ondro.i
04.01.12,13:31
Dobrý deň,
prosím potreboval by som poradiť. Som živnostnik (na slovensku neplatca DPH, jednoduche učtovnictvo).Mam internetové stránky, na ktorých prenajímam miesto na reklamu firme Google (sídliaca v Irsku, teda EU), tak som sa musel registrovať podľa 7a. No a teraz neviem, akým systémom mam urobiť faktúru, na porade som sa dočítal, že by som im ju mal vystaviť bez DPH. Ale ako zistim DPH? Mne chodí každý mesiac na účet cca 300 euro od nich, oni faktúru ani nevyžadujú poslať, čiže ja si ju iba pre mna zakladám. Tak ak mi príde na účet 300 euro, tak akú sumu mám dať do faktúry? (faktúru vystavujem vždy až keď mi príde suma na účet, lebo popredu neviem presnú sumu)
A ešte jedna vec, ak mam vystavovať fakturu bez dph, to znamena, že teda tých 300 euro sú už zdanené Googlom, teda oni ich ako zdanili a potom poslali 300 euro? Nechapem učtovnictvu vôbec, na prosim o laicke vysvetlenie :) , dakujem Vám
katka1605
02.02.12,12:25
Ak pošlú sumu 300 EUR tak je to celková suma, na takú sumu vyhotovíte aj faktúru. Keďže ide o služby a ste zaregistrovaný podľa 7a, na faktúre DPH nebude vyčíslená pretože je to dodanie služby oslobodené od dane podľa par.15 ods.1. Dodanie služby sa neuvádza v daňovom priznaní k DPH, ale budete mať povinnosť podávať súhrnný výkaz.