1236Lenca
03.01.12,12:24
Dobrý deň,
potrebujem vašu pomoc :) Príjmam zamestnancov na dohodu. Jedna je mammička, ktorá je s dieťaťom na MD do 19.2.2012. Druhá nie je na MD. Keď im budem robiť výplaty, ako je to s daňou a NČZD? On má požiadať o odpočítanie NČZD pri nástupe alebo ako? Ich hrubá mzda je 90 €. Ide mi o to či im to mám aj zdaňovať alebo nie?

ďakujem Vám
veronikasad
03.01.12,11:26
Dobrý deň,
potrebujem vašu pomoc :) Príjmam zamestnancov na dohodu. Jedna je mammička, ktorá je s dieťaťom na MD do 19.2.2012. Druhá nie je na MD. Keď im budem robiť výplaty, ako je to s daňou a NČZD? On má požiadať o odpočítanie NČZD pri nástupe alebo ako? Ich hrubá mzda je 90 €. Ide mi o to či im to mám aj zdaňovať alebo nie?

ďakujem Vám
Ak ti podpíše pri nástupe vyhlásenie k zdaň.príjmov, môžeš jej uplatniť NČZD (vyhlásenie môže mať podpísané len u jedného zamestnávatela, u pôvodného by ho musela zrušiť)
1236Lenca
03.01.12,11:27
A ak je na MD?
jacekova
03.01.12,11:29
tak jej môžeš dať podpísať vyhlásenie, lebo u nikoho si Nč neuplatňuje
veronikasad
03.01.12,11:29
A ak je na MD?
Práve o tom som ti písala v predch.príspevku
1236Lenca
03.01.12,11:29
dakujem
veronikasad
03.01.12,11:29
tak jej môžeš dať podpísať vyhlásenie, lebo u nikoho si Nč neuplatňuje
NČZD si neuplatňuje, ale má zrejme podpísané vyhlásenie u zamestnávatela, od ktorého odchádzala na MD.
1236Lenca
03.01.12,11:41
Ale keĎ je na MD od roku 2009 tak pochybujem , že má to daňové vyhlásenie podpísané u toho zamestnávateľa od ktoreho na MD odchádzala aj za roky čo je na MD... či?
jacekova
03.01.12,11:42
NČZD si neuplatňuje, ale má zrejme podpísané vyhlásenie u zamestnávatela, od ktorého odchádzala na MD.

zrejme áno. ale nič zam-kyni nebráni zájsť za starým zamestnávateľom, zrušiť uplatnovanie Nč a začať si ho uplatňovať tu kvôli dohode

i keď v konečnom dôsledku je to jedno. buď nepodpíše vyhlásenie, nechá si strhnúť daň a potom si podá DP a vyžiada si daň späť
alebo
podpíše vyhlásenie, žiadna daň sa nestrhne a dostane plnú sumu odmeny z dohody
jacekova
03.01.12,11:44
Ale keĎ je na MD od roku 2009 tak pochybujem , že má to daňové vyhlásenie podpísané u toho zamestnávateľa od ktoreho na MD odchádzala aj za roky čo je na MD... či?

no to je dobrý postreh. určite nebežala v 1/2011 k zamestnávateľovi,aby mu podpísala vyhlásenie....

takže jej nč uplatni a hotovo (daj jej podpísať vyhlásenie)
1236Lenca
03.01.12,12:09
A ak si na NČZD uplatňuje nárok jej manžel pri ročnom zúčtovaní, tak ja jej vyhlásenie podpísať nedávam a manželovi potom treba nejaké prehlásenie ze si NČZD neuplatňovala. Správne tomu rozumiem?
jacekova
03.01.12,12:32
A ak si na NČZD uplatňuje nárok jej manžel pri ročnom zúčtovaní, tak ja jej vyhlásenie podpísať nedávam a manželovi potom treba nejaké prehlásenie ze si NČZD neuplatňovala. Správne tomu rozumiem?

nie. on má nárok na svoju Nč, ona má nárok na svoju Nč a ešte aj manžel má nárok na Nč na manželku (alebo rozdiel Nč a vlastných príjmov manželky)
1236Lenca
03.01.12,12:39
No dobre, a ak to urobím tak, že to vyhlásenie podpísané nemá, daň jej tým pádom zrazím. Tak je to v poriadku? A ona si potom urobí ročné zúčtovanie a daň je pravdepodobne vrátia vzhľadom na malé príjmy... OK?
ewita888
03.01.12,12:52
v poriadku to je, ale prečo jej nedáš podpísať to vyhlásenie? teraz jej budeš strhávať dane a vrátia jej to až o rok..
1236Lenca
03.01.12,13:02
No lebo sama nevie či nemá niekde inde podpísané. No a ide iba asi o 100 € v hrubom za jeden mesiac, takže nejde o veľa
ewita888
03.01.12,13:05
nevie, či niekde na tento rok podpísala vyhlásenie?
ak nemá nikde inde príjmy, tak jej ho daj podpísať.. si myslím, že žene na MD 2O eur mesačne príde vhod..
zeneta
22.01.12,20:00
mohla by som vám vstúpiť do debaty :) a opýtať sa či som pochopila správne, že keď som ja v roku 2011 bola na MD a potom RD ale som ešte aj pracovala, tak si môžem požiadať o vrátenie zaplatenej dane cez ročné zúčtovanie a ešte si môže aj manžel uplatniť zníženie základu dane na manželku ak mala menší príjem ako je NČZD?
ewita888
22.01.12,20:08
načo tú istú otázku dávaš druhýkrát? pred chvílou ti bolo odpovedané..
veronikasad
22.01.12,20:34
mohla by som vám vstúpiť do debaty :) a opýtať sa či som pochopila správne, že keď som ja v roku 2011 bola na MD a potom RD ale som ešte aj pracovala, tak si môžem požiadať o vrátenie zaplatenej dane cez ročné zúčtovanie a ešte si môže aj manžel uplatniť zníženie základu dane na manželku ak mala menší príjem ako je NČZD?
Môžeš požiadať zamestnávatela o vykonanie RZD. Ak je tvoj príjem zo zamestnania vyšší ako 1/2 NČZD a do 15.2.2012 nepožiadaš zamestnávatela o vykonanie RZD, musíš si sma podať DP.

Vlastným príjmom manželky je materské a príjem zo zamestnania, znížený o zaplatené poistné. Ak je vyšší ako ročná NČZD, manžel nemá nárok na uplatnenie NČZD.
zeneta
23.01.12,05:56
dakujem pekne za odpoved