Aldan
03.01.12,15:13
viete mi prosím niekto poradiť, ešte nikdy som nepreberal firmu počas roka. Od júla som prebral jednu sro. ja si mám nahodiť počiatočné stavy tie čo mi predchodca uviedol ako konečné 30.6.? To sami nezdá. aleb o si nahodím počiatočné k 1.1 a čo dalej.
Naozaj neviem pohnúť, pomôžte prosím
Ďakujem
zk24
03.01.12,14:16
viete mi prosím niekto poradiť, ešte nikdy som nepreberal firmu počas roka. Od júla som prebral jednu sro. ja si mám nahodiť počiatočné stavy tie čo mi predchodca uviedol ako konečné 30.6.? To sami nezdá. aleb o si nahodím počiatočné k 1.1 a čo dalej.
Naozaj neviem pohnúť, pomôžte prosím
Ďakujem

Tie co uviedol ako konecne k 30.6.2011 nahodis ako pociatocne stavy k 1.7.2011. Aspon tak som to robila vzdy ja.
Snad by si nenahadzoval cele uctovnictvo od 1.1. odznova...
Aldan
07.01.12,11:14
už som to nahodil všetky pohyby v zápisoch, lebo ak nahodím k 1.7. nebudem tam mať náklady a výnosy za prvý polrok, dakujem za ochotu
VieraM
23.06.12,10:42
už som to nahodil všetky pohyby v zápisoch, lebo ak nahodím k 1.7. nebudem tam mať náklady a výnosy za prvý polrok, dakujem za ochotu

Prosím, mohol by si mi poradiť ako konkrétne si vyriešil tento problém? Mám ten istý problém a neviem sa s ním vyrovnať. Keď nahodím počiatočné stavy, nebudem tam náklady a výnosy tak ako píšeš ty za celý rok. Preúčtovať celý polrok znova je časovo náročné. Ako konkrétne si nahodil všetky pohyby?
VieraM
23.06.12,14:23
Tie co uviedol ako konecne k 30.6.2011 nahodis ako pociatocne stavy k 1.7.2011. Aspon tak som to robila vzdy ja.
Snad by si nenahadzoval cele uctovnictvo od 1.1. odznova...

Prosím zk24 ty ako si nahadzovala tie počiatočné stavy aby sa ti zobrazili aj náklady a výnosy celkom za celý rok ?
KEJKA
23.06.12,17:22
už som tu postup vysvetľovala, podrobnejšie to nájdete v pomerne starých príspevkoch, aj vyše roka.
poč.stavy v súvahe a v účtovných knihách musia byť zhodné, teda k 1.1.
účtovníctvo za obdobie, ktoré neúčtuješ, spracuješ tak, že nahodíš interným dokladom obraty napr. k 30.6. tak, aby výsledná HK k 30.6. bola v PS aj KZ totožná s HK tvojho predchodcu. Ideálne, ak sa zhodujú aj obraty, ale to je už trochu vyšší level, dá sa to však riešiť. /ja som k nasledujúcemu dňu - napr. 1.7. v tomto prípade vždy účtovala opravné účtovné zápisy môjho predchodcu v osobitnom číselnom rade interných dokladov.
K 30.6. rozdiel účtov 6xx-5xx dáva HV za 1. polrok.
a od 1.7. už účtuješ svoje.
Ak som mala veľa položiek v SDK, a boli neskoro uhrádzané, tak som si nahodila aj SDK aktuálne.
Ak však šlo o pár faktúr, tak tie som riešila len na inom - nesaldokontnom účte, po úhrade sa to vyrovanalo a ja som vlastne riešila len novonahodené faktúry.
Samozrejme riešenie vyžaduje, aby bolo dovtedajšie účtovníctvo a účtovné knihy k 30.6. uplné a zostatky inventarizované.
Popísaným spôsobom mi SW na konci roka vygeneruje korektnú súvahu aj VZaS, nemusím ju robiť ručne.
zk24
25.06.12,09:19
Prosím zk24 ty ako si nahadzovala tie počiatočné stavy aby sa ti zobrazili aj náklady a výnosy celkom za celý rok ?

súvahové som nahadzovala takto:
701/411
221/701 atď...

N a V takto:
501/710
710/602 atď...

cez interny doklad s nazvom "Poč.stav k 1.7".
VieraM
28.06.12,08:04
Ďakujem Vam za rady. Veeeeelmi ste mi pomohli.