dunikj
04.01.12,19:26
Dobry den prosim o radu v katastri mam zapisany objekt v ktorom podnikam ale da sa tam aj byvat ako budova ubytovacieho zariadenia a v banke mi nechcu poskytnut hypoteku pokial sa to nepreklasifikuje na polyfunkcny objekt, Viete mi niekdo poradit ako sa to robi? Vykonva tuto činnost znalec ? da mi nejaky doklad o tom že je to polyfunkčný dom a ja to potom dam zmenit na katastri? Ďakujem za odpoveď
GabiZ
05.01.12,06:27
Myslím si, že v tomto prípade ide o zmenu v užívaní (alebo účelu) stavby a v tom prípade musíte ísť cez stavebný úrad.
Stavbu možno užívať len na účel určený v kolaudačnom rozhodnutí, prípadne v stavebnom povolení. Zmeny účelu užívania stavby, ktoré spočívajú v zmene spôsobu užívania stavby jej prevádzkového zariadenia, v zmene spôsobu a v podstatnom rozšírení výroby a činnosti, vyžadujú rozhodnutie stavebného úradu.
Požadované doklady:

- doklad preukazujúci vlastnícke alebo iné právo k stavbe, súhlas vlastníka s navrhovanou zmenou v spôsobe jej užívania, ak navrhovateľ nie je vlastníkom stavby
- kópia z katastrálnej mapy
- dokumentácia s vyznačením pôvodného a navrhovaného spôsobu užívania stavby
- doklady o rokovaní s účastníkmi konania, ak sa konali pred podaním žiadosti a rozhodnutia, stanoviská, vyjadrenia, súhlasy, posúdenia alebo iné opatrenia dotknutých orgánov štátnej správy a obce
- stavebné povolenie, kolaudačné rozhodnutie
- zoznam účastníkov konania
Lehota na vybavenie je 30-60 dní, správny poplatok (nie som si istá, ale bol 16,50 €).
Ďalšie súvisiace úkony:

- zápis do katastra nehnuteľnosti
- priznanie k dani z nehnuteľnosti

Skúste sa informovať na stavebnom úrade, tam vám určite poradia.