj názor.
KEJKA
04.01.12,06:29
áno takto, ale tú faktúru za opravu pripíš tiež na kartu majetku - bude súčasť odpisov.. Tvoj úmysel má logiku, a zaúčtovaním opravy to len podporíš. V dalšom príspevku píšeš, že sa domontovala klíma a kúrenie, ja by som to naozaj považovala za T.Z., ktoré je vhodné dať do hodnoty auta a odpisovať.
DMV ani predpokladanú daň zatiaľ neriešiš.

Ďakujem za odpoveď, auto zakúpili, bola dobrá cena a keďže ide o stavebnú firmu, ešte ho zúžitkujú. Po novom roku ho dajú do poriadku a ako stavebná firma počítajú so začiatkom prác až v marci. Takže ak sa začne robiť, tak až potom ho chcem nahlásiť na DU. Urobila som ako si písala, na kartu majetku som neuviedla dátum používania, iba dátum obstarania a zaradenia (auto je prepísané a držiteľ vozidla v TP je uvedená firma). Keď neuvediem dátum používania, neprepočítajú sa mi odpisy. Keď napr. v marci auto začne vykazovať jazdy, dopíšem do karty dátum používania a oznámim použitie vozidla na DU. Čiže v roku 2012 sa mi prepočítajú odpisy a v alikvótnej výške zaplatíme DzMV. A v predpokladanej DzMV k 1.1. ho nebudem počítať . OK?
jacekova
04.01.12,06:54
Možno ked ide o kurenie/klimu by som nebrala tuto fakturu ako FA za opravu ale možno by som ju šupla na obstaranie a navýšila cenu vozidla, tak ako radí KEJKA v príspevku č.1., a teda by ste nemali zatial nákladovú fakturu viazucu sa na vozidlo.

Podľa mňa tým pádom nebolo vozidlo použité na podnikanie a teda nevznikla povinnosť oznámenia na DMV.

Ale to je iba moj názor.

máš pravdu a má to veru aj logiku. ešte som december nezačala účtovať, ale urobím to takto. auto aj kureniu+klimu dam ako VNZD, čiže si navýšim cenu obstarania.
zaradim 1.1.2012, urobim odpisovy plan a DzMV budem riešiť až v r.2013 za rok 2012
dakujem za usmernenie
TONIO
17.01.12,08:23
Dobrý deň,
chcel by som vás poprosiť o radu. Od 1. 1. 2012 som SZČO. Na služobné jazdy chcem používať osobné auto mojich rodičov. Mesačne budem jazdiť asi tak 1 200 km. Čo by ste mi poradili, mám ho nahlásiť a teda platiť daň, viesť knihu jázd atď..., alebo sa dajú uplatniť nejaké paušálne výdavky v jednoduchom účtovníctve?
A ak ho mám nahlásiť na DÚ, do kedy to mám urobiť? A do kedy treba zaplatiť daň z motorových vozidiel?
Prepáčte ak sa pýtam už na zodpovedané otázky, ale som len začiatočník :)
Ďakujem za odpovede

tonio
M77
28.03.12,12:05
Oznamovacia povinnosť - vznik daňovej povinnosti k dani z mot.vozidiel v roku 2012 už netreba oznámit? Teraz pozerám, že z §90 ods 1. vypustili oznamovaciu povinnosť za vznik. Dobre čítam?
M77
29.03.12,05:48
Oznamovacia povinnosť - vznik daňovej povinnosti k dani z mot.vozidiel v roku 2012 už netreba oznámit? Teraz pozerám, že z §90 ods 1. vypustili oznamovaciu povinnosť za vznik. Dobre čítam?

Prosím o odpoveď. Treba oznámiť vznik daňovej povinnosti alebo nie?
srska
29.03.12,06:07
Prosím o odpoveď. Treba oznámiť vznik daňovej povinnosti alebo nie?treba. lebo staré znenie § 90 je účinné do 30.11.2012