Alpega
03.01.12,00:48
Prajem krásny deň.Som SZČO a podnikám v oblasti výroby videozáznamov a fotografii.Viem,že je táto činnosť zahrnutá do povinnosti používať ERP ,ale ak budem prijímať úhrady len na účet,mal by som sa tejto povinnosti vyhnúť.Chcel by som vedieť,či je môj úsudok správny a či mi môžu platby chodiť aj na osobný účet,alebo len na podnikateľský.Ďalej by som sa chcel informovať,či nieje problém,keď mám v živnosti aj maloobchod v rozsahu voľných živností aj keď ho v podstate neprevádzkujem(za minulý rok som predal tri veci,aj to na faktúru s úhradou na účet).V prípade,že by to bol problém nebudem predávať vôbec.Ďakujem za odpoveď.Peter Gallo
milka1951
03.01.12,04:38
Musíš mať podnikateľský účet
maska2
03.01.12,05:51
Dobrý deň.Tiež by ma zaujímala jedna vec ohľadom k ERP. Keď evidujem na ERP tržbu za faktúru je táto suma aj nejako obmädzená? Viem, alebo nie? že dakedy bola limita na prijatú platbu a teraz ? Faktúry sa cez ERP ešte nenahadzovali, prosím poradte? Dakujem
tictac7
03.01.12,05:57
Dobrý deň.Tiež by ma zaujímala jedna vec ohľadom k ERP. Keď evidujem na ERP tržbu za faktúru je táto suma aj nejako obmädzená? Viem, alebo nie? že dakedy bola limita na prijatú platbu a teraz ? Faktúry sa cez ERP ešte nenahadzovali, prosím poradte? Dakujem

máš to trocha pomýlené. Obmedzená je suma, ktorá môže byť "nablokovaná" ako predaj tovaru. Výška fa nie je obmedzená.
Mila123
03.01.12,06:06
pozri si § 71 ods. 5 zákona o DPH, je tam obmedzenie, kt. sa týka dokladu vystaveného iba z ERP...

ty máš fa, doklad z ERP o zaplatení Vašej pohľadávky, táto situácia je bez obmedzenia.....môj názor....
maska2
03.01.12,06:44
Ďakujem Vám.Áno mal som to kúsok pomýlené...ale radšej som si to overil.Ďakujem
marjankaj
03.01.12,07:07
máš to trocha pomýlené. Obmedzená je suma, ktorá môže byť "nablokovaná" ako predaj tovaru. Výška fa nie je obmedzená.
O ničom takom neviem.:eek:
tictac7
03.01.12,07:14
O ničom takom neviem.:eek:

...pre nárok na odpočet DPH - viď potom ďalej príspevok od Mily123
marjankaj
03.01.12,07:20
On predáva a teda nárok na odpočet je irelevantný. Ak predáva fyzickej osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou (napríklad bežný občan), tak faktúru vystavovať nemusí. Úplne stačí aj blok z registračnej pokladne. V akejkoľvek výške.

A ak on sám nie je platiteľom DPH, tak faktúru nemusí vystaviť ani platiteľovi.
Alpega
03.01.12,09:45
Takže,ak budem mať podnikateľský účet,môžem na faktúru s prevodom ma účet predať aj tovar?Napr.Ak je oprava monitora nerentabilná môžem zákazníkovi objednať a predať nový s úhradou na účet?
Alpega
03.01.12,10:14
a ešte jedna otázočka...Musím mať podnikateľský účet,alebo stačí bežný účet,na ktorom sa budú robiť len obraty týkajúce sa podnikania?
Timka1
03.01.12,10:27
a ešte jedna otázočka...Musím mať podnikateľský účet,alebo stačí bežný účet,na ktorom sa budú robiť len obraty týkajúce sa podnikania?

nemusíš mať otvorený podnikateľský účet, stačí bežný, ale aby bol využívaný len na podnikateľské účely a samozrejme oznámiť ho na daňový úrad
Alpega
04.01.12,09:18
Ďakujem .