Lubopp
04.01.12,10:16
Pekný deň,
prosím o radu skúsených...Mám živnosť, nie som plátca DPH. Veľa práce nemám, zarím len toľko že mi po odrátaní poplatkov a daní zostane pár eur. Okrem toho mám aj jednočlovekovú s.r.o., v ktorej nie som zamestnancom, pracujem pre ňu zadarmo. Nevyplácam si plat, žijem celý rok z úspor. Na konci roka si vyplatím zisk.
Teda, všetky odvody som doteraz riešil v živnosti. (V sro-čke tuším tiež treba na konci zaplatiť niečo do ZP...) Ponovm vraj teraz už budem musieť platiť odvody aj z príjmu v SRO, teda nezaplatím iba dane ale aj odvody do SP. Je to pravda? Ak ano, oplatí sa mi radšej sa v SRO zamestnať, platiť si minimálnu mzdu a živnosť zrušiť? Je tam nejaky strop na odvody?
Vopred ďakujem za odpoveď.
jacekova
04.01.12,09:27
zo zisku roku 2011, ktorý bude vyplatený v r.2012 treba zaplatiť 10% do zdravotky (v rocnom zuctovani). ak by podiely neboli vyplatené, ZP sa neplatí

ja som presvedčená o tom, že je lepšie mať sro a živnosť proste len zrušiť. veď je neúnosné platiť mesačne po novom do SP minimálne 112,66€ + ZP 47,58€ (to treba zaplatiť či niečo zarobíš alebo nie)

v sro sa môžeš zamestnať alebo fajn je mesačne poberať odmenu konateľa. tam nie je žiaden strop. platia sa tie iste odvody ako u zamestnanca (okrem urazoveho a garančného) ale môžeš si vyplatiť koľko € chceš a len z tej sumy zaplatiť odvody....
Lubopp
04.01.12,10:39
Vdaka za odpoved. Otazka vlastne znie ci sa teda tie odvody budu platit aj zo zisku v sro.
1) Ak nie, ak to bude tak ako doteraz, tak sa oplati si udrzat zivnoost a tam si riesit vsetky odvody, nie?
2) Ale ak sa budu platit aj odvody z vyplateneho zisku v sro, tak by som ich vlastne platil 2 krat. Potom by asi nemalo zmysel drzat aj zivnost a radsej si platit odmenu konatela pripadne si davat plat (neviem co je vyhodnejsie, ci uz pohladu financii alebo nutnosti byt zdravotne a socialne poisteny...).
3)V pripade ze by som si daval odmenu kazdy mesiac, platil by som predpokladam odvody este aj na konci roka zo zisku. Ale na konci roka uz nie?
Pochopil som to spravne?
Vdaka
jacekova
04.01.12,11:07
Vdaka za odpoved. Otazka vlastne znie ci sa teda tie odvody budu platit aj zo zisku v sro.
1) Ak nie, ak to bude tak ako doteraz, tak sa oplati si udrzat zivnoost a tam si riesit vsetky odvody, nie?
2) Ale ak sa budu platit aj odvody z vyplateneho zisku v sro, tak by som ich vlastne platil 2 krat. Potom by asi nemalo zmysel drzat aj zivnost a radsej si platit odmenu konatela pripadne si davat plat (neviem co je vyhodnejsie, ci uz pohladu financii alebo nutnosti byt zdravotne a socialne poisteny...).
3)V pripade ze by som si daval odmenu kazdy mesiac, platil by som predpokladam odvody este aj na konci roka zo zisku. Ale na konci roka uz nie?
Pochopil som to spravne?
Vdaka

odvody zo zisku sa platia len v prípade, ak si vyplatíš podiely zo zisku. ak nevyplatíš, tak neplatíš
nemyslím si že je dobré si riešiť odvody v živnosti, lebo tam je to príliš drahé. ten istý efekt splnia odvody v sro a za podstatne menšie €, keď si budeš mesačne vyplacať odmenu konateľa

či budeš dostávať odmenu konateľa alebo sa zamestnáš v sro, v oboch prípadoch si zdravotne aj soc.poistnený (ale z titulu zamestnanca je to drahšie)
Lubopp
06.02.12,09:14
odvody zo zisku sa platia len v prípade, ak si vyplatíš podiely zo zisku. ak nevyplatíš, tak neplatíš
nemyslím si že je dobré si riešiť odvody v živnosti, lebo tam je to príliš drahé. ten istý efekt splnia odvody v sro a za podstatne menšie €, keď si budeš mesačne vyplacať odmenu konateľa

či budeš dostávať odmenu konateľa alebo sa zamestnáš v sro, v oboch prípadoch si zdravotne aj soc.poistnený (ale z titulu zamestnanca je to drahšie)

Ahoj,
tu
http://moje.hnonline.sk/node/9549
som sa dočítal toto:
Spoločníkom ani konateľom, ktorí majú vložené základné imanie, vyplatený podiel na zisku nevstupuje do vymeriavacieho základu. Ak by nemali v spoločnosti vložené základné imanie, podiel na zisku by bol vymeriavacím základom v prípade, že by spoločníci a konatelia mali postavenie zamestnanca – teda by mali so spoločnosťou uzatvorený právny vzťah (napr. mandátna zmluva), z ktorého by im súčasne vyplývalo aj právo na iný príjem, ktorý je príjmom zo závislej činnosti podľa § 5 ods. 1 písm. a) až h), ods. 2 alebo 3 zákona o dani z príjmov. Len samotné vyplatenie podielu na zisku nezakladá fyzickej osobe postavenie zamestnanca.

1) Ak tomu dobre rozumiem, tak potom to zostáva po starom...Po vyplatení si zisku na konci zúčtovacieho obdobia sa z toho platia iba odvody do ZP a daň zo zisku. Do SP sa nič neplatí..
2) Ak som spoločník, zároveň konateľ a zároveň sa zamestnám vo vlastnej firme, aký je moj vymeriavací základ na platenie odvodov? Stretol som sa z názorom že je to 1,4násobok vymeriavacieho základu SZČO...nedáva mi to vôbec logiku...to má byť zasa nejaký trest pravicovej vlády pre malých podnikateľov?
3) Inak, ak tak sledujem tú problematiku okolo odvodov a administratívy so živnosťou a SRO, tak nadobúdam lajcké presvedčenie če kombinácia živnosť + sro je asi najjednoduchšia aj najvýhodnejšia. V živnosti si pravidelne odvádzam odvody do ZP aj SP. (príjem v živnosti si strážim, aby nebol veľmi vysoký) V SRO tvorím zisk, ktorý na konci roka zdaním, zaplatím 14% do ZP a vystaráno...(a to mám v živnosti v nákladaoch odvody aj 100% nákladov na gastrolístky...)
Alebo sa mýlim? Ako je možné platiť v sro PODSTATNE nižšie odvodi ako v živnosti? Jedine snáď len tak, že nebudem zamestnancom SrO,iba si budem dávať odmenu konateľa a z nej nebudem odvádzať do SP. Ale ak si SP platiť chcem, tak potom je to asi jedno či to platím zo živnosti povinne alebo z odmeny konateľa dobrovoľne...(ak sa teda bavíme o rovnakej sume)
Vďaka
KEJKA
06.02.12,10:56
1) Ak tomu dobre rozumiem, tak potom to zostáva po starom......nie je to po starom, lebo po starom neboli odvody do ZP
.Po vyplatení si zisku na konci zúčtovacieho obdobia sa z toho platia iba odvody do ZP a daň zo zisku. .............opačne, najskôr sro zaplatí daň zo zisku a až v ďalšom roku o schválení RUZ ak si spoločník vyplatí podiel zo zisku bude platiť odvody do ZP
Do SP sa nič neplatí....................................správ ne
2) Ak som spoločník, zároveň konateľ a zároveň sa zamestnám vo vlastnej firme, aký je moj vymeriavací základ na platenie odvodov? ............tvoje úvahy a názory som škrtla, je na rozhodnutí štatutára, aký určí plat, odmenu a z toho sa platia odvody
3) Inak, ak tak sledujem tú problematiku okolo odvodov a administratívy so živnosťou a SRO, tak nadobúdam lajcké presvedčenie če kombinácia živnosť + sro je asi najjednoduchšia aj najvýhodnejšia. V živnosti si pravidelne odvádzam odvody do ZP aj SP. (príjem v živnosti si strážim, aby nebol veľmi vysoký) V SRO tvorím zisk, ktorý na konci roka zdaním,
zaplatím 14% do ZP a vystaráno.....................10%, nie 14%
(a to mám v živnosti v nákladaoch odvody aj 100% nákladov na gastrolístky...)
z odmeny konateľa v sro sú nižšie odvody.
Lubopp
06.02.12,11:39
z odmeny konateľa v sro sú nižšie odvody.

Ja som na základe našej predošlej komunikácie totiž zrušil živnosť ku 1.2.2012. Teraz riešim či teda byť spoločník+konateľ+zamestnanec vo svojej vlastnej firme alebo byt len spolocnik+konatel a davat si odmeny alebo si znova zalozit zivnost kde si vyriesim vsetky odvody voci statu a v SRO iba vytvorim zisk - ako doteraz.
Chcem aby ma to stalo cca to iste ako doteraz - s vynimkou odvodov do ZP z podielu na zisku, to je novy odvod, ako pises.
Chcem teda aby som mat narok na gasrace, pripadne si moct pisat sluzobky a tym si vykompenzovat gastrace, odvody mat ako nakladovu polozku.
Doteraz som fungoval: Zivnost - odvod do ZP, SP, dan zo zisku, gastrace boli cele v nakladoch, odvody boli cele v nakladoch. Prijem v zivnosti som si starzil, aby som odvadzal len tie minimalne sumy do ZP a SP.
Teraz chcem nieco podobne, aby som si nic nemusel plati zo sukromneho vrecka a aby ma to cele stalo cca to iste.
Predpokladam ze asi jedine pripada v uvahu prva alternativa. Teda spolocnik+konatel+zamestnanec je jedna osoba. Ak si dam minimalnu mzdu mal by som byt teda natom podobne ako v zivnosti, len gastrace sa daju dat do nakladov iba 55%. Ale kedze by som bol zamestnanec, mohol by som si pisat sluzobky. (co som doteraz nemohol, lebo som robil pre SRO zadara) Tymi sluzobkami by som vlastne eliminoval tu nevyhodu, za 45% z ceny gastracov by som si musel kupovat z osobnych penazi.
Ak by som si iba daval odmenu konatela, nemohol by som mat asi narok na gastrace ani na cestaky predpokladam. Niekde som to tusim cital.
Uvazujem spravne?
Vdaka
KEJKA
06.02.12,15:21
Ja som na základe našej predošlej komunikácie totiž zrušil živnosť ku 1.2.2012. Teraz riešim či teda byť spoločník+konateľ+zamestnanec vo svojej vlastnej firme alebo byt len spolocnik+konatel a davat si odmeny alebo si znova zalozit zivnost kde si vyriesim vsetky odvody voci statu a v SRO iba vytvorim zisk - ako doteraz.
Chcem aby ma to stalo cca to iste ako doteraz - s vynimkou odvodov do ZP z podielu na zisku, to je novy odvod, ako pises.
Chcem teda aby som mat narok na gasrace, .......môžeš mať 1/2, alebo ´1/4 pracovný úväzok a teda nemusíš poberať vysokú mzdu a teda ani platiť vysoké odmeny. Za každý deň. kde odpracuješ viac ako 4 hod, máš nárok na gastráč. t.j. môžeš mať kľudne 200 EUR mzdu a platiť teda odvody z 200 EUR.
pripadne si moct pisat sluzobky.................služobky môžeš mať a preplácať si ich aj ako konateľ bez odmeny. V tomto smere máš štatút zam-ca aj bez pracovného pomeru.
všetky uvedené náklady sú náklady sro.
a tym si vykompenzovat gastrace, odvody mat ako nakladovu polozku.
Doteraz som fungoval: Zivnost - odvod do ZP, SP, dan zo zisku, gastrace boli cele v nakladoch, odvody boli cele v nakladoch. Prijem v zivnosti som si starzil, aby som odvadzal len tie minimalne sumy do ZP a SP.
Teraz chcem nieco podobne, aby som si nic nemusel plati zo sukromneho vrecka a aby ma to cele stalo cca to iste.
Predpokladam ze asi jedine pripada v uvahu prva alternativa. Teda spolocnik+konatel+zamestnanec je jedna osoba. Ak si dam minimalnu mzdu mal by som byt teda natom podobne ako v zivnosti, len gastrace sa daju dat do nakladov iba 55%. Ale kedze by som bol zamestnanec, mohol by som si pisat sluzobky. (co som doteraz nemohol, lebo som robil pre SRO zadara) Tymi sluzobkami by som vlastne eliminoval tu nevyhodu, za 45% z ceny gastracov by som si musel kupovat z osobnych penazi.
Ak by som si iba daval odmenu konatela, nemohol by som mat asi narok na gastrace ani na cestaky predpokladam. Niekde som to tusim cital.
Uvazujem spravne?
Vdaka
čiastočne správne a čiastočne nesprávne.
Tieto problémy je najlepšie prekonzultovať priamo s účtovníčkou.
ak budeš aj SZČO aj sro -zvýšia sa ti náklady na ekonomockú agendu - aj to musíš brať do úvahy, alebo ti účtovníctvo robí niekto zadarmo?

v prípade mzdy konateľa máš zhruba polovičné minimum pre odvody ako SZČO, kedže si určíš napr. 1/2 pracovný uväzok.
ak oželieš gastráče, tak si zvolíš aj menší prac. úväzok. Zisk môžeš eliminovať a tým aj povinný odvod do ZP z podielov na zisku tak, že si budeš na niektoré práced uzatvárať dohodu o vykonaní práce, prípadne dohodu o pracovnej činnosti, tam sa ZP neplatí a ani odvody -až na 1,05% za s.r.o.
Lubopp
06.02.12,21:57
Vďaka za odpoveď Kejka. To že môžem poberať aj menej ako minimálnu mzdu som netušil...účtovníčka vravela, že ak som konateľ a zároveň Ing., môj vymeriavací základ, teda vlastne minimálna mzda musí byť 1,6 x 337€ alebo tak nejak, poťažme 1,4 násobok ak by som sa pichol do kategórie 3.
No a s tymi cesťákmi to je gól...podnikám od roku 2009 a cesťáky som si nikdy nepísal. Účtovníčka povedala že na to nemám nárok ako konateľ...vraj iba na zahraničné SC. A to som teda tých dní strávil mimo domu...asi viac som bol mimo ako doma...Dúfam že teda aspoň rok 2011 ešte stihnem ošetriť, lebo som ho prakticky prežil na stavbe mimo domu...Auto používam súkromné, píšem si samozrejme náhrady za jeho používanie a tankovanie.
Takže, ak by som chcel zostať zhruba na rovnakých nákladoch ako doteraz, upravím si pracovný čas tak aby mi to vyšlo. Ten čas musí byť 4 alebo 2 hodiny, alebo si to môžem stanoviť akokoľvek? Teda napríklad:ak chcem mať vymeriavací základ ako SZČO, tak musím mesačne zarábať: (337/1,6) = 210,63€ mesačne
Ak je min. mzda pre kategoriu 4 (337 x 1,6) = 539,2€, tak na hodinu to je 539,2/22/8= 3,06€. Potom musi pracovať mesacne : 210,63/3,0=68,83hodin, co je 68,83/22=3,12 hodin denne. Teda ak by som pracoval 4hod denne, budem mat skoro rovnaky vymeriavaci zaklad. Budem moct mat v takom pripade aj plny gastrac akejkolvek nominalnej hodnoty ze?
Spominas termin "mzda konatela". To ako ze nie mzda zamestnanca? Teda ak by som bol aj zamestnanec je to ine? Boli by odvody v pripade odmeny konatela nakladom sro alebo si to musi konatel/spolocnik platit sam? Niekde som cital ze vraj si to musi v takom pripade platit konatel sam. Ak sa chcem tomu vyhnut, nezostava mi asi nic ine len sa aj vo firme zamestnat. Predpokladam ze ten manever s polovicnym uvazkom je rovnaky aj ked by som bol zamestnanec...Pytam sa to preto, lebo pises : "v prípade mzdy konateľa máš zhruba polovičné minimum pre odvody ako SZČO, kedže si určíš napr. 1/2 pracovný uväzok". Evokuje to vo mne pocit ze v pripade mzdy zamestnaca je to inak...Je?
Vopred dakujem za odpoved.
KEJKA
07.02.12,05:41
nájdi si lepšiu účtovníčku, ale vidím, že aj ty sám dosť čítaš a študuješ.
mzda konateľa=si zamestnaný so skráteným úväzkom
odmena konateľa - tam sa nejaké malé odvody n arozdiel od predchádzajúceho neplatia.
Inak je to to isté.
gastráč máš nárok ako zam-ec, nie ako konateľ, ale len ak odrobíš v prísl.deň VIAC ako 4 hod. takže rovnomerný čas to nebude.
ako konateľ aj zam-ec máš nárok na stravné pri prac. cestách. Na prac. cestu môžeš ísť aj ako konateľ bez odmeny, teda to môžu byť výkony mimo práce zam-ca.
pardon za nepresné, skrátené formulácie, ktoré ťa pletú. Preto som ti navrhovala osobnú konzultáciu s konkrétnym odborníkom.