maska2
03.01.12,08:01
Dobré ránko. Počul som o možnosti odloženia odpisov. Nakoľko mi vychádza veľmi malý DZ a po odpočítaní NČZD sa dostanem na nulu, je tu takáto moznost? Daju sa odpisy odložiť aj jednotlivo alebo celkovo ? Ďakujem za akúkoľvek radu:)
tictac7
03.01.12,07:05
- na ktorýkoľvek odpisovaný majetok. napr. auto č. 1 - odložím, auto č. 2 odpisujem...
- odklad sa týka celého ročného daňového odpisu tohto majetku
maska2
03.01.12,07:16
nerozumiem celkom tým pojmom daňový a účtovný odpis. Takže auto si odložim , nazaúčtujem si ho....doodpisujem neskor. A aký to bude rozdiel medi tými dvomi odpismi ?prípadná evidencia? Tóno
tictac7
03.01.12,07:24
nerozumiem celkom tým pojmom daňový a účtovný odpis. Takže auto si odložim , nazaúčtujem si ho....doodpisujem neskor. A aký to bude rozdiel medi tými dvomi odpismi ?prípadná evidencia? Tóno

...nie, nie - účtovne budeš normálne odpisovať (veď ho používaš a sa opetrebuváva, len daňovo neodpíšeš) - teda ak si PO - inak neviem, kde by si vykazoval rozdiel medzi daňovými a účtovnými odpismi...
maska2
03.01.12,07:46
som JU - Fo a nemám v tom celkom jasno. A vobec neviem ci mi to program dovolí...to znamena, že aj vo Výkaze o majetku budú moje hodnoty rovnaké na zaciatku aj an konci?
marjankaj
03.01.12,08:16
som JU - Fo a nemám v tom celkom jasno. A vobec neviem ci mi to program dovolí...to znamena, že aj vo Výkaze o majetku budú moje hodnoty rovnaké na zaciatku aj an konci?

A prečo by mali byť rovnaké?
Ty máš rovnaké zostatky na bankovom účte a pokladni na začiatku aj na konci? Aj pohľadávky a záväzky? Aj zásoby? A dlhodobý hmotný majetok máš iba neodpisovaný? A ani si nijaký nezaradil do majetku a ani nevyradil? A.....
maska2
03.01.12,08:20
ved ale sa nebavime o BU a pokladni, tie zostatky rovnaké predsa nebývaju ani PO ani ZA...prečo takáto otázka? Bavím sa o odpisoch , ktoré v priebehu roku nepribudli ani som nic nevyradil...len som chcel vediet ,ked ich teda vsetky "odlozim" ako to bude s výkazom. To je vsetko?!
marjankaj
03.01.12,08:25
ved ale sa nebavime o BU a pokladni, tie zostatky rovnaké predsa nebývaju ani PO ani ZA...prečo takáto otázka? Bavím sa o odpisoch , ktoré v priebehu roku nepribudli ani som nic nevyradil...len som chcel vediet ,krd ich teda vsetky "odlozim" ako to bude s výkazom. To je vsetko?!
Veď si sa pýtal, či budú HODNOTY na výkaze rovnaké a nie iba ODPISY.:eek:
A pokiaľ ide o odpisy, tak účtovné odpisy sa neprerušujú. Teda ani účtovná zostatková cena nebude rovnaká. Iba ak by si tam mal iba majetok ktorý je z odpisovanie vylúčený(napríklad pozemky)
maska2
03.01.12,08:50
to znamená že to teda asi nemožem spraviť , že tento rok jednoducho odpisy nedám do výdavkov a uplatním si ich o rok na to? mne sa zdalo, že ten príspevok predtým to odobroval....:(
jacekova
03.01.12,08:52
to znamená že to teda asi nemožem spraviť , že tento rok jednoducho odpisy nedám do výdavkov a uplatním si ich o rok na to? mne sa zdalo, že ten príspevok predtým to odobroval....:(

ale samozrejme že sa to dá. môžeš si pozastaviť odpisy v zmysle §22, ods.9 Zákona o dani z príjmov
marjankaj
03.01.12,08:53
to znamená že to teda asi nemožem spraviť , že tento rok jednoducho odpisy nedám do výdavkov a uplatním si ich o rok na to? mne sa zdalo, že ten príspevok predtým to odobroval....:(
Ale môžeš.
Do výdavkov sa dávajú daňové odpisy a do výkazov zase účtovné odpisy.
Daňové odpisy možno prerušiť.
maska2
03.01.12,08:59
no a kedže som to nerobil ešte nikdy som z toho "mierne"zmetený .Este raz som FO uctuj. v JU.To znamená , že napr. odpisy vhodnote 1000€ nedám do peňažného denníka pri uzavierkových operáciach vo forme rezie ale pri tvorbe výkazu o majetku o tolko ponížim pociatocný stav HM? takto? a potom v dalsich rokoch uz len doodpisujem danove a vo vykaze budem mat O?
maska2
19.01.12,07:19
no a kedže som to nerobil ešte nikdy som z toho "mierne"zmetený .Este raz som FO uctuj. v JU.To znamená , že napr. odpisy vhodnote 1000€ nedám do peňažného denníka pri uzavierkových operáciach vo forme rezie ale pri tvorbe výkazu o majetku o tolko ponížim pociatocný stav HM? takto? a potom v dalsich rokoch uz len doodpisujem danove a vo vykaze budem mat O?
JE TO TEDA TAKTO????? lebo ten jeden príspevok zozačiatku ma mýli ,kde sa píše , že sa to dá ak som PO. Ale som FO....Tak to môžem tak spraviť? T.
Zužu
19.01.12,08:12
Aj FO môže prerušiť odpisovanie, ak uplatňuje preukázateľné výdavky. Výkaz o MaZ : ak sa v priebehu roka DHM neobstaral ani nevyradil DHM, tak hodnoty na začiatku a na konci obdobia budú rovnaké ako pri prerušení odpisov - laicky povedané. Prerušenie odpisovania poznačiť v knihe DM. Účtovanie v sústave JÚ: ÚJ si určí podľa par. 28 odst. 3 zákon o účt., že účtovné odpisy sú vo výške daňových odpisov. Potom nevznikajú rozdiely medzi účt. a daň odpismi a nie je o čom účtovať v uzávierkových operáciách.
maska2
19.01.12,08:52
No ja som v priebehu roku obstaral automobil...nevyradil som nič ..tak potom ako budem riešiť ten VoMaZ??? a musím spraviť nejaký zápis o tom, že sa odpisy nerovnajú? ďakujem

Čiže ked mam napr. na začiatku Hmot.majetok vo vyske 10000 a teraz mi odpisy vychadzaju cca 5000 tak na konci budem mat HM účtovne?? 5000 ??? a do peňažného denníka ich nezahrniem? Rozumiem tomu správne?

nemalo by sa to na konci toho výkazu opraviť??? ten nejaký príspevok o tom vraví , že ved sa to opotrebováva
hant
19.01.12,10:55
Keď sa preruší odpisovanie,tak sa účtovné odpisy nemôžu rovnať daňovým.Daňový odpis preruším,do peňažného denníka nepôjde
výdavok do réžie . Účtovný odpis urobím na karte majetku,čiže na výkaze o MaZ bude konečný stav majetku ponížený o účtovný odpis.
Zužu
19.01.12,11:24
Usmernenie Dr SR k opatreniu MF SR č. MF/101154/2009-74
..... ktorou sa umožňuje účtovným jednotkám účtujúcim v sústave jednoduchého účtovníctva použiť pri účtovných odpisoch (v odpisovom pláne) rovnaké zásady, metódy, dobu odpisovania, sadzby ako pri daňových odpisoch, okrem tých prípadov, ak sa daňové odpisy určujú podľa zákona o účtovníctve (t. j. pri dlhodobom nehmotnom majetku). /máj 2009/
maska2
19.01.12,11:30
A toto usmernenie mám ako nájsť, keď sa to nedá vygogliť? Ako to mám pochopiť laicky?
Zužu
19.01.12,11:32
Zužu
19.01.12,11:32
a ešte dane a účtovníctvo 1/2011 - pekne rozpísané
154b
19.01.12,18:37
Trošku komplikovanejší problém s odložením odpisov mám aj ja. Môžem pozastaviť odpis z DM na ktorý som dostal príspevok z EÚ, pričom príspevok vo výške odpisu dám do zdaniteľných príjmov?
maska2
19.01.12,18:56
Usmernenie Dr SR k opatreniu MF SR č. MF/101154/2009-74

..... ktorou sa umožňuje účtovným jednotkám účtujúcim v sústave jednoduchého účtovníctva použiť pri účtovných odpisoch (v odpisovom pláne) rovnaké zásady, metódy, dobu odpisovania, sadzby ako pri daňových odpisoch, okrem tých prípadov, ak sa daňové odpisy určujú podľa zákona o účtovníctve (t. j. pri dlhodobom nehmotnom majetku). /máj 2009/



Priznám sa, nie som ekonóm, nerozumiem.. Môžte mi to v skratke hodiť , ako chlapovi , ktorý chce mať jasno?Dakujem
Zužu
20.01.12,07:19
Trošku komplikovanejší problém s odložením odpisov mám aj ja. Môžem pozastaviť odpis z DM na ktorý som dostal príspevok z EÚ, pričom príspevok vo výške odpisu dám do zdaniteľných príjmov?
príspevok 19 -v usmernení je aj prerušenie pri dotáciách
Zužu
20.01.12,07:20
Priznám sa, nie som ekonóm, nerozumiem.. Môžte mi to v skratke hodiť , ako chlapovi , ktorý chce mať jasno?Dakujem

účtovné = daňové odpisy
maska2
20.01.12,10:22
No ja asi fakt potrebujem vypnúť. Účtovné = daňové...predtým bolo, že sa rovnať nemusia. Ako si mám z toho vybrať? Tak môžem ich odložiť ????a neodpísať z peňažného denníka ale omenšiť HIM na konci roku? Áno ci nie?
Ja tuším naháňam vlastný tieň
Zužu
20.01.12,16:12
No ja asi fakt potrebujem vypnúť. Účtovné = daňové...predtým bolo, že sa rovnať nemusia. Ako si mám z toho vybrať? Tak môžem ich odložiť ????a neodpísať z peňažného denníka ale omenšiť HIM na konci roku? Áno ci nie?
Ja tuším naháňam vlastný tieň

veď to záleží ako máš určený odpisový plán. V JÚ sa nemusia účtovať účtovné odpisy - viď usmernenie prísp. 19. Ak sa účtovné odpisy rovnajú daňovým, tak v peňažnom denníku neúčtuješ v závierkových operáciách a tým sa ti nezníži ani ZC, lebo OC - oprávky = ZC a keď odpisy neúčtuješ tak oprávky ti neznížia OC. Stále sa opakujem dookola. Ak máš odpisový plán a účtovné odpisy sa nerovnajú daňovým vtom prípade ti môže vzniknúť nejaký rozdiel, ktorý sa účtuje v uzávierkových operáciách. Napíš ako máš stanovený odpisový plán, ťažko je riešiť rôzne situácie naraz. Ten článok čo som priložila si nečítal, je to fakt super vysvetlené. Ešte jedna rada - požiadať účtovníčku o vypracovanie výkazov.
maska2
20.01.12,18:47
No videl som to presne takto OC-opravky= ZC...takže to bude rovnaké? nic v penaznom denníku a ani sa nebude upravovat zostatkova cena vo vykaze o majetku? len ju nadvísim kupou nového auta?
maska2
30.01.12,13:35
veď to záleží ako máš určený odpisový plán. V JÚ sa nemusia účtovať účtovné odpisy - viď usmernenie prísp. 19. Ak sa účtovné odpisy rovnajú daňovým, tak v peňažnom denníku neúčtuješ v závierkových operáciách a tým sa ti nezníži ani ZC, lebo OC - oprávky = ZC a keď odpisy neúčtuješ tak oprávky ti neznížia OC. Stále sa opakujem dookola. Ak máš odpisový plán a účtovné odpisy sa nerovnajú daňovým vtom prípade ti môže vzniknúť nejaký rozdiel, ktorý sa účtuje v uzávierkových operáciách. Napíš ako máš stanovený odpisový plán, ťažko je riešiť rôzne situácie naraz. Ten článok čo som priložila si nečítal, je to fakt super vysvetlené. Ešte jedna rada - požiadať účtovníčku o vypracovanie výkazov.

Ahojte , tak som späť.Prikladám jeden link.
http://www.investujeme.sk/danova-optimalizacia-prerusenie-odpisovania-odlozi-platenie-dane-z-prijmov-o-niekozko-rokov/
Tu sa hovorí , že daňové odpisy SA NEROVNAJÚ účtovným. Príspevky 8,11,16 ...tiež vravia, že nemôžu.Príspevok 14 s odvolávkou na zákony hovorí , že MOŽU. Pripomínam, že účtujem v JU.V priebehu roku som nevyradil nič,ale prikúpil som 1 automobil. Zhrniem to. Viem, že odpisy DANOVE prerušiť môžem.ZAUJIMA ma však ,ako sa to v konečnom dosledku odrzkadli vo výkaze o Majetku a záväzkoch. Tam by ZC mala byť nižsia o odpis.JE TO TAK????? Prosím poradte mi, aby som v tom už teda mal jasno.Ďakujem
Ivana J.
31.01.12,15:54
A ako je to s prerušením odpisov v PU možu sa DO=UO? ako je to ak zaradím majetok v 7/2011. Odpis roka 2011 je za 6 mesiacov? Alebo tu musím riešiť učt.a daň. odpisy?Ako?
ďakujem
Kremix
07.03.12,15:13
som prebrala ju , a tiež si szčo neodpisovala auto zaradené v r.2007 nakoľko vykazovala stratu, až teraz za rok 2011 bude mať zisk, tak ako som pochopila si môže začať uplatňovať odpisy až od tohto roku 2011 a dalej?
marjankaj
07.03.12,15:32
Ahojte , tak som späť.Prikladám jeden link.
http://www.investujeme.sk/danova-optimalizacia-prerusenie-odpisovania-odlozi-platenie-dane-z-prijmov-o-niekozko-rokov/
Tu sa hovorí , že daňové odpisy SA NEROVNAJÚ účtovným. Príspevky 8,11,16 ...tiež vravia, že nemôžu.Príspevok 14 s odvolávkou na zákony hovorí , že MOŽU. Pripomínam, že účtujem v JU.V priebehu roku som nevyradil nič,ale prikúpil som 1 automobil. Zhrniem to. Viem, že odpisy DANOVE prerušiť môžem.ZAUJIMA ma však ,ako sa to v konečnom dosledku odrzkadli vo výkaze o Majetku a záväzkoch. Tam by ZC mala byť nižsia o odpis.JE TO TAK????? Prosím poradte mi, aby som v tom už teda mal jasno.Ďakujem

No daňové odpisy prerušiť môžeš.Účtovné odpisy sa prerušiť nedajú.
Naozaj neviem ako docieliš v tomto prípade aby sa rovnali v každom roku.
V JU účtovné odpisy účtuješ iba na inventárnych kartách a zostatková cena vstupuje do výkazu o majetku.
Daňové odpisy sa účtujú na konci roku v peňažnom denníku a ovplyvňujú základ dane.
fo1122
07.03.12,20:00
to znamená že to teda asi nemožem spraviť , že tento rok jednoducho odpisy nedám do výdavkov a uplatním si ich o rok na to? mne sa zdalo, že ten príspevok predtým to odobroval....:(

Áno aj ja som to robila tento rok, jednoducho odpisy si neodpíšeš, teda nedáš si ich do výdavkov, ale na inventárnej karte ich normálne vypočítaš.
lienka123
07.03.12,20:05
A ja by som dodala, že keď budete mať budúci rok napríklad platiť daň tak si môžete odpisy z roku 2011 dať do výdavkov v danom roku t.z. že si dáte dvoje odpisy ( za 2roky). Máte nato 7rokov, aby ste si tie odpisy odpísali v DP. Keď ich neodpíšete za rok 2011, tak ich môžete odpísať v hociktorom roku až do roku 2018.
marjankaj
07.03.12,20:41
V roku 2009 a 2010 boli daňové odpisy prerušené. V roku 2011 sa uplatní v peňažnom denníku daňový odpis 2500 €. Vo výkaze majetku budek 31.12.2011 účtovná zostatková cena 4000 €.

110938
marjankaj
07.03.12,20:50
A ja by som dodala, že keď budete mať budúci rok napríklad platiť daň tak si môžete odpisy z roku 2011 dať do výdavkov v danom roku t.z. že si dáte dvoje odpisy ( za 2roky). Máte nato 7rokov, aby ste si tie odpisy odpísali v DP. Keď ich neodpíšete za rok 2011, tak ich môžete odpísať v hociktorom roku až do roku 2018.

Tak to si dodala úplne zle. Doporučujem naštudovať zákon o dani z príjmov. Prípadne absolvovať nejaké školenie.
Pliesť si odpisy s uplatňovaním straty z minulých období.....:eek:
Katarina
07.03.12,20:56
A ja by som dodala, že keď budete mať budúci rok napríklad platiť daň tak si môžete odpisy z roku 2011 dať do výdavkov v danom roku t.z. že si dáte dvoje odpisy ( za 2roky). Máte nato 7rokov, aby ste si tie odpisy odpísali v DP. Keď ich neodpíšete za rok 2011, tak ich môžete odpísať v hociktorom roku až do roku 2018.

Toto nie je pravda!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
fo1122
19.03.12,20:29
A ja by som dodala, že keď budete mať budúci rok napríklad platiť daň tak si môžete odpisy z roku 2011 dať do výdavkov v danom roku t.z. že si dáte dvoje odpisy ( za 2roky). Máte nato 7rokov, aby ste si tie odpisy odpísali v DP. Keď ich neodpíšete za rok 2011, tak ich môžete odpísať v hociktorom roku až do roku 2018.

Neviem co mate proti lienke ale mala pravdu, nakolko odpisy vam mozu urobit stratu na konci roka... Ja s nou súhlasím. Ja to tak tiež robím už pár ročkov.
marjankaj
19.03.12,20:34
A ja by som dodala, že keď budete mať budúci rok napríklad platiť daň tak si môžete odpisy z roku 2011 dať do výdavkov v danom roku t.z. že si dáte dvoje odpisy ( za 2roky). Máte nato 7rokov, aby ste si tie odpisy odpísali v DP. Keď ich neodpíšete za rok 2011, tak ich môžete odpísať v hociktorom roku až do roku 2018.


Neviem co mate proti lienke ale mala pravdu, nakolko odpisy vam mozu urobit stratu na konci roka... Ja s nou súhlasím. Ja to tak tiež robím už pár ročkov.

Ako si niekto môže dať odpisy za dva roky do výdavkov? Kde je to uvedené v zákone? To by som fakt rád videl.
Mila123
19.03.12,20:37
ja nemám proti Lienke 123 nemám absolútne nič.....ale to aby sa dávalo 2x odpisy v roku, to nie je možné.....
ak si odpis za rok 2011 neuplatním v roku 2012 pokračujem v odpisovaní a v roku 2012 dávam iba jeden ročný odpis, (a nie za roky 2011 a 2012 ).....
Katarína má pravdu......
heja3
21.03.12,10:33
Prosím vás: ak účt.jednotka - JÚ uplatnila za rok 2010 prerušenie, a uplatňuje §28 ods3 - teda, že DO=ÚO, môže takto postupovať aj za rok 2011?
heja3
21.03.12,10:58
Odpoviem si sama: zákon o účt. v §28 ods.3 určuje pre účt. jednotky účtujúce JÚ - môžu si určiť odpisový plán v nadväznosti na zákon 595/2003 o dani z príjmu - daňové odpisy, teda ÚO=DO. Keďže zákon 595/2003 v roku 2011 platil, dá sa ísť podľa neho. Aj keď preruším odpisovanie DO, tak preruším ÚO.
Stefan2005
21.03.12,12:27
...Aj keď preruším odpisovanie DO, tak preruším ÚO.

nie je to pravda.
heja3
21.03.12,13:10
Takže je to tak, že keď aj má určené, že ÚO = DO, tak účtovne odpisuje stále v takej sume aký by bol DO - do inventárnej knihy, a do peňažného denníka neúčtuje, lebo DO má pozastavené.
heja3
21.03.12,13:40
Lenže pozerám teraz do programu MRP - Evidencia majetku a v karte mám pri kolónke účtovné odpisy dve kolónky, ktoré sa môžu zaškrtnúť: 1 - počítať podľa daňových odpisov
2 - prerušovať tiež účtovné odpisy - toto druhé je akoby podmienené 1 kolónkou (nie sú pod sebou)
Takže ako? MRP má docela dobre prepracované upgrady v náväznosti na zákony, takže preto som úplne zmätená.
Tweety
21.03.12,14:11
Odpoviem si sama: zákon o účt. v §28 ods.3 určuje pre účt. jednotky účtujúce JÚ - môžu si určiť odpisový plán v nadväznosti na zákon 595/2003 o dani z príjmu - daňové odpisy, teda ÚO=DO. Keďže zákon 595/2003 v roku 2011 platil, dá sa ísť podľa neho. Aj keď preruším odpisovanie DO, tak preruším ÚO.
Prerušiť môžeš len DO, o účtovných musíš účtovať. O účtovných odpisoch hovorí Zákon o účtovníctve, o daňových Zákon o DzP.
maedert
20.02.13,18:58
Plati to aj pri aj pri prenájmoch podla §6 ods.3 a pri uplatnovani skutočnych vydajov §6 ods.11
maedert
20.02.13,19:02
Možem v pripade potreby /strata/ pozastavit/prerušiť uplatnenie danových odpisov aj pri prenájmoch v zmysle §6 ods.3 /Danová evidencia §6 ods.11/

Dakujem
ekofan
26.03.13,21:14
minulý rok som odložila odpis, bol to 1. rok odpisovania.... teraz mi v DP v III. časť B/4 program vygeneroval sumu: 256,- pomerná časť ročného odpisu neuplatnená v 1. roku....čo znamená tá suma? je to nejaká pripočítateľná resp. odpočitateľná položka???
ekofan
27.03.13,07:39
posúvam