Ivana J.
03.01.12,13:47
Dobrý deň
Prosím o radu pri učtovaní zásob:
Vyrábame výrobky, ktoré predávame vo vlastných predajniach. V predajniach predávame aj nakupovaný tovar. Učtujem sposobomB. Čo sa týka tovaru tak učtujem na 504. Na konci roka invent a prevod 132/504. Otázka: ako účtovať vlastné výrobky vo výrobe a tiež ich prevod na vlastnú predajňu. Použiť 613 zmena stavu ? Ak áno tak ako? Alebo ide o aktiváciu a teda dám 504/621??????????
Ešte otázka: nakúpim výrobok nebalený, zabalím ho do vlastných obalov a predávam ako svoj vlastný ako to zaučtovať?

Ďakujem za odpovede
a_je_to
04.01.12,18:52
Ak máš vlastnú výrobu, aj vlastnú predajňu , mala by si preskladnenie výrobkov účtovať v B na 504/621 v ocenení vlastnými nákladmi. Ale ak už by som to mal, tak by som sa snažil o vedenie A, aj rozúčtovanie na strediská. Jednak preto, že mám dve živnosti, výrobnú a obchodnú a rovnako aj dve prevádzky. A popri nich ešte tretiu - spoločnú správu. Okrem toho by ma zaujímalo sledovať vlastné náklady a porovnávať čiastkové hospodárske výsledky a marketingové ukazovatele výroby a obchodu oddelene.

Prebaľovanie tovaru z veľkých balení do menších nemení podstatu tovaru, nejde o výrobu ani o žiadne zušľachtenie, zostáva tovarom. Rovnako ako saláma nakrájaná v predajni na kolieska, alebo naváženie 20 dkg tresky, zostáva tovarom. Účtovanie nie je nutné.
Ivana J.
31.01.12,13:52
Ano to všetko je pekne ale v tejto firme nerealne. Sp. A neprichádza do úvahy nakoľko je to rodinná firma a tam sa nič neeviduje nerobí sa ani sklad výrobkov ani preskladnenie nic. Vlastné výrobky išli na vlastne predajne na základe DL/koli inventure/ žiadna 621 a predavačky naše výrobky blokovali v samostatnej skupine v pokladni a podľa toho som vedela aká je mesačná tržba za vlastné výrobky a účtovala som to rovno na 601. Práve preto to chcem dať na pravú mieru ale neviem ako poradíte mi?
A čo vlastné výrobky vo výrobe to účtovať na 613? Prosím o radu
misolga
02.02.12,11:20
-ja som podobnú situáciu riešila nasledovne: k 31.12 urobila som si tabuľky Prehľady na výrobu : Nedokončená výroba a Hotové výrobky kde boli uvedené počiatočné a konečné stavy, a podľa nakúpeného materiálu (spotreba materiálu na 1 ks a mzdy zamestnancov ak sú platený podľa počtu vyrobených ks) sme vyrátali zhruba mesačne počet vyrobených kusov/príjem výrobkov/ . Ďalej som vyhotovila kaukulačné listy na každý druh výrobku kde som si podľa nákladov -spotreba na 1 ks/výrobku -materiál, mzdy,el.energia... vypočítala cenu za 1 ks výrobku a podľa nej vypočítala hodnotu výrobkov na sklade-ak sa v priebehu roku menili ceny, tak treba vyhotoviť vždy nový kaukulačný list.Keď máš tieto dve veci hotové-vieš koľko bolo vyrobené a v akej cene, už vieš celkom presne podľa pohybov-príjem (vyrobené hotové výrobky)a výdaj:(predané alebo prevedené do predajne-kusy) si počas roku viesť skladovú evidenciu a skladové ceny zásob.Zostatok k 31.12 -rozdiel medzi skutočným stavom dá sa ešte doladiť nepodarkami vo výrobe.Každý rok sa s tým prplem pár dní :okým to mám hotové, ale proste nedonútim majiteľa aby evidoval mesačne výrobu tak potom takto prepočítavame a kombinujeme aby to ako-tak sedelo so skutočným stavom..samozrejme ak sú výrobky prevedené do vlastných predajní treba ich preúčtovať na tovar:1).úbytok výrobkov odovzdaných do vlastných predajní v účtovnej cene k 31.12 :613/123 a 2.prevzatie tovaru na sklad v predajni/aktivácia)v účtovnej cene výrobkov k 31.1 :132/621 a inventarizovať potom aj stav tovaru v predajni..a tržby za predaj tovaru účtovať na 604-už je to tovar a nie vlastný výrobok.Ak predávaš priamo z výroby-dielne, mimo vlastnej predajne vtedy je to 601.
a_je_to
02.02.12,21:30
Ano to všetko je pekne ale v tejto firme nerealne. Sp. A neprichádza do úvahy nakoľko je to rodinná firma a tam sa nič neeviduje nerobí sa ani sklad výrobkov ani preskladnenie nic. Vlastné výrobky išli na vlastne predajne na základe DL/koli inventure/ žiadna 621 a predavačky naše výrobky blokovali v samostatnej skupine v pokladni a podľa toho som vedela aká je mesačná tržba za vlastné výrobky a účtovala som to rovno na 601. Práve preto to chcem dať na pravú mieru ale neviem ako poradíte mi?
A čo vlastné výrobky vo výrobe to účtovať na 613? Prosím o radu

Neviem, čo považuješ za pravú mieru. Ak správnosť, tak musíš dodržať to, čo sa píše v Postupoch pre PÚ. Pre spôsob účtovania konkrétne § 43 :
Ods. 5 Zásoby vlastnej výroby sa spôsobom B účtujú takto :
a/ v priebehu účtovného obdobia sa neúčtuje nič, iba spotreba nákladov 5xx/
b/ pri uzavieraní účtovných kníh sa počiatočné stavy rozpustia 61x/12x a zaúčtuje sa nová inventarizácia 12x/61x /... aj výrobky, aj nedokončená výroba/ Jedná sa o hotové výrobky, ak ešte neboli preskladnené do vlastnej predajne a nedokončenú výrobu.
Ods. 13 Prevod zásob vlastnej výroby do vlastných predajní sa účtuje prostredníctvom účtu 621 – aktivácia /rozumej 504/621/. Ak niečo aktivuješ ako tovar 504, tak to nemôžeš predávať na 601, ale na 604
Pre spôsob ocenenia sa uplatňuje :
§ 22, ods. 5 Vlastné náklady pri zásobách vytvorených vlastnou činnosťou sa ocenia buď v skutočnej výške, alebo podľa kalkulácií
§ 43, ods. 6 Ak sa použije spôsob B .... prečítaj
Stručne pre koniec roka :

to, čo je vo vlastnej predajni sa inventarizuje len na 132/504
to čo je vo výrobnej hale sa inventarizuje len na 112/501, 123/613 a 121/611
ocenenie výrobku sa vypočíta z celoročných nákladov na výrobu deleno celoročný počet výrobkov v zmysle § 44, ods. 4 a 7 postupov / výsledná kalkulácia/. Musíš uplatniť matematickú fantáziu a kreativitu. Niečo k tomu naznačuje predchádzajúci príspevok.
Ja by som odporučil stanoviť kalkuláciu na každý výrobok jednotlivo nasčítaním /induktívne/ a prenásobil počtom výrobkov a z nich celkové induktívne ocenenie. Potom by som spočítal ročnú sumu nákladov na výrobu. Keď predelíš induktívne ocenenie ročnými nákladmi, dostaneš koeficient. Tým potom prenásobíš celkové induktívne ocenenie každého výrobku a po predelení počtom výrobkov jednotkovú cenu /deduktívnu – výslednú kalkuláciu/ pre prenásobenie inventúrneho stavu.
maria2pol
08.02.12,11:25
Dobrý deň. Porada mi veľa pomáha preto sa chcem poradiť so skúsenejšími. Zásoby účtujeme cez zmenu stavu zásob a môj vedúci tvrdí, že zmena stavu zásob nesmie ovplyvňovať hospodársky výsledok v jednotlivých mesiacoch. Ja si však myslím, že ovplyvňuje, pretože, keď sa výrobky vyrobia /spotrebuje sa materiál, mzdy, odvody, energie/ a naskladnia do skladu napr. v novembri, ale vyskladnia sa až v decembri, v novembri budem mať zisk vyšší o naskladnené výrobky na účte 613, a v decembri zaúčtujem na účte 601 tržbu, ale zároveň odmínusujem vyskladnené výrobky na 613. Chápem to správne? ďakujem za pomoc
ivetkavrb
10.05.12,10:08
Dobrý deň,
prosím Vás , ten účtovný zápis 504/621 mám zaúčtovať pri každej prevodke z výroby do vlastnej predajne alebo len na konci roka ako sumár???
Ďakujem za rýchlu odpoveď???
ivetkavrb
11.05.12,07:17
Prosím, vedel by mi niekto poradiť?????:confused:
a_je_to
11.05.12,20:43
Dobrý deň. Porada mi veľa pomáha preto sa chcem poradiť so skúsenejšími. Zásoby účtujeme cez zmenu stavu zásob a môj vedúci tvrdí, že zmena stavu zásob nesmie ovplyvňovať hospodársky výsledok v jednotlivých mesiacoch. Ja si však myslím, že ovplyvňuje, pretože, keď sa výrobky vyrobia /spotrebuje sa materiál, mzdy, odvody, energie/ a naskladnia do skladu napr. v novembri, ale vyskladnia sa až v decembri, v novembri budem mať zisk vyšší o naskladnené výrobky na účte 613, a v decembri zaúčtujem na účte 601 tržbu, ale zároveň odmínusujem vyskladnené výrobky na 613. Chápem to správne? ďakujem za pomoc

Chápeš to správne, ale vedúci hovorí niečo, čo mu niekto poradil pre vedenie zásob výroby B spôsobom, kým Ty hovoríš o A spôsobe. Aj on má pravdu aj Ty, ale každý hovoríte o inom spôsobe vedenia zásob. Musíte sa dohodnúť na tom, aký spôsob vedenia zásob uplatňujete. Porovnaj § 43, ods. 3 a 5 Postupov v PÚ, tam nájdeš rozdiely.
a_je_to
11.05.12,20:57
Dobrý deň,
prosím Vás , ten účtovný zápis 504/621 mám zaúčtovať pri každej prevodke z výroby do vlastnej predajne alebo len na konci roka ako sumár???
Ďakujem za rýchlu odpoveď???

Pomôž si postupmi účtovania v PÚ :
§ 2
Deň uskutočnenia účtovného prípadu
(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov alebo z vnútorných podmienok účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.

Preskladnenie svojho výrobku do svojej maloobchodnej predajne je ten pohyb. Ak prebehol fyzicky, tak účtuješ o ňom. Inak by si v účtovníctve výroby do konca roka evidovala výrobok, ktorý tam dávno nie je a v predajni by si mala vecne tovar, ktorý tam účtovne ešte neprišiel. Prišiel by až na konci roka, kedy by už bol možno dávno predaný. Evidencia zásob musí evidovať skutočný stav aj v čase, aj v priestore, nielen v matematických výsledkoch za rok.
yvica
26.07.12,20:39
ako správne by malo byť zaúčtovanie, vyrábali sme podstavce zo železa dávali sme aj materiál, ja som zaúčtovala na 311/601 ako vlastné výrobky je to dobre, alebo by to malo ísť na 602?
a_je_to
27.07.12,19:57
ako správne by malo byť zaúčtovanie, vyrábali sme podstavce zo železa dávali sme aj materiál, ja som zaúčtovala na 311/601 ako vlastné výrobky je to dobre, alebo by to malo ísť na 602?

Treba pozrieť účtovné predpisy, konkrétne § 17, ods. 7, PÚP. Podľa nich je výrobok to, čo sa vyrába na predaj mimo účtovnej jednotky. To znamená, že výrobok je hotový skôr, ako je známy jeho kupujúci, dodáva sa do predajní a ide o viackusovú opakovanú sériovú výrobu. Ak je kupujúci objednávateľom výroby podľa svojej predstavy a prevezme hotový produkt, tak ide o službu, nie o výrobok. Bez ohľadu nato, či sa produkt vyrobil z jeho materiálu, alebo z vášho.
Ivana J.
02.10.12,13:06
Ak máš vlastnú výrobu, aj vlastnú predajňu , mala by si preskladnenie výrobkov účtovať v B na 504/621 v ocenení vlastnými nákladmi. Ale ak už by som to mal, tak by som sa snažil o vedenie A, aj rozúčtovanie na strediská. Jednak preto, že mám dve živnosti, výrobnú a obchodnú a rovnako aj dve prevádzky. A popri nich ešte tretiu - spoločnú správu. Okrem toho by ma zaujímalo sledovať vlastné náklady a porovnávať čiastkové hospodárske výsledky a marketingové ukazovatele výroby a obchodu oddelene.

Prebaľovanie tovaru z veľkých balení do menších nemení podstatu tovaru, nejde o výrobu ani o žiadne zušľachtenie, zostáva tovarom. Rovnako ako saláma nakrájaná v predajni na kolieska, alebo naváženie 20 dkg tresky, zostáva tovarom. Účtovanie nie je nutné.


Nejde o prebalovanie tovaru, kúpim ponožky dám na nich vlasstnú etiketu, mám náklady na mzdy, etikety a predám to ako vlastný výrobok. . Nemohla by som nákup tých ponožiek účtovať ako nákup materiálu, respektíve ako náku polotovaru ? a ich predaj účtovať ako predaj vlastného výrobku? Ide o to, že aj my vyrábame ponožky ale iné. Tieto nakupované sú na doplnenie sortimentu akože nášho.
enad
02.02.13,07:09
Citácia §17,ods.7 PUP:
(7) O výrobkoch sa účtuje, ak ide o predmety vlastnej výroby určené na predaj mimo účtovnej jednotky alebo na spotrebu vo vnútri účtovnej jednotky.
Ja tam nevidím nič o tom, že to musia byť IBA predmety vlastnej výroby, ak boli vyrobené skôr ako je známy kupujúci....
Čo v prípade, že UJ nakúpi komponenty napr. na semafor, ten vo svojej dielni poskladá+pomocný materia (nejaké skrutky a drobnosti). Tento jeden semafor si objednal zákaník vopred. UJ však musela nakúpiť súčiastky minimálne na 5ks semaforov. UJ tieto potom postupne skladá na základe požiadaviek zákazníkov. Jedná sa o výrobu alebo nie? Okrem toho účtujú spôsobom B. Teda nejedená sa o pravidelnú sériovú výrobu, ale ani čisto len o výrobu na objednávku pre zákazníka. Okrem toho "vyrába" aj iné dopravné zariadenia, na ktoré nakupuje komponenty, napr. dopravné zrkadlo, riadiaca jednotka pre prechod pre chodcov a pod. Ešte môže nastať situácia, že zmontovaný semafor iba predá, alebo semafor je súčasťou celého diela, napr. križovatky. Ako účtovať o jednotlivých prípadoch?

Ďakujem Vám veľmi pekne za názory.
a_je_to
03.02.13,21:08
Citácia §17,ods.7 PUP:
Ja tam nevidím nič o tom, že to musia byť IBA predmety vlastnej výroby, ak boli vyrobené skôr ako je známy kupujúci....
To bolo vysvetlenie rozlišovacieho kritéria, ktoré je umiestnené medzi riadkami celých postupov. Tak si skús prečítať ešte § 30 postupov, tam to možno nájdeš zrozumiteľnejšie.
Čo v prípade, že UJ nakúpi komponenty napr. na semafor, ten vo svojej dielni poskladá+pomocný materia (nejaké skrutky a drobnosti). Tento jeden semafor si objednal zákaník vopred. Tu platia princípy účtovania zákazkovej výroby, samozrejme iba primerane významu a rozsahu zákazky, nie výroby. UJ však musela nakúpiť súčiastky minimálne na 5ks semaforov. UJ tieto potom postupne skladá na základe požiadaviek zákazníkov. To iba potvrdzuje, že ide o službu mateeriálnej povahy a nie výrobu. Jedná sa o výrobu alebo nie? Podľa opisu nie. Okrem toho účtujú spôsobom B. Teda nejedená sa o pravidelnú sériovú výrobu, ale ani čisto len o výrobu na objednávku pre zákazníka. No práve. Okrem toho "vyrába" aj iné dopravné zariadenia, na ktoré nakupuje komponenty, napr. dopravné zrkadlo, riadiaca jednotka pre prechod pre chodcov a pod. Ešte môže nastať situácia, že zmontovaný semafor iba predá, alebo semafor je súčasťou celého diela, napr. križovatky. Ako účtovať o jednotlivých prípadoch? Pozri si ten § 30 postupov, možno ti to pomôže. Nevyrábaš na predaj, ale na priamu dodávku objednávateľovi, nie do obchodnej siete.
Ďakujem Vám veľmi pekne za názory.
v texte
enad
04.02.13,05:46
Ďakujem veľmi pekne. Ja som tiež toho názoru, že sa nejedná o vlastnú výrobu. Žiaľ, majú nejakého externého poradca auditora a ten im tvrdí, že sa jedná o vlastnú výrobu.... a nechcú pochopiť, že presne tak ako som popísala jednotlivé typy prípadov s tým istým semaforom, treba každý účtovný a obchodný prípad posúdiť zvlášť a zvlášť aj účtovať.... Zákazkovú výrobu som si dôkladne preštudovala a aj mne to celí "pasuje" práve na zákazkovú výrobu. Lenže ten ich kamarát auditor im povedal, že to môže byť aj výroba vlastných výrobkov... Papier im však nedá...to by museli platiť...Najradšej by jednoduché účto, keďže si to majitel v sro-čke dotera viedol v Alfe... No čo s takými tiežpodnikateľmi....:eek: