hump
29.01.06,14:48
Som SZČO, JÚ, predajňa konfekcie. Okrem nákupu hotového tovaru si dávam aj šiť u SZČO krajčírky. Látky však nakupujem ja. A tu je problém. Ak tú látku predávam zákazníkovi v"nie pôvodnom stave", tak musím nakupovať "materiál", z ktorého sa má stať "tovar". Ja však vlastnú výrobu nemám(alebo áno?!). Robil som to doteraz tak, ze som zákazníkom predával kombináciu: 1 položku z faktúry od krajčírky(za ušitie)+dajme tomu 1,2m látky. Môže to tak byť? MoneyS3 mi z materiálu spraví tovar(pochybujem, ze je to kóšer :) ). Alebo mám robiť fiktívne faktúry krajčírke(predávať jej látku) a kupovať od nej hotové výrobky?
liba2
29.01.06,20:09
Som SZČO, JÚ, predajňa konfekcie. Okrem nákupu hotového tovaru si dávam aj šiť u SZČO krajčírky. Látky však nakupujem ja. A tu je problém. Ak tú látku predávam zákazníkovi v"nie pôvodnom stave", tak musím nakupovať "materiál", z ktorého sa má stať "tovar". Ja však vlastnú výrobu nemám(alebo áno?!). Robil som to doteraz tak, ze som zákazníkom predával kombináciu: 1 položku z faktúry od krajčírky(za ušitie)+dajme tomu 1,2m látky. Môže to tak byť? MoneyS3 mi z materiálu spraví tovar(pochybujem, ze je to kóšer :) ). Alebo mám robiť fiktívne faktúry krajčírke(predávať jej látku) a kupovať od nej hotové výrobky?Ja to vidím tak, že kúpiš látku (materiál). Dáš objednávku krajčírke SZČO na šitie odevov z dodaného materiálu (tvojho). Krajčírka ušije a pošle faktúru za šitie - službu. No a ty si urobíš vlastnú kalkuláciu: materiál + šitie + réžia. Látku (materiál) dáš do spotreby a príjmeš odevy (tovar). Ide o vlastnú výrobu, aj keď bola dosiahnutá sčasti dodávateľsky (šitie) a sčasti tebou (tvoj podiel na realizácii). Na dokladoch zákazníkom treba uvádzať cenu za odev ako celok.
Na fiktívne faktúry zabudni.
hump
30.01.06,10:31
Srdečná vďaka . Mňa to tam akosi dokopalo, len som nevedel, či môžem mať vlastnú výrobu s tým, že šitie sa vykonáva na živnost krajčírky.
Tá objednávka pre krajčírku je formalita(doklad), aby bolo jasné, že materiál som dodal ja? Nestačí, keď je na fa uvedené ako položka "Ušitie blúzky" a nie "Blúzka"?
liba2
30.01.06,14:09
Srdečná vďaka . Mňa to tam akosi dokopalo, len som nevedel, či môžem mať vlastnú výrobu s tým, že šitie sa vykonáva na živnost krajčírky.
Tá objednávka pre krajčírku je formalita(doklad), aby bolo jasné, že materiál som dodal ja? Nestačí, keď je na fa uvedené ako položka "Ušitie blúzky" a nie "Blúzka"?Samotné šitie odevov vykonáva krajčírka v rámci svojej živnosti - ale na základe tvojej objednávky. Objednávka nie je formalita, môže nahradiť zmluvu nedzi vami, ak obsahuje všetky náležitosti zmluvy; tá objednávka chráni krajčírku aj teba.
K faktúre sa neviem vyjadriť, totiž ktorú fa máš na mysli? od krajčírky alebo tvoju voči zákazníkovi?
Krajčírka ti nemôže faktúrovať blúzku, ona ti dodala len šitie (blúzky). A keď predáš blúzku zákazníkovi, nemôžeš mu faktúrovať zvlášť materiál/látku a zvlášť šitie - veď on kupuje tovar/blúzku.
Pozri do svojho živnostenského listu, máš oprávnenie na "šitie odevov"? (predpokladám že nie), alebo na predaj tovaru/odevov (predpokladám že áno). Ak nemáš šitie, zabezpečuješ si ho dodávateľsky a výsledkom tej činnosti (dodanie služby/šitie + tvoj materiál + tvoja réžia) je tovar; ten môžeš predávať.
hump
30.01.06,14:48
Mal som na mysli fa od krajčírky. Myslím, ze mi je to nateraz jasné. Ak by som mohol ešte nejaký link na tie náležitosti zmluvy(resp. objednavky). Dakujem.