Janarma
04.01.12,10:54
Dobrý deň prajem,

prosím Vás, poradí nám niekto ohľadom poistných zmlúv na poistenie výkonu špecifickej profesie (lekára, audítora atď.)?

Ide o to, že máme záujem o uzavrietie takýchto zmlúv, ale v poisťovni sme boli informovaní, že:


- ak napr. odídeme na dôchodok a teda prestaneme platiť poistné za poistenie škôd spôsobených pri výkone tohto povolania (lebo ukončíme aj poistnú zmluvu za výkon profesie lekára, účtovníka, audítora, keďže už predmetná profesia nie je vykonávaná), tak potom,

ak sa náhodou napr. zistí (už v čase keď budeme na dôchodku), že bolo niečo zle urobené ešte v čase výkonu povolania profesie lekára, účtovníka, audítora..., tak že poisťovňa už nič NEPREPLATÍ, lebo už nie uzatvorená žiadna v tom čase "bežiaca" poistná zmluva. A to, že v čase, keď bola urobená chyba, bola uzatvorená a platila sa poctivo poistná suma, NIE JE VOBEC DOLEZITE!

Prosím, má niekto takéto skúsenosti? Neviete nám poradiť poisťovňu, kde by vedeli vykryť aj prípad zistenia chyby z čias platenie poistnej zmluvy aj po odchode do dôchodku (resp. po skončení podnikania lekára, audítora atď. aj z iných dôvodov (napr. odchodu do zahraničia, na materskú dovolenku, zmeny profesie atď...).

Prosím, máte uzatvorené zmluvy na poistenie výkonu vašej profesie? Máte, prosím, niekto riešené v týchto zmluvách aj krytie škôd spôsobených v čase výkonu podnikania účtovníka, daňového poradcu, či lekára (t.j. v čase platenia poistného a platnosti zmluvy), ale zistených až po skončení podnikania (po odchode na dôchodok, na materskej atď.)? Viete nám, prosím, poradiť poisťovňu, ktorá tieto následne zistené škody kryje aj po skončení podnikania?

ALEBO TO NEROBÍ ŽIADNA POISŤOVŇA A MUSÍM SI PLATIŤ POISTNÉ AŽ DO KONCA ŽIVOTA???

Ďakujeme krásne za pomoc!
veronikasad
04.01.12,09:58
Mám poistenie účtovníkov v poisťovni GENERALI. Bola som informovaná, že v prípade ukončenia činnosti SZČO alebo zrušenia či neobnovenia zmluvy (uzatvára sa na obdobie jedného roku) poistné plnenie zanikne. V prípade odchodu do dôchodku si môžem platiť nejaký udržiavací poplatok po dobu 5 rokov a plnenie sa bude vzťahovať na obdobie pred odchodom do dôchodku.
Janarma
04.01.12,10:02
Mám poistenie účtovníkov v poisťovni GENERALI. Bola som informovaná, že v prípade ukončenia činnosti SZČO alebo zrušenia či neobnovenia zmluvy (uzatvára sa na obdobie jedného roku) poistné plnenie zanikne. V prípade odchodu do dôchodku si môžem platiť nejaký udržiavací poplatok po dobu 5 rokov a plnenie sa bude vzťahovať na obdobie pred odchodom do dôchodku.

Ďakujeme veľmi, veľmi pekne! O tom sme neboli informovaní, veľmi nám to pomôže...

Prosím a neviete nám poradiť, či to ponúkajú aj iné poisťovne? Napr. Allianz?

Ďakujem krásne!
veronikasad
04.01.12,10:05
Ďakujeme veľmi, veľmi pekne! O tom sme neboli informovaní, veľmi nám to pomôže...

Prosím a neviete nám poradiť, či to ponúkajú aj iné poisťovne? Napr. Allianz?

Ďakujem krásne!
Ja som mala ponuku z ČSOB poisťovne, ale vzhľadom na tvrdé podmienky z GENERALI (plnenie by mi zaniklo zrušením poistenia), viac som to neriešila.

Do dôchodku mám 3 roky.
JAJA11
04.01.12,10:09
Dobrý deň prajem,

prosím Vás, poradí nám niekto ohľadom poistných zmlúv na poistenie výkonu špecifickej profesie (lekára, audítora atď.)?

Ide o to, že máme záujem o uzavrietie takýchto zmlúv, ale v poisťovni sme boli informovaní, že:


- ak napr. odídeme na dôchodok a teda prestaneme platiť poistné za poistenie škôd spôsobených pri výkone tohto povolania (lebo ukončíme aj poistnú zmluvu za výkon profesie lekára, účtovníka, audítora, keďže už predmetná profesia nie je vykonávaná), tak potom,

ak sa náhodou napr. zistí (už v čase keď budeme na dôchodku), že bolo niečo zle urobené ešte v čase výkonu povolania profesie lekára, účtovníka, audítora..., tak že poisťovňa už nič NEPREPLATÍ, lebo už nie uzatvorená žiadna v tom čase "bežiaca" poistná zmluva. A to, že v čase, keď bola urobená chyba, bola uzatvorená a platila sa poctivo poistná suma, NIE JE VOBEC DOLEZITE!

Prosím, má niekto takéto skúsenosti? Neviete nám poradiť poisťovňu, kde by vedeli vykryť aj prípad zistenia chyby z čias platenie poistnej zmluvy aj po odchode do dôchodku (resp. po skončení podnikania lekára, audítora atď. aj z iných dôvodov (napr. odchodu do zahraničia, na materskú dovolenku, zmeny profesie atď...).

Prosím, máte uzatvorené zmluvy na poistenie výkonu vašej profesie? Máte, prosím, niekto riešené v týchto zmluvách aj krytie škôd spôsobených v čase výkonu podnikania účtovníka, daňového poradcu, či lekára (t.j. v čase platenia poistného a platnosti zmluvy), ale zistených až po skončení podnikania (po odchode na dôchodok, na materskej atď.)? Viete nám, prosím, poradiť poisťovňu, ktorá tieto následne zistené škody kryje aj po skončení podnikania?

ALEBO TO NEROBÍ ŽIADNA POISŤOVŇA A MUSÍM SI PLATIŤ POISTNÉ AŽ DO KONCA ŽIVOTA???

Ďakujeme krásne za pomoc!

Ako je to v prípade, že si poistenie uzavriem teraz a zistí sa chyba za predchádzajúce obdobie? Poistenie platí? Podľa tohto by to malo platiť, jednoducho som poistená, tak akákoľvek škoda sa dá vymáhať, aj staršia :o
veronikasad
04.01.12,10:14
Ako je to v prípade, že si poistenie uzavriem teraz a zistí sa chyba za predchádzajúce obdobie? Poistenie platí? Podľa tohto by to malo platiť, jednoducho som poistená, tak akákoľvek škoda sa dá vymáhať, aj staršia :o
Neviem ako v iných poisťovniach, ale v GENERALI nie. Tam sa poistné plnenie vzťahuje len na obdobie, počas ktorého si bola poistená (kontrolovaný rok 2012 - nie staršie)
JAJA11
04.01.12,10:18
Neviem ako v iných poisťovniach, ale v GENERALI nie. Tam sa poistné plnenie vzťahuje len na obdobie, počas ktorého si bola poistená (kontrolovaný rok 2012 - nie staršie)

Ale keď potom si ešte musím platiť 5 rokov po skončení vykonávania týchto prác , tak to nemá logiku.... To keď sa napríklad poistím 3 roky, za ten čas budem mať kontrolu len na staršie veci, a ostatné mi budú kontrolovať až potom, tak som úplne zbytočne platila poistku .... :o To si tí poisťováci vymysleli dobre... :eek:
Janarma
04.01.12,13:30
Ako je to v prípade, že si poistenie uzavriem teraz a zistí sa chyba za predchádzajúce obdobie? Poistenie platí? Podľa tohto by to malo platiť, jednoducho som poistená, tak akákoľvek škoda sa dá vymáhať, aj staršia :o

Ani v Allianz sa nedá vymáhať žiadna staršia škoda - tam rovnako sú kryté len obdobia od termínu uzavretia poistnej zmluvy, tzn. ak je zmluva uzatvorená od 1.1.2012, tak len škody za výkon profesie (účtovníka, lekára...) vykonávané od 1.1.2012 sú kryté, ALE LEN DO VTEDY, KÝM SI PLATÍTE POISTNÉ V PLNEJ VÝŠKE.

Hmmm, dosť nespravodlivé....

Ten udržiavací poplatok v Generali je dobré riešenie... Myslím, že by to mali ponúkať všetky poisťovne...

Resp. myslím si, že by sa ani nemalo nič platiť- ja som toho názoru, že by bolo spravodlivé, aby mi poistka kryla škody aj po odchode do dôchodku... Veď potom na čo som poistená posledný rok výkonu profesie? Veď kontroly chodia až neskôr...

Tak neviem, aké majú ostatné skúsenosti?
emarosl
05.01.12,06:05
Ani v Allianz sa nedá vymáhať žiadna staršia škoda - tam rovnako sú kryté len obdobia od termínu uzavretia poistnej zmluvy, tzn. ak je zmluva uzatvorená od 1.1.2012, tak len škody za výkon profesie (účtovníka, lekára...) vykonávané od 1.1.2012 sú kryté, ALE LEN DO VTEDY, KÝM SI PLATÍTE POISTNÉ V PLNEJ VÝŠKE.

Hmmm, dosť nespravodlivé....

Ten udržiavací poplatok v Generali je dobré riešenie... Myslím, že by to mali ponúkať všetky poisťovne...

Resp. myslím si, že by sa ani nemalo nič platiť- ja som toho názoru, že by bolo spravodlivé, aby mi poistka kryla škody aj po odchode do dôchodku... Veď potom na čo som poistená posledný rok výkonu profesie? Veď kontroly chodia až neskôr...

Tak neviem, aké majú ostatné skúsenosti?

Prosím, pomôžete? Mám tiež uzavretú takú zmluvu a ostal som prekvapený, pretože z toho, čo je vyššie uvedené, mi vychádza, že ak mám napr. na rok 2011 a 2012 uzatvorenú poistnú zmluvu na poistenie povolania napr. s poisťovňou Allianz a napr. v roku 2013 mi dá lepšie poistné podmienky napr. poisťovňa Generali, tak ja nebudem môcť zmeniť poisťovňu z dôvodu, aby som mal aj naďalej poistené roky 2011 a 2012??!??!!

To budem musieť ostať poistený na výkon povolania u mojej súčasnej poisťovni až do smrti?????

Ako je to, prosím? Poradíte? Ak v roku 2013 prejdem do inej poisťovne, znamená to, že nebudem mať už roky 2012 a predchádzajúce roky vykryté?!?? Veď mi kľudne na rok 2011 môže prísť daňová kontrola aj v roku 2014 a čo potom????

Ďakujem krásne za Vaše rady!
emarosl
05.01.12,06:08
To budem musieť ostať poistený na výkon povolania u mojej súčasnej poisťovni až do smrti?????


A ak je to tak, že sa nedá zmeniť poisťovňa bez toho, aby som stratil vykrytie prípadných škôd v minulých rokov, je to, prosím, v súlade s právnymi predpismi?

To je čo za konkurenčné prostredie a slobodu podnikania????
Ice dive
05.01.12,06:37
no celkom logické je, že poistenie platí až od uzavretia, t.j. ak si uzavriem poistku v roku 2011,2012 nemôžem si predsa uplatňovať škody ktoré vznikli v období predtým 2009 - 2010... čo je logické, lebo poistka je od toho aby kryla náhodné udalosti čo pri prípadoch ktoré vznikli spätne by sa jednalo o špekuláciu, to je to isté, ako keď si dáte poistiť už nabúrané auto a potom chcete aby to poisťovňa opravila...

no nie je mi tu jasných niekoľko vecí... prečo by sa nemali dať uplatniť škody z obdobia počas ktorého poistenie bolo platné, avšak zmluva už zanikla... veď podľa občianskeho zákonníka je možné uplatniť si škody do troch rokov po roku kedy škoda vznikla, t.j. ak som bol v roku 2012 poistený tak do roku 2015 by som mal nárok uplatniť si škodu... len otázkou je, podľa akého zákona je dané poistenie uzavreté ak je uzavreté podľa OZ tak platí čo som napísal, avšak ak je to podľa obchodného zákonníka tak neviem či tam nie je nejaká výluka...
emarosl
05.01.12,07:01
no nie je mi tu jasných niekoľko vecí... prečo by sa nemali dať uplatniť škody z obdobia počas ktorého poistenie bolo platné, avšak zmluva už zanikla... veď podľa občianskeho zákonníka je možné uplatniť si škody do troch rokov po roku kedy škoda vznikla, t.j. ak som bol v roku 2012 poistený tak do roku 2015 by som mal nárok uplatniť si škodu... len otázkou je, podľa akého zákona je dané poistenie uzavreté ak je uzavreté podľa OZ tak platí čo som napísal, avšak ak je to podľa obchodného zákonníka tak neviem či tam nie je nejaká výluka...

Mne to bolo vysvetlené tak, že už nie je platná poistná zmluva na poistenie povolania a tak poisťovňa už nemusí kryť žiadne škodové udalosti.

Aj keď vznikli pri výkone povolania v období, kedy bola ešte poistná zmluva platná...

Je to fér????!? A právne v poriadku???

Neviem, ale vraj to tak je... A čo na to súd? Neviete, či sú v tejto veci súdne spory, resp. už nejaké rozhodnutia?

Ďakujem krásne!
Ice dive
05.01.12,07:08
no záleží s kým ste sa bavili ohľadom tohto poistenia, spravidla bežný poisťovací agent o tom nemá ani páru... ak je podľa mňa preukázateľné, že škoda vznikla v danom období, kedy poistenie platilo, tak nárok na náhradu by tam mal byť v zmysle občianskeho zákonníka... analogicky ako v PZP poškodený si môže uplatniť škodu do 3 rokov po roku kedy škoda vznikla, t.j. aj zmluva PZP už môže dávno zaniknúť a povinnosť poisťovne je plniť aj po jej zániku, ak je došetrený právny nárok na poistné plnenie...

jediné kedy by to nemuselo platiť je to, že by sa pri daná zmluva bola uzavretá podľa obchodného práva t.j. občiansky zákonník by sa na ňu nevzťahoval...

skúste sem dať podmienky daného produktu a môžme sa na to pozrieť...
emarosl
05.01.12,09:34
no záleží s kým ste sa bavili ohľadom tohto poistenia, spravidla bežný poisťovací agent o tom nemá ani páru... ak je podľa mňa preukázateľné, že škoda vznikla v danom období, kedy poistenie platilo, tak nárok na náhradu by tam mal byť v zmysle občianskeho zákonníka... analogicky ako v PZP poškodený si môže uplatniť škodu do 3 rokov po roku kedy škoda vznikla, t.j. aj zmluva PZP už môže dávno zaniknúť a povinnosť poisťovne je plniť aj po jej zániku, ak je došetrený právny nárok na poistné plnenie...

jediné kedy by to nemuselo platiť je to, že by sa pri daná zmluva bola uzavretá podľa obchodného práva t.j. občiansky zákonník by sa na ňu nevzťahoval...

skúste sem dať podmienky daného produktu a môžme sa na to pozrieť...

Ďakujem pekne!

Je to poistenie zodpovednosti za škodu - poistenie advokátov, komerčných právnikov, audítorov, daňových poradcov, notárov, patentových zástupcov a ďalších profesií v príbuzných oblastiach.

A vyberám niečo zo všeobecných poistných podmienok:


Čl. 1
...Pre zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú v súvislosti s výkonom povolania ... platia príslušné všeobecne záväzné právne predpisy, nasledovné všeobecné poistné podmienky a zmluvné dojednania, ktoré tvoria prílohu poistnej zmluvy...

Čl. 5
Časová platnosť poistenia
1. Poistenie sa vzťahuje na škodu, ktorá bola zapríčinená a nastala v dobe trvania poistenia a ktorá bola poisťovateľovi nahlásená najneskôr do 3 rokov po zániku poistenia.
2. Ak o náhrade škody rozhoduje súd alebo iný oprávnený orgán, platí, že poistná udalosť nastala v deň, keď rozhodnutie, podľa ktorého ma poisťovateľ plniť, nadobudlo právoplatnosť.

...

Tak asi je to naozaj tak, ako píše Ice dive (ďakujem krásne za pomoc!). Je to až do 3 rokov, však? Tzn. ak poistenie zanikne k 31.12.2012, tak si môžem vymáhať škodu za rok 2011 až do konca roku 2015, však?

Ďakujem veľmi pekne za pomoc!
Janarma
05.01.12,11:50
Nadväzujem na prvé príspevky tejto témy a len by sme doplnili (ak to náhodou niekoho zaujíma), že sme sa práve dozvedeli, že aj napr. Allianz poisťovňa umožňuje pri uzatváraní zmluvy dojednať aj platnosť poistenia tiež na následné škodové nároky po ukončení činnosti, na ktorú bolo poistenie dojednané.

Ide o tom pozisťovať viac detailov a ak by mal niekto záujem dáme vedieť ako sme dopadli....
Ice dive
05.01.12,13:15
presne tak podľa týchto podmienok, za predpokladu, že poistenie bolo uzavreté aj v roku 2011 je možné pri zániku poistenia v roku 2012 uplatniť škodu do konca roka 2015...
emarosl
05.01.12,14:19
presne tak podľa týchto podmienok, za predpokladu, že poistenie bolo uzavreté aj v roku 2011 je možné pri zániku poistenia v roku 2012 uplatniť škodu do konca roka 2015...

Ďakujem veľmi pekne!
deeda
05.01.12,18:12
Tieto PZ /zisťované u Allianzu/ ohľadne následného plnenia a premlčania sa riadia §101 Občianskeho zákonníka. Malo by to platiť aj inde.
A ako môže poisťovňa vyžadovať poistiť sa resp. zotrvať v poistení zodpovednosti za škodu niekoho, kto nie je už oprávnený k výkonu predmetnej profesie ? Také poistenie sa ani nedá uzavrieť resp. malo by zaniknúť.
nika.sum
05.01.12,18:48
Prosim aspon orientacne kolko stoji take poistenie u uctovnika?
Janarma
05.01.12,19:48
Tieto PZ /zisťované u Allianzu/ ohľadne následného plnenia a premlčania sa riadia §101 Občianskeho zákonníka. Malo by to platiť aj inde.
A ako môže poisťovňa vyžadovať poistiť sa resp. zotrvať v poistení zodpovednosti za škodu niekoho, kto nie je už oprávnený k výkonu predmetnej profesie ? Také poistenie sa ani nedá uzavrieť resp. malo by zaniknúť.

Ja tomu tiež nerozumiem a zdá sa mi to nespravodlivé, ale poisťovne vraj prezentujú názor (cez ich zástupcov), že po skončení poistenia (ukončení zmluvy) už nič neuhradia poistenému (aj keď je to za obdobie, kedy bola platná poistná zmluva a platilo sa poistné zodpovednosti za škodu...).
Janarma
05.01.12,20:01
Tieto PZ /zisťované u Allianzu/ ohľadne následného plnenia a premlčania sa riadia §101 Občianskeho zákonníka. Malo by to platiť aj inde.


Prosím Vás, a pomôžete nám s vysvetlením § 101 Obč.z. vo väzbe na poistnú zmluvu? Napr. takýto prípad:

1. prípad:
Poistná zmluva platná od 1.1.2007 do 31.12.2011 (dňom 1.1.2012 už neplatí napr. z dôvodu odchodu na dôchodok). Daňová kontrola na rok 2010 ukončená napr. v auguste 2014 s nedoplatkom. V septembri 2014 žiadame poisťovňu o náhradu. Máme na to, prosím, právo? Nie je to už neskoro na žiadanie poistného plnenia, keďže už neplatí poistná zmluva (zmluva bola ukončená v roku 2011)?


2. prípad:
Poistná zmluva platná od 1.1.2007 do 31.12.2011 (dňom 1.1.2012 už neplatí napr. z dôvodu odchodu na dôchodok). Daňová kontrola na rok 2010 ukončená napr. v auguste 2014 s nedoplatkom. V máji 2015 žiadame poisťovňu o náhradu. Máme na to, prosím, právo? Nie je to už neskoro na žiadanie poistného plnenia, keďže už neplatí poistná zmluva (bola ukončená v roku 2011) a už aj uplynulo viac ako 3 roky od ukončenia poistnej zmluvy (ale ešte neuplynulo viac ako 3 roky od zistenia škodovej udalosti (skončenia daňovej kontroly s nedoplatkom)?

3. prípad:
Poistná zmluva platná od 1.1.2007 do 31.12.2011 (dňom 1.1.2012 už neplatí napr. z dôvodu odchodu na dôchodok). Daňová kontrola na rok 2010 ukončená napr. v auguste 2014 s nedoplatkom. V septembri 2017 žiadame poisťovňu o náhradu. Máme na to, prosím, právo? Asi nie, však? Veď už neplatí poistná zmluva (bola ukončená v roku 2011) a už aj uplynulo viac ako 3 roky od ukončenia poistnej zmluvy a viac ako 3 roky od zistenia škodovej udalosti (skončenia daňovej kontroly s nedoplatkom)? Alebo sa mýlime?

Ďakujeme krásne za pomoc!
deeda
05.01.12,20:13
Podľa mňa v prípade 1,2 máte právo, v 3. nie. Ak sa mýlim, právnici nech ma opravia.
Kontaktovala by som predmetnú poisťovňu písomne, ak nepochodíte u kompetentných likvidátorov, tak priamo právne oddelenie na ústredí.
Janarma
05.01.12,20:17
Podľa mňa v prípade 1,2 máte právo, v 3. nie. Ak sa mýlim, právnici nech ma opravia.
Kontaktovala by som predmetnú poisťovňu písomne, ak nepochodíte u kompetentných likvidátorov, tak priamo právne oddelenie na ústredí.

Ďakujem pekne za pomoc!
jacekova
02.04.12,07:31
Prosim aspon orientacne kolko stoji take poistenie u uctovnika?

záleží od obratu (tvojho)
ale napr. ČSOB:
pri poistnej sume 16597€ (to je minimum) a pri spoluúčasti 166€ je ročné poistné cca 250-350€