mima1410
03.01.12,21:54
Dobry den,
chcela by som vas poprosit o pomoc, a spytat sa na problem, ktory mam s mojim ex-manzelom.
V decembri 2010 sme sa rozviedli (rozhodnutie sudu ocakavam v najblizsich dnoch) avsak aj po rozvode som nutena zit s mojim ex v spolocnom rodinnom dome, nakolko nemam financie na to, aby som sa odstahovala, platila si najom alebo kupila byt. Z nasho spolocneho manzelstva su dve deti (12 a 7 rocne), ktore boli sudom zverene do mojej starostlivosti a opatery.
Moj problem je v tom, ze manzel sa mi vyhraza, ze z nasho spolocneho domu, ktory sme nadobudli pocas manzelstva mi vyplati kolko uzna ON za vhodne alebo mi kupi s detmi len jednoizbovy byt (som si ista, ze nas dom a velky pozemok okolo neho v blizkosti krajskeho mesta ma vacsiu hodnotu ako jednoizbovy byt-ktorym ma chce vyplatit). Mam zaujem a snahu sa s nim dohodnut na vysporiadani majetku, chcem len spravodlivy podiel avsak on sa odmieta so mnou bavit. Spoluzitie po rozvode je v spolocnej domacnosti s nim velmi tazke, nakolko ma ignoruje, pred detmi vyvolava so mnou spory, odmieta sa bavit o vysporiadani majetku a pozaduje odo mna polovicu na platenie mesacnych poplatkov za elektrinu, plyn a ostatne siete.

Moje otazky su:
1.) Pri deleni domu a prilahlych nehnutelnosti sud postupuje a financnu nahradu stanovuje podla sudno-znaleckeho posudku (ktory je asi nizsi, pretoze neberie v uvahu trhove pomery) alebo podla trhovych pomerov?
2.) Ako dlho trva na sude (spravidla) majetko-pravne vysporiadanie a ako je financne narocne, kto znasa sudne trovy, plati sudnych znalcov ?
3.) Kolko dni spravidla moze manzel dostat na to, aby ma z domu vyplatil? (nakolko stale tvrdi, ze on si ho chce nechat)?
4.) Co v pripade ak manzel nebude mat peniaze aby ma vyplatil z hodnoty nehnutelneho majetku?? Ako postupuje spravidla sud v tomto pripade?
5.) Je dobre riesenie v sucasnosti odist zo spolocnej domacnosti a najst si niekde podnajom pokym ma manzel nevyplati?? Moja financna situacia je tak tazka, ze z mojho prijmu nedokazem platit podnajom ak by som odisla. Ma ex-manzel povinnost platit mne a detom podnajom prenajateho bytu do casu, kedy prebehne majetkopravne vysporiadanie ak by som odisla z domu v ktorom zijeme ?
Z mojho prijmu a vyzivneho na dve deti ktore mi ex-manzel plati (250 e mesacne na obe deti) som v sucasnosti v spolocnej domacnosti neni schopna ani mu zaplatit polovicne naklady na plyn, elektrinu, tv+rozhlas a ostatne mesacne naklady. Co jeho vobec nezaujima a peniaze odo mna pozaduje.
Dakujem vam za vasu pomoc a poradenstvo.
Mária27
03.01.12,21:38
Nedá sa ti presne odpovedať, ale aspoň takto:
1. trhová cena
2. veľmi rozdielne
3. max. na vybavenie úveru
4. môže si vziať úver alebo dom predať, môžeš to urobiť aj ty
5. Nemá povinnosť ti platiť nájom, maximálne ti ho nájsť, prisúdenú hodnotu si môžeš vymáhať exekútorom
mima1410
04.01.12,15:24
dakujem za nazor MARIA.. prosim, ak ma niekto nejake dalsie poznatky, vedomosti alebo skusenosti zo zivota, prosim poradte.. dakujem vam..