bedecoin
03.01.12,15:13
Ako darovat nehnutelnost, aby ju darovany nemohol predat a spenazit? Kde a co musim zapisat, pripadne ako to osetrit, aby to bolo pravne v poriadku? V darovacej zmluve mam taku klauzulu uz zapisanu. Staci to tam? Ako to dostat do listu vlastnictva? Este pred navrhom na vklad? Dakujem za fundovanu odpoved.
Stanislav 1975
03.01.12,14:15
Do listu vlastníctva také niečo nedostaneš- také vecné bremeno ti nezapíšu na LV...-po darovaní to už bude jeho a kludne to može predať...
bedecoin
03.01.12,14:22
ani ked to dame do navrhu na vklad?
Stanislav 1975
03.01.12,14:25
ani ked to dame do navrhu na vklad?
podľa mňa nie- totiž taká ťarcha neexistuje.-ty mu to daruješ a už to nemožeš podmieňovať tým že to nemože predať...
uvidím čo ti povedia na to tu právnici,ale podľa mňa to nejde...
ja na tvojom mieste by som mu daroval čo ja viem 3/4 toho a 1/4 by som si teda nechal aby som mal nejakú kontrolu nad tou nehnuteľnosťou...
bedecoin
03.01.12,14:43
to znamena, ze ked sa zadlzi, kludne mu to exekutor moze vziat, ano? aj tie 3/4.
Andy Kralik
03.01.12,14:48
Nemozes vlastnikovi obmedzit pravo predat. To potom nie je vlastnictvo.

Ja by som to ošetril predkupnym pravom pre seba za 1€. :)

Ak by to chcel predat za tvojho zivota, musel by ti to najprv ponuknut za 1€. Ak take nieco je v SK zakonoch mozne. Ale o presnom zneni sa porad s pravnikom.
Stanislav 1975
03.01.12,14:48
to znamena, ze ked sa zadlzi, kludne mu to exekutor moze vziat, ano? aj tie 3/4.
no bedecoin, toto je bez debaty- ak bude mať dlhy, tak mič nebráni exe mu to zobrať- bude to už proste jeho...
napríklad to može dať aj ako záruku na hypo a banka mu to može vydražiť- tomuto nezabrániš nijako...
bedecoin
03.01.12,14:54
to predkupne pravo sa mi paci ako riesenie, treba to dat do darovacej zmluvy, alebo do navrhu na vklad? Zmluvu uz totiz podpisanu mame a menit ju je uz trochu neprijemne.
luja5
03.01.12,15:04
Ako darovat nehnutelnost, aby ju darovany nemohol predat a spenazit? ...
Možno pomôže pozrieť si odpoveď (Notárska komora SR - Expert HN) na podobnú otázku na stránke http://moje.hnonline.sk/node/2347, podľa ktorej to nie je možné.
luja5
03.01.12,15:23
to predkupne pravo sa mi paci ako riesenie, treba to dat do darovacej zmluvy, alebo do navrhu na vklad? Zmluvu uz totiz podpisanu mame a menit ju je uz trochu neprijemne.
Pre informáciu k predkupnému právu podľa Obč. zákonníka:

§ 602
(1) Kto predá vec s výhradou, že mu ju kupujúci ponúkne na predaj, keby ju chcel predať, má predkupné právo.
(2) Také právo možno dohodnúť aj pre prípad iného scudzenia veci než predajom.

§ 603
(1) Predkupné právo ukladá povinnosť iba tomu, kto sľúbil vec ponúknuť na predaj.
(2) Predkupné právo možno dohodnúť aj ako vecné právo, ktoré pôsobí aj voči nástupcom kupujúceho. Zmluva sa musí uzavrieť písomne a predkupné právo sa nadobúda vkladom do katastra nehnuteľností. Ak predávajúci nekúpil vec ponúknutú kupujúcim, zostáva mu zachované predkupné právo aj voči jeho právnemu nástupcovi.
(3) Ak sa predkupné právo porušilo, môže sa oprávnený buď od nadobúdateľa domáhať, aby mu vec ponúkol na predaj, alebo mu zostane predkupné právo zachované.

§ 604
Predkupné právo neprechádza na dediča oprávnenej osoby a nemožno ho previesť na inú osobu.

§ 605
Ak nie je dohodnutá doba, dokedy sa má predaj uskutočniť, musí oprávnená osoba vyplatiť hnuteľnosť do ôsmich dní, nehnuteľnosť do dvoch mesiacov po ponuke. Ak táto doba uplynie márne, predkupné právo zanikne. Ponuka sa vykoná ohlásením všetkých podmienok; ak ide o nehnuteľnosť, musí byť ponuka písomná.

§ 606
Kto je oprávnený kúpiť vec, musí zaplatiť cenu ponúknutú niekym iným, ak nie je dohodnuté inak. Ak nemôže vec kúpiť alebo ak nemôže splniť podmienky ponúknuté popri cene a ak ich nemožno vyrovnať ani odhadnou cenou, predkupné právo zanikne.
Andy Kralik
03.01.12,16:01
Jedina otazka je, ci je mozne v predkupnom prave na Slovensku stanovit cenu - 1€. A ako by sa riesilo dajme tomu zhodnotenie..
Ale na to ti asi da odpoved len pravnik.

Vid napr. http://www.tvojdom.sk/financie-pravo/o-predkupnom-prave.aspx