bissu
03.01.12,20:16
Dobrý deň, vie niekto poradiť .
Momentálne som na materskej dovolenke s prvým dieťaťom. Chystám sa do práce na jar v tomto roku. Zamestnávateľ ma informoval že ma síce vezme späť do práce ale chce aby som prešla na inú funkciu. Z riadiacej na len výkonnú nižšiu. čo sa mi samozrejme nepáči. Viem že nato nemá právo, no myslím žeby si našiel dôvod ako ma potom vyštvať . Nerieši to nejako zákon ?. Ale iné som chcela, ak by som uvažovalo o druhom dieťati, koľko mesiacov musím odpracovať aby som mala opäť nárok na materskú 65% z priemerného hrubého platu po novom . Prípadne je možné odpracovať 3_4 mesiace a hodiť sa na PN. Neovplivní to výšku materskej pri výpočte.

Ďakujem
jacekova
03.01.12,20:45
ak by si sa nevrátila do práce ale proste zostala na materskej s 2.dieťaťom, počítala by sa ti materská ako 65% z toho vymeriavacieho základu ako pri 1.dieťati.

ak by si chcela dosiahnuť najvyššiu možnú materskú )65% z 1153,50€) 749,78€, tak by si musela dať v súčasnej práci výpoveď, zamestnať sa u iného zamestnávateľa na minimálne 90 dní a platiť vysoké odvody a tak by to vyšlo.
Mila123
03.01.12,20:54
ak by si sa nevrátila do práce ale proste zostala na materskej s 2.dieťaťom, počítala by sa ti materská ako 65% z toho vymeriavacieho základu ako pri 1.dieťati.

ak by si chcela dosiahnuť najvyššiu možnú materskú )65% z 1153,50€) 749,78€, tak by si musela dať v súčasnej práci výpoveď, zamestnať sa u iného zamestnávateľa na minimálne 90 dní a platiť vysoké odvody a tak by to vyšlo.
opravím ťa...tá prvá časť tvojej odpovede nie je celkom správna....SP použije pravdepodobný VZ...
podotýkam percentuálna sadza sa zmenila na 65%, článok bol z min. roka.....

(http://www.porada.sk/t183141-ukoncit-a-zalozit-nove-dnp-v-januari-2012-alebo-ponechat-si-sucasne-dnp.html)http://www.socpoist.sk/546/1362s?prm2=47582&sword=&insurance_kind=209&target_group=0&life_sit=0&kriterium=all&page=1

(http://www.socpoist.sk/546/1362s?prm2=47582&sword=&insurance_kind=209&target_group=0&life_sit=0&kriterium=all&page=1)
a je ešte riešenie (ako dosiahnúť max. MD) za nižšiu sumu...DNP, musela by si sa prihlásiť na DNP...., ak pravdepodobný VZ nie je viac ako 1153.50 - čo predstavuje max. VZ na NP.....
a pozri si do ZP, je tam ustanovenie , v kt . musí ZĽ prijať pracovníčku (zvyčajne) na to isté prac. miesto ako mala pred nástupom na MD:....
jacekova
03.01.12,21:01
opravím ťa...tá prvá časť tvojej odpovede nie je celkom správna....SP použije pravdepodobný VZ...
podotýkam percentuálna sadza sa zmenila na 65%, článok bol z min. roka.....

(http://www.porada.sk/t183141-ukoncit-a-zalozit-nove-dnp-v-januari-2012-alebo-ponechat-si-sucasne-dnp.html)http://www.socpoist.sk/546/1362s?prm2=47582&sword=&insurance_kind=209&target_group=0&life_sit=0&kriterium=all&page=1

(http://www.socpoist.sk/546/1362s?prm2=47582&sword=&insurance_kind=209&target_group=0&life_sit=0&kriterium=all&page=1)
a je ešte riešenie (ako dosiahnúť max. MD) za nižšiu sumu...DNP, musela by si sa prihlásiť na DNP...., ak pravdepodobný VZ nie je viac ako 1153.50 - čo predstavuje max. VZ na NP.....
a pozri si do ZP, je tam ustanovenie , v kt . musí ZĽ prijať pracovníčku (zvyčajne) na to isté prac. miesto ako mala pred nástupom na MD:....

teraz ma to trochu zaujalo... ten link sa netýka náhodou len tej ženy ktorá si voľakedy platila dobrovolne nemocenske?
čo ak si nikdy neplatila, na prvej materskej sa jej to ratalo ako 55% z VZ v zamestnani.
a teraz ak nebude mat žiadnu medzeru (nezamestna sa),len plynulo nastupi na druhu MD, z čoho by sa použil pravdepodobný VZ?
Mila123
03.01.12,21:04
bola som na školení a dr. Motyčková uvádzala to, že pri nástupe na ďalšiu MD je potrebné, aby zamestnávateľ uviedol pravdepodobný VZ (je to taký, kt. by zrejme dosiahla v zamestnaní, keby pracovala)....

pozriem do zákona o soc poistení a prilepím § znenie....
Mila123
03.01.12,21:06
Dobrý deň, vie niekto poradiť .
Momentálne som na materskej dovolenke s prvým dieťaťom. Chystám sa do práce na jar v tomto roku. Zamestnávateľ ma informoval že ma síce vezme späť do práce ale chce aby som prešla na inú funkciu. Z riadiacej na len výkonnú nižšiu. čo sa mi samozrejme nepáči. Viem že nato nemá právo, no myslím žeby si našiel dôvod ako ma potom vyštvať . Nerieši to nejako zákon ?. Ale iné som chcela, ak by som uvažovalo o druhom dieťati, koľko mesiacov musím odpracovať aby som mala opäť nárok na materskú 65% z priemerného hrubého platu po novom . Prípadne je možné odpracovať 3_4 mesiace a hodiť sa na PN. Neovplyvní to výšku materskej pri výpočte.

Ďakujem

Znenie zo ZP

§ 157
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2011-a.html#hore)

(1) Ak sa zamestnankyňa vráti do práce po skončení materskej dovolenky alebo ak sa zamestnanec vráti do práce po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 1, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve. Zamestnávateľ je povinný zaradiť zamestnankyňu a zamestnanca za podmienok, ktoré pre nich nebudú menej priaznivé ako podmienky, ktoré mali v čase, keď nastúpili na materskú dovolenku alebo rodičovskú dovolenku podľa § 166 ods. 1, a zamestnankyňa a zamestnanec majú právo na prospech z každého zlepšenia pracovných podmienok, na ktoré by mali právo, ak by nenastúpili na materskú dovolenku alebo rodičovskú dovolenku podľa § 166 ods. 1.

(2) Ak sa zamestnankyňa alebo zamestnanec vráti do práce po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve. Zamestnankyňa a zamestnanec majú právo po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2 na zachovanie všetkých práv, ktoré mali alebo ktoré im vznikali v čase nástupu na túto rodičovskú dovolenku v pôvodnom rozsahu; tieto práva sa uplatnia vrátane zmien, ktoré vyplývajú z právnych predpisov, kolektívnej zmluvy alebo z obvyklých postupov u zamestnávateľa.
jacekova
03.01.12,21:11
bola som na školení a dr. Motyčková uvádzala to, že pri nástupe na ďalšiu MD je potrebné, aby zamestnávateľ uviedol pravdepodobný VZ (je to taký, kt. by zrejme dosiahla v zamestnaní, keby pracovala)....

pozriem do zákona o soc poistení a prilepím § znenie....




takže relatívne ak mala vtedy plat 1100€, čo bol vtedy max.VZ pre platenie nemocenského, mohol by byť jej pravdepodobný plat cca 1150€... ale menej nie.
Mila123
03.01.12,21:17
teraz ma to trochu zaujalo... ten link sa netýka náhodou len tej ženy ktorá si voľakedy platila dobrovolne nemocenske?
čo ak si nikdy neplatila, na prvej materskej sa jej to ratalo ako 55% z VZ v zamestnani.
a teraz ak nebude mat žiadnu medzeru (nezamestna sa),len plynulo nastupi na druhu MD, z čoho by sa použil pravdepodobný VZ?

§ 57
Pravdepodobný denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenských dávok

(1) Výška nemocenskej dávky sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak
a) poistenec nemal v rozhodujúcom období uvedenom v § 54 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461#f6109950) vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie,
b) dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky zamestnancovi a povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osobe vznikol v deň vzniku tohto nemocenského poistenia aleboc) dobrovoľne nemocensky poistená osoba bola nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky; nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie nie je dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci kalendárny deň.
(2) Pravdepodobný denný vymeriavací základ je jedna tridsatina vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461#f6111336), ktorý platí ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ poistenca, ktorý mal prerušené povinné nemocenské poistenie z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky alebo z dôvodu nároku na rodičovský príspevok, je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.
bissu
04.01.12,11:00
Znenie zo ZP

§ 157
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2011-a.html#hore)

(1) Ak sa zamestnankyňa vráti do práce po skončení materskej dovolenky alebo ak sa zamestnanec vráti do práce po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 1, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve. Zamestnávateľ je povinný zaradiť zamestnankyňu a zamestnanca za podmienok, ktoré pre nich nebudú menej priaznivé ako podmienky, ktoré mali v čase, keď nastúpili na materskú dovolenku alebo rodičovskú dovolenku podľa § 166 ods. 1, a zamestnankyňa a zamestnanec majú právo na prospech z každého zlepšenia pracovných podmienok, na ktoré by mali právo, ak by nenastúpili na materskú dovolenku alebo rodičovskú dovolenku podľa § 166 ods. 1.

(2) Ak sa zamestnankyňa alebo zamestnanec vráti do práce po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve. Zamestnankyňa a zamestnanec majú právo po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2 na zachovanie všetkých práv, ktoré mali alebo ktoré im vznikali v čase nástupu na túto rodičovskú dovolenku v pôvodnom rozsahu; tieto práva sa uplatnia vrátane zmien, ktoré vyplývajú z právnych predpisov, kolektívnej zmluvy alebo z obvyklých postupov u zamestnávateľa.



Ďakujem za rady. Samozrejme tomu rozumiem, že ma musí vziať na pôvodné miesto za pôvodný plat. No vyjadril sa že ak nevezmem to nižšie zaradenie, tak si obrazne niečo nájde namňa a bude robiť prolémy. Myslím že je toho schopný, a zrejme preto sa podvolím a skúsim zotrvať 2-3 mesiace a pokúsiť sa otehotnieť.
Prvú materskú som mala rátanú z priemerného zárobku v roku 2O1O. Ku koncu roka som si vydupla zvýšenie platu na 125O EUR, síce do materskej som to poberala len 2 mesiace. Teda si myslím no neviem isto, že ak nastúpim v apríli do práce na pár mesiacov, a prípadne by som šla na rizikové tehotenstvo vyrátala by sa materská z aktuálneho platu, či by tam zahrnuli a dlhodobé PN, a ovplyvnilo by to. Toto neviem .
T.J. Január - Marec materská
Marec -August - plat ( 125O)
August -December - rizikové tehotenstvo ( odhad PN 5OO eur ), Ako by to teda vypočítali ?
ivka70
04.01.12,11:17
Ďakujem za rady. Samozrejme tomu rozumiem, že ma musí vziať na pôvodné miesto za pôvodný plat. No vyjadril sa že ak nevezmem to nižšie zaradenie, tak si obrazne niečo nájde namňa a bude robiť prolémy. Myslím že je toho schopný, a zrejme preto sa podvolím a skúsim zotrvať 2-3 mesiace a pokúsiť sa otehotnieť.
Prvú materskú som mala rátanú z priemerného zárobku v roku 2O1O. Ku koncu roka som si vydupla zvýšenie platu na 125O EUR, síce do materskej som to poberala len 2 mesiace. Teda si myslím no neviem isto, že ak nastúpim v apríli do práce na pár mesiacov, a prípadne by som šla na rizikové tehotenstvo vyrátala by sa materská z aktuálneho platu, či by tam zahrnuli a dlhodobé PN, a ovplyvnilo by to. Toto neviem .
T.J. Január - Marec materská
Marec -August - plat ( 125O)
August -December - rizikové tehotenstvo ( odhad PN 5OO eur ), Ako by to teda vypočítali ?

PN by bola pocitana z pravdepodobneho VZ (nakolko v roku 2011 by si nemala ziadny prijem).
Ak by si isla na MD este v roku 2012, takisto by bola pocitana z pravdepodobneho VZ,
ak by si isla na MD az v roku 2013, tak v takom pripade by bola materska pocitana v VZ z marca az augusta 2012.
MIŠO T
04.01.12,11:31
pozdravujem, aj ja mam prosbu/ neovladam to/ .
Známa mala Prac.zmluvu 01.01.11-31.12.11 , od 20.10. je PN / tehotenstvo v 4 mesiaci/, z čoho sa jej bude vypočítavať MD?
ivka70
04.01.12,11:45
pozdravujem, aj ja mam prosbu/ neovladam to/ .
Známa mala Prac.zmluvu 01.01.11-31.12.11 , od 20.10. je PN / tehotenstvo v 4 mesiaci/, z čoho sa jej bude vypočítavať MD?

Kedze porodi v ochrannej lehote 8 mesiacov po ukonceni PP a ma splnenu podmienku poistneia aspon 270 dni v posl. 2 rokoch,
bude mat narok na materske z prijmu zo zamestnania.
MIŠO T
04.01.12,11:47
vrela vďaka - ivka70