jarosik
03.01.12,18:44
Dobry den, moze mi niekto poradit,možem ako slovensky živnostnik,mat pod sebou dalsich zivnostnikou,pracujucich v čr?čo vsetko musim splnat aby som ich mohol zamestnavat?dakujem
zk24
03.01.12,17:54
Živnostníka nemôžeš mať pod sebou. Ste rovnocenní partneri. Ak chceš zamestnancov, môžeš občana zamestnať na pracovný pomer, na dohodu a podobne... výraz "byť zamestnaný na živnosť neexistuje". Ak chceš zamestnancov, budeš im počítať mzdy, odvádzať odvody, platiť preddavky na daň, robiť ročné zúčtovania. Ak máš na mysli obchodovanie so živnostníkmi, tak to bude na základe nejakej zmluvy o spolupráci...
jarosik
03.01.12,18:18
Ďakujem ,ano myslel som nejaku spolupracu,ked nestiham sam v ČR.ani sam neviem prislo to na rychlo,myslite ze mozem mat 12 faktur len z ČR?nebudu s tym problemy? Ďakujem...
zk24
03.01.12,18:50
Ďakujem ,ano myslel som nejaku spolupracu,ked nestiham sam v ČR.ani sam neviem prislo to na rychlo,myslite ze mozem mat 12 faktur len z ČR?nebudu s tym problemy? Ďakujem...

Nebudu s tým žiadne problémy. Mám klienta, ktorý vystavuje FA iba do iného členského štátu EU, na Slovensko ani jednu ročne.

Chcela by som ťa upozorniť na prípadné potrebné registrácie pre IC DPH kedže ideš obchodovať so zahraničím. Samozrejme všetko závisí od toho čo ideš dodávať (poskytovať).
jarosik
04.01.12,16:23
Ahoj ZUZKA :-) co tym myslis IC DPH? Ja som zivnostnikom len rok a mam velmi vela prace ze sam nestiham dokonca,ani neviem kde zohnat uctovnika,caka ma toho moc,mozme popisat aj cez sukromne spravy...
zk24
04.01.12,16:24
Radšej verejne. Naša debata môže pomôcť aj iným. Ak budem vedieť, poradím verejne.
jarosik
04.01.12,16:31
ok tak verejne :-)
jarosik
04.01.12,16:37
Zuzka platim si dan za auto aby som ho mohol odpisovat?poradil mi to kamos,najazdim rocne 30000km mal som velky rocny prijem a minimalne naklady,preto hladam aj sikovneho uctovnika na utopenie tychto prijmou,od socialky som do jula tohto roka oslobodeni a aj tam nastlali nejake zmeny v ktorych sa moc nevyznam,hrozi ze od jula sa na soc.nedoplatim ako aj na zdrav.poist., snad to vsetko dobre dopadne mam z toho velku hlavu,som totiz v tomto novacik a navyse kedze sa moja praca znasobuje potreboval by pomocnika aj dvoch popripade... mozno aj s uradu prace,ak nie zivnostnika,len sa to chce s niekym poradit ako postupovat... dakujem :-)
zk24
04.01.12,16:59
co sa týka tej spoluprace...

Mozes mat zmluvu o spolupraci so zivnostnikmi ale nemusis. Mozes si objednavat jeho sluzby pravidelne. Mozete mat zmluvu na vykonanie urcitych prac, pripadne zmluvu o dielo.
Ak by si sa rozhodol "spolupracovat" nie so zivnostnikmi ale nepodnikateľmi, tak bud formou Dohody alebo pracovny pomer. Z toho ti vznikaju ale nasledne rozne povinnosti - pocitanie mzdy, odmeny, odvody, vykazy, rocne zuctovania dane a take veci.

Do sociálnej poistovne budes platiť odvody ak si presiahol hrubé príjym vo výške 4078,68 € za rok 2011. Ak áno, vymeriavaci základ sa ti vypočíta ako: ZD/2/počet mesiacov živnosti v roku 2011.

Tu je aj kalkulačka na výpočet poistného do SP: http://www.socpoist.sk/kalkulacka-na-informativny-vypocet-poistneho-pre-povinne-nemocensky-poistenu-a-povinne-dochodkovo-poistenu-szco-za-obdobie-od-1-januara-2012/49801s


Co sa tyka automobilu...
Mas ho zahrnuté v majetku firmy?
jarosik
04.01.12,17:05
nie auto nieje zahrnute je sukromne a len prihlasene na dan.urade koli odpisom
jarosik
04.01.12,17:17
moj hruby prijem bol 19000 eur ako zistim aky je zaklad dane?zivnost je volna,nie remeselna!
zk24
04.01.12,17:20
moj hruby prijem bol 19000 eur ako zistim aky je zaklad dane?zivnost je volna,nie remeselna!

Zaklad dane zistis ako Príjmy mínus výdavky. Ak más minimálne príjmy reálne, možeš si uplatnovať paušálne výdavky vo výške 40% z príjmov.
zk24
04.01.12,17:30
nie auto nieje zahrnute je sukromne a len prihlasene na dan.urade koli odpisom

No, nechcem ta strasit, ale podla mojich vedomosti, v pripade ze nemas osobne vozidlo zahrnute do majetku firmy, ale je to iba tvoje sukromne vozidlo, nemas narok na odpisy vozidla.
jarosik
04.01.12,17:31
tych 40 % pausalne je velmi malo platil by som velku dan,je lepsie si viest svoje realne naklady ko su ubytovanie,diety,kilometre autom...nakup tovaru popr...
zk24
04.01.12,17:35
Ja si myslím ze pokial más vozidlo sukromne, nezahrnuté v majetku, tak si mozes uplatnovať akurát tak tu rocnú cestnú dan a paušálne náhrady za opotrebenie vozidla za kilometer jazdy a spotrebované pohonné látky.

Ale odpisy vozidla nie.
jarosik
04.01.12,17:48
ano vsak to mam na mysli nic viac + ubytovanie+kupa materialu+ diety kedze som v zahranici,viem ze tak ci tak ma zvysenie odvodov neminie... ale od odvodov som az do jula 2012 oslobodeni kedze som novy zivnostik a potom mi to spocitaju,neviem co by sa stalo keby k 30.6.2012 rusim zivnost,ako by postupovali asi by musel ten prvy pol rok doplatit,neviem...
zk24
04.01.12,18:00
ano vsak to mam na mysli nic viac + ubytovanie+kupa materialu+ diety kedze som v zahranici,viem ze tak ci tak ma zvysenie odvodov neminie... ale od odvodov som az do jula 2012 oslobodeni kedze som novy zivnostik a potom mi to spocitaju,neviem co by sa stalo keby k 30.6.2012 rusim zivnost,ako by postupovali asi by musel ten prvy pol rok doplatit,neviem...

Ak ti vznikne povinnost platit odvody, tak tato povinnost trva rok, teda od 1.7.2012 - 30.6.2013. Ak zrusis zivnost k 30.6.2012 tak sa prihlasis ako dobrovolne nezamestnany a budes platit iba odvody do ZP (alebo bohvie co budes robit) alebo na UP...
Ak znova zalozis zivnost 1.12.2012 napriklad, tak budes platit od 1.12. odvody do SP.

Za obdobie 1.7.2012 - 30.11.2012 nedostanes nic "k uhrade" od SP. Jednoducho sa ti toto obdobie nepocita do dochodku a nie si pocas neho nemocensky a dochodkovo poisteny.
Ivdi
10.01.12,15:23
Dobrý deň, poprosila by som o radu. Živnostník celý minulý rok vykonával zámočnícke práce v Belgicku cez slovenskú živnosť. Disponuje formulárom E101. Mal povinnosť sa registrovať pre IČ DPH podľa § 7a? Ďakujem