Janulik87
03.01.12,16:50
Zdravím, verím, že mi niekto kompetentný - naj právnik poradí...

Pred rokom som požičala jednému pánovi nemalú sumu peňazí, s prísľubom - podloženým zmluvou, že investované peniaze sa mi vrátia...

Peniaze však nesplatil, a snažil sa vyhnúť zodpovednosti... Tak som sa obrátila na jeho rodinu, s pomocou ktorej sme podpísali zmluvy - dlžník - prehlásenie, že mi dlží peniaze, plus zmluvu, že mi bude splácať týždenne určitú čiastku na účet po dobu, kým nesplatí celkovú dlžobu. K tomuto všetkému sa podujala aj jeho sestra - že bude robiť ručiteľa, taktiež zmluvu podpísala. Keďže obaja - dlžník aj sestra pracujú v zahraničí, zmluvy mi podpísali a poslali poštou---podpisy nie sú overené...Dnes dlžník ani sestra nesplácajú , preto sa chcem opýtať, či mám vôbec šancu na súde vyhrať moje peniaze, aj keď sú zmluvy podpísané ale nie overené...

Ďakujem, už som zúfalá...
EXACTOR s.r.o.
31.01.12,07:48
Áno, šanca je. Zmluva o pôžičke (rovnako ako väčšina zmlúv) nemusí byť uzatvorená ani len v písomnej forme (ide o tzv. reálny kontrakt), a teda už vôbec nie je podmienkou, aby podpisy na zmluve boli overené. Možností, ako sa domôcť peňazí je niekoľko: buď sa na to podujmeš sama (či už súdne alebo mimosúdne), alebo si budeš pohľadávku vymáhať prostredníctvom inkasnej agentúry, alebo pohľadávku odpredáš, krajným riešením je podanie trestného oznámenia na dlžníka (POZOR: samotné nesplácanie dlhu nie je trestné, trestným činom by ale bolo, ak by dlžník už v čase požičania mal úmysel požičané prostriedky nevrátiť, a tým, že predstieral, že ich v určitej dobe vráti, ťa uviedol do omylu - väčšinou považujú orgány činné v trestnom konaní trestnosť za vylúčenú v prípade, ak už zo strany dlžníka došlo aspoň k čiastočnej úhrade dlhu). Osobne by som volil nasledovný postup: poslal by som dlžníkovi písomnú výzvu na úhradu dlhu, kde by som ho zároveň upozornil, že ak dlh neuhradí v stanovenej lehote, obrátim sa na súd. V prípade, že by ani potom dlh nezaplatil, podal by som na súd návrh na vydanie platobného rozkazu...