Zidak
29.01.06,11:12
Chcel by som sa spitat ako to je zo zakonom o prilezitostnych priujmoch .vraj si kdokolvek na slovensku moze prilezitostne privyrobit nieco cez 20 tisic bez toho aby musel davat danove priznanie ci mat zivnost , je to pravda ?

a akych zarobkov sa to tika ? akychkolvek ? alebo presne stanovenych
napriklad iba kupim/draksie predam alebo aj remeselnej ci inej vyroby ??

v trestnom zakoniku je paragraf : kdo v malom rozsahu neopravnene podnika potresta sa ...bla bla , co je maly rozsah ?
to akoze podla zakonov nemoze nikdo predat ziaden svoj vyrobok bez tohoaby mal zivnost ??

dakujem
ala13
29.01.06,12:20
Taky zakon neexistuje, spominana vyhoda je v zakone o dani z prijmov, za minuly rok to bolo 22.900,- cize 5 nasobok ZM k 1.1.2005.
Ale cinnosti, na ktore je nevyhnutny ZL sa nedaju takto vykonat.
rada
29.01.06,16:54
Podľa mňa žiadny zákon o príležitostných príjmoch neexistuje. Príležitostné činnosti uvádza ZDP č. 595/2003 Z.z. myslím § 8 ods.1/a; §9 ods.1/h.
Pokiaľ sa týka malý rozsah v TZ je potrebné si pozrieť výklad pojmov tam by to malo byť uvedené.
evina
29.01.06,17:29
O príjme z príležitostných činností hovorí presne zákon 595/2003 a príslušné paragrafy ako píše Rada. V paragrafe 9 sa uvádza, že tieto príjmy sú oslobodené ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, a ich súhrn nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia, ak takto vymedzené príjmy presiahnu päťnásobok sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu.
k 1.1.2005 bolo životné minimum 4 580 SK, teda 5-násobok 22 900,-- je suma z príjmov z príležitostného predaja, ktorá v roku 2005 je oslobodená od dani z príjmu a k 1.1.2006 je živ. minimum 4 730,- teda 5-násobok 23 650,- SK je suma z príležitostného predaja oslobodená od dane v r. 2006.
SERVIS
30.01.06,06:02
Taky zakon neexistuje, spominana vyhoda je v zakone o dani z prijmov, za minuly rok to bolo 22.900,- cize 5 nasobok ZM k 1.1.2005.
Ale cinnosti, na ktore je nevyhnutny ZL sa nedaju takto vykonat.


Ja by som chcela vedieť, či si má FO nepodnikateľ podať DP, keď prijal 8000SK ako nájomné, ale len podať DP bez zdanenia tejto sum, či nepodaváť vôbec? Vtťahuje sa na neho tento zákon? Ďakujem.
ondrejvla
30.01.06,06:09
Ja by som chcela vedieť, či si má FO nepodnikateľ podať DP, keď prijal 8000SK ako nájomné, ale len podať DP bez zdanenia tejto sum, či nepodaváť vôbec? Vtťahuje sa na neho tento zákon? Ďakujem.

Ak si mala príjem do 5-násobku životného minima, nepodávaš DP z tohoto príjmu.
Zidak
30.01.06,15:22
Takze kdokolvek predajom cohokolvek moze zarobit 22 tisic bez toho aby mal zivnost a musel podavat danove priznanie ??
(samozrejme okrem predaja alk,cigariet a pod)

a ako to je s tym neopravnenim podnikanim ?? to dedusko ktory vystruha sosku a preda ju sa vlastne tiez dopusta neopravneneho podnikania a moze za to ist na 1 rok do lapaku ?

toto ma zaujima preto ze som esce student teda nemam cas na zivnost a platenie poplatkov, dani, poistenia ale mam perfektny business, preto si zistujem ako to je zo zakonmi keby nehodou boli nejake prablms... :-)
ajobs
30.01.06,15:35
Takze kdokolvek predajom cohokolvek moze zarobit 22 tisic bez toho aby mal zivnost a musel podavat danove priznanie ??
(samozrejme okrem predaja alk,cigariet a pod)

a ako to je s tym neopravnenim podnikanim ?? to dedusko ktory vystruha sosku a preda ju sa vlastne tiez dopusta neopravneneho podnikania a moze za to ist na 1 rok do lapaku ?

toto ma zaujima preto ze som esce student teda nemam cas na zivnost a platenie poplatkov, dani, poistenia ale mam perfektny business, preto si zistujem ako to je zo zakonmi keby nehodou boli nejake prablms... :-)

Keď máš perfektný business, tak to asi bude viac ako toho roku prípustných 23.650 Sk. Potom sa oplatí založiť živnosť, alebo s.r.o., a normálne podnikať (a nezaoberať sa §§§ z trestného zákona - ibaže by išlo o illegal:eek: :confused: :rolleyes: ).
Zidak
31.01.06,14:16
Lenze kdo ti dokaze ze je to viac ako 23 tisic ? :-)))
ajobs
31.01.06,15:34
Lenze kdo ti dokaze ze je to viac ako 23 tisic ? :-)))

Podľa toho, odkiaľ chceš získavať príjmy ???
Daňový úrad (úrady), tvoji obchodní partneri, ktorí o tvojich príjmoch budú účtovať ako o svojich výdavkoch, bonzáci, agenti-provokatéri atď.
To je len skupina toho, čo ma napadlo.:eek: :confused: :D
Zidak
31.01.06,19:37
neboj powedzme ze ... do obchodov nepredavam ak ano ide to cez cloveka ktory zivnost ma, ostatny nevedia ,a ty ktory kupuju nekupuju za ciastky prekracujuce 23 tisic :-)) ako planujem zalozit sro ,ale az ked budem mat na nu viac casu ,

to all
jedna otazocka : reklamna cinnost v rozsahu volnej zivnosti - sa moze vstahovat na ake vsetky cinnosti ? cokolvek tlac,sietotlac,vyroba bannerov proste vsetko ?
vama
05.02.06,17:46
Ak si mala príjem do 5-násobku životného minima, nepodávaš DP z tohoto príjmu.

Platí to aj v prípade, že mám príjmy zo zamestnania a podávam žiadosť o ročné zúčtovanie?