babooa
04.01.12,14:51
Dobrý deň,

pýtam sa v mene kamošky, ktorá začala popri rodičovskej dovolenke podnikať (SZČO) začala pracovať ako sprostredkovatelka obchodu. Dostala od spoločnosti s ktorou uzatvorila zmluvu o sprostredkovani na fakturu obchodnu vzorku ktoru prijala na sklad nakolko bola v sume 2000 euro.
Bohuzial doslo k poškodeniu danej vzorky jej vinou....

Potrebovala by som zistiť, či je možne znížiť cenu takehoto tovaru na sklade v dôsledku poškodenia, alebo či je možné takýto tovar predať za nižšiu cenu, nakolko má kupcu, ale ten daný tovar za 2000 euro nekúpi.

ďakujem
babooa
04.01.12,19:43
Nikto mi nevie poradiť??
calimero1
04.01.12,22:17
Tovar sa na sklade vedie v nákupných cenách. Teda pohyb na sklade potom vyzerá takto: príjem na sklad 2000 €, výdaj zo skladu pri predaji (bez ohľadu na skutočnú predajnú cenu) 2000 €. Zostatok na sklade ostane 0. Cenu na sklade, predpokladám, bez nejakého znaleckého posudku, znížiť svojvoľne nie je možné. Ale nevidím v tom problém.

Ja by som poškodený tovar za nižšiu cenu predal, ale na faktúru by som uviedol, ako je výrobok poškodený (treba mať aliby aj voči DÚ, ale aj voči kupujúcemu).
babooa
04.01.12,23:11
Nemyslíte, že by sa to malo účtovať cez manka a škody??
calimero1
05.01.12,08:17
Ja by som to cez nejaké manká a škody neriešil. Proste predáš poškodený výrobok a uvedieš to aj na faktúre. Manká a škody sa riešia len vtedy, pokiaľ potrebuješ tovar zo skladu odpísať bez toho, že ho nejakým spôsobom vyfakturuješ niekomu inému. Môj názor.

Pod nákupnú cenu sa predáva bežne. Aj mne sa to niekedy stane. Som nútený kupovať tovar na sklad a niekedy sa mi stane, že kým ho predám, trhová cena klesne. Potom ho predám pod cenu a som vôbec rád, že som sa ho zbavil. Je to riziko podnikania a žiaden daňovák mi nemôže takýto predaj zakázať, je to riziko na moje triko a stratu z prípadného predaja pod cenu aj tak znášam ja. Podobne sezónne výpredaje a pod. Vždy to ale uvediem aj na faktúru, že ide o výpredaj a pod.