abel
29.01.06,19:04
Podnikateľ kúpil od súkromnej osoby budovu aj s pozemkom na podnikateľské účely za cenu dohodou 2,5 mil. Sk. Nie je tam ale znalecký posudok ani neviem hodnotu pozemku a hodnotu stavby. V akej cene to mám zaradiť do majetku? Je nutné dať urobiť znalecký posudok?
andrej_rv
29.01.06,18:25
Podnikateľ kúpil od súkromnej osoby budovu aj s pozemkom na podnikateľské účely za cenu dohodou 2,5 mil. Sk. Nie je tam ale znalecký posudok ani neviem hodnotu pozemku a hodnotu stavby. V akej cene to mám zaradiť do majetku? Je nutné dať urobiť znalecký posudok?
Keďže pozemky nie sú odpisovaným majetkom, nakúpené nehnuteľnosti sa musia rozčleniť na budovy a na pozemky. Stanovenie ocenenia stavby a pozemku má priamy dopad aj na účtovné a daňové odpisy, preto by malo byť vykonané tak, aby spôsob stanovenia ceny neskôr správca dane nespochybnil. Ak nie sú k dispozícii samostatné ceny pre jednotlivé nehnuteľnosti, najvhodnejším spôsobom je stanovenie ceny formou znaleckého posudku. Stanovenie ceny podľa znaleckého posudku je objektívne a v daňovej praxi akceptované v prípade, keď nie je štruktúra ceny reálne stanovená napr. v kúpnej zmluve.
Iným (asi lacnejším :) ) riešením by bol prípadný dodatok resp. príloha ku kúpnej zmluve, kde by sa táto cena pre pozemky a budovy určila.
babenko1
29.01.06,18:31
Ja sa čudujem, že na katastri od vás nepýtali znalecký posudok... ved je to povinná príloha.. ale inak súhlasím s tým, čo písal andrej
abel
29.01.06,18:34
Veľmi pekne ďakujem, tá posledná veta je to, čo som chcela tomu podnikateľovi povedať, len som o tom nevedela:D On sa chcel vyhnúť nákladom za znal. posudok a nenapadlo ma, že by to mohlo byť vyriešené dodatkom k zmluve. Vďaka.