rchrenko
03.01.12,13:28
Viem, že tu nenájdem asi nikoho, kto mi odporučí dovolenku na niektorom Gréckom ostrove aj v tomto roku, ale ja už uvažujem o objednaní a zaplatení First Moment. Myslíte, že veľmi riskujem? Vyskúšal som aj iné krajiny, ale grécky Rhodos, Kréta, Korfu alebo Kos to vyhráva. Čo poviete riskujem, že tento rok prídem o peniaze?

Chcel by som aby táto téma pomohla v rozhodovaní všetkým ľudom, ktorí si zamilovali Grécke ostrovy a nevedia, ako sa vyvinie situácia s krachujúcim Gréckom. Budem rád a pokúsim sa, aby bola táto diskusia stále živá až do leta 2012, kedy sa dúfam budeme tešiť z vydarenej dovolenky 2012 :)
sisima
03.01.12,12:36
ja by som šla radšej na Cyprus... ;)
alaya1
03.01.12,13:20
Pockala by som do leta.....co bude..
korduľa
03.01.12,13:50
konstatujem, ze nasa dovolenku v auguste 2011 bola katastrofa, viac by som tak nesla - bol to Rhodos
adi11
03.01.12,13:53
..ked uz, tak by som tiez pockala do leta..bola som raz na Rhodose a viac ma tam ani nelaka..je to tam v lete take vyprahnute, suche, zaprasene, plaze plytke....ja radsej francuzsku rivieru
220870
03.01.12,14:13
Na jar sú v Grécku voľby by som počkal do jari.Myslím že ani tento rok Grécke destinácie nebudú plné tak ako minulý.Takže zajednávať čokoľvek dopredu mi príde zbytočné.Podľa mňa ceny po celý rok budú mať klesajúcu tendenciu.Najdrahšie bude asi teraz.
myara
03.01.12,14:53
ja by som to neriskovala, ved pockaj na last minute, mozno budu ceny nizsie
220870
03.01.12,15:06
Do Grécka podobne ,ako do Chorvácka chodímna vlastnú päsť, na blind no problem cca o tretinu nižšie ceny.Ubytovanie vyberám priamo na mieste .len s tými ostrovmi to asi bude treba dojednať dopredu ,pred odchodom.
alaya1
03.01.12,15:08
Do Grécka podobne ,ako do Chorvácka chodímna vlastnú päsť, na blind no problem cca o tretinu nižšie ceny.Ubytovanie vyberám priamo na mieste .len s tými ostrovmi to asi bude treba dojednať dopredu ,pred odchodom.

myslim, ze niekedy su na last minute ceny nizsue cez cestovku, ako na blind.
220870
03.01.12,15:16
myslim, ze niekedy su na last minute ceny nizsue cez cestovku, ako na blind.
minulý rok som last minute skúšal zisťoval ale všetko to bol len odpad do zapadákova čo nikto nechcel.Keď sa o to trochu začnete zaujímať tak dokážete rozlíšiť podvody cestoviek.Cez net mám zhromaždených pár hotelíkov za slušnú cenu takéto v Slovenských cestovkách neponúkajú.
day
03.01.12,15:17
kludne zarezervuj, nic ohromne sa nestane, mozno usetris/prerobis par €, ale to je dovolenka
Gabca
03.01.12,15:17
Ja som bola v Grécku na ostrove Thassose v júni 2011, bolo tam pekne, nebolo tam ešte veľa ľudí, lebo bol začiatok sezóny, i keď v tom čase už začali v Atenach nepokoje na ostrove bol pokoj, aj cesta tam aj späť bola v pohode, ale tento rok by som asi nešla, keďže je tam taká neistá situácia, ja si chcem cez dovolenku odpočinúť a nie sa stresovať. Veď Grécko aj s ostrovmi nezmizne, treba pozrieť aj inde, aby si mal s čím porovnávať, vrátiť sa tam môžeš aj inokedy.
220870
03.01.12,15:38
kludne zarezervuj, nic ohromne sa nestane, mozno usetris/prerobis par €, ale to je dovolenka
Tým by som si nebol tak istý.Síce nie sú to zlý ľudia ale sú to fanatici do siesty a štrajkov.Hoteliér alebo súkromník štrajkovať nebude ale štátny zamestnanci ktorý prichádzajú o svoje tučné platy dokážu paralizovať aj inak sebestačné ostrovy.Som veľmi zveadvý ako tam dopdnú voľby ale všetko nasvedčuje tomu že súčasná prokorporátna vláda padne.
day
03.01.12,15:53
Tým by som si nebol tak istý.Síce nie sú to zlý ľudia ale sú to fanatici do siesty a štrajkov.Hoteliér alebo súkromník štrajkovať nebude ale štátny zamestnanci ktorý prichádzajú o svoje tučné platy dokážu paralizovať aj inak sebestačné ostrovy.Som veľmi zveadvý ako tam dopdnú voľby ale všetko nasvedčuje tomu že súčasná prokorporátna vláda padne.

to media a merkelkozy nafukuju celu situaciu v grecku, kludne rezervuj, skor by som sa bal severnej afriky
myara
03.01.12,16:19
minulý rok som last minute skúšal zisťoval ale všetko to bol len odpad do zapadákova čo nikto nechcel.Keď sa o to trochu začnete zaujímať tak dokážete rozlíšiť podvody cestoviek.Cez net mám zhromaždených pár hotelíkov za slušnú cenu takéto v Slovenských cestovkách neponúkajú.


treba sledovat last minuty na rakuskych/nemeckych strankach
pivko
03.01.12,19:50
treba sledovať aj toto , Tí nenažranci a lenivci majú tu drzosť si dávať podmienky.
http://www.topky.sk/cl/11/1295041/Greci-chcu-viac-penazi--Bez-pozicky-130-miliard-odidu-z-eurozony-
rchrenko
04.01.12,12:07
Ďakujem za všetky názory a teším sa na ďalšie. Zatiaľ by som to z môjho pohľadu vyhodnotil asi takto:

- Vybrať si tento rok pre istotu inú destináciu asi nepomôže. Kríza a nepokoje môžu do leta zasiahnuť ktorúkoľvek krajinu. To by sme aj nemuseli ísť tento rok nikde. Zlá situácia však bola už minulý rok a dovolenka bola trochu lepšia ako super.

- Počkať do leta ako sa to vyvinie? Možno sa Vám to bude zdať čudné, ale mám zatiaľ lepšiu skúsenosť s výberom First minute, a to som vyskúšal aj druhú možnosť:

Nemusím brať už len to čo ostane.
Cena First minute a Last minute býva takmer rovnaká.
Nemusím sa stresovať hľadaním Last minute ponúk a rýchlym rozhodovaním na poslednú chvíľu
V kľude si preklepnem recenzie jednotlivých hotelov, objednám si to najvhodnejšie a pol roka sa mám aspoň na čo tešiť.
- Sledujem, každý článok v ktorom sa spomenie Grécko. Počítam s tým že média sa to vždy snažia trochu nafúknuť. Média potrebujú katastrofické scenáre aby zaujali. Trochu ma zarmucujú reakcie ľudí na "lenivých" Grékov. Bol som tam veľakrát a rád tam chodím, lebo Gréci mi asi najviac sedia. Ak som sa niekde necítil ako doma, možno to bolo v Turecku, v Egypte ale určite nie v Grécku.

Teším sa ďalšie Vaše názory. Úprimne viac sa teším na tie pozitívne, lebo rok 2012 média začali s poriadnym strašením. Človek sa potrebuje na niečo aj tešiť, tak som si už objednal nový katalóg na Leto 2012.
alaya1
04.01.12,12:45
Myslim, ze ty si uz pozhodnuty, len si potreboval, aby ta niekto ubezpecil, ze konas dobre.

Neviem, ci media az tak nafukuju, ked bolo v lete jasne vidiet, ako sa dovolenkari nevedia dostat na letiska, na trajekty a pod.

Ja som bola Greckom strasne nadsena, no, ze su lenivi je fakt, maju cas a mne prave to vyhovovalo. Minuly rok sme to neriskovali, boli v Chorvatsku a bolo tiez dobre. Ved ked si das zajazd poistit, tak ti tych 96% vratia.
monnica
04.01.12,13:06
Dovolenka v Grécku je úžasná a má neopakovatelné čaro. Minulý rok sme boli na Thassose vlastným autom a po štrajkoch a nepokojoch nebolo ani chýru ani slyhu, trajekty jazdili ako mali všetko bolo otvorené a boli sme spokojní aj so službami. Jedine v aténach ľuďom drbe ale prímorské strediska sú podľa mňa v pohode, až taký tupci nie sú aby si odstavili vlastné zárobky......
alaya1
04.01.12,13:34
tak teda na Korfu strajkovali aj na letisku, aj v pristave.
pivko
04.01.12,13:54
Nemusím brať už len to čo ostane.
Cena First minute a Last minute býva takmer rovnaká.
Nemusím sa stresovať hľadaním Last minute ponúk a rýchlym rozhodovaním na poslednú chvíľu
V kľude si preklepnem recenzie jednotlivých hotelov, objednám si to najvhodnejšie a pol roka sa mám aspoň na čo tešiť.
ani jedno neni pravda ,:mee:
A čo sa týka Grécka tak letecké zájazdy do 4-5* hotelov sú na tej istej úrovni ako zájazdy do Turecka. Grécko však službami a vybavenosťou hotelov zaostáva za Tureckom tak o 2* , Tak že treba ísť do Turecka a na lenivcov sa vykašlať.
Červené je najvačšia blbosť.
petmar
04.01.12,18:01
Ak by existoval správny právny systém na Slovensku, o peniaze by si nemal prísť, veď zmluvu o zájazde uzatváraš s našou cestovkou a nie s Gréckom, teda ak je tá zmluva jasná a dobrá aj pre zákazníka - treba dobre prečítať. Tiež obvykle si platíš v poplatku aj za bezplatné neskoršie stornovanie zmluvy .
Ale ak prejdú k dákej tej drachme, zájazdy by mohli byť potom lacnejšie ako teraz, "vďaka" inflácii. Do konca marca, dnes vravel ich premiér, sa musia znova zadĺžiť, ak im niekto požičia, alebo rozhodnúť.
majaks
04.01.12,18:28
podla mna nie, segra tam bola ked boli tie strajky a neni problem, staci si vybrat nejaky ostrov ako napriklad Zakyntos, a tam nemas ziadny problem
majaks
04.01.12,18:32
ja by som do toho rozhodne sla
sisima
05.01.12,15:16
slovenské cestovky sú "nenazrané" a tiez sa bavím, keď si pozerám ponuky first a last minute... v porovnaní s ponukami okolitých štátov sú aj tie last minute drahé... a priznávam ked mám dat cez 1000 E za dovolenku v Egypte, Tunise, Turecku ci Grecku... tak volím radsej Kubu... my tiez ked dovolenka tak cez nem alebo rak cestovky s odletom z Viedne, mame ju blizko a konkretne cez airstop sme mali len dobre skusenosti... a najpodstatnejsie je, ze ked uz sa nieco na tej dovolenke pokasle, nemci nerobia ziadne problemy s vybavenim reklamacie... vzdy je kladne vybavena v prospech zakaznika, ziadne zmeny hotelov na mieste a podobne...
mna osobne Grecko nelaka, ale bola som na Cypre a tam to bolo fajn, da sa cestovat po ostrove, je tam co vidiet, plaze su pekne a vsade zavana antika a grecka kultura a pamiatky... preto ja radsej Cyprus...
romiqe
05.01.12,22:48
No ja sa chystam do Grecka aj ked to nie je moja destinacia idem autom, neviem ako chces ist Ty, ubytko si zajednavam cez booking.com aj v inych krajinach daju sa tam najst dobre ceny, a da sa to zrusit bez poplatku par dni pred dovolenkou, zistis recenzie, strava sa da max ranajky ale mne to vyhovuje, mam zabookovany hotel a ak sa nieco zvrtne zrusim to a hotovo
teri23
05.01.12,23:32
bola som min.rok na Kréte s 2 deťmi-syn 14 mesačný a dcéra 2,5 roka.a po minuloročnej skúsenosti som si povedala,že grécko nikdy viac.nevedeli sme sa odtiaľ dostať domov.lietadlo nám meškalo cez 8 hodín.namiesto 17.00 hod poobede sme odleteli o 24.00.bolo to strašné a ešte s tak malými deťmi.takže už neriskujem a do grécka určite nepojdem.
terka27288
11.01.12,19:19
ahoj ja osobne uz mam dovolenku v grecku rezervovanu aj zalohu zaplatenu, konkretne Sarti na chalkidikach cez hechter, first minute mi uplne vyhovoval, mala som cas si to premysliet,prezret diskusie na nete a vybrat si co mi vyhovuje, nemam cas v lete sledovat last minute a tiez suhlasim s tym ze cena je takmer rovnaka....suhlasim aj s tym nafukovanim medii....trosku sa teraz obavam ako sa tam situacia vyvynie, uprimne nezaoberala som sa tym pri objednavani, ale nepokoje boli aj minule leto a vseci pisali vraveli ze v strediskach o strajkoch ani nevedeli dozvedeli sa len z TV....a tiez si myslim ze Greci v destinaciach ziju z dovolenkarov a zarobok si nenechaju ujst, pevne verim ze problem nebude...je to nasa prva dovolenka s priatelom, mozno sme sa unahlili ale Grecko mi je strasne sympaticke, a presne tak clovek sa potrebuje na nieco tesit :)
mszv
20.01.12,07:07
Ahojte, je tu naozaj veľa negativizmu vo Vašich príspevkoch, tak chcem pridať svoj názor. Cestujeme každý rok do inej krajiny a z Grécka a gréckych ostrovov sme boli zatiaľ len na jednom a to na Rhodose (Faliraky) a pre mňa to bola najkrajšia dovolenka zo všetkých. Boli sme aj v hlavnom meste, odskočili sme si do tureckého Marmaris, požičaným autom sme prejazdili celú krajinu za jeden deň, tie prázdne pláže ma práveže fascinovali, takže niekto môže považovať "vyprahnutú krajinu" za hnus, ale niekomu sa to môže páčiť kvôli tej rôznorodosti, ktorú u nás nemáme. Je to vec vkusu. S ubytovaním cez cestovku sme boli tiež maximálne spokojní a Gréci boli milí a v pohode. Minulý rok som sledovala všetky last minutes kvôli prehľadu a naozaj ponúk, ktoré by nám vyhovovali bolo žalostne málo. Tento rok sme tiež zvažovali ďalší grécky ostrov, ale keďže sme až piati, tak okrem ubytovania a stravy hľadíme aj na ceny a výhodnejšie to vyšlo do Čiernej hory. Čo sa týka nepokojov, nedávno hovorili, že v CK to vyzerá akoby žiadne neboli, stále je Grécko na prvých priečkach destinácií a aj ja by som do toho šla. Myslím, že hlavne na ostrovoch to naozaj berú ako hlavný zárobok, takže si turistov vážia, no nezažila som nepokoje na vlastnej koži, tak určite by som išla aj s "malou dušičkou", či to všetko dobre dopadne... Veľa je preferované Turecko, ale to zasa nie je najlacnejšie a mne osobne arabskí ľudia neimponujú. Ešte jeden postreh, ktorý by som rada na záver uviedla: mnohí si dovolenky sami znepríjemnia tým, že ak nie sú úplne spokojní, napr. s ubytovaním, tak celý týždeň/dva chodia, sťažujú sa a nevedia sa cez to preniesť a vychutnávať krajinu cez výlety na iné pláže, do ich krásnej prírody, k historickým pamiatkam... Takže všetkým prajem tento rok krásnu dovolenku, či už pôjdete na Bali alebo ostanete len doma.
Jano24
20.01.12,07:19
Myslím, že teraz je v kurze Bulharsko, tiež nerád chodím na jedno miesto, tak sa dá vybrať v Bulharsku aj iné letovisko. A lietajú tam aj lietadla z Bratislavy a Košíc, to je tiež výhoda.
anna81
23.05.12,09:03
ahojte, mala by som otázku k téme.

aké máte skúsenosti s dovolenkou v grécku autobusom (leptokaria) cez tieto grécke nepokoje?
Zuzanka Lukáčová
23.05.12,09:51
My mame dovolenku v Grecku zaplatenu na 12 DNI
luja5
23.05.12,09:58
ahojte, mala by som otázku k téme.

aké máte skúsenosti s dovolenkou v grécku autobusom (leptokaria) cez tieto grécke nepokoje?
Kedy by si chcela ísť? Kamarátka ide autobusom do Grécka v druhej polovici júna, tak ak aby si to plánovala na neskôr, môžem potom napísať jej aktuálne skúsenosti :).
mazanova
23.05.12,10:24
Ja idem 1.júna - budúci piatok na 15 dní na Olympic Beach s Turancarom, o dva dni po mojom odchode 15.júna budú voľby. Keď sa vrátim napíšem ako bolo.
anna81
23.05.12,10:26
Kedy by si chcela ísť? Kamarátka ide autobusom do Grécka v druhej polovici júna, tak ak aby si to plánovala na neskôr, môžem potom napísať jej aktuálne skúsenosti :).

OK, budem ti vďačná, ja plánujem až začiatkom augusta.
Pôjdeme aj s 5-ročným dieťaťom.
a kam presne ide tvoja kamarátka?
anna81
23.05.12,10:29
Ja idem 1.júna - budúci piatok na 15 dní na Olympic Beach s Turancarom, o dva dni po mojom odchode 15.júna budú voľby. Keď sa vrátim napíšem ako bolo.

tak prajem príjemnú dovolenku, a určite napíš ako bolo ;-)

PS: mi sme s manželom boli pred 8rokmi na Olympic Beach a bola to naša naj dovolenka, teraz by sme chceli isť aj so synom, mieša sa tam horský vzduch s morským a je to veľmi prospešné na priedušky a dýchacie choroby ;-)
luja5
23.05.12,10:29
OK, budem ti vďačná, ja plánujem až začiatkom augusta.
Pôjdeme aj s 5-ročným dieťaťom.
a kam presne ide tvoja kamarátka?
To presne neviem, ale opýtam sa jej a potom Ti dám vedieť.
anna81
23.05.12,10:31
OK, Ď.
mazanova
23.05.12,12:54
O, vďaka za informácie tak toto som nevedela, isto sa ozvem...

tak prajem príjemnú dovolenku, a určite napíš ako bolo ;-)

PS: mi sme s manželom boli pred 8rokmi na Olympic Beach a bola to naša naj dovolenka, teraz by sme chceli isť aj so synom, mieša sa tam horský vzduch s morským a je to veľmi prospešné na priedušky a dýchacie choroby ;-)
anna81
24.05.12,05:38
O, vďaka za informácie tak toto som nevedela, isto sa ozvem...

ak budete mať v ponuke fakultatívny výlet na olymp, určite choď, je tam nádherneeeeeeeee (teda hlavne pre milovníkov prírody)

ja som bývala predtým často chorá na priedušky, už od detstva, min raz do mesiaca, a ako som bola na olympskej riviere, celý rok som potom nebola chorá, len párkrát sople! tak veľmi mi to pomohlo! a teraz mám malého syna, ktorý býva tiež často chorý, tak aj preto by som tam chcela znova ísť,
zatiaľ som bola okrem olym.riviery v chorvatsku a bulharsku, ale v grecku sa mi páčilo najviac, len je pravda že som tam bola pre 8 rokmi, všetko tam bolo lacné, lehátka len za nápoj, jedlo výborné, tak som zvedavá ako tam bude teraz, hlavne cenovo...
220870
24.05.12,11:26
Ja idem 1.júna - budúci piatok na 15 dní na Olympic Beach s Turancarom, o dva dni po mojom odchode 15.júna budú voľby. Keď sa vrátim napíšem ako bolo.
Pridám pár skúseností z Grécka.Voda a všetky malinovky na pláži cca 1dcl /1€.Preto odporúčam zobrať termosku variť čaj alebo sirup vodu(pre deti).Grécke bankomaty sú mi dodnes jedna obrovská hádanka.nikdy sa mi z nich nepodarilo nič vybrať a mal som všakovaké bankokarty aj z Rakúska(a to som technicky zdatná osoba aj krížovky rád lúštim,ale Grécke bankomaty som nerozlúštil).Preto nespoliehajte na to ,že z bankomatu dostanete nejaké peniaze.V turistických centrách sa nemusíte obávať nepokojov ani demonštrácií je to nezmysel.je to ako keby ste na slovensku šli demonštrovať do Hornej Súče ,ani pes by po vás neštekol.Zatvorených obchodov a štrajkov v turistickom centre by som sa tiež nebál všetko sú to súkromníci ktorý z turizmu žijú a svoje kšefty nezatvoria.
luja5
24.05.12,16:03
OK, budem ti vďačná, ja plánujem až začiatkom augusta.
Pôjdeme aj s 5-ročným dieťaťom.
a kam presne ide tvoja kamarátka?
Kamarátka ide do strediska Paralia.
alaya1
24.05.12,16:34
No, v Paralii som bola, je to velmi rusne stredisko, hlucna zabava az do skorych rannych hodin. S dietatom by som skor volila kludnejsi Olympic beah, alebo Leptokariu. je to blizko Paralie.

Potom kludnejsie ostrovy ako Korfu- sever, Alebo Kretu.
luja5
24.05.12,18:36
ahojte, mala by som otázku k téme.

aké máte skúsenosti s dovolenkou v grécku autobusom (leptokaria) cez tieto grécke nepokoje?

... S dietatom by som skor volila kludnejsi Olympic beah, alebo Leptokariu. je to blizko Paralie. ..

Anna, keďže alaya napísala, že Leptokaria je blízko Paralie (ja to nepoznám :)), ak by si mala záujem vedieť len o samotnej ceste autobusom, či boli nejaké problémy kvôli nepokojom, môžeš tu napísať, kamarátka mi sľúbila, že určite sa mi ohlási, aká bola samotná cesta, lebo má trošku obavy a tiež v Grécku nebola 8 rokov ;).
anna81
25.05.12,05:30
no veď to, v grécku som aj ja bola naposledy pred 8 rokmi a keby nie týchto nepokojov tak určite neváham...

ja som bola vtedy na olympic beach, ale boli sme sa prejsť aj do paralie, keďže to bolo popri pláži blízko, a je pravda čo napísala alaya1, paralia je veľmi rušná, hlavne v noci... v olympic beach bolo síce veľmi dobre, ale chcela by som isť aj niekam inam pozrieť, preto rozmýšľam nad tou leptokariou...

luja5, určite mi daj vedieť akú mala kamarátka cestu, koľko hodín išli, ako to zvládali malé deti (resp. rodičia detí :-), ďalej ma zaujíma, či v týchto dovolenkových strediskách bolo cítiť nepokoje, koľko stáli lehátka, strava a nápoje...

a privítam všetky názory na Leptokariu :)
alaya1
25.05.12,05:44
no veď to, v grécku som aj ja bola naposledy pred 8 rokmi a keby nie týchto nepokojov tak určite neváham...

ja som bola vtedy na olympic beach, ale boli sme sa prejsť aj do paralie, keďže to bolo popri pláži blízko, a je pravda čo napísala alaya1, paralia je veľmi rušná, hlavne v noci... v olympic beach bolo síce veľmi dobre, ale chcela by som isť aj niekam inam pozrieť, preto rozmýšľam nad tou leptokariou...

luja5, určite mi daj vedieť akú mala kamarátka cestu, koľko hodín išli, ako to zvládali malé deti (resp. rodičia detí :-), ďalej ma zaujíma, či v týchto dovolenkových strediskách bolo cítiť nepokoje, koľko stáli lehátka, strava a nápoje...

a privítam všetky názory na Leptokariu :)

Anna, ja som bola s rodinou v Leptokarii. Je to mensie, pokojnejsie stredisko, ako Paralia, je juznejsie od Paralie, ale nie daleko.. Stredisko lezi hned pod horou Olymp.

Je tam jedna rusna ulica- promenada hned pri plazi, stredisko je rozdelene kolajnicami, nad kolajnicami je maly park s hojdackami a pod. Je tam dost taverien, marketov a pekarniciek, predajcov zeleniny a ovocia, my sme kupovali v auguste 2kg hrozna za 1 euro.ja na dovolenkach nevarim, takze sme sa v pohode 5 ludi vystravovali. Gyros pita je tam uzasna, a nestoji ani vela cca 1.5 eura, a aj normalne stravovanie je cenovo podobne nasmu,.

Plaze su podobne ako v Paralii a OB, ale rozdiel je v tom, ze pri stupe do mora su kamienky. V mori je uz piesok a aj plaz je pieskova.

Voda nie je tak dlho plytka, ako v Paralii, kde je voda po kolena niekolko desiatok metrov, takze je aj chladnejsia ako v P..

My sme chodili lietadlom, ale boli sme rraz autobusom, ked tam nelietali zo Slovenska.Cestu moje deti zvladali vyborne, su zvyknute cestovat. najmladsia mala 9 rokov. Najhorsia je cesta po dialnici cez Srbsko, tam nemas co pozerat, ale inak, deti sa daju v autobude zabavit, spoloc. hrami, knihami, malovankami.Nam cesta trvala z vychodu Slovenska asi 23 hodin.

Ak este nieco chces vediet, kludne napis.
anna81
25.05.12,10:18
alaya1, ďakujem krásne za odpoveď.
a kedy ste tam boli? minulý rok v auguste? grécke nepokoje ste nepocítili?

ešte by ma zaujímalo, ako je to s lehátkami...
a aká bola voda v mori? boli vlny alebo bolo more skôr pokojnejšie? a bolo čisté?

variť na dovolenke tentokrát ani ja nemienim, syn je už väčší, vie povedať na čo má chuť, tak si ma potešila, že sú tam prijateľné ceny potravín, odporúčaš mi radšej pobyt bez stravy alebo si dokúpiť polpenziu?
a prekvapilo ma aj to, že ste šli len 23 hod, ja si pamätám, že pred 8rokmi sme šli 36hod a to bolo moc, 23 hod synček hádam zvládne aj keď je to šidlo neposedné
bubkoch
25.05.12,10:30
lol, nestraste, my ideme o mesiac a cestu planujem na max. 16h aj s prestavkami :cool:
teda autom, autobusom by som nesiel ani zadarmo ...
luja5
25.05.12,10:33
Anna, kamarátka ide do tej neďalekej Paralie do apartmánu, budú si variť, tak sa ju pokúsim "zaúkolovať :D" ohľadom aktuálnych cien potravín a nápojov, prípadne stravovaniu v bufetíkoch, tavernách, ak by to využili ... Aj keď môžu byť v strediskách rôzne ceny, ale aspoň kvôli orientačnému prehľadu ... ;)
anna81
25.05.12,10:48
lol, nestraste, my ideme o mesiac a cestu planujem na max. 16h aj s prestavkami :cool:
teda autom, autobusom by som nesiel ani zadarmo ...

autom v pohode za 16hod, aspom myslím, ale mi máme staré auto tak nemôžeme riskovať, preto musíme autobusom :-(
a kam presne sa chystáš?
anna81
25.05.12,10:53
Anna, kamarátka ide do tej neďalekej Paralie do apartmánu, budú si variť, tak sa ju pokúsim "zaúkolovať :D" ohľadom aktuálnych cien potravín a nápojov, prípadne stravovaniu v bufetíkoch, tavernách, ak by to využili ... Aj keď môžu byť v strediskách rôzne ceny, ale aspoň kvôli orientačnému prehľadu ... ;)


ďakujem si zlatá
ja variť nemienim, maximálne tak kávičku na terase :-) a raňajky samozrejme

už sme boli na takej dovolenke v chorvátsku kde sme si sami varili a bolo to oničom, to manžel povedal že radšej nepôjde ako ešte na dovolenke variť, ale vtedy bol synček malý, takže tak či tak sme boli cez obed na izbe

tak budem netrpezlivo čakať na aktuálne cenové informácie od tvojej kamarátky :)

už som viac menej rozhodnutá pre tú leptokariu (a hlavne aj kvôli tomu olympu a liečbe prieduškových ochorení), už len nájsť vhodné ubytko za prijateľnú cenu čo najbližšie pri pláži...
janajaku1
25.05.12,13:11
Ahojte My máme tiež zaplatenú dovolenku v Grécku Ideme autom Je to Korinos kemp Odyssea Nachádza sa to pri Parálii a neďaleko je aj Leptokária Ak tam niekto bol prosím napíšte o tomto kempe niečo Dúfam že problémy nebudú veď Grékom ide o biznis tak prečo by si ho sami kazili
alaya1
25.05.12,13:21
alaya1, ďakujem krásne za odpoveď.
a kedy ste tam boli? minulý rok v auguste? grécke nepokoje ste nepocítili?

ešte by ma zaujímalo, ako je to s lehátkami...
a aká bola voda v mori? boli vlny alebo bolo more skôr pokojnejšie? a bolo čisté?

variť na dovolenke tentokrát ani ja nemienim, syn je už väčší, vie povedať na čo má chuť, tak si ma potešila, že sú tam prijateľné ceny potravín, odporúčaš mi radšej pobyt bez stravy alebo si dokúpiť polpenziu?
a prekvapilo ma aj to, že ste šli len 23 hod, ja si pamätám, že pred 8rokmi sme šli 36hod a to bolo moc, 23 hod synček hádam zvládne aj keď je to šidlo neposedné

Nie neboli sme minuly rok, to sme boli v Chorvatsku. my do oblasti Olympu chodime velmi casto, roky. Leptokaria ma otvorene more, takze su tam aj vlny, ale aj kludne more. Na plazi su plavcici, ktori dozeraju na bezpecnost.A vyhodou je, ze je tam ovela menej meduz, ako bolo v Paralii. tam to bolo neunosne.

Autobusom sme sli rano o 6tej a prisli sme rano o 5tej. V noci jedna prestavka.
Ale my sme skor chodili lietadlom, toto bola vynimka. Neviem, kde byvas, ale v nasom meste je dobra cestovka, ktora sa na Leptokariu specializuje. Ak chces, napisem ti to do SS. nechcem tu robit reklamu.Je na vychode Sl.

A myslim, ze autom za 16 hodin je to mozne len ked idete v kuse, bez dlhsich prestavok.
220870
25.05.12,13:45
V Grécku výborný obed ,alebo večera stojí od 8-12€,ale dá sa prestravovať na Gyrosoch,jedinečných palacinkách,pizzách všetko okolo 1,5€(vždy tam celá familia priberieme:mad:).Ovocie a zelenina ceny takmer ako na SK(na slovensku máme asi najdrahšie potraviny v celej EU),niektoré ani priamo v centre nestáli toľko čo u nás v bordellande.Trochu drahšie pekárne ale podstatne lepšie výrobky ako v Chorvácku.V Leptokárii som si všimol Billu aj Lidl.Autom trvá cesta cca 16 hod.Autobusom 20-22.Spomínam si na jeden príspevok z minulého roka kde tu na porade niekto nadával že šli 40 hodín tuším z Trenčína , nepodarená cestovka mala trasu BA-TN- BB -KE -HU-HU.atd
Voda balená cca 0,5 €,sendvič velkosťou niečo medzi našim sendvičom a rohlíkom 1,5€,chlieb 2-3€,zmrzlina (najlepšia na svete)1€mega porcia,pivo 1,5€,víno 1,5L 2€,luncheon meat 0,5kg 2€(špičkový).základná hygienické potreby o máličko lacnejšie ako na slovensku.Codíme autom asi už pravidelný návštevníci Grécka a jedno viem určite asi nič sa tam neoplatí voziť.Práve nopak vždy toho dovezieme viac ako sme brali(potraviny alkohol ,hlavne ich špičkové vína)
bubkoch
25.05.12,13:58
autom v pohode za 16hod, aspom myslím, ale mi máme staré auto tak nemôžeme riskovať, preto musíme autobusom :-(
a kam presne sa chystáš?

Nei Pori ... tak som zvedavy, na severe grecka sme este neboli ...
Stanka B.
27.05.12,10:30
Ahojte, my sme boli v Grecku minuly rok presne v case keď boli najvacsie nepokoje....keby sme nevedeli co sa deje z TV, tak ani netusime o nejakych strajkoch....Bolo vyborne, greci boli mily a aj vsetko ostatne bolo super :)...jedine co nam vadilo bola cesta srbskymi hranicami, kde sme stravili niekoľko hodín čakaním, len preto že prišiel neprijemny colník, pozrel na obciansky a potom skaredo zaganil na nas :D......tento rok ideme bez obav zasa, uz sa neviem dockat, v Grecku je nadherne :)
anna81
28.05.12,06:57
a ako je to s lehátkami? koľko stoja dve lehátka so slnečníkom na deň?
ak si tam nechám cez obed uteráky, môžem sa spoľahnúť, že ich tam poobede nájdem a lehátka nebudú obsadené? :)
(mám na mysli tú Leptokariu)
anna81
28.05.12,07:02
super, už sa tešim na papkanicu, hlavne gyros, chalvu, zaziky...
anna81
28.05.12,07:03
ozi, daj typ na nejaké to špičkové víno :-)
alaya1
28.05.12,07:34
a ako je to s lehátkami? koľko stoja dve lehátka so slnečníkom na deň?
ak si tam nechám cez obed uteráky, môžem sa spoľahnúť, že ich tam poobede nájdem a lehátka nebudú obsadené? :)
(mám na mysli tú Leptokariu)

Su tam aj lehatka, ale naco ti budu? Kupi si tam jeden, ci dva lacne slnecniky, zober z domu bielu plachtu a mas vystarane.

lehatka sa davaju za konzumne, maju ich tam plazove kaviarnicky, aj si nieco objednas, tak si tam lahnes, ale ci ti ich niekto neobsadi, to neviem. Na Corfu stalo lehatko 5 eur na den, tu neviem, nemali sme.
anna81
28.05.12,08:43
Su tam aj lehatka, ale naco ti budu? Kupi si tam jeden, ci dva lacne slnecniky, zober z domu bielu plachtu a mas vystarane.

lehatka sa davaju za konzumne, maju ich tam plazove kaviarnicky, aj si nieco objednas, tak si tam lahnes, ale ci ti ich niekto neobsadi, to neviem. Na Corfu stalo lehatko 5 eur na den, tu neviem, nemali sme.

no, možno sa ti budem zdať fajnová, ale mne na slnečníku a lehátkach dosť záleží, a mám na to hneď niekoľko dôvodov:
boli sme v chorvátsku, kde sme mali len svoj slnečník, ležali len na priesteradlách, tento slnečník neposkytoval dostatočný tieň, to sa ani nedá porovnávať s klasickým veľkým slnečníkom
manžel aj syn majú svetlú pokožku, takže celý deň na slnku ani nevydržia
ja som dostala alergiu na slnko, práve preto že som nebola dosť v tieni a tento rok by som sa tomu rada vyvarovala, lebo to bolo veľmi nepríjemné a keď budem rozumne striedať pobyt na slnku a v tieni tak alergiu nedostanem
a aspom trošku toho pohodlia vo forme leňošenia na lehátku si na tej dovolenke predstavujem, aj preto sme dali prednosť grécku pred chorvátskom
Stanka B.
28.05.12,08:44
lehátka sú podľa mňa úplná zbytočnosť...načo zbytočne vyhadzovať peniaze, my sme si rozprestreli deku a bolo fajn...všetky veci sme mali položené na nej a nikdy nám nič nezmizlo (asi to bude tým že tam neboli žiadny slováci :D) Ak si za lehátko zaplatíš nikto ti ho neobsadí, aspoň som nič také za celý čas nepostrehla a po väčšine boli aj tak prázdne a okrem toho niektoré hotely ich majú pre svojich hostí zdarma, takže záleží aj na tom kde si ubytovaná...
anna81
28.05.12,08:59
lehátka sú podľa mňa úplná zbytočnosť...načo zbytočne vyhadzovať peniaze, my sme si rozprestreli deku a bolo fajn...všetky veci sme mali položené na nej a nikdy nám nič nezmizlo (asi to bude tým že tam neboli žiadny slováci :D) Ak si za lehátko zaplatíš nikto ti ho neobsadí, aspoň som nič také za celý čas nepostrehla a po väčšine boli aj tak prázdne a okrem toho niektoré hotely ich majú pre svojich hostí zdarma, takže záleží aj na tom kde si ubytovaná...

ale ja si dovolenku predstavujem so slnečníkom a lehátkom, každý má iné nároky...
alaya1
28.05.12,11:41
V pohode, ale vies, k 2 lehatkam je jeden slnecnik a ci je az tak velky, ..no neviem.Ja lezim na prestieradle, na tom fajn teplom piesku, prehreje ti cele telo, tu neide o fajnovost, ale o poziadavky, ktore ma kazdy ine.
mazanova
28.05.12,12:44
Stanka, náš občiansky v Srbsku a Macedónsku platí?, netreba pas?

Ahojte, my sme boli v Grecku minuly rok presne v case keď boli najvacsie nepokoje....keby sme nevedeli co sa deje z TV, tak ani netusime o nejakych strajkoch....Bolo vyborne, greci boli mily a aj vsetko ostatne bolo super :)...jedine co nam vadilo bola cesta srbskymi hranicami, kde sme stravili niekoľko hodín čakaním, len preto že prišiel neprijemny colník, pozrel na obciansky a potom skaredo zaganil na nas :D......tento rok ideme bez obav zasa, uz sa neviem dockat, v Grecku je nadherne :)
220870
28.05.12,17:43
Lehátka neviem či aj v Leptokárii alečo sme pochodili v Grécku fungovali vždy tak že ich mali taverny, reštaurácie mohli ste tam lebediť celý deň len ste si sem tam "museli" objednať nejakú tú sladkú žbrndu prípadne obed sladkosti atd.Pri lehátkach boli nápisy ,že sú zadarmo poskytované len hosťom reštaurácie.Ak sme tam nechali uterák a pod tak sa nám tam nikto neodvážil nasťahovať.
bubkoch
30.05.12,04:22
mazanova
30.05.12,08:21
Táto situácia naplno prepukne po voľbách a do konca júna sa to asi všetko vyvrbí... Píšem to skôr pre seba ako ubezpečenie, lebo ja odchádzam teraz v piatok 1.6. a vraciam sa 15. 6. dva dni pred voľbami... po návrate budem hneď informovať... držte palce

no zacina to byt zaujimave, sakra ...
http://ekonomika.idnes.cz/nekteri-obchodnici-v-recku-uz-neprijimaji-euro-fle-/eko-zahranicni.aspx?c=A120529_143357_eko-zahranicni_neh
220870
30.05.12,16:21
Podľa mňa je to ujovina .Novinári hľadajú a vymýšlajú aby predali ten svoj toaletný papier čo nazývajú novinami.Všetko je to o tom poškodiť Grékov a potom ukazovať ako sa majú zle keď opustili euro.
viki2
30.05.12,18:57
neviem, neviem, dnes o tom hovorili aj v správach ludia z cestoviek...vraj si treba zo brať väčšiu hotovosť, keby niečo.....
miro344
31.05.12,07:53
Zdravím vás ja sa chystám aj s rodinku 27.6. 2012 tiež do grécka presnejšje na ostrov kos. boli ste tam už niekto a môžte povedať ako tam bolo? Ďakujem
alaya1
31.05.12,12:27
Na Kose bola suseda, nebola spokojna.Hotel bol OK, plaz bola vraj skareda, neudrziavana, v mori vela necistot. Ale neviem, v ktorom stredisku bola a hlavne jej vadil sustavny silny vietor. Osobnu skusenost nemam.
miro344
31.05.12,12:46
No jedna sa o hotel Mitsis Family Village a oblast kardamena.
angie3535
02.06.12,08:21
aj ja rozmyslam nad leptokariou, ale mam aj ponuku na paraliu, neviem sa rozhodnut.............
Stanka B.
02.06.12,08:33
Stanka, náš občiansky v Srbsku a Macedónsku platí?, netreba pas?

Tiež som sa bála či platí....Ano platí, bez problemov, dokonca mám ešte ten stary zelený :)
Stanka B.
03.06.12,08:48
My ideme na dovolenku 19.6....dva dni po volbach grecka. Čo ak grécko vystúpi z Eu a my si budeme hovieť na dovolenke u nich. No pri navrate bude problém pretože máme len občiansky preukaz, ktorý by pri prechode hranicami po vystúpení grécka asi mal byť problémom....vie niekto na to odpovedať? čo by sa dialo? V CK nám nedokázali dať odpoveď!
Excise Duty
03.06.12,10:03
My ideme na dovolenku 19.6....dva dni po volbach grecka. Čo ak grécko vystúpi z Eu a my si budeme hovieť na dovolenke u nich. No pri navrate bude problém pretože máme len občiansky preukaz, ktorý by pri prechode hranicami po vystúpení grécka asi mal byť problémom....vie niekto na to odpovedať? čo by sa dialo? V CK nám nedokázali dať odpoveď!
Po prvé, Grécko nevystupuje a ani nemá v úmysle vystúpiť z EÚ, Grécko nanajvýš vystúpi z menovej únie a ani to sa neudeje zo dňa na deň! Rozhodne nie v deň volieb, to je dlhodobý proces.
Po druhé, občiansky preukaz ako cestovný doklad celkom určite bude platiť aj naďalej, predsa s občianskym preukazom ako cestovným dokladom možno cestovať aj do viacerých krajín, ktoré vôbec nie sú ani členskými štátmi EÚ!
http://www.foreign.gov.sk/sk/cestovanie_a_konzularne_info/cestovne_doklady_a_viza-kam_mozete_cestovat_iba_s_obcianskym_preukazom
Stanka B.
03.06.12,10:12
Po prvé, Grécko nevystupuje a ani nemá v úmysle vystúpiť z EÚ, Grécko nanajvýš vystúpi z menovej únie a ani to sa neudeje zo dňa na deň! Rozhodne nie v deň volieb, to je dlhodobý proces.
Po druhé, občiansky preukaz ako cestovný doklad celkom určite bude platiť aj naďalej, predsa s občianskym preukazom ako cestovným dokladom možno cestovať aj do viacerých krajín, ktoré vôbec nie sú ani členskými štátmi EÚ!
http://www.foreign.gov.sk/sk/cestovanie_a_konzularne_info/cestovne_doklady_a_viza-kam_mozete_cestovat_iba_s_obcianskym_preukazom

Ďakujem za odpoveď, ja sa v tom nevyznám, ale tiež som hovorila že by to bol určite dlhý proces, tak sa netreba obávať, ale zneistila ma pani z CK, ktorá odporúčala stihnúť termín do volieb :D...a nevedela sa vôbec k tomu vyjadriť.....ďakujem za ubezpečenie :)
Excise Duty
03.06.12,10:32
Ďakujem za odpoveď, ja sa v tom nevyznám, ale tiež som hovorila že by to bol určite dlhý proces, tak sa netreba obávať, ale zneistila ma pani z CK, ktorá odporúčala stihnúť termín do volieb :D...a nevedela sa vôbec k tomu vyjadriť.....ďakujem za ubezpečenie :)
Tej pani z CK je treba nasypať zrno...
Ja osobne by som z nej urobil nezamestnanú, ona má predávať a nie strašiť zákazníkov. Ak nevie, tak nech zobe to zrno!
alaya1
03.06.12,10:35
Preco sa neobratis na ministrstvo zahranicnych veci a tam ni fundovane odpovbedia.
lujza.j
03.06.12,10:55
No jedna sa o hotel Mitsis Family Village a oblast kardamena.
kuk tu:http://recenzie-hotelov.invia.sk/grecko/kos/mitsis-family-village/
Jana Motyčková
03.06.12,11:49
No jedna sa o hotel Mitsis Family Village a oblast kardamena.
Tak to sa tam stretneme.
pivko
03.06.12,16:13
Po tohtoročnej skúsenosti s Tureckom do Grécka už nikdy. na porovnanie Turecko : Grécko = 100:1
miro344
08.06.12,21:20
to J. Motyckova: tak super a mete aj male deti? :)
bubkoch
09.06.12,16:36
Po tohtoročnej skúsenosti s Tureckom do Grécka už nikdy. na porovnanie Turecko : Grécko = 100:1

akej skusenosti ?
pivko
09.06.12,16:40
akej skusenosti ?

Porovnanie 5* hotel v Turecku s 5* v Grécku je také že ten v Turecku má 5* a ten v Grécku tak maximum 3* / komplet vo všetkom od hotela stravy služieb , jedla , atd atd/
pivko
09.06.12,16:42
mimotemyKto tomu neverí a preferuje Grécko / ja som bol v Grécku 7x - pevnina + korfu + rhodos + kreta/ tak nech raz v živote zažije dovolenku v hoteli http://hotelseaworldresort.com/seaworld/en/ a potom bude zdieľať moj názor.
Skrátka 5* v Grécku je ...............................
bubkoch
09.06.12,16:45
Porovnanie 5* hotel v Turecku s 5* v Grécku je také že ten v Turecku má 5* a ten v Grécku tak maximum 3* / komplet vo všetkom od hotela stravy služieb , jedla , atd atd/
no ked myslis ... pre mna su to uplne nepodstatne veci, ja na dovolenke v hoteli len prespavam ... a stravujem sa v miestnych restikach podla toho kde prave som na vylete alebo plazi ... nepotrebujem aby ma niekto obskakoval a obsluhoval 24h denne v hoteli ...
alaya1
09.06.12,19:27
Kazdy ma rad nieco ine. Ja urcite nepreferujem take obrovske kolosy. A plaz ako podla pravitka slnecniky, lehatka. Hlava na hlave.

Na Korfu to bolo super, auto z pozicovne, kazdy den ina plaz. Urcite, ak niekde idem, chcem vidiet viac, ako bufet v hoteli a bazen, pripadne hotelovu plaz.

Kreta je nudna, ale Chalkidiky krasne.

Kazdy ma ine meritko oblubenosti destinacii a sposobu dovolenky. Ja ai v Grecku 5hv. hotel nevyhladavam. Stacil mi v Istanbule, v azijskej casti, kde aj pri 5 hv. liezli z vane svaby a voda bola ako z kalanizacia, nevhodna, ani na okupanie.
pivko
10.06.12,04:20
Ja neporovnávam len 5* all , všetko je v Turecku lepšie ,aj tam možeš ísť do 3* BS , ale bude mať úroveň min. ako 4* v Grécku , tiež si možeš za smiešne peniaze požičať auto ,alebo scooter a behať kade tade , no a kuchyňa , však v Grécku neni čo poriadne zjesť naopak v Turecku sa obžerieš . A porovnávať Istambul s hotelmi na riviere tak to je sila.
Tak že kto chce ísť do Grécka nech ide , ja určite tento rok ešte raz Turecko.
alaya1
10.06.12,04:30
mimotemyNo, ale ani Alanya nic moc. A mozno mimo sezony,v maji je to dobre, ked je to malo ludi. Turkov proste nemusim, ako aj Arabov.A tie kolosy hotely, nemam to rada.Aj keď niekto moze milovat to, hrat sa par dni na vsemocneho.
P.S. A Istanbul, nie je vsade rovnaky Istanbul. Pisala som, v azijsklej casti, kde ziju bohaci.

V Istambule som nebola:):)

Tucepi, uz nie su zrejme TOP.
pivko
10.06.12,04:43
Jasné tam býva ONUR , ja som bol v Istanbule min. 30x po revolúcii som vozil textil.koľko krát si bola ty ? odborníčka.
alaya1
10.06.12,04:46
Textil sa nevozi z azijskej casti.
alaya1
10.06.12,04:49
Kolkokrat som bola? Skor, ako dlho.4x po 365 dni...
pivko
10.06.12,05:19
aha , tak to si naozaj odborníčka . V tej Azijskej časti su aj pánske kluby nie?
Žabinka
10.06.12,05:44
V Turecku-Alanya som bola len raz, prvý aj posledný. Špina v mori, nedalo sa kúpať, hotel strašný s plesňami, strava detto.. Ďakujem, neprosím.
pivko
10.06.12,05:50
poprosím meno hotela a kategóriu.
alaya1
10.06.12,07:49
Myslim si, ze tato tema je o Grecku a dovolenke v tejto destinacii. O Turecku je samostatna tema.
http://www.porada.sk/t183893-dovolenka-v-turecku.html
luja5
10.06.12,08:01
Myslim si, ze tato tema je o Grecku a dovolenke v tejto destinacii. O Turecku je samostatna tema.
http://www.porada.sk/t183893-dovolenka-v-turecku.html
až dve témy a s rovnakým názvom, aj tu http://www.porada.sk/t129578-dovolenka-v-turecku.html :)
ebg
12.06.12,06:44
Veru aj my sme kúpili dovolenku na Rodos ešte v januári 2012 ako first minute, robíme tak vždy pretože cestujeme so 4 deťmi (11, 13, 16, 21) a to už nie je sranda :). Tešíme sa, nemám obavy. Ľudia a politici majú od seba ďaleko. Vlani sme tak cestovali do Egypta, po prevrate, mali sme zmiešané pocity. Prišli sme do krajiny a bolo tam úžasne, ľudia pri Níle ani netušili, čo a prečo sa deje. Cestovali sme po vnútrozemí bez vojenskej eskorty. Samozrejme, že človek musí prijať a rešpektovať kultúru a rozdiely. Pri návšteve krajiny si vždy naštudujeme zvyklosti, pamätihodnosti a atrakcie v okolí, čítame recenzie. Máme pripravené adresy, tel. čísla pre prípad núdze. Snažíme sa mať reálne očakávania a vyberáme si to, čo nám vyhovuje, nie na čo nás láka katalóg. Dovolenka nás zatiaľ nesklamala. Boli sme aj v Turecku, je krásne, ale je príliš európske. Ak by tam neboli pamiatky a bazár, tak mám pocit, že som niekde v Bulharsku. Učím na hotelovej škole, naši žiaci vycestovali na zahraničné praxe na grécke ostrovy, tak ako každý rok. Zatiaľ je to bez problémov....Všetkým prajem krásnu dovolenku a nedajte na predsudky, novinárov, skôr si naštudujte krajinu, bývanie, zvyky a určite nebudete sklamaní :)
katkup
12.06.12,06:57
zdravim,
sledujem tuto temu, bo aj my sme ostali verni Greckym ostrovom a akurat sme sa vratili z UZASNEJ dovolenky na ostrove Kreta a naozaj mozem kazdeho len a len ubezpecit, ze oni na tych ostrovoch vobec nemaju a ani nepocituju ziadnu krizu!!! problem je len vo vnutrozemi, bo mali preplnene stavy v statnej sprave a tych ludi prepustili, nie su schopni sa opat zamestnat, tak strajkuju. Ale ostrovni ludia to uplne inak vnimaju a pre nich sme najdolezitejsi my / dovolenkari/ - nase penazenky :)
Tiez nas vsetci odhovarali od cestovania a to nehovoriac, ze som v 7m tehotenstva!!! ale velmi som tuzila ist este vo dvojici na poslednu dovolenku, tak som sa nedala odradit a ani troska nelutujem!!! takze kazdemu len odporucam Grecke ostrovy, nemate sa coho bat, nepozerajte tie bullshit-y z TV a nazory ludi, co len doma sedia a krmia sa negativnymi spravami z medii.
Ak by niekto chcel odporucit pripadne aj presny hotel kde sme boli, tak cez spravu, nech nerobim reklamu, bo naozaj hotel, strava, personal, plaz, more boli na 1* a urcite sa tam o rok aj s babatkom vratime a uzijeme si aj aktivity, ktore Kreta ponuka :)
ebg
12.06.12,07:26
no možno niekomu sa páči práve to objavovanie zákutí ostrova a nie vyvaľovanie sa na pláži s plným žalúdkom v luxusnom rezorte, je to vec vkusu
adels
14.06.12,09:00
Zdravím všetkých,
do Grécka sa chystáme s priateľom tento rok po 3. Je to tam úplne perfektný. Miestni občania sú strašne priateľskí a ich jedlo to je fantázia. Sama som vždy mala výčitky svedomia, že toho toľko sním. Ale more je super, akurát si myslím, že nie tak dobré pre malé deti. Je pohne dna začiatku hlboké, ale ako kde. Hotel sme mali 3 * a nebol zlý, ja si na luxus nepotrpíte .. :)
Teta nám kúpila pobyt u jednej firmy, ktorá je vraj veľmi ochotná. Veľmi som sa zĺakla, keď som to počula. Ale dóverovala som ju. Keď som sa pýtala čo je to za firmu, povedala mi že na ich stránky zadáte požiadavku a oni vám poradia a dohodnú ho. A nestojí to vraj nič. Dovolenka bola veľmi super. Už teraz sa teším na ďalšie :)


http://www.aaadopyt.sk/dopyty/2-cestovanie.html
alaya1
14.06.12,13:40
Trosku nepodarena reklama, nie?-))
silvia1974
17.06.12,08:44
potom napíš ako bolo :-)
220870
17.06.12,08:56
Nie trošku nepodarená ,ale poriadne.
220870
18.06.12,04:16
Voľby v Grécku dopadli ,ako dopadli.Krach sa odkladá na jeseň začínam aj ja plánovať cestu smer Grécko.Ak má niekto nejaký výborný tip na lokalitu v Grécku sem s ňou.:)
piškot
18.06.12,04:22
..môžem poprosiť o názov toho hotela, tiež chceme isť na Kretu a každý tip dobrý ak ešte bude miesto ...dakujem...
bubkoch
18.06.12,05:18
Voľby v Grécku dopadli ,ako dopadli.Krach sa odkladá na jeseň začínam aj ja plánovať cestu smer Grécko.Ak má niekto nejaký výborný tip na lokalitu v Grécku sem s ňou.:)

my ideme 4.7. autom na Nei Pori ... ide niekto v tom case tiez ?
Stina
18.06.12,05:18
Rodos, Evvia
alaya1
18.06.12,14:41
Ak autom, urcite Chalkidiki.
220870
18.06.12,19:16
Citujem:
http://www.recko-autem.cz/index.php?str=151&id_rep=147&d=0
zadáno: 7.6.12, autor: Adéla Knapová
prečteno: 394 x Rozhodli jsme se převzít článek "Titánův pád" Adély Knapové, který vyšel 19.4.2012 v časopise Reflex, protože naše zkušenosti s řeckým prostředím její názory potvrzují. V ostrém kontrastu s hlavním proudem česky píšících médií nabízí méně konfrontační a útočný pohled na řeckou realitu.
Úvodní slovo k níže uvedenému článku: Mirka (team R-A)
Titánův pád
Řecká realita nemůže být víc vzdálena tomu, co se o Řecku ve zbytku Evropy říká. Pronikají k nám jen střípky rozbitého zrcadla. Dost ostré, aby vyvolávaly negativní emoce, příliš malé na to, aby naznačily skutečný obraz. Ten přes všechna slova o krizi zůstává svým způsobem monumentální. A trochu mimo naše chápání.
ZATÍMCO ČESKÁ REPUBLIKA je půvabná zahrádka, Řecko je krajinou extrémní krásy rostoucí z protikladů. Tady je začátek světa i jeho konec. Z české a moravské krajiny člověku taje srdce půvabností, Řecko láme hrudní koš pro jeho nedostatečnost pořádně se nadechnout a nepropadnout šílenství.
Byla jsem v Řecku několikrát, většinou jako turista. A proto jsem viděla to, co jsem vidět měla. A chtěla. Pohlednice plné romantických scenérií. Bílá a jasně modrá. Slunce, ryby, olivy a moře. Řekové hlasití, mohutně gestikulující, o všem smlouvající. Posedávají v tavernách a kavárnách. Dopoledne i večer. Obraz, jenž konvenuje s očekáváními, a tím je potvrzuje. A je reálný. Natolik, jak jen drobná výseč určená k vývozu může být. Stejně jako představa Čech coby země, kde všichni pijí pivo a vydechují švejkovský humor.
Stereotypy světa pro klid duše. Vyvedeny v jasných barvách. Má cenu jít za pohlednicí, sledovat reklamního fotografa při práci, a tím se možná připravit o iluze? Rozdělit svět na ty hodné a na ty, co za všechno můžou, je přece příjemnější. Jednodušší. Je užitečné najít cizího viníka naší vlastní nespokojenosti, neúspěchů a problémů.
Řekové málo pracují, berou nehorázně vysoké platy a důchody, plýtvají našimi penězi, falšují rozpočty. Jsou odsouzeni k záhubě, pokud se nepodřídí našim pravidlům, neprodají ostrovy, ropu, plyn, zlato a slunce, aby se vykoupili z hříchu potopení Evropské unie. A oni je prodat nechtějí. Namísto toho stávkují a odmítají si utáhnout opasky na svých vypasených pupcích. Tohle by naštvalo každého.
I já jela vyzbrojena unijními argumenty připravená je bez servítků vmést do tváře každému Řekovi. A také jsem to zpočátku dělala. Než jsem zjistila, že to, co si vezu jako výbavu spravedlivého hněvu, neodpovídá realitě. Byla jsem k smíchu. Ale Řekové se mi nesmáli. Nejsou škodolibí. Mé pomýlení brali jako výzvu vzít mě dál a hlouběji do svých životů. Nebyla to snadná cesta. Člověk si nerad přiznává omyly.
NOVODOBÉ ŘECKÉ MÝTY
Kouř z milíře, v němž Dimitris vyrábí dřevěné uhlí, stoupá přímo k nebi. Ve vnitrozemí Chalkidiki, v kopcích kousek od vesnice Plana, je dubnové bezvětří. Rozpadlou usedlost, jež kdysi byla vyhlášený mlýn jeho předků a u níž má dvaasedmdesátiletý zemědělec Dimitris základnu pro výrobu uhlí, obestupuje sešikovaná armáda do nekonečna se táhnoucích olivových stromů. Extra panenský olej je Dimitrisovou vyhlášenou specialitou. Stejně jako nakládané olivy a sladké melouny.
To vše důchodce dělá, aby si přilepšil k důchodu, jenž čítá asi sedm set eur. „To ale není málo,“ říkám mu s tím, že český důchodce by si o takové částce mohl jen nechat zdát. „No jo, ale mně chodí asi dvě stě padesát eur z Německa. Kde jsem v šedesátých a sedmdesátých letech pracoval. Jinak bych neměl ani pět set. A měsíční náklady na život jsou tady, na venkově, přibližně tři sta eur,“ začíná Dimitris pečlivě vypočítávat, kolik stojí elektřina a topení – neboť v Řecku se netopí plynem, ale naftou. „A teď nám vymýšlejí nové daně. Každé dva měsíce platíme daň z každého metru čtverečního, v němž žijeme. Po mně stát chce co dva měsíce dvě stě eur. Když nezaplatím, zvýší to a pak,“ práskne o sebe dlaněmi v gestu, které značí konec. Jak se dozvídám od ostatních Řeků, stát odstřihne neplatičům daní elektřinu.
„Samozřejmě že dřív jsme se měli líp. Sice jsem dřel, ale vydělal jsem dost,“ symbolicky si přiťukává kávou pětasedmdesátiletý bývalý námořní kapitán Dimitros, který žil a žije na malém ostrůvku Amoulani, asi sto kilometrů vzdušnou čarou na jihovýchod od Plany. „Zaměstnával jsem přes patnáct chlapů, měl jsem svou rybářskou loď. Byla to tvrdá práce, ale nás bavila. Víte,“ nakloní se ke mně, aby ho o metr dál sedící mladý muž, z něhož se vyklube jeho synovec, neslyšel, „já to nějak překlepu, mám důchod šest set eur, a i když mi z něj pořád vláda bere, nějak už dožiju. Ale ti mladí, to bude katastrofa. Jorge, synovec, je už rok bez práce. A tak pracuje zadarmo. Jeho snoubenka si vydělá dvě stě eur měsíčně. A to dře. Uklízí, stele, pere, dělá zdravotní masáže.“
Vedle jeho třicetiletého synovce Jorgeho a jeho asi pětadvacetileté snoubenky sedí další dva mladí muži. Kostas a Vasilis. Kostas provozuje kavárnu, tavernu, bar a v létě diskotéku v jednom, kde právě popíjíme kávu a kam každý den chodí místní staroušci hrát obdobu naší dámy.
„Po sezóně jezdím na pevninu a celou zimu dělám v docích, abych si mohl na léto tohle zase pronajmout. Loni jsem už skončil na nule. Jestli bude i letos tak slabá sezóna, budeme všichni, jak tu sedíme, úplně bez práce a bez peněz. Nevím, co budeme dělat. Protože v sezóně tady u mě všichni pracují.“ Jejich měsíční výdělky teď, mimo turistickou sezónu, kdy pomáhají stavět a opravovat domy, uklízejí v hotelích, starají se o staré a nemohoucí na ostrůvku, se pohybují od dvou do tří set eur.
Všichni mají maturitu, dívka vysokou školu. Žijí na ostrově, protože jsou tady doma a pak; na venkově se dá přežít lépe než ve městech. Tam si rajčata ani pomeranče nevypěstujete, ryby neulovíte. Litr mléka stojí v Řecku dvě eura. Čtvrtkilový chléb pak euro a deset centů.
ČESKÉ ŘECKO
„Počkejte, tak kdo bere ty tisíce eur měsíčně jako důchod?“ ptám se zatvrzele. Zaslechne mne stará paní, jež prochází kolem otevřených dveří kavárny. Zastaví se. Také by to chtěla vědět. Ona bere tři sta padesát eur. A teď jí důchod o třetinu sníží. Doufá, že jí nějak vypomohou děti. Ty však žijí stovky kilometrů daleko a samy se prý topí v dluzích.
„Vysocí státní úředníci. Lidé, co dělali na ministerstvech. Ti, co nás prodali Němcům. Chceš mi říct, že u vás neberou úředníci na vládě statisíce?“ směje se Kostas. A popisuje, jak v Řecku vypadá systém bujení státní správy a s ním i „ztrácení“ peněz. Jak si vedoucí rozdělují jako odměny peníze určené pro řadové zaměstnance. Jako by mluvil o České republice.
Když pak o několik dní později otevírám podobnou debatu v kavárně na kraji Atén, slyším totéž. Janule je přes padesát. Žila několik let s rodiči v Brně a vystudovala u nás vysokou školu. Dnes pracuje jako prodavačka v supermarketu a její plat odpovídá výplatě na stejné pozici v Česku. Má co dělat, aby zaplatila nájem a elektřinu. „Nemám topení. Naštěstí bydlím mezi dvěma byty, takže ho nepotřebuji. V zimě se to dá vydržet,“ popisuje. Vaří na elektrické dvojplotýnce. Její čtyřiadvacetiletý syn dokončuje vyšší odbornou školu informatiky. S jakýmikoliv opravami čeká byt až na něj, až začne vydělávat.
Když Janula slyší mé otázky, nechápe, odkud informace o luxusním životě v Řecku mám. To Irine, čtyřicetiletá lékárnice a rodilá Atéňanka, má jasno hned. „To máte z německých nebo unijních novin a agentur. Neustále o nás vypouštějí do světa takové lži. Ale že by sem někdo z nich jel a zkusil tady za naše peníze žít? Ano, neměli jsme se špatně. Do státní správy a přes fondy sem před lety posílali hodně peněz. Ale dostaly se jen k těm vyvoleným. Soukromníci z nich nic neměli. To bývalí a současní státní zaměstnanci.“
Irine popisuje, že jejich lékárna se už také topí v dluzích. Léky musí nakupovat za hotové, pacientům je na předpisy musí vydat, ale že jim pojišťovny platí s půlročním nebo i delším zpožděním, to nikoho nezajímá. „Ty plakáty jsou ještě tak jediné, co se tváří honosně,“ vtipkuje, když mne vyprovází na jednu z hlavních aténských ulic. Výloha jejich lékárny je polepena reklamními prezentacemi lékárenských společností. Nad hlavou nám krouží vrtulník. Nízko. „Že by byla nějaká demonstrace tak brzo?“ je překvapena i Irine. Je dopoledne.
Už z dálky několika set metrů, od ústí ulice Stadiou, kde stojím, je ale vidět, že se uprostřed hlavního aténského náměstí něco stalo. Blikající majáčky bílých policejních vozů, několik dvojic policejních motorek proplétajících se mezi davy lidí. Nad neproniknutelnou masou se tyčí k nebi jen zelený prst starého stromu. Před dvěma hodinami se zde zastřelil sedmasedmdesátiletý lékárník v důchodu, nese se vzrušeně různorodým davem Atéňanů, jejichž každodenní cesta je vedla ke zdejší zastávce metra.
HRDÁ SMRT
Mnozí mají v očích slzy. Ti, kteří jsou obklopeni policií, vše viděli. „Bylo to čiré zoufalství. Čin beznaděje a hrdosti,“ láme se hlas muži v důchodu, zatímco lomí rukama, pak rozpažuje, jako by chtěl obejmout všechny okolostojící a poslouchající lidi, obrátí dlaně k nebi, na vteřinu dvě ztuhne. Ruce pak povolí, jako by praskla pérka, spadnou dolů a rukávy černého saka uhodí do hnědých manšestráků, jejichž puky se nárazem zavlní. Tím okamžikem se rozběhne vlna hovorů od muže všemi směry. Stal se na čas epicentrem dnešní tragédie, kdy si vystudovaný, okolím respektovaný lékárník Christoulas, který celý život pracoval, sáhl před řeckým parlamentem na život.
V dopise, jehož slova rezonují ve většině úst na náměstí, psal, že nevidí jiné řešení než takto ukončit svůj život, aby nemusel skončit jako někdo, kdo vybírá popelnice. Na listu papíru, který se s jeho mrtvým tělem stal navždy historií města, obviňuje vládu, že zmařila jeho šance na přežití. Přes pětatřicet let platil státu vše, co měl. Nikdy od něj pomoc nechtěl a ani ji nedostal. A nyní, když už je příliš starý, skončil na dně, s dluhy na krku. „Věřím, že mladí lidé bez budoucnosti jednoho dne povstanou a pověsí zrádce našeho národa zde, na náměstí Syntagma, stejně jako Italové pověsili v roce 1945 Mussoliniho.“ Slova mrtvého muže jako by spolu s ním psala srdce mnohých Řeků.
„Má pravdu. Není jiné cesty, jak si zachovat hrdost. Což je to jediné, co nakonec člověku nemohou ukrást. Nic jiného vláda na příkaz unie nedělá, než že nás okrádá a vydírá. Prodali nás. A nedívejte se na mě jako na blázna, milá slečno. Možná to jen nechcete u vás v České republice vidět, ale prodali i vás. Sami si nahrabali, kradou státní, vaše a evropské peníze a z vás postupně stáhnou kůži. Budete jen zadlužený nevolník. Poslušná masa,“ říká třiačtyřicetiletý Jannis, učitel na aténské polytechnice. Nasadí si přilbu, naposledy potáhne z retka, zahodí ho na zem: „Nebyla to sebevražda. Ale vražda. Zabili ho,“ kývne znechuceně k budově parlamentu, tyčící se kousek od něj, a odjíždí z centra náměstí na své motorce.
DVĚ ŘECKA
Dimitris Christoulas si vybral k ukončení svého hrdého života momentálně nejznámější aténské náměstí. Syntagma je místem, kam Řekové chodí vykřičet své křivdy a vrhnout proti vládě a politikům ohnivé argumenty. Bylo to tak před dvěma lety, kdy v ulicích i přes den zůstávaly zbytky provizorních barikád, kdy chodník před vypálenou bankou, v níž nešťastnou náhodou uhořeli i zaměstnanci, poseli Atéňané náručemi květin a slzami zapálených svíček.
Zůstalo to tak do dnešních dnů, kdy sem i den, dva, tři po sebevraždě směřují při svých každodenních cestách obyvatelé Atén zastavit se před stromem, jehož míza se před pár dny spojila s krví osudu lékárníka. Postát tiše v zamyšlení, položit kytku, přilepit na kmen další z mnoha osobních prohlášení vinících vládu a unii z vraždy. Ohnivě se o metr dál hodinu hádat s náhodnými okolostojícími o tom, co se vlastně děje, co dělat dál, jak žít. Pak si srknout vydatně oslazené ledové kávy, podívat se na chvilku na studenty a odboráře s transparenty a megafony, skandující o pár desítek metrů vedle přímo před parlamentem, nasadit sluneční brýle a odjet metrem domů.
Ti, co jsou na náměstí Syntagma i po soumraku, kolem osmé hodiny, trochu se zájmem, ale více už spíš znuděně sledují pár zápalných lahví a kamenů letících proti parlamentu a policistům. Ti v rámci tradice zahájí rituální tanec, jehož vrcholem, na nějž většina demonstrantů napjatě čeká, bývá občas vodní dělo. Přítomní Atéňané sedí na lavičkách pár metrů od představení, které je již běžnou součástí jejich životů, aby se o den později ve světových médiích dočetli, že šlo o mohutné násilné demonstrace a že je nebezpečné do Řecka jezdit.
„Myslím, že musí existovat ještě jedno Řecko. A lidé si je jen zaměňují s námi. Jinak si neumím ty lži v médiích za hranicemi vysvětlit. Jaký to má cíl, úmyslně o životě u nás lhát?“ ptá se šedesátiletá paní Sofie, když dokouří svou šestou cigaretu na lavičce přesně v půli cesty mezi stromem smrti a probíhající demonstrací hrstky převážně mladých lidí. „Můj zesnulý manžel byl Němec. Žila jsem dvanáct let v Německu. Kdyby dnes žil, styděl by se za to, jak jeho národ očerňuje Řeky. A to vše jen proto, aby nás mohli kolonizovat.“
BANKROT, NEBO ZÁMĚR?
Vangelis je vážený lékař. Studoval v Německu, kde i pracoval. Vrátil se však do Řecka, nahoru k Soluni, do kraje, odkud pochází. Je mu padesát let, má vlastní praxi a současně pracuje i na klinikách. Mohutný, vysoký, padesátiletý muž s již šedivějícími původně tmavými vlasy, mluví rozvážně, a přece vášnivě, jak je pro Řeky typické. Nejen pacienti si jej váží. Autorita a moudrost z něj sálají téměř stejně jako teplo z rozpáleného kamene na terase jeho domku nad Soluňským zálivem. Jeho žena, úspěšná právnička, i jejich pětiletá dcerka hovoří skvěle německy. „Mám Německo rád. I Němce.
Mám mezi nimi mnoho přátel. Ale auta si německá už nikdy nekoupím. A nakupovat chodím jen do malých řeckých obchodů. Odmítám dát těm zločincům z nadnárodních korporací dobrovolně jediné euro,“ říká muž, jemuž státní pojišťovna již přes čtyřicet měsíců nezaplatila za pacienty, které ošetřil.
„Kolik ten jejich dluh vůči mně dělá? Počkejte,“ zamyslí se a počítá. „Asi sto čtyřicet tisíc eur,“ řekne jeho žena Natalie dřív než on. Lékař souhlasně přikývne: „Ale co mám dělat? Mám ty lidi odmítat? Jsem lékař.“ Natalie se dostává do varu a její němčina seká teplý vzduch: „Ale daně jsme z toho zaplatit museli. A k tomu nám teď posílají nové daně za dům, za auto.“ Vypočítat poplatky, jež nově stát po Řecích chce, je téměř nemožné. Bez nadsázky už lidé čekají na to, až budou platit i daň z každého dalšího roku života.
„A proč? Ne proto, že my plýtváme, ale protože vláda a lidé, co stojí za Evropskou unií, kradou. Je to kolonizace bez války. Ekonomickou cestou. Chtějí naše zlato, naši úrodnou zem, naše slunce. Byl to plán. A očerňování Řecka je jeho součástí. Jak jinak by nás mohli tak lehce získat?“ Vangelis začíná vyjmenovávat skandály, jež náhodou vyplavaly na povrch, kdy převážně německé firmy uplácely řecké politiky, aby mohly Řecko a Řeky plundrovat. Nejslavnějším představitelem je kolos Siemens.
„A ten obrovský dluh, který má Německo u Řecka, když si po válce od nás půjčili miliardy? Je větší, než co Řecko dluží unii. Ale Němci trvali na tom, aby naše vláda podepsala, že ten dluh nechceme zpátky. Že se dnes do vyrovnání s Evropou nepočítá. Vždyť je to krádež. Vydírání. A naše vlády v tom jely s nimi. Prodaly nás. Co můžete říct na fakt, který je potvrzený, že bratr bývalého premiéra Papandrea už v roce 2009 vsadil obrovský obnos na to, že Řecko zbankrotuje? Teď jsou v Bruselu šťastní, že nám jako premiéra dosadili muže, jenž bez váhání provádí, co mu řeknou. Vůbec bych se nedivil, kdyby se Brusel snažil zmanipulovat nadcházející volby.“
Čtyři dny po Vangelisově prohlášení vedení Evropské unie vydává prohlášení o tom, že by bylo nejlepší volby v Řecku nedělat a nechat u vlády současného, dosazeného premiéra. To, co na první poslech zní jako řecká paranoia, získává po důkladném hledání a studování informací reálné obrysy. Stejně jako fakt, že Řecko má nemalé zásoby ropy, plynu i zlata, o něž jeví silný, ale mediálně neventilovaný zájem nejen Německo, nýbrž i další státy Evropské unie i USA.
A jako naschvál část nalezišť je u ostrovů nacházejících se blízko Turecka, které o ně už několik let usiluje a rádo by je anektovalo jako část Kypru. „Jediný důvod, proč chceme zůstat v unii, je Turecko. Když odejdeme, začne válka,“ řekl mi Vangelis i nejznámější a nejuznávanější řecká politička Liana Kanelliová.
NEDÁME SE
„Víme, co se o nás v Evropě, a hlavně v Německu říká a píše. Není to pravda. Jsou to účelové lži,“ pronáší stejnou větu jako lékař Vangelis o den dříve mladá profesorka němčiny na univerzitě v Korfu. I Kyriaki studovala v Německu. I ona stejně jako Vangelis připouští, že státní zaměstnanci se měli jako prasata v žitě. Zvlášť ti na vyšších postech či přímo na ministerstvech. Když popisuje systém korupce, zní to, jako by mluvila o České republice. „A že jsou u nás vysoké důchody? Většina lidí bere od čtyř do sedmi set eur měsíčně. Elektřina je u nás dražší, jídlo také. O benzínu a naftě se nezmiňuji. Nám snížili výplaty asi o třicet procent. Zatím,“ konstatuje žena, jež ani na okamžik nepomýšlela na to, že by Řecko opustila. Stejně jako většina ostatních Řeků při mé otázce jen doširoka otevře hnědé oči, aby poté pozvedla v automatickém gestu dlaně k obloze: „Copak bych odtud mohla odejít? Z Řecka? Ze země, která je základem Evropy? Kde jinde je tak krásně?“
„Ale co vás čeká? Co bude dál?“ zní má další otázka.
„Nevím. Mám velké obavy. Ale … přežijeme to. Podívej, jak dlouho tady Řecko je. V porovnání s ostatními státy unie,“ pokrčí rameny v gestu, jež umí každý Řek po prvním vdechnutí zdejšího vzduchu a které může znamenat cokoli, hlavně však většinou provází konstatování nepopiratelného faktu.
Jako třeba toho, že v Řecku je historie stále živá a přítomná v každém Řekovi způsobem pro Čecha nepochopitelným. Řekovi za jedním ramenem stojí Aristotelés s Platónem, na druhé straně jej doprovází Alexandr Veliký se spartským králem Leónidou. To není póza, ale fakt, z něhož prýští neotřesitelná lidská hrdost, která nemá pranic společného s arogancí či namyšleností.
PROBUZENÍ V DELFÁCH
Téměř osmdesátiletý obyvatel vesnice Delfy řecky cituje Homérovy verše, a protože mu nerozumím, překládá je do němčiny. Sedíme ve stínu stromu pod jedním z vrcholů delfských strmých kopců, volně přecházejících v nemilosrdné skály. Je pozdní ráno, nad hlavou se na vrcholcích hor mlha sráží kolem sněhu, dole pod námi svážejí na trh do přístavu Itea právě uzrálé pomeranče. Z údolí k nám stoupá kouř pálených větví staletých olivovníků, jichž jsou zde statisíce a každé jaro se musejí prořezat pro lepší úrodu. Větší protiklady přírody v takové harmonii jsou těžko kde jinde k vidění.
Zatímco jsem od moře stoupala do prudkých kopců loukami zaplavenými mraky včel a stovkami úlů, překročila jsem pár kamenů z bývalého Afroditina chrámu, poseděla sama na jednom z prvních stadiónů světa, stoupalo i slunce. Splavená jsem se tedy zhroutila na vetchou lavičku vedle starého muže s Homérem v hlavě, ovcemi kolem sebe a důchodem tři sta padesát eur. Uprostřed německého překladu stařík začal bouchat holí do mé kožené holínky. Plazil se mi kolem ní had. Než jsem stihla propadnout panice, byl pryč.
Zaklonila jsem hlavu a zhluboka vydechla. Nade mnou kroužil orel. V hrůze, že mám halucinace, jsem vstala a pokračovala dál, na vrchol, k puklině delfských věštkyň, abych o necelé dva metry dál málem stoupla na téměř půlmetrovou želvu. Rozvážně žvýkala trávu na louce, v jejíž jedné části stály zbytky starořeckého chrámu a vedle něj vcházely právě dvě mladé ženy brankou na pravoslavný hřbitov. U brány vedle kříže stála malá soška některého z olympských bohů. Za horami zdejšího pohoří Parnas leží Théby. Místo, jež je v bájích spjato s milenkou samotného Dia, krásnou dívkou jménem Európé.
V dnešním Řecku se střetávají protiklady, aby společně vytvářely těžko uchopitelný svět. Řecko není chudá země. Jen, podobně jako u nás, z ní evropská direktiva udělala zemi v zemědělství nesoběstačnou. Zakázali jim pěstovat tabák. Pomeranče musí nechat shnít, aby se na evropský trh dostaly plody z jiných zemí, olivový olej posílají do Itálie, kde jej balí a míchají s jinými. Ropa a zlato se nesmějí těžit.
BER, KDYŽ DÁVAJÍ
Na druhou stranu jsou zde lidé stejní jako všude jinde; když mají příležitost dostat něco navíc, berou plnými hrstmi a neptají se co za to. Jako například důchodce Vasiliadis z městečka Metamorfosi. Pracoval jako úředník na finančním úřadě ve správním městě Polygyru, čtyři roky byl v domácím Metamorfosi starostou a osm let místostarostou. Otevřeně říká: „Až do doby před dvěma lety jsme se měli dobře. Po vstupu do unie se náš život o hodně zlepšil. Dávaly se veliké dotace zemědělcům a na opravy škol, kostelů, stavěly se cesty. Ale hodně lidí toho využilo špatně. Namísto aby peníze použili na rozvoj zemědělství, přestali pracovat a najali si místo sebe pracanty. Místo jednoho úředníka jich najednou potřebovali pět. Ze zemědělců se stali úředníci. Banky nám samy volaly a předháněly se v půjčkách s téměř nulovými úroky. Kdo by to nevyužil?“
Vasiliadisův syn policista si takto postavil velký hotel, a ještě provozuje kancelář na účetnictví. Jak asi vypadá jeho práce u policie, je nemožné si představit; naši řadoví policisté musejí dělat přesčasy a bez odměn. Na to, aby dostali desetimiliónový úvěr na hotel, a ještě měli čas se část roku plně věnovat turistům, by je ani nenapadlo pomyslet.
I Vasiliadisův druhý syn má hotel. Stejně jako policista i on je kromě „hoteliérství“ zaměstnanec státu. A všichni jsou teď nešťastní, neboť peníze z unie nejsou, platy se snižují, zvyšují se daně. Není na splácení úvěrů. A kdo ví, jaká bude letošní sezóna.
SOUBOJ TITÁNŮ
Podobně jako Vasiliadisova rodina teď stojí nad propastí dluhů tisíce dalších po celém Řecku. A to je teprve tvrdé kasírování od státu na příkaz unie čeká. Ale chovali se nehospodárně. Teď se zlobí, cítí se podvedeni. Při pohledu zvenčí neoprávněně.
„Byla to chyba, to jistě. Ale nemůžou za to jen ti lidé. Nabídla jim to vláda. Peníze se jim přímo cpaly. Je načase ty, již nás zaprodali, odstavit od moci. Řecko přežije všechno,“ říká sebejistě ani ne třicetiletý Jorgos, majitel velkého hotelu s pláží a kandidát v nadcházejících volbách za pravicovou stranu Nea Demokratia.
„My jsme země Alexandra Makedonského. Naše abeceda dala vzniknout té vaší. Od nás jste se všechno učili. Jak si můžete myslet, že nás vyhladovíte a my prodáme svou vlastní zem? Ano, zbrojíme. Protože vy nás před Tureckem neochráníte. Co jste udělali, když napadli Kypr?“
Jorgos vystudoval vysokou školu v Rakousku, často jezdí do Vídně i do Salcburku. Pochází z rodiny, jež téměř sto let spojuje svůj osud s budováním Řecka. Stejně jako většina Řeků je na svou zem hrdý. Pro něj Řecko a jeho historie nejsou prázdná slova, ale kus jeho osobnosti. Jen tak, mezi vzpomínkami na Salcburk, odcituje kus Aristotela. Pak začne debatovat o ekonomické udržitelnosti eura a o nutnosti bouchnout v unii do stolu a přestat se nechat vydírat.
Tak se Řekové cítí. Zrazení. Zneužití. Vydíraní. Ať levičáci, či pravičáci. Jako národ, jejž vlastní vláda prodala nadnárodním finančním zájmům. Ve jménu chiméry, která se jmenuje Evropská unie. Ale oni se nedají, i když zatím netuší, co mají dělat. Média jsou pro ně jen součástí plánu na kolonizaci Řecka, krčí rameny a nezlobí se na mne, na novinářku. Berou to tak, že i já jsem obluzená propagandou. Je snadné udělat na dálku z titána zadluženého lenocha. Otázkou je, jak souboj Evropské unie, jež se jako titán vidí a chová, s Řeckem, které titány zrodilo a bylo z nich zrozeno, dopadne. A nakolik tento souboj jen není začátkem jiného, jenž zasáhne i nás.
Originál tohoto článku naleznete zde (http://www.reflex.cz/clanek/zpravy/45966/titanuv-pad.html)
Úvodní fotografie web R-A
ebg
21.06.12,05:51
tak teda voľby dopadli tak ako dopadli, grécka dovolenka na Rodose by mala vyjsť...som zvedavá na ľudí- domorodcov, aké budú mať názory, správanie, prístup:)
ebg
21.06.12,05:54
first minute je lacnejšia, napr. nás deti vyšli 99,-€ namiesto 299,- € LM
220870
21.06.12,17:52
Žiadny.Grékov na ostrovoch trápi politika asi toľko čo psa očovského baču.
anna81
28.06.12,05:19
Kedy by si chcela ísť? Kamarátka ide autobusom do Grécka v druhej polovici júna, tak ak aby si to plánovala na neskôr, môžem potom napísať jej aktuálne skúsenosti :).

už sa ti vrátila tá kamarátka?
horím zvedavosťou ;-)
anna81
28.06.12,05:20
Ja idem 1.júna - budúci piatok na 15 dní na Olympic Beach s Turancarom, o dva dni po mojom odchode 15.júna budú voľby. Keď sa vrátim napíšem ako bolo.

ako bolo?
Zdenka175
28.06.12,05:34
už sa ti vrátila tá kamarátka?
horím zvedavosťou ;-)

Tak nakoniec idete teda?
anna81
28.06.12,05:45
Tak nakoniec idete teda?

ešte neviem, stále je to 50 na 50

preto som zvedavá na názor a skúsenosti iných (ktorí už tento rok v grécku-na pevnine boli)
luja5
28.06.12,05:48
už sa ti vrátila tá kamarátka?
horím zvedavosťou ;-)
Ešte nie, momentálne je tam a poslala zatiaľ len dve krátke sms-ky, o žiadnych problémoch nepísala, len že je tam super, ceny ako doma (nič konkrétnejšie), more teplé a dlho plytké (jej ako neplavkyni veľmi vyhovuje). Asi je jej naozaj dobre (sú tam väčšia partia) a nemá čas na vypisovačky, tak po návrate ju vyspovedám :), máme sa stretnúť, vrátiť by sa mala 2. júla.
Letko
28.06.12,05:52
Ja by som išiel hocikde, záleží od ceny. Ak by mi ponúkli dovolenku do Grécka za 300€ AI, letecky s dobrým hotelom na pláži a odletom z KE, tak by som išiel. Ak by mi ponúkli dovolenku za 400€ do Iránu k moru AI, letecky s dobrým hotelom na pláži a odletom z KE, tak by som išiel.
alexadela
28.06.12,05:59
Aj my sa chystáme v júli na Pelion, ideme autom, žiadny strach z Grécka nemám..... :)
alaya1
28.06.12,06:16
Kamaratka sa vratila zo Santorini. Ani naznak ziadnych nepokojov, vsetko ako v minulych sezonach.
220870
30.06.12,13:39
Nerád robím Aeolusu reklamu ale za 10 evri aj keby sa malo spať pod tými parazlami na pláži .:D http://www.aeolus.sk/lastminute.html?travelsCountryID=1
220870
30.06.12,17:52
220870
02.07.12,12:04
Všetko vyzerá že väčší risk je ísť cez cestovku ,ako do Grécka samotného.http://cestovanie.aktuality.sk/clanok/6606/krach-cestovnej-agentury-alex-tour/ hajzli.
luja5
05.07.12,19:30
už sa ti vrátila tá kamarátka?
horím zvedavosťou ;-)
Tak už Ti môžem napísať aktuálne informácie po návrate z Grécka z Paralie:
Cesta autobusom bez akýchkoľvek problémov, nestretli sa so žiadnymi nepokojmi, išli niečo málo cez 19 hodín (z Bratislavy), každé 4 hodiny povinná prestávka, traja šoféri, 3 LCD a s programami aj pre detičky, ktoré sa zabavili a ostatní ani nevedeli, že ich v autobuse mali ... :)
Pobyt super pohodový, bez akýchkoľvek náznakov krízy, Gréci tam politikou nežijú ... :).
Ceny - podľa toho kde (na pláži, v taverne, v Lidli ...) a kedy (ráno, večer ...) sa kupovalo. Napríklad podvečer bolo ovocie lacnejšie ako ráno. Melón 0,35-0,55 €/kg, marhule 1 €/2kg. Z nápojov 1,5 litra sódy 0,60 €, minerálka 1-1,5 €, veľké pivo (české zubr) 2 €, frapé káva 1,5-2 € (na pláži 2,5 €). Na obed menu 5 €/2 osoby (gyros, guláš, morské plody ...). Varená kukurica 1 €/ks. Výborná smotanová točená zmrzlina malá (asi ako naša dvojitá) 1 €. V Lidli sa dali kupovať nanuky len v krabiciach (6 ks), nie po 1 ks ako u nás. Na pláži predávali šišky rôznej veľkosti za 1-1,8 €/ks, palacinky 1 €/ks. Do Paralie vraj chodili nakupovať aj zo susedného letoviska. Pečivo bolo treba v Lidli kupovať doobeda, poobede už bol problém, lidlácka freeway cola 0,59 €/2l, vysokotučné smotanové mlieko 0,85 €/1l.
V Paralii bol lunapark 2 €/jedna atrakcia.
Klíma v izbe sa dala dokúpiť na mieste za 5 €/izba/24 hod.
Dve lehátka a slnečník na pláži za kúpenie drinku (stačila napríklad frapé káva alebo pivo). Na obed odchádzali z pláže a podvečer, keď znova prišli na pláž, už za slnečník a lehátka neplatili a nemuseli si tam ani nič nechávať (obsadzovať), lebo stále chodili na to isté miesto a mali ho potom vždy už voľné.
Všetko bolo otvorené do polnoci.
Kamarátka sa vrátila veľmi spokojná a povedala, že na budúci rok pôjde znova a na dvojturnus :):).
Lubaba
05.07.12,19:42
tebe to vyšlo....
janajaku1
08.07.12,12:44
My ideme do Grecka tu :http://www.ubytovanie-grecko.sk/ Ak tam niekto bol poprosím info ako tam bolo Náš termín je 14.7.2012
alaya1
09.07.12,07:45
na olympskej riviere je vsade dobre, teple more, jemny piesok,dobre jedlo a dovolenka bude taka, aku si ju urobite vy. Olymp je v pohode.
anna81
09.07.12,11:16
Tak už Ti môžem napísať aktuálne informácie po návrate z Grécka z Paralie:
Cesta autobusom bez akýchkoľvek problémov, nestretli sa so žiadnymi nepokojmi, išli niečo málo cez 19 hodín (z Bratislavy), každé 4 hodiny povinná prestávka, traja šoféri, 3 LCD a s programami aj pre detičky, ktoré sa zabavili a ostatní ani nevedeli, že ich v autobuse mali ... :)
Pobyt super pohodový, bez akýchkoľvek náznakov krízy, Gréci tam politikou nežijú ... :).
Ceny - podľa toho kde (na pláži, v taverne, v Lidli ...) a kedy (ráno, večer ...) sa kupovalo. Napríklad podvečer bolo ovocie lacnejšie ako ráno. Melón 0,35-0,55 €/kg, marhule 1 €/2kg. Z nápojov 1,5 litra sódy 0,60 €, minerálka 1-1,5 €, veľké pivo (české zubr) 2 €, frapé káva 1,5-2 € (na pláži 2,5 €). Na obed menu 5 €/2 osoby (gyros, guláš, morské plody ...). Varená kukurica 1 €/ks. Výborná smotanová točená zmrzlina malá (asi ako naša dvojitá) 1 €. V Lidli sa dali kupovať nanuky len v krabiciach (6 ks), nie po 1 ks ako u nás. Na pláži predávali šišky rôznej veľkosti za 1-1,8 €/ks, palacinky 1 €/ks. Do Paralie vraj chodili nakupovať aj zo susedného letoviska. Pečivo bolo treba v Lidli kupovať doobeda, poobede už bol problém, lidlácka freeway cola 0,59 €/2l, vysokotučné smotanové mlieko 0,85 €/1l.
V Paralii bol lunapark 2 €/jedna atrakcia.
Klíma v izbe sa dala dokúpiť na mieste za 5 €/izba/24 hod.
Dve lehátka a slnečník na pláži za kúpenie drinku (stačila napríklad frapé káva alebo pivo). Na obed odchádzali z pláže a podvečer, keď znova prišli na pláž, už za slnečník a lehátka neplatili a nemuseli si tam ani nič nechávať (obsadzovať), lebo stále chodili na to isté miesto a mali ho potom vždy už voľné.
Všetko bolo otvorené do polnoci.
Kamarátka sa vrátila veľmi spokojná a povedala, že na budúci rok pôjde znova a na dvojturnus :):).


ďakujem ti,
vyzerá to super,
už som sa začala aj vytešovať, ale som zistila že ten apartmánový dom čo som mala vybratý je obsadený... :-(
vie niekto poradiť cestovné kancelárie, ktoré robia autobusové zájazdy na olympskú riviéru?
books
09.07.12,11:20
ďakujem ti,
vyzerá to super,
už som sa začala aj vytešovať, ale som zistila že ten apartmánový dom čo som mala vybratý je obsadený... :-(
vie niekto poradiť cestovné kancelárie, ktoré robia autobusové zájazdy na olympskú riviéru?

Dobrý deň,
my sme boli cez CK Turancar.
alaya1
09.07.12,14:37
ďakujem ti,
vyzerá to super,
už som sa začala aj vytešovať, ale som zistila že ten apartmánový dom čo som mala vybratý je obsadený... :-(
vie niekto poradiť cestovné kancelárie, ktoré robia autobusové zájazdy na olympskú riviéru?
http://www.travel.sk/dovolenka/grecko/olympska-riviera/index.html
cibka1
11.07.12,08:40
bol niekto v Nei Pori?
rada by som uvítala skúsenosti s touto oblasťou (aké je tam more, pláž, reštauračné služby...)
bubkoch
15.07.12,16:01
bol niekto v Nei Pori?
rada by som uvítala skúsenosti s touto oblasťou (aké je tam more, pláž, reštauračné služby...)

prave sme sa odtial vratili ... a uz sa tam nikdy nevratime (myslim vseobecn do grecka) ...
ubytovanie - katastrofa, to si snad greci robia z turistov srandu ?
more - spinave
plaz - hnusna, spinava, bordel ...
restauracne sluzby - super, 1*
220870
16.07.12,04:12
Nie Gréci si robia srandu ,ale tý ktorým ste naleteli.Vždy keď sme boli s cestokou tak ubytovanie stálo za bačovu fujaru.Vždy keď som si hľadal a objednával sám to bolo 100 a jedno.Aj keď som to celé neprešiel ,ale asi podobne bude vyzerať celá tzv Olypijská riviéra .Som tam tiež šiel pozrieť v očakávaní.Ale stačilo namočiť ruku do mora ostala celá mastná(Paralia)pozrieť na okolie ,vyzeralo to ,ako keby mala Petržalka miesto smradlavej vody Dunaja mastnú morskú pláž kde sa po celý deň nahrnú všetci obyvatelia Petržalky.Aj keď určite sa snažili udržiavať čistotu pri desiatkach tisíc turistov je to prakticky nemožné.Špinu, zápach,Petržalské činžiaky ala Grécka architektúra, desiatky tisíc turistov niečo ,ako Makarská.Ja som to pomenoval hneď turistické inferno.Našťastie bol som tam svojim autom tak sa stačilo otočiť a ísť o pár km inam.Reštaurácií tam bude určite dosť.Kvalita ,asi v celom Grécku aj tá najzapadlejšia reštaurácia bez hviezdičiek bude ma mýle kvalitou jedla od slovenských ,ktorým by v porovnaní s Gréckimi pristal skôr názov chemické laboratória ,alebo vývarovne.
prave sme sa odtial vratili ... a uz sa tam nikdy nevratime (myslim vseobecn do grecka) ...
ubytovanie - katastrofa, to si snad greci robia z turistov srandu ?
more - spinave
plaz - hnusna, spinava, bordel ...
restauracne sluzby - super, 1*
alaya1
16.07.12,06:27
tak to nemas pravdu, plaz sa cistoi kaze rano okolo 6tej, ked si zaplatis **, neocakavaj 5*!!
AnnaPr
17.07.12,12:10
Aj ja som bola na Kréte /23.6.-4.7.2012/. Bolo super. Stredisko Kavros, krásna široká čistá pláž, more teplé. Hotel Mythos Palace.
Marcela Janíčková
19.07.12,11:23
Bol niekto vlastným autom cez CK Aeolus v grécku - destinácia Sarti - ubytovanie RENA? Je odvaha ísť vlastnou dopravou, viete niekto poradiť. A Ako to vypadá s cenami potravín, ovocia a zeleniny?
220870
19.07.12,11:37
Ja som bol cez CK aeolus v Grécku vlasným autom v Sarti.Ceny potravín cca o niečo drahšie ako na slovensku.Neoplatí sa tam okrem piva (kvalitné čapované Mythos tam stojí od 2,5€ a pitnej vody voziť absolútne nič.Neviem za koľko vám aeolus ponúka ubytovanie ale odporúčam ísť na blind dá sa tam v pohode zohnať od 60€/ deň trochu ďalej od pláže priamo na pláži 80-90€.
skplan
19.07.12,11:44
Kefalonia/Greece - Porto Skala. Parada!!!
pivko
19.07.12,11:53
Ako to vyzerá aktuálne na Maďarsko - Srbskej a Srbsko - Macedonskej haranici ?ˇkoľko treba čakať - auto. Kamoš išiel v pondelok bus KE - Thasos 24 hod:eek: - ani zadarmo.
220870
19.07.12,12:09
Srbsko macedónska je celkom ok .Ale Maďarsko Srbská to je živé utrpenie na vjazde do Maďarska.Toľko jebnutých a pozašívaných colníkov pokope nenájdete nikde v Európe.Cesta tam je celokom ok až na Belehrad ide cez mesto síce je to jednoduché prakticky nieje kde zablúdiť ale je to ako ísť cez Bratislavu v piatok poobede .Rýchlejšie prejdeš na Bicykli.Belehrad najlepšie okolo polnoci a v sobotu alebo nedelu.
Marcela Janíčková
20.07.12,05:47
AEOLUS teraz ponúka za 108 €. A aká bola cesta vlastným autom?? Ďakujem
Marcela Janíčková
20.07.12,05:50
AEOLUS teraz ponúka za 108 €. A aká bola cesta vlastným autom a ako vypadá zbytovanie v apartmáne RENA ?? Ďakujem
Žabinka
20.07.12,06:41
Srbsko macedónska je celkom ok .Ale Maďarsko Srbská to je živé utrpenie na vjazde do Maďarska.Toľko jebnutých a pozašívaných colníkov pokope nenájdete nikde v Európe.Cesta tam je celokom ok až na Belehrad ide cez mesto síce je to jednoduché prakticky nieje kde zablúdiť ale je to ako ísť cez Bratislavu v piatok poobede .Rýchlejšie prejdeš na Bicykli.Belehrad najlepšie okolo polnoci a v sobotu alebo nedelu.
Po viacročných skúsenostiach na srbsko-maďarskej hranici (smer domov myslím :D) treba byť okolo šiestej ráno, to sa nám osvedčilo a nikdy sme nečakali dlhšie ako päť minút..
220870
20.07.12,06:53
Teraz už viem aj ja.Ísť v Nedelu z Grécka domov je Sodoma-Gomora.Nieje to problém ani tak skrz turistov ako Turkov.Desiatky tisíc ženiček v ručníkoch sa vracajú v Nedelu do Rakúska a Nemecka z víkendu stráveného v Turecku.Navyše cez prázdniny keď ich majú aj v "DDR":D 6 hodín na Maďarských hraniciach mi bolo tvrdým ponaučením.Maďarský colníci (bolo ich málo ) kontrolovali úplne dopodrobna každučké auto.Každému vyhádzali aspoň kus kufra všetci vystúpiť z auta a čumeli všade, ešte aj pod kapotu.
Po viacročných skúsenostiach na srbsko-maďarskej hranici (smer domov myslím :D) treba byť okolo šiestej ráno, to sa nám osvedčilo a nikdy sme nečakali dlhšie ako päť minút..
220870
20.07.12,07:51
AEOLUS teraz ponúka za 108 €. A aká bola cesta vlastným autom?? Ďakujem
Nechce sa mi to všetko písať .Ak chcete zavolajte mi na tel .Bol som v Sarti 4 krát raz s Aeolusom.Síce mali super delegátov ,ale neodporúčam.Choďte sami na blind 100% tam nájdete voľné apartmány za nižšie ceny ,v pohode za 60-80€ my sme mali podmienku 4 lôžkové dve samostatné izby zohnali sme za 85 € s klímov.Ubytovanie od aeolusu bolo slušne povedané na hovno.Viem kde sa nachádza Rena ,ale nebol som tam ubytovaný.Ak chcete odporučím vám niektoré domy dohovoríte sa Nemecky a Anglicky(pri tej nemčine radšej pripomnte, že ste slováci).Nemcov neznášajú slováci sú vítaný, ako doma.
Tu som to zhrnul.Boli sme na dovolenke (http://www.porada.sk/t175436-boli-sme-na-dovolenke.html)
Sarti (http://www.porada.sk/t158952-sarti.html)
AEOLUS-STELIOS (http://www.porada.sk/t141936-aeolus-stelios.html)
Grécko dovolenka,vlastným autom alebo autobusom.? (http://www.porada.sk/t111544-grecko-dovolenka-vlastnym-autom-alebo-autobusom.html)
https://picasaweb.google.com/1075641...47164583590466 (https://picasaweb.google.com/107564108512268292937/SARTI2011#5643647164583590466)
Ak by vás niečo zaujímalo kľudne sa spýtajte ,alebo zavolajte. Na cestu autom nezabudnite na ZELENÚ KARTU!!!
Marcela Janíčková
20.07.12,08:12
Môžem poprosiť kontakt na niektoré domy, ale poprosím čo najrýchlejšie. Ďakujem
Marcela Janíčková
20.07.12,08:49
Tých 85 EUR bolo za celý apartmán na noc. Lebo tých 108 € je pre jednu osobu na 9 nocí. Neviem sa z toho vysomáriť. Ďakujem
220870
20.07.12,09:09
85 € bolo za celý apartmán dvojizbový na 1 deň(boli smae 3 dospelý 1 dieťa).Haus Petris minulý rok.Pripájam link dohovoríte sa s nimi po engliš a nemecky.TEL +30 23750 94197...... Mobile +30 69361 30465


http://www.haus-petris.com/pricelist.html

alebo haus Kostas priamo na pláži 15m len cez ulicu.
http://www.panoramio.com/photo/14901654?source=wapi&referrer=kh.google.com

tých kontaktov mámcez 50 ,len si myslím že je to škoda obvolávaťvšetko určite tam nájdete voľné ubytovanie.Je to veľmi podobné ako v Chorvácku.S tým rozdielom že chorváti postávajú na hlavných ťahoch a tam lapajú klientov.Gréci vyložia pred dom kde majú voľný apartmán cedulu free rooms to let.
Marcela Janíčková
23.07.12,04:53
Apartmán za 85 EUR na noc je drahší, pretože to vychádza cca 21 EUR na osobu a noc a Aeolus cca 12 EUR na osobu. neviem si vybrať. Ale akosi sa bojím cesty vlastným autom.
janajaku1
27.07.12,11:39
Ahoj Cibka ráno o 4.30 sme došli z Grécka Cesta fajn 19 hodín z toho 2 hod.na srbsko maďarskej hranici Ubytovanie bolo fajn (ale ja nie som veľmi náročná) Je to jedna izba s tromi posteľami ( s možnosťou prístelky a tou je rozkladacia posteľ kde sa dieťa alebo tínedžer kľudne vyspí), WC s kúpelňou a teraska na ktorej sa varí (paráda furt si vonku) My sme platili 600 eur za celú izbu V cene je aj klíma bez ktorej by som neprežila Celých 11 dní bolo takmer bezoblačno a voda naozaj teplá Občas sa objavili medúzy ale nič sa nám nestalo tie boli skôr vo veľkej vode Okrem plaviek som nenosila takmer nič, len keď sme šli na nákup Je to ale kemp mimo mestečka Korinos ale do mora to máš pár metrov Ráno oblečieš plavky ideš sa okúpať, vrátiš sa spravíš kávu raňajky potom zas ideš k vode a takto celý deň ideš a prídeš kedy chceš Staral sa o nás Šani manžel pani Anky s ktorou som komunikovala tu na Slovensku, ktorý sa nám postaral aj o výlety na Olymp, výlet do historického Dijonu,na liečivé bahná a plavbu pirátskou loďou Pomohol nám s opravou auta a všetkým čo bolo treba Je to fajn človek-slovák takže sa netreba báť, večer sme opekali je tam gril alebo sme išli na promenádu do Paralie vzdialenej asi 7 km Môžeš ísť aj do Korinosu a okolia Ak máš auto nemáš problém sa niekam vybrať Nakupovať sme chodili do obchodíku v kempe alebo do Lídlu v Paralii, aj v Korinose je supermarket Ja som bola spokojná so všetkým a dovolenka sa vydarila Boli sme 3 rodiny s deťmi takže bolo veselo Pýtaj sa ak chceš ešte niečo vedieť Rada odpoviem Janajaku
ebg
24.08.12,15:54
No, som tu po dovolenke. Bolo nám na Rodose výborne, ostrov je nádherný, Gréci boli milí, kríza ich veľmi nezaujímala, turistov bolo všade dosť. Bývali sme kúsok od mora, v malom rodinnom hotelíku s bazénom a záhradou s pávmi, all inclusive, strava a nápoje výborné, denne upratované, balkón, výhľad na more, klíma, 2 dospelí+ 2 deti (13,11 r.) first minute 1800 €/11 dní spolu so všetkým ( v cene bol dokonca transfer na letisko do Ba). A to sme precestovali takmer celý ostrov, požičali sme si auto ( cca 100 € aj s benzínom na dva dni) túlali sa po dedinkách, pamiatkach aj opustených plážach. Rodos sa dá absolvovať aj kúpou spiatočnej letenky, ubytovanie nájdete bez problémov kdekoľvek chcete, všade sú vybudované apartmány a v krajine je bezpečne. Moria - stredozemné aj egejské sú úžasné. Vrátili sme sa oddýchnutí a plní zážitkov....
alaya1
24.08.12,17:59
Az na to mnozstvo tulajucich sa maciek, ktore bez hanbi vlezu aj do vasho taniera.
220870
26.08.12,14:12
Pečená cica čo sama lezie do taniera.