Misi573
04.01.12,12:15
Dobry den!
Rad by som sa Vas opytal, ci je mozne od zamestnavatela, ktory zamestna cloveka na "skrateny pracovny pomer" vymahat, domahat sa odstupneho.Zamestnanec(moja priatelka) je u firmy uz zamestnana viac ako 3 mesiace a zo dna na den chcu prevadzku zatvorit.Podotykam poistne do zdravotnej a odvody do socialnej poistovne odvadzane nemala ani po opatovnych upozorneniach pre zamestnavatela.S dovolenkou to je ako, je povinny ju preplatit?ma vlastne zemstnanec na skrateny pracovny pomer narok na dovolenku?
Velmi pekne ĎAKUJEM za kazdu radu, odpoved, pripomienku, ...ĎAKUJEM!!!

Misi
tictac7
04.01.12,11:19
...ak je to riadny PP, teda nie dohoda o VP alebo o PČ, nároky sú všetky v zmysle ZP, teda dovolenka, výpoveď, odstupné....
ivka70
04.01.12,11:22
Najskor musi ten zamestnanec dostat vypoved pre zrusenie firmy podla par. 63 1 a).
V takom pripade ma narok na vypovednu dobu. Vypovedna doba sa sa na ziadost zamestnanca pred zaciatkom vypovednej doby o ukoncenie PP dohodou
z dovodu ukoncenia firmy pretransformovat do odstupneho.

Narok na dovolenku ma zaj zamestnanec na kratsi uvazok, pokial si ju do konca PP nevycerpa, musi jej ju zamestnavatel pri ukonceni PP preplatit.
Narok je rovnaky ako pri neskratenom uvazku, akurat den dovolenky nie je 8 hodin ale napr. len 3 hodiny (ako uvazok).
Misi573
04.01.12,11:23
Citujem: "Pracovna zmluva na kratsi pracovny cas, uzatvorena podla paragrafu 49-50 zák.č.311/2001 Z.z., Zákonník prace v zneni neskorsich predpisov medzi zmluvnymi stranami"

Tak toto je napisane na pracovnej zmluve, presne som to opisal :)

Vdaka este raz!
ivka70
04.01.12,11:25
Citujem: "Pracovna zmluva na kratsi pracovny cas, uzatvorena podla paragrafu 49-50 zák.č.311/2001 Z.z., Zákonník prace v zneni neskorsich predpisov medzi zmluvnymi stranami"

Tak toto je napisane na pracovnej zmluve, presne som to opisal :)

Vdaka este raz!

Plati to, co uz mas v 2 prispevkoch.

§ 49
Pracovný pomer na kratší pracovný čas

(1) Zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť v pracovnej zmluve kratší pracovný čas, ako je ustanovený týždenný pracovný čas.

(2) Zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť zmenu ustanoveného týždenného pracovného času na kratší týždenný pracovný čas a zmenu kratšieho týždenného pracovného času na ustanovený týždenný pracovný čas.

(3) Kratší pracovný čas nemusí byť rozvrhnutý na všetky pracovné dni.

(4) Zamestnancovi v pracovnom pomere na kratší pracovný čas patrí mzda zodpovedajúca dohodnutému kratšiemu pracovnému času.

(5) Zamestnanec v pracovnom pomere na kratší pracovný čas sa nesmie zvýhodniť alebo obmedziť v porovnaní s porovnateľným zamestnancom.

(6) Zamestnávateľ informuje zrozumiteľným spôsobom zamestnancov a zástupcov zamestnancov o možnostiach pracovných miest na kratší pracovný čas a na ustanovený týždenný pracovný čas.