katka
09.09.04,12:45
Prosim poradte!
Chysta sa u nas nasledovny obchod:
My,ako slovenska firma s IC DPH pridelenym v SR,kupime tovar v Madarsku od platcu DPH,ale tovar nepride na Slovensko,ale sa ma vyviest do Chorvarska.Precli ho madarska firma.
Musime sa registrovat v Madarsku?
katka
10.09.04,06:35
Nikto sa mi neozve?????????
Ja si myslím,že by to mohlo byť takto:
My si objednáme tovar u Maďara pod slov.IČ DPH a dáme dipozíciu na vývoz tovaru do Chorvátska.Maďar nám bude fakturovať bez DPH.
My na Slovensku priznáme DPH z nadobudnutia tovaru a odvedieme ju,ale DPH si nebudeme môcť odpočítať,pretože tovar nepoužijeme na naše zdanitelné obchody na Slovensku.
Čo myslíte,mohlo by to byť takto????????????
vladan
10.09.04,07:38
pripájam svoj názor,
Maďar vyfakturuje bez DPH (lebo si tovar objednal Slovák s IČ DPH). Následne to Maďar (s dispozíciou) vyvezie do Chorvátska, čiže vzniká povinnosť precliť tento tovar (neviem, či aj Maďari, majú vývoz oslobodený od DPH, alebo bude to Maďar a vystupovať za Slováka a bude platiť slovenský zákon? - to neviem). Keď sa tovar preclí, tak by ti mal zaslať JCD, že si to ty vyviezla. A s odpočítaním DPH, podľa mňa, nemáš pravdu, neviem čo to znamená "tovar nepoužijeme na naše zdaniteľné obchody na Slovensku"? Lebo tovar normálne kúpiš z členského štátu a následne ho predáš do nečlenského štátu. Neviem, prečo by si si nemohla odpočítať daň z kúpy tohto tovaru?
Toť moje uvažovanie...
Pekný deň
MirkaV
10.09.04,07:46
tiež si myslím, že môžeš odpočítať DPH
katka
10.09.04,09:23
V Poradcovi 10/2004 v komentári k §17 je podobný príklad ako mam,len s tým rozdielom,že tovar nejde mimi EU,ale v rámci EU.
Vysvetlím: Slovák objedná tovar z Rakúska a dá dispozíciu na prepravu do Čiech.
Tovar sa má zdaniť v krajine,kde skončí preprava t.j.v Čechách a zároveň sa má tovar zdaniť na Slovensku,lebo Slovák použil pri objednávke slovenské IČ DPH.Nastáva situácia,že tovar bude 2x zdanený.
Slovák si nemôže odpočítať daň V Čechách,lebo tam nieje registrovaný a zároveň si nemôže odpočítať DPH ani na Slovensku,lebo tu tovar skutočne nedoviezol.
Takže asi tak je to vysvetlené a z to som vychádzala.
vladan
10.09.04,09:27
ale to je trojstranný obchod (pravdepodobne), takže tvoj prípad to ani z ďaleka nie je :-)
katka
10.09.04,09:31
To nie je trojstranný obchod.To si tovar Slovák nechal sám sebe poslať do Čiech.
vladan
10.09.04,09:50
tak to potom nie je premiestnenie tovaru? keď sám sebe si nechá preniesť do ČR? trebalo by asi rozpísať celý príklad, potom si ho porovnať so svojim. Ale neviem, či môžeš porovnávať so svojím prípadom, keď jedno je v rámci EÚ a to druhé mimo EÚ :-)
Pekný deň
katka
10.09.04,09:57
Ďakujem za odpovede,ale už sa musím odlepiť od internetu,lebo konečne aj ja už idem na dovolenku a musím ísť baliť.Keď sa vrátim,budem volať na DÚ,nech sa aj oni vyjadria...............
vladan
10.09.04,09:58
krááááásnu dovolenku prajem a ticho ti závidím :-)))
katka
10.09.04,10:05
Ďakujem Vladan a ja sa už veľmi teším,len mi bude chýbať porada.......vidíš,že som ešte tu a nie a nie skončiť.....