Magda34
03.01.12,20:59
Dobrý deň,obraciam sa na Vás s prosbou o pomoc.Jedná sa o problém mojej blízkej priateľky.Je dva mesiace rozvedená.Má tri nezaopatrené deti /10,12,14/.Deti boli zverené do opatery matky.Matka sa o ne riadne stará,je zamestnaná v školstve.Po rozvode s deťmi naďalej užíva spoločný štvorizbový byt.Jej bývalý manžel sa z bytu dobrovoľne odsťahoval ešte v čase trvania manželstva.Už vyše roka žije s novou partnerkou v byte svojej sestry,ktorá mu údajne byt prenajíma.
Štvorizbový byt nadobudli počas trvania manželstva a to tak,že predali dvojizbový byt,ktorý mojej priateľke daroval jej otec už počas trvania manželstva /cena z predaja 870 000 Sk/. Zvyšnú čiastku /630 000 Sk/ riešili úverom z banky a pôžičkou od zamestnávateľa.Keďže priateľka bola v tom čase na materskej dovolenke,úver aj pôžičku splácal jej manžel zo svojho príjmu a deje sa tak dodnes.Priateľka nemá žiadne informácie o výške splátok ani o dobe ich ukončenia.
Po rozvode si jej už bývalý manžel nárokuje na polovicu bytu a požaduje,aby byt predala a získané peniaze z predaja si rozdelili na polovicu.Priateľka má s deťmi v byte zázemie a do bytu po rozvode investovala nemalé peniaze.
Chcela by som vedieť,akú čiastku si jej manžel môže za byt nárokovať a či je povinná ho z bytu vyplatiť?Jej bývalý manžel od nej požaduje 40 000€.
Ďakujem za radu.
Mária27
03.01.12,21:27
Nebudú si vyporiadavať iba byt, ale celé bezpodielové spoluvlastníctvo manželov BSM (všetko, čo nadobudli počas manželstva), do ktorého patrí aj byt. Nezáleží na tom, kto byt splácal počas manželstva, zarobené peniaze boli spoločné.

Podľa § 150 obč. zákonníka "Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok".
Teda ona môže požadovať, aby jej vlastné peniaze (za zdedený byt) jej boli z BSM vydané. Tak isto on môže požadovať hodnotu splátok úveru po rozvode. Do úvahy sa bude brať stav bytu ku dňu rozvodu ( stav bez jej investícií) a ocenenie ku dňu vyporiadania.