Viera Ká
04.01.12,09:43
Dobrý deň, prosím o radu:
keď nebudem viesť knihu jázd a dávam do nákladov bločky za nákup PHM, plus odpisy -auto je v podnikaní, rôzne opravy, cestnú daň - a znížim na konci roka 20 % z PHM bločkov, majú sa znížiť všetky náklady aj odpisy o 20%. Cesná daň ostáva celá?
Ďakujem.
Timka1
04.01.12,08:47
neznižuješ ostatné náklady na automobil, iba pohonné látky a k tomu priebežne počas roka si mala upraviť aj DPH o 20%, takže opravy a cestná daň ostáva v celkovej výške v nákladoch
Viera Ká
04.01.12,08:57
Nie sme platcami DPH, tak som ju nemusela znižovať, len mi bolo povedané, že na daň úrade vravreli, že znížiť všetky náklady okrem cestnej dane . Alebo je to nejako inak vtedy, ak aj auto je v podnikaní, ale niekedy sa jazdí aj súkromne? Pretože bločky PHM sú na menej km ako v skutočnosti je na tachometri?
Inak ďakujem za odpoveď.
veronikasad
04.01.12,09:00
Nie sme platcami DPH, tak som ju nemusela znižovať, len mi bolo povedané, že na daň úrade vravreli, že znížiť všetky náklady okrem cestnej dane . Alebo je to nejako inak vtedy, ak aj auto je v podnikaní, ale niekedy sa jazdí aj súkromne? Pretože bločky PHM sú na menej km ako v skutočnosti je na tachometri?
Inak ďakujem za odpoveď.
Pokial auto je využívané aj na súkromné účely, znižuješ všetky výdavky spojené s prevádzkou mot.vozidla - pomer si určí sám podla počtu najazdených km na súkromné účely.
bama17
05.01.12,08:44
dobrý deň, možno je to trošku mimo od tejto témy, ale niečo má spoločné:
MV staré 10 rokov chcem zaradiť do podnikania szčo. Dočítala som sa, že je ho možné oceniť a zaradiť reprodukčnou obstarávacou cenou - je to skutočne len cena, ktorú si zistím trebárs na nete - podobné auto v podobnom stave? Alebo je lepšie dať urobiť znal. posudok? to sa mi zasa zdajú zbytočne vyhodené peniaze, keď zoberiem do úvahy, čo za auto to je :-). Ale zistila som tu na porade, že ho mám zaradiť v cene 0,- a bez odpisov. Tak teraz neviem, čo je správne. Dakujem vám
veronikasad
05.01.12,08:48
dobrý deň, možno je to trošku mimo od tejto témy, ale niečo má spoločné:
MV staré 10 rokov chcem zaradiť do podnikania szčo. Dočítala som sa, že je ho možné oceniť a zaradiť reprodukčnou obstarávacou cenou - je to skutočne len cena, ktorú si zistím trebárs na nete - podobné auto v podobnom stave? Alebo je lepšie dať urobiť znal. posudok? to sa mi zasa zdajú zbytočne vyhodené peniaze, keď zoberiem do úvahy, čo za auto to je :-). Ale zistila som tu na porade, že ho mám zaradiť v cene 0,- a bez odpisov. Tak teraz neviem, čo je správne. Dakujem vám
Nie je dôležité ako "staré" je auto (r.výroby), ale kolko rokov ho máš vo vlastníctve ty. Ak viac ako 4 roky, nemôžeš dať do VOZD žiadny odpis. Daňovým výdavkom sú prevádzkové náklady (PHM, poistné, náklady na údržbu).

Niekedy je výhodnejšie auto nezaraďovať do obchodného majetku, ale uplatniť si sadzbu základnej náhrady + potrebu PHM.
miruka
06.01.12,19:27
DPH z bločkov sa musí upravovať priebežne cez celý rok, nemôže sa jednorázovo napr. v priznaní Dph za december?
jacekova
06.01.12,19:33
DPH z bločkov sa musí upravovať priebežne cez celý rok, nemôže sa jednorázovo napr. v priznaní Dph za december?

tak to asi ťažko
jacekova
06.01.12,19:37
§49 zákona o DPH

(5) Platiteľ, ktorý nadobudne hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) a pri nadobudnutí tohto majetku predpokladá jeho použitie na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, sa môže rozhodnúť okrem investičného majetku uvedeného v § 54 ods. 2 písm. b) a c), že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie. Ak sa platiteľ rozhodne, že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie, nepovažuje sa použitie tohto hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie v tomto rozsahu za dodanie tovaru za protihodnotu (§ 8 ods. 3) alebo dodanie služby za protihodnotu (§ 9 ods. 2). Ak platiteľ použije prijaté služby a nadobudnutý hmotný majetok iný ako hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, odpočíta daň len v pomere zodpovedajúcom rozsahu použitia na podnikanie k celkovému rozsahu použitia. Ustanovenie odseku 4 týmto nie je dotknuté; ak platiteľ uplatňuje výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky vo forme paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu24b) a nemôže preukázať rozsah použitia pohonných látok na účely svojho podnikania a na iný účel ako na podnikanie, môže odpočítať daň z kúpy pohonných látok do výšky paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu.24b).
Mila123
06.01.12,19:39
DPH z bločkov sa musí upravovať priebežne cez celý rok, nemôže sa jednorázovo napr. v priznaní Dph za december?
ak si vôbec neuplatňoval počas roka, môže si uplatniť....ale aby sme sa rozumeli, celý rok by nemal v nákladoch a ani na odpočte DPH z PHL, tak si môže uplatniť v decembri....inak nie
miruka
07.01.12,17:53
Tak ja asi niečomu nerozumiem.U nás vo firme sa využívajú firemné vozidlá len a len na služobné účely t.j. na podnikanie.Jedná sa len o to, že nie sú vedené knihy jázd. A preto som si myslela, že musíme znížiť náklady na PHM o 20 % a aj DPH.
Niuška
07.01.12,20:44
Ja to rozdeľujem na 80 a 20 % tiež. Účtujem to 80% spotreba PHM + DPH na vstupe a tých 20% dávam ako nedaňový výdavok + DPH na vstupe. T.z. DPH neodčleňujem a dávam do priznania. Tak mi to robí softwér. Ak by som to tam neuplatňovala, tak by som vôbec nemusela vyčísľovať 20% a DPH zvlášť ale by som to dala len jednou sumou do nedaňových výdavkov. Normálne som sa zľakla. Prečo nemôžem uplatniť DPH z tých 20%?! /teda za predpokladu, že aj keď neeviduje knihu jázd, ale auto využíva len na podnikanie/
Aljok
07.01.12,21:10
Ja to rozdeľujem na 80 a 20 % tiež. Účtujem to 80% spotreba PHM + DPH na vstupe a tých 20% dávam ako nedaňový výdavok + DPH na vstupe. T.z. DPH neodčleňujem a dávam do priznania. Tak mi to robí softwér. Ak by som to tam neuplatňovala, tak by som vôbec nemusela vyčísľovať 20% a DPH zvlášť ale by som to dala len jednou sumou do nedaňových výdavkov. Normálne som sa zľakla. Prečo nemôžem uplatniť DPH z tých 20%?! /teda za predpokladu, že aj keď neeviduje knihu jázd, ale auto využíva len na podnikanie/

A ako chceš dokázať, že auto využíva len na podnikanie?
Knihu jázd nemusíš viesť, ale využíitie PHL na podnikanie musíš preukázať napr. nejakou inou evidenciou aby si si mohla uplatňovať 100% DPH.

Z materiálu DR SR :

15a. Otázka:
Ako má postupovať daňovník, platiteľ DPH, pri odpočte DPH podľa novelizovaného znenia zákona o DPH, keď si uplatňuje výdavky na spotrebované PHL paušálne do výšky 80 % ?

Odpoveď:
Podľa § 49 ods.5 novelizovaného znenia zákona o DPH platného od 1.1.2010, ak platiteľ dane uplatňuje výdavky (náklady) na spotrebované PHL vo forme paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu (zákon o dani z príjmov ) a nemôže preukázať rozsah použitia PHL na účely svojho podnikania a na iný účel ako na podnikanie, môže odpočítať daň z kúpy PHL do výšky paušálnych výdavkov podľa osobitných predpisov.
To znamená, ak platiteľ dane nevie preukázať rozsah použitia pohonných hmôt na účely svojho podnikania a na iný účel, môže odpočítať daň z kúpy PHL len do výšky paušálnych výdavkov, ktoré si uplatňuje podľa zákona o dani z príjmov.
Ak však platiteľ dane vie preukázať rozsah použitia pohonných hmôt na účely podnikania napr. evidenciou jázd alebo inou evidenciou o vykonaných cestách, môže si uplatniť odpočítanie dane v plnom rozsahu pri splnení ďalších podmienok uvedených v § 49 až § 51 zákona o DPH, pričom jednou z podmienok je, že platiteľ musí mať doklad o nákupe PHL a to v obidvoch. prípadoch.
michelle84
18.02.13,15:48
A ako chceš dokázať, že auto využíva len na podnikanie?
Knihu jázd nemusíš viesť, ale využíitie PHL na podnikanie musíš preukázať napr. nejakou inou evidenciou aby si si mohla uplatňovať 100% DPH.

Z materiálu DR SR :

15a. Otázka:
Ako má postupovať daňovník, platiteľ DPH, pri odpočte DPH podľa novelizovaného znenia zákona o DPH, keď si uplatňuje výdavky na spotrebované PHL paušálne do výšky 80 % ?

Odpoveď:
Podľa § 49 ods.5 novelizovaného znenia zákona o DPH platného od 1.1.2010, ak platiteľ dane uplatňuje výdavky (náklady) na spotrebované PHL vo forme paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu (zákon o dani z príjmov ) a nemôže preukázať rozsah použitia PHL na účely svojho podnikania a na iný účel ako na podnikanie, môže odpočítať daň z kúpy PHL do výšky paušálnych výdavkov podľa osobitných predpisov.
To znamená, ak platiteľ dane nevie preukázať rozsah použitia pohonných hmôt na účely svojho podnikania a na iný účel, môže odpočítať daň z kúpy PHL len do výšky paušálnych výdavkov, ktoré si uplatňuje podľa zákona o dani z príjmov.
Ak však platiteľ dane vie preukázať rozsah použitia pohonných hmôt na účely podnikania napr. evidenciou jázd alebo inou evidenciou o vykonaných cestách, môže si uplatniť odpočítanie dane v plnom rozsahu pri splnení ďalších podmienok uvedených v § 49 až § 51 zákona o DPH, pričom jednou z podmienok je, že platiteľ musí mať doklad o nákupe PHL a to v obidvoch. prípadoch.

Spoločnosť vedie knihu jázd, ale neprepočítava ročnú spotrebu PHM. 20% z výdavkov dáva do nedaňových nákladov, ale DPH si uplatňujú v plnej výške. Je to tak správne?