zasha
04.01.12,10:29
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať na možnosť zahrnutia platieb poistného na DNP do ročného zúčtovania za rok 2011. Počula som niečo o zrušení, preto sa chcem uistiť. Na sociálke mi nedvíhajú telefóny. Ďakujem. :)
Xanti
04.01.12,19:09
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať na možnosť zahrnutia platieb poistného na DNP do ročného zúčtovania za rok 2011. ano je to možné. Počula som niečo o zrušení, je toho plný net preto sa chcem uistiť. Na sociálke mi nedvíhajú telefóny. Ďakujem. :).
Natty
05.01.12,12:27
Ahoj poraďáci,
tiež ma trápi tá istá otázka, a aj keď som natrafila na podobné odpovede, teda že je to možné, potrebujem sa utvrdiť v prípade, že szčo platí povinné nemocenské odvody a k tomu aj dobrovoľné nemocenské, či si tieto obidva druhy nemocenských poistení môže zarátať do daňových výdavkov za rok 2011?
Mila123
05.01.12,12:30
bez problémov...oba druhy poistenia, keď si začne platiť dobrovoľné, prihlásením sa stávajú pre neho povinnými poisteniami.....
Natty
05.01.12,12:32
Mila ďakujem, toto som potrebovala vedieť...
zasha
05.01.12,12:43
dakujem za odpoved, uz som aj poslala ziadost do poistovne :)
Natty
12.03.12,17:51
bez problémov...oba druhy poistenia, keď si začne platiť dobrovoľné, prihlásením sa stávajú pre neho povinnými poisteniami.....

...nakolko sa dobrovolne nemocenske poistenie stava prihlasenim povinne, zauctuje sa tiez ako povinne do predpisu v zavazkoch?!
Paula
12.03.12,18:10
...nakolko sa dobrovolne nemocenske poistenie stava prihlasenim povinne, zauctuje sa tiez ako povinne do predpisu v zavazkoch?!


Nie. Nesúvisí s podnikateľskou činnosťou.
Natty
13.03.12,13:12
Nie. Nesúvisí s podnikateľskou činnosťou.

...nechcem to tu spochybnovat, ale z ineho zdroja som sa dozvedela, ze sa moze natypovat do zavazkov. Ako je to teda? Moze?! Musi?! Nema?! V kazdom pripade mam zistene, ze do danovych vydavkov zahrnam aj povinne aj dobrovolne poistenie.

Poradi niekto?
Mila123
13.03.12,13:17
...nechcem to tu spochybnovat, ale z ineho zdroja som sa dozvedela, ze sa moze natypovat do zavazkov. Ako je to teda? Moze?! Musi?! Nema?! V kazdom pripade mam zistene, ze do danovych vydavkov zahrnam aj povinne aj dobrovolne poistenie.

Poradi niekto?
aj ja viem, že DNP sa dáva do výdavkov pre podnikateľa......i pre zamestnanca ako zaplatené poistné.....
Paula
13.03.12,13:44
Príde mi nelogické, aby záväzok "súkromnej osoby" bol vedený ako záväzok podnikateľa, resp. zamestnanca v podnikateľskom účtovníctve. Ale nehádam sa :)
veronikasad
13.03.12,13:47
Príde mi nelogické, aby záväzok "súkromnej osoby" bol vedený ako záväzok podnikateľa, resp. zamestnanca v podnikateľskom účtovníctve. Ale nehádam sa :)
Paula, nelogické to možno je, ale napr. UP toto poistné hradí z dotácie (dodatočných nákladov chránenej dielne). Myslím, že aj dotácia na SZČ sa dá na tento účel použiť ...
Paula
13.03.12,13:55
Tam nie som doma, dík za info :)
Natty
13.03.12,17:12
...pripajam nasledovne linky, z ktorych mi vychadza, ze odvod na akekolvek dp, tak ako povinne odvody do SP, patri do zavazkov...

http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/EDL/ShowArticle.ascx&ArticleId=18743

http://www.poradca.sk/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=90145

...suhlas...?
ewita888
13.03.12,17:17
z tých linkov je jasné, že si to možeš zarátať do daňových výdavkov, nie že patria do závazkov.. aspon teda ja to tam nevidím..
Natty
13.03.12,17:28
no ano, je to ako pises, ale mne to z toho vyplyva...ci?
ewita888
13.03.12,17:33
no ano, je to ako pises, ale mne to z toho vyplyva...ci?
prečo ti to z toho vyplýva? o DNP predsa neúčtuješ v peňažnom denníku.. iba si ho zadáš do DP..
Natty
13.03.12,17:46
prečo ti to z toho vyplýva? o DNP predsa neúčtuješ v peňažnom denníku.. iba si ho zadáš do DP..

tomuto nerozumiem...akoze neuctujem v PD? ako to myslis, ze ho iba zadam do DP? kedze su odvody hradene z podnikatelskeho uctu, tak ich do PD musim tak, ci tak zauctovat...

bez ohladu na to, ako uctujes, ci neuctujes povinne odvody do SP?!

no podla mna analogicky ako povinne odvody, kedze dobrovolne sa prihlasenim stavaju povinne...lebo aj ked su povodne "dobrovolne", ak nebudu uhradene, su vymahatelne tak isto ako povinne
Paula
13.03.12,18:03
Ak platíš DNP -ako SZČO za seba - z podnik. účtu, účtuješ o výdavku neovpl. základ dane. Sumu použiješ až pri vyplňovaní DP - v peň. denníku nemôžu automaticky figurovať v stĺpci poistné. Môj názor. DNP sa síce stáva povinným, ale nie z titulu SZČO.
Natty
13.03.12,18:35
Ak platíš DNP -ako SZČO za seba - z podnik. účtu, účtuješ o výdavku neovpl. základ dane. Sumu použiješ až pri vyplňovaní DP - v peň. denníku nemôžu automaticky figurovať v stĺpci poistné. a to akoze preco nemozu figurovat v stlpci poistne? Môj názor. DNP sa síce stáva povinným, ale nie z titulu SZČO.

...a o to ide...je to nazor proti nazoru, ale ktory je ten spravny?!

vratme sa k povinnym odvodom, ako sa spravne uctuju tieto?!
Mila123
13.03.12,18:38
povinné fondy (szčo) sa účtujú do platieb fondov.....
Paula
13.03.12,18:38
Už sme mimo témy dlhší čas :)
Natty
13.03.12,19:24
povinné fondy (szčo) sa účtujú do platieb fondov.....

ok, takze ak povinne sa uctuju do fondov, preco tie dobrovolne, ktore sa po prihlaseni stavaju povinnymi, by sa do fondov podla niektorych uctovat nemali?!

takze polopate:
povinne sa uctuju ako predpis do zavazku a v PD do fondov ako poistne, je to takto spravne?

...a co potom tie dobrovolne...rozlustime to nejako ?! ;)
Mila123
13.03.12,19:35
ja ich účtujem rovanko ako povinné tak i dobrovoľné......
Natty
13.03.12,19:40
Mila dakujem, tak sme sa predsa k niecomu dopracovali :D
Paula
13.03.12,19:47
ja ich účtujem rovanko ako povinné tak i dobrovoľné......


V tom prípade Ti ich započíta do výkazu o príjmoch a výdavkoch . A to sa mi nepáči ...ale už sa nebudem montovať :)
Mila123
13.03.12,19:52
V tom prípade Ti ich započíta do výkazu o príjmoch a výdavkoch . A to sa mi nepáči ...ale už sa nebudem montovať :)

áno, patria tam......